01 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل / اول میزان / باختر
سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز  گفت که چندین مسوول  آن وزارت که به فساد و تزویردر یک پروژه‌ انترنتی به ارزش حدود ۱۵ میلیون افغانی مظنون اند به لوی څاروالی فرستاده شده است .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، شیرشاه نوابی، سخنگوی وزارت یاد شده که در یک کنفرانــس خبری صحبت می کرد گفت که این افـــراد به ظن جـعل و تزویـــر در پروژه‌ نیکسا ۲ که ارزش آن حدود ۱۵ میلیون افغانی است به لوی څارنوالی معرفی شدند.
نوابی اضافه کرد که افراد درسطح رییسان اند و نام های آنان  تا پیش از حکم محکمه همگانی نمی شود.
وی افزود در  داوطلبی این پروژه بدون حضورداشت شرکت های دیگر، یک شرکت برنده اعلام شده  است و در کنار آن در اوراق نرخ‌گیری نیز دست‌کاری شده است.
نوابی علاوه کرد که نیکسا یک سیستم منظم برای وصل تمام شرکت‌های انترنتی است ، با اجرایی‌شدن این طرح انترنت داخلی به شکل مؤثر تحت مدیریت قرار می گیرد و مردم به انترنت ارزان دسترسی پیدا می کنند.
نوابی افزود پروژه دوم جلوگیری از ورود بیست هزار سیم کارت به گونه جعل و تزویر به بازار است که مربوط شرکت مخابراتی سلام می شود، دوسیه  افرادی که در این کار غیرقانونی دست داشتند نیزبه لوی څارنوالی فرستاده شده است.
نوابی در اخیر اضافه کرد که چندین دوسیه دیگر نیزتحت بررسی هیئت تفتیش وزارت مخابرات قرار دارد. نازیلا عزیزی

کابل /اول میزان/باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با نورجهان موانی سفیر و نماینده خاص بنیاد توسعه یی آغاخان برای افغانستان، ملاقات تودیعی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این دیدار، رییس جمهور غنی از تلاش های خانم نورجهان موانی در بخش راه اندازی و تطبیق پروژه های مختلف به خصوص در بخش های انرژی، زراعت و حفظ آبدات تاریخی در افغانستان، قدردانی کرد.
رییس جمهوری کشور از همکاری های دوامدار بنیاد آغاخان به افغانستان تشکر کرد و برای خانم موانی در ماموریت های بعدی، آرزوی موفقیت کرد.
به همین ترتیب، خانم نورجهان موانی از ماموریت در افغانستان ابراز خوشنودی کرد و گفت که بنیاد توسعه یی آغاخان به همکاری هایش در بخش های مختلف به افغانستان ادامه خواهد داد. ماری

بازارک/ ۳۱سنبله / باختر
کار گاه آموزشی یی زیرنام پوشش مسلکی انتخابات که در پنجشیر برگزار شده بود، امروز با توزیع تصدیقنامه ها به شاملان آن پایان یافت این کار گاه دو روزه ازسوی کمیته مصوونیت خبرنگاران با اشتراک پانزده خبرنگارمردو زن در بازارک مرکزپنجشیربه هدف زیرپوشش قراردادن مسلکی انتخابات برگزارشده بود دراین کارگاه برنشرگزارش های خبری دقیق، بی طرفانه ومتوازن از جانب خبرنگاران ورسانه ها درجریان انتخابات تاکید شد.
محمد هارون عنابی مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران پنجشیر گفت که همچنان درین کار گاه پیرامون نقش و اهمیت اساسی ژورنالیزم، ژورنالیست کسیت، تعریف ومسوولیت رسانه ها، قوانین ومقررات انتخابات وتدابیر ایمنی در رهنمود پوشش انتخابات برای پانزده خبرنگار بخش رسانه های دولتی وخصوصی آموزش داده شد.ختم/ حبیب سادات

کابل /۳۱سنبله /باختر
قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رییس ستره محکمه قبل امروز ( اوگوزان ایرتوگرول) سفیر کبیر جمهوری ترکیه درافغانستان ملاقات کرد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر٬ درین ملاقات نخست سفیر ترکیه  درمورد پیشینه روابط  تاریخی افغانستان وترکیه که با دوستی شاه امان الله و مصطفی کمال اتاترک بیشتر استحکام یافت و در دو دهه اخیر انکشاف مزید کسب کرده است ، صحبت کرد  و ازهمکاری های ان کشور باافغانستان در صد سال گذشته درعرصه های عسکری ، معارف ، صحت ،  فرهنگ ، اعطای بورس های تحصیلی  و سایر بخشها یاد کرد و افزود که مردم و دولت ترکیه به همکاری های شان با افغانستان همچنان ادامه میدهند و دولت ترکیه مصمم است تا این همکاری ها در بخش های  عدلی و قضایی نیز توسعه دهند .
بعدً قاضی القضات و رییس ستره محکمه با توضیح روابط و همکاری های دوجانبه  ، کشور ترکیه  را دوست خوب مردم افغانستان و شریک در مصایب و آلام یکدیر دانست و افزود که افغانستان فراتر از روابط سیاسی ، با کشور دوست ترکیه روابط تاریخی ، برادری و ازخود گذری دارد و به این روابط ارج میگذارد . قاضی القضات با اظهار امتنان ازهمکاری های این کشور درتمامی عرصه ها  ،اظهار امید واری کرد تا روابط وزارت عدلیه ان کشور با قوه قضائیه افغانستان رشد کند وفرصت  آموزشهای قضات افغانستان دراکادمی ملی عدالت ترکیه فراهم شود و درین زمینه تاکید کرد تا تفاهم نامه جدیدی که دربرگیرنده تمامی نیازمندیهای اموزشی و تبادل تجارب باشد ، تهیه و به امضا برسد  .
سفیر ترکیه همچنان  از روابط قوه قضائیه باوزارت عدلیه کشورش استقبال کرد  ووعده سپرد که در زمینه با توجه به سابقه این روابط و تفاهماتی که درحاشیه کنفرانسهای بین المللی میان قاضی القضات افغانستان ووزیر عدلیه ورییس ستره محکمه بخش جزائی آنکشور صورت گرفته  ، موضوع را با مقامات کشورش مطرح کند  و تلاش   می کند تا فرصت همکاری های جدید را فراهم کند .
طرفین درین ملاقات درمورد تسریع طی مراحل پروتوکول های دولتین درخصوص همکاری های عدلی و قضایی بویژه درعرصه انتقال محکومان واعاده مجرمان نیز تبادل نظر کردند. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL