10 عقرب 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

دو انفجارماین پی در پی در بغلان بوقوع پیوست

دو انفجارماین پی در پی در بغلان بوقوع پیوست

پلخمری / باختر/ 10/ عقرب سه تن به شمول یک کارمند...

در درگیری دو قوماندان سه فرد ملکی کشته و دو تن زخمی شد

در درگیری دو قوماندان سه فرد ملکی کشته و دو تن زخمی شد

میمنه / باختر/ 10/ عقرب درگیری میان دو قوماندان مسلح غیر...

سه پولیس در لوگر شهید شدند

سه پولیس در لوگر شهید شدند

پل علم / باختر/ 10/ عقرب سه پولیس درنتیجه انفجار ماین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

سیاسی

بیجینگ/منابع خبری بین المللی/باختر/10 عقرب
حکومت چین کنفرانس زیر نام قلب آسیا را که افغانستان در صدر اجندای آن قرار داشت ستایش کرده وآنرا برای افغانستان مثبت ارزیابی کرده است.
به گزارش آژانس باختر،کنفرانس دیروز در بیجینگ با اشتراک شانزده وزیرامور خارجه کشورهای منطقه دایر شد.
مقامات چینایی می گویند که در این کنفرانس برنامه های مختلف به منظور ثبات اقتصادی در افغانستان مورد پذیرش قرار گرفت تا پس از خروج نیرو های بین المللی حکومت افغانستان بتواند صلح و ثبات را در آن کشور تامین کند.
وانگ لی وزیرامور خارجه چین به خبرنگاران گفت: در این کنفرانس روی چهل و شش برنامه در عرصه های مختلف به شمول تجارت، سرمایه گذاری، معارف موافقه صورت گرفت.
وی کنفرانس قلب آسیا را موفق خواند و از مخالفان مسلح دولت افغانستان خواست تا به پروسه صلح بپیوندند.
وزیر امور خارجه چین گفت که ما از همه جناح ها در افغانستان به شمول طالبان می خواهیم که از این فرصت استفاده کرده و یک تصمیم بگیرند و جنگ را عقب گذاشته و به آینده تمرکز کنند و برای رسیدن به یک توافق سیاسی هر چه زودتر مشترکاٌ روی توسعه مسالمت آمیز افغانستان بحث کنند.
در کنفرانس دیروز علاوه بر مقام های افغان و چینایی، نماینده های پاکستان، هند، روسیه و نزدیک به ده کشورمنطقه و یان کوبش نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان شرکت کرده بودند.
محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان در شهر بیجینگ چین، گفت: صلح بزرگترین اولویت حکومت افغانستان است وی از طالبان افغان خواست به مذاکرات صلح بپیوندند.
صدراعظم چین نیز این درخواست رییس جمهور اشرف غنی را تکرار کرده و از مخالفان مسلح افغان خواست تا به مذاکرات صلح بپیوندند.
دانیل فیلد نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز در این کنفرانس اشتراک داشته و روی وضعیت افغانستان و منطقه با رییس جمهور اشرف غنی گفتگو کرده است.
همچنان ضرار احمد عثمانی وزیر خارجه افغانستان در کنفرانس قلب آسیا گفته است که در حال حاضر نود درصد خاک افغانستان تحت کنترول نیرو های امنیتی افغان قرار دارد و انتظار می رود در گام بعدی مسئولیت امنیتی سراسری در کشور را به عهده بگیرند.
چین از این نگرانی دارد که نا آرامی ها در افغانستان امکان دارد به منطقه نا آرام شین کیانگ در شمال غرب این کشور سرایت کند جایی که مسلمانان ایغور در ماه های اخیر یک سلسله حملات را انجام داده اند.
چین گفت که رییس جمهور افغانستان متعهد شده است که در مبارزه در برابر یک گروۀ ضد حکومت چین که به نام حرکت اسلامی ترکستان شرقی نامیده می شود کمک می کند. ولی معلوم نیست که این سازمان در افغانستان کدام پایگاه داشته باشد یا نه ؟
در حالی که امریکا و چین در مورد نفوذ در منطقه آسیا- اوقیانوس آرام با هم رقابت دارند، واشنگتن از نقش روز افزون چین در افغانستان استقبال کرده است

کابل باختر 10 عقرب
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که بنابر دعوت رسمی شی جینگ پینگ رئیس جمهوری مردم چین برای یک سفر چهار روزه در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی عازم شهر بیجینگ پایتخت چین گردیده بود، دیشب به وطن برگشت.
رئیس جمهور کشور صبح دیروز با ایراد بیانیۀ چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول را در شهر بیجینگ پایتخت جمهوری مردم چین افتتاح کرد.

محمد اشرف غنی دیروز در حاشیۀ کنفرانس مذکور، در مجمع تاجران و سرمایه گذاران چین و افغانستان اشتراک کرد و همچنان با دن فلد من نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان، رشید مرادوف وزیر خارجه ترکمنستان و داکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار کرد.
 

بیجینگ/منابع خبری بین المللی/باختر/9 عقرب
چهارمین اجلاس منطقه ای تحت عنوان "فرایند استانبول برای افغانستان" با شرکت نمایندگان 46 کشور در بیجینگ پایتخت چین خاتمه یافت.
در این کنفرانس یک روزه که در  با سخنان لی کچیانگ،صدراعظم چین آغاز شد، وی ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس با نتایج مثبتی برای  افغانستان همراه باشد.
صدراعظم چین از شرکت کننده گان در اجلاس خواست به مشکلات افغانستان نگاه جدید تری داشته باشند، تا این کشور که به تازگی شاهد یک تحول بزرگ سیاسی بود، بتواند گام های پیشرفت را سریع تر طی کند.
لی کچیانگ گفت، آرزوی همه ما ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان است و امیدوارم با درایت و تلاش همه ما این آرزو تحقق یابد.
وی سرنوشت افغانستان را برای چین مهم دانست و تاکید کرد که چین به تلاش خود برای برقراری امنیت، رشد و انکشاف اقتصادی، مسائل آموزشی و هر آنچه به پیشرفت افغانستان کمک کند، ادامه خواهد داد.
صدراعظم چین همچنین به این نکته که امنیت افغانستان باید توسط مردم این کشور برقرار شود، تاکید کرد.
محمد اشرف غنی ، رییس جمهور افغانستان نیز در این اجلاس در سخنانی از چین به خاطر قبول میزبانی این نشست و از نمایندگان کشورهای عضور برای اشتراک در این اجلاس قدردانی کرد.
وی گفت که افغانستان شرایط حساس و سختی را پشت سر گذاشته و انتقال قدرت و برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری از تحولات مهم در ماههای اخیر در افغانستان است.
به گفته محمد اشرف غنی ، افغانستان در شرایط جدید سیاسی، سیاست تعمیق همکاری ها با کشورها را در پیش خواهد گرفت و بر اساس احترام متقابل برنامه های خود را به پیش می برد.
شرکت کنندگان در این نشست بر اساس توافق سال 2011 در استانبول، موافقت کردند که همه تلاش خود را در راستای امنیت پایدار افغانستان بکار گیرند.
پیش از این، سه نشست در این خصوص برگزار شد که دو نشست به میزبانی ترکیه  در شهر های استانبول و انقره و یک نشست به میزبانی تاجکستان بوده است.
نشست چهارم بعد از ظهر امروز به کار خود پایان داد و بر اساس برنامه اعلام شده نمایندگان کشورهای مختلف در حاشیه اجلاس دیدارهایی با یکدیگر خواهند داشت.

بیجینگ/منابع خبری بین المللی/باختر/9 عقرب
نماینده گان چهارده کشور امروز در مورد افغانستان در یک نشست در بیجینگ پایتخت چین شرکت می کنند.
به گزارش آژانس باختر به نقل از منابع بین المللی ، این نشست، سلسله ای از کنفرانس های استانبول به حساب میاید که در سه سال گذشته در چندین کشور برگزار شده است.
اما گفته می شود که این بار چین می خواهد برای کمک به افغانستان تعهد کند تا در نتیجه صلح به زودی در  کشور برقرار شود.
محمد اشرف غنی ، رئیس جمهور افغانستان در ادامه سفر چهار روزه اش در چین است و در کنفرانس امروز شرکت می کند.
در کنفرانس امروز که به افغانستان متمرکز است، علاوه بر مامورین افغان و چینایی، نماینده های پاکستان، هند، روسیه ، ایران و نزدیک به 10 کشور منطقه شرکت می کنند.
حکومت پاکستان این کنفرانس را با اهمیت میداند. تسنیم اسلم سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان دیروز به خبرنگاران در اسلام آباد گفت که  امنیت افغانستان برای تمامی منطقه مهم است.
وی افزود، ما قویاً به این باور هستیم که ثبات در افغانستان به نفع تمامی منطقه و همسایه هاست. در سطح بین المللی ما به این پالیسی عمل میکنیم که در امور داخلی افغانستان مداخله نمیکنیم. بناً سایر کشور ها هم نیاز دارند تا در امور افغانستان مداخله نکنند و به باور ما، این یک راه خوب برای پیشرفت است.
کشور میزبان کنفرانس قلب آسیا یعنی چین هم به این باور است که امنیت افغانستان، برای منطقه مهم است.
لی هوی، سفیر چین در مسکو به خبرگزاری انترفاکس گفته است که کشورش مشترکاً با روسیه که هر دو عضویت دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را دارند، تلاش کرده اند که چگونه آمدن ثبات به افغانستان و منطقه ممکن است.
سفیر چین در مسکو می افزاید: در نشست قلب آسیا  بر این تمرکز میشود که سطح همکاری های منطقه یی افزایش یابد و از برقراری امنیت در افغانستان و منطقه اطمینان حاصل شود.
بر اساس گزارش ها، در کنفرانس بیجینگ، چین از صلح و ترقی در افغانستان و همکاری های منطقه یی اعلان حمایت خواهد کرد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL