04 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ به روسا و کارمندان آن وزارت معرفی شد

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ به روسا و کارمندان آن وزارت معرفی شد

کابل باختر4 سرطان استاد سروردانش معاون ریاست جمهوری امروز حسینه صافی...

مبلغ  20 ملیون دالر  به فروش می رسد

مبلغ 20 ملیون دالر به فروش می رسد

کابل 4 سرطان باختر بانک مرکزی...

آریانا سعید جایزه اش را به دو زن قربانی خشونت ها اهدا کرد

آریانا سعید جایزه اش را به دو زن قربانی خشونت ها اهدا کرد

کابل باختر/ 4/ سرطان برای نخستن بار یک هنرمند افغانستان جایزه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل  باختر ۴  سرطان
وضع تحریم‌های تازۀ  امریکا بر ایران نگرانی های را در کابل و دهلی به بار اورده است هند و افغانستان نگران اند که وضع تحریم های تازه دربرابر ایران میتواند روابط اقتصادی و تجارتی این دو کشور با ایران را متاثر سازد.
مقامات در این دو کشور تاکید دارند که ایکا نباید با تحریم های تازه بر ایران به روابط اقتصادی افغانستان  و هند با کشوراسیب برساند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان میگوید  ایران بزرگترین شریک تجاری دولت افغانستان است بنابراین تحریم های امریکای نباید شامل  افغانستان و بخصوص بندر چابهار شود.
سخنگوی وزارت امورخارجه  تجارت با ایران و استفاده  از بندر چابهار رابرای افغانستان حیاتی خوانده  وخواستار لغوتحریم امریکا درروابط با جمهوری ایران شد.
وی اظهار داشته که درچند سال اخیر روابط تجاری کابل وتهران درحال افزایش است وایران به بزرگترین  شریک  تجاری افغانستان تبدیل شده است .
اوبا تاکید گفته است که افغانستان تلاش می‌کند تا تحریم‌های آمریکا به تلاش‌ها برای توسعه بندر چابهار آسیبی وارد نکند.
درهمین حال خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت افغانستان نیز تصریح کرد که باید تفاهمنامه جدیدی با هند و ایران به امضا برسد تا افزایش دسترسی افغانستان به بندر چابهار را تضمین کند.
افغانستان به عنوان کشوری محصور در خشکی برای دسترسی به دریا پیش از این کاملا به پاکستان وابسته بود و اسلام‌آباد اجازه دسترسی زمینی محصولات هندی به افغانستان را نمی‌داد.
بنابراین بندر چابهار در ایران ضمن ارائه یک مسیر جایگزین برای افزایش مبادلات تجاری در اختیار کابل و دهلی نو قرار گرفته  که وابستگی کابل به اسلام آباد را بسیار کاهش داده است.
بندر چابهار ارزان ترین و نزدیک مسیر برای صادرات اموال تجاری افغانستان محسوب می‌شود که افغانستان را به آبهای جهانی وصل می‌کند.
ازسوی هم مقامات هندی تاکید دارند که بندر چابهار بهترین گزینه برای انتقال کالاهای هند به افغانستان است و دهلی‌نو تلاش می‌کند هر چه زودتر این مسیر به بهره‌برداری برسد .
به گفته آنان دهلی‌نو نمی‌تواند برای انتقال کالاهای ترانزیتی خود به افغانستان از مسیر پاکستان استفاده کند زیرا بندر چابهار بهترین گزینه برای هند است و دهلی‌نو متعهد است که در همکاری با جمهوری اسلام ایران بندر چابهار را توسعه دهدزیرا  انتقال کالاهای هندی از مسیر بندر چابهار به افغانستان، به سود ۳ کشور است .
درهمین حال برخی آگاهان امور تاکید دارند که تحریم های تازه امریکا علیه ایران نباید بر پروژه های اقتصادی افغانستان  را چون بند ر چابها ر را اسیب وارد کند  باید ایستاده‌گی صورت گیرد تا پروژه بزرگ که مثال آن در سطح منطقه دیده نمی‌شود و برای افغانستان بسیار مهم است با چالش روبه‌رو نگردد. به این امید که مشکلات به میان آمده از سوی دو کشور سبب نشود که این پروژه زیر پرسش برود.
به گفته آنان ، ضرور است تا تمامی کشورها با در نظرداشت اهمیت پروژه بندر چابهار، افغانستان را در عملی شدن این پروژه همکاری کنند. 
بربنیاد گزارش های منتشر شده  در حال حاضر دو شرکت سرمایه‌گذار چینایی و یک شرکت هندی کارهای‌شان را در بندر چابهار متوقف کرده‌اند.
بندر چابهار ارزان ترین و نزدیک مسیر برای صادرات اموال تجاری افغانستان محسوب می‌شود که افغانستان را به آبهای جهانی وصل می‌کند وبندر چابهار برای جابجایی کالا توسط سرمایه گذاران کشور افغانستان کم هزینه ترین و امن ترین مسیر است و می تواند جایگزین مناسبی نسبت به سایر مسیرها باشد.
جاوید روشان

کابل باختر/ 4/ سرطان
صدها پولیس افغان به دلیل پرداخت نشدن حقوق ماهانه شان به مشکل شدید مالی مواجه اند.
به گزارش آژانس باختر ، یکتعداد سربازان پولیس درولایت های مختلف ادعا دارندکه از آغاز ماه حمل به این سوء معاشات شان پرداخت نشده شماری از فرماندهان پولیس کشور نیز موضوع تاخیر درپرداخت حقوق سربازان پولیس را تاکید میکنند.
قوماندان امنیه پولیس فاریاب و قوماندان امنیه غزنی دلیل عدم پرداخت حقوق سربازان را مشکلات تخنیکی خوانده تاکیدمیکنندکه حقوق سربازان شان پرداخته نشده است.
دررابطه به عدم پرداخت حقوق سربازان پولیس گزارش های در رسانه ها درز کرده که گویا آئتلاف جهانی به رهبری امریکا به خاطر فساد دررهبری نهادهای امنیتی افغانستان حمایت مالی حدود30 هزار نیروی پولیس را متوقف کرده است.
درگزارش که به رسانه ها منتشر شده که کمک های جامعه جهانی توسط کشور های عضو نا تو به نیروهای افغانستان سالانه تقریباً به چهار میلیارد دالر میرسد.
اما مقام  وزارت امور داخله تاخیر در پرداخت معاشات شماری ازسربازان پولیس ثبت و بایمتریک شدن آنان میداند.
یکتن از مشاوران مطبوعاتی وزارت امور داخله بنام بهار مهر می گوید که روند بایو متریک سربازان نیاز مند یک مدت زمان است و به همین سبب سکته گی در پرداخت معاش سربازان پولیس به وجود آمده است .
به گفته مسوولان بایومتریک وزارت امورداخله 95 درصد سربازان پولیس روند بایومتریک را تکمیل نموده اند.
به گفته این مسوولان روند بایو متریک دو ماه قبل آغاز شده و قرار است به تاریخ ده اسد سالروان پایان یابد.
گفته میشودکه سربازان که از چندماه به این سو حقوق شانرا دریافت نکرده اند با اعضای مجلس نمایندگان به تماس شده و ازآنان خواسته اند تا بر وزارت امور داخله فشار وارد کنند که هر چه زودتر بخاطر حل مشکل اقتصادی این سربازان دست به کارشوند.  ختم/ ماری نبرد آئین .

شهرجلال آباد 4 سرطان باختر
جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان می گوید که اکنون زمان آن فرا رسیده است تا پاکستان ازنفوذش برگروه طالبان استفاده کند و این گروه را وادار به گفتگو های صلح با حکومت افغانستان سازد.
این جنرال امریکایی  که هنگام دیدار ازولایت ننگرهار درشرق کشور سخن می گفت افزود" ما امیدوار هستیم که پاکستان برای آغازگفتگو های صلح حکومت افغانستان و گروه طالبان همکاری لازم را بکند و به طالبان قناعت بدهد تا حاضر به گفتگو شود.
فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان نقش پاکستان در بازگشت صلح در افغانستان را کلیدی خواند و ازدیدار های اخیر مقامات امنیتی افغان و پاکستانی برای بهتر شدن روابط میان دو کشور استقبال کرد.
نیکلسن گفت " تاکنون گفتگو های رودر رو میان حکومت افغانستان وطالبان صورت نگرفته است ؛ ما ازطریق دیپلومات های خود در کشور های مختلف ، کشور ها را وادار به همکاری در روند صلح و گفتگوی حکومت افغانستان با طالبان کرده ایم.
این فرمانده امریکایی درافغانستان همچنان تلاش طالبان برای ایجاد خلافت اسلامی با مرکزیت شهرجلال آباد مرکزولایت ننگرهار را ناکام خواند وگفت که درجریان حمله های نظامیان افغان و خارجی جنگجویان داعش اکنون به کوه هایی در جنوب آن ولایت شرقی فرار کرده اند.
اوگفت که داعش با ضربات کوبنده نظامیان افغان و خارجی درافغانستان روبه رو شده است و نتوانسته است که فعالیت هایش را در ولایت های ننگرهار ، جوزجان و کنر گسترش دهد.
با این حال جنرال جان نیکلسن می گوید که داعش همچنان به استخدام جنگجویان خارجی برای حمله برمردم افغانستان می پردازد.
حیات الله حیات والی ننگرهار در دیدارش با جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان ، کارهای مشترک نیروهای افغان و خارجی در مبارزه با هراس افگنی در ننگرهار را کارا خواند وگفته است که این همکاری برای برچیدن بساط هراس افگنی ازاین ولایت شرقی سودمند است.
ننگرهار درشرق کشور ازپایگاه های اصلی گروه داعش در افغانستان محسوب می شود.
این گروه درجریان سال های اخیر دست به ده ها حمله مرگبار هراس افگنی در ننگرهار زده است ؛ حمله هایی که بیشتر غیرنظامیان را قربانی گرفته است. ختم/ابوی

کابل  باختر   ۴   سرطان
وزارت مبارزه علیه موادمخدر میگوید که یازده در صد نفوس افغانستان از تولید ٬ کشت و قاچاق مواد مخدر متضرر اند در حالیکه این کشور های همسایه و مسیر ترانزیت مواد مخدر است که از قاچاق مواد مخدر سود میبرند
به گزارش اژانس باختر خانم دلبر نظری وزیر مباره علیه مواد مخدر که امروز در کنفرانس تحت نام هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر که در کابل سخن میگفت اظهار داشت  
افغانستان یکی از قربانی های مواد مخدر در جهان است که 11.1 درصد نفر از آن متضرر شده اند امروز گسترش روز افزون کشت هروئین به یک معضل ملی تبدیل شده است که تهدید های ناشی از ان در جهان محسوس بوده  و همه در رنج بی پایان قرار داده و تجارت غیر قانونی آن همه کشور ها را متضرر ساخته است
مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان از سوی کشور های همجوار ما به خارج صادر میشود و مارکیت های خرید و فروش آن در سطح منطقه و کشور های فرا تر از ان فعال است.
او یاد اور شد که کشت و تولید مواد مخدر  در جهان و افغانستان بالا رفته و گسترش آن در افغانستان ایجاد یک مبارزه مشترک رامیکند و به هماهنگی قوی و مشترک بین المللی نیاز دارد.
خانم نظری تاکید کرد باید به اساس قانون های نافذه کشور قانون اساسی و قانون مبارزه با مواد مخدر مبارزه علیه این پدیده صورت گیرد.
در بعضی موارد ما نتوانسته ایم در راه مبارزه با مواد مخدر به هدف خود نایل شویم اما امیدواریم در آینده برای محو این پدیده بصورت مشترک نایل آیم.
او گفت همکاری ارگان ها در امر مبارزه با مواد محدر خیلی اندک به نظر می رسد بسیاری از کشور های همجوار افغانستان به  صدور مواد مخدر به دید سیاسی نگاه می کنند امید است کشور های همسایه به خطرات ناشی از این پدیده پی برده و برای مبارزه با این همکاری همه جانبه نمایند.
وزیر مبارزه با مواد مخدر گفت  تهدید های را که مواد مخدر در خصوص گسترش هراس افگنی و دهشت افگنی متوجه ما ساخته باید با یک اجماع جهانی بررسی شود و غرض رفع این مشکل  گام های مثبت و عملی برداشته شود.
ختم ذهاب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL