23 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از روز جهانی مبارزه با بیماری شکر تجلیل به عمل آمد

کابل/ 23 عقرب /باختر وزارت صحت‌عامه ،از روز جهانی مبارزه با...

میرانوکلی ولسوالی اچین ازوجود افراد داعش پاکسازی شد

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر ساحه ستراتیژیک میرانو کلی در ننگرهار...

یک صدوبیست ودوملیون افغانی عاید بیست ودو روزه گمرک تورخم

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر گمرک تورخم درننگرهار درشرق کشور دربیست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل/ ۲۳ عقرب/ باختر
نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان) یوناما)  در رابطه به گفته های یک کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات واکنش نشان داد.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: اخیرا یوناما با ارسال نامه یی عنوانی حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات از او خواسته است تا قضیه مولانا محمد عبدالله، عضو این کمیسیون را به صورت عادلانه و کامل بررسی کند و یافته‌هایش نشر کند.
در این نامه که بعد ها رسانه یی شد تادامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان به حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات نوشته است که مولانا محمد عبدالله به بصیر علی، مسوول مرکز معلومات این کمیسیون اهانت مذهبی و قومی کرده است و او را تهدید به مرگ کرده است.
محمد عبدالله این نامه را از بنیاد رد کرده است و ادعاهای مطرح شده در آن را دروغ محض خوانده است واز سازمان ملل خواسته است که به "کانال هایی" گوش ندهد که به نفع و یا ضرر یک یا چند نامزدفعال است.
او تاکید دارد که این نامه را ازمراجع مختلف تعقیب خواهد کرد و از آدرس خود٬نامه یی به سرمنشی سازمان ملل متحد ارسال کرده است وبه آنچه که مداخله یوناما در کار کمیسیون خوانده است هشدار داده است.
یوناما از این که این نامه رسانه یی شده است ابراز نگرانی کرده است و گفته است
بعضی با پرداختن جنبه سیاسی تلاش کرده‌اند تا هدف و محتوای این نامه را نادرست جلوه دهند.
نماینده ویژه سازمان ملل متحد دیروز با داکتر عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی و رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی دیدار کرده است.
گفته شده است محور ملاقات این دو٬ جدال تازه میان یوناما ویک کمیشنر کمیسیون انتخابات بوده است.
دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در اعلامیه که  ناوقت دیرور انتشار یافت گفته است٬یوناما یک نهاد مستقل بین المللی است، رییس این نهاد کدام منافع شخصی، گروهی، حزبی، تیمی، قومی ویا سیاسی در افغانستان ندارد، نظر به خواست اکثرمطلق مردم افغانستان و جامعه جهانی حق دارد به عنوان یک نهاد با اعتبار بین المللی از روند برگزاری انتخابات، شمارش آرا  اعلام نتیجه نهایی نظارت جدی و همه جانبه داشته باشند تا جلو تقلب و زورگویی در روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا گرفته شود.دخالتی در کار کمیسیون مستقل انتخابات در کار نیست، یوناما مطابق به خواست مردم ‌‌افغانستان و ملل متحد در جهت اعتبار دهی، کسب مشروعیت ملی و بین المللی انتخابات فعالیت دارد، ضرورت است در برخی موارد تذکر بدهد تا یک روند ملی و دموکراتیک دست خوش برخوردهای قومی، حزبی، گروهی، منطقه یی و سلیقه یی افراد و اشخاص نشود. صائم

کابل / ۲۳عقرب/باختر
به سلسلۀ نشست ها در مورد بررسی وضعیت وزارت امور خارجه، عصر دیروز نشستی به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، به منظور بحث روی اصلاحات و تنظیم بهتر امور این وزارت برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این نشست که در ارگ انجام شد، ابتدا ادریس زمان سرپرست وزارت امور خارجه، گزارش خویش را در خصوص اصلاحات و تنظیم بهتر امور کاری این وزارت با رییس جمهور شریک کرد.
همچنان روی لایحه وظایف مدیران ارشد وزارت امور خارجه، مرور بر وظایف و تشکیلات، کار روی ایجاد سیستم برای جمع آوری عواید سفارت خانه ها و قونسلگری های افغانستان در بیرون از کشور و تنظیم امور قونسلی، بحث شد.
مسوولان وزارت امور خارجه گفتند که تا اکنون به تعداد ۲۳۷ تن از کارمندان این وزارت تصدیق معتبر فهم زبان خارجی را ارائه کرده اند.
در این نشست روی آوردن اصلاحات و معیاری شدن وزارت امور خارجه، داشتن دانش سیاسی و اقتصادی کارمندان این وزارت و مسلط بودن آنان به زبان انگلیسی، تاکید شد.ماری 

کابل/۲۲ عقرب/باختر
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح امروز با وانگ داکشو شارژدافیر سفارت جمهوری مردم چین در کابل، دیدار کرد.
یک منبع دفتر وزیر دولت در امور صلح به آژانس باختر گفت: در این دیدار شارژدافیر سفارت جمهوری خلق چین در کابل، درباره آمادگی‌های اتخاذشده برای گفت‌وگوی صلح در بیجینگ معلومات داد٬ او گفت که چین در تلاش است تا نشست بیجینگ ممد روند صلح افغانستان واقع شود و دولت این کشور در زمینه فراهم کردن آمادگی‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
عبدالسلام رحیمی، نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح درباره اتخاذ آمادگی‌های نشست بیجینگ به منظور تدویر بهتر نشست و حصول نتایج متوقعه از آن، اظهار امتنان کرد.
ختم/عبدالخالق

کابل /۲۲ عقرب/باختر
فرمان رییس جمهوری اسلامی افغانستان درمورد تخفیف و عفو مجازات محجوزین و محبوسین به مناسبت میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم
به تاسی از حکم مندرج جزء ۱۸ماده شصت وچهارم قانون اساسی افغانستان، به مناسبت میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم ،تخفیف و عفو مجازات حجزو حبس محکومین اعم از (ملکی و نظامی ) که به حکم قطعی و نهائی محاکم ،محکوم گردیده اند٬ حسب ذیل منظور می نمایم :
تخفیف و عفو مجازات محجوزین
ماده اول :
(۱)مدت باقی مانده حجزمحجوزینی که به مدت الی سه سال حجزمحکوم گردیده اند ، بدون درنظرداشت مدت سپری شده ،عفوو ازحجز رها گردند.
(۲)مدت باقی مانده حجز محجوزینی که به مدت بیش از سه سال حجز محکوم گردیده اند درصورتیکه نصف مدت حجزخود را درمحبس سپری نموده باشند ،عفوو ازحجز رها گردند.
(۳)محجوزین مندرج فقره های (۱و۲) این ماده که ازمزایای عفو مندرج این فرمان مستفید نمی گردند ،ثلث (۱بر۳)مدت حجز آن ها تخفیف گردد.
عفو مجازات محبوسین اناث دارای طفل شیرخوار و کبرسن
ماده دوم:
(۱)محبوسین اناثیکه دارای طفل شیرخوار بوده و به مدت الی پنج سال حبس محکوم گردیده باشند٬ مدت باقی مانده مجازات آنها عفو و ازحبس رهاگردند.
(۲)محبوسین آناثیکه حداقل (۶۰)سالگی یا بالاترازآن را تکمیل ومحبوسین ذکوریکه (۶۵)سالگی یا بالاتراز آن را تکمیل نموده باشند و ربع (۱بر۴)حصه مدت حبس خود را درمحبس سپری نموده باشند ، مدت باقی مانده مجازات آنها عفو و ازحبس رها گردند.
عفو محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج
ماده سوم:
(۱)محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج که واجد شرایط ذیل باشند ، ازحبس رها گردند :
۱-معالجه آنها ممکن نباشد.
۲-مریضی شان سیرنهائی خود را پیموده باشد.
۳-بهبود و اعاده صحت آنها متصور نباشد.
(۲)به منظورتثبیت محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج هیئت طبی درمرکز به ترکیب ذیل ایجاد می گردد:
۱-رییس عمومی طب معالجوی وزارت صحت عامه به حیث رییس .
۲-داکتر متخصص ازریاست امورصحی وزارت دفاع ملی به حیث عضو.
۳-داکترمتخصص ازریاست امورصحی وزارت امورداخله به حیث عضو .
۴-داکترمتخصص ازریاست امورصحی ریاست عمومی امنیت ملی به حیث عضو.
۵-نماینده ریاست حارنوالی نظارت برمحلات سلب آزادی به حیث ناظر.
(۳) به منظور تثبیت محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج هیئت طبی درولایات از واحد های مربوط مراجع مندرج فقره (۲)این ماده ایجاد می گردد . درصورت عدم موجودیت داکتر متخصص دراداره امنیت ملی و اردوی ملی ولایت ،ریاست صحیه ولایت مربوط مکلف است ، یک داکتر دیگر را توظیف نماید.
(۴)اداره محبس مکلف است،مریضان مندرج فقره (۱) این ماده را به هیئت طبی معرفی و درصورت تصدیق مریضی ،اسناد آنها را به کمیسیون عالی صحی ارائه نماید.
(۵) آنعده محکومینی که بنابرتصمیم هیئت طبی ولایات ،صعب العلاج تشخیص می گردند ، همراه با سوابق آنها به محبس مرکزی انتقال و بعدازاتخاذ تصمیم کمیسیون عالی صحی درمرکز جهت اجراات بعدی به کمیسیون مرکزی تطبیق فرمان محول می گردند.
عفوو تخفیف مجازات محبوسین
ماده چهارم :
(۱)محبوسینی که به حبس الی دوسال محکوم گردیده اند ، بدون درنظرداشت مدت سپری شده مدت مجازات باقی مانده آنها عفو و ازحبس رها گردند.
(۲)محبوسینی که به حبس بیش از دوسال الی چهارسال محکوم گردیده اند ، درصورتیکه ربع (۱بر۴)حصه مدت حبس خود را درمحبس سپری نموده باشند مدت باقی مانده مجازات آنها عفو و از حبس رهاگردند.
(۳)محبوسینی که به مدت بیش از چهارسال الی ده سال حبس محکوم گردیده اند ، درصورتیکه ثلث (۱بر۳) حصه مجازات حبس خود را درمحبس سپری نموده باشند ، مجازات باقی مانده آنها عفو و ازحبس رها گردند.
(۴)محبوسینی که شامل کتگوری های مندرج فقره های (۱-۲و۳)این ماده نمی گردند ،درمدت مجازات حبس آنها حسب ذیل تخفیف به عمل آید:
۱-درمجازات محکومین مندرج فقره (۱)این ماده (۳بر۴)حصه مدت حبس آنها .
۲-درمجازات محکومین مندرج فقره (۲) این ماده نصف (۱بر۲)حصه مدت حبس آنها .
۳-درمجازات محکومین مندرج فقره (۳) این ماده مدت دوسال .
۴-درمجازات محکومین به حبس بیش از ده الی شانزده سال ،مدت یک ونیم سال
۵-درمجازات محکومین به حبس بیش از شانزده سال الی سی سال ،مدت یک سال
عفوو تخفیف مجازات حبس منسوبین نظامی
ماده پنجم :
(۱)آنعده افسران٬بریدملان (ساتنمنان )وسربازان اردوی ملی ، پولیس ملی ،منسوبین ریاست عمومی امنیت ملی و سایر وزارت ها و ادارات دارای تشکیلات نظامی که به حبس الی دوسال محکوم گردیده اند،بدون درنظرداشت مدت سپری شده ، مدت مجازات باقی مانده آنها عفو و از حبس رها گردند.
(۲) آنعده افسران ،بریدملان ( ساتنمنان )وسربازان اردوی ملی ،پولیس ملی ،منسوبین ریاست عمومی امنیت ملی و سایر وزارت ها و ادارات دارای تشکیلات نظامی که به مجازات حبس تنفیذی الی یک سال درقطعات مربوط محکوم گردیده اند ، درصورتی که ربع (۱بر۴) حصه مدت حبس خویش را درقطعه سپری نموده باشند ، مدت باقی مانده آنها عفو و از حبس رها گردند.
(۳)آنعده منسوبین نظامی که به حکم قطعی و نهایی محاکم به حبس تعطیل محکوم به مجازات گردیده اند،بدون نظرداشت مدت حبس سپری شده ، مدت باقی مانده حبس آنها عفو گردد.
تخفیف محکومین جرایم متعدد
ماده ششم :
محکومین جرایم متعدد که طی یک فیصله به احکام جداگانه وبه اساس یک ماده قانون محکوم به مجازات گردیده باشند ، ازسرجمع مجازات برای شان تخفیف اجراء گردد.
حالات محدودیت و ممنوعیت عفو و تخفیف
ماده هفتم :
(۱)محکومین جرایم مندرج فقره (۲)ماده (۳۵۰) قانون اجراات جزائی منتشره جریده رسمی شماره (۱۱۳۲)سال ۱۳۹۳به استثنای محبوسین صعب العلاج از مزایای عفو این فرمان مستفید نمی شوند.
(۲) محجوزین و محبوسین ذیل از مزایای تخفیف این فرمان مستفید نمی شوند:
۱-محکومین که به حجز بیش از پنج سال یا حبس بیش از ده سال که نصف یا بیشتر ازنصف مدت حجز یا حبس آنها در اثر فرامین قبلی تخفیف وعفو ، تخفیف گردیده باشد ،مگر اینکه کمترازیکسال حبس آنها باقی مانده باشد.
۲-محکومین جرایم قتل عمد (به استثنای اطفال ) مگر اینکه ورثه مقتول ابراء نموده باشد.
ابراء عبارت از ابراخط مرتبه محکمه به اساس وثیقه حصر وراثت بوده ،ابرای مندرج فیصله های قبل از شروع سال ۱۳۹۷ مشمول این حکم نمی باشد.
۳-محکومین جرایم فساد اداری .
۴-محکومین جرایم موادمخدر و مسکرات .
۵-محکومین به جزای اعدام که مجازات آنها به حبس تعدیل گردیده است.
۶-محکومین که درسال جاری درمیعاد حجز و یا حبس محکوم بهای آنها تخفیف بعمل آمده باشد .
۷-محجوزین ومحبوسینی که علاوه برحجز یا حبس به رد مال یا جبران خساره وجزای نقدی نیز محکوم گردیده اند، درصورتیکه مال به دست آورده یا وجه محکوم بها را به متضرر پرداخته باشند و یا بپرد ازند و یا نصف جزای نقدی را به حساب واحد دولتی تحویل نموده باشند یا تحویل نمایند ، از مزایای تخفیف مندرج ماده اول و فقره (۴) ماده چهارم این فرمان مستفید می گردند ، محجوزین و محبوسین مکلف اند،وجه محکوم بها یا جزای نقدی را الی صدور فرمان بعدی به متضرر پرداخته یا تحویل بانک نمایند.
(۳)محجوزین و محبوسین ذیل ازمزایای عفووتخفیف مندرج این فرمان مستفید نمی شوند.
۱-محکومین جرایم مندرج قانون منع خشونت علیه زن .
۲-محکومین جرایم شکنجه مندرج ماده ۴۵۱کودجزا.
۳-محکومین جرایم مندرج مواد (۶۳۶-۶۳۷-۶۳۹-۶۴۰-۶۴۱-۶۶۸-۶۶۹-۶۷۰و۶۷۱)کودجزا .
۴-محکومین جرایم مندرج ماده اول ضمیمه شماره (۱)قانون اجراات جزائی به استثنای اطفال .
۵-محکومین جرایم اختطاف و گروگان گیری .
۶-محکومین جرایم راهزنی (قطاع الطریقی ).
۷-محکومین جرایم سرقت مسلحانه مندرج مواد ۴۵۵-۴۵۶و۴۵۷قانون جزا و مواد ۷۰۲-۷۰۳و۷۰۴کودجزا .
۸-محکومین جرایم سرقت واسطه نقلیه یا نمبرپلیت واسطه نقلیه .
۹-محکومین جرایم چپاول گری (نهب).
۱۰-محکومین جرایم غصب پول یا مال .
(۴)محکومین که درسال جاری در محلات سلب آزادی دست به آشوب ،اغتشاش ،جنگ ،قتل تخریبکاری ،فرار و اعتصابی که باعث اخلال نظم درمحلات مذکور گردیده و یا موادمخدر را خرید یا فروش نموده باشند ،با درنظر داشت احکام ماده (۵۲) قانون محابس و توقیف خانه ها منتشره جریده رسمی شماره (۹۲۳)سال ۱۳۸۶از مزایای عفو و تخفیف این فرمان مستفید نمی شوند.
عفو جزای نقدی
ماده هشتم :
محکومینی که ازمزایای عفو وتخفیف این فرمان مستفید می شوند و علاوه برحجز یا حبس به جزای نقدی نیز محکوم گردیده باشند ،نصف جزای نقدی آنها عفو گردد.محکومین خارجی ازاین امر مستثنی می باشند.
قطعیت حکم
ماده نهم :
قطعیت حکم به اساس جزء ۱۰ماده چهارم قانون تشکیل و صلاحیت قوه قضائیه از تاریخ صدور حکم محکمه اعتبار دارد.
اقامه دعوی حق العبدی
ماده دهم :
تطبیق احکام این فرمان، مانع اقامه دعوی حق العبدی اشخاص نمی گردد.
تسلیمی محجوزین و محبوسین اناث
ماده یازدهم :
(۱)ادارات مراکز اصلاح و تربیت اطفال و محابس مکلف اند ، محجوزین (ذکورو اناث )و محبوسینی اناثی را که مطابق احکام این فرمان از حجز یا حبس رها می گردند ، حسب احوال به والدین یا ممثل قانونی و یا محارم شرعی آنها تسلیم نمایند.
(۲)وزارت کار و امور اجتماعی مکلف است ،برای آنعده محجوزینی که والدین ،ممثل قانونی یا محارم شرعی نداشته باشند ، محل مناسب رهایش را درمرکز وولایات تدارک نماید.
(۳)وزارت امورزنان مکلف است ،برای آنعده محبوسین اناثی که طبق احکام این فرمان از حبس رها می گردند ،به رضایت آنها الی پیدا شدن محرم شرعی شان ، محل مناسب رهایشی را در مرکز وولایات تدارک نماید.
مرجع تطبیق کننده
ماده دوازدهم :
(۱)به منظور تطبیق احکام این فرمان درمرکز وولایات کمیسیون هایی به ترکیب ذیل ایجاد گردد:
۱-درمرکز رییس عمومی حارنوالی نظارت برتنفیذ احکام بدیل حبس و حجز و درولایات رییس حارنوالی استیناف به حیث رییس.
۲-نماینده وزارت دفاع ملی در بخش محبوسین اردوی ملی به حیث عضو.
۳-نماینده وزارت امورزنان در بخش محجوزین ومحبوسین اناث به حیث عضو.
۴-رییس محبس مرکزی (پلچرخی)درمرکز ودرولایات آمر محبس دربخش محبوسین به حیث عضو.
۵-نماینده ریاست عمومی امنیت ملی به حیث عضو.
۶-آمرمراکز اصلاح و تربیت اطفال دربخش محجوزین به حیث عضو.
۷-نماینده ریاست حارنوالی جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی به حیث عضو.
۸-نماینده حارنوالی اختصاصی جرایم مواد مخدر و مسکرات به حیث عضو.
۹-نماینده کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درمرکز و درولایات درصورت موجودیت به حیث عضو.
تهیه لیست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو
ماده سیزدهم :
(۱)کمیسیون های تطبیق این فرمان موظف اند،لیست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو راکه مدت محکومیت آنها الی پنج سال باشد درمرکز وولایات تهیه و به اداره حارنوالی جهت منظوری لوی حارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نمایندکه بعداز منظوری لوی حارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان قابل تطبیق می باشد.
(۲)کمیسیون های تطبیق این فرمان موظف اند،لیست محکومین واجد شرایط تخفیف وعفو راکه مدت محکومیت آنها بیشتر از پنج سال الی سی سال باشد درمرکز وولایات تهیه و به اداره حارنوالی ارسال و اداره حارنوالی مکلف است ،لیست های ارسالی را تدقیق وتوحید نموده و دراسرع وقت ممکن جهت منظوری به مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نماید.
انفاذ
ماده چهاردهم :
این فرمان از تاریخ ۱۸عقرب سال ۱۳۹۸ نافذ می گردد.
ختم/ ....ک.....م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL