27 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلاناتشهرجلال آباد ۲۷ میزان باختر
سه طالب مسلح در جنگ  با نظامیان در ننگرهار کشته شدند.
این طالبان شب گذشته هنگام حمله بریک قرارگاه قیام کنندگان در ولسوالی لعل پور کشته شدند.
به اساس گزارش ها طالبان پس ازاین حمله با واکنش تند نظامیان و قیام کنندگان رو به رو شدند وبه فرارمجبورکردند.
دفتر رسانه های ولایت ننگرهار با پخش خبرنامه یی می گوید که دراین نبرد سه طالب مسلح کشته شدند.
در خبر نامه گفته شده است که  این طالبان هنگام حمله بریک قرارگاه برعلیه شان ، درگلوله باری قیام کنندگان  ازپا درآمدند.
گفته می شود که دراین نبرد به نظامیان و غیرنظامیان محل آسیب نرسیده است.ختم/شکریه

شهرکنر۲۷ میزان باختر
یک کانال آبیاری در کنر پس از بازسازی به بهره گیری سپرده شد.
این کانال که در ولسوالی شیگل موقعیت دارد ، به طول چهار کیلومتر توانایی آبیاری تا سه صد جریب کشتزار را دارا است.
وزارت زراعت ، آبیاری و مالداری برای ترمیم این کانال بیش از دو ملیون و چهارصدو چهل هزار افغانی هزینه کرده است.
دهقانان در شیگل کنر از بازسازی این کانال آبیاری استقبال کردند.
آنان گفتند تا کنون درنبود یک کانال آب زیادی ضایع می شد و نیز میزان محصولات شان اندک بود اما با ترمیم این کانال کاروبار شان رونق خواهد گرفت.ختم/ابوی

کابل/ 27 میزان/ باختر
دو فرد انتحاری سوار بر موتر بمب‌گذاری شده در غزنی صبح امروز قبل از رسیدن به هدف کشته شدند.
محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، به آژانس باختر گفت که این دو انتحاری که سوار بر یک موتر بمب‌گذاری شده بودند در یک حمله هوایی قوای ایتلاف در مربوطات ولسوالی زنخان آن ولایت کشته شدند.
طبق یک خبر دیگر، در یک عملیات نظامیان افغان دیشب در قريه عيدى ولسوالى قره باغ غزنى يک مخفيگاه مهمات طالبان کشف شد و هفده حلقه ماين بوشکه ‌یی، سی وپنج فير مرمى هاوان و چهار صندوق مرمى دهشکه اﺯ آن به دست آمد.  احمد نعیم دوستی

پل علم/ ۲۷ میزان/ باختر
حرکت مردمی صلح خواهان هلمندی می گویند که شش عضو آن حرکت در لوگر امروز ربوده شدند.
بسم الله وطن دوست، سخنگوی حرکت مردمی صلح خواهان هلمندی به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که شش تن از اعضای آن حرکت در مربوطات لوگر از سوی طالبان در حالی ربوده شدند که می خواستند در یک گردهمایی مردمی در منطقه شهرک پل علم مرکز آن ولایت شرکت کنند.
شاهپور احمدزی سخنگوی قومندانی امنیه لوگر در مورد ربودن این افراد اظهار بی خبری کرد و افزود که بررسی های پولیس در زمینه آغاز شده است.
این کاروان یک هفته قبل وارد لوگر شد، خواست اصلی آنان، اعلام آتش‌بس و آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان است. احمد نعیم دوستی

شنبه ، 27 میزان 1398 ، 11:12

یک قاضی در پکتیا به قتل رسید

کابل/ 27 میزان/ باختر
افراد مسلح ناشناس یک قاضی را در پکتیا دیشب به قتل رساندند.
عبدالله حسرت، سخنگوى والی پکتيا، به آژانس باختر گفت که افراد مسلح ناشناس قاضی لاهور را در ولسوالی احمدآباد آن ولایت به قتل رساندند.
وی افزود که این رویداد زمانی رخ داد که قاضی لاهور به‌سوی خانه‌اش درحرکت بود.
حسرت علاوه کرد که بررسی‌های پولیس به‌منظور بازداشت عاملان این رویداد آغازشده است. احمد نعیم دوستی

کابل / ۲۷  میزان/ باختر
دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا که به اتخاذ تصمیم عجولانه شهرت دارد این بار ۲۰۰ ملیون دالر٬ که ازسوی امریکا برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان اختصاص یافته بود از بودجه کم کرده است.
به گزارش آژانس باختر رسانه های امریکایی گفته اند که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا بیش از 200 میلیون دالر از بودجۀ پنتاگون را که برای مبارزه با موادمخدر در افغانستان اختصاص یافته بود برای ساخت دیوار سرحدی با مکسیکو هزینه کرده است.
احداث دیوار مرزی با مکسیکو یکی از وعده‌های کلیدی ترامپ در جریان کارزارهای انتخاباتی اش بود٬ برنامه که مردم مکسیکویی ها آن را برای خود توهین دانسته اند و رییس جمهوری آن کشور حاضر نشد با ترامپ دیدار کند.
امریکاساخت این دیواررا برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر به آمریکا پر اهمیت می داند.
آمریکاو مکسیکو حدود سه هزار و ۱۴۵ کیلومترمرزمشترک دارند که حدود هزار کیلومترآن حصار کشی شده است.
این برنامه ترامپ ۳۳ میلیارد دالر هزینه بر می دارد مگر کنگره امریکا حاضر نه شد بودجه آن را تصویب کند.
ترامپ که در ساخت دیوار مکسیکو جدی است و آن را برای برنامه های بعدی اش منجمله مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا که سال آینده برگزار خواهد شد حتمی می داند در صدد تامین بودجه این برنامه جنجالی از طرق دیگر است.
او این بار۲۰۰ میلیون دالر ا از بودجه پنتاگون از جنگ امریکا با مواد مخدر کاست در حالی که در شروع سال (۶۵۰) میلیون دالر ا از بودجه وزارت دفاع امریکا که برای نظامیان افغان اختصاص یافته بود٬ کم کرد.
سناتوران امریکایی می گویند که ساخت دیوار در مکسیکو چندان مهم نیست مگر اولویت های دیگری است که امریکا باید به آن برسد.
جنگ با هراس افگنی ومواد مخدراولویت امریکا است که هویت و اقتدارامریکا را به چالش کشیده است.
شماری ازسناتوران های امریکایی ادعا دارند که افغانستان مرکز تولید 90 در صد از هیرویین جهان است وکاهش بودجه مبارزه با مواد مخدر٬مشکل رانه تنها در افغانستان بل در جهان تشدید می کند.
این سناتوران٬ رییس جمهور ترامپ را متهم به سو استفاده از قدرت کرده است.
سناتوران ارشد دموکرات و جمهوری خواه در حالی نامۀ اعتراض‌آمیز خود را نسبت به این اقدام ترامپ به وزیر دفاع امریکا ارسال کردند که افغانستان مرکز تولید 90 درصد هیرویین جهان است.
آنان تاکید کردند که موادمخدر یکی از منابع مالی اصلی مخالفان مسلح دولت افغانستان است و پنتاگون باید تلاش‌هایش را برای مبارزه با  موادمخدر افزایش دهد.
باید گفت که امریکا و بریتانیا دو کشور محوری در امر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان بودند مگر در چندسال گذشته کمک های این دوکشوردر امر مبارزه بامواد مخدردر افغانستان به حداقل آن رسیده است  وکاهش قابل ملاحظه یی یافته است.
با آن که افغانستان در طول هژده سال گذشته شاهد حضور گرم جامعه جهانی بود مگر این حضور نه تنها باعث کاهش تولید و قاچاق مواد دمخدر نشده است بل ما در سال های اخیر شاهد ازدیادکشت و تولید مواد مخدر در افغانستان هستیم.
منابع خارجی عاید موادمخدر در افغانستان را بالاتر از پنجاه میلیارد دالردر سال  می داننددر حالی حدود دو میلیارد دالرآن وارد اقتصاد افغانستان می شود.
ادعا هایی وجود دارد که  سازمان های استخباراتی  وشماری از کشور ها به شمول پاکستان تولید و ترانزیت مواد مخدر افغانستان را مدیریت می کنند و عاید اصلی را سازمان های استخباراتی و گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان  به دست می آورند صائم

تخار/ 27 میزان/ باختر
یک استاد پوهنتون تخار دیشب از سوی  یک ساتنمن پولیس ملی با ضرب مرمی تفنگچه به شهادت رسید.
خلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار به خبرنگار آژانس باختر گفت که یک ساتنمن قومندانی امنیه ولسوالی فرخار  سید نور الحق استاد پوهنځی اقتصاد  پوهنتون تخار را در قریه سنگ آتش  آن ولسوالی پس از مشاجره لفظی با ضرب مرمی تفنگچه به شهادت رساند.
وی گفت که پولیس، ساتنمن یاد شده را باز داشت کرد و قضیه زیر بررسی قرار دارد. برمک

شنبه ، 27 میزان 1398 ، 10:14

اطلاعيه

كابل/  27 ميزان/ باختر
یک مرد چهل وپنج ساله كه از اثر يك حادثه ترافیکی درساحه كوته سنگی فوت كرده است جسد اش به طب عدلي انتقال يافته است .
ميت پيراهن وتنبان كريمی واسكت سياه به تن دارد همچنان اسنادی كه ازميت به دست آمده است هويت اورا به محمد ياسين ولد نادر علي ولديت قربان علی مشخص كرده است .
اقارب وي با شماره تيلفون 0202503711وياطب عدلی درتماس شوند .
  ختم- فريبا

كابل/ 27 ميزان/ باختر
وزارت دفاع ملي  ازكشته شدن 64 هراس افگن در 9 ولايت كشور خبر داده است .
اين افراد در فعاليت هاي محاربوي  نيرو هاي امنيتي ودفاعي  كشور كه در ولايت هاي هلمند،  فارياب، كندز، ننگرهار، قندهار، اورزگان، زابل، ميدان وردک ،  فراه  انجام شد كشته شدند.
درخبرنامه وزارت دفاع ملي گفته شده كه در اين فعاليت ها 64 هراس افگن كشته شدند.
درخبرنامه علاوه شده است كه 13 فرد ديگر دشمن زخمي و چهارتن اسير شده اند ونيز جنگ افزار هاي سبک وسنگين، 9 عراده موتر ، 10 عراده موترسايكل ، 10جوره  البسه نظامي،  500كيلوگرام مواد انفجاري و 165 كيلو گرام مواد مخدر به دست  آمده يک ویک مخفی گاه ودو ذخيره  گاه مهمات جنگ افزار هراس افگنان تخريب شده است .  ختم- فريبا

شنبه ، 27 میزان 1398 ، 10:13

زنی در فاریاب به قتل رسید

میمنه/  27 میزان/ باختر
یک زن جوان دیشب در فاریاب توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسید.
عبدالکریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب به آژانس باختر گفت که این زن در گذر عرب خانه ناحیه چهارم شهر میمنه در منزلش به ضرب مرمی تفنگچه به قتل رسید.
یورش افزود: شوهر این زن که کارمند خدمات ملکی  محبس آن ولایت است نیز از سوی این افراد زخم برداشته است وجهت تداوی به کابل انتقال شد .
منبع می گوید، پولیس به خاطر دستگیری عاملان این رویداد تلاش می کند . لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL