25 سرطان 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

کشته شدن چندین فرد مشهور طالب مسلح در لوگر

پل علم 25 سرطان باختر بیست و دو طالب مسلح به...

مقبره تاریخی ملک سبز علی در لوگر بازسازی می‌شود

مقبره تاریخی ملک سبز علی در لوگر بازسازی می‌شود

پل علم 25 سرطان باختر مقبره تاریخی ملک سبز علی در...

آغاز کار جغل اندازی یک سرک در نیمروز

نیمر وز 25 سرطان باختر کار جغل اندازی سرک ولسوالی کنگ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 8 میزان 1393 ، 14:35

رئیس جمهور با معاونین صدراعظمان کشور های ترکیه و ترکمنستان دیدار کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 8 میزان
داکتر اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز با نعمان کورتولمُش معاون صدراعظم ترکیه و معاون صدراعظم ترکمنستان که به منظور اشتراک در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید کشور به کابل آمده بودند، به طور جداگانه دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در دیدار با نعمان کورتولمُش معاون صدراعظم ترکیه، هر دو جانب در مورد گسترش روابط دو جانبه میان افغانستان و ترکیه بحث و تبادل نظر نمودند.
معاون صدراعظم ترکیه، انتخاب داکتر اشرف غنی احمدزی را منحیث رئیس جمهور افغانستان تبریک گفت.
در مقابل داکتر اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تشکری از تشریف آوری معاون صدراعظم ترکیه و هیات همراه اش در مراسم تحلیف، گفت که افغانستان و ترکیه از زمان مصطفی کمال اتاترک روابط حسنه و نیک دارند.
رئیس جمهور کشور ضمن تمجید از رهبری مدبرانه رجب طیب اردغان، گفت که افغانستان می خواهد تا از تجارب کشور دوست ترکیه در زمینه حکومت داری خوب استفاده نماید.
داکتر اشرف غنی احمدزی از سهم عمده ترکیه در چوکات نیروهای آیساف و همکاری های آن کشور در زمینه اعطای بورس های تحصیلی به جوانان افغان در رشته های ملکی و نظامی تشکری کرد.
رئیس جمهور خواستار سرمایه گذاری بیشتر ترکیه در عرصه های مختلف در افغانستان و همچنان همکاری شاروالی های کابل و انقره و تبادل تجارب میان این دو شهرداری ها گردید. 
داکتر اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و معاون صدراعظم ترکمنستان در دیدار شان، در رابطه به گسترش روابط دو جانبه صحبت کردند.
معاون صدراعظم ترکمنستان، تبریکات خویش را بخاطر انتخاب داکتر اشرف غنی احمدزی بحیث رئیس جمهور افغانستان ابراز کرده گفت که ما خواهان گسترش روابط با افغانستان می باشیم.
وی گفت که کشور ترکمنستان به همکاری های خویش در زمینه های اعمار مکاتب و شفاخانه ها و اعطای بورس های تحصیلی به جوانان افغان ادامه میدهد.
در مقابل داکتر اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از تشریف آوری معاون صدراعظم ترکمنستان و هیات همراه اش در مراسم تحلیف، تشکری کرده گفت که ترکمنستان همسایه نیک افغانستان است و برای ما اهمیتی زیادی دارد.

 

رئیس جمهور کشور پروژه خط آهن میان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان را  یکی از پروژه های مهم در گسترش روابط اقتصادی میان کشور های منطقه دانسته، گفت که افغانستان و ترکمنستان باید در زمینه های گاز مایع و تیل قرار داد های داشته باشند.
داکتر اشرف غنی احمدزی ضمن اینکه حمایت اش را از پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند ابراز داشت، خواستار سرمایه گذاری و بازار یابی سنگ مرمر افغانستان در کشور ترکمنستان گردید.

Last modified on سه شنبه ، 8 میزان 1393 ، 16:44

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.