09 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ده مزرعه‌ نمایشی زعفران ودر ۲۵ جریب باغ خرما در نیمروز ایجاد می‌شود

زرنج/ 9 جوزا/ باختر درموازی بیست وپنج جریب زمین درنیمروز باغ...

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

لندن / منابع خبری بین المللی / ۹ جوزا/...

روز جهانی گرسنگی؛ ۸۲۰ میلیون نفر هر شب گرسنه می‌خوابند

روز جهانی گرسنگی؛ ۸۲۰ میلیون نفر هر شب گرسنه می‌خوابند

نیویارک/ وی او ای / ۹ جوزا/ باختر از جمعیت ۷.۵...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

زرنج/ 9 جوزا/ باختر
درموازی بیست وپنج جریب زمین درنیمروز باغ های خرما ونیزده مزرعه نمایشی زعفران ایجاد می شود.
به همین منظور قراردادی دیروز میان ریاست زراعت نیمروز ویک شرکت خصوصی به امضاءرسید.
ذبیح‌الله اولیازاده، رییس زراعت نیمروز به آژانس باختر گفت که قرارداد اول، تهیه پنج تن پیاز زعفران و فراهم‌ کردن ده بسته زراعتی است که میان ریاست زراعت نیمروز و شرکت زراعتی نادر،‌ به ارزش یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۷۵۰ افغانی عقد شد.
وی گفت که قرارداد دوم نیز با همین شرکت، برای ساخت ۲۵ جریب باغ تجارتی خرما به ارزش دو میلیون و ۳۶۰ هزار افغانی امضا شد.
اولیازاده گفت، ریاست زراعت نیمروز درسال جاری تصمیم دارد که ۱۰ مزرعه‌ نمایشی زعفران را در زرنج  و ولسوالی‌های چهاربرجک، خاشرود و دلارام آن ولایت که پیش از این، در آن‌جاها زعفران نتیجه مثبت داده بود، احداث کند.
این شرکت مکلف است که پیاز زعفران و بسته‌های زراعتی با کیفیت و وزن معیاری و نهال‌های تصدیق‌شدۀ خرما را نیز تهیه کندو به ولسوالی‌های یاد شده انتقال بدهد. احمد نعیم دوستی

لندن / منابع خبری بین المللی /  ۹ جوزا/ باختر
آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان صحی جهان آن را به عنوان پدیدۀ «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد تا صبح امروز تعداد مبتلایان در سراسر جهان  ۵,۹۰۶,۲۰۲ فوت شدگان۳۶۲,۰۲۴ بهبودیافتگان به۲,۵۷۹,۸۷۷ تن رسیده است .
در امریکا تا کنون  ۱,۷۶۸۴۶۱  تن به این ویروس مبتلا شده اند که از آن جمله ۱۰۳,۳۳۰ تن فوت کرده اند و۴۹۸,۷۲۵ تن بهبود یافته اند.
پس از امریکا ، برازیل  و روسیه بیشترین آمار مبتلایان در جهان را دارند.
برازیل با ثبت ۴۳۸۸۱۲ هزار واقعۀ مثبت کووید۱۹، پس از امریکا، بیشترین واقعات این بیماری را گزارش داده است و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در برازیل تا صبح امروز به ۲۶۷۶۴ نفر ‌رسید.
پس از امریکا و برازیل، روسیه با ثبت بیش از ۳۷۹ هزار واقعه مثبت بیماری کووید-۱۹ در رده سوم قرار گرفته است و آن کشور تا حال از مرگ ۴۱۴۲ در اثر این بیماری خبر داده است.
فریده بابک

 

نیویارک/ وی او ای / ۹ جوزا/ باختر
از جمعیت ۷.۵ میلیارد نفری جهان ۸۲۰ میلیون نفر یا به عبارۀ دیگر از هر نه نفر در جهان یک نفر غذای کافی برای خوردن ندارند و هر شب شکم گرسنه می‌خوابند.
نهاد موسوم به پروژۀ گرسنگی مستقر در شهر نیویارک در آستانۀ روز جهانی گرسنگی (پنجشنبه ۲۸ می) هشدار داده است که همه‌گیری ویروس کرونا سبب "همه‌گیری گرسنگی" در جهان خواهد شد.
پروژۀ گرسنگی همچنین گزارش داده است که ۶۰ درصد جمعیت گرسنه در جهان زنان اند. بر اساس آمار این نهاد ۹۸ در صد جمعیت مبتلا به سوءتغذیه در کشورهای روبه انکشاف زندگی می‌کنند.
این نهاد گفته است که مرگ و میر مرتبط و ناشی از گرسنگی در جهان، بیشتر از مجموع مرگ و میر ناشی از ایدس، ملاریا و توبرکلوز است.
در همین حال، برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد گفته است که در سال روان میلادی احتمالاً حدود ۲۶۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با گرسنگی حاد مواجه شوند.
سال گذشته ۱۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان با کمبود حاد مواد خوراکی مواجه بودند، اما همه‌گیری کووید۱۹ سبب شد تا این رقم بیش از دو برابر افزایش یابد.
بحران ویروس کرونا در کنار ایجاد دیگر مشکلات صحی و اقتصادی، زنجیره و سلسلۀ عرضۀ مواد خوراکی را در بسیاری از کشورهای جهان مختل کرده است.
افزون بر این، هجوم ملخ‌ها در برخی از کشورهای آسیایی و افریقایی سبب از بین رفتن محصولات زراعتی شده است که این خود سبب می‌شود که مردم به خصوص در کشورهای کم در آمد، با کمبود حاد مواد خوراکی مواجه شوند.
#  فریده بابک

بیجینگ/ وی او ای / ۹ جوزا/ باختر
چین طرحی برای نوشتن یک قانون امنیت ملی برای هانگ کانگ تصویب کرد که بر اساس آن ادارۀ گسترده‌تر بیجینگ بر قلمرو نیمه‌خودمختار هانگ کانگ اعمال خواهد شد.
تلاش چین برای تدوین این قانون به خاطری است که بار دیگر هانگ کانگ مانند سال گذشته، به صحنۀ اعتراضات خشونت‌بار ضد چینی مبدل نشود.
حکومت محلی هانگ کانگ که چین آن راحمایت می‌کند، تلاش دارد که به مردم هانگ کانگ اطمینان دهد که این قانون باعث سلب آزادی آنان نمی‌شود..
قوه مقننه تشریفاتی چین تصمیم حزب کمونیست حاکم، مبنی بر اعمال قوانین امنیت ملی به هانگ کانگ را تصویب کرد. در این قانون جدایی طلبی، مداخلۀ خارجی، توهین به بیرق چین و آنچه اعمال دهشت افگنی تلقی شده است، قابل مجازات است.
این قوانین همچنان به ادارات چینی اجازه می‌دهد که دفاتر خود را در هانگ کانگ ایجاد کنند.
هیچ جدول زمانی برای تصویب این قانون اعلام نشده است ، اما ممکن این قانون در یکی از جلسات حزب کمونیست چین در ماه جون و یا اگست تصویب شود.
#  فریده بابک

واشنگتن/ وی او ای / ۹ جوزا/ باختر
امریکا به عنوان کشوری که بیشترین شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را در جهان دارد، تا صبح امروز از ابتلای نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به کووید۱۹ و مرگ ۱۰۳۳۳۰ نفر در اثر ابتلا به این بیماری گزارش داده است.
بر اساس آماری که پوهنتون جانز هاپکینز ایالات متحده ارائه کرده است، تا کنون نزدیک به ۴۹۸ هزار نفر در امریکا پس از ابتلا به ویروس کرونا، صحت‌یاب شده اند.
نیویارک با بیش از ۲۹۰۰۰ مورد مرگ و میر، بلندترین آمار تلفات ناشی از کووید۱۹ در ایالات متحدۀ امریکا دارد.
با آنکه شمار واقعات ابتلا و مرگ ناشی از کووید۱۹ در امریکا در حال افزایش است، دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا ‌و شماری از ایالت‌های امریکا می خواهند برخی محدودیت‌هایی را که به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا نافذ شده بود، لغو کنند و رفته رفته فعالیت‌های اقتصادی را از سر گیرند.
#  فریده بابک

 واشنگتن/ وی او ای / ۹ جوزا/ باختر
مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا گفته است که خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا تنها یک گزینه است و "گزینۀ قوی" نیست.
یک روز پیشتر از اظهارات  اسپر در این مورد، دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا گفته بود که تمام قوای امریکایی را از افغانستان "به سرعت هرچه مناسب" بیرون می‌کند، اما زمانی برای آن مشخص نکرده بود.
اما روزنامۀ نیویارک تایمز از قول منابع آگاه گزارش داده است که  ترامپ تلاش دارد تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ که خود نامزد حزب جمهوریخواه در آن است، تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون کند. یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ پایان دادن جنگ افغانستان و برگرداندن سربازان امریکایی به کشور شان بود.
اسپر روز چهارشنبه گفت که برنامه طوری است که تا ماه جولای شمار نظامیان امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش یابد، اما در حال حاضر برنامۀ خروج کامل قوا تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا محتمل به نظر نمی‌رسد.
خروج قوای امریکایی از افغانستان یکی از نکات اساسی توافقنامۀ صلح میان طالبان و امریکا است که در ۲۹ فبروری در دوحه پایتخت قطر امضا شد.
بر اساس این توافقنامه، امریکا باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند، شمار نظامیان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش بدهد و متناسباً قوای ناتو نیز کاهش یابد و تا مدت ۱۴ ماه پس از امضای این توافقنامه تمام قوای خارجی از افغانستان بیرون شوند.
اسپر نیز با اشارۀ غیر مستقیم به تعهدات مندرج در این توافقنامه گفت: "جدول زمانی ما (برای خروج کامل قوا از افغانستان) ماه می سال آینده است، اما وعده شده است که آن جدول زمانی ،در صورتی تطبیق می‌شود که همه‌چیز با سرعتی که معین شده است، به پیش برود".
وزیر دفاع امریکا از پیشرفت‌ها در زمینۀ تطبیق تعهدات مندرج در توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان ابراز خرسندی کرد.
او گفت: "اکنون با آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد، ترغیب شده ایم. شاهد تبادل بیشتر زندانیان استیم. به نظر می‌رسد که حکومت افغانستان خود را آماده می‌کند که به زودی مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. این‌همه گام‌های خوبی به جلو اند."
حکومت افغانستان تا کنون در مورد این اظهارات مقام‌های امریکایی واکنش رسمی نشان نداده است، اما یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان پس از اظهارات ترامپ به صدای امریکا گفت که کابل و واشنگتن در برابر تهدیدات مشترک به گونۀ مشترک مبارزه می‌کنند.
# فریده بابک

بازارک ۸جوزا باختر
با ثبت بیست وهفت مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا امروز در پنجشیر شمار مبتلایان این بیماری در آن ولایت به یکصدو پنجاه ویک تن افزایش یافت.
داکتر شیردل دانش رییس صحت عامه پنجشیربه فیاض رحیمی خبرنگارمحلی آژانس باختر گفت که این واقعات در ولسوالی های عنابه، رخه، خنچ، دره، آبشار، پریان و بازارک مرکز پنجشیر به ثبت رسید.
وی افزود که تا کنون چهل و چهار تن ازاین بیماران صحت یاب شده اند و ده تن هم جان باخته اند.
سادات

کابل/ 8 جوزا/ باختر
پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان
با کمال تأسف و تأثر، اطلاع یافتیم که اکادمیسین پوهاند میرحسین شاه، استاد پوهنتون کابل و نویسنده و مؤرخ شهیر کشور از اثر مریضی یی که عاید حالش بود، در دیار غربت چشم از جهانِ بست.
در گذشت پوهاند میرحسین شاه یک ضایعه بزرگ است.
هیئت رهبری اتحادیه استادان پوهنتون های افغانستان، مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده و دوستان مرحوم ابراز می کند و از درگاه ایزد متعال برای مرحومی بهشت برین و برای بازماندگان مرحوم اجر جزیل و صبر جمیل مسئلت دارد. سادات

کابل/ 8 جوزا/ باختر
کمیته اضطرار کابل، یک دوره میترخوانی از بل های برق وآب آشامیدنی باشندگان نادار شهر کابل را از بودجه اختصاصی این کمیته، به اداره برشنا و اداره آبرسانی شهری وکانالیزاسیون شهر کابل، می پردازد.
به گزارش آژانس باختر؛ محمد یعقوب حیدری، والی کابل که  امروز در نشست خبری در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت گفت: این معافیت شامل حال آن عده از مشترکان برق وآب آشامیدنی شهر کابل می شود که بل های برق و بل های آب شان در یک دوره میترخوانی، تا یک هزار افغانی از برق و تا یک هزار افغانی از آب آشامیدنی باشد.
والی کابل گفت که از امتیاز این معافیت، اضافه تر از 350 هزار خانواده و یا در حدود 50 درصد مشترکان برق و آب، بهره مند خواهند شد.
حیدری افزود که تصمیم معاف یک دوره از بل های برق وبل های آب آشامیدنی باشندگان نادار شهر کابل، در کمیته اضطرار کابل در پی آن گرفته شد که عده ای زیادی از این باشندگان به خصوص قشر فقیر و مستضعف، به این کمیته مراجعه کردند و از پرداخت هزینهء بل آب و برق شان، اظهار ناتوانی کرده اند. احمدضیا احمدی


 

کابل/ 8 جوزا/ باختر
با ثبت 580 واقعه جدید ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، شماری مجموعی مبتلایان این ویروس در کشور، به 13 هزار و 36  تن افزایش یافت.
به گزارش آژانس باختر؛ داکتر وحید مجروح معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز در نشست خبری گفت که در 24ساعت گذشته 580 واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده است.
وی گفت: از این جمله 322 واقعه مثبت در کابل، 139 واقعه در هرات، 27 واقعه در پنجشیر، 22 واقعه در بلخ، 21 واقعه در فراه، 20 واقعه در پکتیا، 15 واقعه در فاریاب و 14 واقعه مثبت ویروس کرونا در پروان ثبت شده است.
او افزود: در یک شبانه‌ روزگذشته 65 تن از بیماران ویروس کرونا در کشور صحت‌یاب شده‌اند و شمار مجموعی بهبودیافته‌ گان به یک هزار و 209 تن رسیده است.
همچنان در 24 ساعت گذشته 8  بیمار ویروس کرونا در کشور جان باخته‌ اند که شمار قربانیان ویروس کرونا در کشور به 235 تن رسیده است.
داکتر مجروح تا کید کرد که مردم باید توصیه های صحی وزارت صحت عامه را به صورت جدی رعایت کنند و از گشت وگذار غیرضروری که باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا می شود، خود داری کنند. احمدضیا احمدی

 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL