05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجار در کابل دو نفر را زخمی کرد

انفجار در کابل دو نفر را زخمی کرد

کابل/ ۵ میزان/ باختر در پی انفجار یک ماین کنار جاده٬صبح...

در یک محفل عروسی درگیری صورت گرفت

در یک محفل عروسی درگیری صورت گرفت

کابل/ ۵ میزان/ باختر دو تن شب گذشته در جریان یک...

خلیلزاد: باورمندم افغانان صلح خواهند کرد

خلیلزاد: باورمندم افغانان صلح خواهند کرد

واشنگتن/ وی او ای/۴ميزان/باختر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا درامور مصالحۀ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل/ ۵ میزان/ باختر
در پی انفجار یک ماین کنار جاده٬صبح امروزدر کابل دو نظامی جراحت برداشتند.
به گزارِش‌ آژانس باختر:این حادثه حوالی ساعت هشت و سی صبح امروز در ساحه نیاز بیک ناحیه پنجم شهر کابل اتفاق افتاد.
یک ماین کنار جاده حین عبور یک واسطه نظامی انفجار کرد.
فردوس فرامرزسخنگوی پولیس کابل٬جراحت دو نظامی را در این حادثه تائید کرد.
در کمتر از سه روز این دومین انفجار در ساحه ناحیه پنجم شهر کابل است٬سه روز قبل در پی انفجار یک ماین مقناطیسی در یک موترفورونرشخصی٬ سه نفر زخم برداشتند
همچنان دو روز قبل مربی یک کلپ ورزشی در ساحه نیاز بیک کابل ترور شد.
بربنیاد یک خبر دیگر٬ پولیس کابل امروز مقداری مواد انفجاری را که در یک بایسکل جا سازی شده بود ودریک محل مسکونی در ساحه ده مراد خان کابل کارگذاری شده بود پیدا و از وقوع یک حادثه تروریستی جلوگیری کرد. فریبا

کابل/ ۵ میزان/ باختر
دو تن شب گذشته در جریان یک درگیری مسلحانه در یک سالون عروسی در کابل کشته شدند.
به گزارش آژانس باختر:این حادثه٬ شب گذشته در سالون عروسی ارگ در ساحه ناحیه پانزدهم شهر کابل اتقاق افتاد٬ دو نفر از مهمانان محفل عروسی که با هم خصومت شخصی داشتند زمانی که در سالون مقابل هم قرار گرفتند به برخورد لفظی پرداختندکه بعد منجربه درگیری مسلحانه شد.
در جریان تیر اندازی٬ دو نفر از مهمانان محفل جان شان را از دست دادند.
فردوس فرامرز سخنگوی پولیس کابل می گوید که این حادثه ناشی از خصومت شخصی میان دو نفر است که در پیوند به آن چهار نفر بازداشت شده اند.
چگونگی این رویداد و این که٬این دو نفرواطرافیان شان٬ چگونه توانستند با اسلحه داخل سالون شوند خود سوال است که باید مسوولان سالون به آن پاسخ گویند. فریبا

واشنگتن/ وی او ای/۴ميزان/باختر
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا درامور مصالحۀ افغانستان می‌گوید که براساس گفت وگوهایی که با رهبران دوطرف مذاکره کننده درافغانستان داشته است، به دست یافتن به توافق بین دولت جمهوری افغانستان و گروه طالبان در مذاکرات بین افغانان، خوشبین است.
خلیلزاد روز پنجشنبه در یک مصاحبه آنلاین با انستیتوت صلح امریکا گفت که هر دو طرف یک دیگر را به افزایش خشونت متهم می‌کنند و هردو جانب تلاش دارندکه از طریق افزایش خشونت دست بالا درمیز مذاکره داشته باشند.
او گفت که کاهش خشونت قدم بعدی در روند صلح خواهد بود و به گفتۀ وی طالبان توافق کرده اند که آتش‌بس دایمی و همه جانبه شامل اجندای مذاکرات صلح افغانستان خواهد بود و به گروه‌های دهشت افگن اجازه نخواهند دادکه از خاک افغانستان علیه امریکا استفاده کنند.
در پاسخ به پرسشی در مورد تعهد واقعی طالبان به صلح،  خلیلزاد گفت: "آنان [طالبان] می گویند که بدیلی برای مذاکرات نیست و آنان طرفدار افغانستان همه شمول استند و می‌خواهند به عنوان شریک در صحنۀ سیاسی افغانستان و در سطح جهان پذیرفته شوند."
نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان گفت وگوی فعلی را قلب روند صلح افغانستان نامید و افزایش خشونت را باعث کاهش اعتماد، افزایش سوظن ها بین طرفین و از بین رفتن اعتماد مردم به روند صلح خواند.
خلیلزاد از رهبران افغان خواست که تجربه گذشته را تکرار نکنند. او گفت: " متاسفانه پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان رهبران این کشور [افغانستان] مسوولانه یا عاقلانه عمل نکردند. به عوض همکاری و توافق روی یک راهکار سیاسی برای کشور شان، جنگ داخلی را آغاز کردند."
او در پاسخ به سوالی که آیا طالبان با زنان مانند سال های ۱۹۹۰ برخورد نخواهند کرد، گفت که طالبان توجیهات خود را برای آن زمان دارند. اما حالا گفته اند که زنان حق تحصیل و کار را خواهند داشت و می‌توانند منحیث وزیر نیز ایفای وظیفه کنند. او اضافه کرد که طالبان باید خود را با افغانستان جدید آشنا بسازند.
او در خصوص حقوق زنان و اقلیت‌ها گفت که هر تصمیمی را که افغانان می‌گیرند، بر پالیسی امریکا در خصوص کمک‌های آینده به افغانستان تاثیر خواهد گذاشت و انتخاب و عملکرد مذاکره‌کنندگان افغان، چگونگی کمک‌های آیندهٔ امریکا را شکل خواهد داد.
نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان افزود که سایر کشورها و سازمان‌های کمک کننده نیز موقف مشترک و مشابهی دارند.
خلیلزاد از جامعۀ بین المللی خواست که تمرکز بیشتر روی فرایند صلح در افغانستان داشته باشند. او حضور دیپلماتان  کشورهای مختلف را در مراسم افتتاحیه مذاکرات بین افغانان بیانگر علاقه مندی جامعۀ بین المللی به صلح در افغانستان عنوان کرد.
نمایندهٔ ویژه امریکا برای مصالحهٔ افغانستان گفت که تا خزان سال جاری نیروهای امریکایی در افغانستان میان ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت و خروج بیشتر نیروها بر اساس وضعیت در منطقه و عملی شدن تعهدات طالبان صورت خواهد گرفت.
مذاکرات صلح میان هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در ۲۲ سنبله در دوحه آغاز شد و در روز های گذشته گروه‌های تماس دو طرف سرگرم مذاکره و چانه زنی روی طرزالعمل کاری مذاکرات اند.
خلیلزاد از این روند اظهار خشنودی کرد و گفت که طرفین بر ۱۸ الی ۲۰ ماده طرزالعمل توافق کرده اند و بحث ها روی بعضی موضوعات دیگر جریان دارد، اما جزئیاتی در مورد نکات اختلافی ارائه نکرد.
فریده بابک

 

واشنگتن/ وی او ای /۴ميزان/باختر

شرکت داروسازی امریکایی جانسن وجانسن مرحله نهایی آزمایش های واکسین ویروس کرونارا آغاز کرد.

داکترپاول استوفلز، مسوول علمی شرکت جانسن و جانسن، به خبرنگاران گفت که ۶۰ هزار شرکت کننده در ۲۱۵ محل در امریکا، ارجنتاین، برازیل، چیلی، کولمبیا، مکسیکو، پیرو و افریقای جنوبی واکسین آزمایشی را دریافت خواهند کرد.

داکتر استوفلز گفت که جانسن و جانسن پس از مشاهده نتایج مثبت ازآزمایش های ترکیبی مرحله اول و دوم درامریکا وبلجیم، مرحله نهایی آزمایش را آغاز کرد.

واکسین شرکت جانسن وجانسن چهارمین واکسین بالقوه ویروس کرونا است که به گونهٔ گسترده‌یی درمرحله نهایی یا مرحله سوم درامریکا آزمایش می‌شود.

پیش از این شرکت های مودرنا، بایوان‌تیک آلمان و فایزر امریکا و شرکت استرازینیکا مرحله نهایی آزمایش های واکسین را آغاز کرده اند.

هرچهار شرکت تحت ابتکار عملیات سریع اداره ترامپ برای تهیه واکسین ویروس کرونا که هدف آن ارائه ۳۰۰ میلیون دوز واکسین تا جنوری سال ۲۰۲۱ است، کارمی‌کنند.

واکسین شرکت جانسن وجانسن برخلاف واکسین های سه شرکت دیگر که باید به دو دوز تجویز شود، با یک دوز واحد تجویز می‌شود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا از این خبر شرکت جانسن و جانسن استقبال کرد. او در صفحهٔ تویترش نوشت:"خبر بزرگ. بسیاری از شرکت های بزرگ نتایج خارق العاده یی را مشاهده می کنند. ادارهٔ موادغذایی و دارویی امریکا باید سریع حرکت کند! "

ادارهٔ موادغذایی و دارویی باید موثربودن واکسین را تایید کند وبه آن جواز تطبیق بدهد.

فریده بابک

 

کابل/ ۴میزان / باختر

محمد اشرف غنی ريیس جمهوری اسلامی افغانستان وعمران خان صدراعظم پاکستان امروزطی تماس تیلفونی در خصوص روابط میان دوکشور،روند صلح وبرقراری آتش بس درافغانستان، بحث وتبادل نظرکردند.

در این مکالمۀ تیلفونی، ريیس جمهورغنی به برقراری  آتش بس تاکید کرد وازصدراعظم پاکستان به خاطرسفررسمی به افغانستان، دعوت به عمل آورد.

درمقابل،عمران خان صدراعظم پاکستان، گفت: ما ازآتش بس درافغانستان حمایت کامل می کنیم وبا ابرازامتنان ازدعوت ريیس جمهوری، افزود که درآینده نزدیک به کابل سفرخواهد کرد.

 

 

فیض آباد / ۴ مییزان/ باختر

پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات و فرهنگ نمایشگاه صنایع دستی زنان بدخشان و فرآورد های زراعتی آنان رادیروزدرفیض آباد افتتاح کرد.

زینب عطایی مسول خدمات حرفه یی زنان افغان با سپاسگزاری ازحضورپوهاند باوری وحمایت وپشتیبانی رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ ازصنایع دستی زنان بدخشان، گفت: فرآورده های این موسسه،از قبیل، پیراهن، چادرشب حنابرای عروس، یخن وخامک دوزی مردانه است که همه محصول دست زنان است.
اوگفت درگذشته بیش از ۱۵۰زن درآن جا مصروف بافندگی بودند،اما به علت شیوع ویروس کرونا بازاربرای فروش محصولات زنان کم رنگ شده است وبا آنهم هنوزبا در نظر داشت فاصله اجتماعی ۲۵ تن ازاین زنان به کار خود ادامه می دهند.

وی گفت: ۸۰ تن  ازبانوانی که ازنعمت سواد بی بهره بودند دراین نهاد صنایع دستی را آموزش دیدند وحالا هرکدام درخانه های شان مصروف فعالیت های بافندگی استند.

نازنین شهرانی معاون خدمات زنان حرفه یی دربدخشان می گوید: دراین نمایشگاه ما نیزمحصولات سفالی را به نمایش گذاشته ایم واین صنایع نه تنها درداخل،بل درکشورهای چین وتاجکستان علاقه مند دارد .

عبد العلی یفتلی رییس اتحادیۀ قالین بافان بدخشان می گوید: صنعت قالین بافی دربدخشان رو به افزایش است واین صنعت برای بیش ازچهارهزارزن دربدخشان زمینۀ کارفراهم کرده است.

وی می افزاید: کار دست آنان مشتریان خارجی دارد و محصولات آنان نیزدرکشورهای تاجکستان وایران علاقه مند دارد.
نازیلاعزیزی

 

 

کندز/۴ میزان/ باختر

دومرد حین ادای نمازجمعه ساعتی پیش درکندزبا شلیک گلوله به قتل رسیدند.

این رویداد درولسوالی امام صاحب کندز رخ داد.

منابع محلی گفتند که افراد مسلح ناشناس این دو مرد را حین ادای نمازجمعه درولسوالی امام صاحب آن ولایت به رگبارگلوله بستند وبه قتل رساندند.

تاهنوزعلت این رویداوهویت جان باختگان مشخص نشده است.

 

 

چاریکار/۳میزان/باختر

برای بیش ازدوصدوپنجاه خانواده درپروان امروزمواد خوراکی توزیع شد.

به گزارش آژانس باختر، ریاست آمادگی مبارزه با حوادث پروان درهمکاری با موسسه رفاه اسلامی برای دوصدوپنجاه ونه خانوادۀ آسیب دیدۀ ناشی ازسیلاب‌ های اخیردرمرکزآن ولایت، آرد، روغن، لوبیا، برنج و نمک توزیع کرد.

دوستی

 

 

تالقان/۳میزان/باختر

برای بیش ازچهارصد خانواده درتخار پول نقدومواد امروز توزیع شد.

ریاست مبارزه با حوادث تخاربه همکاری با موسسات اکتید، داکاروسازمان غذایی جهان، برای چهارصد و بیست و دو خانواده یی که دراثرجنگ های اخیراز ولسوالی های تخار درمرکز آن ولایت بی جاه شده اند، پول نقدویک مقدارمواد خوراکی وغیرخوراکی توزیع کرد.

گفته می شودبرای هریک ازسیصدوسی خانواده نه هزار افغانی پول نقد، برای ۹۲ خانواده دیگرمواد خوراکی وغیرخوراکی توزیع شد.
دوستی

 

 

غزنی/۳میزان/باختر

ریاست زراعت غزنی میگوید که حاصلات آلوبخارادرآن ولایت به بیش ازدوهزارتن رسیده است.

به گزارش آژانس باختر،عبدلولی کوچی، آمرامور زراعتی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری غزنی می‌گوید که امسال از ۲۶۰ هکتارباغ آلوبخارا، بیش ازدوهزارتن حاصل به‌دست آمده است.

وی افزود که درغزنی چهارنوع آلوبخارا پرورش داده می‌شودومشهورترین آن نوع دل گنجشک است ودربازار جهانی نیز شهرت دارد.

وی علاوه کرد که آلوبخارای غزنی به کشورهای هند، پاکستان، امارات متحده عربی، انگلستان، امریکا، کانادا و سایرکشورها صادرمی‌شود.

درحال حاضر یک کیلو آلوبخارای خشک دربازارغزنی دوصد افغانی به فروش می‌رسد.

باغداران غزنی می گویند که بسته‌بندی، عمده‌ترین مشکل آنان است ونبود امکانات برای بسته بندی این محصول آنان باعث شده است که با قیمت پایین جهت صادربه بازارهای بیرون ازکشوربه فروش برسد.

آلوبخارا درکابل، غزنی، لوگر، پروان، قندهار،زابل ومیدان‌وردک تولید می‌شود.
دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL