16 ????? 1399

RSS Facebook

خبر های جدید

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

کابل/ 16 سرطان/ باختر جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های...

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

کابل/۱۶سرطان/ باختر شرکت برشنا تصمیم دارد که منبعد کارمندان فنی و...

موضع گیری ها میان مسکو و واشنگتن تندتر می شود

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل/ 16 سرطان/ باختر
جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم افغانستان به ریاست استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، امروز برگزار شد.
در ابتدا اعضای کمیته فرعی گزارش شان را  در مورد کار روی متن نهایی طرح اصلاحات اکادمی علوم را ارائه کردند.
اعضای کمیته فرعی گزارش دادند که مطابق فیصله جلسه قبلی کمیته، طرح اصلاحات در اکادمی علوم را در چندین جلسه بررسی کرده‌اند و نظریات و پیشنهادهای مطرح شده را در متن اصلی طرح گنجانده‌اند.
در جلسه امروز کمیته، اعضای جلسه دیدگاه‌ها و پیشنهادهای شان را در مورد راهکار استخدام در اکادمی علوم، ماموریت و دیدگاه اکادمی علوم، تعیین ترجمه به عنوان یک فعالیت دوامدار برای محققان و ایجاد کتابخانه آنلاین اکادمی علوم ارائه کردند.
استاد دانش، معاون ريیس جمهور و ريیس کمیته، از تلاش و زحمات اعضای جلسه تشکر کرد و گفت که روی طرح اصلاحات اکادمی علوم کار خوبی صورت گرفته است اما نیاز است که بعضی موضوعات توضیح بیشتر داده شود و با دقت بیشتر در متن نهایی گنجانده شود.
وی گفت که دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری متن نهایی طرح اصلاحات در اکادمی علوم را با در نظرداشت دیدگاه‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در جلسه امروز کمیته، آماده می‌کند و در جلسه بعدی کمیته برای نهایی سازی در اختیار اعضا قرار می‌دهد و بعد از تأیید و امضای اعضا به ریاست جمهوری فرستاده می‌شود.
معاون رییس جمهوری همچنان به اعضای جلسه هدایت داد که گزارش کاری کمیته فرعی و فعالیت‌های آن را نیز تهیه کنند و ضمیمه طرح نهایی کنند تا روشن شود که این طرح چگونه تهیه شده است و در تهیه آن از فعالیت‌ها و ساختار کدام نهاد‌های علمی جهانی و منطقه‌ يي الگو برداری شده است.
در جلسه امروز کمیته همچنان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، دیدگاه خود را در مورد ساختار و تشکیل اکادمی علوم افغانستان مطرح کرد.
مطابق نظر کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، ساختار و تشکیلات اکادمی علوم افغانستان نیاز به اصلاحات جدی دارد و این کمیسیون آماده است که در همکاری با اکادمی علوم دراین زمینه کار کند.
استاد دانش به کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی و اکادمی علوم هدایت داد که برای نهایی شدن ساختار و تشکیل اکادمی علوم، طرح‌های خود را آماده کنند تا به صورت مشترک مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری تأکید کرد که در این راستا اکادمی علوم افغانستان و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، باهم همکاری کنند و برای مشکلات موجود در ساختار و تشکیل اکادمی علوم، راه های حل‌ و پیشنهادهای مشخص ارائه کنند.
کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم افغانستان بر اساس فرمان ريیس جمهور و تحت نظر استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، وضعیت کنونی اکادمی علوم را بررسی می کند  و طرح اصلاحات آن را آماده می کند و به ریاست جمهوری و جلسه کابینه ارائه می‌کند. مجیب مرزایی

کابل/۱۶سرطان/ باختر
شرکت برشنا تصمیم دارد که منبعد کارمندان فنی و انجنیران برق به گونه ۲۴ ساعته در جکشن‌های کابل کار کنند و به مشکلات و عارضه های تخنیکی به موقع رسیدگی کنند.
آژانس باختر به اساس خبرنامه این شرکت خبر می دهد که شرکت برشنا همچنان فیصله کرده است که در ظرف یک ماه پلان بل های برق مرکز و در ظرف سه ماه آینده پلان بل های برق تمام کشور را به شکل یک ماهه تنظیم کند.
نازیلا عزیزی

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه شد
کابل/ 16سرطان/ باختر
جنگ تبلیغاتی میان امریکا و روسیه تندتر شده است و آنان اتهام ها علیه یکدیگر را بیشتر کرده اند.
جنگ تبلیغاتی میان این دو کشور بعد از آن آغاز شد که نیویارک تایمز در دو گزارش٬ نوشت که استخبارات روسیه به طالبان پول داده است تا عساکر امریکایی و سایر عساکر در ایتلاف جهانی مبارزه با هراس افگنی را در افغانستان بکشند.
به تعقبب ادعای مطرح شده از سوی نیویارک تایمز٬ ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس جمهور پوتین برای افغانستان٬ با صراحت نظامیان امریکایی را متهم کرد که از افغانستان٬ مواد مخدر قاچاق می کنند و بدون تکلیف و مشکل آن را ذریعه طیاره های نظامی به هر جا٬ آلمان و یا رومانیا... می رسانند.
با آن که مقام ها در قصر سفید به گونه یی گزارش نیویارک تایمز را رد کردند و آن را جعلی خواندند٬ مگر رییس مجلس نمایندگان امریکا موضع سخت تر اتخاذ کرده است و خواستار تحریم سازمان های اسخباراتی روسیه شده است.
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا در تازه ترین اظهارات خود تاکید کرده است که باید تحریم های علیه روسیه اعمال شود و باید این تحریم ها فوری باشد.
این نشان می دهد که واکنش اعضای مجلس نمایندگان امریکا در برابر اقدام روسیه بحث برانگیز شد٬ پلوسی تاکید دارد: ما نباید در برابر خون فرزندان خود غافل باشیم و آن را نادیده بگیریم. و یا آن را در معاملات سیاسی و یا هم برنامه های سیاسی خود از نظر اندازیم.
این گفته ها اشاره٬ به اظهارات رییس جمهور ترامپ است که گزارش های نیویارک تایمز را جعلی خوانده است.
مگر نهادهای استخباراتی امریکا این گزارش را جدی گرفته اند.
مسوولان دستگاه های استخباراتی امریکا  حدس می‌زنند که روسیه بیشتر درسال ۲۰۱۹ انتقال پول را برای کشتن سربازان امریکایی به افراد وابسته به  گروه طالبان، آغاز کرده است.
با آن که هم روسیه و هم طالبان این گزارش را رد کرده اند٬ مگر نیویارک تایمز گفته است که در باره گزارش های نشر شده خود مسوولیت پذیر است.
واکنش مقام های روسی در این خصوص تند بوده است٬ آنان برعلاوه آن که این گزارش را جعلی و خیالی خوانده اند٬ نماینده ويژه رییس جمهوری آن کشور برای افغانستان گفته است که نظامیان امریکایی از افغانستان موادمخدر و موادمعدنی قاچاق می کنند.
موضع گیری های تازه این دو کشور نشان دهنده آن است که رقابت این دو قدرت در افغانستان تندتر شده است و این برای آینده سیاسی افغانستان یک پیام  خوب نیست.
مردم افغانستان تاکید دارند که افغانستان مکان فرصت ها و همکاری ها است٬ در حالی رقابت جنگ های نیابتی کشورهای دیگر در افغانستان وضعیت این کشور را آشفته کرده است. روشان

کندز/ 16سرطان/ باختر
مرکز رسانه یی باور و دفتر میدیوتیک نماد واقعی صلح و خرابی‌های جنگ را در کندز با دیوار نگاری به تصویر کشیدند.
عبدالشکور قدردان، رییس اطلاعات وفرهنگ کندز٬ در افتتاح این دیوار نگاری، صلح و زیستن در فضای آرامش را آرزوی دیرینه مردم افغانستان دانست و گفت که افغانستان چهار دهه است که در آتش جنگ می‌سوزد و قربانی‌های زیادی از اثر دوام جنگ متقبل شده است.
از این رو تلاش ها جریان دارد که از هر طریق ممکن صلح در این کشور حکم فرما شود.
قدردان گفت که به گفت وگوهای بین افغانان در پیوند به صلح خوشبین است و امیدوار است که این مذاکرات به ثمر دهد.
قدردان گفت که دیوار نگاری یا نقاشی از فضای صلح و ویرانه های جنگ، پیام واضح و روشن برای مردم به خصوص کسانی که از خواندن و نوشتن محروم اند، دارد.
عنایت الله خلیق٬ مسوول نهادهای جامعه مدنی در حوزه شمال شرق در خصوص به تصویر کشیدن چنین تصاویر، گفت که صلح یکی از آرمان ها و آرزوهای دیرینه مردم افغانستان و نعمت الهی است و به نمایش گذاشتن واقعیت های صلح و ویرانه های جنگ، مردم را جهت رسیدن به صلح نزدیک می کند. احمد نعیم دوستی

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
در بیست و چهار ساعت گذشته 34 تن در اثر بیماری کرونا  در سراسر کشور جان باختند و 239 رویداد مثبت دیگر کرونا در کشور ثبت شده است.
به گزارش آژانس باختر؛ وزارت صحت عامه با نشر خبر نامه یی در این مورد نوشته است که در بیست و چهارساعت گذشته ۶۶۸ آزمایش انجام شده است که از میان 239 واقعه مثبت ثبت شد.
مستند به این اعلامیه در بیست و چهار ساعت گذشته 34 نفر به اثر این بیماری در کشور جان باخته اند.
به این ترتیب شمار مبتلایان  ویروس کرونا  در کشور به 33190 نفر رسید و تاکنون به ۲۰ هزار و ۱۰۳ مبتلایان بهبود یافته ‌اند. مومنه احمدیار

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
کابل امروز میزبان نشستی میان نمایندگان ۲۰ کشور و سازمان های بین المللی خواهد بود.
به گزارش آژانس باختر؛ این کنفرانس منطقه‌یی پیرامون صلح برگزار خواهد شد که در آن  ۲۰ کشور و سازمان بین‌المللی از طریق ویدیو کنفرانس شرکت خواهند کرد.
منابع در وزارت خارجه می گویند که این کنفرانس در ارگ ریاست جمهوری و با مدیریت محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه برگزار می شود که در آن روی کاهش خشونت‌ها، رهایی زندانیان، آغاز مذاکرات میان افغانان و نتایج روند صلح در افغانستان بحث و گفت‌وگو خواهد شد.
این در حالی است که وزارت خارجه برای برگزاری دو کنفرانس دیگر در هفته جاری آمادگی گرفته است.
روز سه‌شنبه نشست سه جانبه افغانستان،‌ پاکستان و چین زیر نام «دیالوگ استراتیژیک» با حضور اعضای عالی‌رتبه وزارت‌های امور خارجه سه کشور برگزار خواهد شد. هم‌زمان با آن،‌ کنفرانس بین‌المللی پیرامون موضوعات صلح در کشور نیز روز سه‌شنبه به گونه ویدیویی تدارک دیده شده است و با حضور ۱۸ کشور و سازمان بین‌المللی دنبال خواهد شد.
برگزاری این سه نشست نمایانگر تلاش دیپلماتیک دولت افغانستان برای حل معضل این کشور است.
دولت افغانستان امیدوار است که با برگزاری این گونه نشست ها٬ طالبان را به ختم خشونت و آغاز گفت وگوهای سیاسی ترغیب کند. صائم

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
وزارت احیا و انکشاف دهات کار ساخت ۵۰۳ متر دیوار استنادی را در روستای معین قلعۀ  لغمان ۹۵ درصد تکمیل کرده است.
با اساس معلومات وزارت احیا وانکشاف دهات به آژانس باختر؛ این دیوار استنادی را دفتر انسجام برنامه‌های ساحه یی آن وزارت به هزینۀ ۸ میلیون افغانی می سازد و با ساخت آن  در کنار جلوگیری از تخریب خانه‌ها، باغ‌ها و صدها جریب زمین زراعتی در فصل آبخیزی دریا، زمین‌هایی که پیش از این تخریب شده بود نیز قابل زرع خواهد شد. فریبا احسان زاده

جلال آباد/ ۱۶سرطان/ باختر
منسوبان پولیس مدیریت ضد تروریزم قومندانی امنیۀ ننگرهار عملیاتی امروز در مربوطات ولسوالی دور بابا انجام دادند که در نتیجه، یک مرد را در پیوند به قاچاق جنگ افزار بازداشت کردند.
از نزد فرد بازداشت شده، ۳۳ تفنگچه، ۶۶ عدد شاژور و ۱۱۲۰ فیر مرمی تفنگچه به دست آمد.
فرد بازداشت شده، این جنگ افزارها را به گونه ماهرانه به هدف قاچاق در یک موتر سراچه جاسازی کرده بود. سادات

?????? ، 16 ????? 1399 ، 07:45

شکست حمله طالبان در غزنی

کابل/ 16سرطان/ باختر
چهارطالب شب گذشته در درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی در غزنی کشته شدند.
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر خبرداد؛ طالبان مسلح شب گذشته بالای پوسته های امنیتی در ساحه «سمن قلعه» در حومه شهر غزنی حمله کردند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی دفاعی قرار گرفته و در نتیجه درگیری میان آنان 4 طالب مسلح کشته شدند و 2 تن دیگر آنان زخم برداشتند.
در این درگیری 3 عراده موتر سایکل دشمن نیز تخریب شده است.
فریبا احسان زاده


 

?????? ، 16 ????? 1399 ، 07:44

تبصره

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
رهایی زندانیان نمی تواند پیش شرط برای آغاز گفت وگوهای صلح باشد٬ طالبان باید برای حل مسایل مهمتر آماده شوند.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ مساله ختم خشونت آغاز گفت وگو ها میان افغانان و رهایی زندانیان مسایل مطرح شده در توافق صلح میان امریکا و طالبان است که در اوایل حوت در دوحه امضا شد.
دولت به منظور تقویت روند صلح٬ ایجاد اعتماد و آغاز هر چه زودتر گفت وگوها میان افغانان٬ تاکنون اضاقه از چهار هزار زندانی طالبان را رها کرده است٬ مگر طالبان به رهایی پنج هزار زندانی تاکید دارند و آغاز گفت وگوها میان افغانان را منوط به رهایی تمامی زندانیان شان دانسته اند.
انتظار می‌رفت که طالبان! رهایی بخشی از زندانیان‌شان را به عنوان حسن نیت حکومت افغانستان در نظر بگیرند و گفت‌وگوها میان افغانان آغاز شود، اما طالبان تاکید می‌کنند که رهایی کامل زندانیان٬ پیش‌شرط آنان برای اشتراک در این مذاکرات است.
دولت متعهد به رهایی زندانیان بیشتر طالبان است مشروط به آن که رهایی زندانیان باید کاهش خشونت ها را در قبال داشته باشد در این صورت رهایی زندانیان می تواند عامل تقویت روند صلح  شود٬ مگر با رهایی اضافه از چهار هزار زندانی طالب٬ این گروه خشن تر از گذشته عمل کرده است.
طالبان از مذاکره حرف می زنند٬ بر رهایی زندانیان شان تاکید می کنند٬ مگر مردم را همچنان می کشند و همچنان خشونت می کنند.
مردم تقاضا دارند٬ آنانی که مردم را می کشند آزاد می شوند٬ مگر کشتار مردم متوقف نشده است.
صلح جاده یک طرفه نیست که در آن تنها رهایی زندانیان یک اصل و یک معیار باشد.
حسن نیت و اراده دولت برای آزادی زندانیان طالبان واضح است٬ مگر طالبان نباید بر امتیاز گیری یک جانبه تاکید داشته باشند٬
مردم حق دارند که بگویند که پیش از آن که تمامی زندانیان طالبان آزاد شوند و پیش از آن که مذاکرات آغاز شود٬ طالبان باید خشونت ها را کم کنند و حتا آن را قطع کنند. طالبان از دین٬ وطن و مردم حرف می زنند٬ مگر در عمل با ازدیاد خشونت٬ مردم را می کشند.
اگر آنان از اراده شان برای صلح می گویند: باید دراین عزم  صادق باشند و بدانند که هدف  هر تصمیم سیاسی و مذاکره ثبات است.
بی ثباتی و ایجاد خشونت نه صلح می آورد و نه باعث تقویت ثبات می شود.
درست است که مذاکره امتیازگیری است٬ مگر این امتیاز گیری نباید با خون مردم حصول شود.
اگر طالبان به صلح می اندیشند٬ باید در کنار دولت فرصت های صلح را ایجاد کنند٬ صلح که برای مردم قابل درک و لمس باشد.
طالبان باید به گونه حسن نیت واحترام به اراده  مردم٬ جنگ و حمله های شان را به گونه کامل قطع کنند٬ تا مردم٬ نیت آنان برای قطع جنگ و رسیدن به صلح را درک کنند. تحلیل  سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL