14 ثور 1395

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

به اساس هدایت رئیس جمهور غنی، مسجد جامع عیدگاه ترمیم می گردد

به اساس هدایت رئیس جمهور غنی، مسجد جامع عیدگاه ترمیم می گردد

کابل باختر14 ثور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز...

صلاح الدین ربانی: فرانسه از جمله کشورهای دوست و همکار دیرینه مردم افغانستان است

صلاح الدین ربانی: فرانسه از جمله کشورهای دوست و همکار دیرینه مردم افغانستان است

کابل باختر 14 ثور صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه امروز...

معین سیاسی : برای حل مشکل پناهنده گان راه حل مشترک ایجاد شود

معین سیاسی : برای حل مشکل پناهنده گان راه حل مشترک ایجاد شود

کابل باختر14 ثور حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه،...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 14 ثور
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه امروز با ژان میشل مارلود سفیر جمهوری فرانسه مقیم کابل که دوره مأموریتش به پایان رسیده است، ملاقات تودیعی نمود.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت خارجه به آژانس باختر: وزیر امور خارجه، از  تلاش های سفیر جمهوری فرانسه مقیم کابل، در راستای  گسترش هرچه بیشتر روابط دوستانه و همکاری های دو جانبه میان افغانستان و فرانسه قدردانی نموده، اظهار داشت که فرانسه  از زمره کشور های دوست و همکار بسیار دیرینه افغانستان بوده، به ویژه در یکنیم دهه اخیر در عرصه های مختلف همکاری های ارزنده و چشم گیری با دولت و مردم افغانستان نموده است.
سپس، سفیر جمهوری فرانسه مقیم کابل، با مهم خواندن روابط میان افغانستان و فرانسه اظهار داشت: " خرسندم که حدود سه سال در خدمت گسترش روابط و همکاری های دو جانبه میان کشورم و جمهوری اسلامی افغانستان بوده ام و باورمندم که فرانسه بعد از این نیز به سان گذشته به همکاری هایش با افغانستان ادامه می دهد."

کابل باختر14 ثور
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز با خانم پاروی نیرگ معاون وزارت امور داخله جمهوی فنلند، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه به آژانس باختر: در این ملاقات، پیرامون مشکلات آن عده از پناهندگان افغان که درخواست های پناهندگی شان در جمهوری فنلند پذیرفته نشده است، بحث صورت گرفت.
معاون وزارت امور داخله جمهوری فنلند در این رابطه اظهار داشت که آن کشور آماده است تا همراه با حکومت افغانستان و سازمان بین المللی مهاجرت، برای برگشت آن عده از این پناهندگان که آماده برگشت داوطلبانه می باشند زمینه سازی و با آن ها همکاری نماید. وی افزود که برای دریافت راه حل به مشکل آن عده از این پناهندگان که آماده برگشت داوطلبانه نمی باشند، نیاز است که افغانستان و فنلند بحث ها و همکاری های شان را بیشتر سازند.
سپس، معین سیاسی وزارت امور خارجه گفت که حکومت افغانستان یک گروه کاری بین الوزارتی را تشکیل داده است تا راه بیرون رفت را مشترکاً با اتحادیه اروپا جستجو نماید. وی افزود که حکومت افغانستان می خواهد در این زمینه، یک موافقتنامه همه جانبه را با اتحادیه اروپا و موافقتنامه های دوجانبه انفرادی را با کشورهای اروپایی میزبان به امضاء رساند تا بر بنیاد این موافقتنامه ها، به این مشکل مشترک راه حل های مناسب و قابل قبول همه دریافت گردد.
در پایان این ملاقات، معین سیاسی وزارت امور خارجه در مورد تلاش های صلح حکومت افغانستان و پیشرفت ها در این راستا به هیئت فنلندی معلومات داد.  

کابل باختر14 ثور
شورای عالی ستره محکمه امروز تحت ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر: شورا نخست حادثه قتل ناجوانمردانه  رئیس څارنوالی استیناف ولایت هرات را که چندی قبل توسط دشمنان صلح و ثبات افغانستان صورت گرفت، به شدت محکوم نموده  و از خداوند متعال (ج )به مرحومی بهشت برین و به خانواده و بازمانده گانش صبرجمیل مسئلت کرده ،خاطرنشان ساخت که ارگانهای عدلی و قضایی درمجموع در راستای حاکمیت قانون و تامین نظم اجتماع وظایف و رسالت پرمسئولیتی را به عهده دارند ، بناء تامین امنیت منسوبان این نهادها ازجمله وظایف ومکلفیت های ارگانهای امنیتی کشور میباشد که باید درزمینه تدابیر و اقدامات جدی را رویدست بگیرند .
سپس طرح موافقتنامه های همکاری میان سازمان بین المللی انکشاف حقوق ، بخش انکشافی سازمان ملل متحد درکابل وقوه قضائیه که در برگیرنده همکاری ها درعرصه حل نیازمندیهای مادی ، تخنیکی و تجهیزاتی ، ارتقای ظرفیت  و حمایت ازمرکز تعلیمات قضایی ستره محکمه میباشد مورد بحث قرارگرفته و درقاعده مورد تایید قرارگرفت و به آمریت عمومی اداری قوه قضائیه وظیفه سپرده شد تا جزئیات توافقنامه ها را در مطابقت به پالیسی قوه قضائیه تنظیم و طی مراحل نماید .
شورا بعداً مبتنی  بر پیشنهاد ریاست عمومی امنیت ملی  درمورد چگونگی استفاده از وسایطی که به دلایل مختلف در اختیار آن اداره قراردارد ، در مطابقت  به هدایت بند 4 مصوبه شماره 40 مورخ 21ر11ر1394 کابینه تصریح نمود تا وزارت مالیه درین رابطه استهدائیه جامع و مفصلی را به شورای عالی ستره محکمه  ارائه و نیز  هیئت توظیف شده قبلی در زمینه به منظور غور و رسید گی بهتر به یکی ازجلسات شورای عالی دعوت گردند .
همچنان شورای عالی ستره محکمه به منظور تسهیل اجراات درخصوص رسید گی به دعاوی حق العبدی قضایای جزایی ازجانب محاکم ، پس ازکسب معلومات لازمه ازمارکیت های جهانی و د افغانستان بانک ، نرخ دیت  در سال 1395 را تعیین و به دارالانشاء وظیفه  سپرد تا موضوع را به منظورتامین وحدت اجراات، متحدالمالاً به تمامی محاکم  کشور اخبار نماید .
به همین ترتیب شورا برمبنای استهداات واصله از محاکم استیناف ولایات کابل و  فاریاب و ریاست عمومی قضایای دولت پیرامون چگونگی فروش آنعده ازملکیت ها که دردفاتر مالیاتی قیدیت ندارند ، چگونگی اجرای مثنای وثایق سالهای قبل ،  حق مداخله اداره قضایای دولت  منحیث شخص ثالث دردعاوی میان افراد  بخاطر دفاع ازحقوق دولت ،  نحوه انتقال عواید محاکم درکود های مشخص شده ازجانب ستره محکمه  و چگونگی تعارض ویاهم تلفیق مصوبه شورای عالی با برخی از قرار های نهایی محاکم درخصوص داوطلبی دکاکین دولتی به دارالانشاء هدایت داد تا پیرامون  مسایل فوق تحت اشراف برخی از اعضای شورای عالی ستره محکمه  که درجلسه معین گردیدند ،  غور همه جانبه بعمل آورده و نظریات شانرا به جلسه بعدی ارائه بدارد .
برعلاوه درجلسه امروزی سه تقاضای تجدید نظر مدنی ،  ارتقای درجه های کادر قضایی قضات ، نزده درخواست تبدیلی محکمه درقضــایای جزایی ومدنی و سایر مسایل متفرقه  مورد غور ورسید گی قرارگرفته و درهرمورد تصامیم مقتضی اتخاذ گردید .

کابل باختر 14 ثور
پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت گرامی‌داشت از "روز جهانی آزادی مطبوعات"
از آن جائیکه دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره از دستاورد سترگ آزادی مطبوعات حمایت نموده و قانون اساسی و قانون رسانه‌ها، آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ها را تضمین کرده است، ما با درک اهمیت فعالیت آزاد رسانه‌ها وآزادی بیان، از این ارزش بزرگ پاسداری و درچارچوب قانون از آن حمایت می‌کنیم. رشد رسانه‌های آزاد و نهادینه شدن آزادی بیان نیاز به همکاری جمعی حکومت، دست اندرکاران رسانه‌ها و مردم دارد.
جای بس افتخار است که به رغم شرایط  ناگوار امنیتی براساس تازه ترین گزارش در باره رده‌بندی آزادی مطبوعات، افغانستان در جایگاه بهتری نسبت به کشورهای منطقه قرار دارد و در تازه ترین مورد، مدال قهرمان آزادی اطلاع رسانی از سوی گزارشگران بدون مرز به یکی از رسانه‌های افغانستان اعطا گردید. در عین حال این وضعیت کافی نیست و رسانه‌های جمعی با کارهای معیاری وحرفه‌ای سعی مضاعف نمایند، تا جایگاه افغانستان را به مرحله‌  بالاتری صعود دهند.
جمهوری اسلامی افغانستان با تعهدی که در جریان انتخابات به اصحاب رسانه‌ها ومردم داده بود، در راستای حمایت از رسانه‌ها ونهادینه شدن آزادی بیان گام‌های ارزندۀ برداشته است. توشیح قانون دسترسی به اطلاعات، تهیۀ مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌های خصوصی، تهیۀ طرزالعمل تأمین امنیت ومصؤونیت خبرنگاران و رسانه‌ها، بررسی دوسیه‌های قتل خبرنگاران از جمله اقداماتی بود  که انجام شده است.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان از رهبری رسانه‌ها انتظار دارد، تا به منظور حمایت از خبرنگاران در اجرایی شدن مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌های خصوصی پیش‌‌گام شوند.
بدون تردید آزادی رسانه‌ها از پایه‌های اصلی دموکراسی نوپای کشور ماست. خبرنگارانی که با تحمل دشواری وقبولی خطرات به تدوین گزارش‌های تحقیقی متوازن و موثق می‌پردازند، در نهادینه نمودن پایه‌های دموکراسی نقش مؤثر دارند. بنابراین ادارات حکومتی مکلف اند تا در زمینۀ اجرایی شدن گزارش‌های تحقیقی اقدامات لازم انجام دهند. جای دارد به روح شهدای راه آزادی واطلاع رسانی درود بفرستم و از کارکرد شجاعانه و خلاق خبرنگاران در عرصه‌های مختلف ستایش نمایم.
در اخیر خاطر نشان می‌گردد که به منظور حمایت و تقویت آزادی رسانه‌ها، نادر نادری را به حیث سفیر حمایت از آزادی بیان از جانب خود و بانوی اول کشور معرفی می‌نمایم.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL