04 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ده ها کیلو گرام مواد مخدر در لوگر ضبط شد

ده ها کیلو گرام مواد مخدر در لوگر ضبط شد

پل علم/ 4 دلو/ باختر نظامیان در لوگر یکصد و شصت...

بازداشت یک دسته سه نفری دزدان از شهر کابل

بازداشت یک دسته سه نفری دزدان از شهر کابل

کابل/ ۴ دلو/ باختر پولیس کابل شام دیروز در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکارزار فرعی محو پولیو به هدف واکسین کردن ۵،۹ میلیون طفل راه اندازی می شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۴ قوس/ باختر
  وزارت صحت عامه در همکاری با سازمان صحی جهان و اداره یونیسف آخرین دور کازار فرعی واکسین پولیوی سال روان میلادی را در ۱۹۸ ولسوالی مربوط به ۲۱ ولایت کشور در دو مرحله  راه اندازی می کند.
این کارزار به هدف افزایش معافیت و مقاومت بدن ۵،۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال با دوقطره واکسین در مناطق معروض به خطر ویروس پولیو  تطبیق می شود.
این کارزاراز ۲۵ الی ۲۹ قوس تطبیق خواهد شد. اما در حوزه جنوب کشور از  ۲ الی ۶ جدی سال روان تطبیق می شود. چون در حوزه جنوب چندی قبل یک کازار اختصاصی در پاسخ به واقعه مثبت پولیو که از ولایت قندهار گزارش شده بود، تطبیق شد. 
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه گفت: " با وصف که وزارت صحت عامه به همکاری شریکا ن صحی خود، مبارزه جدی را برای امحای کامل این مرض به پیش می برد، اما چالشهای امنیتی و عدم دسترسی به تمام کودکان در هر دور کارزار،  سبب شده است که تا اکنون به این هدف نائیل نشویم. من از تمام اقشار جامعه و طرف های درگیر می خواهم که زمینه واکسین کردن هر طفل زیر سن پنج سال را در مقابل این مرض مساعد کنند، چون یگانه راه وقایه و امحای این مرض، تطبیق واکسین برای کودکان است"
افغانستان و پاکستان تنها دو کشور در سطح جهان اند که هنوز هم واقعات مثبت پولیو از آن گزارش می‌شود.
در افغانستان طی سال روان میلادی تا اکنون ۲۴ واقعه مثبت پولیو ثبت شده است  که ۱۸ واقعه آن از حوزه جنوب ( ۹واقعه از ولایت ارزگان، ۵ واقعه از هلمند و ۴ واقعه از قندهار) گزارش شده است. متباقی،  ۲ واقعه از پکتیکا، ۱ واقعه از ولایت ننگرهار  و ۱ قعه از ولایت کنر، ۱ واقعه از بادغیس و ۱ واقعه هم از ولایت بغلان گزارش شده است.
در پاکستان درسال روان میلادی تا اکنون ۱۰۱ واقعه مثبت ثبت شده است.
مومنه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.