05 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن یک سرگروه هراس افگنان با سه فردش در سرپل

سرپل 4 حوت باختر یک سرگروه هراس افگنان با سه فردش...

معین سیاسی وزارت امور خارجه : مردم افغانستان به صلح ضرورت دارند

کابل باختر 4 حوت حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور...

دو هراس افگن در قندهار بازداشت شدند

قندهار 4 حوت باختر دو هراس افگن دیروز در ولسوالی میوند...

Youtube Player

khantry design

اعلاناترییس اجراییه کشور در برنامهٔ مصونیت غذایی:آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه ضامن سلامت جامعه است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 25 میزان
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه در مراسم «راه‌اندازی آجندای ملیِ مصونیت غذایی و تغذیه و عضویت افغانستان در حرکت جهانی برای توسعه خدمات تعذی» گفت که عضویت افغانستان به عنوان شصتمین کشور دنیا در حرکت جهانی برای توسعه تغذی، یک گام مهم برای رفع چالش‌ها می‌باشد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، این برنامه با حضور شماری از اعضای کابینه، نماینده‌گان شورای ملی، نماینده‌گان سازمان ملل متحد و کشورهای خارجی، سازمان‌های بین‌المللی، بخش خصوصی و فعالان جامعه مدنی، به ابتکار ریاست دارالانشای شورای وزیرانِ ریاست اجراییه کشور برگزار شده بود.
رییس اجراییه کشور که در این ویژه برنامه به مناسبت روز جهانی غذا سخن می‌زد، گفت: ۴۱ درصد کودکانِ زیر سن پنج‌سال در کشور سوءتغذی‌اند و هنوز هم دسترسی به غذای مناسب یکی از چالش‌های جدی در افغانستان می‌باشد.
داکتر عبدالله عبدالله علاوه کرد: آمارهای ارایه شده درباره کسانی‌که به غذای مناسب دسترسی ندارند، تکان‌دهنده است. رییس اجراییه کشور، ضمن موثر خواندن برنامهٔ محو (فلج اطفال)، بر ضرورت حمایت و همکاری جامعۀ جهانی و کشورهای تمویل‌کننده در این ارتباط تاکید نمود.
داکتر عبدالله عبدالله هشدار داد که اگر متوجه این چالش‌ها نباشیم و تدابیر پیش‌گیرانه را روی‌دست نگیریم، پیامد منفی و ضرر آن، سلامت جامعه را با مشکل روبه‌رو خواهد ساخت که در نهایت بی‌ثباتی اجتماعی را به‌بار می‌آورد.
رییس اجراییه کشور ضمن تأکید بر اقدامات لازم برای تامین مصونیت غذایی شهروندان افزود: عضویت افغانستان به عنوان شصتمین کشور دنیا در حرکت جهانی برای توسعه تغذی یک گام مهم در این راستا برای رفع چالش‌ها می‌باشد.
داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت: در گذشته پالیسی‌‌ها، روش‌ها و برنامه‌هایی برای مبارزه با سوء تغذی و تامین مصونیت غذایی در کشور وجود داشت؛ اما برای انسجام کارها و تطبیق بهتر اهداف مورد نظر، آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه لازم بود.
رییس اجراییه کشور گفت: برنامهٔ آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه برای هماهنگی و همکاری‌ میان دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی تدوین گردید تا در زمینهٔ بهبود وضعیت موجود کار جدی‌تر صورت گیرد.
دکتور عبدالله عبدالله تصریح کرد: بهبود وضعیت معیشتی و دسترسی مردم به غذای مناسب یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی است که باید در یک برنامه طولانی‌مدت دنبال شود.
در این برنامه، وزرای صحت، زراعت، خانم گیردا ویربورگ سکرتر جنرال برنامهٔ حرکت مصونیت غذایی، نماینده‌گان سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی نیز پیرامون موضوع صحبت کردند. آنان گفتند: عدم دسترسی به غذای مناسب یکی از عوامل اصلی امراض متعدد در کشور می‌باشد.
همچنان، سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی حمایت قاطع‌شان را از آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه در افغانستان اعلام داشتند. در این برنامه، روی دلایل و پیامدهای سوء تغذی، عدم دسترسی شهروندان به غذای مناسب و راهکارهای لازم بحث همه‌جانبه صورت گرفت.
قرار شد که جلسات کمیتهٔ عالی مصونیت غذایی و تغذیه به صورت منظم و مداوم تحت ریاست رییس اجراییه کشور با حضور ۱۰ وزارت‌خانه و نماینده‌گان سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی برگزار شود.# نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.