27 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفت طالب مسلح در فاریاب به صلح پیوستند

میمنه 26 دلو باختر هفت طالب مسلح امروز با جنگ افزار...

محمد اشرف غنی رییس جمهور، وزیر دفاع ترکیه را به حضور پذیرفت

کابل باختر26 دلو محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در...

استاد دانش: حکومت های امارتی، عبوری و موقت بازگشت به نقطه صفر است

کابل باختر 26 دلو استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتجلسه شورای عالی محو پولیو دایر گردید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 3 سرطان
جلسه شورای عالی محو پولیو  به ریاست داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده خاص رئیس‌جمهور برای محو پولیو برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، این جلسه با اشتراک وزیر صحت عامه، نمایندگان وزارت‌ها و ادارات ذی‌ربط، تمویل‌کنندگان و ادارات ملل متحد به شمول یونیسف و سازمان صحی جهان به‌منظور فراهم ساختن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه امحای پولیو در افغانستان دایر گردید.
داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده رئیس‌جمهور برای محو پولیو، با ابراز قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های مثمر مسؤولان برنامه محو پولیو، بر تقویت هماهنگی و مساعی مشترک ادارات ذی‌ربط دولتی و غیردولتی در راستای امحای پولیو تأکید نمود.
وی تلاش‌های برنامه امحای پولیو را امیدوار‌کننده خواند و ابراز خرسندی نمود که افغانستان در آینده نزدیک به هدف نهایی این پروگرام که محو کامل مرض فلج اطفال است، نایل گردد.
در همین حال داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، محو پولیو را یک اولویت صحی ملی و جهانی عنوان نموده گفت: «در اوایل سال 2016 گفته بودیم که به هدف محو پولیو در کشور نسبت به هر زمانی دیگری نزدیک شده‌ایم؛ اما امروز گفته می‌توانیم که ما بیش‌تر از هر زمانی به ریشه‌کن ساختن پولیو نزدیک‌تر شده‌ایم.»
وی افزود: ارقام و اطلاعات دست‌داشته بیانگر آن است که ویروس پولیو در آستانه نابودی است و روند بهبود در برنامه دلگرم‌کننده و امیدوارکننده می‌باشد.
وزیر صحت عامه گفت: از آغاز سال 2016 تا اکنون گردش ویروس فلج اطفال در 99 درصد ولسوالی‌های افغانستان وجود نداشته و این موفقیتی است که در سطح جهانی مورد تأیید قرار گرفته است.
وی ضمن بیان اینکه جهش و پیشرفت حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی نباید قطع شود گفت که این موفقیت بدون تعهد قوی رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و همکاری ادارات و وزارت‌های ذی‌ربط امکان‌پذیر نمی‌شد.
بر اساس اظهارات مقامات وزارت صحت عامه، افغانستان در سال 2015 شاهد بیست واقعه پولیو بوده که این رقم هر ساله رو به کاهش است.
نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در این برنامه تأکید کرد که باید همه مردم به اهمیت واکسین پولیو پی ببرند و کودکان خود را پیش از فلج شدن، واکسین کنند.
در این جلسه همچنین دو تفاهم‌نامه همکاری‌های متقابل در مورد محو پولیو از سوی وزارت‌های حج و اوقاف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با وزارت صحت عامه به امضا رسید.
قرار است هفت تفاهم‌نامه دیگر نیز در این باره با وزارت صحت عامه به امضا برسد.
شورای عالی محو پولیو اخیراً به منظور فراهم نمودن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه محو پولیو در افغانستان ایجاد گردیده است که به شکل ربع‌وار به ریاست نماینده خاص ریاست جمهوری برای محو پولیو تدویر جلسه می‌کند. احمد ضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.