03 دلو 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وضعیت امنیتی ولایت فراه مورد ارزیابی قرار گرفت

وضعیت امنیتی ولایت فراه مورد ارزیابی قرار گرفت

کابل باختر 3دلو جلسه‌ای به‌منظور بررسی همه‌جانبه وضعیت امنیتی ولایت فراه،...

نتایج تحقیقات "مدیریت منابع طبیعی در آغاز عصر تحول" ارائه شد

نتایج تحقیقات "مدیریت منابع طبیعی در آغاز عصر تحول" ارائه شد

3 دلو کابل باختر اورځلا نعمت رئیس نهاد واحد تحقیق و...

پیام تسلیت و همدردی رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ

پیام تسلیت و همدردی رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ

کابل3/11/1396 باختر با اندوه اطلاع یافتم که انجنیر شهاب الدین احمدی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 3دلو
جلسه‌ای به‌منظور بررسی همه‌جانبه وضعیت امنیتی ولایت فراه، تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در ارگ دایر گردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه که امروز دایر شد، ابتدا مسئولین بخش امنیتی و دفاعی کشور و ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی، در مورد وضعیت امنیتی و اداری ولایت متذکره به رئیس‌جمهور گزارش دادند.
جلسه پس از بحث‌های همه‌جانبه روی اوضاع امنیتی ولایت فراه، برای بهبود امنیت، دفع تهدیدات و سرکوب دشمن، هدایات لازم صادر کرد و همچنان خاطرنشان گردید که با تصامیم و تدابیر اتخاذشده از سوی ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور، به‌ زودی در وضعیت امنیتی ولایت فراه تغییرات مثبت رونما خواهد شد.
در این جلسه،  دگر جنرال طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس‌احمد برمک وزیر امور داخله، محمدمعصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری، عبدالمتین بیگ رئیس ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی و داکتر یاسین ضیا معاون شورای امنیت ملی، حضور داشتند.# ذبیح علم

کابل ۳ دلو  باختر
نایب اول مشرانوجرگه، امروزیافته های هیئت تحقیق را درموردچگونگی شلیک بالای معترضان درجوزای سال روان وحملات انتحاری به مراسم جنازه محمدسالم ایزدیاررابه نماینده  سازمان عفوبین الملل تقدیم نمود. 
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه  به آژانس باختر، محمد علم ایزدیارنایب اول مشرانوجرگه، پیرامون قضایای یادشده روشنی انداخته ،گفت گزارش که ازسوی هیئت تحقیق به ریاست معاون لوی څارنوالی تهیه گردیده بود مدتی زیادی می‎شود به ریاست جمهوری تقدیم گردیده؛اما رهبران حکومت وحدت ملی باوجود که وعده همکاری جدی نموده اند و تاکنون هیچگونه اقدام عملی درراستای انکشاف گزارش مذکور ،گرفتاری وبه محاکمه کشانیدن عاملین اصلی قضایا صورت نگرفته است ونیز وارثین خانواده های شهدا که درملاقات حضور داشتند ضمن انتقاد شدید ازعدم پیگیری قضایای مذکور گفتند هیچگونه تعلل درزمینه قابل پذیرش نبوده باید عاملین شلیک بالای معترضان جنبش رستاخیز وتغییرکه درماه جوزای سال روان صورت گرفته وطراحان حمله به نماز جنازه شهید محمد سالم ایزدیارگرفتار ومورد پیگرد قانونی قرارگیرند.
سپس خانم حوریه مصدق نماینده سازمان عفوبین الملل درافغانستان با ابرازتاسف ازوقوع حوادث یادشده، پیرامون چگونگی روند رسیدگی به دوسیه های جنایات بشری ازسوی آن سازمان معلومات ارائه نموده، اطمینان دادکه روی گزارش های مذکور،بررسی های همه جانبه صورت خواهدگرفت.
طبق یک خبردیگر داکترمحمد آصف صدیقی نایب دوم مشرانوجرگه امروز، با معاون اداره ارگان های محلی، قوماندان عمومی گارنیزون کابل وقوماندان امنیه ولایت لوگرملاقات نمود.  
دراین نشست ها نایب دوم مشرانوجرگه پس ازاستماع گزارش فعالیت های آنان، کارکردهای هریک عبدالمالک صدیقی معاون اداره ارگان های محلی، دگرجنرال محمد افضل امان قوماندان عمومی گارنیزون کابل ولوی پاسوال عصمت الله علیزی قوماندان  امنیه ولایت لوگر، مل پاسوال محمد فرید افضلی رئیس مبارزه با جرایم و سمونوال نور احمد شاه انگار رئیس استخبارات وزارت امور داخله را مورد تحسین قرارداده،خواهان موفقیت های بیشترایشان درامورمحوله شد.  نالان   

کابل 3 دلو باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در دیدار با
بزرگان، فعالان مدنی و جوانان قوم ځدران، مشکلات، خواست ها و پیشنهاد های شان را استماع کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در ارگ انجام شد، بخت محمد ځدران، ولی خان بشرمل، قاضی محمد عمر ببرک‌زی، داکتر عبدالحکیم و بزرگ قومی حاجی مرک به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و ضمن حمایت قاطع شان از حکومت، رئیس جمهور و قوای امنیتی و دفاعی، گفتند که قوم ځدران همواره در راستای دفاع از کشور و تقویت دولت قربانی داده است و بخاطر تضعیف نظام به هیچ کسی اجازه نمی دهد.
آنان دستآورد های حکومت را در زمینه های تطبیق پروژه های اقتصادی و بزرگ، دیپلوماسی فعال، مبارزه علیه فساد  ستایش و تلاش های رئیس جمهور را در بخش های مختلف قابل قدر دانسته افزودند که دولت همیشه لوی پکتیا بخصوص قوم ځدران را در زمان امتیاز، بازسازی و دادن حق فراموش کرده است که مثال عمدۀ آن، نبود لیسه ها در ولسوالی های می باشد که قوم ځدران در آن زیست دارند.
بزرگان مذکور با  ستایش از تلاش های شورای عالی صلح، گفتند که بزرگان قوم ځدران باتوجه به نفوذ و امکانات که در دسترس دارند، می توانند در راستای صلح و مذاکرات بین الافغانی همکاری قابل ملاحظه نمایند. همچنان پیشنهادات خویش را به رئیس جمهور در عرصه های معارف، سهولت های صحی، احیا و حفاظت جنگلات، تکثیر نهال های جلغوزه، انکشاف مالداری، احداث سرک ها، استخراج معادن، تأمین برق وارداتی، احداث بندها، جلوگیری از غصب زمین و جایدادها، مبارزه علیه فساد و فراهم نمودن بورس های تحصیلی به جوانان، شریک ساختند.
آنان همچنان خواست های شان را در زمینه های ایجاد پوهنتون باچاخان در خوست، ایجاد مرکز جیولوجیکی در ولایت پکتیکا، اعمار پوهنتون نظامی در پکتیا، اتصال سرک ولسوالی های که قوم ځدران در آن سکونت دارند به سرک حلقوی و فعال ساختن شفاخانۀ کدری پوهنتون شیخ زاهد، مطرح کردند.
رئیس جمهور غنی پس از استماع خواست ها و پیشنهادات آنان، ضمن تشکر از حضور و حمایت آنان گفت: همانگونه که شما فرزندان قهرمانان هستید، رئیس جمهور شما نیز درخت بید نیست که به هر باد بلرزد. وی با تاکید گفت: قانون اساسی و فیصله های که در روشنایی آن صورت گرفته است، تطبیق می گردد، زیرا به اساس آن کشور و مردم به ثبات می رسند.
رئیس جمهور با اشاره به قهرمانی ها و فداکاری های قوم ځدران در جریان تاریخ، گفت که قوم ځدران به هیچ کس دست درازی نکرده و نخواهد کرد. وی افزود که جوانان منسوب به قوم ځدران در تیم ملی کرکت کشور خوب درخشیده اند.
رئیس جمهور غنی گفت که مردم ولایت پکتیا و قوم ځدران، قهرمانی ها و فداکاری های شان را در راستای دفاع کشور و حراست از استقلال، ثبت تاریخ کرده اند. بزرگان لوی پکتیا و ځدران همواره از طریق جرگه ها، گفتگوها و میانجی‌گری، جلو خون‌ریزی ها را گرفته و منازعات و مشکلات منطقوی را به گونۀ مسالمت آمیز حل نموده اند.
رئیس جمهور اضافه کرد که مردم پکتیا و بزرگان ځدران به برکت نفوذ و دانش خویش در زمینه صلح و مذاکرات بین الافغانی، نقش خوبی را ایفا کرده می توانند و در این راستا از نقش و مشوره آنان استفاده صورت خواهد گرفت.
رئیس جمهور غنی، صبر و استقامت مردم لوی پکتیا و بزرگان قوم ځدران را بخاطر اینکه در عرصه های بقای افغانستان، تحکیم روابط بین المللی و جلب حمایت ها و همچنان رسیدگی به مناطق دیگر کشور فرصت کافی داده اند، مورد ستایش قرار داد.
وی افزود: اکنون نوبت پکتیا است و برعلاوۀ رسیدگی به مشکلات آنان، پروژه های انکشافی در لوی پکیتا تطبیق خواهد شد که از این طریق تغییرات مثبت در زندگی مردم، رونما می گردد.
محمد اشرف غنی گفت : افغانستان در یک سال، ۶۰۰ میلیون دالر صادرات جلغوزه دارد که قبلاً به پاکستان قاچاق می گردید و از آنجا به نام محصولات پاکستانی به چین صادر می شد. حکومت افغانستان در نظر دارد تا جلو قاچاق جلغوزه را گرفته و آن را به تمام بازارهای جهان صادر نماید.
رئیس جمهور تصریح کرد که دو فابریکه بسته بندی  جلغوزه در ولایات خوست و پکتیا ایجاد می گردد، جلغوزه می تواند، صادرات افغانستان را دو برابر افزایش دهد. وی افزود که به وزارت های انکشاف دهات و زراعت و مالداری هدایت داده ام تا در مورد ازدیاد حاصلات جلغوزه، کار اساسی نمایند.
محمد اشرف غنی گفت که بخاطر صنعتی‎سازی لوی پکتیا و مبدل نمودن آن به یک زون اقتصادی، برنامه های مشخص داریم.  وی افزود که برای انکشاف ولسوالی های سرحدی، برنامه های روی دست داریم که در آیندۀ نزدیک با تطبیق آن در زندگی مردم تغییر اساسی ایجاد می شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که در دو سال آیندۀ از طریق برنامه میثاق شهروندی، مشکلات مکاتب در سراسر کشور حل خواهد شد و میان زون ها، ولایات و شهرها باید تعادل و توازن به میان آید.
وی افزود: ما بر اساس ظواهر نه، بلکه بر مبنای تطبیق تعهدات خویش، محاسبه خواهیم شد و خواست ها و پیشنهاد های  تان در پلان و برنامه های ادارات مربوطه شامل خواهد شد.   نالان

کابل 3 دلو باختر
با تاسف فراوان اطلاع یافتم که انجنیر شهاب الدین احمدی مدیر عمومی کمره های سیار رادیو تلویزیون ملی، داعی اجل را لبیک گفت و به دارالبقا پیوست.
روان‌شاد شهاب الدین احمدی، سالیان متمادی در بخش های مختلف ریاست تخنیک رادیو تلویزیون ملی ایفای وظیفه کرد و یکتن از انجنیران ورزیده بود که در ترمیم وسایل تخننیکی دست بالا داشت. مرگ او یک ضایعه می باشد.
مراتب تسلیت و همدردی خویش را به‌خاطر وفات انجنیر شهاب الدین احمدی به اعضای خانواده، دوستان مرحومی و دست اندرکاران رادیو تلویزیون ملی ابراز و برایش از درگاه ایزد متعال، بهشت برین مسئلت دارم. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL