20 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ديدار وزير امور خارجه  كشور با سفير جمهورى اسلامى ايران

ديدار وزير امور خارجه كشور با سفير جمهورى اسلامى ايران

کابل 19 قوس باختر صلاح الدين ربانى وزير امور خارجه...

رئیس جمهورغنی، کار بخش اول و دوم سرک قیصار- لامان را رسماً افتتاح کرد

رئیس جمهورغنی، کار بخش اول و دوم سرک قیصار- لامان را رسماً افتتاح کرد

کابل 19 قوس باختر محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان،...

رهبری حکومت در قبال مشارکت سیاسی زنان، اراده جدی دارد

رهبری حکومت در قبال مشارکت سیاسی زنان، اراده جدی دارد

کابل 19 قوس باختر حکومت وحدت ملی بر اساس تعهدات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل  19 قوس باختر
صلاح الدين ربانى وزير امور خارجه با محمد رضا بهرامى سفير جمهورى اسلامى ايران در كابل، ديدار كرد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه  به آژانس باختر، وزير امور خارجه  كشور، از اشتراك هيئت جمهورى اسلامى ايران به ويژه محمد جواد ظريف وزير امور خارجه  جمهورى اسلامى ايران، در نشست قلب آسيا در شهر باكو قدر دانى كرد.
بهرامى نيز با ياد آورى از نشستِ ٦ به اضافه ى يك كه قرار است به زودى برگزار شود، شركتِ نماينده ى كشورش را در اين نشست حتمى خواند.
ربانى، پيشرفت در مذاكراتِ كميته هاى پنج گانه، ميان جمهورى اسلامى افغانستان و جمهورى اسلامى ايران را خوب خواند؛ سفير جمهورى اسلامى ايران نيز روحيه  همكارى ميان دو كشور همسايه را عالى گفت، و به نگاهِ دراز مدت بر همكارى ها ميان دو كشور تأكيد كرد. ذبیح

کابل  19 قوس باختر
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در سفرش به ولایت بادغیس کار بخش اول و دوم سرک حلقوی قیصار – لامان را رسماً افتتاح نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسم افتتاح که یما یاری وزیر فواید عامه، معینان این وزارت، شماری از مشاورین مقام عالی ریاست جمهوری، نمایندگان مردم بادغیس در شورای ملی‌ و شورای ولایتی و مسوولین محلی آن ولایت حضور داشتند، رئیس جمهور کشور با قطع نوار، کار پروژۀ مذکور را افتتاح کرد.
نمایندگان مردم ولایت بادغیس در شورای ملی و باشنده گان آن ولایت، افتتاح کار سرک حلقوی افغانستان را از آرزوهای دیرنۀ مردم دانستند و از عطف توجه رئیس جمهور نسبت به پروژه های بزرگ زیربنایی، به ویژۀ افتتاح پروژۀ یادشده، تشکر و قدردانی نمودند.
رئیس جمهور کشور نیز در این مراسم، ضمن برجسته دانستن نقش مردم در روند انکشاف تأکید کرد که ولایات محروم در اولویت برنامه های حکومت قرار دارند و ما به تلاش های همه جانبۀ خویش جهت ایجاد تسهیلات رفاهی برای شهروندان و تطبیق پروژه های انکشافی، ادامه می دهیم.
گفتنی است که بخش اول و دوم سرک قیصار- لامان به طول ۸۲ کیلومتر از مجموع ۲۳۳ کیلومتر سرک حلقوی افغانستان می‌باشد که بخش اول آن ۳۴ کیلومتر و بخش دوم آن ۴۸ کیلومتر طول دارد و در مدت ۹۱۳ روز تکمیل خواهد شد.
پروژۀ متذکره در ولایت بادغیس موقعیت دارد که ضمن کمک به کوتاه ترشدن مسیرهای ترانزیت داخل کشور و ایجاد اشتغال، زمینۀ اتصال منطقوی را فراهم خواهد کرد و با تطبیق
کامل پروژۀ سرک حلقوی افغانستان؛ آسیایی جنوبی به آسیایی مرکزی از این مسیر وصل می شود.
رئیس جمهور محمداشرف غنی همچنان مارکیت تجارتی زنان را که جدیداً در شهر قلعۀ نو ولایت بادغیس ایجاد گردیده، رسماً افتتاح کرد و بر تقویت روند تجارت و سرمایه گذاری‌ها و سهمگیری بیشتر زنان تأکید ورزید .ذبیح

کابل  19 قوس باختر
حکومت وحدت ملی بر اساس تعهدات ملی وبین المللی اش به هدف بهبود زندگی زنان، کمیته هایی را به رهبری مقام های ارشد، تأسیس کرده است. دلبر نظری وزیر امور زنان در نشست "برنامه اختتامیه محو خشونت علیه زنان" درمرکز اطلاعات ورسانه های حکومت سخنرانی می کرد، هدف ایجاد این کمیته ها را تقویت وگسترش جندر به سطح مرکز ولایات دانست.
به گزارش آژانس باختر، در این نشست ، وزیر امور زنان با خوشبینی از حضور و نقش زنان و دختران دربخش های گونه گون سیاسی واجتماعی افزود:  "در حال حاضر ۱۱ زن به عنوان معین در وزارتخانه ها کار می کنند، آمارحضور زنان  درسطح رهبری ادارات به ۱۲ درصد می رسد،۲۶ درصد کل کارکنان ادارات را بانوان تشکیل می دهند، ۳۹ درصد دانش آموزان مکاتب و ۲۳ درصد محصلان دانشگاه ها زنان و دختران استند وهمچنان ۳۴ درصد آموزگاران را نیز زنان تشکیل می دهند." بانو نظری، همچنان حضور زنان و دختران در بخش  های امنیتی، صحت، عدلی وقضایی وشوراهای انکشافی را قابل قدر دانست.
وزیر امور زنان همچنان گفت که در عملی سازی تعهدات دیگر از جمله طرح وتطبیق برنامه های ملی توانمند سازی زنان، میثاق شهروندی، چهارچوب انکشاف اقتصادی واهداف انکشافی پایدار جهانی، نقش زنان برجسته است.
ثریا صبحرنگ، کمیشنر کمیسیون حقوق بشر که از سخنرانان برنامه اختتامیه محو خشونت علیه زنان بود، گفت: در یک ونیم دهه اخیر که افغانستان وارد مرحله جدیدی از تحول شده است، زنان نیز در عرصه های گوناگون خوب درخشیده اند.
اما او با تأکید بر آنکه هنوزهم ۹۰ درصد خشونت ها علیه زنان در خانواده ها صورت می گیرد، گفت که تلاش ها برای ایجاد خانواده های نظام مند بیشتر گردد و لازم است تمام ازدواج ها در مرکز و ولایت ها ثبت و راجستر شوند.
گفتنی است که حکومت وحدت ملی برای توانمند سازی زنان در بخش های سیاسی، اجتماعی واقتصادی تعهد جدی دارد ودر این زمینه اقدامات عملی را نیز انجام داده است. نالان

کابل  19 قوس باختر
کنفرانس اختتامیه شانزده روزه محو خشونت علیه زنان امروز در قصر مرمرین کاخ شورای وزیران برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این محفل که با حضور انجنیر محمد خان و حاجی محمد محقق معاونان رییس اجرائیه، برخی وزرای کابینه، نماینده کمیسیون حقوق بشر و جمعی کثیری از فعالان عرصه حقوق زنان داير شده بود، سخنرانان پیرامون محو خشونت علیه زن سخن گفته و جایگاه زن را در اسلام به داشتن جامعه عاری از خشونت تاکید نمودند.
انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه گفت که زن از دیدگاه اسلام جایگاه خاصی دارد و باید به زنان احترام گذاشت. وی افزود: "آنهایی که امروز داد از حقوق زن می زنند، سابقه بیشتر از صد سال ندارند، در حالیکه دین مقدس اسلام یک و نیم قرن پیش از محو خشونت علیه زن سخن گفته و بر احترام و رعایت حقوق زنان تاکید نموده است".
حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه کشور نیز پیرامون جایگاه زنان، محو خشونت و رشد توانمندی زنان اشاره کرده و تاکید نمود که نسبت به زنان باید با نگرش انسان مدارانه نگریسته شود.
محقق با استناد به آیه قران کریم گفت آیه های کتاب آسمانی نشان دهنده این است که مرد و زن از سوی خداوند يكسان کرامت داده شده . است
معاون ریاست اجرائیه در ادامه سخنانش علاوه کرد که نباید تبلیغات نفرت انگیز میان زن و مرد صورت گیرد، بلکه برای ایجاد خانواده های سالم و پر مهر تبلیغات مثبت یک امر ضروری است.
استاد افزود که مردان و زنان در کانون خانواده روابط نیکو و همکاری مشترک داشته باشند که در این صورت زندگی مسالمت آمیز و شیرین را تجربه خواهند کرد.
معاون ریاست اجرائیه برای داشتن یک جامعه عاری از خشونت گفت: " برای رفع خشونت علیه زن، زنان باید از نگاه علمی و اقتصادی توانمند ساخته شوند و زمنیه حضور آنان را در جامعه و سیاست نهادینه گردد".
سخنران دیگر این محفل دلبر نظری وزیر امور زنان ضمن یاد آوری از دست آوردهای حکومت در قسمت تامین حقوق زنان و حمایت رهبران حکومت وحدت ملی از زنان، برخی پیشنهاد ها را خدمت معاونان ریاست اجرائیه ارائه کرده و خواهان تعیین وزیران زن در کابینه حکومت شد.
ثریا صبحرنگ به نمایندگی از كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان و فيروزه ارزگانى از سخنرانان ديگر اين محفل بودند و نيز در اين محفل، طفل خرد سال هاديه محقق مقاله زيبايى را درباره شخصيت و جايگاه زن به خوانش گرفت . نالان

کابل  19 قوس باختر
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه امروز با  چین‌کی‌هون سفیر کوریای جنوبی ملاقات تودیعی نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، رییس اجراییه کشور در این نشست از کمک‌های کشور دوست کوریای جنوبی برای افغانستان و نقش برازندۀ چین‌کی‌هون در بهبود و استحکام روابط میان دو کشور قدردانی کرد.
داکتر عبدالله عبدالله، با  آرزوی موفقیت برای چین‌کی‌هون در مسوولیت‌ها و ماموریت‌های بعدی٬‌ ابراز امیدواوری کرد که روابط میان دو کشور گسترش و استحکام بیش‌تر یابد.
سفیر کوریای جنوبی با تشکر از رییس اجراییه ، دورۀ ماموریت خود در افغانستان را پردست‌آورد خواند و از سطح روابط میان دو کشور و همکاری‌های مشترک ابراز رضایت کرد.
چین‌کی‌هون همچنان در صحبت‌های خودتاکید کرد که در جریان ماموریت خود در افغانستان از بخش‌های مختلف این کشور دیدن نموده‌ و کشورش تعهد خود را به کمک‌های بیشتر به افغانستان در نشست‌های بین‌المللی وارسا و بروکسل ابراز داشته است.
وی نیز  خواهان گسترش و استحکام هرچه بیش‌تر روابط و همکاری‌ها میان دو کشور گردید. نالان

کابل باختر ۱۹ قوس
وزارت صحت عامه میگوید که ادامه خشونت علیه زنان ، مانع مشارکت مدنی و فعالیت های اجتماعی زنان میگردد.
به گزارش خبر نگار آژانس باختر، برنامه 16 روزه جهانی محو خشونت علیه زنان در یک همایشی گرامی داشت به عمل آورد.
خشونت علیه زنان ، یک چالش صحی و مانع مشارکت مدنی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که سبب تضعیف صحت عمومی، ثبات اقتصادی و امنیت ملت ها میگردد.
دوکتور احمد جان نعیم معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه میگوید که، مراکز صحی نخستین نقطه ورود و مراجعه زنان و دخترانی است که مورد خشونت قرار میگیرند و به دنبال کمک هستند. بنابراین ضروری است که کارمندان صحی ظرفیت لازم را جهت ارایه خدمات صحی برای قربانیان خشونت مبتنی بر جندر به شیوه ای امن و موثر داشته باشند. معین وزارت صحت عامه تاکید نمود که، این وزارت مداخلۀ مناسب را که عبارت از ایجاد مرکز حمایوی خانواده می باشد.
وزارت صحت عامه به منظور رسیده گی واقعات خشونت مبتنی برجندر مجموعا 6500 کارمند صحی را در بخش های مشوره دهی روانی- اجتماعی، طرزالعمل های رسیدگی سکتور صحت به واقعات خشونت مبتنی برجندر، جمع آوری ارقام خشونت مبتنی برجندر و حدود 2900 کارمند صحی دیگر را در راستای پروتوکل تداوی خشونت مبتنی برجندر آموزش داده است. در همین حال خانم نبیله مصلح معین وزارت امور زنان از همایش امروزی وزارت صحت عامه استقبال نموده و نقش این وزارت را در راستای عرضه خدمات مشاوره روانی و تداوی قربانیان خشونت علیه زنان مهم عنوان نمود.
از سوی دیگر سه سند همکاری در بخش های خشونت های منبی بر جندر، آموزش مشاوره های روانی و آموزش مدیر سیستم معلوماتی در جریان این مراسم پیشکش گردید.  مومنه

 

کابل باختر ۱۹ قوس
وزارت صحت عامه ،به خاطر کاهش میزان مرگ ومیر کودکان و بزرگسالان  درکشور در ادامه نشست عمومی مشترک را با نهاد ها و سازمان های بین المللی  همکار  کارگاه نهایی بخش  نتایج برنامه  غنی سازی  مواد غذایی را بر گزارکرد.
به گزارش خبر نگارآژانس باختر ، محور این  نشست  را غنی سازی مواد غذایی شامل آرد  و  روغن با ویتامین ها ومنرالها  تشکیل  میداد.
بنابه ارقام  که از طرف وزارت صحت عامه  دراین باب  ارائه شده است سالانه  حدودچهل  فیصد میزان  مرگ ومیردر میان کودکان  و ۳۰ فیصد  میزان مرگ و میر در بزرگ سالان  را کمبود  ویتامین  ها و منرالها  تشکیل  میدهد.
به  باور  نهاد های ذیربط، همکاری  میان نهاد های که در این بخش  کار میکنند در  وزارت های زراعت، امور  زنان ، حج اوقاف ، معادن ، تجارت و  سایر  نهاد ها در این زمینه کار ساز  میباشد.
داکتر  پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه در  این کار گاه گفت که مردم نمیدانند  اسباب سوی تغذی را چه میسازد عدم توجه به این موضوع سبب شده است میزان مرگ و میر چون سونامی  خاموش درحال روند  صعودی داشته  باشد.
به باور وی  مواد خوراکی  غنی شده  در میان کودکان از  سوی تغذی امراض طرق تنفسی  اسهال  و... جلو گیری میکند.
در همین حال داکتر همایون لودین  رییس تغذی  عامه  وزارت صحت عامه  گفت که گندم به عنوان  عامل عمده  و مناسب برای غنی سازی  با آهن  وویتامین ها مد  نظر  است .
اما محب الله وحدتی  رییس موسسه جی  ، ای ،آی ، ان در صحبت خود گفت  که یک بر سه نفوس  افغانستان  از مصوونیت  غذایی  بر خور دار نمی باشد.
اکثریت آگاهان در این بخش ،غنی  سازی  مواد خوراکی  را با آهن  ویتامین ها و منرالها در جلوگیری از رشد و نموی  جاغور ، امراض طرق  تنفسی و سوی  تغذی مهم  می  دانند.  مومنه احمدیار

پلخمری 19 قوس باختر
سه سرباز اردوی ملی صبح امروز در یک رویداد ترافیکی در ولسوالی دوشی بغلان جان باختند.
ذبیح الله شجاع سخنگوی قومندانی امنیه بغلان به آژانس باختر گفت که این سربازان زمانی جان باختند که یک عراده تانک نوع هاموی اردوی ملی که از پلخمری به ولسوالی تاله و برفک در حرکت بود، در ساحه کیله گی ولسوالی دوشی با یک عراده واسطه تانکری تصادم‌ کرد.
وی افزود که در این حادثه سه سرباز اردوی ملی جان باختند و شش سرباز اردوی ملی و راننده تانکر زخم برداشتند و زخمی شدگان جهت تداوی به شفاخانه انتقال داده شدند. احمد نعیم (دوستی)

کابل- باختر-19 قوس
به اطلاع  آن   باشنده گان مکروریان ها که تا هنوز پول اجرت مرکز گرمی سال پاروسال های قبل شان را تحویل نکرده اند رسانیده می شود تا هر چه زودتر برای پرداخت باقی داری شان به ریاست تدویر مراقبت مکروریان ها مراجعه کنند.
تا این ریاست بتواند مواد سوخت کافی خدمات شهری برای گرم کردن اپارتمان ها باشنده ها انجام بدهد و نیز آب کافی ومواد حفظ مراقبت را به گونه بهتر فراهم کند.      ختم سید حبیب 

کابل 19  قوس   باختر
بانک مرکزی مبلغ بیست ودو میلیون دالر امریکایی را ازطریق داوطلبی به فروش می رساند.
به گزارش آژانس باختر، در یاداشت بانک مرکزی دراین باره آمده است
دافغانستان بانک بیست و دو  میلیون دالر امریکایی را در داوطلبی روز دوشنبه      20 قوس  سالروان به طور لیلام بفروش میرساند.
ازعموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را قبلاً طور تضمین نزد مدیریت عمومی عملیات بازار و مراکز زون های دافغانستان بانک تحویل نموده اند دعوت بعمل میاید تا دراین داوطلبی شرکت نمایند ، برنده گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم روز تصفیه نمایند.
آنعده صرافانیکه تاکنون مبلغ یک ملیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام های دالر را تحویل ننموده اند ، میتوانند یکروز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و درلیلام های بعدی اشتراک نمایند.
قابل تذکر دانسته میشودکه تسویه قسمی معاملات مجاز نمیباشد برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا ظرف یکمرتبه بطور نقده درمدت زمان معین تحویل بانک نمایند.
نوت :مزایده کنندگان نمی توانند اضافه از سه فیصد از مجموعه مبلغ اعلان شده تقاضا نمایند.  ذبیح

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL