05 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

کابل باختر/ ۵/ سرطان درمرحله دوم انتخابات کرسی ریاست ولسی جرگه...

برگزاری نمایشگاه  نقاشی و خطاطی

برگزاری نمایشگاه نقاشی و خطاطی

کابل 4 سرطان / باختر به پیشواز از، صدمین سال روز...

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

کابل باختر ۵ سرطان پولیس کابل، شب گذشته در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتا سه سال آینده بغلان عاری از مرض ملاریا خواهد شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

پلخمری ۲۱جوزا باختر
تا سه سال آینده مرض ملاریا در ولایت بغلان ریشه کن خواهد شد.
داکتر علی‌خان بساق مسوول بخش ملی کنترول ملاریا و لشمانیا ریاست صحت عامه بغلان به آژانس باختر گفت که ملاریا یک مرض کشنده و ساری است که از دهه هفتاد به این‌سو، سالانه از هفت ‌تا نه هزار فرد در بغلان به این مرض مبتلا می‌شوند، اما از سال ۱۳۹۷این رقم در سطح آن ولایت به هفتادوشش واقعه مثبت کاهش‌یافته است که این نشان‌دهنده نودونه درصدی کاهش مرض ملاریا در بغلان می‌باشد.
بساق افزود که مرض ملاریا در هشتادوهشت مرکز صحی و هفت‌صد پوسته صحی در سطح ولایت بغلان به‌صورت رایگان تشخیص و تداوی شده است که در سال جاری تنها پنج واقعه مثبت ملاریا به ثبت رسیده است و تا دو و یا سه سال اخیر این مرض در آن ولایت ریشه‌ کن خواهد شود.
وی تلاش ریاست صحت عامه و موسسات همکار را در بلند رفتن سطح آگاهی مردم و مراعات کردن حفظ ‌الصحه شخصی و محیطی را در کاهش مرض ملاریا خیلی مؤثر یادکرد و گفت: توانستیم تا از سال۱۳۹۴ به این‌ سو دوصد هزار پشه خانه در ده ولسوالی که بیشتر واقعات ملاریا به ثبت رسیده است، توزیع کنیم.
مسوول بخش ملی کنترول ملاریا و لشمانیای بغلان گفت که علایم ملاریا را تب لرزه، عرق، سردردی، درد مفاصل و عضلات و همچنان استفراغ و اسهال به‌خصوص نزد کودکان می‌باشد و بهترین راه جلوگیری از مصاب شدن به ملاریا استفاده از پشه خانه های آلوده شده با مواد حشره کش، نصب جالی در کلکین ها، از بین بردن آب‌های ایستاده و گندیده و مراعات کردن حفظ‌ الصحه شخصی و محیطی یادکرد. احمد نعیم دوستی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.