31 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل باختر 31 سرطان 20 جولای 29 سرطان روز جهانی حمایت...

 یک تن در سمنگان کشته شد

یک تن در سمنگان کشته شد

ایبک باختر 31 سرطان در درگیری میان افراد مسلح...

انفجار ماین در کابل جان دو طفل را گرفت

انفجار ماین در کابل جان دو طفل را گرفت

کابل باختر 31 سرطان انفجار ماین صبح امروز در کابل جان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 31 سرطان 1397 ، 08:03

تبصره

کابل باختر 31 سرطان
20 جولای 29 سرطان روز جهانی حمایت از پناهجویان است، پناهجویان "مردان، زنان، کودکان" که به دلیل آزار و اذیت، خشونت و مجبوریت های حاد ناگزیر میشوند تا خانه و کاشانه شان را ترک کنند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: از 20 جولای 29 سرطان همه ساله در جهان به عنوان روز روز جهانی حمایت از پناهجویان تجلیل میشود.
روز جهانی حمایت از پناهجویان در سال 2001 میلادی از سوی سازمان ملل متحد شکل گرفت تا جهان متوجه مردمان گردد که به دلایل آزار ، اذیت، خشونت و مجبوریت ناگزیر شده اند تا زادگاه، خانه و زندگی شان را ترک کنند و به سوی کشور های دیگر رو نمایند و تسلیم سرنوشت شوند.
مطابق به ارقام ارایه شده از سوی سازمان ملل متحد تا اواخر سال 2017 میلادی شصت و هشت اعشاریه پنج میلیون نفر در جهان به دلیل جنگ، ناآرامی و خشونت از کشور های خود به کشور های دیگر آوراره شده اند و حدود پنجاه میلیون نفر دیگر در کشور های خود سرگردان اند.
اگر به وضعیت پناهجویان و مسیر رفت و آمد انها دقیق شویم وضعیت پناهجویان حاد و غم انگیز تعریف شده است.
مسیر لیبیا ، ایتالیا، اندونیزیا، ترکیه، یونان، مسیر های  خطرناک عبور پناهجویان به سوی اروپا و آسترالیا است مسیر های که بر علاوه پرهزینه بودن، خطرناک و پر تلفات برای پناهجویان بوده که ما قصه دردناک از پناهجویان داریم و در رویای رسیدن به اروپا و آسترالیا در دریا غرق شدند و معصومانه جان سپردند.
با گذشت هر روز و با طولانی شدن معضلات منطقه یی و جهانی مشکل مهاجرت و پناهجویی هم طولانی تر گردیده است .
و راه خاتمه بخشیدن به این چالش ها خاتمه بخشیدن به منازعات طولانی منطقه یی است.
با تاسف کشور های که خود در برنامه ریزی و خلق نمودن بحران های منطقه یی و جهانی نقش دارند بیشتر از معضل پناهجویان چیغ و نعره سر میدهند. بهتر است انان به جای تنبیه کردن و یا ملامت کردن پناهجویان خود در کاهش مشکلات سهم بگیرند و از ماجراجویی های که باعث مهاجرت و پناه جستن دیگران می گردد خود داری نمایند.
تاکید براین است که نسبت به معضل پناه جویی یک دید عاطفی شکل گیرد . در حالیکه امروز دید نسبت به پناه جویان یک دید سیاسی ، سلیقویی و مذهبی است که نمی تواند تعریف از حقوق بشر دهد.
فراموش نشود که دوری از وطن ٬ ترک نمودن خانه و کاشانه و پناهجویی خود باعث بروز آسیب های فراون روانی میشود و هیچ عقل سلیم نمی خواهد که درگیر چنین آسیب ها گردد مگر انکه مجبور گردد.  عبدالخالق صائم

يكشنبه ، 31 سرطان 1397 ، 08:02

یک تن در سمنگان کشته شد

ایبک  باختر  31 سرطان
در درگیری میان افراد مسلح غیر مسول و یک کاندید ولسی جرگه در سمنگان یکتن کشته شد.
  محمد صدیق عزیزی مسوول مطبوعات ولایت سمنگان به آژانس باختر گفت  که این درگیری میان افراد قومندان حاجی رشاد و محمد آصف عظیمی یکتن از کانیدان ولسی جرگه دیروز در گذر میرزا برات علی شهر ایبک صورت گرفت که در نتیجه یک محافظ عظیمی کشته شد.
منبع افزود، علت این درگیری تا هنوز روشن نیست و پولیس دو تن از افراد قومندان رشاد را باز داشت کرده است .
این در حالیست که شماری از شهروندان سمنگان از افزایش افراد مسلح غیر مسوول ابراز نگرانی میکنند و میگویند با افزایش این افراد دزدی های مسلحانه و وقوع جرایم جنایی در آن ولایت بیشتر شده است .
آنان از حکومت میخواهند تا جلو فعالیت های افراد مسلح غیر مسوول را بگیرند تا مردم بتوانند در فضای امن زندگی کنند . لیلما

کابل باختر 31 سرطان
انفجار ماین صبح امروز در کابل جان دو طفل را گرفت.
به گزارش آژانس باختر، ماین در یک زباله دانی در ساحه لب جرناحیه چهارم شهر کابل  جاسازی شده بود و زمانی انفجار کرد که سه طفل مصروف پالیدن زباله ها بودند.
حشمت ستانکزی سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کابل میگوید که در این حادثه دو طفل جان باخته و یک طفل دیگر جراحت برداشته است.
قربانیان از 8 تا ده سال عمر داشتند.           عبدالخالق صائم

يكشنبه ، 31 سرطان 1397 ، 07:35

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

کابل باختر/31 / سرطان
اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق کشور را در 24 ساعت آینده بر اساس سانتی گرید چنین گزارش داده است.
کابل، هوا، ابر  بلندترین درجه حرارت(35) پاینترین(23)
سالنگ شمالی، آفتابی بلندترین درجه حرارت(18) پاینترین(10)
سالنگ جنوبی، آفتابی بلندترین درجه حرارت(20) پاینترین(14)
قندهار، آفتابی بلندترین درجه حرارت(42) پاینترین(27)
بامیان ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(31) پاینترین(15)
هرات، آفتابی بلندترین درجه حرارت(40) پاینترین(20)
فراه، آفتابی بلندترین درجه حرارت(46) پاینترین(28)
مزار شریف، آفتابی درجه حرارت(42) پاینترین(31)
کندز، آفتابی بلندترین درجه حرارت(42) پاینترین(30)
جلال آباد، ابر بلندترین درجه حرارت(38) پاینترین(30)
غزنی، آفتابی بلندترین درجه حرارت(31) پاینترین(14)
لشکرگاه، آفتابی درجه حرارت(42) پاینترین(24)
خوست، ابر بلندترین درجه حرارت(36) پاینترین(28)
جبل السراج، آفتابی درجه حرارت(33) پاینترین(16)
میمنه، آفتابی بلندترین درجه حرارت(40) پاینترین(18)
تالقان، آفتابی بلندترین درجه حرارت(44) پاینترین(25)
فیض آباد، آفتابی بلندترین درجه حرارت(35) پاینترین(20)
لوگر، آفتابی بلندترین درجه حرارت(35) پاینترین(21)
قلعه نو، آفتابی بلندترین درجه حرارت(40) پاینترین(20)
فیروز کوه ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(31) پائینترین(10)
شبرغان ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(43) پاینترین(28)
طلوع آفتاب(4) و (56) دقیقه و غروب آن(7) و (2) دقیقه
ختم/فرشته ذهاب

نیلی-31سرطان
مسوولان محلی دایکندی می گویند که بیش از یک ملیارد افغانی به پروژه های توسعه یی دایکندی اختصاص یافته است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر،خدا داد سیرت رئیس فواید عامه دایکندی دیروز در صحبت با رسانه ها گفت: آن ریاست سه پروژه  نوسازی جغل اندازی و قیر ریزی سرک را در آن ولایت زیر کار دارد که هزینه مجموعی آن بیش از یک میلیون افغانی می شود.
وی گفت،کار این پروژه ها در ولسوالی های  شهرستان و میرآمور جریان دارد که شامل قیر ریزی سرک رباط ولسوالی میرآمور و جغل اندازی سرک قوناق و قیر ریزی سرک نیلی تا بند برلان ولسوالی شهرستان می باشد.خالقیار

کابل باختر 31 سرطان
روی قرارداد نصب و منتاژ دستگاه های رادار در سرتاسری کشوربحث صورت گرفت .
به گزارش آژانس باختر " محمود شاه حبیبی رئیس اداره هوانوردی ملکی در دیدار با مسوولان کمپنی تالس دررابطه به  قرارداد تهیه و نصب دستگاه های رادار در سرتاسری افغانستان مورد بحث کرد .
رئیس اداره هوانوردی ملکی گفت که تهیه و نصب دستگاه های رادار در سرتاسری کشور، بخاطر تامین امنیت و مصئونیت حریم هوایی افغانستان و همچنان پروازهای بین المللی و داخلی، از اهمیت زیادی برخوردار است.
اوگفت که این دستگاه های رادار قابلیت های تخنیکی نظام هوانوردی ملکی کشور را افزایش داده و تمام فضای افغانستان را تحت پوشش قرار می دهد.
همچنان در این دیدار پیرامون مسایل تدارکاتی و تخنیکی قرارداد تهیه و نصب دستگاه های رادارا نیزصحبت صورت گرفت.
قرار است دیدارهای مشابه تیم های تخنیکی اداره هوانوردی ملکی و کمپنی تالس ادامه پیدا کند تا تمام جوانب تخنیکی و تدارکاتی آن مورد بررسی قرار گرفته و در آینده نزدیک با نصب این دستگاه ها، تمام فضای کشور تحت پوشش دستگاه های رادار قرارگیرد . نیلوفر دانش

کابل 31 سرطان باختر
ولیدالشریف سرپرست سفارت مصر در افغانستان دیروز شنبه با محمد محقق معاون ریاست اجرائیه دیدار کرد.
دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست اجرائیه  به آژانس باختر خبر داد، در این دیدار که در کاخ شورای وزیران برگزار گردید، پیرامون همکاری ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، یشینه روابط میان افغانستان و مصر را، نزدیک به یک قرن عنوان کرده فرمودند که این روابط از زمان شاه امان الله خان آغاز و تا کنون ادامه دارد وما طرفدار استحكام و گسترش اين روابط عرصه هاى مختلف هستيم .
معاون ریاست اجرائیه گفتند ؛ مصر در جهان اسلام یکی از وزنه هاى مهم فرهنگى و علمى بوده و دانشگاه الازهر مصر به ترويج اسلام اعتدالی و همپذير مشهور است. استاد محقق علاوه کرد که این دانشگاه تمام فرقه های اسلامی را با هم مرتبط ساخته است و فتوای شیخ محمود شلتوت مبنى بر اخوت و يگانگى ميان شيعه و سنى در اسلاميت و ديانت در این زمینه، زبانزد خاص و عام است.
محقق بر تحکیم و گسترش روابط نیک میان دو کشور تاکید نموده گفت که افغانستان نیز پیش از ظهور گروه های افراطی، کشور اعتدال گرا بود و ابراز امیدواری نمود که کشور ما، دوباره به همان جایگاه اصلی اش برگردد.
ولیدالشریف سرپرست سفارت مصر در افغانستان روابط دو کشور را دوستانه عنوان نموده و خواهان گسترش روابط افغانستان و مصر گردید. سرپرست سفارت مصر در مورد همکاری های فرهنگی کشورش با افغانستان، به معاون ریاست اجرائیه معلومات داده گفت که مصر سالانه یک صد و ده بورس به محصلان افغانستان اختصاص می دهد. به گفته سرپرست سفارت مصر در حال حاضر یک هزار و چهل و پنج دانشجوی افغانستان، در بخش های مختلف در دانشگاه های مصر مصروف تحصیل می باشند.
سرپرست سفارت مصر گفت که در حال حاضر شماری از علمای مصری در افغانستان مصروف تدریس طلبه های افغانی هستند و زبان عربی نیز در هفت دانشگاه افغانستان از سوی مصری ها تدریس می گردد.
سرپرست سفارت مصر گفت که مفتی کشورش در نشست علمای جهان اسلام در عربستان سعودی، بیانیه ی پايانى تجمع علاء اسلامى را قرائت نموده كه علماء كشورهاى اسلامى افراطیت را مردود اعلام نمودند .
سرپرست سفارت مصر گفت که بزرگترین جاده در قاهره پایتخت مصر به نام سید جمال الدین افغان است و به زودی گروهی از افغانستان، برای نصب تنديس بزرگ سید جمال الدین افغان در اين جاده به مصر خواهد رفت.  احمدی

يكشنبه ، 31 سرطان 1397 ، 07:32

کودکی از چنگ آدم ربایان رها شد

کندز 31 سرطان باختر
یک کودک دیروز از چنگ آدم ربایان در کندز رها شد.
نعمت الله تیموری سخنگوی والی کندز به آژانس باختر گفت که احمد کودک یازده ساله از ولسوالی حضرت امام صاحب توسط نیروهای امنیتی و کارمندان ریاست امنیت ملی از چنگ آدم ربایان آزاد شد.
وی افزود که پدر این کودک دکان زرگری داشت و چند روز  قبل از کوچه‌ کهنه فروشی واقع حوزه سوم امنیتی پولیس شهر کندز اختطاف شده بود.
احمد نعیم (دوستی)

يكشنبه ، 31 سرطان 1397 ، 07:31

دو زن در کندز به شهادت رسیدند

کندز 31 سرطان باختر
دو زن دیروز در ولایت کندز به شهادت رسیدند.
سید اسدالله «سادات» عضو شورای ولایتی کندز به آژانس باختر گفت که این دو زن به اثر اصابت یک مرمی هاوان در یک مزرعه نزدیک بازار آق تپه مرکز ولسوالی قلعۀ زال در آن ولایت به شهادت رسیدند.
وی افزود که در این رویداد هشت زن دیگر به شمول کودکان و مردان زخم برداشتند.
این رویداد زمانی به وقوع پیوست که یک تعداد زنان و مردان مصروف کار بالای زمین بودند.
در همین حال مسوولان امنیتی می‌گویند که این هاوان از طرف مخالفان مسلح پرتاب شد. احمد نعیم (دوستی)

پلخمری 31 سرطان باختر
ازجانب ریاست زراعت آبیاری ومالداری بغلان برای بیش ازسه هزارخانوده کوچی آسیب دیده ازخشکسالی سال روان خوراکه حیوانی توزیع شد.
انجنیر عبدالحی نعمتی والی بغلان حین توزیع این مواد ابراز امید واری کردکه توزیع یک هزار متریک تن خوراکه حیوانی بخشی از مشکلات مالداران راکه از خشکسالی آسیب دیده اند مرفوع نماید.
والی بغلان خشکسالی های اخیررا در آن ولایت نگران کننده خوان وتعهدکمک بیشتر به آسیب دیده گان کرد.
عبدالوهاب خیر زاده رئیس زراعت بغلان به خبر نگارآژانس باخترگفت که این کمک هاباهماهنگی ریاست کوچی ها وبزرگان این قوم برای سه هزاروسه صدوسی وسه خانواده کوچی آغاز گردید واین سلسله ادامه می یابد.
خیرزاده گفت که برای هزار خانواده متضرر سه صد کیلوگرام خوراکه حیوانی توزیع شد.
او گفت که عنقریب  دو صد هفتاد و پنج متر یک تن گندم در اختیار آن ریاست قرار خواهد گرفت که برای سایر آسیب دیده های خشکسالی توزیع خواهد شد.
محمد الیاس کوچی باشنده قریه چمتله بغلان مرکزی با ابراز قدردانی از مسوولان زراعت بغلان  گفت: چهل درصد مواشی آنان تلف و یا به قیمت ارزان به فروش رسیده است و از مسوولان خواست در این عرصه آنان را یاری بیشتر رسانند.
گفته می شود که یکصدو پنجا هزار کوچی در ولسوالی های بغلان مرکزی،نهرین، برکه دوشی و اطراف پلخمری زیست دارند.قیوم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL