07 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محققان چینی برای یافتن واکسین کرونا تلاش می کنند

محققان چینی برای یافتن واکسین کرونا تلاش می کنند

بیجینگ/ ایرنا/ 7دلو/ باختر موسسه تحقیقات و ویروس شناسی چین اعلام...

جلسه کمیته قوانین کابینه برگزار شد

جلسه کمیته قوانین کابینه برگزار شد

کابل/ 7 دلو / باختر جلسه کمیته قوانین کابینه روز...

شهروندان نیمروز در معارف  همکاراند

شهروندان نیمروز در معارف همکاراند

نیمروز / 7 دلو / باختر شهروندان نیمروز نزدیک به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبیجینگ/ ایرنا/ 7دلو/ باختر
موسسه تحقیقات و ویروس شناسی چین اعلام کرد که داکتران و دانشمندان آن کشور برای یافتن واکسین ویروس ناشناخته کرونا که این کشور را در برگرفته است، بسیج شده اند.
این موسسه دیروز در بیانیه یی اعلام کرد که کارهای تحقیقاتی گسترده یی در این زمینه شروع شده است و داکتران در سراسر آن کشور به سرعت در حال کار بر روی یافتن یک واکسین استند.
موسسه تحقیقات و ویروس شناسی چین در این بیانیه آورده است یکی از موفقیت ها این بوده است که محققان و داکتران توانسته اند٬ این ویروس را به طور مجزا در وضعیت تحقیقاتی قرار دهند٬ تا با شناسایی ژنتیک آن، بتوانند برایش تداوی موثری پیدا کنند.
از طرف دیگر کمیته صحت ملی چین اعلام کرده است که برای تداوی این ویروس عزم راسخ دارد و اطمینان دارد که نهایتا روش های صحی باعث توقف ویروس خواهد شد.
این کمیته افزود که در شرایط فعلی اداره ویروس وارد یک دوره بسیار حساس شده است و به تدریج موفقیت های داکتران برای تداوی افزایش یافته است و پیشگیری و اداره بیماری اولویت کاری همه نهادهای مسوول است.
به مردم در شهر «ووهان» مرکز ولایت هوبی که محل اصلی شیوع ویروس است و دیگر شهرهای ولایت اعلام شده است٬ از مقررات پیروی کنند و تدابیر صحی و طبی را به طور دقیق مراعات کنند.
گزارش ها حاکی است که اولین مورد از این ویروس اسرار آمیز روز دوم جنوری در ووهان به آزمایشگاه فرستاده شد و از آن زمان به این طرف داکتران بی وقفه در حال تجزیه و تحلیل ژنتیکی ویروس برای یافتن واکسین آن استند.
روزنامه ساوت چاینا از هانگ کانگ هم می نویسد که کشورهای امریکا،  روسیه و فرانسه در حال تلاش برای خارج کردن اتباع خود از شهر ووهان مرکز ولایت هوبی استند.
شمار مبتلایان در زمان مخابره این خبر در سراسر چین به دوهزار و ۲۹ نفر و در کل دنیا به ۲۰۷۷ نفر رسیده است و هشتاد نفر هم در چین فوت کرده اند.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امورخارجه چین نیز اعلام کرد که ما همه مسایل را به طور کامل تحت نظارت قرار داده ایم و هر کمکی لازم باشد، در اختیار دیگر کشورها قرار می دهیم. فریده بابک

کابل/ 7 دلو / باختر
جلسه کمیته قوانین  کابینه روز گذشته به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور و رییس این کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در جلسه طرح قانون ادارۀ  زندان ها، طرح مقررۀ تنظیم وظایف ادارۀ ملی آمادگی  مبارزه با حوادث و طرح تعدیل مقررۀ کاهش و جلوگیری از آلودگی  هوا به بحث گرفته شد.
در این جلسه، نخست طرح تعدیل مقررۀ کاهش و جلوگیری از  آلودگی  هوا را وزیر عدلیه به جلسه ارائه کرد.
براساس گزارش وزارت عدلیه، در زمان تدقیق و باز نگری این طرح تعدیل، نمایندگان برخی از ادارات مربوط به خصوص اداره ملی حفاظت محیط زیست، وزارت صحت عامه و شاروالی کابل در جلسه حضور داشتند و با توافق نظر این ادارات، این طرح تعدیل تهیه شده است.
وزارت عدلیه همچنان گزارش داد که مقرره کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا از سالها پیش نافذ بوده اما به دلیل وضعیت بحرانی هوا به خصوص در فصل زمستان که سبب مشکلات جدی برای باشندگان شهرها به خصوص باشندگان شهر کابل می شود، طرح تعدیل این مقرره به هدف جلوگیری بهتر از آلودگی هوا روی دست گرفته شد.
دراین طرح، جزء 5 ماده سوم، مواد چهارم، ششم، نهم، یازدهم، پانزدهم، بیست و چهارم، سی و چهارم، سی و ششم، سی و هفتم، سی و نه و چهل یکم مقرره کاهش و جلوگیری از آلود گی هوا منتشره جریده رسمی شماره (991) مورخ 20/5/1388 شامل تعدیل می شود.
رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست تأکید کرد که حفاظت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی ها نیازمند اراده ملی و همکاری مشترک ادارات ذی ربط است. وی ابراز امیدواری کرد که با طی مراحل طرح تعدیل مقررۀ کاهش و جلوگیری از  آلودگی  هوا، زمینه مناسب برای مبارزه با آلایندگی ها در کلان شهر ها فراهم شود. این طرح پس از بررسی و ابراز نظر اعضای جلسه، مورد تأیید قرار گرفت.
همچنان بر اساس اجندا، در جلسه کمیته قوانین، طرح مقررۀ تنظیم وظایف ادارۀ ملی آمادگی مبارزه با حوادث مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
این طرح به هدف تشخیص، تعیین وتنظیم وظایف اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث، رهبری سالم و شفافیت در پاسخ دهی این اداره و همچنان تأمین مصوونیت عامه دربرابر حوادث، در 24 ماده  با همکاری اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث و وزارت عدلیه تهیه و تنظیم شده است.
اعضای جلسه نظرات کارشناسی شان را در خصوص این طرح در موارد چون وظایف و صلاحیت های این اداره، انسجام اجرای وظایف اداره و نیز مسوولیت و پاسخگویی این اداره، مطرح کردند. سرانجام پس از جمع بندی مباحث این طرح مقرره مورد تأیید اعضای جلسه کمیته قوانین قرار گرفت.
همچنان در این جلسه، طرح قانون اداره زندان ها از جانب وزارت عدلیه به جلسه کمیته قوانین ارائه شد و به تفصیل از جانب اعضا به صورت موردی، مورد بحث و دقت نظر قرار گرفت.
طرح قانون اداره زندان ها به منظور ملکی سازی مدیریت زندان ها و محلات سلب آزادی، ایجاد انسجام در صلاحیت های اداره زندان ها و محلات سلب آزادی، انجام اصلاحات لازم در مدیریت و تنظیم برنامه های آموزشی، اصلاحی و حرفه آموزی محجوزین و محبوسین و همچنان تنظیم امور مالی و محافظت زندان ها، تأمین حقوق بشری محجوزان، محبوسان، اشخاص تحت توقیف، در هشتاد  و چهار ماده تنظیم شده است.
در این طرح قانون، پیشبینی شده است که ادارۀ عالی تنظیم زندان ها مسوول و مرجع اصلی تطبیق احکام قانون ادارۀ  زندان ها است. براساس این طرح قانون، ادارۀ عالی تنظیم امور زندان ها دارای تشکیل و بودجه مستقل است که مدیریت زندان ها را مطابق احکام این طرح قانون و سایر اسناد تقنینی مرتبط، در مرکز و ولایت ها به عهده دارد.
اعضای جلسه در خصوص این طرح قانون راجع به مواردی چون تشکیل، صلاحیت و وظایف زندان ها، حقوق و مکلفیت های زندانیان، وضعیت عمومی زندان ها، چگونگی نظارت و بازدید از زندان ها، ایجاد اشتغال برای محبوسان، چگونگی طرح و تطبیق فرامین عفو و تخفیف مجازات محبوسین و سایر موارد دیدگاه های خویش را مطرح کردند.
پس از مباحث لازم، راجع به این طرح قانون فیصله شد که یک کمیته تخنیکی متشکل از نمایندگان وزارت عدلیه، رییس ادارۀ عالی تنظیم زندان ها، کمیسیون مستقل حقوق بشر، شورای امنیت ملی، وزارت دولت در امور حقوق بشر و رییس کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی، نظرات و دیدگاه های اصلاحی در این جلسه را در متن این طرح قانون بگنجانند و سپس توسط ادارات ذی ربط برای طی مراحل بعدی این طرح، اقدام شود.نالان

نیمروز / 7 دلو / باختر 
شهروندان نیمروز نزدیک به یک میلیون افغانی و یکصد ودوازده جریب زمین را امسال به معارف آن ولایت کمک کرده اند.
مسعود نوری رییس معارف نیمروز به خبرنگار آژانس باختر گفت که از پول های کمک شده شهروندان به معارف ، در خریداری تجهیزات برای مکاتب وترمیم صنف هابه مصرف رسیده است .
نوری افزود که سی وپنج باب مکتب به کمک شهروندان در سال جدید در آن ولایت ساخته می شود.
شهروندان نیمروز می گویند که معارف آن ولایت با مشکلات زیادی روبرو است ونیاز به همکاری آنان دارد.
اعضای شورای ولایتی نیمروز نیز می گویند که حکومت با مشکلات مالی روبرواست وبودجه کافی برای حل مشکلات معارف اختصاص داده نمی تواند.
مولوی گل احمد احمدی معاون شورای ولایتی نیمروز کمک شهروندان  را برای تقویت ورشد معارف در آن ولایت مفید می داند. شکریه

کابل / ۷دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش را آماده کرده است .
روزنامه ماندگار برگ نخست را با مطلب زیر عنوان روزهای پایانی حکومت وحدت ملی و پایان نیافتن تنش ها عبدالله عبدالله: ادامه خودسری های ارگ قابل تحمل نیست. آغاز کرده است و جزئیات در این مورد را در صفحه سوم ارائه کرده است٬ اما در صفحه اول از قول بانگ جهانی آورده است: افغانستان پس از صلح به دریافت کمک های بیشتری نیاز دارد٬ به نوشته این روزنامه٬ رییس بانک جهانی در افغانستان می گوید که در صورت برقراری صلح افغانستن جهت ادغام مخالفان مسلح در جامعه بازسازی کشور و نیز بازگشت پناهجویان نیازمند دریافت کمک های بیشتری است.
به نوشته این روزنامه؛ بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود نوشته است که افغانستان برای پیشرفت در زمینه اشتغال زایی گسترش خدمات دهی و ادغام مخالفان مسلح دولت در ساختار جامعه٬ در فاصله سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴میلادی نیازمند دریافت ۶ تا ۸ میلیارد دالر کمک جهانی خواهد بود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه زیر عنوان باخت بارسلونا جان جوانی را در کاپیسا گرفتگ نوشته کرده است٬ مسوولان محلی در ولایت کاپیسا تایید می کنند که مردی در ولسوالی حصه دوم این ولایت پس از مشاجره لفظی برادرش را به قتل رساند و خودش فرار کرده است٬ به نوشته این روزنامه این حادثه پس از برد و باخت فوتبال میان بارسلونا و والنسیا صورت گرفته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه عنوان کرده است که سوراخ قلب روزانه جان ۳ تا ۵ کودک را می گیرد.
به نوشته این روزنامه؛ مسوولان در هلال احمرافغانی می گویند که روزانه دستکم ۳ تا ۵ کودک به اثر بیماری سوراخ قلب در افغانستان جان می دهند.
به نوشته روزنامه ماندگار مسوولان هلال احمر افغانی دیروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت هوایی کام ایر برای انتقال کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب به کشور هندوستان٬ از جان باختن دستکم ۳ تا ۵ کودک در اثر بیماری سوراخ قلب در هر روز خبر دادند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و بازهم در صفحه اول به مذاکرات صلح امریکا و طالبان توجه کرده است و زیرعنوان «خلیل زاد تلاش می کند از طالبان برای کاهش خشونت ها تعهد بگیرد».
به نوشته این روزنامه معاون وزیر خارجه امریکا در اسیای مرکزی و جنوب آسیا می گوید که نماینده ویژه این کشور در دیدار با طالبان در تلاش است تا از آن ها بابت کاهش خشونت ها تعهد بگیرد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صفحه دوم شماره مطلب را زیر عنوان بی برنامه ها نیز برنامه دارند؛ نشر کرده است٬ روزنامه ماندگار در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی در برگ نخست از قول داکتر عبدالله آورده است٬ «مبنای مشروعیت حکومت وحدت ملی را توافق نامه سیاسی کابل تشکیل می دهد».
این روزنامه همچنان در این صفحه از قول محمد اشرف غنی آورده است برقراری آتش بس سراسری اولویت حکومت برای مذاکرات صلح است.
روزنامه آرمان ملی سرمقاله شماره امروزی را در صفحه دوم زیرعنوان نوشداروی صلح درمان کنونی کشور ماست نوشته کرده است.
به نوشته آرمان ملی: نوشداروی صلح٬ داروی درمان بیماری کنونی کشور ماست که چهل ساله شده است٬ این بیماری کهنه درد همچنان بیش از هر زمانی به آرامش صلح و ثبات ضرورت دارد؛ چیزی بیش از یک سال می شود که تلاش هایی از جانب امریکا برای برگرداندن صلح به افغانستان و پایان دادن به جنگ چهل ساله در این کشور آغاز گردیده است٬ جنگی که هجده سال می شود دامن امریکا را نیز گرفته و هزینه های سنگین آن چالش فرا راه آن کشور به وجود آورده است.
آرمان ملی موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه مطلب را زیرعنوان روند صلح جاری به نفع پاکستان است؛ نشرکرده است .
چرا حکومت اعتراضات مردم غور را ناشنیده می گیرد؟ عنوان مطلب دیگری است که روزنامه آرمان ملی در صفحه سوم نشر کرده است.
روزنامه آرمان ملی در صفحه هفتم خبرداده است که نخستین مرکز آزمایش «دی – ان – ای» در افغانستان افتتاح شد.
همچنان در این صفحه مطلب را زیر عنوان در روند صلح باید از تمامی فرصت های استفاده شود را نشر کرده است٬ این روزنامه در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ویسا، در شماه های امروزی یا به نشر م طالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

کابل/ ۷ دلو /باختر
درحالی که بیماری کرونا فراتر از مرز های چین رفته است ، مقامات در وزارت صحت عامه افغانستان اقدامات پیش گیرانه یی روی دست گرفته است.
درتازه ترین اقدام وزیر صحت عامه افغانستان از کشور چین خواست که به افغانانی که در آن کشور به سر می برند ، اجازه بازگشت به افغانستان را ندهد.
داکترفیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان در گفت و گو با وانگ یو سفیر چین در کابل ، از وی خواست «تابهتر شدن وضعیت» به افغانانی که در چین به سر می برند ، اجازه بازگشت به افغانستان را ندهد.
داکتر فیروز همچنان درمورد سرنوشت افغانان موجود در چین به ویژه دانشجویان ابرازنگرانی کرد و از کشور چین خواست تا به صحت آنان توجه کند.
سفیرچین دراین گفت و گو برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در افغانستان و درامن نگهداشتن افغانان مقیم چین ازاین بیماری ، وعده همکاری کرد.
وزارت صحت عامه افغانستان می گوید تا کنون هیچ علایمی ازشیوع بیماری مرگ آفرین کرونا در کشور گزارش نشده است.
افغانستان اقدامات پیشگیرانه یی برای جلوگیری از شیوع این بیماری اتخاذ کرده است.
وزیر صحت عامه افغانستان می گوید درفرودگاه های شهر های بزرگ دسته های ویژه صحی را گمارده است تا کسانی را که ازکشور های دیگر ازجمله چین به افغانستان می آیند معاینه کند.
او درصفحه فیس بوکش نوشت که وزارت صحت عامه در سرتاسر کشور پنج صدو سی مرکز گزارش دهی دارد. این مراکز هنگام مشاهده بیماری یی فورا به وزارت گزارش می دهد.
بیماری کرونا اخیرا در چین شیوع یافت و تاکنون ازمیان دست کم سه هزار مبتلا ، جان هشتاد تن را گرفته است.
ازسویی هم این بیماری درکوریای جنوبی نیز شیوع یافته است و ازمیان دوصد مبتلا سی قربانی گرفته است.
نهاد تحقیقات و ویروس شناسی چین اعلام کرد این نهاد در تلاش یافتن واکسین برای بیماری کرونا است.
این درحالی است که هزاران شهروند افغانستان هم اکنون در چین و کوریای جنوبی مشغول تحصیل ، تجارت و زند گی اند.
تب ، سرفه ، نفس تنگی و خستگی از علایم بیماری کرونا خوانده می شود.
این بیماری در صورت عدم رسیدگی به موقع ، باعث مرگ بیمارمی شود.ختم/ابوی

بازارک/ ۶دلو/ باختر
بیست ‌ونه پروژه انکشافی در سال آینده برای  پنجشیر منظور شد.
این پروژه ها که قرار است کار عملی آن ها در سال ۱۳۹۹ در پنجشیر آغاز شود،  شامل اعمار سرک های روستایی، پل، ساختمان‌ها، کانال های آبی، بند های برق کوچک آبی و بخش‌های زراعتی است.
محمد  منصور عنابی سخن‌گوی والی پنجشیر گفت که این پروژه ها پس از اولویت بندی قرار است در هفت ولسوالی وبازارک مرکز پنجشیر تطبیق شود.
وی افزود این پروژه ها که شامل سند بودجه سال مالی ۱۳۹۹شده است، تاکنون در مورد هزینه مصرفی آن  چیزی گفته نشده است.
درهمین حال شماری از شهروندان پنجشیر از منظوری این پروژه ها از جانب دولت استقبال کردند و می گویند که با تطبیق این پروژه ها زمینه‌ کار به آنان نیزمساعد خواهد شد.ختم/حبیب سادات

بیجینگ/ الجزیره/ 7دلو/ باختر
شمار افرادی که تاکنون در چین در اثر ابتلا به ویروس «کرونا» جان باخته اند، به ۸۰تن افزایش یافته است.
شبکه خبری الجزیره بامداد امروز گزارش داد که چین با اعلام این  مطلب همچنان خاطرنشان کرد که شمار مبتلایان به این ویروس به بیش از ۲هزار و ۸۰۰ تن رسیده است.
شهر «ووهان» چین مهمترین مرکزی است که ویروس «کرونا» در آنجا گسترش یافته است و مقامات آن کشور، جمعیتی حدود ۵۴ میلیون نفر را در قرنطین قرار داده‌اند.
کرونا پس از چین، به سرعت در حال انتشار در کشورهای همسایه در آسیای جنوب شرقی مانند تایلند، جاپان و آسترالیا است. در حالیکه وحشت از بیماری کرونا هنوز در کوریای جنوبی سایه افکنده است، مسوولان فیلیپین تایید کردند، دومین فرد مبتلا به سندرم تنفسی شرق میانه را که مردی ۳۶ ساله است، شناسایی کرده اند. آخرین آمار از کوریای جنوبی نیز شامل بیش از ۳۰ قربانی و حدود ۲۰۰ نفر مبتلا است.
با این حال «کرونا» به آسیا محدود نشده است و مرزهای اروپا را نیز در نوردیده است. پس از مشاهده نخستین موارد بیماری در فرانسه، کشورهای بریتانیا، اسکاتلند و پرتگال از کشف موارد ابتلا به این ویروس خبر دادند.
کمیسیون صحت ملی چین دیروز اعلام کرد ویروس اسرار آمیز کرونا که در شهر «ووهان» به شهرها و کشورهای دیگر سرایت کرده است می تواند در دوره نهفتگی هم به انسان منتقل شود.
این کمیسیون دیروز در بیانیه یی خاطرنشان کرد بر خلاف بیماری مرگبار سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی که به سرعت منتقل می شد٬ این ویروس در دوره خاموشی آن که نزدیک به ۱۴روز است به دیگران انتقال می یابد.
انتشار این بیانیه از سوی کمیسیون صحت ملی چین یک هشدار بسیار جدی به مردم سراسر چین و دیگر کشورها محسوب می شود که باید تدابیر پیشگیری کننده از قبیل نظافت و استفاده از ماسک و خودداری از حضور در مکان های پر ازدحام و تدابیر قرنطین را بسیار جدی تلقی کنند. فریده بابک

دوشنبه ، 7 دلو 1398 ، 07:48

یک تاجر در کابل ربوده شد

کابل/ ۷دلو/ باختر
افراد مسلح شام دیروز یک تاجر را از ساحه ناحیه اول شهر کابل ربودند.
به گزارش آژانس باختر، نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله گفت: افراد مسلح که تاکنون شناسایی نشده اندحوالی شام دیروز یک خرده فروش را از ساحه ناحیه اول شهر کابل ربودند.
آنان که سوار بریک موتر فرونر بودند هنگام ربودن این تاجر با پولیس درگیر شدند که در جریان آن یک فرد ملکی زخم برداشت مگر پولیس نتوانست از ربوده شدن این شخص جلوگیری کند.فریبا احسان زاده

دوشنبه ، 7 دلو 1398 ، 07:47

جوانی در کاپیسا برادرش را کشت

محمودراقی/ ۷دلو/ باختر
جوانی برادرش را پس از مشاجره لفظی دیروز در کاپیسا به قتل رساند.
محمد شایق شورش٬ سخنگوی پولیس کاپیسا به خبرنگار آژانس باختر گفت که مشاجره لفظی ظاهراً میان دو برادر در ساحه کاریزی ولسوالی حصه دوم کاپیسا بر سر نتیجه فوتبال تیم های جهانی رخ داد.
وی گفت که در نتیجه این مشاجره یکی از این دو با ضربات چاقو برادرش را به قتل رساند.
به گفته سخنگوی پولیس کاپیسا قاتل از ساحه فرار کرده است و پولیس برای دستگیری وی تلاش می کند. شعیب

کابل 7 دلو باختر
به منظورنهایی کردن نصاب 38 رشته تحصیلی، کارگاهی را وزارت تحصیلات عالی برگزارکرد.
به گزارش آژانس باختر: نصاب 38 رشته تحصیلی شامل بخش های انجنیری، تعلیم و تربیه و زراعت است.
در این کارگاه  روسا، معاونین و منشیان کلستر های شامل بازنگری نصاب یاد شده شرکت دارند که بر متون مندرج نصاب ، یکسان سازی فارمت ها، آماده کردن فهرست مندرجات، طرح و دیزاین آن مرور کلی کنند و آن را آماده چاپ و استفاده کنند.
درآغازاین کارگاه پوهنمل عبدالتواب بالا کرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی صحبت کرد و با یاد آوری از تلاش های وزارت تحصیلات عالی گفت که روند نصاب سازی یک کار دوامدار است و تاثیرات آن در درازمدت محسوس می شود.
وی ازاستادان ومسوولان پوهنتون ها خواست که در رابطه به نصاب های جدید برای محصلان آگاهی دهند و در مورد تاثیرات آن در بهبود کیفی تدریس و آموزش، و این که تا چه اندازه جوابگوی نیازمندی های آنان است گفتمان ، راه اندازی کنند.
بعد رییس انکشاف برنامه های علمی وزارت تحصیلات عالی پیرامون کارکرد های سال جاری دربخش بازنگری نصاب ، معلومات داد وگفت که در این کارگاه در رابطه به 20 رشته انجنیری، 8 رشته تعلیم و تربیه و 10 رشته زراعت که قبلا بازنگری شده است، مرور کلی صورت می گیرد و این نصاب برای چاپ آماده خواهد شد.
به گفته وی از آغاز سال روان، کار روی 74 رشته تحصیلی صورت گرفته است و نصاب 5 رشته حقوق، علوم سیاسی و شرعیات تکمیل و چاپ شده است.
اوگفت که قرار است این نصاب در سال جدید تحصیلی در پوهنتون های خصوصی و دولتی تطبیق شود.احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL