29 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن 115 هراس افگن در نقاط مختلف کشور

کشته شدن 115 هراس افگن در نقاط مختلف کشور

کابل باختر 29 اسد وزارت دفاع ملی از کشته شدن 115تن...

اطلاعیه اکادمی علوم

اطلاعیه اکادمی علوم

کابل باختر23 اسد سمینارعلمی و تحقیقی زیرعنوان اطفال آسیب...

یک رسانه امریکایی : دستان پنهان در قاچاق مواد مخدر از افغانستان به امریکا دخیل است

کابل باختر 29 اسد افزایش تولید هیروئین افغانستان هزینه جنگ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 اسد
وزارت دفاع ملی از کشته شدن 115تن تروریست طالب در جریان عملیات های نیروهای امنیتی و دفاعی در بخشهای از کشور خبرداد.
دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی با ارسال خبرنامه به آژانس باختر نگاشته است.
  در 24 ساعت گذشته نیرو های ملی دفاعی وامنیتی عملیات مشترک تهاجمی و تعرضی را به هدف محافظت از جان ومال مردم و سرکوب هراس افگنان در نقاط مختلف کشور راه اندازی نمودند که در نتیجه 115 دهشت  افگن به شمول 4 تن از اعضای داعش کشته ،   105 تن  دیگر زخمی و 3 تن  گرفتار گردیدند.
این عملیات ها درولایات ننگرهار، کاپیسا، پکتیا، پکتیکا، غزنی لوگر ،  کندهار ارزگان،  غور، بادغیس، بغلان ، فاریاب و هلمند راه اندازی گردیده  در نتیجه آن  در ولسوالی های جانی خیل، احمد خیل و جاجی آریوب ولایت پکتیا 48 تن تروریست طالب کشته ، 30 تن زخمی و مقدار سلاح و مهمات از بین برده شده ، در ولسوالی تیوره ولایت غور 20 تن دهشت افگن کشته ، 34 تن زخمی ، 2 عراده موتر ، 16 عراده موتر سایکل و 5 موضع مستحکم دشمن از بین برده شده ، در ولسوالی های ناوه و سنگین ولایت هلمند 22 تن دهشت افگن کشته و  12 تن زخمی و در مرکز ولایت ارزگان 8 تن دهشت افگن کشته و 15 تن دیگر زخمی گردیده اند.
همچنان در این عملیات در ولسوالی های ده یک و گیرو  و ساحه قلعه قاضی مرکز ولایت غزنی  7 تن تروریست طالب کشته و 14 تن زخمی ، در ولسوالی چرخ ولایت لوگر 2 تن دهشت افگن کشته و 3 تن دستگیر ، در ولسوالی گومل ولایت پکتیکا 4 تن دهشت افگن کشته و یک عراده موتر دشمن از بین برده شده  و در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار 4 تن داعشی  کشته شدند.
همچنان وزارت دفاع ملی میگوید در 24 ساعت گذشته 20عملیات تصفیوی پلان شده، 22 عملیات خاص و 2 عملیات شبانه در13  ولایت کشور راه اندازی گردیده ، نیروهای هوائی 127 پرواز هوائی به حمایت نیرو های اردوی ملی اجرا نموده و 34 ضربه به لانه های دشمن وارد گردیده است # فریبا احسان زاده

يكشنبه ، 29 اسد 1396 ، 11:10

اطلاعیه اکادمی علوم

کابل باختر23 اسد
سمینارعلمی و تحقیقی زیرعنوان " اطفال آسیب پذیر، راه های پیشگیری ومسولیت جامعه دربرابرآن " ازطرف انستیتوت فلسفه و جامعه شناسی مرکزعلوم اجتماعی معاونیت علوم بشری اکادمی علوم ، برگزار میشود.
بنآ علاقمندان میتوانند مقاله های شان را دررابطه به موضوع سمینار، زیراین عناوین بنویسند :
ا- بررسی عوامل اعتیاد اطفال به مواد مخدر و راه های پیشگیری آن
2- بررسی استفاده سوء ازاطفال کاسب درشهرکابل و پیامده های آن
3- بررسی فرارازمنزل به مثابۀ یکی ازعوامل متبارز انحراف اطفال درافغانستان
4- نقش خانواده درکاهش آسیب پذیری اطفال درکشور
5- نقش ارزش های دینی و فرهنگی درکاهش آسیب پذیری های اطفال افغانستان
6- تحقیق پیرامون اختطاف وقاچاق اطفال درشهرکابل
7 - نقش تطبیق قوانین جزایی درجلوگیری ازتخلفات اطفال درجامعه
8- رسالت رسانه ها دربرابرآسیب پذیری اطفال افغانستان
9- استفاده ازاطفال درفعالیت های جنگی و پیامد های روانی آن
10 - بررسی وضع اطفال درپرورشگاه ها ( فرصت ها و چالش ها )
11- بررسی وضعیت اطفال زنان زندانی درشهرکابل و پیامد های آن
12 - نقش تعلیم و تربیه درکاهش آسیب پذیری اطفال درجامعه .
همچنان مقاله ها باید دارای مقدمه ، هدف ، مبرمیت و محتوای مرتبط به عنوان ، نتیجه گیری، پیشنهاد و ماخذ بوده و خلاصۀ آن طی 15 دقیقه ارائه شده بتواند.
پیشنهاد و تحریرمقاله ها با عناوین جدید که دارای مبرمیت بیشتر بوده و با عناوین  سیمینارمطابقت داشته باشند ، پذیرفتنی است .
مقاله ها ازتاریخ نشراین اطلاعیه تا 10 سنبله سالروان به اکادمی علوم ، مرکزعلوم اجتماعی  واقع شهرنو ، عقب وزارت امورداخله ، کوچه مسجد شاه بوبو جان ، تعمیر اکادمی علوم و یا به ایمیل آدرس :  آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید ارسال شود.
علاقمندان میتوانند به خاطرمعلومات بیشتر به شماره های تماس 0799482160  و 0202201203  آن اداره درتماس شوند. احمدضیا احمدی 

کابل باختر 29  اسد
افزایش تولید هیروئین افغانستان هزینه جنگ امریکا و مبارزات سیاسی انتخابات های آنکشور را تمویل میکند .
جیمزدین یکی ازمسوولین اجرائیه رسانه( ویترنزتودی )امریکایی با ابراز این مطلب نوشته است که ماموریت نظامی امریکا  در افغانستان ساحات  تولید مواد مخدررا بیشتر وآزاد ساخته است و این کار  امریکا روسیه و کشور های دیگر را براشفته ساخته است.
گزارش گرآژانس باخترمینگارد : این تحلیلگر امریکایی گفته است که درقاچاق مواد مخدر و بخصوص هیروئین در کنار افغان ها کسانی دیگر هم دست دارند که این مواد و مواد ممد تولید هیروهین رابه افغانستان و از فغانستان به بیرون انتقال میدهند و بازار های امریکا را دربخش استفاده از مواد مخدر گرم ساخته است .
برخی از مقامات امریکا یی درروز بین المللی  مبارزه علیه مواد مخدر در کابل گفته اند، هیروئین افغانستان به بازار های امریکا یی وارد میشود که این مواد مخدر توسط نظامیان وبرخی قراردادیان امریکایی به آن کشور انتقال میابدو حاصل این قاچاق  درمبارزات انتخاباتی و عملیات های مخفی سی آی ای به مصرف میرسد . او میگوید که دستان پنهان در این روند دخیل اند .
جیمزدین مسوول اجرائیه رسانه ویترنز تودی  تاکید کرده است نه تنها قراردادیان ونظامیان امریکایی بلکه افراد ملکی نیز در قاچاق وانتقال هیروئین شریک اند که در داخل افغانستان وخارج ازافغانستان از طریق پرواز های هوای تنظیم میگردد.او تاکید دارد که قاچاق وانتقال هیرویین به امریکا افزایش یافته است و درآمد آن در مبارزات انتخاباتی وعملیات های مخفی سازمان استخباراتی امریکا مصرف میشود.
وی افروده است معلومات ما همین است که بیشترین مقدارهیرویین که از طریق عملیات های مخفی  بدست می آید یعنی انتقال آن از طریق گمرگات عادی صورت نمی گیرد بلکه آنان از خود شرکت های هوایی  خاص دارند زیراین قراردادیان دراطراف  مقامات برجسته وزارت دفاع واداره سازمان استخباراتی قرار دارند و از این کار بیشتر نفع میبرند.
این بار اول نیست که تحلیلگر امریکا از افزایش تولید قاچاق مواد مخدربخصوص هیروئین دربازار های گرم امریکا پرده برمیدارد مقامات روسیه نیز از بی توجی امریکا در زمینه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان ابراز نگرانی کرده است .
وزیر خارجه روسیه در نشست خبری سالانه این وزارت اعلام کرد که از امریکا و ناتو در افغانستان خواسته تا به قاچاق هیروئین و تجارت مواد مخدر در افغانستان پایان دهند.
لاوروف می گوید که امریکا و ناتو از عساکر خود برای محافظت از کشت، تولید و قاچاق هروئین از افغانستان به سایر کشورهای جهان استفاده می‌کند.
لاوروف با اشاره به اینکه افغانستان هم اکنون 90 فیصد هروئین جهان را تامین می‌کند با متهم کردن امریکا به نادیده گرفتن این مسئله، گفته است  که این آمار نشانگر آزادی در تجارت، کشت و تولید هروئین در افغانستان است.
برخی اگاهان نیز به این باوراند با وجود اینکه دولت همواره تاکید کرده‌است که کشت و تجارت مواد مخدر نقش اساسی در دوام جنگ و تامین مالی مخالفان مسلح دولت در افغانستان دارد، امریکا و ناتو در امر مبارزه با کشت و تجارت مواد مخدر صادقانه عمل نکرده‌اند.
تا اکنون مقامات امریکایی و افغان در خصوص ادعا مطرح شده از سوی رسانه امریکایی و وزیر خارجه روسیه واکنش نشان نداده اند، مگر مقامات افغان قبلا گفته اند که قاچاق مواد مخدر در این کشور یک مشکل داخلی نیست  بل یک معضل فرا منطقه است که باید در یک اجماع جهانی حل گردد.
مقامات افغان میگویند که از کشت  و تولید  مواد مخدر بیشتر مافیای جهانی سود برده است سهم کشاورزان افغان در  مساله اندک  وکم  است و بیشتر کشور های دیگر اند که از تولید مواد مخدر در افغانستان سود برده اند.
باید گفت که امریکا  وبریتانیا قبلا قویترین حامیان دولت افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر بودند مگر حالا کمک های این دو کشوردر این راستا کاملا متوقف شده است . ختم جاوید روشان

کابل باختر 29  اسد
روز جمعه گذشته یک روز کاری مهم برای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود.
وی که در کمپ تفریحی رئیس جمهور امریکا در ایالت مریلند بسر میبرد با همکاران و تیم کاری خود شامل وزرای خارجه، دفاع، امنیت ملی داخلی آمریکا، رئیس سازمان سیا، جنرالان بلند پایه پنتاگون ،جلسه کاری را در پشت درهای بسته در کمپ دیوید برگزار کرد تا در مورد برنامه راهبردی آمریکا در طولانی ترین جنگ آن کشور یعنی جنگ علیه هراس افگنی در افغانستان تصمیم بگیرد و یک راهبرد تازه را ایجاد کند.
ترامپ بعد از این نشست در تویتر خود نوشت که وی یک روزمهم و دشوار را سپری کرد و در باره افغانستان تصمیم های زیادی گرفت.
این نشست در حالی برگزار شد که مقامات ارشد دفاعی، استخباراتی و کارشناسان امنیتی و دفاعی آن کشور چند ماه مصروف طرح راهبردی امریکا در جنگ افغانستان بودند.
طی این مدت انها گزینه های زیادی تشخیص دادند تا ترامپ تصمیم بگیرد که آینده جنگ افغانستان چگونه رقم بخورد و آمریکا چگونه در این جنگ پیروز شود.
ازدیاد شمار عساکر در افغانستان، سپردن جنگ به شرکت های امنیتی و سپردن امکانات بیشتر برای نیروهای افغان و بیرون شدن آمریکا از این جنگ، مگر با حفظ حملات هوایی بخصوص طیاره های بدون سرنشین، بیرون شدن کلی عساکر امریکایی از افغانستان.
اینها از جمله مواردی اند که در میز کار ترامپ گذاشته شد تا یکی از آنها مورد قبول قرار گیرد و بالاخره، ترامپ سرنوشت طولانی تر جنگ امریکا در بیرون از کشوررا تعیین کند.
با آنکه ترامپ از گرفتن تصامیم مهم در نشست روز جمعه سخن گفت مگر واضح نساخت که این تصامیم چه بوده است؟
نشست روز شنبه ادامه نشست های است که قبلاً مقامات ارشد آمریکایی در خصوص افغانستان برگزار کرده اند نشست های که با اختلافات نظر پایان یافته است.
در میان چنین اختلافات بود که ترامپ به روز جمعه نزدیکترین مشاور و حامی خود استیف بنن را از مقام اش برکنار کرد.
بنن و داماد ترامپ مخالف ادامه  حضور نظامی آمریکا در افغانستان بودند.
با آنکه از نتایج نشست روز جمعه در کمپ دیوید اطلاعات به رسانه ها درز نکرده است، اما سخنگوی قصر سفید گفته که ما در مورد منافع خود در جنوب آسیا حساس هستیم و برای این منافع با یک استراتیژی معین بحث شده است.
خانم سندرز گفته است که رئیس جمهور در حالی مطالعه و انتخاب گزینه ها است و در یک زمان مناسب مردم امریکا ،هم پیمان های ما و شرکای ما از این تصمیم آگاه خواهند شد.
به باور آگاهان سیاسی افغان و کارشناسان نظامی کشور، تاخیر در اعلام برنامه های راهبردی آمریکا در افغانستان نشان میدهد که مقامات آمریکایی هنوز هم در این خصوص اختلاف نظر دارند.
این آگاهان می گویند که این مقامات در مرحله اول یک برنامه راهبردی را تنها در خصوص افغانستان فکر میکردند، مگر بعداً پاکستان را نیز شامل این برنامه ساختند، ولی حالال از گسترده تر شدن این برنامه حرف زده می شود یعنی برنامه که منافع آمریکا در سطح آسیا جنوبی تامین کند، به این ترتیب این برنامه در بر گیرنده هند، سریلانکا،بنگله دیش  و حتا ایران خواهد بود.
گسترده تر شدن این برنامه باعث بروز اختلافات در میان رهبران آمریکا شده است، زیرا این کشور در جنوب آسیا باید محتاطانه برخورد کند.
به باور این آگاهان گسترده تر شدن برنامه های راهبری آمریکا در خصوص افغانستان این حرف مقامات افغان را به کرسی می نشاند که گفته اند قضیه افغانستان یک مشکل داخلی نیست بل یک معضل منطقه یی و فرا منطقه یی و حتا میتوان گفت که بین المللی است.
این مقامات تاکید کرده اند که امریکا باید در کنار مبارزه با هراس افگنی در افغانستان به ابعاد خارجی ان نیز توجه کند، مراکز تمویل، خاستگاه و پناهگاه تروریستان را در آن طرف خط دیورند ازیاد نبرد و همچنان برای آمریکا ضروری است که حامیان سازمان های تروریستی را در پاکستان و کشورهای حوزه خلیج نیز تنبیه کند، تا جهان از شر تروریستان رهای بایند.# تحلیل سیاسی

کابل/باختر/29 اسد
بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز 29 اسد از این قرار است :
یک بوری برنج باریک اعلی 25 کیلویی   2200 افغانی .
هفت کیلو برنج شوله یی                        300 افغانی .
هفت کیلو بوره                                    310افغانی .
هفت کیلو ماش وطنی                            350 افغانی .
یک پیپ روغن 16 لیتره                        1130 افغانی .
یک بوری آرد گندم قزاقی 50 کیلویی         1200 افغانی .
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان              800 افغانی .
هفت کیلو نخود خام وطنی                       750 افغانی .
همچنان یک کیلو گاز مایع 60 افغانی ، یک لیتر تیل پترول به 42 افغانی و یک لیتر تیل دیزل به 41 افغانی به فروش میرسد . نازیلا عزیزی

کابل باختر 29 اسد
کار سا ختمان دیواراستنادی به طول 160 متر درکنار دریای کوکچه واقع قریه آلتی خواجه ولسوالی دشت قلعه تخار امروز آغاز شد.
عبدالقیوم قانع ابراهیمی ولسوال دشت قعله تخار به خبرنگارآزانس با ختر گفت: ساختمان این دیواراستنادی به هزینه بیش از هفده میلیون وششصدو هشتاد هزار افغانی ازبودجه بانک انکشاف آسیای  به مدت شش ماه ساختمان میگردد.
  ابراهیمی افزود، با ساخت این پروژه ده ها جریب زمین آبی دوباره احیا شده وازصدهاجریب زمین و قریه های که درکنار دریا آمو موقعیت دارد ازتهدیدآبخیزی نجات پیداخواهدکرد.# برمک

کابل باختر 29 اسد
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در هرات، با استاد عبدالعلی بارکزی مسوول مرکز توانبخشی معلولین هرات دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، استاد عبدالعلی بارکزی در مورد فعالیت های مرکز توانبخشی معلولان، مشکلات و چالش های فراراه فعالیت های فرهنگی و کاری افراد دارای معلولیت به رئیس جمهور معلومات داد و خواهان توجه و رسیدگی به آن گردید.
رئیس جمهور کشور کارنامه های موصوف را برای افراد دارای معلولیت ارزنده خوانده از استاد عبدالعلی بارکزی خواست که طرح ها و پیشنهادهای مشخص را برای بهبود وضع کاری، فرهنگی و تحصیلی افراد دارای معلولیت ترتیب و ارائه نماید تا به اساس آن اقدامات روی دست گرفته شود.# نالان

کابل باختر/ 29/ اسد
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار و گزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه وجهان نشر کرده اند .
روزنامه افغانستان ما سرمقاله ای شماره امروزی درصفحه دوم زیر عنوان ، جشن استقلال فراگیرترین رخداد ملی افغانستان نوشته و آورده است .
دیروز مصادف با نودوهشتمین سالروز استرداد استقلال  افغانستان توسط امان الله خان  غازی بود به همین مناسبت درسراسر افغانستان محافل گرامیداشت برگزار شد و تمام اقشار جامعه درآن سهم گرفتند . شاید کمتر کسی یافت شود که دراین باره حداقل بارنگ کردن تصاویر پروفایل خود درفیسبوک برنگ پرچم افغانستان سهم نگرفته باشد . تجلیل از این روز تنها دربرگزاری محافل دولتی محدود نماند بلکه هرکس به شیوه ای ازآن تجلیل بعمل آورد.
بودند کسانی  درهمین روز سعی کردند که زمزمه هایی از اختلاف قومی و قبیله یی و سیاسی به میان آورند.
تا به نحوی اینروز را تحت شعاع تفرقه و نفاق قراردهند.
اما هرگز موفق نبودند و صداهای شان درمیان شادی و ابراز احساسات مردم گم شدند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه سوم بازهم به این موضوع پرداخته و زیر عنوان استقلال افغانستان افتخار افغان ها نوشته است ، بدون شک استقلال افغانستان برای همه اقوام با هم برادر و برابر این مرز و بوم افتخار بسیار عظیم و بزرگ بوده وغرور ، غیرت و همت بلند آنان است . سال ها است که از اینروز تاریخی توسط مردم عزت مند این دیار گرامی داشت بعمل آمد و تجلیل میشود . ولی مهم آن است که تجلیل از این افتخارات تاریخی باعث ایجاد حس مشترک ، تاریخ مشترک ، درک ودردمشترک گردد و همدلی و همسویی را میان اقوام ساکن دراین وطن به وجود بیاورد ، به گونه ای که همه آنان این افتخارات را از آن خود دانسته و نسبت به حفظ آن احساس مسوولیت نمایند . به عبارت دیگر به افغان بودن خویش افتخار نموده و احساس سربلندی کنند ، ولی متاسفانه واقعیت ها دراین کشور نشان دهنده چنین امری نبوده و نیست ، مردم این سرزمین بیشتر گرفتار منازعه و درگیری جنگ و خشونتی بوده است که نابودی و ازبین رفتن شیرازه های زندگی اجتماعی و عقب ماندگی آنان را درپی داشته است و بجای زندگی مسالمت آمیز درکنار هم و تحمل و احترام متقابل به همدیگر به خون هم تشنه بوده اند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده است روز نامه افغانستان ما ، درشماره امروزی بیشتر به استقلال کشور توجه کرده و مطالب اختصاصی نشر کرده است.
اماروزنامه هشت صبح دربرگ نخست ازقول رییس جمهور آورده است افغانستان خانه همه شهروندان است .
هشت صبح درپیوند به عنوان فوق درصفحه سوم نوشته است رییس جمهور غنی که برای بزرگ داشت از 28 اسد سالروز استقلال کشور ، روز گذشته به هرات رفته بود درمیان شمار ازیادی از باشندگان آن ولایت گفت که روز 28 اسد روز احیای غرور و عظمت ملی افغانستان است .
او گفت مردم افغانستان باید برای انسجام بیش تر به یک بیرق بنازند و به احترام یک سرود به پا خیزند.
به نوشته این روزنامه آقای غنی 28 اسد را حکایت گرآزادگی و بزرگ اندیشی کسانی دانست که می خواستند افغانستان را از میان امواج متلاطم تاریخ باسربلندی عبور دهند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده است . هشت صبح نیز درصفحه های شماره امروزی بیشتر به سالروز استرداد استقلال کشور توجه کرده است.
به همین ترتیب روزنامه ماندگار آرمان ملی و دیگران درشماره های امروزی بیشتر به سالگرد استقلال کشور توجه کرده اند و مطالبی رانشر کرده اند.
ختم/ نالان

فیض آباد/ باختر/ 29/ اسد
مقام های محلی ولایت بدخشان گفته اند که درولسوالی تگاب و همچنان برخی مناطق مرکزی این ولایت عملیات تصفیوی نیروهای امنیتی و دفاعی برضد هراس افگنان به شدت جریان دارد.
مقامات امنیتی بدخشان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفتند که از یک هفته تاکنون درولسوالی تگاب وسایر مناطق مربوط فیض آباد ده هراس افگن کشته شده اند و پانزده تن دیگر شان زخم برداشتند .
احمد فیصل بیکزاد والی بدخشان گفت که تمام ساحات ولسوالی تگاب ازوجود هراس افگنان پاکسازی شده است .
مقام های محلی میگویندکه موقعیت ستراتیژیک این ولایت باعث شده است تا هراس افگنان داخلی و خارجی و قاچاقبران مواد مخدر به بدخشان چشم بدوزند و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تلفات سنگین به هراس افگنان وارد نموده اند.
بااین حال عبدالخالق آقچه یی قوماندان امنیه بدخشان گفته است نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از مورال قوی نظامی برخوردار اند و تاکنون دربسیاری مناطق تحرکات مسلحانه دشمن را عقب زده اند .
وی گفت ، عملیات تصفیوی تا پاکسازی کامل بدخشان ادامه می یابد.
ختم/ خالقیار

کابل   باختر   29   اسد
تجلیل از 28  اسد سالروز استرداد  اسقلال  کشور تجلیل از یک رویداد با عظمت است وانتظار این است که از رویداد های تاریخی وملی  به گونه تجلیل شود که شان و عظمت آنها بیشتر برجسته گردد
مفسر آژانس باختر مینگارد : از 28 اسد سالروز استردا د استقلال کشورروز گدشته به گونه گسترده  در سراسر کشور تجلیل شد .
اشتراک همه گان  درتجلیل از این رخداد بزرگ نشان میدهد عشق به  وطن ،آزادی و زندگی همچنان در تار وپود فرزندان افغان زنده است مگر تاکید مردم براین است که از رویدا د های ملی ، تاریخی ومذهبی در کشور به شکلی تجلیل شود که شایسته آن است.
کسب استقلال یا رویداد های تاریخی دیگر یک حادثه یا یک رویدا د تصادفی بوده نمیتوانند همه خون بها و حاصل مبازرات ، قهرمانی ها و فداکاری های است که نیاکان ما و فرزندان این کشور،آن را به جان خریدند تا ما هویت و افتخار داشته باشیم، این گونه رویداد ها، یادگاری از غازیان ، شهدا وبزرگان  ما اند که باید به گونه در تجلیل و یاد آوری از انها دست به کار شویم که عظمت و رشادت انها را پاسداری کرده باشیم.
شهروندان بخصوص جوانان ما باید با تشخیص ، عظمت  وبزرگی این رویداد ها عمل کنند نباید آن را فرصت برای تفریح و افراط تلقی نمایند  ونباید در بهانه تجلیل، برای دیگران مزاحمت خلق نمود.
ما در آینده ها رویداد های دیگر ملی و یا هم مذهبی را در پیشرو داریم به تجلیل و گرامیداشت آنها  خوایم پرداخت بهتر که از همین حالا بیاموزیم که نباید در برابر آنها برخورد سطحی  داشته و یا با کوتاه نگری عمل کنیم ، این گونه رویداد ها مال همه مردم افغانستان اند که باید دریک بینش  وسیع وملی با آنها  برخورد شود  برخورد سطحی و کوتاه نگری شماری از شهروندان  بخصوص جوانان  که با مزاحمت ها  وخلق مشکلات  همراه باشدمیتواند ما را به ابتذال بکشاند درفرجام باید از ابتذال دوری کرد  ختم تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL