01 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داکترکمال سادات : یکی از نیازمندی های مبرم مردم به ویژه جوانان ، صلح میباشد

کابل باختر31 سنبله داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ...

جوانان آزمون شمولیت به اکادمی نظامی را در ننگرهار سپری کردند

جلال آباد 31 سنبله باختر پنجصد و پنجاه داوطلب امروز آزمون...

کشته شدن دوتن در رویداد ترافیکی سمنگان

کشته شدن دوتن در رویداد ترافیکی سمنگان

کابل باختر 31 سنبله دوتن در دو رویداد ترافیکی دیروز دروسمنگان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر31 سنبله 
داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درمحفلی تجلیل از روز جهانی صلح ، نقش جوانان را درروند صلح  مهم دانست .
به گزارش آژانس باختر: دراین محفل که ازطرف اتحادیه جوانان موسسه تحصیلات عالی خصوص هیواد برگزار شده بود، معین امورجوانان درصحبتی نقش جوانان را درروند صلح مهم دانست و گفت که جوانان میتوانند درتامین صلح درکشور نقش فعال و ارزشمند داشته باشند. 
او افزود که مردم افغانستان ازجنگ بیزار اند و  درشرایط کنونی یکی از نیازمندی های مبرم مردم به ویژه جوان ، صلح و ثبات درکشورمیباشد .
همینگونه دراین محفل امیرگل شاهین رییس پوهنتون هیواد و شماری دیگر از سخنرانان درکنار آن که تاثیرات ناگوار نا امنی و جنگ بر زنده گی مردم و به خصوص جوانان کشور را برشمردند، دررابطه به اهمیت صلح صحبت کرده گفتند تا زمانیکه صلح تامین نشود کشوربه سوی پیشرفت و ترقی نخواهد رفت  . احمدضیا احمدی

جلال آباد 31 سنبله باختر
پنجصد و پنجاه داوطلب امروز آزمون شمول در اکادمی نظامی را در ننگرهار سپری کردند.
جگرن محمدهارون «یوسفزی» سخنگوی قول اردوی201 سیلاب به آژانس باختر گفت که این داوطلب فارغان پوهتنون ها، موسسات تحصیلات نیمه عالی و صنوف دوازدهم ولایت های ننگرهار، کنر، نورستان و لغمان می باشند که برای شمولیت در اکادمی سنهارس، در مرکز قول اردوی201 سیلاب مستقر در ولایت ننگرهار آزمون را سپری کردند.
وی افزود که از بین شرکت کنندگان پنجاه تن که نمره بلند را به دست آوردند برای هژده ماه آموزش های نظری و عملی را فرا می گیرند و بعد به رتبه دوهم بریدمن در قطعات اردوی ملی جذب می شوند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر 31 سنبله
دوتن در دو رویداد ترافیکی دیروز دروسمنگان جان باختند و یکتن دیرزخم برداشت.
سمونمل عبدالرازق آمرحادثات مدیریت ترافیک قوماندانی امنیه سمنگان به آژانس باخترگفت که در رویداد اولی درمنطقه یک توت ولسوالی حضرت سلطان سمنگان که ازاثرچپه شدن یک عراده کرولا رخداد یکتن جان باخت و یک تن دیگرزخم برداشت .
همچنان در رویداد دومی یک موترسایکل درمنطقه بندر شهرایبک یک کودک سیزده ساله را زیرگرفت و آن کودک  جان باخت .
این منبع علت وقوع رویداد های ترافیکی را تیزرانی و بی احتیاطی راننده گان عنوان کرد. لیلما

سرپل باختر 31 سنبله
پولیس سرپل پنج تن را به ظن قاچاق مواد مخدر امروز بازدشت کرد.
عبدالقیوم باقی زوی قوماندان امنیه سرپل به آژانس باخترگفت که این افراد زمانی ازسوی پولیس درشاهراه نمبر دوی ولسوالی کوهستانات ازسوی پولیس بازداشت شدند که چهارصدوبیست و چهارکیلوگرام تریاک را ذریعه یک عراده موترکرولا به شهرسرپل انتقال می دادند .
منبع افزود که دوتن از بازداشت شده گان باشنده سرپل و سه تن دیگرشان ازولسوالی چمتال بلخ می باشند.
قبلأ چهارصدوهشتاد کیلوگرام مواد مخدر درآن ولایت ازسوی مسولان مربوطه هدرشده بود. لیلما

شهرفراه 31 سنبله باختر
دریک رویداد ترافیکی در شاهراه  هرات – قندهار پانزده مسافر جان باختند و کم از کم سی تن دیگر شان زخمی شدند.
این رویداد دیروز در مربوطات ولسوالی بکواه ولایت فراه هنگامی رخ داد که یک بس مسافر بری با یک واسطه تریلر برخورد کرد.
ناصر مهری سخنگوی والی فراه به آژانس باخترگفت که دراین رویداد پانزده مسافر جان های شان را از دست دادند و سی تن دیگر شان زخم برداشتند.
سه زن و دو کودک مشمول قربانیان این رویداد ترافیکی اند.
تیزرانی راننده های هردو واسطه و بی احتیاطی آنان علت اصلی وقوع این رویداد ترافیکی خوانده شده است.
زخمی های این رویداد ترافیکی به درمانگاه های قندهار منتقل شده اند.
داکتران دراین درمانگاه ها وضع صحی شانزده زخمی را نگران کننده گزارش کردند.ختم/ابوی

کابل باختر 31 سنبله
کمیسیون مستقل انتخابات از بررسی‌ها روی چگونگی استفاده از انگشت شماری رای دهندگان در روز انتخابات پارلمانی 28 میزان خبر داده و میگوید که موقف کمیسیون در این باره به زودی اعلام خواهد شد.
حفیظ‌ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که بررسی های ما دوام دارد، تا ۷۰ فیصد پیشرفت‌ها صورت گرفته است .
اومیگوید که  ممکن است در ۲۸ میزان از این وسیله استفاده بکنیم ولی ۳۰ درصد بعضی سوال‌های تخنیکی و عملیاتی هنوز هم باقی مانده امیدوار هستم که در دو سه روز آینده به این سوال ها پاسخ پیدا کنیم.
حفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید که مبارزات انتخاباتی از ۶ الی ۲۵ میزان شروع خواهد شد.
هاشمی گفت: امیدوارم که نامزدان از این روز به نفع شان استفاده بکنند ولی تمام طرزالعمل و لوایح کمیسیون را اطاعت کنند تا تخلفی صورت نگیرد.
او افزود که اوراق رای دهی و مواد حساس ۳۱ ولایت به جز ولایت‌های کابل و ننگرهار به دفتر مرکزی رسیده و به زودی به ولایات انتقال داده خواهد شد. نیلوفر دانش

شنبه ، 31 سنبله 1397 ، 11:40

حمله بر یک رژه نظا می در ایران

تهران – بی بی سی – 31 سنبله – باختر
حمله مسلحا نه بر یک رژه نظا می در شهر اهواز ، مر کز ولایت خوزستان ایران چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت . این حمله قبل از چاشت امروز انجام شدو سبب شد تا مراسم رژه مختل گردند. 
سا یت انتر نیتی  بی بی سی به نقل از رسانه های  ایرانی نوشت که این یک حمله تروریستی بود و مها جمان  "عنا صر تکفیری " بودند .
آژانس خبر ی دولتی  ایران گفت که دست کم بیست نفر  از زخمی ها به شفا خانه منتقل شده اند. منبع افزود که هیچ یک از مسولین حا ضر در مراسم رژه  آسیب ندیده اند.
آژانس خبری محصلین ایران ، ایسنا  گفت که تیر اندازی  بر مراسم رژه حدود ده دقیقه دوام داشته است .
به گفته منا بع خبری ایران  این تیر اندازی از پارک  عقب  جایگاه  حضور قوماندانان و مقامات صورت گرفته است .#آشنا

شنبه ، 31 سنبله 1397 ، 11:40

افغانستان با بنگله دیش می رزمد

کابل باختر/ 31/ سنبله
ببرهای کشور با تیم ملی کرکت بنگله دیش مسابقه می دهد.
به گزارش آژانس باختر ، آبی پوشان کشور دردومین رقابت های 4 بهترین فردا اول میزان به مصاف بنگله دیش می رود . تیم کریکت کشور دربازی درون گروهی با تفاوت 136 دوش بر بنگله دیش پیروز شد . آیا این پیروزی تکرار خواهد شد و یا بنگله دیش انتقام خواهد گرفت؟ رقابت های روز یک شنبه به این پرسش ها پاسخ خواهد داد.
به اساس یک خبردیگر ، تیم ملی کریکت افغانستان دریک بازی جالب و نفس گیر بازی را با تفاوت سه ویکت دیروز به نفع تیم پاکستان واگذار کرد.
حشمت الله شاهدی 97 ، اصغر افغان 67 ، محمد شهزاد 20 ، احمد شاه 36 ، گلبدین نایب واحسان الله هرکدام 10 ، محمد نبی 7 و نجیب الله ځدران 5 و مجموعاً 257 دوش انجام دادند.
تیم ملی کریکت پاکستان به بسیار مشکل در دوره پنجاهم با از دست دادن هفت بازیکن خویش توانست به هدف تعیین شده نایل گردد .
برمبنای یک خبر دیگر: تیم های هندوستان و پاکستان یکشنبه در ورزشگاه دوبی به مصاف هم میروند ، پیروزی تیم هندوستان برپاکستان و پیروزی تیم کریکت افغانستان با تفاوت زیاد بربنگله دیش در رقابت های ابریک شنبه شانس راه یافتن افغانستان به دور نهایی را زنده میکند.
بازی تیم های افغانستان ، بنگله دیش ساعت 4 بعداز ظهر روز یک شنبه درورزشگاه ابوظبی برگزار میشود.
بازیهای جام آسیای میانه شش تیم از 15 سپتامبر آغاز گردیده و تا 28 این ماه دوام می کند.
بعداز رقابت های درون گروهی تیم های افغانستان ، هندوستان ، بنگله دیش و پاکستان به مرحله 4 بهترین راه یافته اند.
تیم های سریلانکا و هانک کانگ از گردونه بازیها حذف شدند.
ختم/ خلیل مینوی

کابل باختر 31 سنبله
به دلیل عدم مدیریت درست و کارا، آلوده شدن و کاهش آب آشامیدنی و کمبود منابع آبی در شهر کابل با گذشته هر روز افزایش می یابد.
گزاشگر آژانس باختر مینگارد: کاهش آب آشامیدنی و کمبود منابع آبی در شهر کابل، طی سال ‌های اخیر یکی از معضلات جدی مردم بوده و این معضل روز به ‌روز گسترده ‌تر و جدی ‌تر می ‌شود.
شهروندان کابل از کمبود منابع آب آشامیدنی در سال‌های آینده، به ‌شدت نگرانند و می‌ گویند که حتی هم اکنون دچار کمبود آب آشامیدنی شده‌اند.
کارشناسان امور دلایل کاهش آب ‌هـای زیر زمینی در شهر کابل را در کاهش میزان بارندگی طی سال‌هـای اخیر، افزایش بیش از حد جمعیت و به تناسب آن افزایش میزان مصرف آب، افزایش حفر چاه‌هـای عمیق و غیر معیاری، افزایش آب ‌نماهای غیر معیاری شهری، پارک‌‌هـای آبی و غیره عنوان می ‌کنند.
همچنان آلودگی آب‌‌ هـای زیرزمینی از طریق چاه‌‌هـای فاضلاب خانگی از جمله مشکلات عمده‌ای می‌ باشد که آب صحی آشامیدنی شهر کابل را بسیار کمتر از سال‌های گذشته ساخته و شهروندان بدون در نظر گرفتن نورم و استندرد حفر چاه ها، به گونه مسلسل دست به حفر غیر معیاری و غیر قانونی چاه ها می زنند.
مجتبی یارزاده باشنده ساحه علاوالدین شهر کابل می‌ گوید که آب زیرزمینی از چند سال بدینسو خیلی کم شده است و حتا اکثریت خانواده ها مجبور شده اند تا چاه های منازل شان را بین هشتاد تا ۱۰۰ متر حفر کنند.
وی افزود که حدود پنج‌ سال قبل او با حفر چاه ۲۰ متره در داخل حویلی ‌اش، به منبع آب رسید، ولی اکنون همین چاه تا به ۷۰ متر هم آب نداده است.
این در حالیست که دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد یا اوچا گفته است که خشکسالی در افغانستان 2.2 میلیون نفر را متاثر کرده است.
براساس تازه‌ ترین آمار این اداره، در این اواخر خشک سالی تنها در ولایت بادغیس سبب بیجا شدن 120 هزار نفر شده است.
گزارش تازه اوچا حاکی است که شمار کسانی که در غرب افغانستان در اثر خشک‌ سالی بیجا شده اند، به بیش از 250 هزار نفر می‌رسد.
دفتر یاد شده سازمان ملل متحد گفته است که برای حدود 190 هزار نفر از بیجاشدگان داخلی در ولایت های بادغیس و عراق، سهولت دسترسی به آب صحی آشامیدنی فراهم شده است و اما براساس این گزارش، ظرفیت تمام ادارات امداد رسان در بادغیس پایان است.
پیش از این اوچا گزارش داده بود که به دلیل کمبود سطح بارندگی و خشکسالی در افغانستان، در 70 درصد ساحات این کشور، محصولات زراعتی خساره مند شده است.
گزارش ملل متحد همچنان حاکی است که در 20 ولایت خشک سالی زده افغانستان، کم و بیش 15میلیون نفر از طریق زراعت و مالداری امرار معیشت می‌کنند.
ریاست آب رسانی با ابراز نگرانی از استفاده بی رویه آب در کشور میگوید که استفاده از آب در کشورظالمانه است ولی با  این هم  از آب همچنان به گونه وسیع و غیر معیاری استفاده میشود وشهروندان  پیامد  و بحران ناشی از کمبود آب را کتر درک کرده اند .فرشته ذهاب

کابل باختر 31 سنبله
جوانان زون کابل که از سه روز بدینسو در مورد مشکلات و چالش‌های کابل بحث نموده بودند، نتایج کارشان‌را با محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، شریک ساختند.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسمی که به همین مناسبت شام دیروز در ارگ برگزار گردیده بود و در آن بانوی اول کشور نیز حضور داشت، جوانان نتایج کار گروپی سه روزه شان‌را در بخش‌های، مدیریت شهری، بحران کمبود آب، مردم و حکومت‌داری، مواد مخدر، حقوق شهروندی، امنیت، مهاجرت، محیط زیست و انکشاف اقتصاد شهری، ارائه نمودند.
رئیس‌جمهور کشور پس شنیدن نتایج کار جوانان، از تلاش‌ها و کار گروپی آنان به‌خاطر تشکر کرد و گفت که شما حمایت کامل من را دارید و شما یک گفتمان ملی را به حیث شهرودان مسئول ایجاد و نظریات سازنده ارائه نمودید.
رئیس‌جمهور اضافه کرد که تمام بحث‌های سازندۀ شما در قالب شش جلد کتاب جمع‌آوری و چاپ می‌شود و سهم جوانان، شهروندان و نهادهای تحصیلی در تطبیق این طرح‌ها نهایت مهم است.
وی گفت که باید راه‌های تطبیق طرح‌ها جستجو شود و نیز ظرفیت لازم دراین زمینه به‌وجود آید.
محمداشرف غنی از جوانان خواست که افغانستان‌شمول فکر کنند و گفت که این کشور به صلح نیاز دارد و باید به شکل اساسی دراین خصوص به اجماع برسیم.
رئیس‌جمهور افزود: دیدگاه جوانان افغان باید کوتاه‌مدت نباشد و این قشر دیدگاه ۵۰ ساله داشته باشد که باعث تغییر نسلی گردد. من منحیث پُل، صلاحیت و اقتدار را به شما انتقال خواهم داد.
رئیس‌جمهور گفت: معدود کسانی هستند که می‌خواهند منافع ملی را قربانی منافع شخصی خود نمایند و اختطاف دولت باید از سوی عده‌ی خاتمه یابد و دولت به ملت تعلق گیرد.
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهورکشور مدیریت آب‌های افغانستان را یکی از مسائل عمده دانست و گفت که باید گفتمان ملی دراین مورد شکل گیرد و اضافه کرد که تا شش ماه دیگر، اقدامات همه‌جانبه برای کاهش خشک‌سالی کشور عملی خواهد شد.
رئیس‌جمهور در مورد موقعیت افغانستان گفت که دشمن می‌خواهد این موقعیت را به مرکز تروریزم بین‌المللی مبدل سازد و وحدت ملی و وفاق ملی را خدشه‌دار سازد و موجودیت افغانستان را زیر سوال ببرد.
وی تصریح کرد که اکنون فرصت بزرگ برای ختم بحران ۴۰ ساله فراهم شده است و اگر کسانی انتخابات را زیر سوال ببرند، آینده نسل جوان را زیر سوال قرار می‌برند و باید نسل جوان به این اقلیت اجازه ندهد.
رئیس‌جمهور کشور اظهارداشت که افغانستان در محور مسایل بین‌المللی قراردارد و خطاب به جوانان گفت: شما باید افغانستان‌شمول، منطقه‎یی و جهانی فکرکنید، زیرا آیندۀ شما به تفکر جهانی گره خورده است.
محمداشرف غنی در مورد وضعیت زراعت، مهاجرت، انکشاف اقتصادی، کنترول نفوس افغانستان، کاهش فقر و تدابیر حکومت در این راستا و نیز نقش جوانان دراین زمینه‌ها صحبت کرد. احمد ضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL