16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سه عضو  نیروی خیزش مردمی در کاپیسا به شهادت رسیدند

سه عضو نیروی خیزش مردمی در کاپیسا به شهادت رسیدند

کابل/16 اسد/باختر سه عضو نیروی خیزش مردمی در کاپیسا در نتیجه...

اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی

اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی

کابل/16 اسد/باختر اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی قرار است به تاریخ...

حمله طالبان بر شاهراه بغلان - سمنگان و آتش زدن دو تانکر تیل

کابل/ 16 اسد/باختر منابع امنیتی می‌گویند که گروه طالبان صبح امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مصرف هر افغانی درمبارزه باویروس کرونا باید شفاف و مانند آفتاب، روشن باشد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 15 سرطان/ باختر

در این اواخر دررسانه های کشور گزارش هایی در مورد سوء استفاده از امکانات مالی و تخنیکی اختصاص یافته به مبارزه علیه گسترش ویروس کرونا، نشر شد و این گزارش ها نگرانی جدی مردم افغانستان را برانگیخته است.
مفسر آژانس باختر به این نگرانی ها پرداخته است و می نگارد:حکومت افغانستان از همان آغاز شیوع ویروس کرونا در منطقه و به ویژه ثبت اولین رویداد مثبت ابتلا به این ویروس در هرات، برنامۀ مدون مبارزه عیله این آفت جهانی را روی دست گرفت و بودجۀ فوق العاده یی برای این امر اختصاص داد. همچنان، نهادهای بین المللی مانند سازمان صحی جهان و بانک جهانی و کشورهای دوست با وصف آن که خود با مشکل کمبود تجهیزات تخنیکی مواجه بودند، به افغانستان کمک کردند. این کمک ها شامل وجوه مالی و تجهیزات تخنیکی از قبیل ماسک، کیت های تشخیص، ادویۀ طبی و دستگاه های گران بهای تنفس مصنوعی بود. مردم افغانستان از همۀ نهادهای جهانی و کشور های مختلف منطقه و جهان که در این روزهای دشوار کرونایی به کمک شان شتافتند، ابراز امتنان می کنند.
در این میان، پخش و نشر گزارش های سوء استفاده از امکانات و وجوه مالی اختصاص یافته برای مبارزه با ویروس کرونا تکان دهنده است. این گزارش ها سبب شد که موضوع مدیریت منابع و چگونگی استفاده از بودجه و تجهیزات تخنیکی اختصاص یافته، به مبارزه علیه کرونا در جلسۀ کابینه به گونۀ جدی مورد بحث قرار گیرد. محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به بازرس کشور وظیفه سپرد که همۀ این گزارش ها را به گونۀ همه جانبه، دقیق و مسوولانه بررسی کند و یافته هایش را با مردم افغانستان شریک کند.
مردم افغانستان از این اقدام رهبری دولت استقبال می کنند. ما می دانیم که فساد و سوءاستفاده از امکانات دولتی و عام المنفعه مشکل نو و تازه نیست، بل مردم افغانستان از سال ها به این سو ازاین پدیده های زشت و ناپسند رنج می برند. ما این را نیز درک می کنیم که ریشه کن کردن فساد و انواع گوناگون سوءاستفاده ها از امکانات عام المنفعه کار یک روز ویک ماه ویک سال نیست. این امر به مساعی بیشتر و به زمان بیشتر نیاز دارد؛ اما آن‌چه به موارد فساد در مبارزه با شیوع ویروس کرونا ارتباط می گیرد، باید در این مورد برخورد بسیار جدی قانونی صورت بگیرد. در این جا موضوع مرگ و زندگی مردم مطرح است. وقتی یک انسان وجدان وضمیرش را زیر پا می کند و کوشش می کند پولی را که به خاطر نجات زندگی یک هموطنش اختصاص یافته است، دزدی کند و خورجینش را پر کند، این تنها یک دزدی عادی نیست، بل این یک جنایت ضد بشری است، این یک خیانت است و با عاملان این کار باید به مثابۀ جنایت کاران و خاینان ملی برخورد جدی قانونی صورت بگیرد.
ما به خدمات، شجاعت، وظیفه شناسی و بشردوستی داکتران، نرسان و سایر کارکنان طبی کشور به دیدۀ قدر می نگریم و ارج می گذاریم و وقتی از بررسی گزارش های فساد در مبارزه علیه ویروس کرونا صحبت می کنیم، هرگز معنایش این نیست که ما گویا خدمات کارمندان طبی در امر مبارزه علیه ویروس کرونا را نادیده می گیریم، هر گز چنین نیست. وقتی ما روی بررسی چنین گزارش ها تاکید می کنیم، در حقیقت هدف ما ارج گذاری بیشتر به خدمات کارمندان طبی کشور است. وقتی یک داکتر با قبول خطر مبتلاشدن خود و اعضای خانواده اش به ویروس کرونا ، به درمان مریض کووید-19 می پردازد، همیشه بالای بسترش حاضر است و وظیفه اش را به گونۀ عالی انجام می دهد، اما در این میان کسانی پیدا می شوند که پول اختصاص یافته به مریضان کووید-19 را دزدی می کنند، این دیگر به هیچ گونه قابل تحمل نیست.
مردم افغانستان خواهان بررسی جدی این گزارش ها اند و امیدواراند که بازرس کشور مطابق حکم رییس جمهوری، این گزارش ها را همه جانبه بررسی کند ویافته هایش را با مردم افغانستان شریک کند. در مبارزه علیه شیوع ویروس کرونا، مصرف هر افغانی و سرنوشت هر تابلیت، کیت تشخیص و دستگاه تنفس مصنوعی باید شفاف و مانند آفتاب روشن باشد.ن.ش.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.