24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عامل تیرباران پانزده نظامی درغزنی کشته شد

عامل تیرباران پانزده نظامی درغزنی کشته شد

شهرغزنی/ ۲۳ قوس/ باختر عامل تیرباران پانزده نظامی در غزنی در...

حسینه صافی برتحکیم و گسترش روابط فرهنگی میان افغانستان و مصرتاکید کرد

حسینه صافی برتحکیم و گسترش روابط فرهنگی میان افغانستان و مصرتاکید کرد

کابل/ 23 قوس/باختر حسینه صافی سرپرست وزارت طلاعات وفرهنگ امروز دردیدار...

شش طالب در کندز کشته شدند

کندز 23 قوس/باختر شش طالب مسلح در حمله هوایی در کندز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتشهرغزنی/ ۲۳ قوس/ باختر
عامل تیرباران پانزده نظامی در غزنی در حمله قوای هوایی کشور کشته شد.
یک فرد نفوذی طالبان دیشب در قرارگاه اردوی محلی در ولسوالی قره باغ بر ده ها نظامی گلوله باری کرد ؛ حمله یی که درآن پانزده نظامی جان باختندو  چندین تن دیگر شان زخم برداشتند.
درپی این حمله امروز نظامیان موفق شدند این فرد نفوذی طالبان را ردیابی کنند و دریک حمله هوایی درساحه یی میان روستاهای شاغولی و زردآلو ازپا درآورند.
سخنگوی والی غزنی به آژانس باخترگفت که دراین حمله قوای هوایی کشور هفت طالب مسلح به شمول عامل اصلی تیرباران پانزده نظامی کشته شدند.
اوگفت دراین حمله جنگ افزار ویک تانگ نظامی که این مهاجم ازقرارگاه سربازان اردوی ملی درقره باغ با خود برده بود ، تخریب شد.
وزارت دفاع ملی حمله خودی برنظامیان اردوی محلی در قره باغ غزنی را تایید می کند و می گوید که دراین حمله ۹ نظامی جان باختند.
اما برخی منابع نظامی درغزنی میزان نظامیان جان باخته دراین رویداد را پانزده تن می خوانند.
به اساس گزارش ها ، این فرد نفوذی طالبان هنگامی که نظامیان درخواب بودند برآنان آتش گشوده است.ختم/ابوی

کابل/ 23 قوس/باختر
حسینه صافی سرپرست وزارت طلاعات وفرهنگ امروز دردیدار با معاون و قونسل سفارت مصر درکابل روی تحکیم و گسترش مناسبات فرهنگی بحث کرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین دیداردررابطه به تحکیم و گسترش مناسبات فرهنگی میان دوکشور بحث صورت گرفت و قونسل سفارت مصر ، ازآمدن هیئت از متخصصان عرصه باستانشناسی مصر به کابل، به منظور آموزش کارمندان ریاست باستانشناسی برای دوهفته و دعوت هیئت چهارنفری یی ازمتخصصان باستانشناسی افغانستان به آن کشور، توضیح داد.
همچنان دراین دیدار روی تفاهمنامه همکاری در راستای فرهنگ - هنر و توریزم و نشرات نیزصحبت صورت گرفت .
به همین ترتیب قونسل مصر درکابل دررابطه به برنامه آموزش زبان عربی که سوی استادان مصری برای شماری از کارمندان وزارت اطلاعات فرهنگ دریک دوره کمتر از یک سال آموزش داده اند و اکنون به پایان رسیده است٬ نیز معلومات داد.
او تاکید کرد که درصورت علاقه مندی وزارت اطلاعات وفرهنگ به برگزاری دور دوم برنامه آموزش زبان عربی برای کارمندان این وزارت همکاری خواهند کرد.
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازهمکاری سفارت مصر با وزارت اطلاعات وفرهنگ به ویژه درزمینه آموزش زبان عربی برای شماری از کارمندان مربوط تشکر کرد و برتحکیم و گسترش روابط فرهنگی میان دوکشورتاکید کرد .
همینگونه پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنروزارت  اطلاعات وفرهنگ تقدیرنامه این وزارت را به دکتورابراهیم کامل استاد پوهنتون الازهر مصر که درآموزش زبان عربی برای شماری از کارمندان وزارت اطلاعات وفرهنگ همکاری کرده است واکنون دوره ماموریتش درافغانستان به پایان رسیده است ، اعطا کرد . احمدضیا احمدی 

شنبه ، 23 قوس 1398 ، 12:13

شش طالب در کندز کشته شدند

کندز 23 قوس/باختر
شش طالب مسلح در حمله هوایی در کندز دیشب کشته شدند.
هادی جمال، مسوول دفتر مطبوعات قومندانی قول اردوی ۲۱۷ پامیر به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در یک حمله هوایی در بندر شوراب ولسوالی دشت ارچی کندز صورت گرفت، کشته شدند.
وی افزود که در این حمله هوایی  قرار گاه طالبان با جنگ افزار آنان از بین برده شد. احمد نعیم دوستی

شهرفیض آباد / ۲۳ قوس/ باختر
پوزپلنگ نایاب و بیمار در بدخشان به دلیل نرسیدن کمک های صحی درنهایت تلف شد.
این پوز پلنگ به دلیل بیماری ازبلندای کوهی درولسوالی مایمی به روستایی درپایینی این کوه پناه آورده بود.
مجیب الرحمان یکی از ساکنان ولسوالی مایمی بدخشان به آژانس باخترگفت که آنان پس ازمشاهده این پلنگ بیمار به مسوولان در فیض آباد احوال کردند اما پلنگ به دلیل نرسیدن کمک های صحی تلف شد.
یک مسوول اداره محیط زیست بدخشان به رسانه ها گفته است که آنان به دلیل برف باری سنگین و بسته بودن راه ها نتوانستند به موقع تیم صحی را برای درمان این پوز پلنگ نایاب به ولسوالی دور افتاده مایمی در دروازهای بدخشان بفرستند.
پوزپلنگ یکی ازکمیاب ترین نوع پلنگ در جهان است.
به دلیل عدم توجه به ویژه کشورهای جهان سوم به پوزپلنگ ، نسل این پلنگ درحال انقراض است.
بدخشان افغانستان هنوز هم با داشتن پلنگ و آهو های کمیاب شهره جهان است.ختم/ابوی

شهرجلال آباد / ۲۳ قوس/ باختر
توربین چهارم بند برق نغلو پس از دوازده سال بازسازی شد.
با بازسازی این توربین ، بیست وپنج میگاوات برق به شبکه برق کشور افزوده شد.
امان الله غالب رییس شرکت برشنای افغانستان به آژانس باخترگفت که فعالیت توربین چهارم بند برق نغلو باعث می شود تا ده هزارخانواده به انرژی برق دسترسی پیدا کنند.
توربین چهارم بند برق نغلو و سب استیشن جدید سروبی گشایش و به بهره برداری سپرده شد. با بکارشدن این توربین ۲۵ میگاوات برق به شبکۀ برق کشور افزوده ‌است.
این درحالی است که شرکت برشنای افغانستان روی تولید برق خورشیدی دربند نغلو کارمی کند ؛ پروژه یی که با عملی شدن آن بیست میگاوات برق خورشیدی شامل شبکه برق کشورخواهد شد.
این  دستگاه‌های تولید برق خورشیدی بر بالای کاسه بند نغلو ساخته خواهد شد.
نغلو یکی از بزرگترین بند های برق آبی افغانستان است  که در هفتاد کیلومتری شرق کابل موقعیت دارد. این استیشن بالای دریای کابل و لوگر در قسمتی که آب دریای غوربند- سالنگ، شتل و پنجشیر به آن ملحق می گردد ، اعمار شده است.
بندبرق آبی نغلو پس از هفت سال تلاش در سال ۱۹۶۷ ساخته شد که تونل ساختمانی و ذخیره بند تا ارتفاع ۱۱۵۵ متر مملو از آب گردید.
این بند در چهار توربین هم اکنون بیش ازصد میگاوات برق تولید می کند.ختم/ابوی

شهرهرات / ۲۳ قوس/ باختر
یک کارمند کمیسیون رسید گی به شکایت های انتخاباتی هرات درگلوله باری مردان تفنگ دار کشته شد.
لطف الله حلیمی امروز دردفترکارش آماج قرارگرفت و جان باخت.
یک گواه این رویداد به آژانس باخترگفت که مهاجمان پس از گلوله باری برحلیمی موفق به فرارشدند.
لطف الله حلیمی همچو معتمد نقدی در دفتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی هرات کار می کرد.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات این رویداد را تایید کرد و گفت پولیس تلاش ها را برای شناسایی وبازداشت عاملان این رویداد آغازکرده است.
این درحالی است که دفتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی هرات زیر تدابیر شدید امنیتی قراردارد.
فاطمه باقری رییس دفتر ولایتی کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی هرات می گوید کارمندانش بارها تهدید به مرگ شده اند.
او با ابرازنگرانی از ماموران امنیتی خواست تا با برنامه جامع امنیت کارکنان کمیسیون های انتخاباتی را تامین کنند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد / ۲۳ قوس/ باختر
مردی در ننگرهار با محموله یی از مواد مخدرشام دیروز بازداشت شد.
این مرد هنگامی که می خواست بیست وهشت کیلوگرام چرس را از ولسوالی سپین غر به شهرجلال آباد انتقال دهد ، ازسوی پولیس بازداشت شد.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که مرد بازداشت شده بسته های مواد مخدر را به گونه ماهرانه دریک موتر کرولا جاسازی کرده بود.
مرد بازداشت شده در نخستین تحقیقات به ده ها مورد قاچاق مواد مخدر اعتراف کرده است.ختم/ابوی

شهرجلال آباد/ ۲۳ قوس/ باختر
مسوولان  از افزایش حاصلات مالته درننگرهارخبردادند.
به اساس آمار های ارائه شده ، امسال بیش از هشت هزارتن مالته ازباغ های ننگرهار به دست آمده است درحالی که این رقم در سال پار تنها به چهارهزارتن رسیده بود.
ننگرهار به پایتخت ستروس افغانستان مشهور است و مالته یکی از میوه‌های مشهور مربوط به خانواده ستروس است. مالته بیش‌ترین باغ‌های ستروس در ننگرهار را تشکیل می‌دهد.
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار، می‌گوید که حاصل‌دهی باغ‌های مالته و پردرآمد بودن آن، میزان علاقه مندی مردم به احداث باغ‌های ستروس را بیشتر ساخته است.
محمدضمیر بهسودی سرپرست ریاست زراعت ننگرهاربه آژانس باخترگفت که یک‌‌هزار و هشتاد وهشت جریب باغ مالته تنها از طرف ریاست زراعت آن ولایت ساخته  شده است و متباقی از طرف ریاست کانال ننگرهار ساخته‌شده‌است. از باغ‌های ریاست زراعت، امسال بیش از سه‌هزار و پنج صدو نود متریک تُن حاصل به دست آمده  است درحالی که کانال ننگرهار امسال  چهارهزار و چهارصد متریک تُن مالته تولید کرده است.
به گفته وی، روزانه به صدها تن از باشنده‌های ننگرهار از مناطق مختلف به ریاست زراعت مراجعه می‌کنند تا باغ‌ مالته برای‌شان ساخته شود.
آمار نشان می دهد که افغانستان  سالانه به دو صدهزار تن مالته نیازدارد درحالی که حاصلات باغ های کشور سالانه تا پنجاه هزار تن می رسد.
ریاست زراعت  ننگرهار تلاش دارد تا با امکانات موجود باغ‌های بیش‌تر  مالته  بسازد  تا نیازمندی افغانستان ازدرک این میوه خوش مزه را رفته رفته مرفوع کند.
نصیراحمد یک تن از باشنده‌گان قریه شگی ولسوالی کوزکونر می‌گوید «چند سال قبل کارمندان وزارت زراعت آمدند و ما را تشویق کردند تا باغ مالته بسازیم. من هم سه جریب زمین را باغ مالته ساختم. سابق گندم و جواری کشت می‌کردیم، حاصل کم‌ می‌گرفتیم. از گندم حدود بیست‌هزار افغانی حاصل می‌گرفتیم، اما امسال از فروش مالته دوصدو پنجاه هزار افغانی پول به دست آوردیم. با این کار برای تمام خانواده ما مصروفیت ایجاد شده است ، گندم و جواری زحمت زیاد داشت و درآمد کم، اما از فروش حاصل مالته یک خانه جور کردیم. به شمول خودم، شش نفر دیگر از اعضای خانواده ما در این باغ مصروف‌اند.»
وی از دولت خواست تا در گسترش هرچه بیشتر ساخت همچو باغ‌ها تلاش کند. او گفت: «سال گذشته یک صد هزار افغانی فروش کردیم، آرزو دارم که سال‌های آینده درآمد آن زیاد شود.»
سردار باغدار دیگری از ولسوالی خیوه است که سه جریب زمینش را از طریق برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت به باغ مالته تبدیل کرده است.
او می‌گوید «عاید مالته بسیار خوب است، امسال بیست وهشت هزار افغانی فروش کردیم. تجار آمد و از باغم مالته خرید. در زندگی ما یک بر چهار تغییر آمده است. برای پنج نفر زمینه کار مساعد شده است و  دهقانان علاقه مند شده اند تا زمین‌های خویش را باغ بسازند. من بسیار خوشحالم که در سرسبزی و زیبایی وطن سهم گرفتم و در ضمن پول مشروع برای خانواده ام آوردم.»
ندیم یک باغ‌دار دیگر نیز در این مورد می‌گوید: «سه‌و‌نیم جریب زمین را باغ مالته جور کردیم. سال گذشته یک صدو پنجاه هزار فروش کردیم. امسال سه صدو پنجاه هزار افغانی فروش داشتیم. تمنا داریم که بازار دیگری هم جور شود. افتخار می‌کنم که در وطن کار می‌کنم. وطنم سبز شده و مردم هم به خاطر تفریح و چکر به باغ‌های ما می‌آیند.»
قابل ذکر است حدود سه صدو پنجاه جریب زمین باغ لیمو و یک صدو ده جریب نارنج از خانواده‌ی ستروس در ننگرهار ساخته شده است.
مالته تولیدی در ننگرهار در بازار های داخلی به فروش می رسد.
شهروندان افغانستان از مالته ننگرهار به دلیل خوش مز گی اش بیشتر استفاده می کنند.
وزارت زراعت افغانستان می کوشد تا با افزایش وگسترش ساحات باغ های مالته در کشور ، بازار های افغانستان را از رهگذر نیاز به مالته به خود بسند گی برساند. ختم/ابوی

چاریکار/۲۳قوس/ باختر
یک ساحه باستانی امروز در روستای متک ولسوالی جبل السراج پروان  شناسایی شد.
عبدالغفار رووفی آمر فرهنگ ریاست اطلاعات فرهنگ  پروان  به آژانس باختر گفت که یک غار به درازای یکصد متر  در ساحه متک  در مسیر شاهراه  غوربند پروان  در دل یک کوه کشف شده است  که در امتداد آن علایم و نشانه هایی از یک ساحه  باستانی به مشاهده می رسد.
وی گفت که با شندگان محل تعهد کرده اند که در آن ساحه از کندن کاری خود سر خود داری کنند.خالقیار

شنبه ، 23 قوس 1398 ، 12:03

امریکا به ایران هشدار داد

واشنگتن/ بی بی سی /23قوس/ باختر
مایک پومپیو، وزیر امور خارجه امریکا، ایران را مسوول حملات راکتی به پایگاه‌های نیروهای امریکایی در عراق دانست و به این کشور در مورد ادامه چنین حملاتی هشدار داده است.
پومپیو گفته است حکومت امریکا در صورتی که نیروهای امریکایی یا متحدانش در حملات راکتی زخمی یا کشته شوند، واکنش شدیدی نشان خواهد داد.
اخیرا معاون وزیر دفاع امریکا به کانگرس آن کشور گفت: به دقت رفتار ایران را زیر نظر دارد تا در صورت لزوم حضور نظامی خود را در شرق میانه تقویت کند.
در هفته‌های اخیر راکت‌هایی به پایگاه‌هایی در عراق که محل استقرار نظامیان امریکایی است، اصابت کرده است٬ در یکی از این حملات پنج نیروی عراقی زخمی شدند. هیچ گروهی مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است.
امریکا انگشت اتهام را در این زمینه به سوی ایران دراز کرده است.
پومپیو مدعی شده است نیروهای نیابتی ایران اخیرا حملاتی را علیه این پایگاه‌ها که نیروهای امنیتی عراق و نیروهای امریکایی و بین‌المللی در آن مستقرند، انجام داده‌اند.
روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید٬ با دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در این مورد تماس گرفته است٬ اما این دفتر واکنشی به این اظهارات وزیر امور خارجه امریکا نشان نداده است. بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL