07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

از روز جهانی عاری از تنباکو گرامی‌داشت به عمل آمد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۲۸جوزا باختر
وزارت صحت عامه از روز جهانی عاری از تنباکوامروز درحالی گرامی‌داشت به عمل آورد که به آمارها استفاده از تنباکو سالانه جان بیشتر از ۸ ملیون تن را در جهان می‌گیرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، گرامیداشت از روز جهانی تنباکو این فرصت را مساعد می کند تا مردم در رابطه به اضرار صحی تنباکو آگاهی حاصل کنند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در محفل گرامیداشت از این روز با اشاره به مطلب فوق گفت که این روز یک فرصت مناسب برای بلند بردن سطح آگاهی مردم در رابطه به زیان‌های استفاده از تنباکو می باشد.
اوگفت:« در افغانستان بیشتر از ۴۵ درصد مرگ و میر ناشی از امراض غیر ساری میباشد و استفاده از تنباکو یکی از عوامل عمده امراض غیر ساری است.»
داکتر فیروز هم‌چنان در ادامه تاکید کرد که این وزارت در هماهنگی با نهادهای ذیربط طرح قانون افزایش مالیات در پیوند به وارد کنند‌گان دخانیات روی دست دارد که با تصویب این قانون نه تنها عواید دولت بلند می‌رود، بلکه استفاده از  دخانیات به دلیل بلند رفتن میزان قیمت آن نیز کاهش می‌یابد.
وزیر صحت عامه به نقش علما، دراین مورد اشاره کردو گفت که معارف و دیگر ادارات در راستای بلند بردن آگاهی مهم می باشد.
در همین حال، شاه زمان میوندی رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت  که تنباکو نه تنها به صحت انسان ضرر وارد می کند بل محیط زیست را نیز آلوده می‌کند.
هم‌چنان در ختم این نشست داکتر فیروزالدین فیروز تفاهم‌نامه‌ یی را با مولوی عبدالسلام عابد یکی از علمای جید کشور امضا کرد که بر اساس این تفاهم‌نامه مولوی عابد به عنوان سفیر حسن نیت در جهت بلند بردن آگاهی مردم مبنی بر زیان‌های استفاده از تنباکو و دخانیات انتخاب شد.
مولوی عبدالسلام عابد از اعتماد رهبری وزارت صحت عامه برای انتخاب وی منحیث سفیر حسن نیت در این بخش قدردانی کردو گفت که  دین اسلام هر آنچه را که به صحت انسان آسیب وارد کند منع قرار داده است و تنباکو نیز ضرر جسمی و محیطی دارد.
استفاده از تنباکو سالانه جان بیشتر از ۸ ملیون تن را در جهان می‌گیرد و دخانیات یکی از عوامل عمده امراض ساری می‌باشد. مومنه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.