03 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس اجرائیه کشور با سفیر آلمان درکابل دیدار کرد

رئیس اجرائیه کشور با سفیر آلمان درکابل دیدار کرد

کابل باختر 3 دلو داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور، امروز ...

رسانه ها بدون صدای بانوان خواهد ماند

رسانه ها بدون صدای بانوان خواهد ماند

ایبک باختر 3 دلو مسوولان انجمن خبرنگاران شمال افغانستان از کاهش...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 3 دلو
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در دیدار با اعضای گروپ پارلمانی اتحاد ملی زنان افغانستان گفت: تقویت این گروپ به‌معنای نقش مستقیم زنان در ساختار قدرت و تصمیم‌گیری و مشارکت تاثیرگذار زنان در تحولات سیاسی و ملی است.
در این دیدار اعضای گروپ پارلمانی اتحاد ملی زنان افغانستان که متشکل از نمایندگان ولایت‌های مختلف در پارلمان کشور است، ابراز داشتند: اعضای این گروپ در زمینه مشارکت سیاسی زنان، تقویت نقش آنان در عرصه‌های مختلف، حمایت از حقوق و دفاع از موقف زنان در ساختار دولت کار می‌کند.
آنان در ادامه تاکید کردند: این گروپ می‌کوشد تا به‌عنوان یک پل ارتباطی میان حکومت وحدت ملی و زنان افغانستان در ولایت‌های مختلف عمل نماید تا از این طریق حقوق زنان و مشارکت واقعی آنان در ساختار نظام برجسته‌ شود و به این‌خاطر نیازمند همکاری و حمایت همه‌جانبه حکومت وحدت ملی می‌باشد.
رئیس اجرائیه پس از استماع نظریات اعضای جلسه گفت: ایجاد و فعالیت این گروپ پارلمانی به‌معنی نقش مستقیم زنان در ساختار قدرت و تصمیم‌گیری‌ها به‌ویژه در تحولات مهم سیاسی و امنیتی کشور است و از این دست فعالیت‌ها زنان کشور را در درون پارلمان کشور منسجم‌تر می‌سازد.
رئیس اجرائیه کشور به اعضای گروپ پارلمانی اتحاد ملی زنان افغانستان وعده سپرد که با هماهنگی اعضای این گروپ برای تامین حقوق زنان و نقش فعال آنان در تمام بخش‌ها همکاری می‌کند. در این جلسه همچنان در باره اوضاع ولایت‌های مختلف کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

کابل باختر 3 دلو
داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور، امروز  با والتر هسمن سفیر آلمان درکابل دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این دیدار، اوضاع امنیتی و سیاسی٬ روابط منطقه‌ای و همکاری‌های بین‌المللی افغانستان به بحث گرفته شد و از نقش نیروهای امنیتی افغان در مقابله با گروه‌های تروریستی قدردانی به عمل آمد.
داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه ، با امتنان از کمک‌های همه جانبه جامعه جهانی٬ به ویژه جمهوری فدرال آلمان به دولت و مردم افغانستان، پروژه‌های این کشور در افغانستان را مهم، موثر و مفید عنوان نمود و تاکیدکردکه مردم افغانستان، هیچ‌گاهی چنین همکاری‌ها را فراموش نمی‌نمایند.
والتر هسمن سفیرآلمان در افغانستان نیز با قدردانی از تلاش‌های رهبری حکومت وحدت ملی٬ به‌ویژه رئیس اجرائیه برای تامین ثبات، مبارزه با فساد، روند گفتگوهای صلح و تحکیم روابط با جامعه جهانی، به حمایت کشور متبوعش از دولت افغانستان تاکید نمود.
وی در حالی‌که فعالیت گروه‌های هراس افگن را تهدیدی برای تمام جهان عنوان نمود، تصریح کردکه جامعه جهانی هم‌چنان به حمایت‌های همه‌جانبۀ خویش از دولت و نیروهای امنیتی افغان متعهد می‌مانَد.

ایبک باختر 3 دلو
مسوولان انجمن خبرنگاران شمال افغانستان از کاهش حضور شصت درصدی زنان در رسانه های زون شمال خبرمیدهد.
ذبیح الله احساس معاون اجرائیه این نهاد گفته است که نا امنی ها باعث کاهش حضور بانوان در رسانه های سمنگان ، بلخ، جوزجان وفاریاب شده است .
احساس با ابراز نگرانی گفته است که اگر حکومت ونهاد های مدافع از رسانه های به این مشکل رسیدگی نکنند ، رسانه های زون شمال بدون صدی بانوان خواهند ماند .ختم / ناجیه

يكشنبه ، 3 دلو 1395 ، 13:15

پیام های تسلیت

کابل باختر 3 دلو
شماری از ادارات دولتی با ارسال پیام های تسلیت مرگ پیرسید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان تسلیت گفته اند.
به گزارش آژانس باختر در پیام ها به نقش وجایگاه اثر گذاری پیرسیداحمد گیلانی درتحولات چهار دهه اخیر کشور اشاره شده از او به عنوان یکی از رهبران جهاد وحامی فصل سازندگی ومردم سالاری یاد گردیده است .
این پیام ها از سوی رهبری وزارت دفاع ملی ، اداره مستقل هوانوردی ملکی ، رهبری حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان وبرخی نهاد های دیگر مواصلت کرده اند.

کابل، 3 دلو باختر
جلسه کمیته قوانین کابینه، امروز تحت ریاست قانونپوه سرور دانش معاون دوم رییس جمهور و رییس آن کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،  در جلسه، ابتدا طرح مقرره جمع آوری اجساد، تسلیم دهی به اقارب یا تدفین آن ها، از جانب اعضای جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این طرح در سه فصل و دوازده ماده به هدف رعایت معاهدات ومیثاق های بین المللی که افغانستان به آن ملحق شده است و نیز جمع آوری اجساد اشخاص در جبهات جنگ و یا عملیات تروریستی، تثبیت هویت کشته گان، چگونگی تسلیم دهی اجساد به اقارب شان و دیگر موارد مرتبط، تنظیم شده است.
پس از تبادل نظریات و دیدگاه های اعضای جلسه ، این طرح  مورد تأیید قرار گرفت  که برای طی مراحل قانونی، به کابینه جمهوری اسلامی افغانستان ارائه خواهد شد.
همچنین در این جلسه ، طرح مقرره صحت ایمنی در معادن مورد بحث و بررسی اعضای جلسه قرار گرفت که سرانجام از جانب اعضای جلسه مورد تأیید واقع شد. این طرح در شصت و نه ماده به هدف سلامت و مصئونیت کارگران معادن، جلوگیری از حوادث و  نیز تطبیق معیارهای کاری در معادن، تنظیم شده است.
همچنین ، طرح تعدیل و لغو برخی مواد مقرره تنظیم حقوق تقاعد افسران، بریدملان و ساتنمنان مورد بحث  و بررسی قرار گرفت که پس از بررسی و ارائه نظریات اعضای جلسه این طرح نیز تأیید شد که برای طی مراحل قانونی به کابینه جمهوری اسلامی افغانستان ارائه می گردد.
در این جلسه همچنین طرح تعدیل ماده نهم قانون کارکنان خدمات ملکی مورد بررسی قرار گرفت و از جانب اعضای جلسه مورد تأیید واقع شد. براساس این طرح تعدیل، برای افراد دارای تحصیلات ماستری و دکتورا در استخدام های دولتی، نسبت به قانون قبلی، شرط سابقه  کاری کمتر مد نظر گرفته  شده است.

يكشنبه ، 3 دلو 1395 ، 13:13

مراکز تضمین کیفیت ایجاد شد

کابل، 3 دلو باختر
مراکز تضمین کیفیت در پوهنتون های کابل، طبی کابل و پوهنتون تعلیم و تربیه شهید استاد ربانی، ایجاد و از سوی وزیر تحصیلات عالی افتتاح شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت تحصیلات عالی به آژانس باختر، پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی، حین افتتاح این مراکز گفت، هدف از ایجاد این مراکز بازنگری کیفیت پوهنتون ها و گنجانیدن آن در برنامه های انکشافی یا و استراتیژیک پوهنتون های مربوطه می باشد.
موصوف اضافه کرد کار در راستای ارتقای کیفیت درسی، یک روند دوامدار و مستمر بوده که به همکاری و تلاش همه جانبه ضرورت دارد.
به گفتۀ وی مراکز تضمین کیفیت در امر تنظیم پلان گذاری و ارزیابی خودی و ایجاد یک روند دوامدار بهبود کیفیت تدریس و آموزش در پوهنتون ها همکاری خواهد کرد.
قابل ذکر است این مراکز به کمک مالی برنامه انکشاف تحصیلات عالی ( HEDP) ایجاد گردیده است.
به گفته مسوولان، مرکز تضمین کیفیت پوهنتون قندهار آماده بهره برداری بوده و قرار است چنین مراکز در آینده نزدیک در پوهنتون های البیرونی، بلخ، هرات، شیخ زاید و ننگرهار نیز به کمک مالی برنامه یاد شده ایجاد گردد.

کابل، 3 دلو باختر
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه  امروز شفاخانه تداوی معتادین 50 بستر ولایت پروان را افتتاح کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژانس باختر، ین شفاخانه دارای  پنجاه بستر بوده که در بخش های خدمات داخل بستر، سراپا، آگاهی دهی در مورد اضرار مواد مخدر، مشوره دهی، انگیزه دهی به منظور ترک مواد مخدر، خدمات ارایه می نماید .
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه در مراسم  گشایش این مرکز صحبت نمود و گفت:" اعتیاد به مواد مخدر یک پدیده خانمان سوز بوده که معمولا قشر جوان اجتماع را که منحیث زیر بناء اصلی و سرمایه اقتصادی در جهان امروزی شناخته شده مورد هدف قرار میدهد.
داکتر فیروز میگوید که، ولایت پروان مانند دیگر ولایت های کشور از چشم مافیای مواد مخدر بدور نمانده و آنان توانسته اند که یک تعداد از جوانان این ولایت را بسوی اعتیاد به مواد مخدر سوق بدهند.
بعداً محمد عاصم عاصم والی پروان از رهبری وزارت صحت عامه در راستای ایجاد شفاخانه 50 بستر تداوی معتادین در این ولایت ابراز قدر دانی نموده و پدید اعتیاد به مواد مخدر را در کشور یک مصیبت بزرگ تلقی نمود.
همین اکنون 109 مرکز تداوی معتادین مواد مخدر در سراسر کشور وجود داشته که 58 مرکز آن در چوکات وزارت صحت عامه فعالیت دارد و ظرفیت مجموعی این مراکز بیشتر از چهار هزار بستر در یک دور و بیشتر از چهل هزار مریض را در یک سال تحت تداوی قرار میدهند.
در حال حاضر بیش از سه میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر میباشند.

کابل باختر 3 دلو
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه امروز با رسکاس بیرنوتاس سفیر غیر مقیم جمهوری لتوانیا برای افغانستان، ملاقات کرد.
در ابتداء، سفیر غیر مقیم جمهوری لتوانیا صحبت کردو گفت : افغانستان و لتوانیا روابط صد ساله تاریخی دیپلوماتیک دارند.
بعداً، وزیر امور خارجه صحبت کرده ، تقرر سفیر غیر مقیم آن کشور  در افغانستان را ، نشانه ای از علاقمندی آن کشور برای تحکیم و گسترش روابط و مناسبات دیپلوماتیک و همکاری با افغانستان خوانده، از حضور نیروهای لتوانیایی و تیم بازسازی ولایتی ولایت غور در سال های گذشته همچنان از همکاری نیروهای خاص لیتوانیایی در آموزش قوت های خاص پولیس ملی افغان در ولایت قندهار تشکر نمود.
سفیر غیر مقیم لتوانیا افزود که کشورش در بخش ارائه خدمات خاصتاً تنظیم ترانسپورت تجارب خوبی دارد و با در نظرداشت برنامه های حکومت افغانستان در راستای اتصال منطقه یی، دو کشور می توانند در زمینه اعمار خطوط آهن همکاری های بیشتری داشته باشند.
وزیر امور خارجه از بورسیه های کوتاه مدت که از جانب آن کشور در سال های گذشته برای ارتقای ظرفیت کارمندان دولت افغانستان اعطا گردیده بود، ابراز تشکر نموده، خواهان اعطای بورسیه های بیشتر تحصیلی در رشته های مختلف برای محصلین افغان گردید که در زمینه سفیر غیر مقیم آن کشور وعده همکاری سپرد.  

کابل باختر 3 دلو
وفات پیر سید احمد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی اسلامی و رییس شورای عالی صلح افغانستان، موجب تأسف و تأثر عمیق اینجانب گردید.
نقش و جایگاه جناب پیر گیلانی در تحولات و تاریخ چهار دهه اخیر کشور، روشن، برجسته و ستودنی است. وی در هر دوره‌ای از حیاتش که منافع ملی افغانستان تصمیم و حرکتی را ایجاب کرد، فعالانه در آن تصمیم و حرکت، سهم گرفت. او از پیشاهنگان و رهبران جهادی، از محورهای مقاومت ملی و از حامیان مهم فصل سازندگی و مردم‌سالاری بود. در واپسین دوره حیاتش که کشور به صلح و آرامی، بیش از هر امر دیگری نیاز پیدا کرد، وی مسؤولیت این روند را به عهده گرفت.
جناب پیر گیلانی به حیث شخصیت مذهبی، از نفوذ عمیق و احترام بالا در میان مردم و پیروانش برخوردار بود. وی با این ویژگی شخصیتی، توانسته بود وحدت، همسویی و همبستگی را در میان مردم تقویت نماید.
شکی نیست که وجود پیر سید احمد گیلانی با این کارنامه و تجارب مهم، کشور ما را در جهت کسب موفقیت‌های بیشتر و فایق آمدن بر چالشها، کمک می‌نمود. از اینرو، فقدان وی یک ضایعه تأسفبار برای کشور به حساب می‌آید.
من، ضمن اظهار تأسف و تأثر، وفات آن مرحوم را به "ریاست جمهوری"، و مردم افغانستان، به ویژه ارادتمندان، پیروان و خانواده تسلیت گفته، برای مرحوم مغفور رضوان و پاداش نیک الهی و برای بازماندگانش صبر جمیل از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

کابل باختر 3 دلو
مرکز فرهنگی حداد فرهاد امروز درنشستی اعلام موجودیت کرد.
این مرکز به هدف رشد فرهنگ اصیل افغانی، جلوگیری از تهاجم فرهنگ بیگانه و معاونت با اهل فرهنگ ایجاد شده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: درنشستی که به این  هدف برگزار شد ابتدا اسدالله غضنفر مشاور رئیس جمهور درامور فرهنگی وداکتر نبی مصداق مشاور رئیس جمهور پیرامون اهداف ، برنامه ها ومبارزات غلام محمد فرهاد موسس حزب افغان ملت واولین شاروال منتخب شهر کابل وقدرت الله حداد فرهاد به تصفیل صحبت کردند .
بعداً زردشت شمس معین مالی،  اداری وگرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرده مطرح ساخت که این وزارت به خاطر ایجاد مراکز  فرهنگی سهولت های لازم را فراهم کرده است.
به گفته وی این مراکز درمطابقت به قوانین نافذه کشور ورشد فرهنگ اصیل افغانی کار کند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL