15 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جنازۀ شهید دکتورمحمد ایازنیازی درکابل به خاک سپرده شد

جنازۀ شهید دکتورمحمد ایازنیازی درکابل به خاک سپرده شد

کابل 15 جدی باختر جنازۀ شهید پوهندوی دکتورمحمد ایاز نیازی استاد...

انفجاری درقرباغ کابل جان یک تن راگرفت

انفجاری درقرباغ کابل جان یک تن راگرفت

کابل 15 جوزا باختر انفجاری عصرامروز در بازار ولسوالی قره باغ...

صدها تن دراعتراض به قتل دکتور نیازی درتخار راه پیمایی کردند

صدها تن دراعتراض به قتل دکتور نیازی درتخار راه پیمایی کردند

تالقان 15 جوزا باختر صدها باشندۀ تخار دراعتراض به قتل دکتورمحمد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

در نشستی به ریاست محمد اشرف غنی ، روی بلندبردن ظرفیت وزارت صحت عامه، بحث شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 21 حمل / باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در نشستی با هیئت رهبری وزارت صحت عامه در خصوص بلندبردن ظرفیت این وزارت در راستای مبارزه بر ضد ویروس کرونا، صحبت کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر ،در این نشست که در ارگ انجام شد، ابتدا داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، گزارش اقدامات وزارت صحت عامه را در راستای مبارزه برضدویروس ویروس کرونا ارائه کرد و گفت که کارهای ما در دو بخش خدمات عادی صحی و مبارزه بر ضد ویروس کرونا، ادامه دارد.
وی خواستار حمایت بیشتر رییس جمهور از وزارت صحت عامه شد و پیشنهادات خویش را در زمینه تسهیل پروسۀ تدارکاتی با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا، ارائه کرد.
وزیر صحت عامه بر اصل مکافات و مجازات نیز تاکید کردو گفت که باید ظرفیت ها و صلاحیت های ما بیشتر شود و نهادهای بین المللی به گونه هماهنگ با وزارت صحت عامه در زمینۀ مبارزه برضدویروس کرونا کار کنند.
سپس امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری صحبت کردو گفت که حکومت در راستای مبارزه برضدویروس کرونا اقدامات همه جانبه انجام داده است، به ولایات بودجه تخصیص شد، به والیان صلاحیت مصرف این بودجه تفویض شد و آنان از طریق ویدیوکنفرانس در مجالس کابینه حضور خواهند داشت.
وی افزود که اگر در اجراات والیان کدام سکتگی واقع می شود، مقام عالی ریاست جمهوری در زمینۀ حل آن اقدامات عاجل  انجام خواهد داد.
معاون اول رییس جمهور گفت که در خصوص هماهنگی با نهادهای بین المللی، نشستی با آنان برگزار شود که والیان نیز در آن اشتراک داشته باشند.
استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری صحبت کردو گفت باید یک کمیسیون مقتدر ملی ایجاد شود که صلاحیت ها در عرصه مبارزه برضدویروس کرونا و پاسخگویی ها از یک منبع صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت های مسلکی وزارت صحت عامه، بیشتر شود، افزود که در کنار تشکیل عادی وزارت صحت عامه، در این وزارت یک تشکیل مؤقت به خاطر مبارزه برضدویروس کرونا ایجاد شود.
رییس جمهوری پس از استماع صحبت های آنان، گفت:کرونا تهدید جدی متوجه ما کرده است و باید در راستای مبارزه با آن هماهنگی و تشریک مساعی بیشتر کنیم.
وی از معاون دوم ریاست جمهوری خواست تا در قسمت ترتیب یک لایحه به منظور اعطای صلاحیت های عاجل صحی کار شود و در زمینۀ تسریع امور تدارکاتی باید با ادارۀ تدارکات ملی یک نشست برگزار شود و در صورت نیاز کارهای عاجل به واحد عملیاتی سپرده شود.
رییس جمهور گفت: همانگونه که به والیان صلاحیت های مصرف بودجۀ تخصیص یافته جهت مبارزه برضدویروس کرونا داده شده است ، به رؤسای صحت عامۀ ولایات نیز صلاحیت های مشخص پولی در چوکات یک میکانیزم شفاف و پاسخگو، اعطا شود. وی  افزود که باید مکافات و مجازات با معیارهای واضح وجود داشته باشد.
رییس جمهور غنی تصریح کرد که تشکیل فعلی از نگاه مدیریتی پاسخگوی تمام نیازمندی ارائه خدمات صحی نیست و وزارت صحت عامه پیشنهاد خود را در خصوص ایجاد یک تشکیل خاص اضطراری که در مرکز و ولایات کار کند، ارائه کند. وی افزود که باید یک تیم کاری پس از پایان تهدید ویروس کرونا، آماده باشد که پیامدهای بعدی آن را مدیریت کند.
رییس جمهور کشور خاطرنشان کرد که هماهنگی با نهادهای بین المللی یک نیاز است و در اخیر سخنانش از مسوولان وزارت صحت عامه خواست که طرح مدیریتی خویش را برای استخدام رضاکاران ارائه کنند و همچنان صلاحیت مصرف، اجراات، استخدام و تطبیق را مشخص کنند. ن/ ش

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.