03 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیما سمر٬ تلفات غیرنظامیان  ۱۹درصد افزایش یافته است

سیما سمر٬ تلفات غیرنظامیان ۱۹درصد افزایش یافته است

کابل باختر ۳ ثور کمیسیون مستقل حقوق بشر می...

نمایشگاه آثارنقاشی ورسامی " گروه مجیک " گشایش یافت

نمایشگاه آثارنقاشی ورسامی " گروه مجیک " گشایش یافت

کابل باختر3 ثور پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل  باختر  ۳ ثور
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، پس از حضور در تالار لویه جرگه و دیدار با رهبری و اعضای کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، در برگشت از طریق هوا از نقاط آسیب پذیر و ساحات آسیب دیدۀ ناشی از سیلاب های اخیر در مسیر دریای کابل به شمول پل کمپنی، دیدن کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، وزیر ترانسپورت که در جریان بازدید از ساحات ذکر شده  با رئیس جمهور گزارش اقدامات خودرا در خصوص احیای مجدد پل کمپنی به رئیس جمهور غنی ارائه کرد و گفت که کار بازسازی پل کمپنی به تاریخ ۳۱ حمل آغاز شده است و الی ۱۰ ثور به اکمال می رسد.
وی افزود که این وزارت کار ساخت پل دومی را که موازی به پل فعلی و دارای ۱۶۰ متر طول و ۱۳ متر عرض می باشد، نیز آغاز کرد و  در مدت دو سال تکمیل خواهد شد.
رئیس جمهور غنی با قدردانی از اقدامات وزارت ترانسپورت به خاطر احیای پل کمپنی، بر پاک کاری مسیر دریای کابل و جلوگیری از غصب اطراف آن، تاکید ورزید. عبدالخالق

کابل  باختر  ۳ ثور
کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که میزان تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ در افغانستان در مقایسه با سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۱۹ درصد افزایش یافته است.
به گزارش آژانس باختر :کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز اعلام کرد که میزان تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در این کشور در مقایسه با سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۱۹ درصد افزایش یافته است.که طالبان عامل اولی بروز تلفات ملکی پنداشته شده اند.
سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز در یک نشست خبری گفت در سال گذشته در کشور سه هزار و ۳۲ نفر کشته شده است و هشت هزار و یکصدو هشتاد نفر دیگرشان زخمی شده‌اند در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۶خورشیدی به ۹ هزار و ۴۱۳ نفر می‌رسید.
از این مجموع هفت هزار و ۷۰۹ نفر آن مرد، ۹۳۳ نفر آن زن و دو هزار ۴۵۲ نفر دیگر آن کودک می‌باشند.
از دید کمیسیون حقوق بشر تلفات غیرنظامیان به ترتیب در حوزه‌ جنوب – غرب، شرق، مرکز، شمال – شرق، جنوب، غرب و شمال کشور بوده است.
او همچنان با اشاره به عاملان تلفات غیرنظامیان در کشور افزود که ۵۳ درصد آن از سوی طالبان، ۱۱.۹ درصد آن از طرف نیروهای امنیتی و نیروهای بین‌المللی در افغانستان و ۱۲.۵ درصد دیگر آن نیز از سوی گروه داعش صورت گرفته است.
سیما سمر گفت که ۲۱ درصد دیگر تلفات غیرنظامیان در سال گذشته را کس و گروهی بر عهده نگرفته است.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنان با اشاره به نوعیت حوادث افزود که ۲۷ درصد غیرنظامیان در حملات انتحاری، ۲۰.۲۵ درصد آن در درگیری‌های زمینی طرف‌های جنگ، ۱۹.۱۹ درصد آن در حملات راکتی، ۱۶.۳۵ درصد آن در انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای و ۸.۵ درصد آن در حملات هوایی کشته و زخمی شده‌اند.
از سویی هم، او افزود که ۸۴۷ نفر دیگر در قتل‌های فردی و ۸۸ نفر دیگر نیز در جریان عملیات شبانه کشته شده‌اند.
به گفته‌ی خانم سمر، حمله بر رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در سال گذشته، ۲۴ کشته و ۲۰ زخمی بر جای گذاشته است و ۲۷ خبرنگار دیگر نیز در جریان سال ۱۳۹۷ مورد توهین و لت‌وکوب قرار گرفته‌اند.
این کمیسیون همچنان از طرف‌های درگیر جنگ نیز خواست که قوانین بین‌المللی را مراعات کرده و به‌ خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان آتش‌بس اعلام کنند.
این گزارش در حالی ارائه می شود که تلفات ملکی به یک بحث پیچیده در افغانستان مبدل شده است
با آن که طالبان با سپر ساختن منازل مسکونی و اماکن عامه عامل بروز تلفات ملکی شده اند و این جنایت آنها انعکاس هم یافته مگر برای تنبیه این گروه کمتر کار شده است .
فعالان مدنی از نهاد و سازمان های حراست از حقوق بشری می خواهند که تنها به ارائه گزارش اکتفا نکنند بل راه بیرون رفت از مشکل را نیز نشانی کنند و آنانی را که عامل اصلی بروز تلفات ملکی اند از طرق مختلف تنبیه کنند.   صائم

کابل باختر/ 3/ ثور
کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از سوی آن کمیسیون نهایی شده است.
به گزارش آژانس باختر ، محمد قاسم الیاسی منشی کمیسیون شکایات انتخاباتی عصر امروز دریک نشست خبری گفت، آن کمیسیون بعداز بررسی همه جانبه ، لست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را نهایی کرد و قراراست آن را فردا برای کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد.
مگر او واضح نساخت که آیا درلست شانزده نفری نامزدان ریاست جمهوری تغییری به میان آمده است یا خیر ؟
الیاسی گفت که آنها لست نهایی را فردا به کمیسیون انتخابات خواهند فرستاد و اعلام لست نهایی کار آن کمیسیون است.
درانتخابات ریاست جمهوری که درماه میزان سالجاری برنامه ریزی شده است به شمول محمد اشرف غنی رییس جمهور فعلی و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی ، شانزده نفر خود را نامزد کرده اند.
محمد قاسم الیاسی دررابطه به اعلام نتایج نهایی حوزه های انتخاباتی کابل و میدان وردک گفت که آنها کار روی شکایت های انتخاباتی را آغاز کرده اند و دراین خصوص جلسات متعدد داشته اند که پیشرفت همراه است مگر مشکلاتی درحوزه انتخاباتی میدان وردک وجود دارد .
او اظهار امیدواری کرد که لست نهایی این دوحوزه انتخاباتی به زودی اعلام شود مگر نگفت چه وقت ؟ .
فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی دراوایل هفته جاری هنگام ارائه گزارش حکومت به ملت اظهار امیدواری کرد که دور هفدهم شورای ملی تا اواخر همین هفته افتتاح  می شود.
این گفته ها درحالی بیان می شود که نتایج انتخابات پارلمانی ، حوزه های کابل و میدان وردک تاکنون نهایی نشده است.
ختم/ عبدالخالق

کابل باختر3 ثور
پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز نمایشگاه نقاشی و رسامی " گروه مجیک "  را درنگارستان ملی افتتاح کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، دراین نمایشگاه آثارنقاشی ، رسامی و میناتوری، شش تن از بانوان هنرمند " گروه مجیک " به نمایش گذاشته شد.
درمراسم افتتاح این نمایشگاه درحالیکه داکترطارق رشاد مشاور وزارت اطلاعات وفرهنگ ، صابره رحمانی مسوول نگارستان ملی، شمارازمسوولان این وزارت و تعدادی از هنرمندان نیز حضورداشتند، معین امورفرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ در صحبتی کار های هنری هنرمندان این نمایشگاه را ستایش کرد .
پوهاند باوری درسخنانش به هنرنقاشی اشاره کرد و گفت که هنرمندان باید خلاقیت وظرافت درکارهای هنری شان داشته باشند و با درک طبیعت و زیبایی ها ، خلاقیت های شان را ازطریق هنرشان انعکاس دهند. 
معین فرهنگ و هنر، شرایط و امکانات مناسب و مساعد  برای هنرمندان را، امر مهم دانست و گفت که انعکاس کارهای هنری هنرمندان ازطریق رسانه ها و برگزاری نمایشگاه های متواتر،  درراستای شهرت ، رونق و عرضه  فرآورد های هنری آنان  کمک می کند.
پوهاند باوری خاطرنشان کرد که وزارت اطلاعات وفرهنگ درحد امکانات دست داشته درخدمت هنرمندان قراردارد.
همینگونه دراین مراسم محمد هاشم شارق رییس هنرستان وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز صحبت کرد وکارهای هنری هنرمندان این نمایشگاه را ستودنی دانست .
او گفت که نگارستان ملی دربرگزاری نمایشگاه های هنری همیشه درخدمت هنرمندان قراردارد .
همچنان صابره حسینی به نمایندگی از" گروه مجیک " صحبت کرد و از وزارت اطلاعات و فرهنگ و نگارستان ملی به خاطرهمکاری شان دربرگزاری این نمایشگاه تشکرکرد .
او درکنارآن که دررابطه به کارهای هنری این گروه معلومات داد ، خواهان حمایت وزارت اطلاعات فرهنگ و نهاد های فرهنگی ، از فعالیت های هنری گروه مجیک شد .
دراخیراین نمایشگاه ، گروه مُدلنگ همدلی ، لباس های محلی ولایت های مختلف کشور را به نمایش گذاشتند. احمدضیا احمدی

شهرتالقان ۳ ثورباختر
یک باند کیسه بر درولایت تخار متلاشی شد.
منسوبان امنیتی در یک عملیات ویژه رییس وده عضو این باند را از شهرتالقان بازداشت کردند.
این افراد متهم به کیسه بری در گوشه و کنار شهر تالقان اند.
یک منبع امنیتی ولایت تخار به آژانس باخترگفت که برکت الله با افرادش متهم به ده ها مورد کیسه بری و حتی چور کردن مبایل شهروندان تالقان است.
بازداشت شده ها در نخستین تحقیقات به کیسه بری و دزدی مبایل شهروندان تخار اعتراف کردند.ختم/ابوی

شهربل علم ۳ ثورباختر
یازدهمین دورحفریات درساحات باستانی مس عینک لوگردیروز ً توسط پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ ومحمدانورخان اسحاق زی والی لوگر آغازشد.
پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ وهنروزارت اطلاعات وفرهنگ ، محمدانورخان اسحاق زی والی لوگر ،حسیب الله ستانکزی رییس شورای ولایتی، محمد شفیق پوپل رییس اطلاعات وفرهنگ،قومندان امنیه لوگر،رییس امنیت ملی وبرخی منسوبان دیگرازساحات باستانی مس عینک دیدن کردند.
خیرمحمدخیرزاده آمرپروژه حفریات مس عینک به آژانس باخترگفت که ساحات باستانی مس عینک درحدود پنج کیلومترمربع زمین را احتوا کرده است که به یک صدوبیست نقطه تقسیم شده است.
وی علاوه کردکه دراین ساحات ازسال 2009 میلادی به این طرف حفریات آغاز شده است که تا اکنون بیش ازده هزار وپنجصدقلم آثار ثبت شده است که بیش سه هزار آثارمنقول به موزیم ملی کابل انتقال شده است وبقیه آن درموزیم ساحه یی نگهداری می شود.
این آثارمنقول شامل مسکوکات دوره های مختلف کوشانی ها تا پایان دوره یفتلی ها،مجسمه های نوع گلی،مجسمه های استوکی،فلزی،چوبی،آثارسفالی،سنگی،استخوانی وپارچه های پاپیروس می باشند.
خیرزاده افزود که درجریان سال گذشته دوهزاروسیصدوچهل وشش قلم آثارمختلف النوع ازساحات باستانی مس عینک به دست آمده است که یکصدوپنج قلم آثارمنقول آماده انتقال به موزیم کابل است.
پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ وهنر حین افتتاح یازدهمین دورحفریات ساحات باستانی مس عینک ازباستان شناسان،نیروهای امنیتی، واداره محلی لوگراظهارسپاس وامتنان کرد که برای حفریات درساحه باستانی مس عینک زمینه سازی کرده اند.
باوری وعده داد که روند حفریات را درساحات باستانی مس عینک تسریع  خواهند کرد.
محمدانورخان اسحاق زی والی لوگر،حسیب الله ستانکزی رییس شورای ولایتی درجریان صحبت هایشان  ارزش های فرهنگی را نشانه هویت ملی یک کشوردانستند واز وزارت اطلاعات وفرهنگ خواستند که روند حفریات را سریعترکنند.
نماینده وزارت معادن سرعت کارحفریات را بسنده ندانست وازمراجع مربوط خواست که روند حفریات را سرعت بیشترببخشند تا کاراستخراج مس آغازشود.
محمدشفیق(پوپل) رییس اطلاعات وفرهنگ ولوگر گفت به اساس مصوبه شماره 32 سال 1394 شورای وزرا فیصل به عمل آمد که درولسوالی محمدآغه لوگرموزیم اعمارشود، بیش ازیک میلیون افغانی به وزارت شهرسازی پرداخته شد تا نقشه هنگرهای موزیم دیزاین شود اما تا هنوز ازسوی وزارت  اقدام عملی درراستای اعمارموزیم صورت نگرفته است وصرف اعمار دیواراحاطه یی موزیم محمدآغه منظورشده است.
وی علاوه کرد که هشت ساحه باستانی درلوگر وجود دارد که ازآنجمله صرف درساحه باستانی مس عینک حفریات ادامه دارد وتا هنوز کارآن پایان نیافته است.
وی گفت که 14 آبده تاریخی درلوگروجود دارد که صرف ترمیم آبده ملک سبزعلی منظورشده است.ختم/ابوی

کابل باختر 3 ثور
شورای عالی ستره محکمه قبل از ظهر امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رییس ستره محکمه تشکیل جلسه داد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر، شورا نخست گزارش اجراات محاکم ابتداییه و استیناف رسیدگی به قضایای مالیاتی و محاکم ابتداییه و استیناف غصب املاک دولتی را مورد ارزیابی قرارداد .
براساس گزارش ، محاکم  رسیدگی به قضایای مالیاتی در سال 1397 ، (39) قضیه رامورد رسیدگی قرارداده است و ازجمله درمورد (25) دوسیه با صدور قرار وفیصله تصمیم اتخاذ شده است و نیز محاکم ابتداییه و استیناف رسیدگی به غصب املاک دولتی درین مدت (252) دوسیه را رسیدگی کرده است  و به اثر ان به ارتباط (177)دوسیه بااصدار فیصله و قرار تصمیم اتخاذ کرده است  ، توسط این محاکم درجریان سال 57 دوسیه بنابر موجودیت خلاهای تحقیقاتی به مراجعش مسترد شده است .
سپس بادرنظرداشت گزارشهای تفتیشی و نظریات  تدقیقی ، برخی از تخلفات قضایی مورد رسید گی قرارگرفت ودر مطابقت به احکام مقرره طرز رسیدگی به تخلفات قضایی ، به شش تن از قضات محاکم ولایت های قندهار ، ننگرهار ، پکتیا و کندز بعداز تثبیت تخطی های شان جزا های لازم تادیبی تجویز شد.  همینطور با رعایت اصل مکافات ،  اجراات مطلوب یازده تن از قضات و منسوبان اداری پیشنهادی ریاست محکمه استیناف ولایت هرات در ارتباط به رسیدگی قضایای محکومان به حبس محاکم ایران مورد تایید قرارگرفت و به آنان اجرای مکافات لازم توصیه  شد  .
بعدا در حالیکه سید محمد هاشمی معین وزارت عدلیه ، څارنوالان مربوط و اطراف قضایا حضورداشتند ، سه تقاضای تجدید نظر ریاست عمومی قضایای دولت درموضوعات حقوق عامه مورد رسیدگی قرارگرفت و با توجه به شرایط احکام ماده 482 قانون اصو ل محاکمات مدنی یک فیصله به نفع دولت لغوو به رسیدگی مجدد ان از طریق محکمه رسیدگی به غصب املاک دولتی هدایت داده شد.
به تعقیب آن بادرنظرداشت استهداییه شاروالی کابل درخصوص استملاک زمین های زراعتی که قانون استملاک در زمینه مسکوت است  و نیز در قبال استهداییه ریاست محکمه استیناف ولایت بدخشان درمورد چگونگی اعتبار شهود دردعاوی املاک عامه ، صدور قرار اداره قضایای دولت مبنی بر دولتی بودن ملکیت متصرفه اشخاص  و ادعای شخص حقیقی برعلیه نماینده قضایای دولت که درزمین متصرفه بدون داشتن اسناد ،  ذوالید است ، در پرتو حالات و شرایط پیش بینی شده احکام مواد 18-19 و 20 قانون تنظیم امور زمینداری رهنمایی لازم صورت گرفت .
برعلاوه بر چند درخواست های تبدیلی محکمه در قضایای مدنی وجزایی و پاره یی از مسایل مربوط به ارتقای درجه های کادر قضایی نیز شامل اجنداء  بود که درهر مورد تصامیم مقتضی قانونی گرفته شد . نالان

کابل باختر 3 ثور
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز به تالار لویه جرگه رفت و با  رهبری و اعضای کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، ابتدا، محمدعمر داوودزی رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح با ابراز خوش آمدید به رییس جمهور، در خصوص برگزاری لویه جرگه مشورتی و کارکردها، تدابیر و آمادگی های کمیسیون متذکره، معلومات داد.
موصوف از وزارت های امور داخله، دفاع ملی و اداره مستقل ارگان های محلی و سایر ادارات دولتی که در این رابطه همکاری و هماهنگی خوب کرده اند، تشکر کرد و گفت: نمایندگان جرگه مشورتی از ولایت ارزگان به کابل رسیده اند و نمایندگان از سایر ولایت ها نیز تشریف خواهند آورد.
رییس جمهور از زحمات و کارکردهای رهبری و اعضای کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی تشکر کرد و گفت که در نتیجه بحث ملی جرگه، تاثیر تلاش های شما هموطنان را ، منطقه و جهان خواهند دید.
وی افزود : ما به عنوان ملت واحد و منسجم، همیشه مسایل خویش را از طریق جرگه ها و مشورت ها حل نموده ایم.
رییس جمهور خاطرنشان کرد که زنان افغان باقوت در این لویه جرگه نمایندگی خواهند کرد، بناً اشتراک کنندگان زن کمتر از ۳۰ درصد نباشد. وی افزود که یکی از عوامل بی ثباتی، نبود اصول و قواعد واضح بازی می باشد، اما قانون اساسی این مشکل را به گونۀ اساسی حل کرده است.
رییس جمهور کشور گفت که مزیت های لویه جرگه این است که هیچ کسی آن را سانسور نمی تواند و نمایندگان ملت می توانند به گونه آزادانه نظریات، پیشنهاد ها و مشوره های شان را مطرح کنند. این مربوط لویه جرگه مشورتی و نمایندگان مردم است که حدود روند صلح را چگونه ترسیم می کنند.
رییس جمهور تصریح کرد که لویه جرگۀ مشورتی صلح تمام افکار را در خصوص صلح به بحث منسجم و منظم مبدل کند. وی افزود که برای صلح شرایط ملی، منطقه یی، اسلامی و بین المللی فراهم شده است و محدودیت های موجود در این عرصه از میان رفته است.
رییس جمهور تاکید کرد که لویه جرگۀ مشورتی صلح، حدود و جهت صلح را واضح کند و بحث ها را متمرکز کند.
رییس جمهور کشور گفت :  مشوره یک اصل اسلامی و جرگه و مشارکت اصل و ارزش ملی ما می باشد و باید جدی گرفته شود. نمایندگان ملت را برای وصل دعوت کرده ایم، نه برای فصل، پس جرگه مشورتی صلح از شخص نه، بلکه جرگۀ نظام و وصل است.
رییس جمهور خاطرنشان کرد که لویه جرگۀ مشورتی صلح برای این خاص خواهد بود که نمایندگان تمام ولایت ها، ولسوالی ها و اقشار در آن اشتراک می کنند و هر نماینده، باید این طور فرض کند که از تمام کشور نمایندگی می کند.
محمد اشرف غنی گفت که صلح یک رویا بود که بعضی اوقات از آن یاد می شد، اما احساس نمی شد که آمدنی است و ما آنرا در زندگی مشاهده می کنیم. از دو سال گذشته بدینسو صلح از حاشیه به متن آمده است و هر افغان در خصوص صلح فکر می کند.
بعداً رییس جمهور در حالیکه از سوی هیئت رهبری کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی همراهی می شد، از بخش های مختلف تالار لویه جرگه از نزدیک دیدن کرد و به مسوولان مربوط به منظور اتخاذ تدابیر بهتر و استقبال از نمایندگان، هدایات لازم داد.  نالان

قلعه نو باختر 3 ثور
در یک عمیات تصفیه یی نظامیان که از هفته پیش  در ولسوالی بالا مرغاب  و سا حات  اطراف آن آغاز شد ، شماری از ساحات در مرکز و اطراف آن ولسوالی از وجود هراس افگنان پاکسازی شد.
خانجان ظفر عضو شورای ولایتی  باد غیس  به آژانس باختر گفت که  هراس افگنان برای تصرف  بالا مرغاب و آبکمری  نیروی بیشتری  از ولایت های همجوار گرد آوری کرده بودند ،از هوا و زمین  هدف قرار گرفتند   و تار و مار شدند .
وی گفت که نظامیان مستقر در بالا مرغاب  در حال تعرض اند  و با گذشت هر روز  ساحات تحت نفوذ  شان  وسعت می یابد .
از سوی دیگر جمشید شها بی  سخنگوی  والی باد غیس  نیز از پاکسازی ساحات اکازی ،لودین ها و نور زایی خبر داد و گفت که برای بازگشت دوباره خانواده ها ی بیجا  شده به منازل شان  تلاش می شود.خالقیار

شهراسعد آباد ۳ ثورباختر
هشت طالب مسلح در تازه ترین نبرد ها درشرق کشورکشته شدند.
این طالبان شب گذشته در ولسوالی سوکی ولایت کنر هنگامی آماج قرارگرفتند که مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند.
یک قومندان ارشد اردوی ملی درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین نبرد ها هشت طالب مسلح کشته شدند.
اوگفت طالبان مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند که از زمین و هوا آماج قرارگرفتند.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL