18 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ایجاد باغ های خرما در افغانستان یک پدیده نو است

کابل/18 جوزا/باختر ننگرهار از اولین ولایت های است که در...

دفترکمیته ملی همآهنگی، کابل پایتخت فرهنگی اسلامی 2024 ، دروزارت اطلاعات وفرهنگ، افتتاح شد

دفترکمیته ملی همآهنگی، کابل پایتخت فرهنگی اسلامی 2024 ، دروزارت اطلاعات وفرهنگ، افتتاح شد

کابل/ 18 جوزا/ باختر معینان وزارت اطلاعات وفرهنگ امروزدفترکمیته ملی همآهنگی،...

طرح تازه 'قومندانی مشترک' به هدف بهبود امنیت و مبارزه با جرایم در کابل

کابل/18 جوزا/باختر قومندانی مشترک که در هفته گذشته ایجاد شد، در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

استاد دانش: صحت برای همه، عدالت برای همه و معارف برای همه

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 1 ثور
شفاخانه محمد علی‌جناح توسط استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور افتتاح شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسم افتتاح فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه،  علی‌محمد خان وزیر امور پارلمانی پاکستان، زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان در کابل، شمار از وکلای شورای ملی و جمع کثیری از مردم اشتراک کرده ‌بودند.
استاد دانش افتتاح شفاخانه تازه تاسیس جناح در ناحیه سیزدهم شهرکابل را یک خبر مسرت وبخش توصیف کرد و گفت: من افتتاح این شفاخانه مهم را به وزارت صحت عامه، مردم کابل و به خصوص به مردم غرب شهرکابل تبریک می‌گویم.
استاد دانش ابراز امیدواری کردکه افتتاح این شفاخانه بتواند بخشی از مشکلات صحی مردم را مرفوع کند.
استاد دانش در ادامه  گفت:« لازم می‌بینم از کشور دوست و همسایه گرانقدر خود جمهوری اسلامی پاکستان مخصوصا از  عمران خان صدراعظم پاکستان صمیمانه تشکر کنم به خاطر کمک 24 میلیون دالری برای اعمار این شفاخانه و تجهیزات طبی آن. من به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، مراتب امتنان و قدردانی خود را از دولت و مردم پاکستان ابراز می دارم.»
معاون رییس جمهور افزود که پاکستان در مدت 18 سال اخیر در کنار جامعه جهانی به افغانستان کمک مشخص و مفید کرده است. استاد دانش با نام بردن از چندین پروژه مساعدتی پاکستان گفت:« این نام گذاری‌ها و مخصوصا نام‌گذاری این شفاخانه به نام محمد علی جناح مؤسس و قائد اعظم پاکستان نشان دهنده احترام عمیق مردم افغانستان به تاریخ و شخصیت‌های ملی پاکستان است و روابط دو کشور و دو ملت برادر را بیش از پیش عمیق و گسترده خواهد ساخت.»
معاون رییس جمهور کشور ابراز امیدواری کرد که دولت پاکستان در راستای همکاری‌های سیاسی خود در تأمین امنیت و صلح پایدار در افغانستان و منطقه نیز نقش سازنده خود را ایفا کند.
به قول استاد دانش هردو کشور از نا امنی و هراس افگنی رنج می‌برد، پس لازم است با کمک همدیگر برای مردمان خود یک زندگی صلح آمیز دایمی را فراهم کنند و با تأمین امنیت مطمین و پایدار، زمینه را برای همکاری های مهم اقتصادی منطقه‌ یی و رفاه و آسایش مردم خود آماده کنند.
استاد دانش افغانستان را با تعبیر علامه اقبال لاهوری قلب تپنده آسیا خواند. وی با اشاره به پروژه‌های چند ملیتی بزرگ از میسر افغانستان به آسیای جنوبی افزود:«. ما در افغانستان متعهد هستیم که بین آسیای‌جنوبی و مخصوصا بین پاکستان و آسیای‌میانه به عنوان نقطه وصل و یک پل ترانزیتی عمل کنیم و در انتقال کالاهای پاکستان به آسیای‌میانه و بالعکس صادقانه همکاری کنیم. اما همه این همکاری‌ها در صورتی می تواند به صورت بسیار مؤثر و سازنده عملی شود که در همه منطقه ما و به خصوص در افغانستان صلح و امنیت حاکم شود.»
معاون رییس جمهور نقش کشورهای همسایه بخصوص نقش پاکستان را در تامین صلح و ثبات درافغانستان و منطقه موثر توصیف کرد و از پاکستان خواهان همکاری جدی در روند صلح کشور با طالبان شد.
استاد دانش ارائه و زمینه سازی خدمات با کیفیت صحی را وظیفه حکومت کشور خواند و گفت درهجده سال گذشته کارهای زیادی شده ولی کافی نیست. معاون رییس جمهور با توجه به میراث‌های باقی مانده از جنگ و خشونت های جاری، نیاز های صحی بالاتر از ظرفیت وزارت صحت و نهاد‌های مسوول عنوان کردو گفت که مسوولیت وزارت صحت بسیار سنگین است.
استاد دانش علاوه کرد:« اولین نکته مهم رعایت انکشاف متوازن در عرضه خدمات است. امروز صحت برای همه، عدالت برای همه و معارف برای همه شعار همه ما است ولی در عمل در تطبیق این شعارها با موانع جدی مواجه هستیم... نکته مهم دوم رعایت ترکیب و حضور متناسب و متعادل کادرهای همه اقوام و گروه های اجتماعی و فرهنگی در تشکیل و ساختار اداری و مسلکی وزارت صحت عامه است.»
استاد دانش ترکیب قومی در اداره های دولتی را توسط مردم سوال برانگیز خواند و گفت که در تشکیل 18342 نفری این وزارت و در میان چندین معین و بیش از یکصد بست ریاست در مرکز و ولایت ها و شفاخانه ها چند نفر از اقوام هزاره و اوزبک و ترکمن و سایر اقلیت‌ها حضور دارند؟
استاد دانش ترکیب دو قومی در وزارت صحت را غیر منصفانه و غیر عادلانه توصیف کرد. معاون رییس جمهور علاوه کرد عین این وضعیت در شاروالی کابل نیز دیده می شود. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.