06 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

کابل/6دلو/باختر داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان امروز در...

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

کابل/ ۶ دلو/ باختر کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در ۳۰...

نخستین لابراتوار DNA به سطح کشور به بهره برداری سپرده شد

کابل/ ۶ دلو/ باختر داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل/  ۶ دلو/ باختر
وزارت خارجه کشورامرور با برگزاری یک نشست فوق العاده ٬مساله رساندن کمک های اضطراری برای آن شهروندان افغان راکه در شهر ووهان چین گیر مانده اند بررسی کرد.
این نشست به ریاست هارون چخانسوری، معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، امروز برگزار شد.
اوبه شعبات مربوط دستور داده است تا در هماهنگی با سفارت افغانستان مقیم بیجینگ، وزارت صحت عامه، وزارت تحصیلات عالی و سفارت چین مقیم کابل تدابیر همه‌جانبه را برای کمک فوری به شهروندان و محصلان افغان مقیم شهر «ووهان» که در معرض ابتلا به ویروس کشنده «کرونا» قرار دارند، اتخاذ کنند.
درشهر ووهان چین که مرکز انتشار ویروس کرونا است ۶۲شهروند و محصل افغان گیرمانده اند.
طبق دستور، سفارت افغانستان مقیم چین، طرح انتقال این محصلان را به محض رفع حالت قرنطین شهر «ووهان» به اجرا خواهد گذاشت.
سرپرست وزارت خارجه تأکید کرده است تا زمانی که شهر «ووهان» در قرنطین به سر می‌برد، باید مساعدت‌های فوری برای رفع نیازهای محصلان افغان گیرمانده در این شهر صورت گیرد. صائم

کابل/۶دلو/باختر
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با راس ویلسون، شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان و جنرال اسکات میلر، قومندان عمومی نیروهای حمایت قاطع، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا جنرال اسکات میلر، در مورد سفرش به قطر که هفتۀ گذشته صورت گرفت، به رییس جمهوری معلومات داد.
جنرال میلر گفت: گفت وگوها میان زلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا و طالبان درقطر جریان دارد و در صورتی که پیش‌رفت‌ در مذاکرات انجام شود، خلیلزاد به کابل سفر می کند درمورد به حکومت افغانستان معلومات  ارائه خواهد کرد.
همین‌گونه، رییس جمهوری از تلاش های همه جانبۀ ایالات متحده امریکا در زمینۀ صلح افغانستان، ابراز امتنان کدد و بر ختم جنگ و برقراری آتش بس سرتاسری در کشور، تاکید ورزید. نالان

کندز/ 6 دلو/ باختر
مسوولان در کندز می گویند که مذاکرات میان افغانان زمینه برای صلح واقعی فراهم می‌ کند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به منظور ارائه فعالیت‌ها و دست‌آورد های موسسه برابری برای صلح و دموکراسی افغانستان در کندز
برگزار شد، شرکت کنندگان گفتند که از مدت‌ها به این سو کشور در آتش جنگ می‌ سوزد، بناً با توجه به شرایط فعلی برای هر افغان با درک لازم است که با استفاده از امکانات دست داشته شان برای خاموش کردن این آتش مسوولیت ایمانی و انسانی خود را اداء کنند و برای صلح و آرامش مردم بی‌اندیشد.
عبدالجبار نعیمی والی کندز، صلح و دموکراسی را بستر خوبی برای انکشاف و ترقی جامعه عنوان کرد و گفت: تا زمانی‌که طالبان به مذاکرات میان افغانان تن ندهند بعید خواهد بود که ما به یک صلح واقعی که به خیر و فلاح مردم افغانستان باشد٬ برسیم.
والی کندز، افکار منفی و مخرب را مانع اصلی تامین صلح و ثبات در کشور یاد کرد و از علمای دین، رسانه‌ها و معلمان خواست تا در راستای روشن کردن اذهان عامه و آگاهی مردم مسوولیت ایمانی و انسانی خود را ادا کنند و برای پایان جنگ، ظلم و استبداد بکوشند. احمد نعیم دوستی

کابل/ ۶دلو/ باختر
محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه روزگذشته با رییس پوهنتون آمریکایی افغانستان دیوید سیدنی دیدار و گفت وگو کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر٬ در این ملاقات چخانسوری در مورد ارزیابی مهارت زبان کارمندان وزارت امور خارجه با رییس پوهنتون امریکایی٬ صحبت کرد.
سیدنی روی دو نوع امتحان معیاری زبان انگلیسی تافل و آیلتس صحبت کرد.
وی به سرپرست وزارت خارجه پیرامون آماد‌گی پوهنتون امریکایی افغانستان برای اخذ امتحان اطمینان داد و پیرامون همآهنگی های بعدی نیز صحبت کرد. ماری

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL