29 سنبله 1397

RSS Facebook

خبر های جدید

گرامی داشت ازدهم عاشورا سالروز شهادت امام حسین ویارانش در افغانستان

گرامی داشت ازدهم عاشورا سالروز شهادت امام حسین ویارانش در افغانستان

کابل 29 سنبله باختر ازدهم عاشورا سالروز شهادت امام حسین نواسه...

بازداشت سه تن به اتهام جعل ، تذویر وترویج اسعارجعلی درهرات

بازداشت سه تن به اتهام جعل ، تذویر وترویج اسعارجعلی درهرات

شهرهرات 29 سنبله باختر سه تن به اتهام جعل، تذویر و...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 سنبله
کابل- مسجد جامع رسول اکرم(ص)
بسم الله الرحمن الرحیم
عزاداران حسینی، خانواده های محترم شهدای حوادث اخیر، تمام حاضرین مجلس، جلالت‌مآب استاد دانش، برادران و خواهران گرامی، وطنداران متین و با عزت!
صلوات بر حضرت محمد (ص) وآل محمد(ص) و اصحابه اجمعین،

یک‌‌بار دیگر ما و شما توفیق یافتیم تا روز پرشکوه عاشورا و حماسۀ بزرگ حسینی را تجلیل کنیم. عاشورا در روایات دینی همه مسلمانان، سنی و شیعه، از شعایر بزرگ اسلامی به شمار می‌رود و همواره در تاریخ اسلام منبع الهام درس‌های فراوانی بوده است.
عاشورا درس مقاومت در برابر بی‌عدالتی‌ها، نابرابری‌ها و ستم‌گری‌هاست. مقاومت در برابر فساد، استفادۀ ناروا از بیت‌المال، و تلف‌کردن حق ضعیفان به‌دست صاحبان زور و زر. مقاومت در برابر کسانی که بر خلق خدا گردن‌کشی کرده، خود را درمقام فرعونیت گذاشته و به ذلت و زبونی بندگان خدا روی می‌آورند. همانطوری که حضرت موسی در برابر فرعون، حضرت حسین در برابر یزید و همه حق‌طلبان و عدالت‌خواهان در برابر ستم‌پیشه‌گان و جنایتکاران ایستادند، پرچم پر شکوه آزادی و آزادگی بر شلاق ظلم و جباریت پیروز گردید و بشریت در پرتو سیرۀ آنان، راه خود را به سوی فرداهای روشن و روشن‌تر گشود.
برادران و خواهران عزیز،
من امروز در جای آمده ام که بارها زیر تهدید و خطر بوده است، خطری که شما با آن مواجه هستید، من هم این خطر را قبول کرده ام و بارها قبول خواهم کرد. چپنی که در جان من است، چپنی است که بازمانده‌گان شهدای مرزا اولنگ برایم دادند، این چپن قیمت ترین چپنی است که من دارم، ازخاطری‌که هر روز مرا یاد می‌دهد که باید در مقابل بی‌عدالتی، در مقابل ظلم و در مقابل جنایت علیه بشریت ایستادگی کنم. درد تان را علوی صاحب و هم بازمانده‌گان شهدا، من درد قلب خود می‌دانم.
ما امروز یکبار دیگر در مقام تعهد و تجدید پیمان با راه امام حسین و با آرمان بزرگ‌مردانی قرار داریم که خواهان زندگی عزت‌مندانه برای مردم بودند. هرکلمۀ که جناب فیاض صاحب گفتند، من هر کلمه را از دل و جان قبول دارم و هر کلمۀ را که استاد معظم برادر گرامی ام جلالتمآب دانش صاحب گفتند، هرکلمه را من سرش باورمند هستم.
امروز، شِمْرها و یزیدهای زمان می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگری تبدیل کنند و برای مومنان و عبادت‌گذاران ماتم و عزا بیافرینند، اما درسی که از مکتب یاران و اهل بیت پیامبر گرامی خود آموخته‌ایم، این است که صدای عدالت، صدای عزت و صدای کرامت بر بانگ ستم و جنایت پیروز می‌شود، و طنین آن در صفحه به صفحۀ تاریخ اسلام و تاریخ بشر شنیدنی است.
تروریست‌هایی که امروز بر مساجد، معابد، مکاتب، مراکز علمی و تجمعات حق‌طلبانۀ مردمی حمله می‌کنند، با هر نامی و با هر ادعایی که داشته باشند، داعیه‌ی جز راه و رسم شِمر و یزید ندارند. دست‌های آلوده به جنایت و آغشته به خون بی‌گناهان در برابر ارادۀ نیرومند مردمی که خواهان عزت و آزادگی هستند خواهد خشکید و عاقبتی جز تباهی و شکست را تجربه نخواهد کرد.
حملات تروریستی که در سرتاسر کشور صورت گرفته در زابل، در هلمند، در پکتیا، در ننگرهار و در این اواخر در شینوار و برچي، مردم بی‌دفاع ما به خاک و خون کشانیده شدند، درد و رنج همه مردم افغانستان یکی است، اما دشمنان افغانستان می‌خواهند به این حملات، جنبۀ قومی و مذهبی بدهند. این برای ما یک خطر بزرگ است، ما با همکاری مردم مشترکاً در مبارزه با این تهدید موفق شده می‌توانیم و شک و شبه‌ی نباشد که هر حمله سر مردم هزاره سر مردم اهل تشیع ما، حمله بالای تمام  مردم افغانستان است و حمله بر وحدت ملی افغانستان است و عمده ترین مسئلۀ اولویت امنیت ملی ما قرار خواهد داشت.
ما یقین داریم که در این نبردِ سرنوشت‌ساز، پیروزی از آنِ مردم ماست و شکست و سیاه‌رویی از آن‌ِ کسانی است که راه شرارت ‌و تباهی را در پیش گرفته‌اند.
در این نبرد، ما باید همه در کنار هم باشیم، دست‌ها را با اعتماد بهم گره زنیم، صف‌ها را فشرده نگاه داریم و در برابر شکاف‌هایی که بنام مذهب، زبان، قومیت، حزب و تبار ایجاد می‌شود، با هوشیاری ایستادگی کنیم. خون سنی و شیعه این سرزمین یک رنگ دارد، سرنوشت تاجیک و پشتون این کشور بهم گره خورده است، آبروی هزاره و ازبک این میهن مانند هم است، فرزندان سادات و بلوچ و پشه‌ای و پامیری و همه اقوام عزیز این ملت زیر یک سقف، برای یک آرمان و در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارند. هر کس که بخواهد با هر هدفی در میان مردم ما درز و مرز ایجاد کند، هم به خود جفا کرده است و هم به دیگران. این آرزویی است که دشمنان افغانستان در سر می‌پرورانند و تروریست‌ها با جنایات خود می‌خواهند به آنجا برسند.
ما این خوشبختی را داریم که باوجود تلاش پیهم دشمنان وطن، افغانستان نمونه‌ی مثال‌زدنی، در سطح جهان اسلام، از وحدت میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی است و ما به توفیق الهی، این وحدت را عمیق‌تر و استوارتر خواهیم کرد.
هموطنان گرامی،
حکومت شما، همچنان‌که به توطئه دشمن آگاه است، برای مقابله با آن نیز آمادگی گرفته و برنامه‌هایی سنجیده است. طبقه‌بندی تهدیدات، استفاده از مشوره‌های اقشار مختلف و در نظر گرفتن غرب کابل بحیث یک زون امنیتی، بخشی از اقدامات حکومت است.
تغییرات صورت گرفته در سطح رهبری امنیتی شهر کابل، به دلیل توجه به امنیت شهر و غرب کابل می‌باشد. یک معاونیت در سطح قوماندانی امنیه کابل ایجاد شده است که مسئولیت تامین امنیت غرب کابل را دارد، پوشش استخباراتی وسیع می‌شود، عملیات تصفیوی در نقاط آسیب‌پذیر جریان دارد و امید است عملیات کهنه خمار را از پیش اطلاع داشته باشیم. همچنان هدایت داده ام تا اطفایه و مرکز امبولانس در غرب کابل به زودترین فرصت فعال شوند و در مورد شفاخانه جناح نیز تصمیم به صورت عاجل گرفته خواهد شد و در مورد عملی شدن ماستر پلان غرب کابل همکاری همه جانبۀ شما را خواهانم. این جنگ همان اندازه که تخریب فیزیکی را هدف می‌گیرد، به جنبه روانی و تضعیف روحیه و مورال مردم نیز اهمیت می‌دهد. موفقیت ما در این جنگ بستگی دارد به میزان آگاهی از شیوه‌های خرابکارانه آنان و نیز میزان همکاری متقابل دولت و ملت. جناب علوی صاحب، من برایتان اطمینان می‌دهم که دروازه‌بان‌ها در ارگ وجود ندارند. مردم دشت برچی را سرشان صدا می‌کنم که خودتان نمایندگان تان را تعیین کنید، با من مستقیم صحبت کنید و هرنوع حاکمیتی را که در اینجا می خواهید، به شمول کنترول نهادهای امنیتی، من قبول همرایتان می‌کنم.
این واضح است که حتی در پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین کشورهای جهان نیز همکاری دو جانبه میان مردم و دولت سبب دفع تهدیدات، خنثی‌کردن توطئه‌ها و شکست تروریست‌ها می‌شود. درست و دراین به تمام اقشار  ضرورت داریم، از علمای کرام، بزرگان، جوانان، نهادهای تحصیلی، همه با هم بیاییم جدا جدا باید فکر نکنیم با یک طرح کلی و اساسی و عملی بیاییم و اولیت را طبقه‌بندی کنیم.
درست است که در جامعه‌ای با چهل سال بحران نارسایی‌هایی وجود دارد و ضعف‌هایی در کار دستگاه‌های دولتی سبب بروز مشکلاتی می‌شود و این امر سبب گلایه‌مندی‌ها و ناخرسندی‌ها می‌گردد. این کاملا قابل درک است، از خاطری که چیزی بود که ما و استاد دانش میراث گرفتیم، اما ارادۀ ما این است که میراث را بدل می‌کنیم و میراثی که از خود بجا می‌گذاریم، برحاکمیت قانون و عدالت استوار خواهدبود. این را نیز می‌دانیم که نباید این گلایه‌مندی‌ها و حتی اختلاف نظرهای سیاسی مانع انسجام و یکپارچگی ما در برابر دشمن گردد. وجود اختلاف نظر در حوزۀ سیاسی مایۀ نگرانی نیست. نگرانی در جایی است که مسایل سلیقه‌ای، تفاوت دیدگاه‌ها و شکایت از امور معمول، سبب غفلت از منافع کلان ملی شود و وحدت مردم ما آسیب ببیند. ما اجازۀ این را داده نمی‌توانیم که اختلاف‌ کوچک سیاسی موجب نا امنی دشت برچی و یک بلست نقطۀ دیگری افغانستان شود. خواهش من از تمام  ملت این است که سر بخش امنیتی به اجماع برسیم که سیاست‌های کوچک و سلیقه‌وی در امنیت ما جا نداشته باشد و همه به اساس کفایت و شایسته‌گی و نوع برخورد و اخلاق با جامعۀ اسلامی ما انتخاب شدیم. 
من از علمای کرام، متنفذین مردمی، جوانان و فعالین مدنی تشکر می‌کنم که در آگاه‌ساختن مردم از نیات شوم دشمن سهم گرفته و برای همبستگی بیشتر مردم ما تلاش کرده‌اند.
یک سوال مشخص شد، سوال از طرف علوی صاحب مطرح شد که حکومت برایتان آدرس بدهد. در قسمت بازمانده های خانواده های شهدا و قربانیان تروریزم، پیشنهاد را پس من برایتان می‌گذارم، تمام تان یکجای شوید، یک نماینده را تعیین کنید که به حیث مشاور ارشد من، مسئولیت را به عهد بگیرد و آدرس همۀ تان باشد. 
امیدوارم به برکت عاشورا و به تأسی از سیره بزرگان اسلام، به ویژه سید شهدا امام حسین‌رضی‌الله‌عنه، فضای جنگ و نا امنی جایش را به صلح و ثبات سرتاسری بدهد و افغانستان گام‌هایی را که به جلو برداشته است، با قوت و متانت بیشتر پی بگیرد.
و من الله التوفیق،
زنده باد افغانستان
تل دې وي افغانستان
یشه سن افغانستان
و بازهم به همه عزاداران کربلا تسلیت می گویم. ذبیح علم
 

کابل 29 سنبله باختر
ازدهم عاشورا سالروز شهادت امام حسین نواسه ی پیامبربزرگ اسلام و یارانش در افغانستان گرامی داشت شد.
شهروندان کشور ازشیعه تا سنی همانند گذشته با ختم های قرآن ، نعت و ذکر و ختم وخیرات از شهدای کربلا یاد بود کردند.
دراین مراسم که در گوشه و کنار کشور برگزارشده بود ، شهروندان کشور برای سرزمین شان دعا کردند و ازخداوند خواستار برپایی صلح و پیشرفت در کشورشدند.
سخنرانان مراسم ، با اشاره به پایمردی و جانفشانی امام حسین و هفتاد و دوتن ازیارانش در راه پایداری اسلام و مبارزه با فساد و ظلم ، گفتند که با استفاده از مکتب حسین همه و همه دست به دست هم داده دربرابر نابسامانی ها اقدام کنند و برای تحکیم وحدت ملی و روحیه ی زیست باهمی ، تلاش ورزند.
شهروندان کشور دراین مراسم از طالبان و همه گروه های هراس افگن دیگرخواستند تا دست از ویرانگری بردارند و پس ازاین راه صلح و زیست باهمی را درپیش گیرند.
مراسم دهم عاشورا در کشور زیرتدابیر شدید امنیتی برگزارشد.
راین مراسم درگوشه و کنار کشور صدها هزار نیروی امنیتی و دفاعی مستقر بودند و درکنار این ، هزاران نیروی مردمی ازاماکن مقدسه و نقاط پررفت و آمد پاسبانی می کردند.
ماموران امنیتی و نیز نیروهای مردمی درجریان دست کم چند روز از آغاز ماه محرم ، ده ها هراس افگن را که قصد آماج قراردادن مراسم عاشورا را در نقاط مختلف کشور داشتند ، بازداشت کرده اند.
شهروندان کشور ازاینکه مردم درکنار نیروهای امنیتی شان به خوبی توانستند میزان حمله های هراس افگنان در روز های عاشورا را به حد اقل برسانند ، خوشحال اند. ختم/ابوی

شهرهرات 29 سنبله باختر
سه تن به اتهام جعل، تذویر و ترویج اسعار جعلی بازداشت شدند.
این افراد که باشندگان شهر هرات میباشند در نتیجه کار اوپراتیفی کارمندان مدیریت استخبارات قوماندانی امنیه ولایت هرات همراه با بیش از چهارصدو هفتاد هزار افغانی و شش صد دالر آمریکایی جعلی بازداشت شدند.
یک منبع امنیتی ولایت هرات به آژانس باخترگفت که در نتیجه تلاشی منزل این افراد، سه پایه کمپیوتر لپ تاپ، دو پایه پرینتر، یک پایه کمره دیجیتالی، 21 حلقه نوار سی دی، یک قطعه پلیت موترسایکل، یک ثوب جمپر اردوی ملی، 5 قطعه تعرفه بانکی، دوقطعه عریضه پاسپورت، و یک قطعه تذکره هویت نیز بدست پرسونل مدیریت استخبارات قوماندانی امنیه ولایت هرات افتاده است.
مظنونین غرض تحقیقات بیشتر تحت نظارت قرار گرفته است.ختم/ابوی

کابل 29 سنبله باختر
امام حسین درراه آزادی وآزاده گی جانش رافداساخت تابرای پیروانش الگو باشد.
دهم محرم درس آشکار و روشنی است برای تمام مسلمانان تادرمقابل دشمنان نهراسند ودرراه رسیدن به هدف حتی جان شانرا فدا سازند .
یاران امام حسین باوجودی که  به این موضوع پی برده بودند که می‌خواهند برای چه چیزی برزمند و جان شیرین‌شان را با تشنه‌کامی در نبرد بسیار نفس‌گیر با دشمن از دست بدهند ولی امام حسین را تنها نگذاشتند
ایشان نوادهٔ رسول مکرم اسلام را یاری کردند تا دین جد او حضرت محمد مصطفی(ص) را از کژی‌ها و انحرافاتی که توسط یزید ایجاد شده بود را نجات بخشند.
واقعهٔ کربلا از ابتدا تا انتهایش برای جامعهُ اسلامی درس‌های بسیار آموزنده و مفید دارد که اگر به آن توجه کنند ثمربخش خواهد بود.
حالا هم ملت غیور و نیرومند افغانستان بخصوص مردم هوشیار و شهید پرور هرات همه دست به دست ه داده عزم قاطع و آهنینی همچون عزم یاران امام حسین داشته باشیم تا در کنار هم ، با کمک و یاری هم و با انگیزهٔ ثابت و محکم نجات بخش کشور عزیز و درد دیدهٔ‌مان افغاستان از چنگ اشرار  و ظالمین، مشکلات و چالش‌ها و دشمنان تشنه به خون آن باشیم.
بیائید دهم محرم، روز عاشورا، روز عزای نوادهٔ رسول گرامی اسلام را بهانه دانسته همه باهم در کنار هم با صمیمیت و عزم راسخ این روز را گرامی بداریم و با ریختن چند قطره اشک کینه  کدورت‌های دیرینه را از دل‌های‌مان پاک سازیم تا ارمغان‌آور صلح  آرامش در زندگی‌مان باشیم.
به امید یک افغانستان آزاد، آباد، آرام، عاری از جنگ و خشونت و پر از مهر و صفا و صمیمیت.ختم/ابوی

شهرهرات 29 سنبله باختر
چهارتن به اتهام اختطاف منجر به قتل به اشد مجازات محکوم شدند.
در جلسه علنی دیوان جزاء محکمه شهری  ولایت هرات که تحت ریاست قضاوتمند عبدالطیف  متین رئیس دیوان جزاء دایر گردیده ؛ قضیه چهارتن به اتهام اختطاف منجر به قتل یک تن مورد بررسی قرار گرفت که سر انجام در جلسه  علنی این دیوان هر واحد شان به اشد مجازات محکوم به مجازات گردیدند.
در اخیر حق استیناف طلبی شان در میعاد معینه محفوظ اعلام شد.
قابل ذکر است این اشخاص فردی را به خاطر گرفتن تاکسی اش اختطاف مینمایند وبه قتل میرسانند که بعداز  پیداشدن جسد فرد تاکس ران  این اشخاص گرفتار وبه جرم خویش اعتراف مینمایند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 29 سنبله باختر
تلاش ها برای ترویج بانس در کشتزارهای ولایت ننگرهار آغازشده است.
به اساس بررسی های کارشناسان کشاورزی ، ننگرهار آب و هوای مناسبی برای تولید بانس دارد.
از بانس در جهان امروز درساخت خانه ، تکه ، کاغذ ، زینه ، موبل و فرنیچر ، نساجی و دیکوریشن استفاده می شود.
مقامات محلی درننگرهار درگام نخست می خواهند کشتزار های دو ولسوالی ننگرهار را برای تولید بانس به تجربه بگیرند.
قرار است دراین دو ولسوالی درگام نخست ده هزار نهال بانس غرس شود.
رفیع الله رحیم زی رییس زراعت ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که آنان درتلاش اند تا با ترویج کاروبار بانس ، تولید آن در این ولایت شرقی را افزایش دهند.
رحیم زی گفت هزینه ابتدایی برای این کار تنها یک ملیون افغانی است که ازسوی وزرات زراعت پرداخت می گردد.
رییس زراعت ولایت ننگرهار می گوید به احتمال زیاد نتایج تحقیقات کشاورزی مثبت از آب در می آید و این ولایت شرقی به یکی از بزرگترین تولید کننده های بانس در افغانستان تبدیل خواهد شد.
ازسویی هم کشاورزان از اینکه دولت در ترویج بانس با آنان همکاری تخنیکی و مالی می کند ، خوشحال اند و می گویند آنان از راه کاروبار بانس بیشتر از هرچیز دیگر سود به دست خواهند آورد.
دردنیا تا کنون یک هزارو دو صدو پنجاه نوع بانس کشف شده است که ازهمه درصنایع مختلف استفاده می شود.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 29 سنبله باختر
تلاش ها برای ترویج بانس در کشتزارهای ولایت ننگرهار آغازشده است.
به اساس بررسی های کارشناسان کشاورزی ، ننگرهار آب و هوای مناسبی برای تولید بانس دارد.
از بانس در جهان امروز درساخت خانه ، تکه ، کاغذ ، زینه ، موبل و فرنیچر ، نساجی و دیکوریشن استفاده می شود.
مقامات محلی درننگرهار درگام نخست می خواهند کشتزار های دو ولسوالی ننگرهار را برای تولید بانس به تجربه بگیرند.
قرار است دراین دو ولسوالی درگام نخست ده هزار نهال بانس غرس شود.
رفیع الله رحیم زی رییس زراعت ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که آنان درتلاش اند تا با ترویج کاروبار بانس ، تولید آن در این ولایت شرقی را افزایش دهند.
رحیم زی گفت هزینه ابتدایی برای این کار تنها یک ملیون افغانی است که ازسوی وزرات زراعت پرداخت می گردد.
رییس زراعت ولایت ننگرهار می گوید به احتمال زیاد نتایج تحقیقات کشاورزی مثبت از آب در می آید و این ولایت شرقی به یکی از بزرگترین تولید کننده های بانس در افغانستان تبدیل خواهد شد.
ازسویی هم کشاورزان از اینکه دولت در ترویج بانس با آنان همکاری تخنیکی و مالی می کند ، خوشحال اند و می گویند آنان از راه کاروبار بانس بیشتر از هرچیز دیگر سود به دست خواهند آورد.
دردنیا تا کنون یک هزارو دو صدو پنجاه نوع بانس کشف شده است که ازهمه درصنایع مختلف استفاده می شود.ختم/ابوی

کابل باختر 29 میزان
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در مراسم گرامی‌داشت از روز عاشورا در مسجد جامع حضرت رسول اکرم(ص) در دشت برچی کابل، اشتراک و سخنرانی کرد.
وی گفت که عاشورا در روایات دینی همه مسلمانان سنی و شیعه، از شعایر بزرگ اسلامی به شمار می‌رود و عاشورا درس مقاومت در برابر بی‌عدالتی‌ها، فساد و استفاده ناروا از بیت‌المال، است.
رئیس‌جمهور گفت: امروز در جای آمده‌ام که بارها زیر تهدید و خطر بوده است، خطری که شما با آن مواجه هستید، من هم این خطر را قبول کرده‌ام. ما امروز یکبار دیگر در مقام تعهد و تجدید پیمان با راه امام حسین قرار داریم. 
وی افزود: امروز یزیدهای زمان می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگری تبدیل کنند و برای مومنان ماتم و عزا بیافرینند، اما درسی که از مکتب اهل بیت پیامبر گرامی خود آموخته‌ایم، این‌است که صدای عدالت، صدای عزت، و صدای کرامت، بر ستم و جنایت پیروز می‌شود.
رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: تروریست‌هایی که امروز بر مساجد، معابد، مکاتب، مراکز علمی و تجمعات حق‌طلبانۀ مردمی حمله می‌کنند، با هرنامی و هر ادعایی که باشد، داعیه‌ی جز راه و رسم شِمر و یزید ندارند.
رئیس‌جمهور کشور بیان‌داشت: حملات تروریستی که در سرتاسر کشور به شمول زابل، هلمند، پکتیا، ننگرهار و در این اواخر در شینوار و برچی صورت گرفته است، مردم بی‌دفاع ما به خاک و خون کشانیده شدند، درد و رنج همۀ مردم افغانستان یکی است.
وی تأکید ورزید که دشمنان افغانستان می‌خواهند به این حملات، جنبۀ قومی و مذهبی بدهند و این برای ما یک خطر بزرگ است، ما با همکاری مردم مشترکاً در مبارزه با این تهدید موفق شده می‌توانیم.
محمداشرف گفت که سیاست‌های خرد و کوچک در امنیت ما جای ندارد و نباید باعث برهم‌زدن امنیت شهروندان ما گردد. وی از همۀ مردم خواست تا در تأمین امنیت کشور، به اجماع برسند.
رئیس‌جمهور از مردم خواست که در این نبرد، همه در کنار هم باشند، در برابر شکاف‌هایی که به‌نام مذهب، زبان، قومیت، حزب و تبار ایجاد می‌شود، با هوشیاری ایستادگی نمایند.
رئیس‌جمهور گفت: خون سنی و شیعۀ این سرزمین یک رنگ دارد، سرنوشت تاجیک و پشتون این کشور بهم گره‌خورده است، آبروی هزاره و ازبیک این میهن مانند هم است، فرزندان سادات و بلوچ و پشه‌ یی و پامیری و همه اقوام عزیز این ملت زیر یک سقف، برای یک آرمان و در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارند.
رئیس‌جمهور کشور خاطرنشان‌ساخت که باوجود تلاش پیهم دشمنان وطن، افغانستان نمونه‌ی مثال‌زدنی، از وحدت میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی است و ما این وحدت را عمیق‌تر و استوارتر خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور اظهارداشت که حکومت برای مقابله با دشمن آمادگی لازم دارد که تقسیم کابل به چهار زون امنیتی، طبقه‌بندی تهدیدات، استفاده از مشوره‌های اقشار مختلف و در نظر‌گرفتن غرب کابل بحیث یک زون امنیتی، بخشی از این اقدامات است.
وی افزود: یک معاونیت در سطح قوماندانی امنیه کابل ایجاد شده است که مسئولیت تأمین امنیت غرب کابل را دارد، پوشش استخباراتی وسیع می‌شود، عملیات تصفوی در نقاط آسیب‌پذیر جریان دارد.
رئیس جمهور گفت که همۀ ما می‌دانیم که جنگ با تروریزم از نوع جنگ‌های متعارف نیست. این جنگ همان اندازه که تخریب دارد، به جنبۀ روانی و تضعیف روحیه و مورال مردم نیز تاثیر می‌گذارد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه موفقیت ما در این جنگ بستگی به میزان همکاری متقابل دولت و ملت دارد، گفت که در پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز همکاری دو جانبه میان مردم و دولت سبب دفع تهدیدات، خنثی کردن توطئه‌ها و شکست تروریست‌ها می‌شود.
رئیس‌جمهور تصریح‌کرد که وجود اختلاف نظر در حوزۀ سیاسی مایۀ نگرانی نیست  و نگرانی در جایی است که مسایل سلیقه‌ یی، تفاوت دیدگاه‌ها، و شکایت از امور معمول، سبب غفلت از منافع کلان ملی شود و وحدت مردم ما آسیب ببیند.
رئیس‌جمهور از سهم و تلاش علمای دینی، متنفذین، جوانان و فعالین مدنی به‌خاطر آگاه‌ساختن مردم از نیات شوم دشمن و ایجاد همبستگی، قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد که فضای جنگ و ناامنی، جایش را به صلح و ثبات سرتاسری بدهد.

در اين مراسم محمد فياض به نمايندگی از علما، علوی به نمايندگی از خانواده های شهدا و استاد محمدسرور دانش معاون دوم رياست جمهوری نيز صحبت كردند. احمد ضیا احمدی
 

بازارک 29 سنبله باختر
کارگاه آموزشی تغذی با شیر مادرکه در ولایت پنجشیر برگزارشده بود، امروزپایان یافت.
به گزارش خبر نگار آژانس باختر:  درین کارگاه بیست وسه داکتر از کلینیک های صحی هفت ولسوالی وبازارک مرکز پنجشیردر سه روزدرخصوص محتوای تحقیقات تازه فواید شیرمادر برای کودک ونیز راه های موثر تفهیم به مادران دراین باره بحث صورت گرفت.
محمدابراهیم حازم معاون ریاست صحت عامه ولایت پنجشیر گفت که تغذی، فواید شیر مادر وترویج شیر دهی درمیان مادران از جمله موضوعاتی بود که دراین کار گاه به بحث گرفته شد. سید حبیب

کابل باختر 29 سنبله
بگزارش آژانس باختر: در پایان موفقانه نمایش گاه  محصولات   و میوه تازه افغانستان در لندن ، در حضور داشت سفیر کشور در انگلستان  قرارداد صدور شربت انار و انگور کشور به انگستان  میان شرکت های افغانی و انگلیسی به امضا رسید.
میوه های خشک و تازه و گیاه های طبی افغانستان ازطریق دهلیز های هوایی به کشور های آسیایی افزایش یافته و امید است به کشور های اروپایی نیز صادر گردند.
باغداران کشور از نبود سرد خانه ها شکایت دارند . سرد خانه های اندکی که اعمار شده است کفایت بازار را نمی کند و اکثر میوه ها تلف می شوند و به قیمت ناچیز به بازار عرضه می شود.خلیل

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL