27 جدی 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمود صیقل: شورای امنیت پی برده است که پاکستان یک کشور تروریست پرور است

محمود صیقل: شورای امنیت پی برده است که پاکستان یک کشور تروریست پرور است

کابل باختر 27 جدی فضل هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه شام...

کشور چین در بخش هوانوردی ملکی  همکاری می کند

کشور چین در بخش هوانوردی ملکی همکاری می کند

کابل، 27 جدی ، باختر محمود شاه حبیبی رییس عمومی اداره...

به دو خانواده اهل هنر و فرهنگ مساعدت گردید

به دو خانواده اهل هنر و فرهنگ مساعدت گردید

کابل، 27 جدی ، باختر در ادامه انجام کمک ها به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتجلوگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با غیرفعال کردن پروتئین استرس

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

ایرنا – باختر24 قوس
محققان انستیتوی روانپزشکی ماکس پلانک دریافتند نوعی پروتئین مربوط به استرس می‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت و چاقی شود و البته غیرفعال کردن این پروتئین می‌تواند مانع بروز بیماری‌های مذکور گردد.
به گزارش ساینس دیلی، پروتئین مورد بحث، FKBP51 نام دارد و در تنظیم سیستم استرس بدن نقش موثری را ایفا می‌کند. هنگامی که بدن وجود استرس را تشخیص می‌دهد، این سیستم یک هورمون استروئیدی موسوم به کورتیزول ترشح می‌کند که امکان واکنش مناسب را به صورت فرار یا مبارزه با عامل استرس فراهم می‌کند. مشکل در اینجاست که برخی از جهش های ژن FKBP5 نحوه واکنش بدن به استرس را تغییر می‌دهند و منجر به بروز برخی از اختلالات فیزیولوژیکی از جمله اختلال استرسی پس از ضایعه روانی، افسردگی و اضطراب می‌شوند.
بر اساس این تحقیقات پروتئین FKBP51 به عنوان پیوند بین سیستم تنظیم استرس و متابولیسم عمل می‌کند و افزایش مقدار پروتئین می‌تواند توانایی بدن در جذب گلوکز را کاهش دهد و در نهایت منجر به دیابت و چاقی شود. بدن افزایش مصرف چربی را به عنوان نشانه‌ای از وجود شرایط استرس‌زا تفسیر می‌کند و در نتیجه مقادیر بیشتری از FKBP51 را تولید می‌کند. این امر موجب تشدید وضعیت می‌شود.
به اعتقاد محققان با معکوس کردن این فرایند می‌توان از بروز بیماری‌های دیابت و چاقی جلوگیری کرد. در واقع برای جلوگیری از بروز این بیماری‌ها کافی است تولید پروئین FKBP51 متوقف شود. در حال حاضر محققان موسسه ماکس پلانک ترکیباتی را تولید کرده‌اند که قادر است تولید این پروتئین را متوقف کند و در تلاشند تا این ترکیبات را برای آزمایشات بالینی آماده کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.خلیل

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.