06 حمل 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

جشن دهقان در بغلان برگزار شد

جشن دهقان در بغلان برگزار شد

پلخمری 6 حمل باختر جشن دهقان امروز در ولایت بغلان برگزار...

جلسه شورای عالی ستره محکمه برگزار شد

جلسه شورای عالی ستره محکمه برگزار شد

کابل باختر6 حمل شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 6 حمل 1398 ، 13:02

جشن دهقان در بغلان برگزار شد

پلخمری 6 حمل باختر
جشن دهقان امروز در ولایت بغلان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این جشن با حضور مسوولان ملکی و نظامی، ادارات دولتی، اعضای شورای ولایتی، علما، زنان، دهقانان، مالداران، باغداران و باشندگان شهر پلخمری در آن شهر برگزار شد.
عبدالحی نعمتی والی بغلان با حمایت از دهقانان و دامداران بغلان، امنیت را یگانه راه پیشرفت و ترقی در کشور یاد کرد و از مردم خواست تا در محیط و منطقه شان مخالفان را به صلح دعوت کنند.
در این محفل عبدالغیاث صدیقی رییس زراعت بغلان پیام وزیر زراعت را به خوانش گرفت و اقلیم بغلان را برای زراعت و باغداری مناسب خواند.
سایر سخنرانان در صحبتی از دولت خواستند که در کنار تشویق دهقانان راه کارهای اساسی را جهت رشد و انکشاف صنعت زراعت اتخاذ و عملی کنند تا دیگر ضرورت به گوشت و لبنیات بی کیفیت کشورهای خارجی نداشته باشیم.
این جشن با اجرای پارچه های تمثیلی و رژه زراعتی کارمندان فنی ریاست زراعت و گشایش نمایشگاه زراعتی و تقدیم جوایز برای چهار دهقان پیشتاز زراعتی پایان یافت. احمد نعیم دوستی

کابل باختر6 حمل
شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رییس ستره محکمه تشکیل جلسه داد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر، شورا نخست طرح تشکیل سال 1398 ستره محکمه را که توسط کمیته به اشراف عضو شورای عالی ستره محکمه ترتیب شده است ، مورد غور قرارداد . در تشکیل سالجاری با توجه به تعهدات  دولت جمهوری اسلامی افغا نستان در کنفرانس بین المللی جنیوا ، محاکم منع خشونت علیه زن در شش ولایت دیگر کشورنیز ایجاد شده است که با این اقدام ، ایجاد محاکم در28 ولایت تکمیل شد و ایجاد شش محکمه با قیمانده طبق برنامه عمل قوه قضائیه درتشکیل سال بعدی مد نظر گرفته خواهد شد. همچنان کمیته طبق نیازمندیهای عینی تنقیص ، تزئید و تعدیل لازم را وارد آورد و ساختار تشکیلاتی متوازن  و متناسب به عرضه خدمات قضایی و حجم وظایف ، ساختار  محاکم را درداخل سقف تشکیلاتی تنظیم کرد که با ارائه بعضی از ملاحظات لازم ، مورد تصویب قرارگرفت .
شورا بعد گزارش اجراات دیوانهای ستره محکمه در سال 1397 هجری شمسی را استماع کرد ، بر اساس گزارش به صورت کل  توسط هشت دیوان فرجامی ستره محکمه در سال 1397- به تعداد 14272 دوسیه از لحاظ قانونیت فیصله های محاکم تحتانی ، مورد رسیده گی قرارگرفته است که ازجمله 9113 فیصله تایید ، 220 فیصله نقض ،423 فیصله تعدیل و 305 فیصله باطل شده است و درمورد متباقی دوسیه ها  نیز بارعایت احکام قوانین نافذه تصامیم مقتضی اتخاذ شده است.
در جلسه گزارش فعالیت اداره مراقبت قضایی ستره محکمه  در سال 1397 مورد استماع قرار گرفت . بر اساس سعی و تلاش موظفین اداره مراقبت قضایی ستره محکمه  در راستای مبارزه با فساداداری ، درسال گذشته  به تعداد 71 تن مشمول یک قاضی ، 6 کارمند اداری ، 6 وکیل مدافع و 58 تن از کمیشنکاران ، فریبکاران ، جعلکاران و سایر اشخاص به ظن  جرایم مرتبط به فساد اداری دستگیر شده اند و دوسیه های شان تابع دوران قانونی شده است .
به همین ترتیب شورای عالی ستره محکمه استهدای ریاست محکمه استیناف ولایت کابل را به ارتباط اشکال درتنفیذ یک فیصله مدنی  دایر بر مشکل عدم تطبیق فیصله برذوالید اصلی ووجود شایبه حقوق دولت در مدعا بها  مورد رسیدگی قرار داد  و در زمینه هدایت مقتضی صادر کرد .
همینطور چهار تقاضای تجدید نظر مدنی با حضور اطراف قضایا مورد غور قرارگرفت و با توجه به مطابقت  سه تقاضا با شرایط مندرج ماده 482 قانون اصول محاکمات مدنی ، به لغو فیصله ها تصمیم اتخاذ و به رسیدگی مجدد قضایا هدایت داده شد .
برعلاوه برخی از درخواست های تبدیلی محکمه در قضایای مدنی و جزایی  و نیزپاره یی از مسایل مربوط به ارتقای درجه کادری قضات نیز جز  اجنداء بود که درهرمورد تصامیم لازم اتخاذ شد .# /نالان

تل ابیب – بی بی سی – 6 حمل – باختر
اردوی اسراییل اعلام کرده است که در واکنش به حمله راکتی به حومه تل‌ ابیب حملات هوایی به غزه را آغاز کرده است.
وزارت دفاع اسراییل گفت که دفتر رهبر سیاسی حماس و مقر استخبارات نظامی این گروه از جمله محلاتی هستند که هدف  قرارگرفته است.
نیروهای امنیتی فلسطینی، رسانه ها و شاهدان عینی در غزه گفتند که سراسر باریکه غزه عصر دیروزشاهد حملاتی بود.
تلویزیون الاقصا گزارش داد که دفتر اسماعیل هنیه رهبر سیاسی حماس در محله الرمال بمباران شد ولی قرار گزارش رسانه های بین المللی ، در این حملات هوایی به وی آسیبی نرسیده است و وی قبل از حملات دفترش را ترک کرده بود.
پیشتر اسراییل اعلام کرده بود راکتی که صبح دیروز از باریکه غزه به منطقه‌ یی مسکونی در مرکز اسراییل پرتاب شد، هفت زخمی به جا گذاشته است.
وزارت دفاع اسراییل گروه حماس که غزه را  اداره می کند ، مقصر این حمله شناخت.
ولی گروه حماس دست داشتن  در حمله راکتی به اسراییل را رد کرده‌ است.
#  فریده بابک

کابل باختر/ 6/ حمل
جلسه کمیسیون برگزاری سمینار بین المللی علامه سیدجمال الدین افغان علمبردار آزادی و تجدد امروز به ریاست پوهاند محمد رسول باوری معین امور فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین جلسه پوهاند باوری ازمسوولان کمیته های مربوط کمیسیون خواست تا مشکلات شان را به صورت مشخص ارائه کنند زیرا زمان کوتاه به برگزاری سمینار باقی مانده است.
همچنان دراین جلسه محبوبه بابکرخیل نیز درمورد کارهای انجام یافته گزارش داد.
دراخیر اعضای کمیسیون به بحث روی اجندای جلسه پرداختند و درهر مورد تصامیم لازم اتخاذ کردند.ختم/ علم

نیمروز / باختر/ 6/ حمل
بیش از دوصد خانواده متضرر از سیلاب های اخیر درولایت نیمروز دیروز ازکمک های سره میاشت آن ولایت مستفید شدند.
نقیب الله نورزاد یکی ازکارمندان سره میاشت نیمروز به خبرنگار آژانس باختر گفت که موادغیرغذایی برای دوصد وسی و هشت خانواده آسیب دیده از سیلاب ها درولسوالی خاشرود آن ولایت از طرف نمایندگی سره میاشت آن ولایت ، توزیع شد.
منبع افزود: این کمک ها شامل خیمه ، کمپل وسیت آشپزخانه می شود که برای این خانواده ها توزیع شد.
ختم/ شعیب ..

زرنج 6 حمل باختر
محبس جدید ولایت نیمروز امروز به بهره برداری سپرده شد.
محمد افضل فضلی مدیر محبس نیمروز به آژانس باختر گفت که این محبس به هزینه نود و هفت میلیون افغانی از بودجه وزارت امور داخله در جوار میدان هوایی در منطقه چگینی شهر زرنج به شکل معیاری در مدت دو سال ساخته شده است که ظرفیت هشتصد زندانی را دارا می باشد.
وی افزود که قرار است در آینده نزدیک در این زندان برای زندانیان زمینه تعلیم و آموزش نجاری، میخانیکی، فلزکاری و خیاطی آماده شود.
محمد حسن مختار سرپرست والی ولایت نیمروز، افتتاح محبس جدید را در ایجاد سهولت برای محبوسان موثر خواند و امیدواری کرد که با کاهش جرم و جنایت شاهد ازدیاد محبوسان نباشند. احمد نعیم دوستی

بازارک 6 حمل باختر
وزارت انرژی و آب کار پاک کاری مسیر دریای پنجشیر را امروز در ولسوالی خنچ آن ولایت آغاز کرد.
به گزارش آژانس باختر، این مسیر به امتداد یک هزار و نه صد متر با عمق هشت متر به هزینه بیست و پنج میلیون افغانی از سوی وزارت انرژی و آب در دو ماه کاری پاک کاری می شود.
محمد امین صدیقی معاون والی پنجشیر حین افتتاح کار این پروژه درحالیکه روسای ادارات، متنفذان محل و علما حضور داشتند گفت که با پاک کاری این مسیر آب ایستاده دریا دو باره به جاری می شود  و مشکل مردم از این ناحیه بر طرف می شود.
وی افزود که درحال حاضر در این مسیر حدود هشتاد و نه هزار مترمکعب آب به علت بندش مسیرش ایستاد می باشد.
حدود هشت ماه قبل در نتیجه شکستن یک حوض، در قریه پشغور و جاری شدن سیلاب مسیر آب دریا در آن منطقه کاملاً مسدود شده بود. حبیب سادات

کندز 6 باختر
قومندان جدید امنیه کندز امروز به افسران و منسوبان پولیس آن ولایت معرفی شد و به کارش آغاز کرد.
به گزارش آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت با حضور مسوولان ملکی و نظامی، هیئت اعزامی وزارت امور داخله، علما، بزرگان و شماری از شهروندان آن ولایت برگزار شد، حشمت‌الله رحیمی عرضبیگی سرپرست والی کندز، سمونوال منظور خان ستانکزی را که به تازگی به حیث قومندان امنیه کندز تقرر حاصل کرده است، به افسران و منسوبان کندز معرفی کرد.
عرضبیگی از همه شهروندان کندز خواست با قومندان امنیه‌ جدید و منسوبان امنیتی و دفاعی درآن ولایت همکاری کنند تا امنیت مطمین و به دور از هر نوع مشکلات داشته باشند.
اعضای شورای ولایتی کندز خواهان همکاری قومندان امنیه جدید در قسمت جمع آوری افراد مسلح غیر مسوول در آن ولایت شدند.
قومندان جدید کندز وظیفۀ جدیدش را یک مسوولیت سنگین یاد کرد و بر پیشبرد این مسوولیت با همکاری و هماهنگی مقام ولایت، ریاست امنیت ملی، شورای ولایتی و شهروندان کندز تآکید کرد .
سمونوال منظور خان ستانکزی قبل از این در چندین ولایت به صفت قومندان قطعات خاص ۳۳۳ اجرای وظیفه کرده است. احمد نعیم دوستی

گردیز 6 حمل باختر
کار ساخت دو خوابگاه در پوهنتون پکتیا امروز آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، به ارزش بیش از سه صد میلیون افغانی
کار ساخت دو خوابگاه برای دختران و پسران در پوهنتون آن ولایت با حضور مسوولان آن ولایت آغاز شد.
این دو خوابگاه در پنج منزل ساخته می شود که ظرفیت سه هزار محصل را در یک وقت دارد که در آن اتاق مطالعه، اتاق طعام خوری و سایر محلقات ضروری نیز در نظر گرفته شده است.
والی پکتیا در افتتاح کار این خوابگاه ها از توزیع زمین برای استادان آن پوهنتون در جریان سال روان نیز خبر داد.
شمیم خان کتوازی والی پکتیا گفت که مسوولان محلی تصمیم دارند در روز های نزدیک یک پوهنتون زراعتی را نیز در آن ولایت تاسیس کنند.
این درحالیست که در حال حاضر به ارزش هفتصد میلیون افغانی کار چندین پروژه در پوهنتون پکتیا جریان دارد. احمد نعیم دوستی

کابل 6 حمل / باختر
عمران  خان نخست وزیر پاکستان  درتازه ترین اظهارا ت خود حکومت افغانستان را مانع اصلی تامین صلح در کشور دانست و یکبار دیگر برایجاد یک حکومت موقت درافغانستان ، تاکید کرده است .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد : نخست وزیر پاکستان دیروز دریک نشست خبری باردیگر بر روی کار آمدن حکومت موقت درافغانستان تاکید کرد و گفته است که صلح در افغانستان وقتی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که یک دولت موقت و عادلانه در این کشور ایجاد شود. این امر می‌تواند انتخابات آزاد و شفاف را که همه شهروندان در آن سهم داشته باشند، تضمین کند
او همچنان یاد آور شده است که نمی داند ‌ برای شکل‌گیری یک دولت موقت و برگزاری انتخابات شفاف در افغانستان چقدر زمان لازم است.
عمران خان همچنین گفته‌است که کشورش در روند صلح افغانستان تاثیرگذار است و ایالات متحده امریکا نیز این را پذیرفته‌است.
این گفته ها ، ادامه گفته های گذشته اوست عمران خان چندی پیش در یک گردهمایی در منطقه کرم ایجنسی از ایجاد حکومت موقت در افغانستان یاد کرده  بود و  گفته بود  که صلح به زودی در افغانستان برقرار می‌شود و این کشور در آینده نزدیک حکومت خوب خواهد داشت.
به باور آگاهان سیاسی افغان ٬ گفته های پیهم  عمران خان مبنی بر ایجاد یک اداره موقت در افغانستان ٬ این مساله را وضاحت می بخشد که ایجاد حکومت موقت در اصل یک اندیشه پاکستانی است که به گونه مرتب از سوی طالبان و شماری از سیاسیون افغان زمزمه می شود این نشان می دهد که پاکستان با چهره ها نه بل با ساختار نظام در افغانستان مشکل دارد  و قاطعیت نظام موجود در برابر پاکستان بیشتر از هر وقت دیگر حکومت پاکستان را در تنگنا قرار داده است.
ایجاد حکومت موقت یک نسخه کاملا پاکستانی است که پاکستان در قبال سپردن بعضی امتیازات به امریکا می خواهد این پروژه را در افغانستان تطبیق کند که با تاسف شماری از سیاسیون افغان روی منافع شخصی و گروهی که دارند از آن حمایت می کنند .
این سیاسیون می گویند که ایجاد اداره موقت در افغانستان ٬ آغاز کار از صفر است در حالی که افغانستان در هژده سال گذشته دستآورد های خوبی داشته است و به موفقیت های دست یافته است .
ایجاد اداره موقت یک حرکت عقب گرایانه است  که افغانستان را به عقب خواهد کشانید که زمینه برای وابستگی افغانستان با پاکستان را مساعد می کند. 
گفته های اخیر عمران خان و تاکید مجدد او مبنی بر ایجاد یک اداره موقت واکنش هایی در پی داشته است.
امرالله صالح معاون نخست دسته  انتخاباتی تیم (دولت ساز ) که از سوی رئیس جمهور غنی اداره می شود درصفحه فسیبوک  خود نوشته است،  عمران خان صدر اعظم پاکستان خواستار لغو قانون اساسی افغانستان و ایجاد اداره غیرقانونی زیر نام اداره موقت  شد. در عین روز و در عین زمان یک دسته انتخاباتی  در افغانستان  نیز خواهان ایجاد اداره موقت و لغو قانون اساسی افغانستان شد. این هماهنگی و همسویی ریشه در چه و در کجا دارد؟. مگر این پاکستان نیست که می خواهد همه دستاوردهای ما را به صفر تقلیل دهد
درهمین حال سید شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز درصفحه فسیبوک خود به شکل طنزگونه  گفته های نخست وزیرپاکستان را به نقد گرفته است و  نوشته است که رقص دولت موقت با ساز همسايه.
مشوره سیاسیون افغان و مردم ما به پاکستان این است که بهتر خواهد بود  عمران خان وقت خود را روی آوردن تغییر در زندگی مردم کشورش که یکی از فقیر ترین کشور های دنیا است ، صرف کند . افغان ها راه و چاره مشکلات شان را خوب بلد اند  نسخه های بیرونی در این کشور سرگردانی های بیرونی ها را در پی داشته است .
نخست وزیر خود را زحمت ندهید ما خود می دانیم برای حل مشکلات خود چه کنیم کافی است شما در جای تان باشید و مداخله نکنید . تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL