03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت تحصیلات عالی : روی کیفیت آموزش، تولید علم ودانش، توجه می شود

سرپرست وزارت تحصیلات عالی : روی کیفیت آموزش، تولید علم ودانش، توجه می شود

کابل /3 میزان / باختر دکتورعباس بصیرسرپرست وزارت تحصیلات عالی...

داکترعبدالله با سفیر بریتانیا درکابل، دیدارکرد

داکترعبدالله با سفیر بریتانیا درکابل، دیدارکرد

داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز درقصرسپیداربا...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نخستین سمپوزیم ملی سرطان سینه در کابل راه اندازی شد // در افغانستان 30 تا 40 هزار افغان، به امراض سرطانی مبتلا هستند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 26 جوزا
وزارت صحت‌عامۀ امروز نخستین سمپوزیم ملی سرطان سینه را، در تالار این وزارت راه اندازی کرد.
در این سمپوزیم متخصصان بخش‌های مربوطه داشته‌های شان را در پیوند به تداوی و چگونگی مبارزه با این بیماری در کشور ارائه می کنند.
به گزارش خبر نگار آژآنس باختر داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضۀخدمات صحی وزارت صحت‌عامه ،راه اندازی این سمپوزیم را برای بلند بردن سطح آگاهی مردم و کاهش مرگ و میر ناشی از امراض سرطان سینه در کشور مهم عنوان کرد و گفت:« عدم آگاهی مردم از علایم سرطان‌ها  به ویژه سرطان سینه و اشتباه در تشخیص این امراض از جمله عوامل عمدۀ پیشرفت امراض سرطان می‌باشند.»
معین عرضۀ خدمات وزارت صحت عامه، سرطان را دومین علت مرگ و میر در جهان عنوان کرد و می‌گوید: سرطان  بعد از امراض قلبی، دومین علت مرگ و میر در جهان است. در  سال 2018 میلادی، بیش از 18 ملیون انسان به سرطان‌های گوناگون مبتلا شده اند، که در این میان 10 ملیون آن جان‌های خود را از دست داده اند.»
وی گفت: در افغانستان  30 الی 40 هزار افغان، به امراض سرطان  مبتلا استند، که تنها در سال 2018 میلادی، ما شاهد 20 هزار واقعات جدید سرطان در کشور بودیم، که 15 هزار آن،  جان های شان را از دست داده اند.
شایع ترین نوع سرطان در افغانستان،  سرطان معده، روده، جوف دهن و پروستات در مردان بوده و در زنان سرطان سینه می باشند. در سال 2018  میلادی بیش از 3000  زن به سرطان سینه مصاب شده اند و بیش از 1700 آنان، جان‌شان را از دست داده اند.
شینکی کروخیل نمایندۀ مردم در پارلمان، که خود او در گذشته مبتلا به سرطان سینه بود، تشخیص زود هنگام سرطان سینه را مبنی بر تداوی این بیمار بسیار مهم دانست و گفت که راه اندازی این چنین برنامه ها در جهت بلند بردن آگاهی مردم در پیوند به علایم و کاهش این بیماری مؤثر است.
قابل یاد آوری است که وزارت صحت عامه برای تشخیص و تداوی امراض سرطان در کشور، بخش های تشخیص و تداوی امراض سرطانی را در شفاخانه های جمهوریت، استقلال، صحت طفل اندارگاندی و نیز مرکزهستوپتالوژی (تشخیص امراض سرطانی) را در لابراتوارهای مرکزی کابل ایجاد کرده است. هم‌چنان این وزارت در نظردارد تا دو باب مرکز صحی تشخیص و تداوی امراض سرطانی را با ظرفیت  10 بستر در ولایت‌های هرات و بلخ در سال جاری ایجاد کند.
این سمپوزیم به هدف معیاری کردن خدمات تشخیص و تداوی سرطان سینه، با اشتراک متخصصان (داخلی و خارجی) و شماری داکتران از تمام ولایات کشور راه اندازی شده است. مومنه احمدیار

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.