02 جوزا 1394

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

بمب‌گذاری انتحاری در مسجدی در عربستان سعودی

بمب‌گذاری انتحاری در مسجدی در عربستان سعودی

منابع خبری بین المللی اول جوزا باختر در جریان یک بمب‌گذاری...

برترین سرمربی سال در لیگ برتر انگلستان اعلان شد

منابع خبری بین المللی اول جوزا باختر ژوزه مورینیو، سرمربی چلسی...

اوباما: اگر ایران بمب هسته‌ای بسازد آبروی من می‌رود

اوباما: اگر ایران بمب هسته‌ای بسازد آبروی من می‌رود

منابع خبری بین المللی اول جوزا باختر باراک اوباما رئیس جمهوری...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر اول جوزا
حامد کرزی درمراسم پنجمین دور فراغت محصلان پوهنتون امریکایی افغانستان شرکت نمود ودوکتورای افتخاری آن پوهنتون را به دست آورد.
به گزارش آژانس باختر، حامد کرزی  رئیس جمهور پیشین افغانستان امروز ضمن شرکت درمراسم تجلیل از پنجمین دور فراغت محصلین دوره های لیسانس و ماستری پوهنتون امریکایی افغانستان سخنرانی نموده از جوانان خواست تا بیشتر به فکر آموزش و تحصیل باشند .
او گفت: افغانستان با اطمینان کامل و بدون شک به طرف آینده روشنتر و بهتر در حرکت است و مطمیناً که جوانان امروز ما که آراسته به علم و تعلیم هستند، کشور ما را بطرف آبادی و ترقی و بسوی هیچگونه تردیدی به عزت و احترام جهانی بهتری سوق خواهند داد. ما به بازوی توانمند شما جوانان عزیز درافغانستان آبادتر، مصون تر و آرامتر زنده گی خواهیم کرد.
او از تمام کشور های که با افغانستان درطول سیزده سال گذشته دربخش آموزش وتحصیلات عالی کمک کرده امتنان نموده، یاد آورشد،جامعه جهانی با کمک های مالی، اهدای سکالرشیپ ها، اعمار پوهنتون ها و امثال آن به ما کمک کرده اند که این پوهنتون هم یکی از مثال های خوب همین کمک هاست. جا دارد تا از حکومت و مردم امریکا برای کمک های شان در قسمت تحصیلات عالی، سرک سازی، صحت و بهبود زنده گی و اقتصاد که افغانستان کرده اند تشکری کنم.
حامد کرزی به ادامه گفت: من درآن زمان به صفت رئیس جمهور وقت افغانستان مکلف بودم که از حقوق و حاکمیت ملی افغانستان دفاع کنم و این به معنی اختلاف فکری من با امریکا نبود. ما خواهان بهبود روابط با امریکا هستیم مشروط بر اینکه در تقویت وحدت ملی ما باید همکار و ممد باشد و حضور امریکا در افغانستان باید باعث تقویت حاکمیت ملی افغانستان شود و افغانستان به حیث یک کشور سربلند، با عزت، آزاد، مستقل و صاحب و نام و نشان و دین فرهنگ و تاریخ خود با بیرق بر افراشته در این خطه و در جهان زنده گی کند.
حامد کرزی همچنان خطاب به جوانان گفت: جان اف کیندی رئیس جمهور فقید امریکا در یک سخنرانی تاریخی خود به مردم امریکا گفت: "نپرسید که امریکا برای شما چی کرده است. بلکه بپرسید که شما برای امریکا چی کرده اید. "
امروز من میخواهم سخنان جان اف کیندی را در اینجا تکرار کنم و به شما و از طریق شما به همه جوانان کشور بگویم که این را نپرسید که افغانستان به شما چی کرده است بلکه این را بپرسید که شما به افغانستان عزیزی که ما و شما را در آغوش خود جا داده است چي کرده اید.
باید گفت که یک صد و سی و نو تن دانش آموزاز پنجمین دور پوهنتون امریکایی فارغ شده که دیپلوم های شانرا از سوی حامد کرزی دریافت کردند.

کابل باختر 31 ثور 
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز در نشست دوره ای گروه بین المللی تماس برای افغانستان که در ارگ دایر گردید، به ایراد سخنرانی پرداخت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که به ابتکار وزارت امور خارجه کشور تدویر یافته بود و در آن اراکین بلند رتبه دولتی افغانستان، نماینده گان کشور های کمک کننده و سازمان های بین المللی حضور داشتند، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان طی سخنانی از قربانی های نیروهای بین المللی و کمک های کشور های دوست به افغانستان تشکر کرده گفت که تعهد شما ما را قادر خواهد ساخت تا آینده را بسازیم و به گذشته فایق آیم.
رئیس جمهور گفت که ماهیت تروریزم تغییر کرده است، ما با تروریزم منحیث یک پدیده سیستماتیک مواجه هستیم، این پدیده مرگبارتر، منظم تر و دارای منابع بیشتر شده است و ما باید برای مقابله به آن درک مشترک داشته باشیم.
رئیس جمهور گفت که تروریزم خوب و بد وجود ندارد و این پدیده در ماهیت زشت می باشد.
رئیس جمهور در مورد چگونگی مقابله با اقتصاد جرمی که باعث رشد تروریزم و بی ثباتی دولت ها می شود، نیز صحبت کرد.
محمد اشرف غنی گفت که دیدگاه ما برای افغانستان این است که این کشور بستر همکاری ها می باشد، جنگی را که ما میکنیم به نماینده گی همگان است، این جنگ تنها از ما نیست، جنگی است که به نماینده گی از نسل های آینده و همچنان برای ثبات منطقه و جهان صورت می گیرد.
رئیس جمهور با اشاره بر پنج حلقه سیاست خارجی افغانستان و اینکه بعضی از چالش های ما منطقوی است، گفت که امروز پدیدهء تروریزم، چین، هند، روسیه، ایران و سایر کشور های منطقه را تهدید می کند و ما باید به طور مشترک بر علیه آن مبارزه نمائیم.
رئیس جمهور با توجه بر اینکه کشور های اسلامی حلقه مهم سیاست خارجی افغانستان را تشکیل میدهد، گفت که ما باید یک دیدگاه مشترک بر ضد تروریزم داشته باشیم و اعلامیه مکه در این راستا یکی از اعلامیه های بسیار مهم بود.
رئیس جمهور غنی گفت که حلقه دیگر سیاست خارجی افغانستان را امریکا، کشور های اروپایی، کانادا، جاپان و آسترالیا و همچنان ناتو و کشور های عضو ماموریت قاطع تشکیل میدهند که از نگاه جغرافیایی با افغانستان دور هستند اما از نگاه احساسی با ما نزدیک می باشند.
رئیس جمهوری در این سخنرانی بر همکاری های منطقوی بخصوص همکاری های تجارتی تاکید کرده، گفت که رفاه و خوشبختی ما به روابط تجارتی پیوند دارد و تجارت رفاه پایدار را به وجود می آورد.
رئیس جمهور غنی افزود که افغانستان دیگر کشور محاط به خشکه نیست بلکه در حال مبدل شدن به چهار راه و پل منطقوی می باشد.
وی گفت که افغانستان بستر همکاری هاست و ما به کسی اجازه نمی دهیم که از خاک ما برضد همسایه های دور و نزدیک ما استفاده نماید.
رئیس جمهور بر تامین صلح و ثبات در کشور تاکید کرده گفت: کسانیکه صلح می خواهند آنها را با آغوش باز می پذیریم و آنائیکه جنگ طلب اند، با آنان مقابله می کنیم.
رئیس جمهور غنی خاطر نشان نمود که ما در جستجوی دو نوع صلح هستیم، صلح میان افغانستان و پاکستان و بعد از آن صلح میان دولت افغانستان و مخالفین مسلح.
رئیس جمهور گفت که جنگ را با جنگ پاسخ خواهیم داد. ما جنگ نمی خواهیم، جنگ بالای ما تحمیل شده است و ما در این جنگ فایق می آئیم.
رئیس جمهور کشور گفت: من از اظهارات نواز شریف صدراعظم پاکستان که در سفرش به کابل اعلام کرد اجازه نخواهد داد که از خاک پاکستان بر ضد افغانستان استفاده صورت گیرد، خرسندم. این گفته باید در عمل ثابت شده، پناهگاه های تروریستان و حمایت های مادی از آنها برداشته شود.
رئیس جمهور با اشاره حکومتداری خوب گفت که هفته آینده پلان صد روز نخست کابینه تطبیق می گردد و هر وزیر یک ساعت به مردم در مورد پلان های صد روز نخست وزارت های مربوط شان، صحبت خواهند کرد که با این کار یک چوکات محکمی حسابدهی بوجود خواهد آمد.
رئیس جمهور احترام به قانون اساسی کشور و تطبیق آنرا یک موضوع کلیدی دانست و بر حسابدهی و شفافیت در نهاد های دولتی تاکید کرد. وی همچنان در مورد تعیین والیان جدید صحبت کرد و بر ارتباط و هماهنگی بیشتر میان والیان و وزرای کابینه تاکید کرد.
رئیس جمهور در اخیر سخنرانی اش فساد در سکتور عدلی و قضایی را یکی از ضعف های مهم خواند و بر حکومت داری خوب، تحکیم حاکمیت قانون، اصلاحات انتخاباتی و تدویر انتخابات پارلمانی تاکید نمود.

کابل باختر 31 ثور
کنفرانس گروه بین المللی تماس (ICG) امروز در کابل به میزبانی حکومت افغانستان به اشتراک نمایندگان عالی رتبهء بیش از پنجاه کشور برگزار گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، اعضای گروه بین المللی تماس٬ سفراء و نمایندگان سازمان های بین المللی شام دیروز در ضیافتی که به افتخار آنان در قصر سپیدار برگزار گردیده بود اشتراک نمودند.
در این ضیافت دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائيه جمهوری اسلامی افغانستان در سخنان کوتاه تشریف آوری اعضای هئیت را خوش آمدید گفت و حضور گستردهء‌ آنان را در کابل نمونه ای از حمایت و ادامهء همکاری بین المللی با افغانستان دانست.
رئیس اجرائیه کشور از قربانی ها و همکاری های جامعه‌بین المللی در افغانستان به قدردانی یاد نموده ابراز امیدواری کرد تا برای حفظ این دستاوردها و تحکیم مردم سالاری و ثبات در کشور همکارهای همه جانبه میان افغانستان و جامعهء جهانی ادامه یابد.
رئیس اجرائیه در صحبت های خویش چالش ها و تعهدات حکومت را برای همکاران بین المللی برشمرد و از اشتباهات و فرصت های از دست رفته و پیامدهای آن بر سیاست و اقتصاد کشور سخن گفت.
رئیس اجرائیه در بخشی از صحبت هایش افزود: افغانستان در اوج حضور و کمک های جامعهء جهانی به دلیل مشوره های نادرست عده ای که از افغانستان شناخت درست نداشتند و برنامه های ويژه ای را دنبال می کردند فرصت های زیادی را از دست داد و در این مرحله صدای کسانی که در داخل افغانستان بودند و کشور را به خوبی می شناختند کمتر شنیده شد.
رئيس اجرائیه علاوه نمود: درس های گذشته را باخود داریم و چالش ها را نیز در بخش امنیتی و اقتصادی به خوبی درک می کنیم و از تعهد خویش در مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات نیز آگاهیم. با حمایت مردم و همکاری با شما این مسیر را ادامه می دهیم.
رئیس اجرائیه به اصل اصلاحات انتخاباتی اشاره نموده گفت: اصلاح نظام انتخاباتی کلید ثبات و برگزاری انتخابات سالم در کشور است. ما به این اصل پابندیم و از جامعهء جهانی نیز تقاضا می کنیم افغانستان را در این مسیر حمایت نمایند.
در این ضیافت مایکل کاخ رئيس گروه بین المللی تماس و نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان نیز به نمایندگی از اشتراک کنندگان صحبت نمود. کاخ از ضیافت و استقبال ریاست اجرائیه قدردانی نموده گفت: حضور ما در افغانستان بیانگر این است که افغانستان به طور استثنایی از همان حمایت بین المللیی برخوردار است که در سال ۲۰۰۲ برخوردار بود.
کاخ وعده سپرد که حمایت و همکاری بین المللی از افغانستان ادامه میابد و در ادامهء صحبت هایش با برشمردن چالش های موجود به اصل اصلاحات و مبارزه با فساد و حکومتداری خوب در کشور تاکید نمود.

کابل باختر 31 ثور
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با پوهنمل نبی فراهی وزیر دولت در امور پارلمانی و شمار دیگری از مسئولین آن اداره دیدار کرد و  پلان صد روز نخست آن وزارت را مورد بررسی قرار داد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار که در ارگ انجام شد، پوهنمل نبی فراهی پلان کاری وزارت دولت در امور پارلمانی را در عرصه های مختلف از جمله تحکیم روابط سالم امور پارلمانی میان ارکان ثلاثه دولت بخصوص حکومت و شورای ملی، تلاش در باره رعایت قانون اساسی، قانون تنظیم روابط سلوکی ارکان ثلاثه دولت و اصول وظایف داخلی مجلسین شورای ملی حین استجواب و استیضاح وزرا، توسعه و تحکیم اداره سالم کاری و بلند بردن سطح آگاهی مردم در رابطه به ارزشهای نظام جمهوری اسلامی افغانستان، ارایه کرد.
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پس از استماع پلان صد روز نخست وزارت دولت در امور پارلمانی، ضمن اینکه تمام پیشنهاد های تخنیکی آن نهاد را مورد تایید قرار داد و روی بلند بردن ظرفیت ها در این نهاد تاکید کرد.
رئیس جمهور گفت که باید تمام ادارات که با وزارت دولت در امور پارلمانی تداخل وظیفوی دارند، هماهنگ و یا ملغی شوند.
رئیس جمهور غنی همچنان بر هماهنگی بیشتر وزارت دولت در امور پارلمانی با شورای ملی کشور و ایجاد حس مسئولیت دو جانبه میان قوه اجرائیه و مقننه کشور تاکید کرد.
وی گفت که شیوه تعامل با پارلمان تغییر کرده است، مصوبات پارلمان نادیده گرفته نمی شود و شورای ملی مورد احترام کامل ما قرار دارد.
رئیس جمهور کشور که دخالت وکلا در فساد به شمول غصب زمین، باجگیری از قرارداد ها و دخالت در امور قوه اجرائیه کشور باید تشخیص گردد.
همچنان به راه اندازی یک بحث اساسی روی موضوعات مصئونیت و نظارت پارلمانی تاکید کرد.
محمد اشرف غنی بر ایجاد یک سیستم موثر برای رسیده گی به عرایض موکلین از طریق وکلا و گماشتن یک هیاتی به منظور بررسی خواسته های موجه وکلا از وزارت خانه های سکتوری نیز تاکید کرد.
وی خاطر نشان نمود که وزارت خانه ها باید شفافیت را در تعامل با وکلا ایجاد نمایند و باید از وکلای که به صورت مشروع از موکلین خویش دفاع می کنند، حمایت صورت گیرد.
رئیس جمهور گفت که شیوه استجواب انفرادی وزرا موجب بی ثباتی سیاسی می گردد و باید برای تبدیل شدن این شیوه به یک روش مناسب بحث صورت گیرد.
رئیس جمهور غنی در اخیر صحبت هایش به وزارت دولت در امور پارلمانی اطمینان داد که در قسمت ظرفیت سازی و اصلاحات، حمایت وی را با خود خواهند داشت.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL