05 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کمک کشور چین به پوهنتون کابل

کمک کشور چین به پوهنتون کابل

کابل باختر 4 حوت سفارت چین در کابل تجهیزات کمپیوتری و...

داکتر کمال سادات: رفع مشکلات خبرنگاران ولایتی، دراولویت قراردارد

داکتر کمال سادات: رفع مشکلات خبرنگاران ولایتی، دراولویت قراردارد

کابل باختر/ 4/ حوت شماری از مسوولان وخبرنگاران ولایتی شورای خبرنگاران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 13:48

کمک کشور چین به پوهنتون کابل

کابل باختر 4 حوت
سفارت چین در کابل تجهیزات کمپیوتری و لوازم مهمانخانه در اختیارپوهنتون کابل قرار داد.
به گزارش آژانس باختر، در محفل تسلیم گیری این لوازم پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی، گفت، کمک های سخاوتمندانه کشور چین با وزارت تحصیلات عالی از سال 1388 به این سو در بخش های مختلف ادامه داشته که واقعاً این کمک ها در خور توجه می باشد.
وی اضافه کرد این کمک ها شامل تجهیزات تدریسی و دفتری، زیربنا ها و ایجاد دیپارتمنت چنایی می باشد.
وی گفت در صحبتی که با سفیر چین داشتم ایشان از گسترش کمک های شان در بخش های مختلف از منجمله سکالرشپ ها برای استادان نهاد های تحصیلی کشور در مقاطع ماستری و دوکتورا، ایجاد دیپارتمنت چینایی در ولایات بامیان و هرات و تحکیم روابط اکادمیک با پوهنتون های ننگرهار، بدخشان و بامیان وعده سپردند.
پوهنوال مومند ضمن قدردانی از کمک های کشور چین گفت خوشبختانه امروز ما شاهد چندین کانتینر لوازم و تجهیزات تدریسی و سامان آلات به پوهنتون کابل می باشیم که در بخش خودکفایی پوهنتون کابل موثر می باشد.
بعداً یاوجینگ سفیر کبیر جمهوری خلق چین مقیم کابل ضمن اشاره به روابط دیرینه میان دو کشور، از گسترش کمک های اکادمیک شان خبر داده تاکید کرد که کشور چین دیپارتمنت چینایی پوهنتون کابل را انکشاف داده و همکاری های اکادمیک شان را با سایر پوهنتون های کشور گسترش خواهند داد.
همچنان پوهنیار حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و مشاور رئیس جهمور کشور در امور تحصیلات عالی، نیز صحبت نموده ضمن ارائه معلومات در باره کمک های کشور چین با پوهنتون کابل گفت، کشور چین از سال 1388 به این سو حدود 7 میلیون دالر در بخش های زیربنایی تجهیزات و اکادمیک مساعدت نموده است.
وی گفت خوشبختانه کشور چین امروز به ادامه کمک های شان با پوهنتون کابل به ارزش بیشتر 56 میلیون افغانی تجهیزات تدریسی و لوازم مهمانخانه پوهنتون کابل را که شامل 870 پایه کمپیوتر های لب تاپ و دسک تاپ، 100 پایه تلیفون، ماشین های فوتو کاپی، پرنتر رنگه و سایر تجهیزات و لوازم می باشد کمک نموده است.
در اخیر این محفل سند تسلیمی تجهیزات یاد شده در حضور وزیر تحصیلات عالی میان رئیس پوهنتون کابل و سفیر کشور چین امضا شد. 

کابل باختر/ 4/ حوت
شماری از مسوولان وخبرنگاران ولایتی شورای خبرنگاران افغانستان امروز برخی مشکلات شان را با سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درمیان گذاشتند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، عدم دسترسی به اطلاعات، کم کاری مسوولان محلی دراین راستا ، نبود کمیته مصوونیت خبرنگاران ، تهدید زورمندان و برخی مسایل دیگر از جمله مشکلات بودند که اشتراک کنندگان این نشست باداکتر کمال سادات سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ مطرح ساختند .
بعداً سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرده گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ به مثابه نهاد حامی آزادی بیان و اهل رسانه در خدمت قراردارد و حتماً به مشکلات خبرنگاران و اصحاب رسانه در ولایت ها رسیدگی میشود.

کابل باختر/ 4/ حوت
داکتر کمال سادات سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درنشستی با اعضای کمیسیون رسانه های همگانی درمورد کارکرد ها و دست آوردهای آن کمیسیون صحبت کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین نشست اعضای کمیسیون رسانه های همگانی درمورد وظایف و عملکرد آن کمیسیون به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ معلومات دادند ونیز در مورد مسوولیت های اعضای کمیسیون متذکره درراستای بهبودکاری شان بحث کردند.
سرپرست وزارت اطلاعات  وفرهنگ بخاطر بهبود و سهولت بیشتر در اجرای وظایف کمیسیون رسانه های همگانی وعده همکاری داده افزود تمام کمیسیون هائیکه در راستای رسانه ها همکاری دارند جز وزارت اطلاعات وفرهنگ میباشند و کمیسیون ها باید دراجرای وظایف و مسوولیت های کاری شان با جدیت وسرعت عمل کنند.

کابل باختر/ 4/ حوت
پولیس کابل پیرامون چگونگی قتل یک دختر جوان که امروز ازیک ساختمان در ساحه ناحیه سوم شهر کابل به زمین افتاد تحقیق میکند.
فریدون عبیدی رییس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امنیه کابل وقوع چنین یک رویداد را تائید کرد.
او به خبرنگار آژانس باختر گفت که تحقیق دراین زمینه آغاز شده مگر علایم که نشان دهد این عمل ، یک عمل قصدی است بدست نیامده است.
گفته شده که این دختر از منزل پنجم یک ساختمان به زمین افتاده و دریکی از شفاخانه های کابل جان سپرد.

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 13:37

ازقیام سوم حوت گرامیداشت بعمل آمد

کابل باختر/ 4/ حوت
نهاد روند استقامت ملی افغانستان امروز یاد قیام کننده های سوم حوت 1358 را گرامی داشتند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، درمحفلی که به همین مناسبت ترتیب شد میر ذبیح الله ولی زاده رهبر نهاد روند استقامت ملی افغانستان ، محمد عمر داوودزی سابق وزیر امورداخله ، دوکتور سید مخدوم رهین سابق وزیر اطلاعات وفرهنگ ، سید نقیب الله هاشمی نماینده مردم کابل درشورای ولایتی ، میرویس رحیمی رییس شورای منورین چهاردهی ، مولانا سید عبدالناصر سادات رییس شورای سادات به نوبت سخنرانی کردند.
درآغاز میرذبیح الله ولی زاده قیام سوم حوت را قیام مردمی و خود جوش دانست و گفت که قیام سوم حوت پیام آزادگی و آزادی را مردم به ارمغان آورد.
سپس دوکتور سیدمخدوم رهین صحبت کرده قیام سوم حوت را نقطه عطف تاریخ کشور بیان کرد و افزودکه مردم کشور ما با  اشک و خون زندگی کردند ولی هرگز قامت آزاده شان خم نشد و پایتخت نشینان با این قیام خود اهداف شوم کشور متجاوز روس و اجیران شان را نقش برآب کردند.
همچنان میرویس رحیمی سوم حوت را روز غلبه خون برشمشیر بیان کرد.
به همین ترتیب سید نقیب الله هاشمی با یاد آوری از ایثار و فداکاری های شهریان کابل گفت که این قیام نقطه آغاز شکست قشون سرخ را رقم زد.
همچنان محمدعمر داوودزی با اشاره به وضعیت ناهنجار سیاسی کشور وحدت و یکپارچگی را تنها راه رسیدن به سعادت و پیروزی در امور بیان کرد و علاوه نمود که سوم حوت روز حماسه آفرینی شهریان کابل بود.
دراین محفل شمار زیادی از علما ، رهبران ، متنفذین قومی و شهریان کابل اشتراک داشتند.

کابل باختر 4 حوت
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه ، امروز با هیئت پارلمان اروپا تحت ریاست پیتراس استریویشیوس دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار، دربارۀ روابط و همکاری‌های اتحادیۀ اروپا در بخش‌های امنیتی و توسعه‌ای با افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
رییس اجراییه کشور گفت که افغانستان و اتحادیۀ اروپا در زمینه‌های صلح، بازسازی و همکاری‌های اقتصادی گام‌های اساسی برداشته‌اند و دست‌آوردهای چشمگیری نیز داشته‌اند.
داکتر عبدالله با تأکید بر حفظ دست‌آوردها در زمینه‌های مختلف، خواهان افزایش هرچه بیشتر روابط افغانستان و اتحادیۀ اروپا شد.
وی گفت که مبارزه با تروریزم و دهشت‌افگنی در افغانستان موفق بوده است؛ اما مراکز امن تروریستان در بیرون از کشور، نبرد با آن‌ها را با چالش روبرو ساخته است.
داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به روند اصلاحات سیاسی و اداری گفت که طبق تعهدات حکومت وحدت ملی، نظام انتخاباتی اصلاح شده و برای برگزاری انتخابات نیز آماده‌گی گرفته شده است.
رییس اجراییه گفت که در پروسۀ صلح شاهد پیشرفت‌هایی بوده‌ایم و احتمال دارد که با طالبان هم صلح شود؛ اما پیش از آن باید مراکز آموزشی و پناه‌گاه‌های امن طالبان نابود گردد.
در این دیدار، هیأت پارلمان اروپا گفت که اتحادیۀ اروپا به همکاری درازمدت با افغانستان متعهد می‌باشد و از گام‌هایی‌که در راستای اصلاحات برداشته شده است، حمایت می‌کند.
هیأت پارلمان اروپا تأکید ورزید که صلح و امنیت، اصلاحات، انتخابات دموکراتیک، حقوق بشر و نهادینه‌سازی دموکراسی، از مأموریت‌های اتحادیۀ اروپا در افغانستان است و در این زمینه به تلاش‌های خویش ادامه می‌دهند.
در این دیدار همچنان دربارۀ روابط افغانستان و پاکستان، بازگشت مهاجرین و مهاجرت اتباع افغانستان به کشورهای بیرونی بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.

کابل باختر 4 حوت
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه امروز در دیدار با قوماندان عملیات مشترک ناتو خواستار نابودی لانه‌های تروریستان در آن سوی خط دیورند شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار که در کاخ سپیدار برگزار شد، رییس اجراییه کشور از کمک‌ها و همکاری‌های ناتو با نیروهای امنیتی افغانستان سپاس‌گزاری کرد.
همچنان، در این دیدار، جنرال سلواتوری فرینا قوماندان عملیات مشترک ناتو گفت که آنان آماده همکاری در تمام عرصه‌های نظامی با افغانستان هستند.
وی تأکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه نیروهای خاص و قوای هوایی به صورت قابل ملاحظه‌یی تقویت یافته‌اند و این برای افغانستان، یک خبر خوش و مژدۀ بزرگ است.
فرینا علاوه کرد که آنان به همکاری‌های‌شان در عرصه‌های مشوره‌دهی و آموزش به نیروهای افغان ادامه داده و روند انتقال معلومات لازم به این نیروها را هرچه عاجل عملی می‌سازند.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه ، با امتنان از همکاری‌های همه‌جانبۀ جامعۀ جهانی و به ویژه ناتو با نیروهای امنیتی کشور گفت که این همکاری‌ها سبب شده‌اند تا توانایی‌های نیروهای امنیتی افغانستان، در بخش‌های مختلف افزایش یابد. با این‌حال وی تأکید کرد که هنوزهم این نیروها نیازمند آموزش، تسلیح و تجهیز بیش‌تر هستند.
داکتر عبدالله عبدالله علاوه کرد که مردم افغانستان از سوی هراس‌افگنانی تهدید می‌شوند که ریشه‌ها و لانه‌های‌شان در آن‌سوی مرزها در پاکستان قرار دارد و باید برای نابودی آن توجه اساسی و جدی‌ صورت گیرد.
رییس اجراییه کشور اضافه کرد: تعهداتی‌که میان افغانستان و جامعۀ جهانی در کنفرانس‌های وارسا و بروکسل صورت گرفت، برای تجدید تعهد در راستای دوام همکاری‌ها با افغانستان، گام‌های استوار و محکم بوده است.
در این ملاقات ، هم‌چنان، چگونگی روابط افغانستان و پاکستان، افزایش حملات تروریستی در پاکستان و ایجاد اصلاحات بیش‌تر در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان نیز به بحث و بررسی گرفته شد.

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 13:12

ده میلیون دالر لیلام میشود

کابل باختر/ 4/ حوت   
بانک مرکزی مبلغ ده میلیون دالر امریکایی را ازطریق داوطلبی به فروش می رساند.
به گزارش آژانس باختر در یاداشت بانک مرکزی که دراین باره آمده است: دافغانستان بانک ده میلیون دالر امریکایی را در داوطلبی روز شنبه 7 حوت سالروان بطور لیلام بفروش میرساند.
ازعموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را قبلاً طور تضمین نزد مدیریت عمومی عملیات بازار و مراکز زون های دافغانستان بانک تحویل نموده اند دعوت بعمل میاید تا دراین داوطلبی شرکت نمایند ، برنده گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم روز تصفیه نمایند.
آنعده صرافانیکه تاکنون مبلغ یک ملیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام های دالر را تحویل ننموده اند ، میتوانند یکروز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و درلیلام های بعدی اشتراک نمایند.
قابل تذکر دانسته میشودکه تسویه قسمی معاملات مجاز نمیباشد برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا ظرف یک مرتبه بطور نقده درمدت زمان معین تحویل بانک نمایند.
نوت :مزایده کنندگان نمیتوانند اضافه از سه فیصد از مجموعه مبلغ اعلان شده را تقاضا نمایند.

پلخمري باختر ۴ حوت
با در نظر داشت عدم شرایط مساعد اقلیمی زمینه فعالیت مراکز پیله وری از رشد چشم گیردر ولایت بغلان بر خوردار نمی باشد. 
عبدالستار احمدی آمر عمومی مالداری ریاست زراعت  مالداری آبیاری ولایت بغلان ضمن بیان این مطلب به آژانس باختر گفت:عامل عمده و اساسی عدم رشد صنعت پیله وری  در ولایت بغلان نبود مارکیت مناسب و پایین بودن سطح حاصل دهی آن میباشد.
وی علاوه کرد، در سال جاری برای بیست خانواده  جعبه های تخم کرم پیله از جانب ریاست زراعت به همکاری وزارت زراعت در ساحه بغلان مرکزی آنهم در بغلان صنعتی توزیع شد که توانستیم  از هر جعبه تخم کرم های پیله ازسی تا سی وپنج کیلو گرام غوزه ابریشمی تولید و حدودهفت صد کیلو گرام ابریشم جمع آوری گردیده است.
احمدی گفت،  هرچند از حاصلات امسال ابریشم راضی نیست  اما خاطر نشان ساخت که سال پار هم به همین منوال ابریشم تولید گردیده بود.
وی افزود: در سال جدید در نظر است تا افزون بر مراکز موجود در بغلان مرکزی به تعداد سی مرکز جدید پیله وری را در ولسوالی بغلان مرکزی ایجاد خواهیم کرد.
قابل تذکر است که صنعت پیله وری بر می گردد به دو هزار وپنجصد سال قبل از میلاد، اما این صنعت بار نخست در زمان حاکمیت سامانیان بر ولایت هرات وارد بعدا به تمام افغانستان از جمله به ولایت بغلان گسترش یافته که متاسفانه در نتیجه نا امنی های دهه شصت این صنعت به رکود مواجه و سرانجام در سال 1382دوباره از سر گرفته شد.

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 13:11

ادامه خشونت علیه زنان در ده صلاح

پلخمري باختر ۴حوت
با وجود ارشادات دین مقدس اسلام در حمایت از حقوق حقه زنان در جامعه,موجودیت یک سلسله عنعنات نا پسند باعث گردیده تا زمینه ساز خشونت علیه زنان در جامعه گردد
این مطلب را نصر الدین مدیر لیسه نسوان مرکز ولسوالی ده صلاح ولایت بغلان به آژانس اطلاعاتی باختر گفت:متاسفانه اکنون با وجود ارشادات دین مقدس اسلام و احادیث شریف نبوی موجودیت یک سلسله رسوم و عنعنات نا پسند که شامل ازدواجهای اجباری,تویانه های گزاف همراه مهریه های کمر شکن در کنار سایر پدیده ها و عوامل از جمله محروم ساختن دختران از حق تحصیل و حق کار حتا ارشادات دین مقدس اسلام را در برخی از نقاط ولسوالی ده صلاح تحت شعاع قرار داده و روزتاروز به اشکال گوناگون  خشونت علیه زنان و دختران گسترش می یابد
وی افزود:در صورت  عدم جلوگیری  از عنعنات نا پسند افزون بر ازدیاد یافتن خشونت ها علیه زنان و دختران,فرار دختران از منزل غرض تشکیل خانواده که خود مولود خشونت است ازدیاد خواهد یافت
الحاج محمد یوسف یک تن از بزرگان قومی در ولسوالی ده صلاح، تمامی عنعنات نا پسند را از موارد دیگر تاثیر گذار بر ایجاد خشونت ها علیه زنان در خانواده ها یاد کردو گفت:با وصف تلاشهای مکرر نتوانستیم تا جلو چنین عنعنات نا پسند را که باعث تضعیف اقتصاد خانواد ه ها و ایجاد خشونت در خانواد ه ها می گردد گرفته شود.   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL