03 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی  وارد چین شد

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی وارد چین شد

بیجنگ – دی دان – 2 حوت – باختر محمد بن...

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

دهلی جدید -ایرنا- 2 حوت – ّباختر سازمان های اطلاعاتی و...

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

شهرپارون 2 حوت باختر شش هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 2 حوت
داکتر حمدالله محب مشارو امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان چاشت دیروزدر نشستی که تحت عنوان صدای لوی قندهار از سوی جوانان قندهار، هلمند، زابل و ارزگان دایر شده بود اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت خارجه به آژانس باختر، مشاور امنیت ملی از حمایت مردمان لوی قندهار از برنامه های حکومت، روند صلح، و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قدر دانی کرد و گفت، قندهار بزرگ از قرن ها به اینسو یکی از ولایات امن و با ثبات کشور می باشد و آرزو دارم که در این مقطع حساس روند صلح به رهبری و مالکیت افغانها به موفقیت برسد.
داکتر محب علاوه کرد، ابتکار روند صلح در دست حکومت و مردم افغانستان است و در این راستا هیچ معامله صورت نمی گیرد.
مشاور امنیت ملی اضافه کرد، در رابطه به روند صلح کنفرانس های بی مورد به هیچ وجه در این راستا ما را کمک نمی کند.
داکتر محب گفت، لوی جرگه مشورتی صلح یک فرصت خوب است، تا جوانان نظریات خود را در راستای روند صلح و آینده کشور شریک بسازند.
مشاور امنیت ملی اظهار کرد، جنگ کنونی در کشور جنگ افغان ها نیست، بلکه دراین جنگ دست استخبارات بیرونی است.
داکتر محب تاکید کرد: جوانان باید به جنگ کنونی که به یک فرهنگ مبدل شده است نقطه پایان بگذارند و در برابر تبعیض و سمت بازی ها مبارزه جدی کنند.
مشاور امنیت ملی اظهار داشت، حکومت افغانستان در راستای مبارزه با زورمندان و مافیا جدی است و هر فردی که درهر سطح قرار داشته باشد و در مقابل مردم و حکومت سلاح بردارد، باید سرکوب شود.
او گفت، حالا وقت آن رسیده است که اتکا به خارجی ها را کاهش ببخشیم و برای رسیدن به خود کفایی همچنان کار کنیم.
مشاور امنیت ملی از جوانان خواست تا با حکومت در امر مبارزه با زرومندان و کسانی که نظم را اخلال می کنند به طور جدی همکاری کنند.
داکتر محب افزود: حکومت به مشکلات جوانان رسیدگی می کند و از نظریات شان در هر عرصه استقبال می کند.
در اخیر جوانان لوی قندهار از اصلاحات گسترده در بخش های مختلف حکومت تقدیر کردند. حبیب سادات

کابل باختر 2 حوت
  وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، از تلاش همه‌ کشورها که افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک می کنند، قدر دانی می کند.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت خارجه به آژانس باختر، اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی افغانستان را حسن همجواری، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی کشور ها، شکل می دهد.
وزارت امور خارجه، اظهارات اخیر سفیر پاکستان در کابل مبنی بر این که "اگر هند در واکنش به حمله هفته پیش در کشمیر علیه کشورش دست به خشونت بزند، گفت و گو های صلح در افغانستان را تحت تأثیر قرار خواهد داد" را بی ربط و خلاف تعهدات پاکستان برای برقراری صلح در افغانستان می داند.
جمهوری اسلامی افغانستان همیشه خواستار فروکش کردن تنش در تمام منطقه می باشد و خواهان حل اختلافات با گفت و گو و از راه های صلح آمیز است.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان یک بار دیگر از پاکستان می خواهد که به تعهداتش در قبال افغانستان به ویژه صلح عمل کند واز اظهارات بی ربط که هیچ مشکلی را حل نمی کند بپرهیزد. حبیب سادات

کابل باختر 1 حوت
پیام تسلیت و همدردی محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان
با تأسف فراوان اطلاع حاصل کردم که حاجی میراحمد هفت‌بلا یکتن از بزرگان قوم هفت‌بلای ولایت هرات و شخصیت متنفذ و خیراندیش داعی اجل را لبیک گفت.
مرحوم حاجی میراحمد هفت‌بلا ولسوال اسبق ولسوالی کهسان، در دوران حیاتش زحمات فراوانی  را در راستای تحکیم وحدت ملی متقبل شد، وفات او یک ضایعه برای کشور است.
مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده و دوستان مرحومی و مردم ولایت هرات تقدیم کرده و  برای مرحومی ازبارگاه ایزد متعال طلب مغفرت می‌نمایم و به بازماندگانش صبر جمیل استدعا می‌دارم. نالان

کابل  باختر   ۱ول حوت
سفیر پاکستان در کابل که می گوید: اگر هند در پاسخ به حملۀ اخیر در کشمیر در برابر اسلام‌آباد از خشونت کار گیرد، پیامد آن برای منطقه منجمله افغانستان ناگوار خواهد بود ٬واکنش های را در پی دارد .
زاهد نصرالله دیروز در کابل به خبرنگاران گفت ٬ اگر هند در رابطه به حمله اخیر در کشمیر هند  واکنش نشان دهد ثبات منطقه ٬ منجمله روند گفت ‌وگوهای صلح افغانستان لطمه خواهد دید.
چهار روز پیش در نتیجۀ یک حملۀ انتحاری در کشمیر، 44 تن از نیروهای هندی کشته شدند. مسوولیت این حمله را گروه جیش‌ محمدکه از سوی مسعود اظهر رهبری می شود به دوش گرفته است. این گروه در خاک پاکستان فعالیت دارد.
این حمله رابطه پر تنش میان هند و پاکستان را بیشتر تیره کرد و هند نسبت به هروقت دیگر لحن تند را در برابر هند اختیار کرده است و هر دوکشور وارد یک جنگ تمام عیار شده اند .
مگر اظهارات اخیر سفیر پاکستان که هشدار گونه گفته است. (هرگونه اقدام خشونت بار هند علیه پاکستان، بر مذاکرات امریکا و طالبان برای صلح افغانستان تاثیر خواهد گذاشت.)  نمایانگر آن است که پاکستان از طالبان استفاده ابزاری می کند و صلح افغانستان را در گروه خود گرفته است  تا در قضیه کشمیر امتیاز به دست آورد .
این گفته نشان داد که طالبان به ناحق ادعا مستقل بودن را دارند در حالی که پاکستان آنها را در محور منافع خود می چرخاند .
تنها سفیر پاکستان در کابل  نیست که چنین گفته های را به زبان می آورد. باری سرتاج عزیز مشاور امور بین المللی نخست وزیر پیشین پاکستان گفته بود که صلح افغانستان از دهلیز کشمیر عبور می کند و پرویز مشرف رئیس جمهور مخلوع پاکستان هم اظهار کرده بود که ما طالبان را ایجاد کردیم تا از نفوذ هند در افغانستان و کشمیر بکاهیم و نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان که حالا در زندان است  گفته بود که صلح افغانستان بستگی به صلح در کشمیر دارد و زمانی هم رئیس کمیته بین المللی مجلس سنا پاکستان در دیدار که از واشنگتن داشت نیز بر همین مساله پیچید و از امریکا خواست تا در قسمت تامین صلح در کشمیر  میان پاکستان و هند به نفع پاکستان وساطت کند و پاکستان در عوض با امریکا در قضیه افغانستان همکاری می کند .
اکنون این پرسش مطرح می شود که افغانستان چه نیاز دارد که محور سیاست  هند ستیزانه پاکستان باشد؟ و مردم ما چه مجبوریت دارند که باید برای مقاصد منطقه یی پاکستان باج دهند ؟
افغانستان در سیاست خارجی خود راه اعتدال را انتخاب کرده است و همیشه تلاش کرده است که در معضل های موجود  منطقه یی بیطرف باقی بماند.
مگر با تاسف پاکستان با محاسبه غلط ٬ می کوشد که افغانستان یک محور در سیاست های منطقه یی آن کشور باشد و در این بازی٬ طالبان یک ابزار اند اگر چنین نیست طالبان چه جواب دارند ؟  تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL