03 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سر دسته طالبان، طبل جنگ نواخت

سر دسته طالبان، طبل جنگ نواخت

کابل باختر 3 سرطان سر دسته طالبان بار...

طالبان و داعشی ها عامل کشتار مردم درماه رمضان

طالبان و داعشی ها عامل کشتار مردم درماه رمضان

کابل باختر/ 3/ سرطان ماه رمضان ، ماه اطاعت ، عبادت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 3 سرطان 1396 ، 10:54

سر دسته طالبان، طبل جنگ نواخت

کابل باختر   3  سرطان
سر دسته طالبان بار دیگر طبل جنگ را نواخت و بر ادامه به اصطلاح جهاد در برابر دولت افغانستان  و نیرو های  خارجی تاکید کرد.
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : ملا هبت الله سر دسته طالبان بار دیگر از یک مکان نامعلوم  پیام عیدی فرستاد وعید رابرای هموطنان اش تبریک گفت.
در این پیام سر دسته طالبان بار دیگر، ادامه آنچه  که او جهاد معرفی داشت سخن گفته  و بر ادامه جهاد ساخته شده شان تا راندن کل نیرو های خارجی از افغانستان تاکید کرده است .
او گفته تا زمانیکه نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند آنان به جهاد شان ادامه میدهند  او در حالیکه از ادامه جنگ در افغانستان در برابر نیروهای خارجی و حکومت این کشور سخن گفته بر ادامه تلاش های سیاسی آن گروه از طریق دفتر  طالبان  در قطر سخن های گفته است و همچنان برای تحقق حقوق شرعی زنان از خداوند کمک خواسته است.
نشر این پیام واکنش های را دربین مردم افغانستان و بیرون  از این کشور در پی داشته است.
آگاهان سیاسی افغان  به این باور اند که ملا هبت الله با نشر پیام اخیر، در گام نخست کوشیده تا از حضور خود  در صحنه یاد کند در حالیکه ماه ها است که  او در انظار دیده نشده است ( ملا هبت الله بعد از انکه به عنوان سردسته طالبان  آنهم در روز که هوا دارانش برای او بیعت میکردند دیگر در انظار ظاهر نشده است  باری گفته شد که مورد سو قصد قرار گرفته وباری هم داعش  ادعا کرد  که  او  را مسموم ساخته است).
این پیام به منظور آن  صادر شده تا نشان داده شود که سر دسته طالبان همیشه در  راس تصمیم گیری های طالبان قرار دارد  در حالیکه  این مولوی  سراج الدین حقانی است که برای طالبان برنامه ریزی میکند .
نباید فراموش کرد که سازمان استخباراتی پاکستان آی اس  آی برای دو سال مرگ ملا عمر رهبر متوفا طالبان را که به گونه مرموز مرده بود پنهان نگهداشت  و این بار ملا هبت الله احتمالاً با عین سر نوشت رو برو شده است. 
آنانیکه این پیام  را ترتیب داده اند  تلاش دارند تا  از پراگندگی در میان طالبان جلوگیری کنند.
به هر ترتیب این پیام از نام سردسته گروه منتشر شده است که برای  مردم مسلمان افغانستان، یک ماه خونین و پر درد  رمضان را تحفه داد، ماه که شاهد وقایع زیادی تروریستی بود  و  در آن شماری از هموطنان ما به شهادت رسیدند.
با آنکه از سرنوشت و آینده ملا هبت الله کسی نمیداند مگر این پیام بازتاب دهنده  نیت  و عملکرد گروه است که عادت به ریختن خون دارد  و هیچگاه نخواسته تا  وارد زندگی انسانی شود.
در این پیام که از نام ملا هبت الله نشر شده  گفته شده ،که گویا  آن گروه  به جهاد خود تا خروج کلی نیرو های خارجی  ادامه میدهد.
مگر نه گفته که کی ها  عامل ادامه حضور این نیر وها در افغانستان اند ؟
نیروهای خارجی مستقر در افغانستان   به دلیل تهدید های که از جانب طالبان ، داعشی  ها  و گروه حقانی متوجه  کشور های غربی است حضور شان را در افغانستان توجیه میکنند  اگر تهدید های موجود علیه کشور غربی از ناحیه حضور هراس افگنان درافغانستان از میان برداشته شود آن وقت حضور عساکر خارجی در این کشور، یک دلیل برای ادامه جنگ بوده میتواند  در حالیکه طالبان خود عامل  وبهانه حضور این نیرو ها درافغانستان اند.
از طرف دیگر  گروه  طالبان که دلیل جنگ  شان را در افغانستان نیروهای خارجی میدانند خود چرا افزاری برای تحقق منافع کشور های بیگانه چون  پاکستان ، ایران ، چین، روسیه ... اند ؟
انچه مهم است این است که طالبان اراده از خود ندارند  و برای مقاصد افغانستان هم  خلق نشده اند  ظاهرا  افغانی اند مگر بیگانه با ارزش های افغانی و دینی.
این گروه  قصداً  و عمداً  از  انتخاب زندگی مدنی به دور نگهداشته شده اند زیرا یک گروه متحجر  میتواند که خوب برای بیرونی ها خدمت کند یک گروه باسواد  وآگاه از مسایل دینی   و دنیوی نوکر نمیشود.
طالبان همچنان دور از مدنیت اند و مخالف ارزش ها  اند این گونه پدیده های زشت در مناطق تحت کنترول طالبان به وضاحت دیده میشود.
در مناطق تحت کنترول طالبان از تکنالوژی معاصر خبری نیست نصاب تعلیمی برای مکاتب پسرانه مقید است  و   برای دختران اصلا فضای درس و تعلیم مساعد نمیباشد .
ترویج افکار منفی بخصوص علاقمندی به اسلحه در میان جوانان و اطفال ، ترویج کشت خشخاش، گرفتن حب وطن و ... مسایل است که در مناطق تحت کنترول طالبان مشهود  و  واضح است.
طالبان اگر افغان اند باید به فکر رشد  و انکشاف کشور شان باشند نه آنکه برای پاکستان باج بدهند آنهم به قیمت هویت و  آزادی  کشور شان،
آنها باید عوامل حضور نیرو های خارجی را از میان بر دارند بعدا حرف بزنند.
در حال حاضر  این طالبان اند که  با  افزار شدن، عامل برای ویرانی  کشور اند .  ختم  تحلیل سیاسی

کابل باختر/ 3/ سرطان
ماه رمضان ، ماه اطاعت ، عبادت ، رستگاری ، تزکیه نفس ، تربیه و اخلاق وبها دادن به ارزش های انسانی است مگر گروه طالبان و داعشی ها که ادعا های بلند از اسلام دارند نتوانستند تا از رمضان به عنوان فرصتی برای نزدیکی با خداوند رووف و دوری از منکرات سود برند.
مفسر آژانس باختر مینگارد : رمضان المبارک آخرین روز هایش را سپری میکند مردم ما، رمضان مبارک را به امید قطع جنگ ، تامین عدالت و کسب رضای خداوند رحیم آغاز کردند با آن که مردم ما امید های بلندی به درگاه خداوند داشته و دارند به پیشواز این ماه رفتند، مگر طالبان در آغازین روز این ماه ، چه کردند ؟
طالبان دراولین روز ماه مبارک رمضان ، هموطنان روزه دار ما را درشهر خوست هدف یک حمله انتحاری قراردادند وجان شماری از روزه داران راگرفتند . این عمل زشت و اسفبار تنها درولایت خوست محدود باقی نماند ، هفت روز بعداز این حادثه، انفجار یک تانکر مملو از موادی انفجاری در ساحه وزیر محمد اکبر خان کابل به قیمت جان اضافه از صد هموطن صائم ما تمام شد پنجصد نفر دیگر دراین رویداد زخم برداشتند، سه روز بعد در حمله  انتحاری در جمع از نمازگذاران درمراسم تشیع جنازه یک هموطن مسلمان ما، شماری دیگری از روزه داران به شهادت رسیدند شبکه حقانی که بخشی از طالبان است مسوول حمله پنداشته شدند. به همین سان هرات ، کابل باردیگر ، لشکرگاه هلمند ... شاهد حوادث اسفبار تروریستی بودند که اکثری این حملات در اماکن مقدس و به هدف کشتار نمازگذاران صورت گرفت.
درآغازین روز های ماه مبارک رمضان ، دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور حراست ازجان شهروندان ، احترام به ماه مبارک رمضان و رعایت دساتیر قرآن و شریعت، برای مخالفان مسلح، پیشنهاد آتش بس را داد تا حداقل در ماه رمضان مردم ما نفس راحت بکشند مگر جواب وواکنش مخالفان مسلح، حملات انتحاری و به اصطلاح ادامه جهاد آنهم در ماه مبارک رمضان بود.
طالبان وگروه داعش که مسبب حوادث تروریستی درماه رمضان اند به جای ارزش دادن به زندگی مردم مسلمان و روزه دار ما این ماه را به خونین ترین ماه مبدل ساختند .
حوادث که دراین ماه اتفاق افتاد در طول پانزده سال گذشته بی پیشینه بوده است دراین ماه حداقل 220 هموطن روزه دار ما به شهادت رسیدند و اضافه از هشتصد نفر دیگر زخم برداشتند به این ترتیب طالبان و داعشی ها که نزد مردم ما هیچ فرقی میان آنها و جود ندارد اضافه از هزار خانواده را درکشور ما یا به سوگ عزیزان شان نشاندند و یا هم متضرر ساختند.
ماه رمضان ، ماه اخلاق ، تهذیب ، حراست از ارزش های دینی و صیقل نمودن نفس بود مگر طالبان و داعشی ها به جای صیقل نفس ، ریختن خون را ترجیع دادند و به این ترتیب چهره زشت و کریه شان را به نمایش گذاشتند و ثابت نمودند که نه خود مسلمان اند و نه به ارزش های انسانی بند واز اند.
درحالیکه دین اسلام و شریعت غرای محمدی ظرفیت ها و معیار های جهاد را روشن ساخته و آن را تعریف نمود و در برابر برخورد با حوادث ووضعیت مسلمانان خط روشن دارد آیا طالبان خود را در خط که اسلام وشریعت روشن ساخته دریافته اند؟
جواب واضح است که عملکرد آنها ، عملکرد غریب و بیگانه با ارزش های دینی است .
آنچه را آنها انجام میدهند در قاموس اسلام و دساتیر دینی تعریف ندارد بل این طالبان و داعشی ها اندکه با تحریف واقعیت ها به جنگ اسلام وکشتار مسلمانان برخاسته اندکه باید انتظار محاسبه خداوند عادل را داشته باشند چون منافق و دین ستیز اند .
ختم/ تحلیل سیاسی .

کابل باختر 3 سرطان
فرمان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد تخفیف و عفو مجازات محجوزین و محبوسین  به مناسبت حلول عید سعید فطر
به تأسی از حکم مندرج جزء (18) مادۀ شصت وچهارم قانون اساسی افغانستان، به مناسبت حلول عید سعید فطر، تخفیف وعفو مجازات حجز و حبس محکومین اعم از (ملکی ونظامی)  را که به حکم قطعی ونهائی محاکم، محکوم گردیده اند، حسب ذیل منظور می نمایم
عفو و تخفیف مجازات محجوزین 
مادۀ اول:       
(1) مدت باقی ماندۀ مجازات محجوزینی که به مجازات الی چهار سال حجز محکوم گردیده اند، بدون در نظرداشت مدت سپری شده، عفو و از حجز رها گردند.
(2) مدت باقی ماندۀ مجازات محجوزینی که به مجازات بیش از چهار سال حجز محکوم گردیده اند، در صورتیکه نصف مدت مجازات خود را در حجز سپری نموده باشند، عفو و از حجز رها گردند.
(3) محجوزین مندرج فقرۀ (۱و۲) این ماده که از مزایای عفو مندرج این فرمان مستفید نمی گردند، نصف مدت حجز آن ها تخفیف گردد.

عفو مجازات محبوسین اناث دارای طفل شیر خوار و کبرسن
مادۀ دوم:
محبوسین اناث که حداقل سن (49) سالگی  یا بالاتر از آنرا تکمیل نموده باشند و یا دارای طفل شیر خوار بوده و محبوسین ذکور که سن (59) سالگی یا بالاتر از آنرا تکمیل و به مدت الی هفت سال حبس محکوم گردیده اند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
رهائی محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج
مادۀ سوم:
(1) محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج که واجد شرایط ذیل باشند از حبس رها گردند:
1- معالجۀ آنها ممکن نباشد.
2- مریضی شان سیرنهائی خود را پیموده باشد.
3- بهبود و اعادۀ صحت آنها متصور نباشد.
(2) به منظورتثبیت محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج محکومین مندرج فقرۀ (1) این ماده هیئت طبی و نظارتی درمرکز به ترکیب ذیل ایجاد می گردد:
۱- رئیس عمومی طب معالجوی وزارت صحت عامه به حیث رئیس.
۲- داکتر متخصص از ریاست امور صحی وزارت دفاع ملی به حیث عضو.
۳- داکتر متخصص از ریاست امور صحی وزارت امور داخله به حیث عضو.
۴- داکتر متخصص از ریاست امور صحی ریاست عمومی امنیت ملی به               حیث عضو.
۵- نمایندۀ ریاست څارنوالی نظارت بر محلات سلب آزادی به حیث ناظر.
(3) به منظور تثبیت محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج هیئت طبی در ولایات از واحد های مربوط مراجع مندرج فقرۀ (2) این ماده تشکیل می گردد. درصورت عدم موجودیت داکتر متخصص درادارۀ امنیت ملی ولایت، ریاست صحیه یک داکتر دیگر  را توظیف می نماید.
(4) ادارۀ محبس مکلف است مریضان مندرج فقرۀ (1) این ماده را به هیئت طبی معرفی ودرصورت تصدیق مریضی، اسناد آنها را به کمیسیون عالی صحی ارائه نماید.
(5) آنعده محکومینکه بنابر تصمیم کمیسیون صحی ولایات، صعب العلاج تشخیص می گردند، محکومین مذکورهمراه با سوابق آنها به محبس مرکزی انتقال و بعد از اتخاذ تصمیم کمیسیون عالی صحی در مرکز جهت اجراآت بعدی به کمیسیون تطبیق فرمان محول می گردند.

عفو و تخفیف مجازات محبوسین
مادۀ چهارم:
(1) محبوسین اناث که به حبس الی چهار سال و محبوسین ذکور که به حبس الی سه سال، محکوم گردیده اند، بدون در نظر داشت مدت سپری شده، مدت مجازات باقی ماندۀ آنها عفو و از حبس رها گردند.
(2) محبوسین اناث که به حبس بیش از چهار سال الی شش سال و محبوسین ذکورکه به حبس بیش از سه سال الی شش سال حبس محکوم گردیده اند، درصورتیکه ربع (1 بر4) حصه مدت حبس خود را درمحبس سپری نموده باشند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
(3) محبوسینیکه به حبس بیش از شش سال الی ده سال محکوم گردیده اند، در صورتی که ثلث مجازات حبس خود را در محبس سپری نموده باشند مجازات باقی ماندۀ آنها عفو و از حبس رها گردند.
(4) محبوسینیکه شامل کتگوری های مندرج فقره های (1، 2و3) این مادۀ نمی گردند، در مدت مجازات حبس آنها  حسب ذیل تخفیف بعمل آید:
1- در مجازات  محکومین مندرج فقرۀ (1) این ماده، نصف (1بر2) حصۀ مدت حبس آنها.
2- در مجازات محکومین مندرج فقرۀ (2) این ماده ربع (1بر4) حصۀ حبس آنها.
3- درمجازات محکومین مندرج فقرۀ (3) این ماده مدت یک ونیم سال.
4- در مجازات محکومین به حبس بیش از ده سال الی بیست سال، مدت             یک سال.
عفو مجازات حبس قطعه
مادۀ پنجم:
آنعده افسران، بریدملان (ساتنمنان) وسربازان اردوی ملی، پولیس ملی، منسوبین ریاست عمومی امنیت ملی و سایر وزارت ها وادارات دارای تشکیلات نظامی که به مجازات حبس تنفیذی الی یکسال در قطعات مربوط محکوم گردیده اند، درصورتیکه نصف (1 بر 2) حصۀ  مدت حبس خویش را در قطعه سپری نموده باشند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
حالات محدودیت و ممنوعیت عفو و تخفیف
ماد ششم:
(1) محجوزین و محبوسین ذیل از مزایای عفو این فرمان مستفید نمی شوند:
1- محبوسین جرایم مندرج فقرۀ (2) مادۀ (350) قانون اجراآت جزائی منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (1132) سال 1393.
2- محکومین جرایم راهزنی ( قطاع الطریقی).
3- محکومین جرایم سرقت مسلحانه مندرج مواد (455، 456 و457)               قانون جزاء.
(2) محجوزین و محبوسین ذیل از مزایای تخفیف این فرمان مستفید نمی شوند:
1- محکومین به مجازات حجز بیش از پنج سال یا حبس بیش از ده سال که نصف یا بیشتر از نصف مجازات آنها به اثر فرامین قبلی تخفیف وعفو، تخفیف گردیده باشد.
2-  محکومین جرایم اختطاف، مگر اینکه شخص اختطاف شده رها و مال یا منفعت بدست آمده به مجنی علیه رد گردیده باشد.
3- محبوسینی که به سبب ارتکاب جرایم قتل عمد و فساد اداری محکوم گردیده اند، مگر اینکه در جرم قتل ورثه مقتول ابراء نموده و در جرایم فساد اداری مال یا منفعت بدست آمده، اعاده گردیده باشد.
4- محکومین به جزای اعدام که مجازات آنها به حبس تعدیل گردیده است.
5- محکومینکه درسال جاری درمیعاد حجزو یا حبس محکوم بهای آنها تخفیف به عمل آمده باشد.
6- محجوزین و محبوسینی که علاوه بر حجز یا حبس به رد مال یا جبران خساره معادل بیش از پنجاه هزار افغانی نیز محکوم گردیده اند، در صورتیکه مال به دست آورده و یا وجه محکوم بها را به متضرر پرداخته باشند، از مزایای تخفیف مندرج مادۀ اول و فقرۀ (4) مادۀ چهارم این فرمان مستفید میگردند.
(3) محجوزین ومحبوسین ذیل ازمزایای عفو و تخفیف مندرج این فرمان مستفید نمی شوند:
1- محکومین جر ایم مندرج مواد (17، 20، 21 و22) قانون منع خشونت علیه زن.
2- محکومین جرایم مندرج ضمیمه شماره (1) قانون  اجراآت جزایی.
3- محکومین جرایم مندرج مواد (15، 16، 17، 18، 19، 24، 34، 35 و38) قانون جزای عسکری منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (944) سال1387و مواد (15، 17، 18، 19، 20، 37، 38 و41) قانون جرایم عسکری منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (604) سال1365.
(4) محکومینیکه در سال جاری در محلات سلب آزادی دست به آشوب، اغتشاش، جنگ، قتل، تخریب کاری، فرار و اعتصابیکه با عث اخلال نظم در محلات مذکور می گردد، با درنظر داشت احکام مادۀ (52) قانون محابس و توقیف خانه ها منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (923) سال 1386 ازمزایای عفو و تخفیف این فرمان مستفید نمی شوند.
عفو جزای نقدی
مادۀ هفتم:
محکومینیکه از مزایای عفو و تخفیف این فرمان مستفید می شوند یا با اکمال حبس رهاگردیده یا رها می گردند وعلاوه بر حجز یا حبس به جزای نقدی نیز محکوم گردیده باشند، جزای نقدی آنها عفو گردد، محکومین خارجی از این امر مستثنی میباشند.
قطعیت حکم
مادۀهشتم:
قطعیت حکم به اساس جزء (10) مادۀ چهارم قانون تشکیل و صلاحیت  قوه قضائیه از تاریخ صدور حکم محکمه اعتبار دارد.
اقامۀ دعوای حق العبدی
مادۀ نهم:
تطبیق احکام این فرمان، مانع اقامۀ دعوای حق العبدی اشخاص نمی گردد.
تسلیمی محجوزین و محبوسین اناث
مادۀ دهم:
(1) ادارات مراکز اصلاح و تربیت اطفال و محابس مکلف اند، محجوزین  ( ذکور و اناث) و محبوسین اناثی را که مطابق احکام این فرمان از حجز یا حبس رها می گردند، حسب احوال به والدین یا ممثل قانونی یا محارم شرعی آنها تسلیم نمایند.
(2) وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین مکلف است برای آنعده محجوزینکه والدین، ممثل قانونی یا محارم شرعی نداشته باشند، محل مناسب رهایش را در مرکز و ولایات تدارک نماید.
(3) وزارت امور زنان مکلف است برای آنعده محبوسین اناثیکه طبق احکام این فرمان از حبس رها می گردند، به رضائیت آنها الی پیدا شدن محرم شرعی شان، محل مناسب رهایش را در مرکز و ولایات تدارک نماید.
مرجع تطبیق کننده
مادۀ یازدهم:
(1) به منظور تعمیل احکام این فرمان در مرکز وولایات کمیسیون های به ترکیب ذیل تشکیل گردد:
1- درمرکز رئیس څارنوالی نظارت برتنفیذ احکام و در ولایات رئیس څارنوالی استیناف، به حیث رئیس.
2- نمایندۀ ریاست عمومی امنیت ملی، به حیث عضو.
3- نمایندۀ ریاست عمومی محابس و توقیف خانه ها در مرکز و در ولایات آمر محبس در بخش محبوسین، به حیث عضو.
4- آمر مرکز اصلاح و تربیت اطفال در بخش محجوزین، به حیث عضو.
5- نمایندۀ وزارت دفاع ملی در بخش محبوسین اردوی ملی، به حیث عضو.
6- نمایندۀ وزارت امور زنان در بخش محجوزین  و محبوسین اناث، به             حیث عضو.
۷- نمایندۀ څارنوالی اختصاصی جرایم مسکرات و مواد مخدر به حیث عضو.
7- نمایندۀ کمیسیون حقوق بشر افغانستان در مرکز ودر ولایات در صورت موجودیت، به حیث عضو.
(2) آنعده محکومینکه در سال های قبل، از فرامین تخفیف وعفو مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، مستحق استفاده ازمزایای فرامین مذکور بوده، ولی برای شان اجراء نگردیده، ریاست څارنوالی نظارت برتنفیذ احکام تخفیف سال های قبل را مطابق احکام همان فرمان مانند سایرمحکومین محاسبه و اجراء نمایند.
تهیه لست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو
مادۀ دوازدهم:
(1) کمیسیون های تطبیق این فرمان مؤظف اند، لست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو را که مدت محکومیت آنها الی پنج سال باشد در مرکز وولایات تهیه و به ادارۀ څارنوالی جهت منظوری لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نمایند، که بعد از منظوری لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان قابل تطبیق می باشد.
(2) کمیسیون های تطبیق این فرمان مؤظف اند، لست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو را که مدت محکومیت آنها بیشتر از پنج سال الی بیست سال باشد در مرکز وولایات تهیه و به لوی څارنوالی ارسال و لوی څارنوالی مکلف است، لست های ارسالی را توحید و در اسرع وقت ممکن جهت منظوری به مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نماید.
(3) ریاست دارالانشای ادارۀ لوی څارنوالی مکلف است گزارش اجراآت مندرج فقرۀ (1) این ماده را جهت اطمنان، به مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نماید.
انفاذ
مادۀ سیزدهم:
این فرمان از تاریخ 5 سرطان سال 1396 نافذ میگردد.
ختم/ عبدالخالق
 

شنبه ، 3 سرطان 1396 ، 10:51

پیام های تبریکه

کابل باختر/ 3/ سرطان
عنوانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان ، مقام های ارشد دولت وکافه ملت افغانستان پیام های تبریکی به مناسبت حلول عید سعید فطر به آژانس باختر مواصلت کرده است.
درپیام ها ایام پرازمیمنت عید روزه به رهبری جمهوری اسلامی افغانستان تبریک گفته شده و همچنان آرزو گردیده که رهبری جمهوری اسلامی افغانستان بیشتر باید به ختم جنگ درکشور تمرکز کنند واز مجاری سیاسی و دیپلوماسی فعال، افغانستان و منطقه را ازبحران موجود نجات دهند.
درپیام ها همچنان از رهبری و مسوولان دولتی خواسته شده در هرقدم منافع ملی را درنظر داشته باشند و از مسایل قومی ، حزبی ، سیاسی ، زبانی و سمتی دوری کنند به آنانیکه درپی چنین مسایل اند به دشمنانی مانند اند که درلباس دوست ریشه نظام را سست میکنند.
درپیام ها وحدت ، یک پارچگی ملت و اتحاد و همبستگی مردم درسراسر کشور ضامن پیروزی برتمام ناهنجاری ها عنوان گردیده است.
این پیام ها ازسوی رهبری برخی از وزارت خانه ها و ولایت ها ، نهادهای تحصیلی و تعلیمی ، سازمان های سیاسی و اجتماعی و برخی نهادهای امنیتی و دفاعی مواصلت کرده است. ختم/ نالان

کابل باختر/ 3/ سرطان
اطلاعیه وزارت کار ، اموراجتماعی ، شهدا و معلولین !
رژیم آغاز و ختم کار ، کارکنان ادارات مرکزی وولایتی کشور پس از ماه مبارک رمضان مطابق ششماه اول سال میباشد یعنی رژیم آغاز وختم کار به اساس پنج روز کاری و دو روز رخصتی درهفته درشهر کابل :
*ازاول حمل الی اخیر ماه سنبله آغاز کار ساعت 30/7 صبح و ختم کار ساعت 30/4 بعداز ظهر با داشتن یک ساعت وقفه از ساعت (12) الی (1) بعداز ظهر جهت ادای نماز و صرف طعام .
رژیم آغاز و ختم کار دربانک ها و ولایات کشور به اساس شش روز کار درهفته .
*ازاول حمل الی اخیر ماه سنبله آغاز کار ساعت (8) صبح و ختم کار ساعت (4) بعد از ظهر با درنظر داشت یک ساعت وقفه از ساعت (12) الی (1) بعد ازظهر جهت ادای نماز و صرف طعام و درروزهای پنجشنبه آغازکار ساعت (8) صبح و ختم کار ساعت (1) بعداز ظهر .
*اوقات کاردر موسسات تولیدی ، خدماتی ، بخش های دایماً فعال ( تنظیم شفت های کار ) موسسات نشراتی ، صحی ، معارف وتحصیلات عالی با درنظر داشت خصوصیات کار ، لوایح مربوط و شرایط اقلیمی ، رژیم کارشان را درشش ماه اول سال درهفته (40) ساعت تنظیم و عیار سازند.
ختم/ جاوید روشان

کابل باختر 3 سرطان
مشرانوجرگه شورای ملی به مثابه یک نهاد تقنینی ازاعلام تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه وشورا های ولسوالی ها ازسوی کمیسیون مستقل انتخابات؛ اگرچه با نهایت تأخیرغیرمعمول درسرطان سال 1397برگزارخواهد شد؛ استقبال به عمل می آورد.
البته راه اندازی انتخابات مورد نظر، ازخواست های همیشه گی مشرانوجرگه شورای ملی بود تا به خاطرآرایش قواه ورهایی کشورازبن بست های سیاسی، تکمیل نصاب مجلس سنا وسایرراهکارهای سیاسی، باید اعضای جدید شورای ملی معین می شدند اما روی نا گزیری های موجوده، انتخابات به تعویق رفت وبا اعلان تاریخ انتخابات امید می رود که تا آنوقت هم حکومت وهم نهاد های انتخاباتی در خصوص تهیه بودجه، تأمین امنیت، شرایط سیاسی وسایرتسهیلات آن باشدت ودقت لازم کارنمایند تا شرایط وپیش زمینه های تدویرانتخابات شفاف، عادلانه وقابل اعتماد مساعد شود ومردم ما بتواند در زمان موعود به پای صندوق های رای بروند وافراد مورد نظرشانرا انتخاب نمایند.
    ازیکسو راه اندازی انتخابات شفاف وقابل اعتماد می تواند که مخالفین مسلح دولت را نیز به سهمگیری به پروسه سیاسی دعوت کند و مشرانوجرگۀ ازهمه مخالفین مسلح دعوت می کند؛ که راه های مبارزات سیاسی را در پیش گیرند وبه عوض تداوم جنگ، خشونت وویرانی های جبران ناپذیر؛ برای رفتن به پای صندوق های رای آماده شوند وازاین فرصت درراستای تحکیم صلح وسیاست مدرن ومورد پسند اکثریت جوامع بشری استفاد نمایند. جاوید روشان

کابل باختر 3 سرطان
کمیسیون شکایات انتخاباتی از اعلان تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولسوالی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در 16 سرطان سال 1397 خورشیدی تعین گردیده، استقبال می نماید.
این کمیسیون تلاش می نماید که زمینه بهتری را برای برگزاری یک انتخابات شفاف و سرتاسری فراهم نموده و به تمام هموطنان اطمینان می دهد که وظایف خویش را در این باره به بهترین وجه انجام دهد.
همچنان امید می رود که حکومت امکانات لازم مانند بودجه و امنیت رای دهندگان را تامین نماید.
بر اساس قانون، کمیسیون شکایات انتخاباتی عملکرد حکومت و نهاد های ذیدخل در پروسه انتخابات را به طور دایم زیر نظر داشته و در زمینه تخطی و کند کاری های آنها مسوولانه برخورد خواهد کرد.
کمیسیون شکایات انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات نیز خواستار اصلاحات گسترده در پروسه های انتخاباتی می باشد تا زمینه برگزاری یک انتخابات سراسری و شفاف برای هموطنان عزیز ما فراهم گردد. ختم/ جاوید روشان

شنبه 3 سرطان
کابل باختر/3/ سرطان
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبارو گزارش های را در باره رویدادهای منطقه وجهان نشرکرده اند.
روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست زیرعنوان خاطره میان شهروندان وریاست جمهوری آغاز شد نوشته است .
ریاست جمهوری افغانستان دریک ابتکار بی بدیل ،مناظره و گفتمان مشترک و مقتابل رامیان رهبران دولت وشهروندان کنشگربرگزار میکند.
رییس جمهورمحمد اشرف غنی روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری این مناظره وگفتمان را افتتاح کرد . درسخنرانی خویش گفت که درتاریخ افغانستان او تنها زمامداری بوده که بدون پشتیبانی زور و زر ،به حمایت سه کلته ای اکثریت جامعه "جوان " ، "زنان " و " محرومان " به ارگ ریاست جمهوری رسیده است.
وی گفت که نظام دولت داری تاکنون درافغانستان به پختگی نرسیده است و افغانستان گام تحول را برمیدارد و تحول یک روند است .
روزنامه آرمان ملی ادامه این مطلب را درصفحه پنجم نوشته است .
اما درصفحه اول عنوان کرده که فاصله میان حکومت و مردم از میان رود.
این روزنامه ادامه این مطلب را در صفحه پنجم نوشته است روزنامه آرمان ملی درصفحه سوم مطلب را زیر عنوان معلمین کابل حق خود را میخواهد، وزارت معارف 40 میلیون افغانی حق الزحمه معلمین را پرداخت نکرده است نشرکرده و درصفحه دوم مطلبی را زیر عنوان جنبش رستاخیز تغییر درنیمه راه نشرکرده است.
آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه هشت صبح دربرگ نخست عنوان کرده است رمضان خونین درافغانستان 213 کشته و 713 زخمی این روزنامه درپیوند به عنوان فوق درصفحه سوم نوشته است ، آمار و ارقام نشان میدهدکه درماه مبارک رمضان امسال از تاریخ 6 جوزا اول رمضان تادوم سرطان 28 ماه رمضان نزدیک به 1000 نفر درپی حملات انتحاری انفجاری و یا تظاهرات درشهر های مختلف افغانستان جان باخته اند .
دراین رویدادها 213 تن کشته و 713 نفر زخمی شدند.
بیشتر قربانیان این رویداد ها غیر نظامی هستند آماری که در زیر فهرست میگردد شامل قربانیان دو طرف در جبهه های نبرد نمی شود . درماه رمضان نبردهای خونین دربسیاری از ولایت های کشور نیز جریان داشت.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه زیرعنوان شانزدهم سرطان 97 روزبرگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها ، نوشته است کمیسیون مستقل انتخابات پس از ماه ها انتظار بالاخره زمان برگزاری انتخابات پارلمان و شوراهای ولسوالی ها را اعلام میکرد.
مقام های این کمیسیون میگویندکه پس از مشورت ها و سازمان های مختلف دولتی و غیر دولتی و هم چنین احزاب سیاسی ، شانزدهم سرطان 1397 خورشیدی را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها تعیین کرده اند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب سایر روزنامه هاکه متاسفانه در دست قرار نگرفته اند ممکن به نشر مطالب مشابه پرداخته باشند و یا دنبال مطالب دیگر شده باشد.
ختم/ نالان

شنبه ، 3 سرطان 1396 ، 10:45

اخبارکوتاه ازدنیای فوتبال

کابل باختر/ 3/سرطان
به گزارش رسانه ها احتمال آن وجود دارد که مسی به ریال مادرید برود.
***
صالح بازی کن باشگاه روم به باشگاه لیورپول میرود.
***
برخی از رسانه ها گزارش داده اند که ماری گودزه بازی کن بایرن مونیخ به دورتمند برمیگردد.
***
کارشناسان به رونالدو توصیه کرده اندکه باید دربرنامه های شان تغییر وارد کند ، زیرا آنها دگرپا به سن گذاشته اند.
***
دیاگوآلویز دروازه بان والنسیا به باشگاه روم میرود.
***
باشگاه یونتوس نیز به جمع خریداران پریسچ بازی کن انترمیلان پیوسته است .
***
رسانه ها گزارش داده اند که باشگاه مانچستریونایتد به فب یانو برازیلی نزدیک شده است.
***
بنابه گزارش رسانه ها، لاکازت بازی کن ، لیون به قیمت مناسب به آرسنال میرود.
***
برخی رسانه ها گزارش داده اند انتقال مورا تا بازی کن ریال مادرید به یونایتد به زودی صورت میگیرد.
***
شماررسانه ها گزارش داده اند حتی رییس باشگاه ریال مادرید نتوانست رونالد را ازجدایی ازریال متصرف سازد.ختم/ نالان

شنبه ، 3 سرطان 1396 ، 10:45

شش باشنده غورکشته شدند

فیروزکوه/ 3 سرطان باختر
شش باشنده ولایت غوردربیست و چهار ساعت گذشته کشته شدند.
عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور امروز به آژانس باخترگفت که این افراد ملکی درمرکز وولسوالی های آنولایت از سوی افراد ناشناس باضرب مرمی وچاقو کشته شده اند.
وی گفت که پولیس برای رد یابی قاتلان تلاش ها را آغاز کرده است وبه زودی آنان به پنجه قانون سپرده خواهد شد.مومنه احمدیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL