13 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفتادموردجدید ویروس کرونا درپکتیا به ثبت رسید

هفتادموردجدید ویروس کرونا درپکتیا به ثبت رسید

گردیز 13 جوزا باختر ریاست صحت عامۀ پکتیا امروزازهفتاد واقعۀ جدید...

آتش سوزی یی درمزارشریف رخ داد

آتش سوزی یی درمزارشریف رخ داد

مزارشریف/ 13 جوزا /باختر آتش سوزی یی چاشت امروز درحمۀ شهر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مردم : به خاطر خدا با صحت مردم تجارت نکنید // داکتر امرخیل :من مخالف خصوصی سازی شفاخانه های دولتی می باشم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 15 جدی
شماری ازشهروندان در اتکا به ماده پنجاه ودوم قانون اساسی ،اقدام  وزارت صحت عامه در راستای خصوصی سازی شفاخانه های وزیرمحمد اکبر خان، شیخ زاید وشرکت دواسازی هوخست را اقدام غیر قانونی می دانند.
در ماده پنجاه و دوم قانون اساسی کشورآمده است :دولت  وسایل وقایه و علاج  امراض وتسهیلات صحی رایگان را برای همه اتباع کشور مطا بق به احکام قانون تامین می نماید.
این در حالی  است که وزارت صحت عامه کشور در تازه ترین انکشاف تصمیم دارد نهاد های ذکر شده را به بخش خصوصی واگذار کند.
وزارت صحت عامه برای موجه سازی اقدام خود طوری خاطرنشان می ساز د که  ا فغان ها میلیون ها افغانی را برای تداوی در بیرون  از کشور مصرف می کنند.
به گفته مسوولان وزارت صحت عامه ، سالانه حدود 300 میلیون  افغانی  به خاطر تداوی توسط مریض داران به خارج از کشور انتقال می شود .
وزیر صحت عامه در کنار آنچه گفته شد نظر دیگری هم دارد ،  او به خبر نگار آژانس باختر گفت که این دو شفاخانه  با وسایل وتجهیزات  پیش رفته ومتخصیص ورزیده خارجی آماده عرضه خدمات صحی می شود و در بدل  پو ل که نسبت به خارج کمتر خواهد شد خدمت خواهدکرد.
داکترفیروز اضافه کرد که اعماریک  شفاخانه  نو زمان گیر  است ؛صرف نوسازی زیر ساختار یک شفاخانه حدود 5 تا 7 سال  را دربرمی گیردو در حدود 47 میلیون  هزینه  بر می دارد ،اما در بدل بیست ملیون  دالرمی شود  که کارمندان و تجهیزات  نو آماده شود.
او گفت: ما نیاز مند هستم که عرضه خدمات سریع تر شود .
بنا به اظهارات وزیر صحت عامه شفاخانه وزیر محمد اکبر خان  70 سال قدمت تاریخی  دارد و نیاز است  که زیر ساخت های آن  ترمیم شود اما یک  چیزی نو در پهلو ی ساخته شود  مدت نه  ماه را دربر می گیرد ولی شفاخانه  شیخ زاید نو است و در ظرف 3 ماه فعال و آماده می شود .
به با ور وی  مشارکت دولت نیزدر این روند حتمی می باشد.
وی همچنان در باره منسوبان این دو شفاخانه گفت: آن ها به این فکر نباشند که ازکار بر کنار می شوند ،تمام تشکیل وامکانات که  وجود داردحفظ خواهند شد  .
او گفت : در این باره بر نامه یی جامع  وجود دارد.
پوهاند داکتر نجیب الله امر خیل استاد پوهنتون طبی کابل و سرجراح شفاخانه علی آ باد به صورت قطع با این  طرح مخالف  است او گفت :من مخالف خصوصی سازی شفاخانه های دولتی هستم چرا که شفاخانه های دولتی مال ملت می باشد و با پول ملت ساخته شده است  .
وی بیان کرد که شفاخانه های دولتی  از حکومت نیست وهیچ حق آن را  هم ندارد که آن را خصوصی سازد.
داکتر امرخیل اضافه کرد من طرفدار  شفاخانه های خصوصی  هستم و  ازسرمایه گذاران وشرکت هایی  که می خواهند در عرصه خدمات صحی سرمایه گذاری  کنند باید در دسترس  شان زمین در  کابل جدید  ،دشت برچی و یا در  مناطق دیگر قرار داده شود تا نهاد های صحی عصری بسازند.
این تصمیم وزارت صحت عامه تنها سبب مخالفت  اهل طبابت نشده است بل مریض داران نیز نسبت به آن نگران می باشند.
کریم باشنده شهر کابل که پای پسرش  شکسته است و به خاطرتداوی  به شفاخانه وزیرمحمد اکبر خان  آمده  است  میگوید :اگر این شفاخانه خصوصی شود برای ما مشکلات مریض داران چندین برابر خواهد شد، وقتی که این شفاخانه  خصوصی شود حالی ما زارو روزگار ما بد تر  خواهد شد.
شکیلا یک شهروند دیگر که تجربه تداوی  در شفاخانه های شخصی را دارد می گوید :((به خاطر خدا با صحت مردم تجارت نکنید.))وی علاوه کرد، تجربه فعالیت  شفاخانه های خصوصی  را هم دولت  دارد و هم مردم.
او گفت ، در شفاخانه های شخصی  با خریطه یی از پول داخل شوی ، زمانی که بیرون می شوی  در خریطه چیزی باقی  نمانده است.
به باور وی باید شفاخانه های شخصی تجهیز شوند  تجارت نکنند به این ترتیب ا فرار  پول افغانی  از کشور گرفته شود.
اما وزیر صحت عامه کشور دراین مورد می گوید : در هیچ کشور خدمات  صحی مجانی نیست (( حتا در کشور های اسلامی ))  دولت توانایی استمرار عرضه خدمات صحی  را یگان  راندارد او از بیمه و سایر موارد دیگر نیز یاد کرد.
اما شکیلا با این گفته های  وزیر صحت عامه موافق نیست او گفت که بهترین شفاخانه ها در هند شفاخانه های  دولتی می باشد.
به گفته وی بهترین داکتران ، متخصصان بخش های مختلف صحی در شفاخانه های دولتی هند کار می کنند.
ا و همچنان یاد آور شد دوا خانه های بسیار ، مراکز تداوی بی شما ر شخصی در شهر کابل وجود دارد. امامردم   راضی نیستنداز بی کیفیتی  دارو ها می نالند و از  تشخیص نا دقیق شکوه می کنند.
او در پایان گفت :(( آزموده را آزمودن  خطا ست ))
داکتر عبدالودود  با جوری رییس اتحادیه  داکتران و کارکنان صحی افغانستان  گفت که شفا خانه وزیر محمد اکبرخان سرمایه ملی کشور است و در کنار آن مصروف عرضه خدمات صحی در بخش های  اورتوپیدی ، داخله و جراحی  می باشد که هزاران شهروند در این شفاخانه مجانی درمان می شوند.
او گفت که سرمایه گذاران باید  پوهنتون ،انستیتوت  وشفاخانه  های جدید بسازند.
وی باتاکید گفت :  چی حاجت است که بنیاد های دولتی  را از بین ببریم . مردم بیچاره ما نمی توانند هزینه گزاف برای تداوی مریض های خود درشفاخانه های  شخصی بپردازند.
اما وزارت صحت عامه در این باب نیز روایتی دیگری دارد ، ایجاد ساختمان جدید برا ی عرضه خدمات صحی  را زمان گیر تعریف می کنند.
به گفته وزیر صحت عامه ، شفاخانه وزیرمحمد اکبر خان  70 سال قبل ساخته شده است نیاز است بالای زیر ساخت های شفاخانه  کار صورت گیرد و در کنار آن اگر بنا جدید ساخته شود عیب ندارد. 
با توجه به اظهارات کار شناسان ، مردم  و مسوولان چنان می نمایاند  که تصمیم وزارت صحت عامه بر گشت نا پذیر است .
در کشوری که هر روز انتحار وانفجار قربانی می گیرد و همه به فکر تجارت و سرمایه اندوزی می باشند به گفته الیاس شهروند کابل: مردم  در حاشیه قرار داده می شوند. مومنه احمد یار

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.