02 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مواد خوراکی و دواهای تاریخ گذشته جمع آوری می شوند

کابل باختر 2 جوزا وزارت صحت عامه ، در همکاری با...

پنج دزد گرفتارشدند

پنج دزد گرفتارشدند

کابل باختر/ ۲/ جوزا پولیس هرات ، تخار و بغلان درعملیات...

شش طالب مسلح در سروبی کابل بازداشت شدند

شش طالب مسلح در سروبی کابل بازداشت شدند

کابل باختر/ ۲/ جوزا فطعات خاص پولیس وزارت امورداخله درجریان یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتوزارت صحت عامه از روز جهانی مبارزه با بیماری دیابت تجلیل کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 22 عقرب
وزارت صحت‌عامه از روز جهانی مبارزۀ با بیماری دیابت (شکر) با راه اندازی نشستی در تالار کنفرانس های این وزارت تجلیل به عمل آورد.
بیماری شکر یکی از مشکلات عمدۀ صحی به شماری می‌رود که ۴۲۲ میلیون تن در جهان به این بیماری مبتلا اند و گمان می‌رود  که این رقم  تا سال ۲۰۳۵ به ۶۰۰ میلیون تن افزایش یابد.
به گزارش خبر نگار اژانس باختر داکتر ماموسی زیور معین مالی و اداری وزارت صحت عامه که در این نشست سخنرانی می‌کرد گفت:« بیماری شکر هشتمین علت مرگ و میر در جهان می‌باشد. طبق شواهد و مطالعاتی که توسط فدراسون بین المللی بیماری شکر که در سال 2012 انجام شده است حدود 849,092 نفر در افغانستان از این بیماری رنج می‌برند که از این شمار سالانۀ 19,773 تن جان خود را از دست می‌دهند.
داکتر ماموسی اضافه کرد که عوامل عمدۀ بیماری شکر را استفادۀ از غذاهای غیر صحی، عدم فعالیت فزیکی، گرفتن وزن غیر نورمال دانست.
او تاکید کرد که نگهداشتن وزن نورمال بدن، ۳۰ دقیقه ورزش روزانۀ، استفادۀ از غذا های با چربی کم و دوری از دخانیات در کنترول این بیماری نقش مهم و ارزنده دارد.
در همین‌حال داکتر ادریس توخی نمایندۀ شهرداری کابل در این نشست گفت: بی‌سوادی صحی  یکی از علل عمدۀ افزایش بیماری شکر در کشور است می‌باشد.
او اضافه کردکه مردم به گونۀ کامل در مورد غذای‌های مفید و غیر مفید آگاهی ندارند. در این راستا باید سطح آگاهی مردم بلند برده شود و شهرداری کابل منحیث یک همکار با وزارت صحت عامه متعهد بر بلند بردن آگاهی مردم در  این بخش می‌باشد.
وزارت صحت عامه با راه اندازی این نشست قرار است کمپاین دو روزۀ آگاهی‌دهی را به روز چهارشبنه در باغ بابر و پنج شنبۀ در باغ  شهرآرای کابل راه اندازی کند. در این کمپاین در کنار آگاهی‌دهی و توزیع موادهای تبلیغاتی معاینات خون برای تشیخص بیماری شکر نیز صورت می‌‎گیرد.///مومنه احمدیار

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.