28 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دور دوم حفریات ساحه توپدره پروان آغاز شد

دور دوم حفریات ساحه توپدره پروان آغاز شد

چاریکار 28 عقرب باختر دور دوم حفریات ساحه توپدره ولایت پروان...

کشته شدن چهار طالب مسلح در کندز

کشته شدن چهار طالب مسلح در کندز

کندز 28 عقرب باختر چهارطالب مسلح دیشب در ولایت کندز کشته...

دیدار داکتر زلمی خلیل زاد با حاجی محمد محقق

کابل 28عقرب باختر داکتر زلمی خلیل زاد نماینده ویژه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتچاریکار 28 عقرب باختر
دور دوم حفریات ساحه توپدره ولایت پروان دیروز توسط معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، در جریان افتتاح دور دوم حفریات ساحه توپدره ولایت پروان، از توجه  آن وزارت در قسمت حفظ میراث های با ارزش باستانی آن ولایت اطمینان داد.
فضل الدین عیار والی پروان در این محفل از حمایت و توجه وزارت اطلاعات وفرهنگ در امر تطبیق برنامه های هنری فرهنگی به خصوص بازسازی ساحات باستانی و توجه به میراث های فرهنگی آن ولایت ابراز قدردانی نمود و متعهد به همکاری با وزارت اطلاعات و فرهنگ گردید.
عبدالواحد هاشمی رییس اطلاعات و فرهنگ پروان گفت که کار حفریات در ساحه توپدره به گونه منظم پیش می رود و موانع سر راه آن وجود دارد.
وی افزود که آن اداره تا حال توانسته است بیش از سی برنامه هنری و فرهنگی را در جریان امسال در آن ولایت راه اندازی کند.
هدف از سفر معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ به ولایت پروان، افتتاح دور دوم حفریات ساحه توپدره، دیدار از جریان کاربازسازی و حفریات ساحه استوپه، ایجاد فرصت های شغلی برای افراد محل وزمینه سازی برای تحقیق و پژوهش پیرامون آبده های تاریخی برای دانشمندان، حفظ میراث های فرهنگی و رشد گردشگری در آن ولایت گفته شده است. احمد نعیم دوستی

دوشنبه ، 28 عقرب 1397 ، 05:42

کشته شدن چهار طالب مسلح در کندز

کندز 28 عقرب باختر
چهارطالب مسلح دیشب در ولایت کندز کشته شدند.
جگرن محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به آژانس باختر گفت که ده ها طالب بالای پاسگاه های منسوبان امنیتی در مسیرشاهراه نمبر3 ولسوالی خان آباد و شهر کندز حمله کردند که در نتیجه چهار تن آنان کشته شدند و سه طالب مسلح دیگر زخم برداشتند و سایر طالبان از ساحه متواری شدند.
سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت که در این حمله دو سرباز افغان به شهادت رسیدند و سه سرباز دیگر زخم برداشتند.
وی گفت که اجساد طالبان کشته شده در میدان نبرد باقی مانده بود.
احمد نعیم دوستی

کابل  28عقرب  باختر
داکتر زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در روند گفتگوهای صلح افغانستان دیروز با حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان دیدار و گفتگو نمود.
دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست اجرائیه به آژانس باختر خبر داد، در این دیدار که در كاخ شوراى وزيران در دفتر کار معاون ریاست اجرائیه برگزار گردید، پیرامون پروسه صلح در کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
داکتر زلمی خلیل زاد ضمن ابراز خرسندی از دیدار با استاد محقق گفت؛ مسئولیتم این است که روی روند گفتگوهای صلح در افغانستان کار نموده و برای تحقق مذاكرات مستقیم صلح بين طالبان با دولت افغانستان و همه طرفهاى مؤثر افغانى زمینه سازی کنم.
خلیل زاد افزود که در همین راستا با تمام طرفها و شخصیت های موثر در پروسه صلح دیدار و گفتگو خواهد کرد.
حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان ضمن خوش آمد گویی به آقای خلیل زاد گفت که صلح از ضرورت های مردم افغانستان و از این پروسه حمایت می کند.
معاون ریاست اجرائیه افزود که ما در اين پروسه دو چيز را بايد در نظر داشته باشيم:
يک؛ در پروسه صلح نباید دستاوردهای 18 سال گذشته در کشور و ارزش های مندرج در قانون اساسی افغانستان نادیده گرفته شود و همه دست آوردهاى فصل نوين نبايد قربانى شود.
دو؛ فراگیر بودن صلح و آتش بس و هیئت مذاکره کننده با گروه طالبان.
معاون ریاست اجرائیه از اینکه همزمان با آغاز گفتگوهای صلح حملات طالبان بر مناطق هزاره جات آغاز گردیده است ابراز تاسف نموده و تاکید کرد که بايد به طالبان تفهيم شود كه در حملات كامياب نخواهند شد و اینگونه حملات غير انسانى به مناطقى كه آنها بيدفاع فكر مي كنند کمکی به روند گفتگوهای صلح نخواهد کرد.
استاد محقق علاوه کرد که متاسفانه در نتیجه این حملات كه در سه ولسوالى ارزگان خاص ، جاغورى و مالستان انحام شد و قطعات ويژه و سرخ طالبان در اين جنگ اشتراك داشتند، صدها تن شهيد و زخمى و هزاران تن از خانه و کاشانه شان آواره شده اند که در اين آستانه زمستان نیاز جدی به کمک رسانى دارند.
ماری

کابل  28عقرب  باختر
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز خانم این اریکسن سواید وزیر امور خارجۀ ناروی را در قصر گل‌خانۀ ارگ به حضور پذیرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین دیدار وزیر خارجۀ ناروی، برگزاری موفقانۀ انتخابات ولسی جرگه را به رئیس جمهور و مردم افغانستان تبریک گفت و افزود که کشورش منحیث همکار استراتیژیک در کنار حکومت و مردم افغانستان باقی خواهد ماند.
وزیر خارجۀ ناروی گفت که کشورش از مذاکرات صلح بین الافغانی به رهبری و مدیریت افغان ها حمایت می کند و به هر گونه همکاری در این راستا آماده است. وی افزود که جهت اشتراک در کنفرانس ژنیو که در بارۀ افغانستان در کشور سویس برگزار می گردد، آمادگی همه جانبه دارد.
در مقابل رئیس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به وزیر خارجۀ ناروی، از همکاری آن کشور به افغانستان در عرصه های مختلف و حمایت از مذاکرات صلح بین الافغانی، تشکر کرد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: افغانستان که ظرفیت تولید انرژی قابل تجدید را دارد، علاقمند است که از تجارب ناروی در این عرصه و همچنان آموزش های حرفوی، مستفید گردد.
وزیر خارجۀ ناروی گفت که کشورش ضمن همکاری در عرصه های مختلف با افغانستان، آماده است تا تجارب خویش را در زمینه های انرژی قابل تجدید و آموزش های حرفوی نیز شریک سازد.ماری

کابل  28عقرب  باختر
صلاح¬الدین ربانی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با اینه اریکسن سوریدی، وزیر خارجه کشور شاهی ناروی ملاقات نمود.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، وزیر امور خارجه کشور، از کمک¬های حکومت و مردم کشور دوست به افغانستان در سال¬های گذشته، به شمول قربانی¬های آن کشور در راستای بازگرداندن صلح، با قدردانی یادآوری نمود. وی از کشور شاهی ناروی برای حمایت از سمپوزیم زنان افغان نیز سپاسگزاری کرد.
وزیر خارجه ناروی از روابط تاریخی میان دوکشور و سفر قبلی¬اش به افغانستان، در موقف متفاوتی، یادآور شد. وی افزود که "من برای افغانستان، احساس خیلی عمیق دارم".
دو طرف روی روابط دوجانبه، پیشرفت روند صلح و موضوعات مرتبط به آن بحث و صحبت کردند.
وزیر امور خارجه کشور از تعهد و اراده افغانستان مبنی بر مذاکرات صلح و گام¬های برداشته جهت نیل به این هدف، به وزیر خارجه ناروی معلومات مختصر ارائه کرد. وی بالای نقش مهم کشور ناروی در این راستا، با توجه به تجربه آن کشور در چنین روندها، اشاره کرد.
وزیر خارجه ناروی تعهد کشورش مبنی بر حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان¬ها را ابراز نمود.
دو طرف روی همکاری¬های مهم، به شمول وضعیت مهاجرین افغان در کشور ناروی، بحث نمودند.
در اخیر، وزرای خارجه دو کشور، یک بار دیگر بالای تقویت بیشتر روابط میان دو کشور دوست، تأکید ورزیدند. ماری

کابل  28عقرب  باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ نشست های مشورتی در رابطه به صلح، شام امروز با بزرگان و نمایندگان لوی کندهار، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در قصر گلخانۀ ارگ انجام شد، ابتدا عبدلواحد رئیس بغران، محمد شفیق گل آغا شیرزی وزیر امور سرحدات و قبایل و نسیمه نیازی نمایندۀ مردم هلمند در ولسی جرگه به نمایندگی از دیگران صحبت نموده، از تلاش های رئیس جمهور در زمینۀ صلح ستایش کردند.
آنان گفتند که مذاکرات صلح باید بین الافغانی باشد و در بورد مشورتی صلح افراد موثر، با تجربه و متعهد حضور داشته باشند و به نمایندگان مناطق جنگ زده و زنان نیز در آن سهم داده شود.
بزرگان مذکور از رئیس جمهور به خاطر اینکه همواره در مسایل ملی و تصامیم و فیصله مهم با اقشار مختلف مردم و نمایندگان مشورت می کند، تشکر کرد.
رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، گفت که صلح خواست مهم مردم افغانستان و از اولویت های مهم حکومت می باشد، زیرا برای پایان دادن به بحران چهل سالۀ کشور و تامین صلح پایدار، مذاکرات بین الافغانی حتمی است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که برای صلح به سطح ملی، منطقوی، بین‌المللی و کشورهای اسلامی اجماع و فضا فراهم شده است. وی افزود که افغانستان، سرزمین مشوره و جرگه می باشد و ما روی هر موضوع ملی با اقشار و نمایندگان مردم مشورت می کنیم و از این طریق با همکاری مردم ما به گونه آسان‌تر به صلح پایدار و باعزت دست یافته می توانیم.
رئیس جمهور کشور گفت که هدف معلوم است، اما مسیر باید بیشتر روشن شود. وی افزود که هدف ایجاد بورد مشورتی، آمادگی برای مذاکرات و پیدا نمودن آدرس مشخص به منظور موفقیت صلح و مذاکرات بین الافغانی می باشد.  ماری

واشنگتن – بی بی سی نیوز – 28 عقرب - باختر
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که به طور کامل در جریان جزئیات نوار صوتی که در زمان قتل جمال خاشقجی ضبط شده، قرار گرفته اما شخصا این نوار را گوش نکرده چون معتقد است خیلی وحشتناک و خشن است که بتواند آن را گوش کند.
ترامپ در مصاحبه ای که دیروز یکشنبه ، از شبکه خبری فاکس نیوز پخش شد گفت که این نوار صوتی خیلی "وحشتناک"، "دردناک" و "خشن" است.
گزارش ها حاکیست که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، نتیجه گیری کرده است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل  خاشقجی را داده بود اما  قصر سفید هنوز بر این ارزیابی مهر تایید نزده است.
ترامپ گفت محمد بن سلمان به او گفته است که از قتل خبر نداشته. او افزود که ممکن است معلوم نشود چه کسی عامل این قتل بوده و به تحریم هایی اشاره کرد که آمریکا بر افراد مظنون در قتل اعمال کرده است.
ترامپ افزود: "اما همزمان ما متحدی داریم (عربستان) و من می خواهم این متحد که از خیلی جهات خیلی خوب بوده را حفظ کنم."
عربستان  هر گونه آگاهی ولیعهد  این کشور از قتل را رد کرده است.
پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته بود فایلی که هنگام کشته شدن  خاشقجی در کنسول‌گری عربستان در استانبول ضبط شده در اختیار دولت‌های آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و عربستان  قرار گرفته است.
در همین حال، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به شبکه سی‌ان‌ان ترکیه گفت که قاتلان جمال خاشقجی، جسد قطعه قطعه شده او را در چند بکس جاسازی کرده و از ترکیه خارج کرده‌اند."
جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان خاشقجی، جسد او را پس از قطعه‌قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.
جمال خاشقجی روز دوم ماه اکتبر امسال درپی ورود به کنسولگری عربستان  در استانبول ترکیه توسط افرادی که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند به قتل رسید.  فریده

انقره – صدای امریکا – 28 عقرب - باختر
از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون، ۲۶ هزار افغان به شکل داوطلبانه از ترکیه به کشورشان بازگشته اند.
از میان یک‌صد هزار افغان که در ترکیه زندگی می‌کنند، ۸۰ هزار آنان به هدف رفتن به کشورهای اروپایی از راه ترکیه، به این کشور سفر کرده اند.
اسلام‌الدین جرات، سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان روز شنبه به صدای امریکا گفت که هرچند حکومت ترکیه به شکل رسمی پناهجویان افغان را اخراج نکرده است، ولی وضع محدودیت‌ها بر شرایط زندگی آن‌ها، سبب بازگشت‌ مهاجرین از ترکیه شده است.
علاوه بر ترکیه، اندونیزیا نیز محدودیت‌های را بر مهاجرین افغان وضع کرده که سبب نگرانی حکومت افغانستان شده است.
بر بنیاد آمارهای وزارت امور مهاجرین افغانستان، حدود ۴ تا ۵ هزار افغان که قصد رفتن به کشور استرالیا را داشته اند، در اندونیزیا گیر مانده اند.
جرات افزود: "ترکیه و اندونیزیا از جمله کشورهای هستند که افغان‌ها در حال حاضر بیشتر مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و ما در گذشته نیز ابراز نگرانی در این مورد داشته‌ایم".      فریده

دوشنبه ، 28 عقرب 1397 ، 05:33

فی انس طلا 1222 دالر عرضه میگردد

کابل  28عقرب  باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1222 دالرعرضه میگردد.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر، امروز 82عقرب  به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای بیست ویک عیار 880 مصری مبلغ 2900افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2750افغانی،  سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2800 افغانی، عربی  790 مبلغ 2350 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2300، ایرانی 705 مبلغ 2150افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1850افغانی در بازارهای کابل عرضه می گردید. نالان

کابل باختر/ 27/ عقرب
بااندوه فراوان اطلاع حاصل نمودیم که عبدالقدوس فرهمند هنرمند سابقه دار عرصه تیاتر و سینما درکشور روز جمعه گذشته درولایت بلخ توسط رهزنان به شهادت رسید.
رهبری اتحادیه سینما گران افغانستان مراتب تسلیت و همدردی خویش را به هنرمندان خانواده و علاقمندان هنر مرحوم ابراز داشته از بارگاه خداوند  لایزال جنت فردوس برایش استدعا می نماید.
قدوس فرهمند سالهای زیاد باعشق و شورغیرقابل توصیف کوشید از طریق هنر به دلهای غمزده مردم این سرزمین بذر شادی بپاشد روانش شاد .
ختم/ ماری نبرد آئین

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL