03 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مواد خوراکی و دواهای تاریخ گذشته جمع آوری می شوند

کابل باختر 2 جوزا وزارت صحت عامه ، در همکاری با...

پنج دزد گرفتارشدند

پنج دزد گرفتارشدند

کابل باختر/ ۲/ جوزا پولیس هرات ، تخار و بغلان درعملیات...

شش طالب مسلح در سروبی کابل بازداشت شدند

شش طالب مسلح در سروبی کابل بازداشت شدند

کابل باختر/ ۲/ جوزا فطعات خاص پولیس وزارت امورداخله درجریان یک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 2 جوزا
محمد کریم خلیلی ، رییس شورای عالی صلح افغانستان روز گذشته، در نشستی که در موررد روند صلح افغانستان برگزار شد، گفت که راهکار رسیدن به صلح باید برای هر دو طرف نتایج قابل قبول در پی داشته باشد.
به گزارش آژانس باختر، در این نشست که به اشتراک دیپلمات های امریکا و اتحادیه اروپا از طرف انستیتوت صلح اروپا تسهیل و برگزار شد، اشتراک‌کنندگان ، مهمترین چالش ها و نیز نتایج تلاش های همه جوانب را در راستای دست‌یابی به صلح، مورد بررسی قرار دادند.
محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح در این نشست دیدگاه ‌و نظریاتش را در پیوند به مهمترین مسایل صلح، بیان کرد واز جامعه جهانی، به ویژه کشورهای مرتبط با مسایل افغانستان خواست تا تلاش های شان را برای تسهیل روند صلح افغانستان بیش از پیش، سرعت بخشند.
رییس شورای عالی صلح، بر هماهنگی‌ و همسوییِ بیشتر جامعه جهانی در حمایت از این روند، تاکید کرد.
محمد کریم خلیلی گفت که روند صلح باید جامع، فراگیر و پاسخ‌گوی آرزوهای مردم افغانستان باشد و رضایتمندیِ تمام طرفها را تضمین نکند.
رییس شورای عالی صلح تصریح کرد که راهکار رسیدن به صلح به نحوی در نظر گرفته شود که برای هر دو طرف نتایج قابل قبول در پی داشته باشد.
رییس شورای عالی صلح از همکاری و حمایت کشورهای همکار افغانستان برای به موفقیت رسیدن پروسه صلح، اظهار قدردانی نموده و خواستار توجه بیشتر آنها در حمایت از پروسه صلح شده است.
دیپلمات های کشورهای اشتراک‌کننده در این نشست، حمایت شان را از روند صلح افغانستان ابراز کردند. نالان

کابل 2 جوزا  باختر
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز در ضیافت افطاری با صنعت کاران کشور شرکت کرد و خواست ها و مشکلات آنان را استماع  کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در قصر سلام خانۀ ارگ انجام شد و در آن بانوی اول نیز حضور داشت، ابتدا شیرباز کمین زاده رئیس اتاق صنایع به نمایندگی از دیگران صحبت  کرد و از رئیس جمهور به خاطر تشویق صنعت کاران تشکر کرد و گفت که امتیازات و ترجیحی که دولت برای ما داده است، باعث تشویق صنعت کاران  شده است  و اکنون دولت مشتری کلان  بخش خصوصی می باشد.
کمین زاده گفت که امسال صنعت ۷ فیصد رشد داشته و صادرات ما به یک میلیارد دالر رسیده است و همچنان ۳۲۰۰ فابریکه در سطح کشور داریم و هموطنان به افتخار تولیدات ما را خریداری می کنند.
سپس منیژه وافق رئیس اتاق تجارت زنان صحبت کرد و پیشنهادات خویش را در زمینۀ تطبیق ارجحیت تولیدات داخلی زنان ها، تشویق زنان تجارت پیشه، توجه به رشد صنعت، ایجاد طرزالعمل جداگانه اجاره دادن و کرایه گرفتن جایدادهای دولتی برای زنان، آگاهی دهی برای کارمندان اجرایی، تخصیص بودجه سالانه به هر وزارت در بخش تحقیق و انکشاف، حمایت از تولیدات داخلی به خصوص در بخش صنعت لبنیات و تنظیم دونرها در بخش انکشاف  بخش خصوصی به ویژه زنان بیان کرد.
رئیس جمهور غنی صحبت کرد و با  ابراز امتنان از سرمایه گذاران به ویژه صنعت کاران که ابتکارات داشته اند، گفت: تقاضای من از شما این است که دولت را شریک خود بدانید و کار ما باید هدفمند باشد. رئیس جمهور کشور گفت: به هدف جلوگیری از تولیدات خارجی یی که به شکل قاچاق وارد افغانستان می شود، پنج مرکز در نقاط مختلف کشور ایجاد می  شود. وی خواهان همکاری تاجران و سرمایه گذاران در این خصوص  شد.
رئیس جمهور بر اداره گمرکات تاکید کرد و گفت که کرایه و اجاره زمین در طرزالعمل جدید داخل شده و تمام املاک دولتی به وزارت شهرسازی تعلق گرفته است.
رئیس جمهور به وزیر اراضی و شهرسازی هدایت داد تا زمین و املاک دولتی را به حیث وسیله تولید ثروت آماده سازد و از صنعت کاران خواست که شکایات شان را به گونه کتبی ارائه کنند.
رئیس جمهور بر هماهنگی بیشتر و رسیدن به دیدگاه مشترک میان دولت و  بخش خصوصی به ویژه مخابرات، بانکداری و رسانه ها تاکید کرد و گفت که تهداب مشارکت گذاشته شده و در این عرصه ها به تحرک بیشتر نیاز است. سادات

کابل 2 جوزا  باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز اعتماد نامه "الیسون ماری بلیک" سفیر جدید بریتانیا را طی مراسم تشریفاتی پذیرفت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که در قصر دلگشای ارگ انجام شد، محمد اشرف غنی رئیس جمهور و سفیر جدید بریتانیا در مورد گسترش بیشتر روابط افغانستان و بریتانیا بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس جمهور با تبریکی به سفیر بریتانیا به خاطر ماموریت جدیدش در افغانستان، از کمک و همکاری بریتانیا به افغانستان در عرصه های مختلف به ویژه از نیروهای آن کشور در چوکات ماموریت حمایت قاطع تشکر کرد و تلاش های آنان را مورد ستایش قرار داد.
در مقابل، سفیر جدید بریتانیا از آغاز ماموریتش در افغانستان ابراز خرسندی  کرد و گفت که در راستای گسترش و تقویت مناسبات افغانستان و بریتانیا تلاش خواهد کرد. سادات

کابل 2 جوزا  باختر
الیسن ماری بلیک سفیر جدید انگلستان در کابل پس از چاشت امروز، رونوشت اعتماد نامه اش را به صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان سپرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، خانم بلیک، افغانستان را  برای بریتانیا با اهمیت دانست و تعهدش به مردم افغانستان را ابراز کرد.
ربانی نیز کمک های بریتانیا در عرصه های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، آموزش و توانبخشی زنان را ستود.
خانم بلیک جانشین نیکولاس کی شده است. سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL