23 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

در جهان 36 میلیون نابینا زندگی میکنند

در جهان 36 میلیون نابینا زندگی میکنند

کابل باختر/23/ میزان معین امور جوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ شهروندان نابینا...

دیدار وزیر امور خارجه کشور با سفیر فدراتیف روسیه

کابل ۲۳ میزان باختر صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه با الکساندر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدولت جاپان به ارزش هشت اعشاریه شش میلیون دالر به بخش صحت افغانستان مساعدت نمود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر30 حوت
میتسوجی سوزوکا سفیر کشور جاچان، دکتور پیپرکورن نماینده سازمان صحی جهان و  تاکی شی وتنابی رئیس دفتر جایکا در افغانستان تفاهمنامه مساعدت هشت اعشاریه شش میلیون دالر را به منظور خریداری ادویه ضد توبرکلوز در افغانستان با حضور داشت دکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور امروز به امضاء رسانید.
به گزارش آژانس باختر: دکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در مراسم امضا تفاهمنامه به نمایندهگی از حکومت و مردم افغانستان از کمک های مالی بلاعوض کشور دوست جاپان، ابراز قدردانی نموده و اظهار نمود که دولت جاپان بعد از ایالات متحده امریکا دومین کشور کمک کننده در افغانستان میباشد، که از چهار دهه بدینسو افغانستان را در تمام بخش های حیاتی به خصوص سکتور صحت همکاری نموده است.
وزیر صحت عامه افزود که بیماری توبرکلوز یکی از امراض ساری خطرناک در افغانستان بوده، که حدود شصت هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری میباشد و سالانه دوازده الی هفده هزار نفر از اثر آن جان هایشان را را از دست میدهند.
در همین حال میتسوجی سوزوکا سفیر کشور جاچان در کابل گفت که دولت جاپان یکی از همکاران اساسی در راستای توسعه دولت افغانستان بوده، که از سال 2004 بدینسو مبلغ 58 میلیون دالر را به منظور مبارزه علیه بیماری توبرکلوز کمک نموده است.
سفیر کشور جاپان علاوه نمود که، کشور های آسیایی حدود شصت درصد بیماران توبرکلوز را دارا میباشند که در گذشته جاپان نیز این را بیماری در خود داشت، اما امروز ازین بیماری رهایی یافته و مبارزه با این بیماری را در آسیا رهبری میکند.
از سوی دیگر پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان، از تطبیق این تفاهمنامه در رابطه به خریداری ادویه ضد توبرکلوز اطمینان داده ابراز نمود که دولت جاپان، نه تنها در افغانستان یک کمک کننده خوب است بلکه برای سازمان صحی جهان نیز یک همکار خوب میباشد.
ایجاد انستیتوت ملی توبرکلوز با تمام تجهیزات، تهیه ادویه ضد توبرکلوز، مساعدت ده اعشاریه سی و شش میلیون دالر غرض تهیه ادویه ضد توبرکلوز و مواد لابراتواری، اعمار شفاخانه کنترول امراض ساری "افغان جاپان" با ظرفیت پنجاه وهشت بستر، ایجاد لابراتوار مرکزی کلچر و انتی بیوگرام توبرکلوز، خریداری تجهزات طبی برای مبارزه با بیماری توبرکلوز، ارتقای ظرفیت و خریداری دوز های واکسیناسیون از جمله موارد عمده ای است که طی یک دهه اخیر کشور جاپان وزارت صحت عامه را همکاری نموده است.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.