23 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان یک افسر پولیس را در پروان،به شهادت رساندند

طالبان یک افسر پولیس را در پروان،به شهادت رساندند

چاریکار/۲۳ اسد/ باختر طالبان یک افسر پولیس را در مرکز پروان،...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

ملاریا تا دوسال آینده دربغلان محو خواهد شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

پلخمری/ ۲۳ سرطان/ باختر
مرض ملاریا در بغلان امسال نسبت به سال گذشته هفتاد و پنج در صد کاهش یافته است .
داکتر علی خان بساق مسوول پروگرام ملی کنترول ملاریا و لشمانیای ریاست صحت عامۀ بغلان به علی "علمی"خبرنگارآژانس باختر گفت که در سه ماه اول سال جاری یک هزار و دوصد شصت و دو تن  در سطح آن ولایت به مراکز صحی تشخیص ملاریا مراجعه کردند که صرف نتیجۀ آزمایش سه تن آنان مثبت بود .
وی افزود که این رقم در مقایسه با پانزده واقعۀ مثبت ملاریا در سال گذشته، هفتاد و پنج در صد کاهش را نشان می دهد.
داکتربساق افزود که روند تشخیص و درمان مرض ملاریا در مراکز صحی رایگان است و نحوۀ تشحیص و تداوی آن در شفاخانه ولایتی پلخمری ، دو شفاخانه ولسوالی و هفتاد و هشت مرکز صحی انتانی و دوصد و سی پوسته صحی در قریه های دور دست فراهم شده است و مردم می توانند جهت درمان مرض ملاریا به این مراکز مراجعه کنند .
داکتربساق  ایجاد تب لرزه ، جان دردی و دلبدی را که با گزیدن پشه آغاز می شود از علایم و اعراض مرض ملاریا نزد مریضان عنوان کرد و گفت که یگانه راه وقایه در برابر این مرض مراعات کردن حفظ الصحۀ شخصی و محیطی ، استفاده از پشه خانه های آلوده با مادۀ حشره کش، نصب جالی در کلکین ها و ازبین بردن آب های ایستاده است .
داکتر بساق علاوه کرد که همچنان اقدامات موسسات همکار در بخش صحت در بلند بردن سطح آگاهی مردم در راستای وقایه در برابر این مرض باعث شده است که در یک و یا تا دوسال آینده این مرض در بغلان به صفر تقرب کند .
ملاریا و لشمانیا در بغلان تا قبل از ادارۀ موقت مانند ویروس کرونا به یک مرض همه گیر و کشنده، مبدل شده بود اما با سعی و تلاش منسوبان وزارت صحت عامه و همکاری موسسات همکار در بخش صحت اکنون این مرض در حال نابودی قرار دارد .#/ لیلما

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.