09 سنبله 1394

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

آغازبرنامه توانمند سازی زنان درزمینه رهبریت درننگرهار

آغازبرنامه توانمند سازی زنان درزمینه رهبریت درننگرهار

جلال آباد 8 سنبله باختر برنامه توانمند سازی زنان درزمینه رهبریت...

برگزاری همایش بزرگ مردمی درحمایت از نیروهای مسلح کشوردرهرات

برگزاری همایش بزرگ مردمی درحمایت از نیروهای مسلح کشوردرهرات

شهرهرات 8 سنبله باختر همایش بزرگ مردمی به حمایت از...

کشته وزخمی شدن چهارده غیرنظامی درحمله راکتی طالبان درمیدان وردگ

کشته وزخمی شدن چهارده غیرنظامی درحمله راکتی طالبان درمیدان وردگ

میدان شهر8 سنبله باختر دوکودک درنتیجه حمله راکتی طالبان درولایت میدان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 8 سنبله
جلسه کمیته قوانین، امروز به ریاست قانونپوه سرور دانش معاون رییس جمهور و رییس آن کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه کمیته، طرح قانون تدارکات و ضمیمه شمار(1) قانون اجراآت جزایی در مورد جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و جرایم تروریستی مورد بحث گرفت.
در ابتدا معاون رییس جمهور ضمن ابراز قدر دانی از تلاش های وزارت عدلیه و نهادهای ذی ربط در امر تهیۀ طرح قوانین متذکره،  با توجه به مشکلات نهاد های عدلی و قضایی و همچنین ارگان های امنیتی، تهیه این ضمیمه قانونی را یک ضرورت جدی عنوان کرده گفت: با تأیید و تصویب این طرح قانون، بخش اعظم مشکلات ادارات مربوطه در چگونگی برخوردهای قانونی و حقوقی با مجرمان و متهمان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچنین جرایم تروریستی مرفوع خواهد شد.
این ضمیمه که به منظور تعقیب عدلی مؤثرِ مرتکبین جرایم یاد شده وضع شده است به دقت از سوی اعضای کمیته مورد بحث قرار گرفته و اعضا دیدگاه های خویش را در زمینه های مختلف مطرح کرده و اصلاحات را برآن پیشنهاد کردند. این ضمیمه قانون از سوی کمیته مورد تأیید قرار گرفته و به وزرات عدلیه وظیفه داده شد تا نظریات اصلاحی اعضای جلسه را شامل طرح کرده و آنچه را که کمیته به عنوان اضافات تشخیص داده است، از طرح متذکره حذف کند.
در بخش دیگری جلسه، طرح قانون تدارکات به بحث گرفته شد. کمیته این طرح قانونی را یک ضرورت جدی عنوان کرده و از تهیه کنندگان آن که طرح مذکور را متناسب با شرایط و نیازمندی های موجود تهیه کرده اند، قدر دانی کرد. این طرح قانونی به منظور تنظیم امورِتهیه و تدارکات اجناس، خدمات و امور ساختمانی، تأمین شفافیت در مراحل تدارکات، کنترول مؤثر وجوه عامه، تأمین اصل اقتصادی و با کیفیت بودن اجناس و فراهم شدن زمینه اشتراک داو طلبان واجد شرایط تهیه و ترتیب شده است.
کمیته قوانین این طرح قانونی را به تفصیل مورد بحث قرار داده و اعضای جلسه نظریات خویش را در موارد چون؛ اصطلاحات، پلان گذاری تدارکات، مراحل داو طلبی، اسناد و معیار های تدارکاتی، ارزیابی آفر، روش تدارکات، تضمینات تدارکات، تنظیم امور قرار داد، شفافیت مراحل تدارکات و سایر موارد، ابراز داشتند.
سرانجام پس از بحث و بررسی مفصل، این طرح قانونی از سوی کمیته مورد تأیید قرار گرفته و وزارت عدلیه مکلف شد تا نظریات و دیدگاه های اصلاحی اعضای جلسه را شامل طرح قانون ساخته و آن را به کابینه ارائه کند.

کابل باختر 8 سنبله
از صدمین سالگرد دوستی افغانستان و آلمان طی محفلی با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در ارگ تجلیل گردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در این محفل رئیس جمهور غنی طی صحبتی ضمن ابراز خرسندی و خوش آمدید به اشتراک کننده گان در مورد تاریخچه همکاری های آلمان با افغانستان صحبت نموده، گفت که در زمان اعلیحضرت محمد نادر شاه و بعد از آن، روابط افغانستان و آلمان وارد مرحله جدیدی گردید، که عمدتاً در بخش های نظامی و اقتصادی ازمفکوره های دانشمندان آلمانی به شکل بنیادی  کار گرفته می شد.
رئیس جمهور گفت که افغانستان به کمک کشور آلمان در بخش های زیربنایی، برق و نساجی و نیز تاسیس  بانک ملی و تقویت سکتور خصوصی و همچنان در عرصه های صنعتی  و زراعتی به مهمترین پیشرفت ها دست یافت.
رئیس جمهور غنی گفت که در زمان اعلیحضرت محمد ظاهر شاه سه کمپنی بزرگ کشور آلمان در توسعه صنعتی افغانستان سهم بسزای گرفتند، کمپنی زمنس بند برق سروبی را اعمار کرد، شرکت هوخست بنیاد صنعت دوا سازی را در افغانستان گذاشت و خشت هوختیف در تولید خشت همکاری نمود.
در این مراسم فرانک شتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان نیز صحبت کرد و ضمن تشکری از رئیس جمهور غنی بخاطر تدویر این مراسم، از روابط دراز مدت میان هر دو کشور یاد آوری نمود.
وی گفت که آلمان بر تداوم همکاری های خویش با افغانستان متعهد است و ازهر گونه پیشرفت ها و فرصت های که باعث انکشاف افغانستان گردد، حمایت میکند.
شتاین مایر، تامین صلح و ثبات در افغانستان را از خواست های اساسی دولت آلمان دانسته، حمایت کشورش را از این روند اعلام نمود.
وزیر خارجه آلمان گفت که دولت آن کشور تلاش میکند تا زمینه های بیشتری جذب جوانان افغان را جهت ادامه تحصیلات در آلمان فراهم نماید.
در این محفل تحایفی از سوی رئیس جمهور غنی به مناسبت صدمین سالگرد دوستی افغانستان و آلمان به وزیر خارجه آلمان اهدا گردید.
در اخیر محفل شماری جوانان افغان که در کشور آلمان تحصیلات موسیقی را فرا گرفته بودند، پارچه های موسیقی میهنی را به استقبال از این روز اجرا نمودند.
در این محفل داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، شماری از اعضای کابینه و شورای ملی و تعدادی از سفرای کشورهای دوست مقیم کابل نیز اشتراک داشتند.

کابل باختر 8 سنبله
اولین جلسه کمیته جندر و امور زنان دولت جمهوری اسلامی افغانستان که به تازگی با پیشنهاد وزارت امور زنان، از سوی کابینه ایجاد شده است امروزبه ریاست قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رییس این کمیته برگزار شد.
دفترمطبوعات ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر میدهد: معاون رییس در آغاز جلسه ضمن اظهار خرسندی از ایجاد کمیته جندر و امور زنان کابینه، اظهار داشت: دولت افغانستان بر اساس قوانین دین مبین اسلام، قوانین ملی به خصوص قانون اساسی و تعهداتی که در برابر معاهدات بین المللی دارد، مکلفیت های اساسی در برابر وضعیت زنان و مسایل جندر دارد. وی با برشمردن برخی از مواد قانون اساسی کشور افزود: قانون اساسی ما تعهدات سنگینی را بر دوش دولت قرار داده است که ما مکلف به انجام آن ها هستیم.
قانونپوه دانش هم چنین گفت: در سال های گذشته کارهای زیادی در باره مسایل زنان و امور جندر انجام یافته است اما بدون شک این مقدار کافی نیست و ما باید گام های بیشتری بر داریم. وی تاکید کرد: هیات رهبری حکومت وحدت ملی اراده قوی و جدی در زمینه تساوی جندر و حل مشکلات زنان دارد و این مساله را در کمتر از یک سال گذشته به اثبات رسانده است که تاسیس کمیته جندر و امور زنان در کابینه جمهوری اسلامی افغانستان نشانه روشنی از اراده حکومت در این زمینه است.
معاون رییس جمهور هم چنین اظهار داشت: مکانیزم های عملی در زمینه حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هنوز مبهم است و باید در این زمینه راهکارهای عملی جستجو شود. وی تاکید کرد: چنان که در زمینه حضور زنان در مجلس شورای ملی و شوراهای ولایتی حضور زنان از طریق تبعیض مثبت تا حدودی حل گردید، امید است که در دیگر عرصه ها از جمله حضور زنان در ادارات نیز چنین مکانیزم هایی سنجیده شود.
در این جلسه هم چنین وزیر امور زنان ضمن اظهار خرسندی از تاسیس کمیته جندر و امور زنان و تشکر از تلاش های بی شایبه مقام معاونت دوم ریاست جمهوری در این زمینه اظهار داشت: ایجاد کمیته جندر و امور زنان که بخش وسیعی از وزارت های سکتوری عضویت آن را دارد، به هدف پاسخگویی حکومت به مطالبات بخش عظیمی از جامعه و هم چنین به هدف انجام تعهدات و مکلفیت های حکومت ایجاد شده است.
در اولین جلسه کمیته جندر و امور زنان نتایج پلان کاری ملی برای زنان افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دستاوردهای شش سکتور در این زمینه ارزیابی گردید. بر اساس نتایج به دست آمده از تطبیق پلان کاری ملی برای زنان افغانستان، بسیاری از سکتورها و ادارات سکتوری در تطبیق پلان چندان موفق نبوده اند.
هم چنین پس از بحث و بررسی مفصل جلسه فیصله کرد تا راه های عملی تطبیق قوانین و پلان های مربوط به زنان جستجو شده و میزان تعهدات حکومت افغانستان در برابر قوانین ملی و بین المللی با شاخص های کمی مورد سنجش و  ارزیابی قرار گیرد. هم چنین کمیته فیصله کرد تا وزارت امور زنان و دیگر نهادهای ذیربط مکانیز های تبعیض مثبت را برای حضور زنان در همه عرصه ها به خصوص درزمینه مشارکت و سهم گیری آنان در ادارات و هیات رهبری آن ها تهیه کنند.

کابل باختر 8 سنبله
کمیته نظارت بر پروژه عرضه خدمات عدلی و قضایی امروز تحت ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داد .
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر،درین جلسه که دوکتور عبدالبصیر انور  وزیر عدلیه ، نورحبیب جلال سر پرست لوی څارنوالی  ، برخی از روسای ادارات نهاد های عدلی وقضایی و کارکنان داخلی بانک جهانی  مقیم ادارات متذکره اشتراک داشتند ،  نخست  گزارش پیشرفت ها و چالشهای پروژه عرضه خدمات عدلی و قضایی ارائه  گردیده و سپس ا عضای جلسه درمورد پروژه های مشترک بین ارگانهای عدلی و قضایی بحث و تبادل نظر کرده ، تاخیر درعملیه ارز یابی وسط پروژه را که شناسایی فرصت ها ، کمبودیها  و اصلاح ساختار اجرایی و رهبری پروژه رادر برداشته وا هداف آن را مطابق نیازمندیهای جدید تنظیم مینماید ، یکی ازچالشهای مهم خواند و برمعرفی نماینده گان ذیصلاح این نهاد ها درکمیته مرور وسط پروژه  جهت بازنگری اولویت ها وتسریع هرچی بیشتر این روند تصمیم اتخاذ گردید  .
درادامه جلسه وزیر عدلیه و سرپرست لوی څارنوالی پیرامون شمولیت برخی از برنامه های شامل اولویت شان صحبت نموده ود رمجموع بر تسریع روند فعالیت پروژه و نحوه استفاده از کمک های بانک جهانی مطابق به ضرورت و نیازمندیهای عینی ارگانهای عدلی و قضایی تاکید بعمل آوردند  .
طبق یک خبر دیگر :
قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه امروز دردفتر کارش با آقار اندری ادننسیان نماینده خاص سازمان ملل و رئیس بخش منطقوی جرایم مواد مخدر درکابل و هیئت همراهش ملاقات نمود.
درین ملاقات نخست نماینده خاص سازمان ملل مراتب تبریکی اش را بخاطر تقرر رئیس ستره محکمه ابراز داشته وبعد درمورد همکاری های دفتر UNODC   با قوه قضائیه در بخشهای اعمار تعمیرات محاکم بویژه درولایت کندهار ، بلخ وهر ات ، برنامه های آموزشی ، فعالیت در دارالانشاء کمیسیون اصلاح قوانین جزایی و همکاری با نهاد های عدلی و قضایی درمبارزه با فساد اداری و جرایم سازمان یافته معلومات ارائه داشته و اظهار امید واری کرد تا همکاری ها درهمه ساحات بخصوص در راستای تدویر برنامه های اموزشی و تسهیل اشتراک قضات سطوح مختلف درین برنامه ها ، ا فزایش یابد .
سپس رئیس ستره محکمه با ابراز امتنان ازهمکاریهای قبلی این دفتر ،  اظهار امید واری کرد تا  درهماهنگی متقابل تدویربرنامه های ارتقای ظرفیت در سطح مرکز وولایات ادامه یافته و نیز در اعمار تعمیرات محاکم درولسوالی ها و همچنان تهیه و تدارک سیت های قوانین جهت توزیع به قضات همکاری صورت گیرد  .
نماینده خاص ورئیس  بخش منطقوی جرایم مواد مخدر بادرنظرداشت نیاز قوه قضائیه به کمک های جامعه بین المللی منجمله ملل متحد وعده سپرد که درتدویر پروگرام های آموزشی قضات کمال همکاری را مبذول داشته و سایر پیشنهادات قوه قضائیه را با توجه به امکانات وظرفیت  های بودجودی تحت مطالعات لازم قرار میدهد .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL