05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تشخیص و درمان دوصدو چهل ویک بیمار سرطان دریک سال اخیر درهرات

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرهرات ۲۵ سنبله باختر
دریکسال گذشته دوصدو چهل یک مصاب به امراض سرطانی در هرات تشخیص و درمان شده اند.
داکتر فاروق احمد صدیقی متخصص امراض سرطانی در ولایت هرات می گوید که وی نخستین متخصص انکولوژی یا  امراض سرطانی در هرات است که از یکسال بدینسو آغاز به کار کرده است .
امراض سرطانی از جمله امراضی است که تداوی آن بسیار هزینه بر می دارد و امراض سرطانی تا یکسال قبل در هرات تشخیص و تداوی نمی شد که آنهم به دلیل نبود متخصص و دستگاه تشخیص سرطان بود.
داکتر صدیقی بیان داشت که خوشبختانه از یکسال بدینسو به تعداد ۲۴۱ مصاب سرطان های مری، معده، سینه و سرطان های جلدی در هرات تشخیص و تداوی شده اند که از رفتن مریضان به خارج از کشور و متقبل شدن هزینه های هنگفت جلوگیری صورت گرفت.
وی می گوید که سرطان مری از شایع ترین سرطان هایی است که در بین  مریضان تشخیص و تداوی شده است.
طوریکه از میان دو صد و چهل و یکتن مریض هفتاد تن به مرض سرطان مری، سی و پنج تن به سرطان معده، بیست و پنج تن به سرطان پستان و متباقی به سرطان های جلدی، دهان و روده دچار بودند که تشخیص و تداوی شده است.
داکتر صدیقی بیان کرد که در حال حاضر فقط سرطان های سطحی مانند دهان،مری، معده، روده، سرطان پستان و سرطان های جلدی در ولایت هرات قابل تشخیص و تداوی است اما سرطان های پیشرفته ای چون سرطان های پانقراس، کبد، مغز استخوان و سرطان های داخلی به دلیل عدم موجودیت دستگاه تشخیص دهنده و نبود متخصص در هرات تداوی نمی شود.
در این رابطه عبدالحکیم تمنا رئیس صحت عامه هرات می گوید قرار است به زودترین فرصت مرکز تشخیص و تداوی سرطان در شفاخانه حوزه یی هرات آغاز به کار کند که در ابتدا سرطان های سطحی تشخیص و تداوی شود و بعد با گذشت زمان و مجهزتر شدن این مرکز سرطان های دیگر نیز تداوی شود.
گفتنی است که نبود امکانات کافی در شفاخانه های حوزه یی و خصوصی در مرکز و ولایات کشور سبب شده است که مریضان مصاب به سرطان به خارج از کشور مراجعه کنند که این کار آنان را با مشکلات جدی روبرو ساخته است.
عدم موجودیت دستگاه های پیشرفته طبی و همچنان نبود داکتران متخصص سرطان موجب گردیده اشخاص مریض به  خارج از کشور جهت تداوی مراجعه نمایند و از آنجایی که سرطان یک مرض هزینه بر است و نیاز به امکانات تخصصی و بودجه فراوان دارد ، مجبوراند هزینه های هنگفتی متقبل شوند که ضربه فراوانی به آنان وارد می شود.
نیاز است دولت در این خصوص توجه کند و زمینه برای ایجاد رشته آنکولوژی در چوکات طب معالجوی فراهم کند.ختم/حبیب سادات

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.