05 اسد 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سه تروریست در قندهار از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شد

سه تروریست در قندهار از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شد

قندهار باختر 5 اسد سه تروریست درولایت قندهار از سوی نیروهای...

تبصره

تبصره

گزارش دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان درپیوند به تلفات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 5 اسد
در حالیکه روند گفتگو های صلح  افغانستان به بن بست مواجه گردیده   مقامات پاکستانی اخیراً اعلام کرده اند که اسلام آباد تلاش دارد تا  طالبان افغان را به میز مذاکره  کشاند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان  درتازه ترین سخنان خود گفته است که اسلام آباد تلاش میکند تا گروه طالبان افغان را تا دو یا سه هفته دیگر  حاضر به گفتگو های صلح نماید.
این درحالیست که پاکستان پس از نشست های کمیته هماهنگی موسوم به نشست چهار جانبه روند گفتگو های صلح افغانستان  که درپنج مرحله صورت گرفت، تعهد نمود که بزودی گروه طالبان افغانستان را درمیز مذاکره صلح حاضر مینماید.
سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان گفته بود، در تماس های که با گروه طالبان بر قرار شده این گروه به زودی به میز مذاکره با هیات افغانستان حاضر خواهند شد .
اما مقامات پاکستان به این تعهدات عمل نکردند، درعوض برای طالبان   وقت کشی نمودند .
برخی نماینده گان پر نفوذ کانگرس ایالات متحده امریکا با انتشار از سیاست دوگانه پاکستانی ها، اسلام آباد را در ردیف دشمن شان عنوان کردند و بیشترین کمک های امریکا به پاکستان به حالت توقف در آمده است .
درهمین حال پس از درگیری های اخیر در نوارخط دیورند روابط کابل واسلام آباد به تیره گی گراید وحکومت افغانستان نظامیان پاکستانی را نه تنها متهم  به تحریکات مرزی می نمایند، بل آنها را حمایت و تجهیز گروه های دهشت افگن که علیه مردم ودولت افغانستان می جنگند نیز متهم میسازند و تاکید دارند  تا زمانیکه  پاکستان دست از حمایت  وتجهیز گروه های دهشت افگن برندارد تمام وعده و تعهدات پاکستان در قبال افغانستان بخصوص در راستای روند صلح افغانستان اعتبار ندارد، اما این که مشاور امنیت ملی پاکستان اعلام میدارد که آنها تا سه هفته طالبان را حاضر به مذاکره می نمایند، مشاور امنیت ملی پاکستان که از آدرس گروه طالبان سخن میزند، ثابت میسازد که طالبان افزاری در دست پاکستان است و پاکستان بالای گروه های طالبان از نفوذ زیادی برخور دار است وتوانمندی آن را دارد که گروه طالبان را مجبور سازند  تا به میز مذاکره درگفتگو های صلح افغانستان حاضر شوند و به این ترتیب این مساله را بازگو میکنند که روند صلح افغانستان در کنترول آنها است، دولت افغانستان و جامعه جهانی باید به پاکستان امتیاز دهند درحالیکه افغانستان به همکاری صادقانه تاکید دارد وچنانچه محمداشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان  درمصاحبه با شبکه تلویزیون جیو پاکستانی گفته است که عادی شدن روابط افغانستان با پاکستان درعملی شدن وعده های اسلام آباد درکار مبارزه صادقانه با هراس افگنی ونابودسازی هراس افگنان درخاک پاکستان است .
رئیس جمهور گفته است؛ درگام نخست پاکستان باید در برابر گروه های هراس افگن  اقدام کند، درگام دوم به توافق های نشست چهارجانبه در باره آشتی پذیری و آشتی ناپذیری عمل کند، تا صلح آغاز شود و درگام سوم کسانی را که صلح نمی کنند، از پاکستان اخراج شوند .

کابل باختر5 اسد
شورای عالی ستره محکمه امروز تحت ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر: شورا نخست مسوده موافقتنامه میان جمهوری اسلامی افغانستان و کشورایتالیا درمورد انتقال محکومین به حبس را که از طریق ریاست عمومی انستیتوت امور قانونگذاری وزارت عدلیه مواصلت ورزیده بود ، موافق به احکام مواد 7 و28 قانون اساسی و ماده 4 قانون استرداد محکومین و محبوسین  و متضمن سهولت های حقوقی درخصوص انتقال محکومین دانسته و با تصحیحات لازمه مورد تایید قرارداد .
بعداً درراستای رسیده گی به تخلفات قضایی ، به اتکا به گزارش ریاست تفتیش قضایی و نظریه تدقیقی مبنی بر سوء استفاده وظیفوی یکتن از قضات محکمه ابتدائیه شهری ولایت غور ، اظهارات موصوف در قبال اتهامات وارده عند المجلس شورای عالی ستره محکمه استماع گردیده  و درمطابقت به طرز العمل رسیده گی به تخلفات قضایی ، به تبدیلی قاضی موصوف از وظیفه فعلی وتوظیفیش به محکمه ابتدائیه ولایت دیگر ، منحیث یکی از تدابیرتادیبی و تنبیهی تجویز اتخاذ گردید .
شورای عالی ستره محکمه همچنان یکعده از تقاضا های تجدید نظر برفیصله های نهایی را تحت غور و رسیده گی قرارداده ، یکعده از تقاضا های تجدیدنظر برعلیه ریاست عمومی قضایای دولت را بدلیل عدم تحقق شرایط مندرج قانونی رد وبرعکس یک تقاضای تجدید نظر ریاست عمومی قضایای دولت را بنابر مطابقت آن با شرایط پیش بینی شده ماده 482 قانون اصول محاکمات مدنی پذیرفته  و به اثرآن فیصله قطعی مماثل محکمه استیناف ولایت هلمند را که درخصوص 8739 جریب  زمین درولایت کندهار به نفع شخص و به ضرر دولت  اصدار یافته بود ،  بعداز استماع دلایل طرفین دعوی و رعایت نظر کمیسیون تجدید نظر ستره محکمه لغو نموده و به محکمه استیناف ولایت کابل به منظور رسیده گی مجدد قضیه تفویض صلا حیت نمود .
برعلاوه درجلسه شورای عالی در مورد دوازده درخواست  تبدیلی محکمه در قضایای جزایی و مدنی و ده مورد ارتقای درجات کادر قضایی قضات  نیز تصامیم اتخاذ گردید .

کابل باختر5 اسد
معین اداری وزارت عدلیه در ملاقات با متخصص امور خارجۀ پروژۀ عدالت در افغانستان روی ساختن سند استراتیژیک، نیاز سنجی آموزشی، مدیریت قضایا، عدالت غیر رسمی به بحث و گفتگو پرداخت.
یک منبع وزارت عدلیه به آژانس باختر خبر داد، در این نشست سید محمد هاشمی معین اداری وزارت عدلیه گفت : در مورد نیاز سنجی آموزشی و ساختن سند استراتیژیک موافقه صورت گرفت و باید در رابطه با مدیریت قضایا و «فایلنگ سیستم»، به گونۀ بنیادی و در مطابقت با روندهایی که در جریان است، کار صورت بگیرد و در مورد عدالت غیر رسمی یاد آور شد که با توجه به این  ‌که طرح قانون جرگه های اصلاحی در منازعات مدنی به کابینه فرستاده شده است و تا زمان تصویب و منظوری قانون متذکره ثبت فیصله های میانجیگری غیر رسمی در ادارات حقوق مشکل قانونی دارد.
معین اداری این وزارت، همچنان یادآوری کرد که پیش از انجام و آغاز هر کاری، ضرورت است تا اساس همکاری میان وزارت عدلیه و پروژۀ عدالت، مشخص گردیده و تفاهم‌نامۀ به امضا برسد تا مسوولیت‌های دو طرف، به گونۀ مشخص گفته شود.

کابل باختر 5 اسد
داکتر عبدالبصیر انور وزیر عدلیۀ با خانم آرین هاولیهان مشاور حقوق بین المللی و حقوق بشر و ویلیام اسپنسر رییس اجرایی انستیتوت صلح ایالات متحدۀ امریکا، پیرامون وضعیت قانون گذاری از آغاز دولت مؤقت به این سو، کارکردهای دولت افغانستان به ویژه در عرصۀ عدلی و قضایی، به بحث پرداخت.
دفترمطبوعاتی وزارت عدلیه به آژانس باختر خبرداد، وزیر عدلیه یاد آور شد، یک سلسه قوانین درافغانستان بر بنیاد نظام های گذشته ایجاد و وضع شده است؛ در این مدت تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تا قوانین تازه ایجاد و وضع شود؛ مثلاً: کود جزای افغانستان تا پیش از برگزاری کنفرانس بروکسل به پایان خواهد رسید.
وزیر عدلیۀ در ادامۀ گفتگوها با خانم هاولیهان وآقای اسپنسر یاد آورشد، به منظور اصلاح و تربیت هر چه بهتر اطفال تحت حجز، به تعمیرهای معیاری ضرورت جدی دارند.
وزیر عدلیه اضافه نمود که ضروری‌ست تا به گونۀ اخص، محکمۀ قانون می‌داشتیم تا در مواردی که حکم صریح در قانون پیش بینی نشده است، محکمه قانون، حکم صادر می‌کرد که دراین راستا نیز اقدام خواهیم کرد.
همچنان وزیر عدلیه کشور افزود که مشکل است فساد 14 ساله را از میان برداریم و اما تلاش‌های همه جانبۀ ما در این راستا، جریان دارد و انتظار داریم که جامعۀ جهانی در برنامه های اصلاحی و انکشافی، افغانستان را کمک کند تا بتوانیم یک افغانستان مرفه و دموکراتیک، داشته باشیم.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL