04 ثور 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

بخش نتایج قسمی فردا اعلام میشود

بخش نتایج قسمی فردا اعلام میشود

کابل باختر/ 3/ ثور سومین دور نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری...

یک تلویزیون جدید راه اندازی میشود

یک تلویزیون جدید راه اندازی میشود

کابل/3/ثور/باختر قرار است یک شبکه تلویزیونی که در باره توریزم و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

سیاسی

کابل/3/ثور/باختر
وزیر امور خارجه و مندلو کمالو سفیر غیر مقیم جمهوری افریقای جنوبی در کابل در ملاقات که امروز انجام دادند، روی گسترش همکاری های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور به بحث پرداختند.
دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر خبرداد، وزیر امور خارجه ضمن اشاره به تقویت و گسترش روابط میان دو کشور گفت: "افغانستان علاقمند است تا از تجارب جمهوری افریقای جنوبی بخصوص در عرصه زراعت، تکنالوژی، استخراج معادن و انرژی استفاده نماید. سرمایه گذاری در افغانستان یکی از اولویت های ماست و امروز شرایط برای سرمایه گذاری های کلان، در افغانستان کاملاً آماده است."
بالمقابل، مندلو کمالو سفیر غیر مقیم افریقای جنوبی در کابل گفت: "افریقای جنوبی از همکاری در عرصه های مختلف به ویژه در امر شریک ساختن تجارب خویش در بخش های مخابرات، استخراج معادن و انرژی  با دولت و مردم افغانستان اطمینان می دهد."
دو جانب علاقمندی شان را برای ایجاد سفارت های شان در کشور های همدیگر در آینده نزدیک ابراز داشتند.  

کابل باختر/ 3/ ثور
سومین دور نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری فردا پنجشنبه اعلام خواهد شد.
به گزارش آژانس باختر، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات امروز گفتند که بخش سوم نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در حدود هشتاد فیصد آرا را احتوا میکند به روز پنجشنبه چهارم ثور اعلام خواهد شد.
به اساس جدول بندی کمیسیون مستقل انتخابات قرار بود نتایج ابتدائیه انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ چهارم ثور اعلام شود اما بنابر گفته مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات به علت شمارش مجدد و تفتیش برگه های برخی مراکز رای دهی ، اعلام نتایج ابتدایی ، دو روز دیگر به تعویق افتاده و قرار است به  تاریخ ششم ثور اعلام شود .
در دو دور دیگر اعلام قسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در حدود پنجاه فیصد کل آرا اعلام شد داکتر عبدالله عبدالله با کسب 47/44 فیصد آرا در رده نخست و داکتر اشرف غنی با اخذ 18/33 فیصد آرا در مقام دوم قرار گرفتند. 

کابل/3/ثور/باختر
حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اعتماد نامه "ام کومالو" سفیر غیر مقیم افریقای جنوبی را در حالیکه ضرار احمد عثمانی وزیر امور خارجه کشور نیز حضور داشت، طی مراسم تشریفاتی پذیرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، پس از مراسم تقدیم اعتماد نامه که ظهر امروز در ارگ انجام شد، رئیس جمهور کشور و سفیر غیر مقیم افریقای جنوبی در مورد روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن اینکه از ایجاد روابط دیپلوماتیک میان دو کشور اظهار خرسندی نمود، برای سفیر جدید افریقای جنوبی در سمت جدیدش آرزوی موفقیت کرد.
رئیس جمهور کرزی با اشاره بر اینکه افریقای جنوبی نهاد های معتبر تحصیلی دارد، از سفیر افریقای جنوبی خواست تا کشورش بورس های تحصیلی را در اختیار جوانان افغان قرار دهد.
در مقابل سفیر جدید افریقای جنوبی، برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی را به رئیس جمهور و ملت افغانستان تبریک گفت و خاطر نشان کرد که در زمان ماموریت اش برای تحکیم و گسترش روابط دوجانبه، بخصوص مساعد نمودن زمینه تحصیل برای جوانان افغان در کشورش، تلاش خواهد کرد.

کابل/3/ثور/باختر
ولسی جرگه در نشست عمومی امروز خود ضمن آنکه دو سند بین المللی را تصدیق کرد تصمیم اتخاذ نمود که نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی به دلیل عدم حضور در جلسۀ استجوابیۀ آن مجلس استیضاح شود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ولسی جرگه به آژانس باختر، در جلسه ای که به ریاست عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه برگزار شد، وکلاء در وقت امتیازی روی موضوعات مختلف از جمله: وضعیت امنیتی ولسوالی های قیصار و پشتون کوت ولایت فاریاب و مشکلات ترانزیتی در آن ولایت، کمبود وسایط ترانسپورتی دولتی در شهر کابل، بیجا شدن یکصد و هجده خانواده در اثر لغزش کوه  در ولسوالی رستاق ولایت تخار و عدم کمک کافی به این خانواده ها، تکمیل نشدن کار بند المار در حالیکه میعاد قرارداد آن به پایان می رسد و منازعۀ دو فرد در ولایت فاریاب که در نتیجۀ آن مردم ملکی متضرر شدند، صحبت نموده، از مسئولین امور خواستند تا به این مشکلات، رسیدگی عاجل نمایند.
در جلسه، در حالیکه بار دیگر از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی کشور در مورد تأمین امنیت انتخابات؛ اشتراک گستردۀ مردم در این روند مهم ملی و یک سلسله موضوعات دیگر مرتبط به انتخابات به نیکی یادآوری صورت گرفت، از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته شد تا نتایج شمارش آراء را مطابق جدول زمانی از قبل تعیین شده، اعلام نماید.
وکلاء، تأکید نمودند که کمیسیون مستقل انتخابات باید به گونۀ روشن و شفاف کارهایش را به پیش برده، از به تأخیر انداختن اعلام نتایج خودداری نمایند. در عین حال وکلاء خاطرنشان ساختند که کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به صورت جدی جلو تقلب را گرفته، پس از تفکیک آرای پاک از آرای ناپاک و با حفظ بی طرفی کامل و امانت دارای، نتایج آرای واقعی به کاربرده شده در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را اعلام نمایند.
در جلسه، در رابطه به ابطال حدود یکصدهزار رأی در ولایت هرات از سوی کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی هرات، خاطرنشان گردید که موارد پیشبینی شده در قانون انتخابات در این زمینه رعایت نگردیده و کمیسیون شکایات انتخاباتی آن ولایت برخلاف قانون تصمیم به ابطال این آراء گرفته است و باید به این مشکل رسیده گی جدی شود.
همچنین در جلسه از کارشناسان و صاحبنظران اشتراک کننده در بحث های رسانه یی، خواسته شد تا مصالح علیای کشور را مد نظر قرار داده، پیرامون مسائل جاری کشور، مطابق روحیۀ قانون اساسی صحبت و اظهار نظر نمایند.
موضوعاتی چون سرقت پول و اموال یک تن از تاجران افغان در منطقۀ پروان دوم شهر کابل توسط افراد ملبس به لباس پولیس و با استفاده از موتر پولیس، وارد آمدن تلفات جانی به مردم از اثر حوادث ترافیکی به دلیل کم عرض بودن جادۀ عمومی کابل – جبل السراج، چگونگی قراردادی به ارزش یکهزار و هشتصد و پنجاه میلیون افغانی از سوی وزارت دفاع ملی در مورد تهیۀ مبلایل؛ در حالیکه ارزش واقعی آن چهارصد میلیون افغانی می باشد و رد آن از سوی وزارت مالیه، نیز در جلسه مطرح گردید و تأکید شد که نهادهای مسئول باید برای رفع این مشکلات اقدامات جدی به عمل آروند.
عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه ضمن جمع بندی موضوعات مطرح شده در وقت امتیازی، از وکلاء خواست تا موضوعات مطرح شده را به صورت کتبی به هیئت اداری تسلیم نمایند تا از طریق مراجع مربوط به آن رسیده گی صورت گیرد.
رئیس ولسی جرگه در رابطه به تعویق انداختن زمان اعلام نتایج انتخابات به روز شنبۀ هفتۀ آینده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات،  اظهار داشت که این مسئله، باعث مخدوش شدن اذهان مردم می گردد و کمیسیون مستقل انتخابات باید برای شفافیت کار، مطابق جدول زمان بندی شده، کارهایش را انجام دهد.
در ادامۀ جلسه مطابق آجندای از قبل تعیین شده، قرار بود از نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی کشور استجواب صورت گیرد؛ ولی به دلیل عدم حضور وی در کشور، وکلاء تأکید کردند که رئیس بانک مرکزی به صورت مکرر از حضور در جلسه، خودداری نموده و باید استیضاح شود.
شماری از وکلاء تأکید نمودند که رئیس بانک مرکزی در حالیکه کهولت سن و ضعف مدیریت دارد، در کنار آن، معاشات بلند برای کارمندان د افغانستان بانک وضع نموده و سفرهای غیر ضروری نیز انجام می دهد.
این وکلاء، داشتن تابعیت دوم و حضور نیافتن وی در جلسات کمیسیون های ولسی جرگه را نیز مورد انتقاد قرار دادند.
در نتیجه پس از بحث و تبادل نظر، پنجاه و هفت تن از اعضای ولسی جرگه مطابق اصول وظایف داخلی ولسی جرگه فورم استیضاح را امضا نموده، به هیئت اداری سپردند و خواستار استیضاح نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی به دلیل عدم حضور وی در جلسات استجوابیه، شدند.
پس از آن، منشور نهاد تعلیمی سازمان همکاری های اقتصادی(ایکو) در ده ماده و منشور علمی سال 1995 «ایکو» همراه با پروتوکول و ضمیمۀ آن، از سوی عبدالقادر حاحی رئیس کمیسیون امور بین المللی و قاضی راحله سلیم معاون آن کمیسیون ارائه گردید و به اکثریت آراء تصدیق شد.
در پایان جلسه، فهرست اعضای غیرحاضر در جلسات عمومی هفتۀ جاری از سوی انجنیر سید اکرام منشی و عرفان الله عرفان نایب منشی ولسی جرگه به این شرح اعلام گردید:
- عباس ابراهیم زاده؛ اسحق رهگذر؛ الحاج علم خان آزادی و محمد فرهاد عظیمی وکلای ولایت بلخ؛
-کبیر مرزبان وکیل ولایت تخار و همایون همایون وکیل ولایت خوست؛
-هما سلطانی وکیل ولایت غزنی و فتح الله قیصاری وکیل ولایت فاریاب؛
-میر امان الله گذر و عزت الله عاطف وکلای ولایت کابل؛
-حمیده یوسفی وکیل ولایت قندهار و مولوی تره خیل محمدی و شیرعلی احمدزی وکلای کوچی ها؛
-میرویس یاسینی؛ فریدون مهمند و فرشته انوری وکلای ولایت ننگرهار؛
-و صدیقه مبارز وکیل ولایت میدان وردک و ناهید فرید وکیل ولایت هرات.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL