06 قوس 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

روند اهدای خون برای نیازمندان برخی ولایات ادامه دارد

روند اهدای خون برای نیازمندان برخی ولایات ادامه دارد

کابل/6/قوس/باختر ستر جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول و سرپرست ریاست جمهوری...

یک نفر به اتهام انتقال هیروئین گرفتار شد

یک نفر به اتهام انتقال هیروئین گرفتار شد

کابل باختر/ 6/ قوس یک نفر به اتهام انتقال بیش از...

قرارداد همکاری های امنیتی و دفاعی از سوی مشرانوجرگه تائید شد

قرارداد همکاری های امنیتی و دفاعی از سوی مشرانوجرگه تائید شد

کابل باختر/ 6/ قوس درجلسه فوق العاده امروز مشرانو جرگه به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

سیاسی

کابل باختر/ 6/ قوس
درجلسه فوق العاده امروز مشرانو جرگه به ریاست فضل الهادی مسلم یار رییس مجلس سنا، قرارداد همکاریهای امنیتی ودفاعی میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا و قرار داد همکاری های امنیتی میان افغانستان و سازمان اتلانتیک شمالی ( ناتو ) تصدیق گردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانو جرگه به آژانس باختر: درآغاز جلسه محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری که محمد همایون عزیزی وزیر دولت در امور پارلمانی هم شرکت داشت ، پیرامون ابعاد مختلف این قراردادها درعرصه های نظامی ، امنیتی ، سیاسی ، اقتصادی ، روابط بین المللی و نیاز مندی کشور به عقد همچو قراردادها ، وضاحت داد و آنرا دروازه برای ورود حکومت افغانستان جهت جلب کمک ها درکنفرانس های برکسل و لندن خواند که هفته آینده به ارتباط افغانستان با حضور رییس دولت افغانستان دراین دو شهر برگزار میشوند.
سپس سناتوران نجیبه حسینی و پوهنمل حمیرا نعمتی متون دری و پشتوی این دو قرارداد را به جلسه عمومی ارائه کردند که پس از یک سلسله پرسشها و ارایه پاسخ ها به رای گیری گذاشته شد که درنتیجه با رای اکثریت مجلس، هر دو قرارداد تصدیق گردید.
قابل ذکر است که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی قبل از تدویر جلسه در نشست های توضیحی جداگانه دردفتر کار رییس مشرانوجرگه با یک تعداد سناتوران و نیز درجلسه کمیسیون امور بین المللی مشرانوجرگه به ده ها سوال سناتوران درمورد محتوای این قراردادها ، پاسخ واضح  و روشن ارائه نمودو آنرا در شرایط دشوار فعلی از رهگذر سیاسی ، امنیتی و اقتصادی به نفع کشور خواند و از رضایت همسایگان افغانستان نیز درقبال این قراردادنامه ها اطمینان داد.
قابل ذکر است که قرارداد همکاری های امنیتی افغانستان با امریکا به حیث یکی از ضمایم پیمان همکاری های استراتیژیک امریکا با افغانستان درماه ثور سال 1391 به امضای رییس جمهور هردو کشور رسیده بودودرسال 1392 درلویه جرگه مشورتی دوهزار و پنجصد نفری گردیده که به تاریخ هشتم میزان درکابل درحضور داشت رییس جمهور و رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان ازسوی محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و سفیر امریکا مقیم کابل به امضا رسید و ولسی جرگه هم درهفته جاری آنرا مورد تائید قرارداد وامروز مجلس سنا با تصدیق آن به روند این برنامه در شورای ملی نقطه پایان گذاشت .
قرارداد همکاریهای امنیتی ودفاعی میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا دارای یک مقدمه ، بیست و شش ماده و دو ضمیمه و قرار داد میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و سازمان اتلانتیک شمالی ( ناتو ) پیرامون نحوۀ حضور نیروها و پرسونل ناتو در پیشبرد فعالیت های توافق شده تحت رهبری ناتو دارای یک مقدمه 25 ماده و دو ضمیمه میباشد.
هکذا درجلسه ازوقوع حمله انتحاری پیش از چاشت امروز درمربوطات ناحیه نهم شهرکابل که طبق گزارش ها حدود چهل تن از هموطنان ما زخمی وشهید گردیده اند با شدیدترین الفاظ این عمل تروریستان مورد نکوهش قرارگرفت و ضمن اتحاف دعا به روان شهدا ، به بازماندگان  آنان صبرجمیل و برای مجروحان شفای عاجل استدعا شد و نیز از ارگانهای امنیتی وکشفی جداً تقاضا گردید که جلو چنین جنایات ضد بشری و ضد اسلامی را گرفته ، نگذارند که تروریستان خون آشام بیشتر از این خون مردم بی گناه ما را بریزند.

کابل باختر/ 6/ قوس
به اساس قرارداد همکاری های دفاعی و امنیتی میان افغانستان وامریکا که چندی قبل درکابل امضاد شد امریکا تا نه هزار عسکر خود را دراین کشور نگه خواهد داشت مگر اخباری وجود دارد که رییس جمهوری آن کشور تصمیم دارد تا نیروهای بیشتری را درافغانستان نگهدارد.
خبرنگارآژانس باختر به قول از منابع خبری بین المللی خبر میدهد: مقامات امریکایی اخیراً اعلام کردند که آنها نیروهای بیشتری را بعداز سال 2015 نسبت به آنچه که قبلاً روی آن برنامه ریزی شده بود در افغانستان نگهدارند.
اخیراً رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته است که حدود نه هزار و هشتصد نیروی اضافی بخاطر تشدید کمک های انسانی به افغانستان اعزام نماید.
این اقدام امریکا نشان میدهد که آنها مایل اند تا درافغانستان نیروهای بیشتری داشته باشند.
ضمناً واشنگتن از متحدانش خواسته تا سربازان بیشتری به افغانستان بفرستند.
ظاهراً هدف از اعزام نیروهای امریکایی حفظ دست آوردهای امنیتی و مبارزه بهتر با تروریستان است که ریشه دربیرون از مرزهای افغانستان دارند.
درهمین حال یک عضو ولسی جرگه میگوید: امریکایی ها میخواهند با اعزام این نیروها به افغانستان دربرابر هراس افگنی جدی عمل نمایند مگر تاکید ما کار صادقانه و تمرکز به تروریستان و لانه های آنان است که در بیرون از مرز افغانستان ایجاد شده است.
وی گفت: هدف دیگر این نیروها آموزش؛ کمک وهمکاری به نیروهای امنیتی افغان دربخش عملیات ها است و آنها میخواهند تا ظرفیت ها و توانائی های اردوی ملی را بلند ببرند. با آنهم این عضو ولسی جرگه افزایش نیروهای امریکایی را درافغانستان حرف جدا میداند و از دولت افغانستان میخواهد که استراتیژیک جنگ، رهبری و مدیریت برنامه های جنگی را حفظ کند. 

کابل باختر 5 قوس
دکتور عبدالله عبدالله رئيس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان امروز در قصر سپیدار با دیبرا لیونس سفیر کانادا برای افغانستان دیدار نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در این ملاقات خانم لیونس احراز مقام ریاست اجرائیه و تشکیل حکومت وحدت ملی را برای دکتور عبدالله عبدالله تبریک گفت و یکبار دیگر حمایت کشورش را از حکومت وحدت ملی و اولویت های این حکومت اعلام نمود.
رییس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در این دیدار با سفیر کانادا وضعیت امنیتی در کشور٬ تشکیل کابینهء جدید٬ اصلاحات در نظام انتخاباتی٬ مذاکرات صلح و کنفرانس لندن مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.
رئیس اجرائیه از تعهد حکومت وحدت ملی برای اصلاحات٬ به خصوص اصلاحات نظام انتخاباتی٬ مبارزه با فساد اداری٬ حاکمیت قانون و تأمین عدالت اجتماعی در کشور خبرداد و به گسترش و تقویهء روابط با کشور دوست کانادا تاکید کرد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL