27 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

گشایش نمایشگاه تصویرسازی در پوهنتون هرات

گشایش نمایشگاه تصویرسازی در پوهنتون هرات

شهرهرات ۲۷ سنبله باختر در ابتدا برگ بود عنوان...

آغازکارترمیم پل پشتون درهرات

آغازکارترمیم پل پشتون درهرات

شهرهرات ۲۷ سنبله باختر مسوولان در ریاست حفظ و مراقبت سرک‌های...

دستیابی صد ها خانواده روستا نشین به آب نوشیدنی درننگرهار

دستیابی صد ها خانواده روستا نشین به آب نوشیدنی درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۷ سنبله باختر صدها خانواده روستا نشین در ننگرهار...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتا سه سال آینده بغلان عاری از مرض ملاریا خواهد شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

پلخمری ۲۱جوزا باختر
تا سه سال آینده مرض ملاریا در ولایت بغلان ریشه کن خواهد شد.
داکتر علی‌خان بساق مسوول بخش ملی کنترول ملاریا و لشمانیا ریاست صحت عامه بغلان به آژانس باختر گفت که ملاریا یک مرض کشنده و ساری است که از دهه هفتاد به این‌سو، سالانه از هفت ‌تا نه هزار فرد در بغلان به این مرض مبتلا می‌شوند، اما از سال ۱۳۹۷این رقم در سطح آن ولایت به هفتادوشش واقعه مثبت کاهش‌یافته است که این نشان‌دهنده نودونه درصدی کاهش مرض ملاریا در بغلان می‌باشد.
بساق افزود که مرض ملاریا در هشتادوهشت مرکز صحی و هفت‌صد پوسته صحی در سطح ولایت بغلان به‌صورت رایگان تشخیص و تداوی شده است که در سال جاری تنها پنج واقعه مثبت ملاریا به ثبت رسیده است و تا دو و یا سه سال اخیر این مرض در آن ولایت ریشه‌ کن خواهد شود.
وی تلاش ریاست صحت عامه و موسسات همکار را در بلند رفتن سطح آگاهی مردم و مراعات کردن حفظ ‌الصحه شخصی و محیطی را در کاهش مرض ملاریا خیلی مؤثر یادکرد و گفت: توانستیم تا از سال۱۳۹۴ به این‌ سو دوصد هزار پشه خانه در ده ولسوالی که بیشتر واقعات ملاریا به ثبت رسیده است، توزیع کنیم.
مسوول بخش ملی کنترول ملاریا و لشمانیای بغلان گفت که علایم ملاریا را تب لرزه، عرق، سردردی، درد مفاصل و عضلات و همچنان استفراغ و اسهال به‌خصوص نزد کودکان می‌باشد و بهترین راه جلوگیری از مصاب شدن به ملاریا استفاده از پشه خانه های آلوده شده با مواد حشره کش، نصب جالی در کلکین ها، از بین بردن آب‌های ایستاده و گندیده و مراعات کردن حفظ‌ الصحه شخصی و محیطی یادکرد. احمد نعیم دوستی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.