30 قوس 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

وزارت داخله گرفتاری یک تبعۀ امارات را در کاپیسا ردکرد

وزارت داخله گرفتاری یک تبعۀ امارات را در کاپیسا ردکرد

کابل باختر/ 30/ قوس وزارت امورداخله خبرگرفتاری یک تبعۀ امارات متحده...

چهارافغان اززندان گوانتانامو آزاد شدند

چهارافغان اززندان گوانتانامو آزاد شدند

کابل باختر/ 30/ قوس وزارت دفاع امریکا میگوید که چهار زندانی...

تفسیربرخبر: نظامیان افغان درعملیات سه جانبه با پاکستان شرکت نمی کنند

تفسیربرخبر: نظامیان افغان درعملیات سه جانبه با پاکستان شرکت نمی کنند

کابل باختر/ 30/ قوس مقامات وزارت دفاع ملی میگویندکه برنامۀ برای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

سیاسی

واشنگتن/رویترز/باختر/30 قوس
بارک اوباما، رئیس جمهور امریکا اعلام کرده است که ماموریت جنگی امریکا در افغانستان تا پایان سال 2014 به پایان خواهد رسید.
بارک اوباما دیروز در سخنرانی هفته وار خود گفت که این ماموریت مسوولانه تمام خواهد شد.
اوباما اصافه کرد که در کمتر از دو هفته، پس از 13 سال، ماموریت محاربوی ما در افغانستان تمام خواهد شد و جنگ ما در آن جا مسوولانه به پایان خواهد رسید.
اوباما افزود که شمار زیادی از نیروهای امریکایی اکنون در کشور شان هستند
اما او گفت که برخی دیگر از سربازان امریکایی در هنگام جشن میلاد مسیح بیرون از کشور با خطر مواجه خواهند بود.
اوباما اطمینان داد که حکومت و مردم امریکا از آنان حمایت می کنند.

کابل باختر29 قوس
در جلسه ای که به ریاست عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه برگزار گردید،اعضای ولسی جرگه از تأخیر در معرفی کابینه جدید ابراز نگرانی نموده،از عملی نشدن وعده های رئیس جمهوری و رئیس اجرائیه به شدت انتقاد نمودند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ولسی جرگه به آژانس باختر: نماینده گان تأکید نمودند که رئیس جمهور و رئیس اجرائیه باید به این روند غیر قانونی خاتمه بخشیده،بر نگرانی های گستردۀ مردم و چالش های بزرگ نقطۀ پایان بگذارند.
در همین حال،رئیس مجلس پیرامون وضعیت کشور صحبت نموده ،علاوه کرد که حکومت فعلی برخلاف قانون اساسی در معرفی کابینه تأخیر می نماید و این مسئله، پیامد های ناگواری را درعرصه های سیاسی و اقتصادی کشور بجا گذاشته است .
پس از بحث های مفصل، اعضای مجلس فیصله نمودند که تا اخیر این هفته حکومت مکلف است،کابینۀ جدید را به ولسی جرگه معرفی نماید.
در جلسه،گزارش سفر اعزامی هیئت ولسی جرگه به کشورمراکش توسط  حاجی محمد هاشم وکیل منتخب ولایت فاریاب به مجلس ارائه گردید و از اشتراک و سهم فعال هیئت ولسی جرگه در این اجلاس یاد آوری صورت گرفت.
علاوه برآن،اعضای مجلس روی  ناامنی های اخیر درسطح کشور به خصوص ولایت کنر و درمحاصره ماندن تعدادی ازخانواده ها توسط طالبان دراین ولایت،پیشنهاد مسلح شدن مردم ولایت کنر بخاطرمحافظت از نوامیس ملی شان،محکوم شدن حمله به منزل وژمه صافی نماینده ولایت کنر ، تخصیص بودجۀ  مشخص برای پروژۀ آبرسانی ولایت سرپل در بودجه سال 94 13، انتقاد از حذف هفت تن از جوانان اقلیت قوم قزلباش از تعلیمات نظامی به عربستان سعودی، نگرانی از تجاوزکشورهای همسایه به حریم کشور وپیشنهاد همکاری مردم با حکومت دراین راستا ،پیشنهاد خریداری سلاح وطیاره جهت تجهیز نیروهای امنیتی کشور، اخاذی در مسیر راه لوگر- کابل از سوی پوسته های امنیتی و وجود فساد گسترده درولایت زابل به خصوص حیف و میل مبلغ تخصیص یافته برای پل  زابل – قندهار صحبت نمودند و از نهاد های مسئول خواهان رسیده گی به این مشکلات گردیدند.
درجلسه، وکلای ولایت  بدخشان ازناامنی ها و موجودیت تروریستان خارجی همراه با خانوادهای شان دراین ولایت ابراز نگرانی نمودند.این وکلاء همچنان از نشر گزارش خبری توسط تلویزیون(یک) که جنگ در این ولایت را برای معادن دانسته و فضل عظیم زلمی مجددی نماینده ولایت بدخشان را در آن دخیل دانسته است،به شدت انتقاد نموده،نشر این گزارش را خلاف اصول مطبوعاتی،مغرضانه و خلاف قانون دانستند.
فضل عظیم زلمی مجددی وکیل ولایت بدخشان موضوع نشر اکاذیب توسط تلویزیون خصوصی(یک) را قابل پیگیری خواند و از رئیس مجلس خواست تا در زمینه هدایت صادر نماید که در نتیجه به کمیسیون های مربوط در این زمینه وظیفه سپرده شد تا مضوع نشر برنامه مورد نظر تلویزیون(یک) را مورد بررسی قرار دهند.
آنان،همچنان خواهان برخورد قانونی با مسئولین تلویزیون خصوصی(یک) و گزارشگر این رسانه گردیدند.
افزون برآن،برخی از وکلاء به دلیل نبود توازن و عدالت در بودجه سال مالی1394 خواهان رد آن از سوی ولسی جرگه شدند.
رئیس ولسی جرگه حمله مسلحانه بر منزل وژمه صافی  وکیل ولایت کنر را تقبیح نموده،از کمیسیون امنیت داخلی خواست تا موضوع را درتفاهم با وزارت امورداخله بررسی نماید و از اجراآت خود به جلسه عمومی گزارش ارائه نماید.
به همین ترتیب آقای ابراهیمی از ارگانهای امنیتی خواست تا به کمک اهالی ولسوالی های کنرکه درمحاصره طالبان بسرمی برند، اقدامات جدی وعملی  نمایند.
وی همچنان بودجه سال مالی 1394 را با شرایط کنونی کشورناسازگار خوانده، از حکومت خواست تا دربودجه  عدالت و شفافیت را در اولویت قرار داده و در مورد آن تجدید نظر نماید.
رئیس ولسی جرگه همچنان به کمیسیون های مربوط ولسی جرگه وظیفه سپرد تا گزارشات و موضوعات مطرح شده توسط وکلاء را به بررسی گرفته،با دعوت مسئولین اموردر جهت حل آن اقدام کنند.
قابل یاد آوریست که در جلسه، از شهامت و قهرمانی میرافغان افسرپولیس که در راه دفاع از کشوربه شهادت رسیده است،قدر دانی صورت گرفت.

کابل باختر  29 قوس
نماینده  دایمی  روسیه درسازمان ملل متحد  میگوید: گزارش  ناتو  در  مورد وضعیت  امنیتی افغانستان  واقعی  نیست .
ویتالی چورکین نمایندۀ  دایمی روسیه در سازمان ملل متحد درنشست ویژه سازمان  ملل متحد که به روز پنجشنبه در مورد افغانستان  برگزارشد بیان کرد .
این دیپلومات روسی  درمورد  ادامه  گزارش  سرمنشی  ناتو در مورد افغانستان  ابراز نگرانی کرده گفته است، گزارشی که از سوی ناتو در سازمان  ملل متحد ارایه شده اوضاع  افغانستان را تحلیل نمی کند وطبق آن نیروهای  بین المللی ماموریت  گرفته اند تا به  بهبود اوضاع این کشور کمک  کنند.
اظهار نگرانی این دیپلومات روسی درحالی بیان میگردد که نیس ستولتنبرگ سرمنشی  ناتو در اول دسمبر ماه جاری  میلادی  گزارشی را درمورد نتایج سیزده ساله حضور نیروهای  نظامی بین المللی درافغانستان به سازمان  ملل متحد  ارایه کرد ودرمورد  برنامه های این سازمان  پس از سال  2015 وارایه حضور نیروهای  ناتو درافغانستان معلومات  داد .
به اساس  این گزارش، حدود دوازده  هزار سرباز  ناتو به منظور  آموزش رهنمایی وکمک  به نهادهای امنیتی افغانستان  در این کشور  باقی ممی ماند  وماموریت جنگی ناتو به ماموریت  جدید آموزشی تبدیل  خواهد شد .
اما نمایندۀ  دایمی روسیه  در سازمان  ملل متحد  میگوید که این گزارش  به شکلی تهیه شده است که مردم  فکر کنند ماموریت  ناتو در افغانستان  کامل شده  و مشکلات اصلی حل شده است  درحالی که این گزارش  با واقعیت های منطقه  مطابقت ندارد.
او گفته است شمار نهادهای امنیتی افغانستان  که توسط شورشیان  دریک سال  اخیر کشته شده اند، بیست درصد بیشتر ازسال  گذشته بوده است  ودر گروه های مخالف مسلح  حملات تروریستی وتخریبی  هم افزایش  بعمل آمده واین و ضعیت  نشان  دهنده تهدید جدی طالبان  القاعده  در افغانستان است .
این دیپلومات روس تصریح کرده است  که درگزارش  ناتو معلومات  مشخص درمورد اینکه آیساف  تا چه اندازه برای حاکمیت قانون  در افغانستان،  تجهیز  نیروهای امنیتی افغان  ومبارزه  علیه مواد مخدر  وجود ندارد.
نماینده روسیه درسازمان ملل متحد با ابراز  نگرانی  از میزان  تولید  مواد مخدر  در افغانستان  و قاچاق آن ، آیساف  را  دراین راستا متهم  دانسته است .
اوتاکید کرده است که روسیه  به تلاش های خود  در راستای مبارزه  با مواد مخدر  وآموزش  نیروهای امنیتی  افغان بخاطر  مبارزه  علیه این  پدیده  ادامه میدهد.
با آغاز  خروج نیروهای بین المللی  طی دو سال  گذشته  روسیه  برنامه های  سرمایه گذاری  خو د را در افغانستان از سر گرفته است .
قراراست تا پایان  سال جاری  میلادی  ماموریت  جنگی  نیروهای  ناتو در افغانستان ختم شودو قراراست ناتو و امریکا  به اساس  مصوبه شورای امنیت سازمان ملل ماموریت جدید شان را در افغانستان از اول  ماه جون سال 2015 آغاز کنند.

کابل /فرانس پرس/باختر/29 قوس
ماموریت نظامیان فرانسوی در اخیر ماه جاری میلادی با خروج 150 تن از نظامیان باقی مانده این کشور در افغانستان، رسمأ به پایان می رسد.
به گزارش آژانس خبری فرانس پرس در سال 2010 که شمار نیروهای ناتو در افغانستان به 130 هزار تن می رسید حدود 4 هزار نظامی به افغانستان اعزام کرد.
نظامیان فرانسوی که بعد از سال 2012 در افغانستان ماموریت جنگی نداشته اند در مدت حضورشان در این کشور 89 کشته و 700 زخمی داشته اند.
ماموریت ناتو در افغانستان در پایان سال 2014 به پایان می رسد و گفته می شود 12500 نظامی آمریکایی در قالب نیروهای حمایتی ، آموزشی و مشورتی در افغانستان باقی خواهند ماند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL