محمداشرف غنی ، شورای طبی را رسماً افتتاح کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر11 میزان
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در مراسم افتتاح شورای طبی افغانستان، اشتراک و سخنرانی نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسمی که به همین مناسبت در ارگ برگزار گردیده بود، رئیس‌جمهور کشور از نهادهای که به منظور تشکیل شورای طبی افغانستان تلاش نمودند، به ویژه وزارت‌های صحت عامه، عدلیه، تحصیلات عالی و شرکای بین‌المللی، تشکر کرد.
وی با اشاره به حلقۀ ارتباطی میان شهروند، داکتر، شفاخانه، دواخانه و دولت گفت که در هریک از این حلقه‌ها مشکل بنیادی وجود دارد و در کشورهای که بحران طولانی را تجربه کرده اند، قابل درک است.
رئیس‌جمهور کشور ضمن با اهمیت‌ خواندن وظیفۀ داکتری، گفت: کلمۀ داکتر باید به کسی اطلاق شود که سند تحصیلی و تخصص لازم داشته باشد. وی افزود که شفاخانه‌ها در کشور به مشکلات جدی روبرو هستند که باید به خاطر حل مشکلات، قدم‌های موثر برداشته شود.
رئیس‌جمهور تصریح داشت که شفاخانه‌ها و کلینیک‌های فعلی که به فعالیت می پردازند، پاسخ‌گوی نیازمندی‌های مردم ما نیستند. وی، به وزیر صحت عامه هدایت داد تا در بخش اصلاح شفاخانه‌ها و تعیین حقوق مناسب به داکتران و نرس‌های مسلکی، کار نماید.
رئیس‌جمهور از شفاخانه‌های وزارت دفاع ملی، امنیت ملی و شفاخانۀ سردار محمدداوود خان به عنوان شفاخانه‌های نمونه یاد کرد و افزود که قبلاً کار روی شفاخانۀ پولیس انجام نشده بود و هیچ یک از کادرهای مسلکی آن شفاخانه به ترفیع دست نیافته بودند.
رئیس‌جمهور کشور خاطرنشان‌ساخت که باید به زودی، شفاخانه سه‌صد بستر پولیس در کنار شفاخانۀ سردار محمدداوود خان و شفاخانۀ امنیت ملی فعال شود تا به ارائۀ خدمات در بخش مربوطه بپردازد.
رئیس‌جمهور با اشاره به کیفیت دوا گفت: دواخانه‌ها باید دواهای با کیفیت را به مردم عرضه کنند و سیستم دوا طوری تنظیم گردد که اعتماد مردم جلب شده و شهروندان به دوای با کیفیت، دسترسی پیدا کنند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد که برخی دواخانه‌ها و داکتران در قراردادهای ادویۀ بدون کیفیت شریک هستند که این روند دیگر قابل تحمل نیست و باید تمام شود.
وی افزود که باید در قانون مرتبط به موضوع تغییر وارد شود تا در مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، دواخانه‌های شبکه‌یی به وجود آیند و در صورت نقض قانون، سند فعالیت از نزد متخلف سلب گردد.
رئیس‌جمهور محمداشرف غنی گفت که فعالیت‌های ما در بخش صحت، معارف و تحصیلات عالی کافی نیست و باید تغییرات همه‌جانبه در وضعیت بخشهای متذکره رونما گردد. وی با اشاره به مصئونیت اجتماعی گفت که فقیرترین و محروم‌ترین قشر جامعه، کم‌ترین دست‌رسی را به خدمات صحی دارند که باید دراین زمینه، دگرگونی مثبت به وجود آید.
وی تأکید کرد که در بخش وقایوی باید تلاش بیشتر صورت گیرد و مشکلات بنیادی که در بخش معالجوی وجود دارد، رفع گردد و از تجویزهای خودسر و غیر تخصصی جلوگیری به عمل آید.
رئیس‌جمهور کشور از شورای طبی خواست تا تمرکز بیشتر روی تثبیت سویۀ داکتران و اخلاق طبی آنان نماید و در بخش نصاب تحصیلی گفت که باید وزارت تحصیلات عالی، اقدامات اساسی را روی دست گیرد. وی، هماهنگی نهادهای مربوط را به منظور دست‌یافتن به موفقیت در عرصۀ صحت، مهم خواند.
رئیس‌جمهور از تلاش‌های داکتران و تیم‌های صحی به خاطر رسید‌گی به مراجعین و مردم در حالات خاص اظهار امتنان و قدردانی نمود. وی به منظور حل مشکلات مالی و تقویت بخش صحت، هدایت داد تا پیشنهادات مشخص را ترتیب و ارائه نمایند.
در این مراسم، داکتر نسرین اوریاخیل رئیس شورای طبی کشور در صحبتی از توجه و حمایت رئیس‌جمهورغنی به خاطر ایجاد شورای طبی تشکر نموده گفت: جای خرسندی است که امروز با شکل‌گیری "شورای طبی افغانستان" دکتوران، دارای دیدگاه و اهداف مشترک در راستای بهبود خدمات صحی کشور شدند.
رئیس شورای طبی کشور گفت: شوراهای طبی در اکثر کشورهای جهان وجود دارند که اهداف آن، تأمین مصوونیت مریضان است و ما از تجارب کشورهای منطقه و سازمان صحی جهان با توجه به نیازهای کشور، کار گرفته‌ایم.
داکتر نسرین اوریاخیل گفت که این شورا وظیفه دارد تا مصوونیت مریضان را از طریق بهبود بخشیدن سطح دانش مسلکی داکتران و ارتقای خدمات صحی تأمین نماید.
وی، اهداف شورای مذکور را ثبت و جوازدهی به دکتوران طب، ترویج اخلاق طبابت و رسیدگی به شکایات و تخلفات مسلکی طبی قبل از ارجاع به نهادهای عدلی و قضایی، بلند‌بردن سطح دانش مسلکی دوکتوران از طریق تقویت و بهبود ستندردهای آموزشی طبی عنوان کرد.
اوریاخیل از اجراآت کاری شورای طبی افغانستان طی مدت کم، به رئیس‌جمهور گزارش داده اطمینان‌داد که در هماهنگی با بخشهای مربوط، کارهای لازم را به پیش خواهند برد.
در این مراسم، دکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامۀ کشور صحبت کرد و از ایجاد شورای طبی ابراز خرسندی نموده، اطمینان داد که در هماهنگی و هم‌کاری با این شورا، برای رفع مشکلات صحی کار خواهند کرد.
وی افزود: هم اکنون چهارهزار داکتر در وزارت صحت ثبت می‌باشند اما با آن‌هم، تعداد دقیق داکتران شاغل در بخش صحت معلوم نیست که نیاز به سنجش دقیق دارد. وزیر صحت بر ترتیب و تدوین پلان ده ساله به خاطر رسیدگی به مشکلات صحی تأکید کرد.
وزیر صحت گفت که شورای نرس‌ها و قابله‌ها ایجاد می‌شود و در هماهنگی با شورای طبی افغانستان، روی تقویت و تخصص این قشر کار خواهد شد و ولایات محروم باید در اولویت قرار داشته باشد.
در مراسم مذکور، دکتور عبدالطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، جلال‌الدین علی به نمایندگی از نهادهای تمویل‌کنندۀ بین‌المللی، داکتر مجیب‌الرحمان څمکنۍ رئیس کمیسیون صحت و تربیت بدنی ولسی‌جرگه و داکتر عبدالودود باجوری رئیس اتحادیۀ دکتوران افغانستان، پیرامون تقویت هم‌کاری‌ها و تخصص‌گرایی لازم در بخش صحت، به‌گونۀ جداگانه صحبت کردند. نالان

back to top