27 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رولاغنی : ماخواهان صلحی هستیم که خوشی بیاورد

رولاغنی : ماخواهان صلحی هستیم که خوشی بیاورد

کابل ۲۷ اسد باختر بی بی گل رولا غنی بانوی نخست...

آب سه هزار جریب زمین زراعتی در بلخ فراهم شد

مزار شریف 27 اسد باختر کار بازسازی یک شبکه‌ آبیاری در...

تبصره

تبصره

کابل باختر ۲۷ اسد تجلیل از...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل ۲۷ اسد باختر
بی بی گل رولا غنی بانوی نخست کشور می گوید: تمام ما ازجنگ خسته شده ایم و خواهان یک صلحی هستیم که خوشی بیاورد.
بانوی نخست کشور این سخنان را درمحفل گشایش یک نمایشگاه که زیرنام "تاریخ ازکمره زنان " امروز درکابل برگزار شد، بیان کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این نمایشگاه به همت  موسسه ترویج حقوق بشربرای صلح به مناسبت صدمین سالگرد استقلال کشوربرگزارشد.
لیلا جعفری رییس موسسه ترویج حقوق بشر برای صلح درمحفل افتتاح این نمایشگاه گفت به خاطر پاسداری از استقلال، موسسه ما برای ده دختر آموزش عکاسی سه ماهه راه اندازی کرد و آنان به طور مسلکی فن عکاسی را فراگرفتند.
اوگفت : آنان پس از آموزش از آبده ها و آثار باستانی عکس گرفتند که شامل قصر دارالامان، قصر جبل السراج وقصر پغمان است که پس از چاپ آنها را به خاطر صدمین سالگرد استقلال به نمایش گذاشتند.
او درمورد گفت وگو های صلح اشاره کرد وگفت زمانی صلح واقعی و پایدار و با ارزش به وجود می آید که حقوق بشر درکشور نهادینه شود.
سپس دراین محفل بی بی گل رولا غنی بانوی نخست کشور صحبت کرد وگفت: شما دختران با آموختن عکاسی می توانید خدمت به جامعه کنید .
اوگفت عکاس یک شاهد از محیط و جامعه خود است و شما می توانید واقعیت ها را توسط عکس انعکاس دهید.
او درمورد گفت وگو های صلح گفت: صلح بسیار مهم است و همه ما ازجنگ خسته شده ایم و ما خواهان صلحی هستیم که خوشی بیاورد.
رولاغنی گفت هزاران خانواده طالبان در کشور زندگی می کنند اما زند گی خوب ندارند و آنان خواهان صلح هستند.
او افزود: ما حاضر هستیم که همرای طالبان صلح کنیم اما آنان آزاد نیستند و اختیار ندارند.
بانوی اول خاطر نشان کرد که آوردن صلح  نیاز به زمان بیشتردارد که باید درزمینه بحث شود تا مردم قناعت کند وعجله درآوردن صلح زود گذر به نفع هیچ کسی نیست.
درین برنامه عبدالله فایض رییس شبکه مشارکت ملی افغانستان و دوتن از دانش آموختگان عکاسی نیز صحبت کردند.ختم/بهزاد

مزار شریف 27 اسد باختر
کار بازسازی یک شبکه‌ آبیاری در بلخ به پایان رسید و دیروز افتتاح شد.
کاتب شمس سرپرست ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بلخ به آژانس باختر گفت که این شبکه‌ به درازای پنج کیلومتر به هزینه بیش از بیست‌ودو میلیون افغانی از سوی دفتر ساحه‌یی زون شمال از پروژه تنظیم آب در مزرعه وزارت زراعت، در قریه میر روزه‌دار ولسوالی بلخ آن ولایت بازسازی‌شده است.
وی افزود که با ساخت این شبکه زمینه آبیاری حدود سه هزارجریب زمین زراعتی در آن منطقه مهیا شده است. احمد نعیم دوستی

يكشنبه ، 27 اسد 1398 ، 10:30

تبصره

کابل   باختر   ۲۷  اسد
تجلیل از سالروز استقلال٬ تجدید پیمان با آنانی است که در کسب استقلال وآزادی قهرمانانه مجاهدت کردند ودر کنارآن ٬فرصت حمایت ازآنانی است که در راه حفظ ارزش های ملی ٬هویت وآزادی وطن می رزمند ومبارزه می کنند.
مفسرآژانس باختر می نگارد: صد سال قبل از امروزنیاکان و پدران ما درچتر وحدت ملی و همدلی با مبارزه فراگیر و هدفمند و با نثار خون شان ٬ استقلال سیاسی کشوررا از ابر قدرت‌ آن زمان( بریتانیا کبیر)به دست آوردند .
آنان در کنارآن که هویت ٬آزادی و استقلال را به کشور بازگردانیدند٬ برای ما درس دادند تا چگونه از ارزش های ملی پاس بداریم و چگونه در حفظ استقلال وآزادی کوشا باشیم.
کسب آزادی در صد سال قبل٬ تنها یک رویداد نمادین نیست بل حماسه و درس است برای نسل های بعدی که آزادی و آزاد زیستن به چه بها برای ما رسیده است. ما ازگذشته های خود٬درس ها زیادی از شجاعت٬آزادگی٬حراست از وطن و ارزش های ملی آموختیم ووقت آن است که آن را در عمل پیاده کنیم.
میان روز گارکنونی ما و وضعیت صد سال قبل مشابهت های زیادی وجود دارد.
صد سال قبل ما در گرو استعمارگران انگلیس بودیم.آنان هویت وارزش های ملی ما را در گرو واداره خود داشتند ومردم از تمثیل اراده محروم بودند .
حالا نیز شماری معین از کشورها درپی تاراج هویت٬ وارزش های میهنی در کشور ما اند. این کشور های ستیزه جو در یک جنگ نیابتی٬ کشور ما را به میدان رقابت ها و کشمکش های شان مبدل کرده اند و همه روزه مردم ما قربانی وحشت و دهشت این کشور ها اند.
در این جنگ نا مقدس و نابرابر این نیروهای امنیتی و دفاعی ما اند که قهرمانانه در برابر تهاجم بیگانه ایستاده اند و از مردم شان و ارزش های ملی شان دفاع می کنند.
پس لازم است همان سان که در صد سال قبل مردم مادر یک اجماع ملی٬ همدلی و هماهنگی در برابر متجاوزان بیرونی ایستاده شدند و از مجاهدان استقلال طلب حمایت کردند٬ حالا فرزندان رشید این کشور که در کوه پایه ٬سرحدات ٬قریه ها و ده ها در برابراعمال بیگانه ٬آنانیکه در پی تاراج ارزش های ملی اند مبارزه می کنند حمایت شوند.
نیروهای امنیتی در هر کشوری، نخستین و مهم ترین نشانه اقتدار ملی ٬ ضامن و پاسداراولی استقلال سیاسی و حاکمیت ملی آن به حساب می آیند.
این نیروها شاخص اقتدار و امنیت ملت  مااند این نیروها در طول سال های دشوار جنگ و خشونت و مبارزه با مافیا و تروریزم و توطئه های پی در پی دشمنان خارجی افغانستان، مقتدر و مصمم و پرصلابت ایستاده اند، مقاومت و جانفشانی کرده اند.
این نیروها نیاز مبرم به حمایت های همه جانبه و مستمر دارند؛ زیرا اقتدار این نیروهاست که ضامن استقلال افغانستان است و تا زمانی که این مهم، محقق نشود، نباید انتظار داشت که استقلال کشور به طور کامل، تأمین شده است.
سالروز کسب استقلال فرصت است که ما به سوی این نیروها بشتابیم ٬ازآنان حمایت مادی ومعنوی کنیم و این را بپذیریم که امروز اگر حرف از امنیت نسبی٬ کار٬ آموزش وپرورش٬نظام و حکومتداری ... است مدیون تلاش همین نیروها است .
این در حالی یست که بازماندگان  شهدای نیروهای امنیتی دفاعی ما٬ معلولان و معیوبان این نیروها به وارسی و نوازش نیاز دارند ونباید آنان را از یاد بریم . تحلیل سیاسی

يكشنبه ، 27 اسد 1398 ، 10:29

افزایش حاصلات انگور درهرات

هرات/ باختر/ ۲۷/ اسد
افزایش حاصلات انگور درهرات سبب کاهش قیمت آن درآن ولایت شده است.
بشیراحمد احمدی معاون ریاست زراعت هرات به آژانس باختر گفت که حاصلات امسال انگور نسبت به سال گذشته پانزده درصد افزایش یافته است .
او افزودکه نبود سردخانه ها و بازار مناسب درداخل ونبود زمینه صادرات آن به خارج سبب کاهش قیمت انگور درهرات شده است و این مساله باغداران را درآن ولایت نگران کرده است .
مسوولان محلی هرات می گویند که مقداری از حاصلات انگور درهرات ازراه لاجورد و دهلیز هوایی به خارج ازکشور صادر خواهد شد.
قابل یاد آوری است که هشت هکتارزمین درولسوالی های گذره، انجیل و پشتون زرغون هرات زیر کشت انگورقراردارد. ختم/ خالقیار

کابل باختر/ ۲۷/ اسد
شماری محدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی که به دسترس قرارگرفته است درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخباروگزارش های را درمورد رویداد های جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باختر با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیرعنوان ۲۰ میلیون افغانی برای ساخت چهارترانه به مناسبت سال روز استقلال آغاز کرده است ودرهمین صفحه از قول محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان عنوان کرده است . طالبان باید به انتخابات تن دهند این گروه درجامعه هضم خواهد شد.
به همین ترتیب درپایان آن ازقول طالبان عنوان کرده است که با تمام قوت جلوبرگزاری انتخابات را می گیریم .
به نوشته این روزنامه رییس جمهورغنی درحالی با اشاره براین که گروه طالبان باید به انتخابات تن دهند تاکید ورزید که این گروه باردیگر تاکید کردند که با تمام قوت جلوبرگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان راخواهند گرفت .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه ازقول ۱۴ نامزد، عنوان کرده است صلح نسبت به برگزاری انتخابات دراولویت است .
به نوشته آرمان ملی همزمان با نزدیک شدن امریکا و گروه طالبان به توافق نامه احتمالی صلح بیش تر تیم های انتخاباتی نسبت به برگزاری انتخابات صلح را اولویت افغانستان عنوان می کنند.
به نوشته این روزنامه، ازمیان هفده تیم انتخاباتی چهارده نامزد انتخاباتی به این باوراند که نخست باید صلح درکشور تامین شود.
فریدون خوزون سخن گوی ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله به رادیو آزادی گفته است ما ازصلح با عزت که زندگی شهروندان افغانستان درآن مصئوون باشد استقبال می کنیم و برای ما مهم است برای تامین شدن صلح دایمی برای هرگونه قربانی آماده هستیم به خاطری که صلح به معنی ختم جنگ است .
روزنامه آرمان ملی موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه مطلبی رازیرعنوان ادامه اعتراض ها درهانگ کانگ و تهدید چین به سرکوب راه پیمایان نشرکرده است.
روزنامه آرمان ملی سرمقاله شماره امروزی را درصفحه دوم زیرعنوان گرامی داشت از روز استقلال با شکم های گرسنه نوشته کرده است.
سایه صلح با طالبان برروابط امریکا ودولت افغانستان ! عنوان مطلب دیگری می باشد که روزنامه آرمان ملی درصفحه دوم نشرکرده است.
این روزنامه همچنان درصفحه سوم از قول اتاق تجارت عنوان کرده است برخورد حکومت باسرمایه گذاران نگران کننده است.
روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه ماندگار نیز درصفحه اول مطلبی رازیر عنوان ۲۰ میلیون افغانی برای ساخت چهارترانه نشرکرده است و درهمین صفحه از قول رییس جمهوری امریکا آورده است درصورت امکان با طالبان توافق می شود.
روزنامه ماندگار درصفحه دوم زیرعنوان استقلال ازبنیان گذاری تا  پاسداری نوشته کرده است فردا ۲۸ اسد سال ۱۳۹۸ مصادف با صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان از انگلیس است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه مطلبی رازیرعنوان امضای توافق نامه صلح پایان جنگ نیست نشرکرده است.
به نوشته این روزنامه به گمان غالب امریکا به زودی توافق نامه یی را با طالبان به امضا خواهد رساند گفته می شود متن این توافق نامه آماده شده و دراختیار سران طالبان و کاخ سفید قرارگرفته است. براساس برخی گزارش ها دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا مشوره های لازم درمورد متن توافق نامه را انجام داده ولی هنوز مشخص نیست که سران طالبان چه زمانی متن را نهایی خواهند کرد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
ازدیگر روزنامه ها اطلاعی نیست زیرا به دسترس قرارنگرفته اند. ختم/ نالان

کابل باختر 27 اسد 
با تاسف و اندوه فراوان، شماری از هموطنان عزیز ما که در یک مراسم عروسی گردهم آمده بودند و خوشی شان را تجلیل می کردند، آماج یک حمله تروریستی قرار گرفتند و جان های شرین شانرا از دست دادند و شماری هم زخمی شدند.
این حمله تروریستی بر محفل خوشی مردم عادی کشور ما صورت گرفته است که هیچ هدف نظامی و دولتی در آن نبود.
رییس جمهوری اسلامی افغانستان این عمل شنیع دشمنان مردم را به شدید ترین الفاظ تقبیح کرد و آنرا بزرگترین و فجیع ترین جنایت علیه بشریت و انسانیت عنوان کرده گفت: آماج قرار دادن مردم ما در مراسم خوشی، مکاتب، مساجد، بازارها و مکان های عامه نشان دهنده قساوت یک گروه هراس افگن است که برای کشتن مردم بی گناه ما کمر بسته است.
رییس جمهوری افزود که جامعه جهانی نباید در قبال این گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه در ردیابی و محکومیت عاملان آن در کنار مردم افغانستان بایستند.
رییس جمهوری اسلامی افغانستان به مسوولان مربوط هدایت داد تا چگونگی وقوع این رویداد غم انگیز را بررسی همه جانبه کنند و به زخمی ها و خانواده های قربانیان رسید گی عاجل صورت گیرد.
رییس جمهوری گفت که طالبان با نکوهش این حمله نمی‌توانند خود را تبرئه کنند، زیرا آنان خود فراهم‌کننده بستر برای فعالیت تروریستان‌‌اند.
رئیس‌جمهور با تاکید گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، انتقام هر قطره خون مردم بی گناه را از تروریستان جنایت پیشه می گیرند و با استعمال مشروع قوه، آنان را در هر گوشه و کنار کشور به شدت سرکوب خواهند کرد. وی همچنان به رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور داد تا برای رد یابی و سرکوب عاملان این حمله، از تمام امکانات استفاده کنند.
در پی این جنایت ضد بشری رییس جمهوری تمامی برنامه های مبارزاتی خویش را برای امروز لغو کرد و قرار است بمنظور بررسی وضعیت امنیتی کشور، جلسۀ خاص امنیتی را رهبری کنند.
رییس جمهوری مراتب عمیق تسلیت و همدردی خویش را به خانواده های شهدا ابراز می کند و برای زخمیان صحت کامل از درگاه ایزد متعال تمنا دارد.نالان

کابل باختر27 اسد
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نمایشگاه آثارهنری را در هنرستان ملی افتتاح کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: این نمایشگاه به مناسبت صدمین سال استقلال کشور ازسوی ریاست هنرستان ملی راه اندازی شده است و شامل آثارهنری  نقاشی، خطاطی، مینیاتوری، خیاطی، کارتون، هنراطفال ( کاردستی ) دیزاین کمپیوتر و بافندگی است .
درمراسم افتتاح این نمایشگاه حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و نخست مراتب تسلیت و غمشریکی خود را با خانواده های قربانیان حادثه شب گذشته که درمربوطات ناحیه ششم شهرکابل رخ داده است، ابرازکرد.
بعد سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که با متقبل شدن مشکلات و دشواری های موجود، باز هم ما نا امید نمی شویم و به مردم و وطن خود امید داریم و می کوشیم که با امکانات ناچیز به سوی پیشرفت، انکشاف وآبادی کشور به پیش برویم.
حسینه صافی نقش هنر و هنرمندان را درجامعه ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد که هنرمندان و جوانان اهل فکر، هنر و قلم هستند و با همین ابزارشان مبارزه می کنند و با تعهدی که دربرابر مردم و و طن دارند ، احساس شان را نقش آفرینی می کنند و به تصویر می کشند.
محمد هاشم شارق رییس هنرستان ملی نیز درصحبتی دررابطه به این برنامه معلومات داد و گفت: درکنار این که آثار نقاشی، خطاطی، مینیاتوری، خیاطی، کارتون، هنراطفال ( کاردستی ) دیزاین کمپیوتر و بافندگی، شاگردان آمریت آموزشگاه هنری غلام محمد میمنگی ریاست هنرستان ملی،  دراین نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است،  30 تن از نقاشان جوان شماری ازنهاد های هنری به شمول شاگردان آموزشگاه هنری غلام محمد میمنگی،  به رقابت نقاشی می پردازند و به شکل عملی وزنده دررابطه به آزادی و استقلال ، احساس شان را به تصویر می کشند. 
شارق گفت که درنتیجه این رقابت، پس ازبررسی هیئت داور، به سه نقاش برتر، جوایز نقدی پرداخته خواهد شد .
همینگونه مریم مهرزاد یک تن از شاگردان آموزشگاه هنری غلام محمد میمنگی،  به نمایندگی دیگران صحبت کرد و ازرهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ و هنرستان ملی به خاطراین که زمینه آموزش هنر ها را برای آن ها  فراهم ساخته است ، تشکر کرد.
دراخیر این مراسم درحالیکه پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ، مشاوران و روسای این وزارت و شماری از مهمانان نیز حضورداشتند، حسینه صافی نمایشگاه آثار هنری را افتتاح کرد و اشتراک کنندگان از آن دیدن کردند. احمدضیا احمدی

کابل باختر27 اسد
به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل به آژانس باختر ارزش شماری از ارزهای خارجی در برابرپول افغانی صبح امروز از این قرار است .
یک دالرامریکایی78 افغانی  و40پول
یک یورو86 افغانی و 80 پول 
یک پوندانگلیسی93افغانی و60 پول
یک ریال سعودی 20افغانی و75 پول
یک درهم امارات 21 افغانی و20 پول
هزارروپیه پاکستان 496 افغانی
هزار روپیه هندی 1130افغانی
هزار تومان ایرانی6افغانی و70 پول
یک روبل روسی 1 افغانی و 15پول #نیلوفردانش

يكشنبه ، 27 اسد 1398 ، 08:37

کشته شدن هفده طالب مسلح در بلخ

مزارشریف 27 سرطان باختر
هفده طالب مسلح در بلخ دیروز کشته شدند.
محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در درگیری با منسوبان امنیتی و حمله های هوایی که در مسیر راه قریه قلعه بربر و قرشی گگ ولسوالی دولت آباد آن ولایت صورت گرفت، کشته شدند.
رضایی افزود که در این رویداد ها بیست طالب مسلح دیگر زخم برداشتند و جسد
جسد دو طالب مسلح با جنگ افزار شان در محل باقی مانده بود.احمد نعیم دوستی

کابل باختر 27 اسد
مسابقه کرکت به مناسبت جشن استقلال افغانستان فردا روز دوشنبه در میدان کرکت کابل برگزار می‌شود.
سخنگوی کرکت بورد کشور به آژانس باختر گفت که تیم‌های دافغان ځوانان و افغان اتلان در این روز بازی می‌کنند.
در تیم افغان اتلان بازی‌کنان مشهور چون سمیع الله شینواری، رحمان الله گربز و شاهپور ځدران بازی می‌کنند و در تیم افغان ځوانان بازی‌کنان شناخته شده مانند نور علی ځدران، محمد نبی، حمید حسن و نجیب ترکی شامل اند.فرشته

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL