04 سنبله 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نخستین بازی لیگ برتر فوتبال افغانستان روشن

نخستین بازی لیگ برتر فوتبال افغانستان روشن

کابل باختر 4 سنبله فصل پنجم لیگ برتر فوتبال افغانستان روشن...

رئیس جمهور غنی در جریان جلسه شورای امنیت ملی با جنرال راحیل شریف صحبت کرد

رئیس جمهور غنی در جریان جلسه شورای امنیت ملی با جنرال راحیل شریف صحبت کرد

کابل باختر4 سنبله جلسۀ فوق العادۀ شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 3 سنبله
پرونده های فساد بیست و یک عضو کابینه پیشین در مرکز عدلی و قضایی  مبارزه با فساد اداری بررسی می گردد.
این مرکز به اساس فرمان رییس جمهور در ماه سرطان ایجاد و روز گذشته به کارش آغاز کرد.
به گزارش آژانس باختر ، سخنگوی اداره لوی څارنوالی می گوید که ابتدا دراین مرکز پرونده های بیست و یک وزیر کابینه سابق و شمار دیگر از مقامات که از سوی هیئت گماشته شده از سوی رییس جمهور آلوده به فساد شناخته شده اند، بررسی میگردد.
ایجاد این مرکز مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

کابل 3 سنبله باختر
تاکنون در باره یازده اولویت بخش  خصوصی در نشست بروکسل، ۳۹ درصد پیشرفت صورت گرفته است.
به گزارش آژانس باختر، ریاست اجرائیه با نشر خبر نامهای در این باره نوشته است،براساس هدایت داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در جلسه کمیته اقتصادی، جلسه امروز میان اعضای کمیته اقتصادی شورای وزیران به ریاست نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران، با اشتراک وزیر تجارت و معاونین وزارت خانه ها، به منظور گزارش دهی و ارزیابی کمیته های کاری یازده اولویت سکتور خصوصی در نشست بروکسل، برگزار شد.
در این نشست نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران گفت: برای پیشبرد کارها، روی یازده اولویت، یازده کمیته ایجاد شده است که هر کمیته وظایف خاص و تعریف شده دارد، اما این کمیته ها مکلف است که از جریان کارها و پیشرفت های شان به سکرتریت مشترک و دارالانشای شورای وزیران گزارش دهی کنند.
همایون رسا وزیر تجارت و صنایع کشور در یک ارزیابی کٌلی افزود: یازده اولویت و ۱۱۳ شاخص برای دست یافتن به آن، شناسایی گردیده است که در نشست بروکسل ارایه شود، در این زمینه تا کنون ۳۹ درصد کارها پیش رفته است، اما برای سرعت کار لازم است تا کمیته ها، روی شاخصه های که در کوتاه مدت قابل تطبیق اند، کار کنند تا ما به هدف نهایی و تعیین شده در نشست بروکسل که پیشرفت ۵۰ درصد کارها است، برسیم.
اتاق های تجارت و صنایع کشور در این جلسه از پیشرفت کارها، در زمینه یازده اولویت سکتور خصوصی ابراز رضایت کرده و تاکید نمود: تاکنون کارها با هماهنگی لازم و جدیت پیشرفته است اما ما امیدواریم که این روند بعد از کنفرانس بروکسل نیز تداوم یابد، چراکه برخی از موارد یازده اولویت تا سال ۲۰۲۰ باید تکمیل گردد.
به گفته اتاق های تجارت و صنایع، کمیته های کاری یازده اولویت تا حال به طور شفای از کارکردهای شان خبر داده اند، اما برخی از آنها گزارش کامل با فیصدی مشخص و آمار دقیق ارائه نکرده اند، بنابراین لازم است تا اعضای این کمیته ها، گزارش کامل و دقیق از پیشرفت کارهای خود تهیه نمایند.
از جانب دیگر هنوزهم بخش سکتور خصوصی با چالش های فراوان مواجه است که می توان به طور نمونه از مشکلات در صدور جواز و عدم تطبیق قانون انرژی یادآوری کرد، لازم است برای حل آن اقدام عملی شود.
کمیته های کاری می گویند: اولویت های که در کوتاه مدت قابل تطبیق است، ۱۳ مورد شناسایی شده که قبل از نشست بروکسل باید بالای آن کارهای عملی صورت بگیرد، هرچند کارهای مثل سهولت ویزا برای تجار، تلاش برای تدوین پالیسی فایبر نوری، طرح پالیسی خط آهن، قانون خط آهن، تعیین معیارهای تضمینی و ایمنی خط آهن، برنامه های زیربنایی در زمینه سرک، استخراج معادن و خط ریل، تلاش برای تکمیل شدن مصوبه قانون معادن و سایر موارد صورت گرفته است اما این اقدامات کافی نیست.
در اخیر نصرالله ارسلایی رئیس دارالانشای شورای وزیران بعد از استماع و ارزیابی کارهای انجام شده اظهار کرد: وزارت خانه ها و ادارات مربوطه مکلف اند، تا روز یکشنبه از پیشرفت کاری شان به وزارت تجارت و صنایع کشور گزارش دهند و برعلاوه آن برای تکمیل شدن شاخصه های کوتاه مدت قبل از نشست بروکسل تلاش های جدی نمایند تا اقدامات لازم صورت بگیرد.

کابل باختر 2سنبله
مرکز عدلی وقضای مبارزه با فساد اداری امروز به گونه رسمی به کارش آغاز کرد.
به گزارش آژانس باختر، فرید حمیدی لوی څارنوال کشور که امروز دریک نشست خبری دربرابر خبرنگاران صحبت می کرد گفت که مرکز عدلی  وقضایی مبارزه با فساد با قاطعیت وبدون آنکه تحت  تاثیر کسی یا گروهی قرار گیرد برای تامین عدالت به کارش  می پردازد .
لوی څارنوال کشور بر اهمیت کاری مرکز عدلی  وقضایی ومبارزه با فساد اداری تاکید ورزید و خاطر نشان کرد که همه  اعضای این مرکز برمبنای معیار های منظم تقرر یافته اند ومحاکم در روشنایی قانون اساسی  وبه گونه منصفانه  برپا می شود .
لوی څارنوال کشور به شفاف بودن فعالیت های مرکز عدلی وقضایی مبارزه با فساد اداری درکشور تاکید کرد و بیان نمود که هر کسی که مورد سو ظن قرار گیرد، از حقوق مدنی اش برخوردار خواهد بود ومبارزه با فساد به یک وسیله فساد مبدل نمی شود وکرامت انسانی هیچ کسی زیرسوال  نمی رود .
فرید حمیدی در زمینه برهمکاری  مردم تاکید کرد و گفت که  برای تامین عدالت درکشور ونیز موفقیت مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری ، همکاری مردم حایز اهمیت است .

کابل باختر 2سنبله
اکلیل حکیمی وزیر مالیه امروز دردفترکارش با محمد نذیر خروتی، والی ارزگان دیدار نمود.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت مالیه به آژانس باختر دراین دیدارهر دو جانب در مورد وضعیت ولایت ارزگان، پروژه های انکشافی و منابع عایداتی آن ولایت بحث و تبادل نظر نمودند.
وزیر مالیه از والی ارزگان تقاضا نمود تا اولویت ها و نیازمندیهای آن ولایت را مشخص سازد تا بادرنظرداشت قانون به آن رسیدگی صورت گیرد.
قابل تذکر است وزیر مالیه با والیان، وکلا و بزرگان قومی ولایات دیدار مینماید تا مشکلات و پیشنهادهای شان را از نزدیک استماع کند و با درنظرداشت امکانات و فانون به آن رسیدگی صورت گیرد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL