30 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

غمنامه سیلاب  و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

غمنامه سیلاب و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

کابل باختر ۳۰ ثور سرازیر شدن سیلاب های...

اردوی ملی  به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

اردوی ملی به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

کابل 30 ثور باختر به دنبال سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی...

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

چاریکار/ باختر/ 30/ ثور به کمک های بیشتر به خانواده های...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل  باختر  ۳۰  ثور
سرازیر شدن سیلاب های اخیر در کشور بر علاوه تلفات انسانی باعث بروز خسارات هنگفت مالی نیز شده است و هم اسیب دیدگان از نه رسیدن کمک میگویندو خواهان توجه مسوولان نظام نسیت به وضعیت خود اند
به گزارش اژانس باختر در روز های اخیر ازاثر سرازیر شدن سیلاب ها اخیردربرخی ولایات نزدیک به صد نفر جان شان را از دست دادند صد ها منزل مسکونی  ویران ٬ مزارع و باغ ها تخریب و مواشی زیادی تلف شده است .
ولایت های بلخ ٬ جوزجان ٬ سرپل ٬ سمنگان ... گواه سرازیر شدن سیلاب بوده اند
مسوولان  وزارت دولت در اموررسیده گی به حوادث می گویندکه سیلاب  بیشترین  تلفات جانی ومالی را درولایت های بادغیس، تخار،بدخشان وجوزجان وارد نموده است .
بربنیاد گزارش های منتشرشده تنها درسه روز اخیر 9 تن دراثر سرازیر شدن سلاب ها درولسوالی های کشنده ،زاری، شولگره وچارکنت  وخلم ولایت بلخ جان های شان را ازدست داده اند وبخش زیادی از زمین های زراعتی وخانه های مسکونی مردم  نیزاسیب دیده اند .
شماری از باشنده گان ولسوالی های یادشده  که دراثرسرازیر شدن سیلاب ها خانه های شان ویران شده اند  درشرایط دشواری زنده گی میکنند ومیگویند که نیازبه کمک های اولیه  ازقبل  مواد خوراکی ، اب اشامیدنی وخیمه دارند .
شماری از نماینده گاه مجلس نیز با اظهار نگرانی برخاسته از سیلاب های اخیر تاکید دارند که اگر کمک های به موقع به محلات اسیب دیده نرسد توجه جدی صورت نگیرد  ممکن  فاجعه انسانی رخ دهد.
درهمین حال سخنگوی وزارت دولت درامور رسیده گی از اثر وارد شدن تلفات جانی ومالی سنگین  به باشنده گان ولایت خبرداده وگفته است که دریک هفته گذشته 72 تن درشانزده ولایت جان های شان را ازدست داده اندوشش تن دیگر زخم برداشته اندو بیش از ششصد راس مواشی تلف شده است همچنان دراین رویداد ها حدود صد باب خانه به طور قسمی  وچهارصدوپنچاه باب خانه دیگر به طور کلی  تخریب شده است .
به گفته سخنگوی وزرات دولت دراموررسیده گی به حوادث ، درهمکاری با نهاد هایی کمک کننده به اسیب دیده گان سیلاب ها ،کمک های غذایی و غیرغذایی نیرصورت گرفته است .
درحالیکه شاهدان عینی درمحلات اسیب دیده ناشی از سیلاب ها میگویند که تا کنون هیچ کمک از جانب نهاد های دولتی وغیردولتی دریافت نکرده اند وبیشترین مردم آسیب دیده درفضای بازبدون خیمه ومواد  خوراکی بخصوص اب اشامیدنی به سرمیبرند.
باشندگان ولسوالی خلم ولایت بلخ از جمله کسانی اند که میگویند وضعیت اسفبار دارند در حالیکه هیچ کمکی با انها نشده است
نه تنها اسیب دیدگان بل مسوولان محلی در این ولسوالی میگویند که کمک به درد خور با انها صورت نگرفته  است 
برخی از آگاهان امور تاکید بران دارند که نهاد های کمک کننده از جمله وزرات دولت دراموررسیده گی به حوادث  کمک های گزاف مالی و تخنیکی را از نهادهای کمک کننده گان بین المللی دریافت میکند تا به موقع به مردم اسیب دیده برساننداما دیده میشود که کمک ها به موقع صورت نمی گیرد .
به گفته آنان نماینده گی های نهاد های کمک کننده دولتی و بین المللی  درولایت ها بخصوص ولایات که بیشتر درمعرض خطر حوادث طبعی قراردارند ، رسیده گی نمی توانند درحالیکه این نهاد توانایی های  هرنوع کمک به موقع را درهرمحل دارند .
آنان تاکید دارند که  که حکومت درهماهنگی با نها د های کمک رسان  برنامه‌های را برای جلوگیری از زیانمند شدن آنان به اجرا بگذارند. جاوید روشان

کابل 30 ثور باختر
به دنبال سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی های خلم ولایت بلخ وفیض آباد ولایت جوزجان، منسوبان قول اردوی ۲۰۹شاهین به کمک آسیب دیدگان شتافتند.
به گزارش آژانس باختر برید جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی که روز یکشنبه سی ام ثور سال روان در یک کنفرانس خبری مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت سخن می زد، افزود: آمریت حالات اضطرار قوماندانی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به گونه مجموعی ۳ تن برنج و۱۵۰۰ کیلوگرام روغن را به آسیب دیدگان سیلاب در روستاهای شاهی خیل واسماعیل خیل ولسوالی خلم توزیع کرده است.
وی افزود: ۵۰۰ تن از باشنده گان منطقه خیر آباد ولسوالی فیض آباد جوزجان  نیز از تهدید سیلاب نجات داده شده اند. عبدالخالق

چاریکار/ باختر/ 30/ ثور
به کمک های بیشتر به خانواده های متضرر سیلاب ها درولایت پروان تعهد صورت گرفت.
در نشست کمیته حالت اضطرار که به ریاست فضل الدین عیار والی پروان امروز درآن ولایت برگزار شده برفراهم آوری کمک های بیشتر به متضرران سیلاب ها تاکید شد.
دراین نشست محمد امین حیدری رییس اداره مبارزه با حوادث پروان گزارش خود را ارائه کرد و گفت دراثر سرازیر شدن سیلاب ها درولسوالی های کوه صافی و سالنگ دو تن جان های خود را ازدست دادند و پنجاه وهشت منزل مسکونی شش کیلومتر سرک ، کانال های آب و سربندهادرولسوالی های شینواری وسیاه گرد سالنگ ، شیخ علی ، بگرام و مرکز پروان خساره مند شده است.
وی گفت برای پنجاه و هشت خانواده آسیب دیده کمک های اضطراری صورت گرفته است و تلاش جریان دارد تا کمک های بیشتری به متضرران سیلاب صورت بگیرد .
فضل الدین عیار والی پروان شهادت دو باشنده ولسوالی های کوه صافی و سالنگ را به خانواده های شان تسلیت گفت و افزودکه رسیدگی به متضرران دراولویت کاری اداره محلی پروان قرار دارد وکمیته مبارزه با حوادث پروان مسوولیت دارد تا ساحات تخریب شده را سروی کند و برای بازگشایی سرک های تخریب شده اقدامات عملی نماید . اعضای کمیته حالت اضطرار متعهد به عملی کردن این اقدامات شدند وگفتندبرای رسیدگی به متضرران تلاش های بیشتری روی دست خواهند گرفت.  ختم/ خالقیار

کابل باختر/ 30/ ثور
شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، دربرگ نخست خبرداده استکه ائتلاف به رهبری مقتدی صدر درانتخابات عراق پیروز شد.
این روزنامه درمطلب دیگر ازقول جنرال نیکلسن آورده است طالبان با حمایت کشور های همسایه به ولایت فراه حمله کردند.
روزنامه افغانستان ما درصفحه دوم زیر عنوان رییس جمهور درنشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی وضعیت افغانستان بدتر از فلسطین است .
به نوشته این روزنامه محمد اشرف غنی رییس جمهورکشور درنشست فوق العاده سران سازمان همکاری های اسلامی گفت درجریان هفته گذشته افغان های زیادی نسبت به فلسطینی ها جان شان را ازدست داده اند اما من خود را مکلف دانستم تا دراین نشست فوق العاده برای اظهار همدردی و همدلی هموطنانم با مردم فلسطین اشتراک کنم .
روزنامه افغانستان ما سرمقاله شماره امروزی زیر عنوان همسایگان و بازی با پرسش نوشته کرده و در آورده است تحولات امنیتی اخیر و به خصوص جنگ فراه یک بار دیگر بحث حضور همسایگان درپشت قضایای افغانستان را به میان آورد دیروز در سر مقاله روزنامه افغانستان رشاداتی به همین موضوع داشتیم اما این موضوع زمان جدی تر و عریان تر مطرح گردید که مسوولان درجه اول امنیتی به شمول وزرای دفاع ، داخله ، ریاست امنیت ملی و فرمانده نیروهای حمایت قاطع به فراه سفر کردند ودریک کنفرانس خبری اشتراک کردند آنان همگی بااتفاق و البته با عبادات گوناگون دست داشتن همسایگان درقضیه فراه را یاد آورشدند.
به نوشته روزنامه افغانستان ما ، به نظر میرسد اظهارات رسمی دراین سطح علیه همسایگان به خصوص اسارات آنان به همسایه غربی مایعنی ایران بی سابقه است به همین خاطر ضروری است که به چندنکته اساسی توجه کنیم .
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی درصفحه اول زیر عنوان مشکلات خبرنگاران قندهار با مقامات آن ولایت شریک ساخته شد نوشته کرده است درسفری که رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان اواخر هفته گذشته به قندهار داشت مشکلات خبرنگاران ورسانه های آن ولایت  با مقامات محلی درمیان گذاشته و روی رفع این مشکلات تبادل نظر صورت گرفت روزنامه آرمان ملی موضوع را به همینگونه دنبال کرده و درهمین صفحه از قول رییس جمهور عنوان کرده است .
من به خاطر فلسطینی ها درجلسه ترکیه شرکت کردم روزنامه آرمان ملی درصفحه دوم سرمقاله شماری امروزی زیر عنوان طالبان کجا و صدراسلام کجا نوشته کرده و آورده است درحالی که هموطنان ما اولین روزهای ماه مبارک رمضان را با روزه داری و اجرای عبادات به درگاه رب العزت سپری میکنند جنگ همچنان درگوشه وکنار کشور ازسوی طالبان برمردم ما تحمیل میگردد و هر روز از میان باشندگان این سرزمین قربانی میگیرد.
به نوشته این روزنامه این مصیبت از دیرگاهست که درکشور ما جریان دارد و ادامه آن ویرانی های گسترده ای است که فاجعه بار درسراسر افغانستان اتفاق می افتد.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درهمین صفحه مطلب را زیر عنوان نجار نیستیم اما میدانیم که تخته کج است . روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه ماندگار در شماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است.    ختم/ نالان

کابل باختر30 ثور
قضاوتپوه مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان امروز  با حسین بتسالی سفیر سازمان همکاری های اسلامی در کابل، در حالیکه عده از اعضای مرکزی آن شوری نیز حاضربودند ملاقات نمودند .
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی شورای سرتاسری علمای افغانستان به آژانس باختر، رئیس شورای علماء درموردکنفرانس سه جانبه علمای افغانستان ، اندونیزیا و پاکستان که هفته قبل درشهر بوگور اندونیزیا دایر گردید صحبت نموده آنرا یک گام مهم برای حل مشکلات جاری در افغانستان دانست، همچنان در مورد کنفرانس علمای جهان اسلام که قرار است در ماه جولای سال جاری از جانب سازمان همکاری های اسلامی در عربستان سعودی دایرگردد صحبت نموده،مشوره های لازم به سفیر مذکور ارائه نمودند و تدویر انرا یک امر مهم و حیاتی برای تامین صلح و ثبات در کشور دانستند.
بعداً سفیر یکبار دیگر حمایت شان را از اعلامیه کنفرانس سه جانبه علماء در اندونیزیا اظهار نموده و آنرا دست آورد بزرگ برای افغانستان دانست.
همچنان در مورد آماده گی ها برای تدویر کنفرانس علمای جهان اسلام معلومات داده و همکاری کامل سازمان مذکور را برای برگزاری آن اظهار نمودند.نالان

کابل باختر30 ثور
به ریاست پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نشستی به خاطر رسیده گی به مشکلات ناشران و کتاب فروشان ، برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین نشست که به حضورداشت اسدالله غضنفر مشاور رییس جمهور درامورفرهنگی، نجیب الله منلی مشاورامورفرهنگی شورای امنیت ملی، داکترطارق رشاد مشاور وزارت اطلاعات وفرهنگ، سید مصطفی سعیدی رییس کلتوری شاروالی کابل و شماری ناشران برگزارشد، دررابطه به یک سلسله مشکلات و نیازمندی های ناشران وکتاب فروشان ، به خصوص تثبیت جای و مکان مناسب برای آنان هم درمرکز شهر و هم درنواحی مختلف ، وهمچنان همکاری های متقابل به خاطرتامین ارتباط بهترمیان وزارت اطلاعات و فرهنگ و ناشران بحث صورت گرفت .
همینگونه اشتراک کننده گان نظریات ، پیشنهادات و طرح های شان را دررابطه به موارد مذکور، ارائه کردند.
همچنان کمیته ای به ریاست دلاورنذیرزوی مشاورتقنین و پالیسی وزارت اطلاعات وفرهنگ، به ترکیب نماینده گان ناشران ، کتاب فروشان ، شاروالی کابل ، اداره مستقل اراضی وریاست انتشارات کتب بیهقی ایجاد شد،  تا روی ساختن مقررۀ و طرزالعمل به خاطر چگونگی فعالیت ناشران و کتاب فروشان و تثبیت جای و مکان مناسب درمرکز شهر و نواحی مختلف،  برای آنان ، کارکنند.
پوهاند باوری تاکید کرده که درهمکاری و هماهنگی با نهاد های ذیربط ،  به مشکلات ناشران و کتاب فروشان رسیده گی خواهد.   احمد ضیا احمدی

کابل  30 ثور    باختر
نیرو های ملی دفاعی وامنیتی کشور طی 24 ساعت گذشته 12عملیات مشترک رادر نقاط مختلف کشور راه اندازی کرده ، که درنتیجه  110 تن از هراس افگنان کشته ، 15 تن  زخمی و 3 تن دیگر دستگیر گردیده اند.
وزارت دفاع ملی با ارسال خبر نامه ای به آژانس باخترمینویسد، این عملیات که به حمایه قوتهای توپچی وهوائی در ولایات ننگرهار،غزنی، کند هار، ارزگان،فراه،کندز ، بلخ، فاریاب سمنگان  بدخشان ، بغلان و هلمند  راه اندازی گردیده در ولسوالی های  اجیرستان  وخواجه عمری ولایت غزنی 42  هراس افگن کشته  و 3 تن دستگیر ، در ولسوالی های چوره و خاص ارزگان ولایت ارزگان 39  هراس افگن کشته ، 13 تن زخمی ، 2 قرارگاه و مقدار سلاح ومهمات دشمن ازبین برده شده  در مسیرشاهراه ولایت بغلان وکندز  20 هراس افگن کشته و در ولسوالی چمتال ولایت بلخ  9 هراس افگن کشته و 2 تن زخمی گردیده اند .  فریبا

يكشنبه ، 30 ثور 1397 ، 10:08

ده میلیون یورو لیلام میشود

کابل  30 ثور    باختر
بانک مرکزی مبلغ ده میلیون یورو را ازطریق داوطلبی به فروش می رساند.
به گزارش آژانس باختر، در یاداشت بانک مرکزی دراین باره آمده است، دافغانستان بانک ده میلیون یورو را در داوطلبی روزدو شنبه 31ثور  سالروان به طور لیلام بفروش میرساند.
ازعموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را قبلاً طور تضمین نزد مدیریت عمومی عملیات بازار و مراکز زون های دافغانستان بانک تحویل نموده اند دعوت بعمل میاید تا دراین داوطلبی شرکت نمایند ، برنده گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم روز تصفیه نمایند.
آنعده صرافانیکه تاکنون مبلغ یک ملیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام ها را تحویل ننموده اند ، میتوانند یکروز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و درلیلام های بعدی اشتراک نمایند.
قابل تذکر دانسته میشودکه تسویه قسمی معاملات مجاز نمیباشد برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا ظرف یکمرتبه بطور نقده درمدت زمان معین تحویل بانک نمایند.
نوت :مزایده کنندگان نمی توانند اضافه از سه فیصد از مجموعه مبلغ اعلان شده تقاضا نمایند. ذبیح

کابل باختر/ 30/ ثور
رقابت های فوتبال لیگ برتر ایتالیابا نه بازی امشب دنبال میگردد.
به گزارش آژانس باختر ، درمهمترین این بازی ها تیم ایسی میلان ساعت 30/8 شب میزبان فیورنتینا میباشد و ناپولی با کورتون میرزمد.
ختم/ نالان .

پلخمری 30 ثور
سرازیر شدن سیلاب ها باعث قطع جاده یی بین دو ولسوالی بامرکز بغلان شده است.
خلیل رحیمی ولسوال خوست بغلان به آژانس باختر گفت که جاده منتهی به ولسوالی خوست وفرنگ از اثر سرازیر شددن سیلاب ها از چهار روز به  این طرف در منطقه کوتل پلفی به روی ترافیک مسدود وباعث ایجاد مشکلات ناشی از بلندرفتن مواد اولیه در ولسوالی خوست وفرنگ بغلان شده است.
انجنیر عبدالغنی فلک سرپرست ریاست فواید عامه بغلان گفت که  سعی دارند تا جاده هرچه زود تر باز شود وهمین اکنون وسایط آن ریاست مشغول پاکسازی تنگی نهرین وکوتل پلفی میباشند. قیوم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL