04 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یک افسر پولیس در بدخشان به شهادت رسید

یک افسر پولیس در بدخشان به شهادت رسید

فیض آباد 3 سرطان باختر قومندان قطعه ریزرف قومندانی امنیه بدخشان،...

کشت زعفران درولایت سرپل افزایش یافته است

کشت زعفران درولایت سرپل افزایش یافته است

سرپل / باختر/ ۳/ سرطان اداره زراعت ولایت سرپل امسال ده...

کشته شدن سه هراس افگن درفراه

کشته شدن سه هراس افگن درفراه

شهرفراه / باختر/ ۳/ سرطان مسوولان محلی فراه می گویند ،...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتفیض آباد 3 سرطان باختر
قومندان قطعه ریزرف قومندانی امنیه بدخشان، امروز به شهادت رسید.
ثنا الله روحانی، سخنگوی قومندانی امنیه بدخشان، به آژانس باختر گفت که سید محمد، قومندان قطعه ریزرف آن قومندانی به اثر انفجار ماینی در مربوطات ولسوالی ارگوی آن ولایت به شهادت رسید و یک سرباز پولیس زخم برداشت.
روحانی افزود، این رویداد که زمانی رخ داد قومندان قطعۀ ریزرف از پاسگاه های امنیتی در آن منطقه دیدن می کرد. احمد نعیم دوستی

سرپل / باختر/ ۳/ سرطان
اداره زراعت ولایت سرپل امسال ده تن پیاز زعفران را به دهقانان آن ولایت توزیع کرده است.
مسوولان اداره زراعت سرپل می گوید، این مقدار پیاز به ارزش بیش از ده میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت زراعت خریداری شده است و برای دهقانان زعفران کار ولسوالی های صیاد ،سانچارک ،سوزمه قلعه و مرکز ولایت سرپل توزیع شده است.
محمد سلیم رنجبر رییس اداره زراعت سرپل گفت که هدف از توزیع پیاز زعفران ترویج توسعه و معیاری کردن تولید بهتر زعفران که بنام طلای سرخ نیز یاد می شود می باشد.
ولایت سرپل پس از ولایات هرات و فاریاب با کیفیت ترین زعفران افغانستان را تولید می کند واز شهرت زیادی برخوردار است  و این امر باعث شده است تا علاقمندان به کشت زعفران نسبت به سال های قبل درآن ولایت افزایش یابد .
درحال حاضر هردهقان دریک قطعه زمین خود بیش از پنجصد کیلو گرام پیاز زعفران کشت کرده اند.
ختم/ لیلما

دوشنبه ، 3 سرطان 1398 ، 12:24

کشته شدن سه هراس افگن درفراه

شهرفراه / باختر/ ۳/ سرطان
مسوولان محلی فراه می گویند ، دراثر یک عملیات نظامیان درولسوالی بکواه که دیشب راه اندازی شد سه هراس افگن کشته شدند.
محب الله محب سخنگوی پولیس فراه به آژانس باختر گفت: این عملیات که درروستای شاگی ولسوالی بکواه انجام شد ، علاوه برکشته شدن سه هراس افگن ،مقدار قابل توجهی از جنگ افزار و دوموتر بمبگذاری شده آنان به آتش کشیده شد.
همچنان یک کارخانه بزرگ تولید مواد مخدر طالبان در آن ولسوالی دراثر اصابت مرمی راکت که از سوی نظامیان پرتاب شده بود ، تخریب شده است.
گفتنی است که این کارخانه یکی از مهمترین منابع مالی طالبان شمرده می شد.
ختم/ خالقیار

کابل باختر/ ۳/ سرطان
پولیس سه تن را درپیوند به جرم های جنایی درشهر کابل بازداشت کرد.
فردوس فرامز سخنگوی قومندانی امنیه ولایت کابل به آژانس باختر گفت : موظفان پولیس فردی را که یک هفته قبل یک نفر را درمربوطات ناحیه هشتم کابل به قتل رسانده بود، از مربوطات ناحیه دهم شهرکابل بازداشت کرد.
وی همچنان گفت که دو مرد دیگر حین سرقت اموال وتیلفون های همراه شهروندان توسط پولیس ازسرای شمالی و چهارراهی حاجی یعقوب نیز توسط پولیس کابل بازداشت شدند.
ختم/ فریبا احسان زاده ...

ایبک /باختر/۳/ سرطان
نخستین تلویزیون خصوصی تحت نام رستم درولایت سمنگان امروز به نشرات آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ،آگاهی دهی ،تشویق جوانان درفعالیت های اجتماعی ،سیاسی ،فرهنگی و نقد کارکردهای مسوولان محلی و هنجارشکنی ها مطابق معیار های قانون از اهداف اصلی تلویزیون خصوصی رستم است.
نجیب الله دانش مدیر مسوول این تلویزیون گفت که این شبکه به هزینه بیش از یکصدهزار دالر امریکایی از سرمایه شخصی دوتن از فرهنگیان آن ولایت در شهر ایبک ایجاد شده است و نشرات آن تا هشتاد کیلومتر را زیر پوشش قرارمی دهد.
تلویزیون رستم روزانه ده ساعت ازهشت صبح تا دوازده ظهر وازساعت شش عصر تا ده شب برنامه های مختلف را به نشرمی سپارد .
دراین تلویزیون ده تن به شمول چهار دختر به کار اطلاع رسانی وسایر بخش ها مصروف کار می باشند.
قابل ذکراست که درولایت سمنگان برعلاوه رادیو تلویزیون دولتی چهاررادیوی خصوصی نشرات دارد. ختم/ لیلما ...

کابل 3 سرطان باختر
رهبرحزب عوامی ملی پاکستان تاکید کرده است که روند گفت وگوهای صلح افغانستان باید درکابل برگزارشود نه دربیرون این کشور، زیرا کشورهای دیگر با راه اندازی این گونه نشست هابه دنبال منافع خود اند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: افراسیاب ختک رهبر حزب عوامی ملی پاکستان درتازه ترین اظهارات خود گفته است که گفت وگو های صلح افغانستان زمانی نتیجه خواهد دادکه این برنامه میان افغانان درکشورشان برگزارشود .
اوبا اشاره به برگزاری نشست چهره های سیاسی افغانستان درباره روند صلح این کشور درپاکستان، تصریح کرده است که برگزاری گفت وگو های صلح کابل ، درپاکستان نمی تواند  درروند صلح افغانستان  نتیجه بخش باشد زیراپاکستان منافع خود را ازطریق این نشست دنبال می کند .
رهبر حزب عوامی ملی پاکستان تاکید دارد که مشکلات افغانستان را تنها مردم این کشور می توانند حل کنند پس لازمی است تا افغانان اختلافات شان را کنارنگذارند و درپهلوی یکدیگر برای پایان جنگ دراین کشور تلاش کنند.
اظهارات این سیاستمدار پاکستانی در حالی بیان می شود که مری پاکستان در دو روز گذشته میزبان نشست شماری ازچهره های سیاسی افغانستان بودکه در آن وضعیت جاری افغانستان و دور نمای حل سیاسی این کشور مورد بحث قرار گرفت.
آگاهان سیاسی افغان هم تاکید براین دارند که کشور های خارجی و اثر گذار بر روند صلح افغانستان٬ باید بر شکل گیری مذاکرات میان افغانان تلاش کنند. زیرا افغانان زبان یکدیگر را بلد اند ٬ از رسم عنعنات٬ فرهنگ و نیازمندی های جامعه شان خوب آگاه اند ٬ آنان خوشی و غم یک دیگر را درک می کنند و بهتر از خارجی ها می توانند برای حل معضل کشور شان یک نسخه دریابند و آن را عملی کنند.
در حالی که خارجی ها هرکدام منافع تعریف شده در افغانستان دارند و هر کدام اهداف و برنامه های خود را دنبال می کنند وبرای رسیدن به اهداف شان گروه اجیر وساخته شده دارند و مصروف یک جنگ نفس گیر نیابتی اند که نتیجه آن ادامه بی ثباتی در کشورومنطقه است.
تاکید دولت افغانستان براین است که کشورهای خارجی تنها تسهیل کننده روند گفت و گو های صلح در افغانستان اند و این افغانان اند که باید در اجماع ملی به حل مسایل کشور شان بپردازند. ختم روشان

زرنج 3 جوزا باختر
کنفرانس تحقیقی و علمی یی زیر نام (بندر چابهار و نقش آن در توسعه صادرات افغانستان) امروز در نیمروز برگزار شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این کنفرانس تحقیقی و علمی که با حضور مسوولان و هیئت اعزامی اداره امور ریاست جمهوری و  روسای ادارات دولتی، علما، متنفذان، استادان، تاجران، زنان، نمایندگان نهادهای مدنی، نویسندگان، محصلان، متعلمان و شمار زیادی از جوانان در شهر زرنج برگزار شد، پوهندوی دکتور سید ولی سلطان، والی نیمروز ایجاد بندر چابهار را در اقتصاد و روند تجارت منطقه و آسیا مهم و موثر یادکرد.
وی افزود که بندر چابهار، کشور را به بحیره عرب و از آن طریق به جنوب آسیا متصل می کند و نیمروز جایگاه اصلی‌اش را که همانا گدام غله آسیا است، به دست می‌آورد.
در این کنفرانس ویس احمد حکمت، نماینده ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری و شماری از استادان پوهنتون نیمروز در رابطه به بندر چابهار مطالب و مقاله‌های شان را ارائه کردند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر3 سرطان
دهمین واقعه مثبت پولیو درافغانستان ازارزگان گزارش شد.
یک واقعه مثبت دیگر پولیو از ترینکوت مرکزارزگان گزارش شد که یک دختر دو ساله را در قریه مهرآباد این ولسوالی برای همیش فلج کرد.
به گزارش خبرنگارآژآنس باختر داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه ، دسترسی به خدمات صحی را حق مسلم هر فرد این سرزمین دانست وگفت: " خدمات صحی به ویژه خدمات واکسیناسیون به صورت کل غیر سیاسی و غیر جانبدارانه است و هدف آن تأمین صحت و سلامت هموطنان در تمام ساحات افغانستان می باشد."
وی بیان کرد که این چهارمین واقعه مثبت پولیو از ارزگان و دهمین واقعه مثبت پولیو به سطح افغانستان می باشد.
یک هفته قبل نیز یک واقعه مثبت پولیو از ترینکوت  گزارش شد که یک پسر دونیم ساله را مصاب کرده است.این ساحه از ماه می ۲۰۱۸ به دلیل مشکلات امنیتی و ممانعت مخالفان مسلح دولت برای تطبیق برنامه های واکسین به گونه  خانه به خانه غیر قابل دسترس بود و ادامه ممانعت از واکسیناسیون سبب مصاب شدن بیشتر کودکان به این مرض خواهد شد.
از آغاز سال روان میلادي تا اکنون ۹ واقعه مثبت پولیو در حوزه جنوب و 1 واقعه از حوزه شرق (کنر) گزارش شده است. در حوزه جنوب 4 واقعه در ارزگان، 3 واقعه در هلمند و2 واقعه در قندهار واقع شده است.
در عین حال سه واقعه مثبت پولیو در ساحات خیبر پښتون خواه پاکستان نیز گزارش شده است که شماری مجموعی واقعات مثبت پولیو در سال روان میلادی در آن کشور به 27 واقعه می رسد.
افغانستان و پاکستان از نظر اپیدمیولوژی پولیو در یک بلاک قرار دارد و هر دو کشور از بابت سرایت ویروس وحشی پولیو از یک دیگر متاثر می شود. وزیر صحت عامه افزود: "افزایش واقعات فلج کودکان به دلیل عدم دسترسی واکسیناتوران به آنان در جریان تطبیق برنامه های واکسین پولیو از بابت مشکلات امنیتی، ما را به شدت نگران کرده است و اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، کودکان معصوم کشور ما بیشتر به این مرض مصاب خواهند شد.
من از تمام طرف های درگیر می خواهم که به خاطر نجات جان کودکان از این مرض فلج کننده دایمی و لاعلاج همکاری کنند و زمینه بهتر را برای واکسین شدن کودکان مساعد کنند تا هیچ کودکی در هیچ گوشه کشور از واکسین محروم نشود. " واکسین پولیو به کلی مصوون است و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.
کودکان مریض و نوزاد بیشتر به این واکسین ضرورت دارند، چون مقاومت و معافیت بدن آنان در مقابل این مرض ضعیف است و اگر واکسین نشوند، به زودی به خطر مصاب شدن به این مرض مواجه خواهند شد.
این واکسین توسط علمای دینی مشهور جهان و افغانستان مورد تایید قرار گرفته است و تطبیق کردن آنرا به کودکان، مکلفیت و واجب شرعی والدین پنداشته اند.مومنه احمدیار

کابل  باختر  ۳  سرطان
طالبان به تمامی رسانه ها هشدار داده اند تا ازتبلیغ علیه این گروه دست بردارند ورنه همچو اهداف نظامی نشانه گرفته خواهند شد.
به گزارش آژانس باختر٬ طالبان امروز با نشر اعلامیه یی گفته اند رسانه ها اگر نشر اعلان های تجارتی را علیه این گروه متوقف نکنند، با آنان همچو اهداف نظامی برخورد می شود.
طالبان دراین اعلامیه به آن اعلانات تجارتی اشاره کرده اند که شمار زیادی از رسانه های (چاپی ٬تصویری و شنیداری ) آن را نشر می کنند که در آن روی ماهیت و اهداف گروه طالبان وواکنش های مردم دربرابر حوادث هراس افگنانه، مطالبی باز تاب یافته است .
در اعلامیه تذکر رفته است (شماری از رسانه‌ها اعلانات تجارتی یی را پخش و نشر می‌کنند که در آن به جنگجویان و "جهاد" این گروه "بد و رد" گفته می‌شود.)
از دید طالبان رسانه هایی که همچو اعلان ها را نشر می کنند وابسته به سازمان های استخباراتی اند و این رسانه ها از جهاد جاری در کشور جلوگیری می کنند و به گونه مستقیم برای  دشمن جاسوسی می‌ کنند.
کمیسیون نظامی طالبان تهدید کرده است که "اگر در ظرف یک هفته، تمام رادیو های محلی، (اف ام و غیر اف ام)، تلویزیون ها و باقی رسانه ها از همچو عمل خود دست بردار نشوند، طالبان این رسانه ها را به حیث رسانه ها نه؛ بل به عنوان لانه های استخباراتی دشمن می شناسند و از طرف افراد این گروه در مرکز و ولایت ها و به عنوان اهداف نظامی٬ نشانه قرار خواهد گرفت و هیچ خبرنگاروکارکنان  این رسانه  مصوونیت نخواهند داشت.
این اعلامیه در حالی نشر می شود که طالبان در حمله به رسانه ها و اهل آن٬ گذشته زشت دارند.
طالبان بعد از سقوط شهر کندز در سه سال پیش، تلویزیون های یک و طلوع را به دلیل نشر اخبار ضد طالبانی اهداف نظامی اعلان کردند و بعد هم موتر حامل کارکنان موبی گروپ را در جاده دارالامان هدف قرار دادند و چند کارمند تلویزیون طلوع و کابورا پرودکشن را کشتند.
همچنان طالبان در چند حمله هراس افگنانه در کابل و شهر های دیگر خبرنگارانی راکه برای پوشش وقایع تروریستی تلاش می کردند، کشتند
این گروه بار ها تلاش کرده است تا صدای رسانه ها را خاموش کند و یا آنان را وا دارند تا به نفع این گروه تبلیغ کنند .
از افغانستان به عنوان خطرناکترین کشور برای خبرنگاران یاد می شود و همه ساله شمار زیادی از خبرنگاران و کارکنان رسانه یی در این کشور در حوادث متعدد جنایی و تروریستی جان می دهند.   تحلیل سیاسی

دوشنبه ، 3 سرطان 1398 ، 12:18

سربازی در بغلان به شهادت رسید

پلخمری  باختر  3سرطان
یک سرباز پولیس صبح امروز در نتیجه حمله طالبان بالای یک پاسگاه امنیتی در بغلان شهید شد .
لومری څارن محمد نذیر قومندان قطعه صفردوازده در بغلان با تایید این خبر گفت که طالبان از بلندی های این پاسگاه بمب دستی پرتاب کردند و سپس  تیراندازی کردند که درنتیجه یک سرباز قطعه  یادشده که مسوولیت حفاظت ازمحلات تاریخی را در ساحه سرخ کوتل و کوتل شمرق داشت شهید شد و دوسرباز دیگر زخم برداشتند .
عبدالله قلندری مسوول بخش خبری ریاست صحت عامه بغلان وضعیت یکتن از زخمی ها را نگران کننده گفته است . لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL