13 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری...

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

کابل /13 سرطان / باختر ‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سیاسی


کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر
با اندوه فراوان اطلاع یافتم که محمد یوسف غضنفر نماینده فوق العاده ام در امور توسعه اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر در اثر بیماری کرونا، داعی اجل را لبیک گفت و به دارالبقا شتافت.

انا لله و انا الیه راجعون

روان‌شاد محمد یوسف غضنفر شخصیت حلیم، خیّر، مردم دار و ملی گرا بود که به افغانستان یکپارچه و متحد باور داشت و همیشه برای خیر و فلاح مردم خویش، تلاش می کرد. وفات او یک ضایعه بزرگ برای نظام و کشور است.
مرحومی برای آبادی افغانستان و کمک به مردم فقیر و نیازمند، کارهای جدی  آغاز کرده بود و افتخار دارم که چنین یک شخصیت نیکو کار و خدمتگار مردم، همکار نزدیک من بود.
با آگاهی از وفات مرحومی امشب درتماس تیلفونی با خانواده اش به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، مراتب غمشریکی خویش را ابراز کردم و به مسئوولان مربوطه هدایت دادم که تدابیر رسمی را برای تشیع جنازه و خاکسپاری محمد یوسف غضنفر، روی دست گیرند.  

مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده و دوستان مرحومی و همه‌ مردم افغانستان ابراز می کنم و برای متوفی از بارگاه خداوند متعال بهشت برین و به بازمانده گانش صبر جمیل، استدعا میدارم.
 

کابل/ 13سرطان/ باختر
داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی دیروز با نیلس آنین وزیر دولت در وزارت امور خارجه‌ جمهوری فدرال آلمان،  تیلفونی صحبت کرد.
به گزارش آژانس باختر؛ آنین، در این صحبت تیلفونی از حمایت آلمان در راستای تلاش‌ها برای استقرار صلح در افغانستان اطمینان داد و ابراز امیدواری کرد  که با کاهش خشونت مذاکرات بین‌الافغانی میان حکومت و طالبان آغاز شود.
رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی با تشکر از همکار‌های همیشگی جمهوری فدرال آلمان و حمایت‌های این کشور از تلاش‌های صلح، در رابطه به آخرین تحولات در زمینه‌ صلح، کاهش خشونت، مبادله اسیران، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و نیاز به اجماع بین‌المللی و منطقه‌ یی برای حمایت از صلح معلومات داد. احمدضیا احمدی

هرات/ ۱۳سرطان/ باختر
پایگاه دادخواهی غرب افغانستان در یک نشست خبری، خواستار مشارکت سیاسی، تامین امنیت و انکشاف متوازن در ولایت های غربی کشور شد.
فعالان مدنی پنج ولایت غربی کشور شامل نیمروز، فراه، هرات، بادغیس و غور در یک نشست خبری نقش این ولایت ها را در حوزه‌های مشارکت سیاسی و انکشاف متوازن کم‌رنگ دانسته و خواستار توجه بیشتر حکومت مرکزی به این ولایت ها شدند.
به باور اعضای این پایگاه؛ غرب افغانستان از لحاظ اقتصادی، امنیتی و سیاسی دارای اهمیت ویژه بوده و از لحاظ اقتصادی ستون اصلی اقتصاد کشور را شکل می‌دهد، باید در محراق توجه حکومت مرکزی قرار گیرد.
محمد دادفر کریمی٬ عضو این پایگاه می‌گوید؛ با آنکه از زمان دولت انتقالی تا امروز مردم غرب کشور همواره در انتخابات‌های برگزار شده بیشترین حمایت و مشارکت را داشته و قربانی‌های فراوانی داده‌اند٬ اما همیشه در هسته مرکزی قدرت نقش کم‌رنگی داشته و در پروسه‌های ملی چون صلح با طالبان و کابینه در حاشیه قرار داشتند.
اعضای این پایگاه با صدور قطع‌نامه‌ای تکمیل شدن پروژه‌های عمرانی و بازسازی در ولایات غرب کشور، تامین امنیت، اختصاص سهم ۲۰درصدی از کابینه و ادارات کلیدی، شامل ساختن پروژه‌های بزرگ در امر ساخت و ساز زیربناها و انکشاف متوازن در بودجه ملی سال ۱۴۰۰ را از خواسته‌های اصلی خویش بیان داشتند.
رعایت اصل شایسته سالاری در انتصاب افراد در ادارات دولتی و پر رنگ ساختن نقش زنان این حوزه در مسایل کلان ملی مثل مذاکرات صلح با طالبان و حکومت‌داری خوب نیز از دیگر خواست‌های آنان بوده و تاکید داشتند که برای تحقق این خواسته‌ها به دادخواهی‌های خویش ادامه خواهند داد.
گفتنی است که پایگاه دادخواهی غرب افغانستان به هدف انسجام فعالان مدنی، سیاسی و متنفذان این حوزه ایجاد شده سا و برای تحقق عدالت اجتماعی، ثبات ملی و انکشاف متوازن دادخواهی می کند. ختم/ابوی

کابل 12 سرطان باختر
محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، شام امروز با رشید مرادوف، وزیر امور خارجۀ ترکمنستان گفت وگوی تلیفونی انجام داد.
ابتدا اتمر ازکمک‌های بشر دوستانۀ کشوردوست وهمسایه ترکمنستان به مردم و دولت افغانستان درجریان شیوع مرض کرونا قدردانی کرد.
سپس هر دو جانب با تبادل یاداشت های شان در مورد نشست ویدیویی سه جانبه امروزرییسان جمهوری  افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان، روی راهکارهای تطبیقی و پیشنهاد های مطرح شدۀ رییسان جمهوری سه کشور در زمینه های مختلف صحبت کردند.
در ادامه هر دو، روی تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه سیاسی و اقتصادی، گفت گوهای صلح وآغاز مذاکرات بین افغانان، نقش کشورهای همسایه و اجماع منطقه‌ یی پیرامون روند صلح افغانستان و همچنان در مورد جلسات آمادگی تطبیق پروژۀ تاپی صحبت و تبادل نظر کردند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL