10 دلو 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

بهره برداری ازتعمیر جدید وپیشرفتۀ اطفائیه در لوگر

بهره برداری ازتعمیر جدید وپیشرفتۀ اطفائیه در لوگر

شهرپل علم 10 دلو باختر تعمیر جدید و پیشرفتۀ اطفائیه ولایت...

ده ها زندانی زندان ننگرهارقرآن آموختند و حفظ کردند

ده ها زندانی زندان ننگرهارقرآن آموختند و حفظ کردند

جلال آباد 10 دلو باختر ده ها زندانی درزندان مرکزی ولایت...

سلب صلاحیت شورا ولایتی وواکنش ها

سلب صلاحیت شورا ولایتی وواکنش ها

کابل باختر/ 10/ دلو تصمیم اخیرولسی جرگه مبنی برسلب صلاحیت نظارت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

سیاسی

کابل باختر/ 10/ دلو
تصمیم اخیرولسی جرگه مبنی برسلب صلاحیت نظارت از شورا ولایتی واکنش های را درپی داشته است.
به گزارش آژانس باختر ، درجلسه عمومی روز چهارشنبه ولسی جرگه ، کمیسیون امنیت داخلی آن مجلس، ماده اختلافی را در طرح قانون شورای ولایتی را ارائه نمود که باعث بروز مشکلات شد.
میرداد خان نجرابی رییس کمیسیون امنیت داخلی درنشست عمومی روز چهارشنبه ولسی جرگه یاد آور شد که حکومت مطابق به حکم قانون اساسی بر رد صلاحیت نظارت ازسوی اعضای شورای ولایتی تاکید دارد.
بعداز بحث پیرامون این مساله ، اعضای مجلس به اکثریت آرا صلاحیت نظارتی شوراهای ولایتی را سلب نمود. مگر این تصمیم ولسی جرگه واکنش تند شماری از اعضای شورا ولایتی ، ولایات کشور را درپی داشت.  برخی را باور به این است که شورای ولایتی درولایت ها حکم پارلمان های کوچک را داشته و آنها حق نظارت برکارکرد مقامات محلی درولایت های مربوط را دارند.
به تعقیب این تصمیم، شورای ولایتی ، ولایت های هرات ، نیمروز ، قندهار ، بلخ ، سمنگان ، سرپل ، جوزجان ، لغمان ، نورستان ، ننگرهار ، کنر دروازه های شان را بستند . اعضای شورای ولایتی این ولایت ها از رییس جمهور خواسته اند تا فیصله اخیر ولسی جرگه را توشیح نکنند و غرض وضاحت بیشتر آن را به ستره محکمه راجع سازند.
این مشکل درحالی بروز کرده که اعضای ولسی جرگه رخصتی زمستانی شان را آغاز کرده اند و قراراست آنها تا پانزدهم ماه حوت به کرسی های پارلمان بازنگردند.

کابل باختر 10 دلو
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با هیئت رهبری، اعضای تیم ملی کرکت و اعضای بورد کرکت افغانستان قبل از عزیمت شان برای اشتراک در جام جهانی کرکت سال۲۰۱۵ که در کشور استرالیا برگزارمی گردد، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در ارگ انجام شد، هیات رهبری، اعضای تیم ملی کرکت و اعضای بورد کرکت افغانستان از رئیس جمهور کشور بخاطر اینکه آنان را قبل از اشتراک شان در جام جهانی کرکت به حضور پذیرفتند، تشکری کرده، گفتند که این اولین بار است که هیات رهبری و اعضای این تیم قبل از اشتراک در یک مسابقه، با رئیس جمهور کشور، دیدار می کنند.
محمد نبی عیسی خیل کپتان تیم ملی کرکت، ملاقات شانرا با رئیس جمهور کشور به خاطر بلند بردن روحیۀ تیم ملی کرکت یک اقدام فوق العاده دانسته، گفت: ما انشالله با تمام کوشش افتخار را نصیب این کشور خواهیم ساخت و به شما اطمینان میدهیم که تیم ملی کرکت از چند ماه بدین سو با تلاش ها و تمرینات پیوسته آمادگی کامل برای اشتراک در این جام جهانی را دارد.
در مقابل رئیس جمهور غنی از تیم ملی کرکت افغانستان منحیث قهرمانان این کشور تمجید کرده، گفت: شما کسانی هستید که برداشت منفی از افغانستان را در یک زمان کوتاه به یک دید مثبت مبدل نمودید.
رئیس جمهور افزود: من به نمایندگی از مردم و دولت افغانستان از شما سپاس گذاری میکنم و منحیث حامی بزرگ تان همیشه در خدمت شما خواهم بود و به هیچ کس اجازۀ مداخله در امور تانرا نخواهم داد.
رئیس جمهورکشور، دست آوردهای تیم ملی کرکت افغانستان را نهایت با ارزش خواند و از مربی های این تیم و بورد کرکت سپاس گذاری کرد و همچنان گفت که به سفیر افغانستان در آسترالیا هدایت داده است که سهولت های لازم را در جریان مسابقات، در اختیار تیم ملی کرکت کشور قرار دهد.
قابل یاد آوری است که افغانستان چند روز قبل عضویت اف تی پی را بدست آورد. عضویت در این برنامه برای افغانستان فرصت بازی با اعضای دایمی شورای جهانی کرکت را فراهم می سازد.
قرار است افغانستان اولین مسابقه خود را با کشور بنگله دیش به تاریخ ۱۸فبروری سال ۲۰۱۵میلادی، انجام دهد.

کابل باختر 9 دلو
ایاد امین مدنی دبیرکل سازمان همکاری های کشور های اسلامی، دیروز با صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار، ایاد امین انتخاب صلاح الدین ربانی را به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان تبریک گفته و بر ضرورت گسترش بیشتری روابط افغانستان با سازمان همکاری های کشور های اسلامی شد.
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور نیز بر ضرورت تقویت نقش سازمان همکاری های کشور های اسلامی در آوردن صلح در افغانستان تأکید کرد. وزیر امور خارجه کشور افزود: همانگونه که در برنامه ارائه شده ام به شورای ملی، بر ضرورت تقویت جایگاه افغانستان در سازمان همکاری های کشور های اسلامی و همچنان گسترش بیشتر و موثر روابط افغانستان با جهان اسلام تأکید کردم، در این راستا عملاً گام خواهم برداشت.
بر اساس یک خبر دیگر: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز در تماس تیلفونی با صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور، انتخاب ایشان را به این سمت تبریک گفت. در این تماس تلفونی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیوند های مشترک تاریخی و فرهنگی میان دو کشور، ابراز امیدواری کرده است که در زمان مسئولیت صلاح الدین ربانی در سمت وزارت خارجه افغانستان، مناسبات و روابط نزدیک برادرانه میان کابل و تهران بیشتر از پیش تقویت شود. این در حالیست که شب گذشته، رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با حضور در اقامتگاه وزیر خارجه جدید کشور، انتخاب ایشان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به این سمت تبریک گفت.
برمبنای یک خبر دیگر: سرتاج عزیز مشاور امور بین الملل و امنیت ملی صدراعظم پاکستان، در پیامی به مناسبت انتخاب صلاح الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان وزیر امور خارجه کشور، ابراز امیدواری کرده است که با این گزینش در شرایط حساس کنونی کشور، مناسبات دو کشور برادر و همسایه بیشتر از پیش تقویت شود. در پیام سرتاج عزیز که شب گذشته توسط ابرار حسین سفیر پاکستان در کابل به صلاح الدین ربانی سپرده شد، از وزیر خارجه کشور دعوت کرده است که در فرصت مناسبت، از اسلام آباد دیدار کند.
طبق یک خبر دیگر: شریف الدین امام اوف سفیر جمهوری تاجکستان با حضور در اقامتگاه صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور، پیام وزیر خارجه کشورش سراج الدین اصیلوف را تقدیم کرد. در این پیام، ضمن ابراز خرسندی از رأی اعتماد ولسی جرگه به صلاح الدین ربانی به عنوان وزیر خارجه کشور، ابراز امیدواری شده است که روابط برادرانه میان افغانستان و تاجکستان در دوره کاری صلاح الدین ربانی بیشتر تقویت شود.
همینطور سید مصدق خلیلی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ و برخی روسای آن وزارت امروز در دیدار با صلاح الدین ربانی انتخاب ایشان را بحیث وزیر خارجه کشور تبریک و تهنیت گفتند.
ختم/خلیل مینوی

کابل باختر 9 دلو
ریاست عمومی محابس و توقیف خانه ها و ریاست عمومی مراکز اصلاح و تربیت اطفال، گزارش کارکرد های خویش را در رابطه به بهبود امور و حل مشکلات در محابس و مراکز اصلاح و تربیت اطفال در طی ۱۰۰ روز نخست کاری حکومت وحدت ملی به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ارائه کردند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: رئیس عمومی محابس، گزارش کارکرد های آن ریاست را که رئیس جمهوری اسلامی افغانستان حین بازدید از محابس کشور بخاطر بهبود امور و حل مشکلات در محابس هدایت داده بود، ارائه کرد.
مطابق گزارش مذکور، در این مدت به تعداد ۱۶۵۸ نفر متهمین به محاکم مختلف اعزام گردیده که از جمله بالای ۶۲۲ حکم محکمه صادر و تعیین سرنوشت شدند.
جمعاً به تعداد ۱۳۷۴ تن که از جمله ۲۶ تن آنان طبقه اناث می باشند رها و تعداد ۲۵۰۰ نفر از جمله ۶۹ نفر از طبقه اناث از مزایای تخفیف استفاده نموده اند.
همچنان یک تیم توظیف شده دوکتوران وزارت صحت عامه ۵ تن از محبوسین مصاب به امراض مزمن را صعب العلاج و ۲ تن دیگر را که سنین شان ۷۵ الی ۸۰ سال است، کهن سال تثبیت نمود.
به اساس این گزارش، در اثر تلاشی جدی محابس، ۸۷۴ سیت مبایل، ۲۲۷۹ گرام مواد مخدر و ۴۹۹ قبضه چاقو به دست آمده است.
یک هیات موظف ریاست عمومی محابس، وضعیت محبس ولایت هرات مورد بررسی قرار داده و در مورد بهبود وضعیت محبس مذکور اقدامات لازم را انجام داده است.
در مدت ۱۰۰ روز نخست، محابس ولایات بلخ، فاریاب، سرپل، جوزجان، سمنگان، بغلان، کندهار، هرات، غزنی، پنجشیر، کاپیسا، پروان، بدخشان، تخار، نیمروز، بادغیس، محبس پلچرخی، توقیف خانه ولایت کابل، توقیف خانه مواد مخدر و محبس اناثیه، مورد ارزیابی و کنترول قرار گرفت و به منظور بهبود امور و اصلاح نواقص محابس مذکور به مسئولین هدایات لازم صادر گردیده است.
همچنان بر اساس این گزارش، در تمام محابس افغانستان زمینه رشد ورزش به محبوسین مساعد گردیده و سیمینار ها و ورکشاپ های آموزشی بخاطر ارتقای سطح مسئولیت و توانایی های مسلکی منسوبین اداره محابس و توقیف خانه ها تدویر یافته است.
در طول ۱۰۰ روز نخست  کاری حکومت وحدت ملی، ریاست عمومی مراکز اصلاح و تربیت اطفال، ۱۵۱۶ طفل مظنون، متهم و محکوم از جمله ۱۳۸۲ طفل ذکور و ۱۳۴ طفل اناث در ۳۴ مرکز اصلاح و تربیت اطفال تحت مراقبت و حجز قرار گرفته اند.
در این میان ۱۲۷ طفل ذکور و ۹ طفل اناث که جمعاْ ۱۳۶ تن می شوند به اساس قرار های څارنوالی و به تعداد ۹۳ طفل به اساس فیصله های محاکم، رها گردیده اند.
در طی ۱۰۰ روز ضروریات مراکز اصلاح اطفال شامل کمک های زمستانی و البسه به این مراکز در ۳۳ ولایت کشور ارسال گردیده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL