20 قوس 1396

RSS Facebook

خبر های جدید

رییس اجراییه کشور با شماری از باشندگان ولایت تخار دیدار کرد

رییس اجراییه کشور با شماری از باشندگان ولایت تخار دیدار کرد

کابل باختر 20 قوس داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، امروز...

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر غیر مقیم سویس

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر غیر مقیم سویس

کابل باختر 20 قوس صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه ،...

محمد یاسین ضیا به حیث معاون مشاور امنیت ملی گماشته شد

محمد یاسین ضیا به حیث معاون مشاور امنیت ملی گماشته شد

کابل باختر20 قوس شورای امنیت ملی از تعین محمد یاسین ضیا...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 20 قوس
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، امروز با شماری از بزرگان و جوانان ولایت تخار دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، در آغاز نشست، اشتراک‌کنند‌گان ناامنی و حضور افراد مسلح غیرمسوول و ملیشه را در شماری از ولسوالی‌های ولایت تخار به عنوان بزرگترین مشکل‌شان مطرح کردند.
آنان همچنان گفتند: زورمندان محلی و افراد مسلح غیرمسوول در شماری از ولسوالی‌های ولایت تخار مانع تطبیق پروژه‌های عام‌المنفعه می‌گردند.
براساس گفته‌های آن‌ها، در این زمینه بارها به نهادهای محلی ولایت تخار مراجعه نموده‌اند؛ اما به مطالبات‌شان توجه صورت نگرفته است.
بزرگان و جوانان ولایت تخار از رییس اجراییه کشور خواستند که برای استقرار نظم، تطبیق قانون، تأمین عدالت و رسیدگی به مطالبات‌شان توجه نمایند.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه پس از استماع مشکلات و مطالبات اشتراک‌کنندگان، تامین امنیت و نظم عامه را از عمده‌ترین مسوولیت حکومت عنوان نموده افزود که به مشکلات امنیتی‌ باشنده‌گان تخار رسیدگی صورت می‌گیرد.
رییس اجراییه کشوردر ادامه صحبت‌های خویش علاوه کرد که در برابر قانون همه یکسان‌اند؛ هرکسی که فراتر از قانون عمل کند و بر مردم ظلم روا دارد، حکومت مسوولیت دارد تا جلو چنین افراد را بگیرد.
دکتور عبدالله عبدالله خطاب به اشتراک کنندگان تأکید ورزید که به نهادهای مربوط هدایت می‌دهد که به چالش‌ها و مطالبات‌ شما رسیدگی نمایند. ختم/ عبدالخالق

کابل باختر 20 قوس
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه ، امروز  با تاموس کولی سفیر غیر مقیم سویس برای افغانستان ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، در این ملاقات، هردو طرف روی طیف وسیع از موضوعات از جمله روابط دوجانبه هردوکشور، تلاش های افغانستان برای احیای صلح، مسائل مربوط به منافع و نگرانی های منطقه¬یی و همچنان پروژه های سویس در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.
همچنان ضمن یادآوری از ایجاد روابط دیپلوماتیک میان دوکشور در سال 1920، وزیر امور خارجه روابط افغانستان وسویس را تاریخی و دوستانه توصیف کرد.
قرار است کولی درآینده نزدیک اعتماد نامه خویش را به رئیس جمهوری اسلامی افغانستان تقدیم کند.  ختم/ عبدالخالق

کابل باختر20 قوس
شورای امنیت ملی از تعین محمد یاسین ضیا به حیث معاون مشاور امنیت ملی خبر داد.
به گزارش آژانس باختر، شورای امنیت ملی امروز با نشر خبرنامه یی گفته است،  به منظور نهادینه ساختن نظام شایسته سالار و بهبود امور دفتر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان، و به پاس پیشنهاد دفتر شورای امنیت ملی و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، محمدیاسین ضیا بحیث معاون مشاور امنیت ملی در امور سرقوماندانی اعلی مقرر گردید. ضیا پیش از این به عنوان والی ولایت تخار وظیفه اجرا می کرد.
همچنان، ترفیع محمد یاسین ضیا از رتبه تورنجنرالی به دگرجنرالی نیز از سوی رئیس جمهوری منظور گردیده است.
بر اساس پیشنهاد جداگانه ی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری، محترم عتیق الله نوشیر بحیث معاون مشاور امنیت ملی در امور انسجام پالیسی و دارالانشاء مقرر گردید. ختم/ عبدالخالق

کابل باختر 20 قوس
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه ، امروز  با اوزان آرتورول سفیر جدید التقرر جمهوری ترکیه مقیم کابل ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر،
قرار است آقای آرتورول، فردا ، اعتماد نامه خویش را حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان تقدیم نماید.
آقای آرتورول صمیمانه ترین تمنیات دولت ترکیه را به آقای صلاح الدین ربانی و مردم افغانستان ابراز داشته و بر تعهد قوی کشورش در زمینه تحکیم روابط دوجانبه میان افغانستان و ترکیه تأکید ورزید.
وزیر امور خارجه امید برد که  آرتورول، در مأموریت پیشرو موفق باشد. ختم/ روشان

کابل باختر 20 قوس
نایب دوم مشرانوجرگه در ملاقات با سرپرست سفارت چین مقیم کابل روی همکاری های چین با افغانستان در بخش های مختلف به بحث پرداخت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر، 
دراین ملاقات سرپرست سفارت جمهوری خلق چین از تداوم همکاریهای آنکشور دربخش های اقتصادی اطمینان داده،گفت چین مصمم است که پروسه صلح افغانستان را حمایت کند .
هکذا ژانگ ژیسیین ازهمکاری های کشورمتبوعش درقسمت تمدید خط آهن افغانستان متصل به پنج کشور، همکاری های منطقوی، انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به چین، انتقال شبکه فايبر نوری از شهر کاشغر چين از طريق پامير بدخشان به ولسواليهای واخان  اشکاشم٬ زيباک و وصل آن به شهر فيض آباد یادآوری نمود.
متعاقباً داکتر محمد آصف صدیقی  نایب دوم مشرانوجرگه ازهمکاری جمهوری خلق چين دربخش های زیر بنایی، صحت، آموزش، اهدای بورسیه های تحصیلی با قدردانی یاد نمود.
هکذاهردوجانب برایجادگروپ دوستی پارلمانی تاکیدورزیدند. ختم/ عبدالخالق

کابل باختر 20 قوس
قراردادهای لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰(بخشی که از خاک افغانستان می گذرد) و اعمار سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی، بعد از ظهر امروز در آغاز جلسۀ شورای عالی اقتصاد در حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، در این مراسم که در ارگ انجام شد و در آن داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشت، قرارداد لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ به ارزش ۲۳۵.۱۶ میلیون دالر، میان انجنیر امان الله غالب رئیس اجرائیوی د افغانستان برشنا شرکت و مسوولین شرکت های هندی KPTL  و KEC  به امضا رسید.
پروژه کاسا ۱۰۰۰ یا لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از کشورهای آسیای میانه به پاکستان، حدوداً ۷۶۵ کیلومتر طول دارد که ۵۶۳ کیلومتر آن از افغانستان عبور می کند و در سه بخش در خاک افغانستان تطبیق می گردد.
قرارداد بخش اول این پروژۀ بزرگ اقتصادی به ارزش ۷۶.۹ میلیون دالر با کمپنی KPTL ، همچنان بخش دوم به ارزش ۸۵.۴۳ میلیون دالر و بخش سوم به ارزش ۷۲.۸۳ میلیون دالر با کمپنی دKEC  عقد گردیده است که تمام پول آن به شکل کمک بلاعوض از سوی بانک جهانی پرداخته می شود و کار عملی آن در ماه اپریل ۲۰۱۸ آغاز و در مدت سه سال به پایۀ اکمال خواهد رسید.
لین پروژه کاسا ۱۰۰۰ در خاک افغانستان در مسیر خود از ۶۰۰ قریه، ۲۳ ولسوالی و ۶ ولایت در شمال شرق، شمال و شرق افغانستان می گذرد و تاثیر مثبت بر روی زندگی ۱۵۲۰۰۰ خانواده که در امتداد مسیر آن زندگی می کنند، خواهد گذاشت.
همچنان در این مراسم، قرارداد اعمار سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی توسط انجنیر امان الله غالب رئیس اجرائیوی د افغانستان برشنا شرکت و مسوول کمپنی مشترک هندی و افغانی Techno-RGM JV به امضا رسید.
هزینه اعمار این سب استیشن ۳۲.۲ میلیون دالر بوده که از سوی بانک انکشاف آسیایی تمویل می گردد و با تکمیل شدن آن، چهار لین ۲۲۰ کیلوولت از کابل به ولایات جنوبی، شرقی و جنوب شرقی تمدید خواهد یافت.
کار عملی سب استیشن ۵۰۰ کیلوولت ارغندی در ماه جنوری ۲۰۱۸ آغاز می گردد و در مدت دونیم سال تکمیل خواهد شد.# جاوید روشان

کابل ۲۰ قوس باختر
جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دایر شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به  به آژانس باختر، در این جلسه که امروز در ارگ تدویر یافت، ۵ قرارداد  به ارزش ۲.۱ میلیارد افغانی شامل ، ساختمان سرک شورابک الی سپین بولدک ولایت کندهار مربوط وزارت فواید عامه؛ ساختمان سرک شباشک ولسوالی درۀ صوف ولایت سمنگان مربوط وزارت فواید عامه که به داوطلب ارایه کنندۀ آفرِ با نرخ نازل اول منظور گردید؛  تدارک و انتقال ۲۴۰۰۰ بکس گبیون تحکیماتی برای ۲۴ ولایت آسیب‌پذیر مربوط وزارت احیا وانکشاف دهات؛ قرارداد خدمات بیمۀ طیارات، عملۀ پرواز و مسافرین مربوط دآریانا افغان هوایی شرکت؛  و تعدیل با افزایش قیمت پروژۀ نظارتی سرک جبل‌السراج الی نجراب مربوط وزارت فواید عامه منظور گردید.
علاوه بر آن جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی، تمدید میعاد زمانی پروژه سرک چاه انجنیر الی گرشک ولایت هلمند، و میعاد زمانی پروژۀ نظارتی سرک څپری الی سرخ‌رود، کابل – جلال آباد را مورد تایید قرارداد.
تمدید قرارداد دیزاین و ساختمان بخش اول سرک هرات- چغچران- گردن‌دیوال و همچنان اعطای قرارداد ساختمان سرک فرخار الی ورسج ولایت تخار از جانب کمیسیون تدارکات ملی رد گردید.
پروژۀ هرات- چغچران- گردن‎دیوال به دلیل عدم ایفای تعهدات و کندی کار از جانب قراردادی و قرارداد سرک فرخار- ورسج به دلیل عدم تکمیل کردن معیار و موجودیت تناقضات در اسناد داوطلب پیشنهادی، مورد تایید کمیسیون قرار نگرفت.
بنابر این، کمیسیون تدارکات ملی در رابطه به هردو پروژۀ فوق‌الذکر فیصله کرد تا وزارت فواید عامه پروسۀ جدید تدارکاتی را با استفاده از روش منبع واحد روی‌دست گیرد.
پس از بحث و فیصله اعضای جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی بالای پروژه های سرک، رئیس جمهور غنی وزارت فواید عامه را مکلف ساخت تا قراردادی های خدمات مشورتی و نظارتی پروژه های در حال جریان را مورد بررسی قرار دهد تا ارزش بازدهی و کیفیت مؤثر در نتیجۀ نظارت آنها حاصل گردد.
وزارت متذکره همچنان مکلف گردید تا روی یک پالیسی مشخص جهت تمدید و یا عدم تمدید زمانی و نیز تطبیق جریمه های تاخیر بالای قراردادی ها را تدوین نماید تا باشد که از تاخیر در تطبیق پروژه ها بدون دلایل مؤجه، جلوگیری به عمل آید.
در این جلسه، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی، رئیس و اعضای حاضر کمیسیون تدارکات ملی، ناظرین ملی و بین المللی از جمله کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، دیدبان شفافیت افغانستان، کمیسیون های مالی و بودجه و اقتصاد ملی ولسی جرگه، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان ( سیگار) و  سیستیکای حمایت قاطع حضور داشتند. عبدالخالق

کابل 20 قوس /باختر
حضور افراد وابسته به گروه داعش درولایت های شمال کشور نگرانی جدی را برای هموطنان ما به بار آورده است
بربنیاد گزارش های منتشر شده دهها عضو گروه داعش در ولایت های شمال کشور جابجا شده اند ولسوالی های درزاب و قوش تپه ولایت جوزجان ٬ صیاد و کوهستانات سرپل بیشتر از هر جای دیگرشاهد حضور افراد این گروه اند
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :حدود یکهزار عضو گروه  داعش که عمدتا شهروندان کشور های ازبکستان ،ترکمنستان  ، تاجیکستان ،فرانسه و الجزایراند در ولسوالی درزاب جوزجان تجمع کرده اند .
مسوولا ن محلی در ولایت جوزجان می گویند  که افراد گروه داعشیان  به وِیژه اعضای فرانسوی این گروه  درولسوالی  درزاب این ولایت  مشغول آموزش شیوه های فعالیت های تروریستی به یکصدو پنجاه اطفال اند از این اطفال درحمله های داعش به اهداف های  مورد  نظراستفاده میشود.
بازمحمد داور ولسوال درزاب ولایت  جوزجان می گوید که درزاب و قوش تپه ازشمار ولسوالی های جوزجان اند که تروریستان داعش درولسوالی ها حضور گسترده  دارند قر ار گاه و مرکزایجاد کرده اند.
ولسوال درزاب تاکید  کردکه تاکنون نیروهای امنیتی  عملیات را در برابر داعشیان در این  منطقه انجام  نداده اند ، اما قرار است  به زودی عملیات بزرگی  به منظور پاکسازی ولسوالی  درزاب وقوش تپه از وجود داعش راه  اندازی شود .
مقام های محلی  میگویند که شماری از جنگجویان  عضو گروه داعش  ازکشور ها ی عراق  وسوریه  به این ولایت  هجوم  آورده ومصروف آموزش  جنگجویان  داعش وعملیا ت های  تروریستی  هستند .
این مقام ها می افزایند که بیشتر این جنگجویان فرانسه یی ، الجزایری  ، ازبکستانی  ، تاجکستانی  و ترکمنستانی  هستند  به گفته آنان بیشتر این جنگجویان درولسوالی درزاب  وقوش تپه حضور دارند .
درهمین حال وزارت  دفاع ملی  نیز حضور جنگجویان خارجی  در میان افراد گروه  داعش درافغانستان را تائید  میکند .
جنرال وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی  میگوید  که افراد  داعش در ولسوالی  درزاب  ولایت جوزجان حضور دارند  ، اما به گفته  وی  تروریستان سرکوب شده و کدام مرکزیتی که بتواند چالش دربرابر ولایت جوزجان ود رسطح ولایت شمال کشور باشد ، ندارند .
وزیری تاکید  کرد که مرکز عمده  تجمع افراد داعش د ولایت ننگرهار در شرق  کشور بود که به گفته  او ،صدها تن شان  کشته و صد ها تن دیگر زخمی شدند .
مقام های  محلی ولایت  جوزجان  در شمال  کشور درحالی ازحضور گسترده  جنگجویان  داعش در ان ولایت خبر میدهند که نزدیک  به سه هزار خانواده به دلیل  حضورداعشیان در منطق شان از ولسوالی های  درزاب  و قوش تپه  بی جا شده و  به شهر شبرغان  پناه  برده اند .
حرف از حضور داعش در افغانستان در حالی مطرح میگردد که
حیدر عبادی  نخست وزیر عراق  روز شنبه این هفته اعلام کرد  که جنگ دربرابر گروه  داعش  درخاک  این کشور به طور کامل  به پایان  رسیده است  . از عراق و سوریه به عنوان خاستگاه داعش نام برده میشود
گزارش های وجود دارد که با شکست داعش در این دوکشور داعشی ها به سوی افغانستنان رو کرده اند .
درگزارش آژانس فرانسه آمده است که اکثریت تروریستان فرانسوی والجزایری مربوط به گروه داعش پس ازختم جنگ درسوریه به افغانستان رفته اند  وبا  شاخه این  گروه درشمال کشور یکجا شده اند .
آژانس خبری ای ان پی  فرانسه  درگزارشی نگاشته است که تروریستان  وابسته  به گروه  داعش  که بیش ازاین  درسوریه  می جنگیدند  درماه  نومبر سال  2017 به افغانستان رفته اند .
برخی آگاهان به این عقیده اند که  ظهور فعالیت های هراس افگنی  گروه داعش در عراق و سوریه اهداف خود را دنبال  میکردند اما در افغانستان  گروه داعش بدون برنامه دست به فعالیت های هراس افگنانه میزند  ولی دیده میشود که گروه های هراس افگنی طالبان پاکستانی درحمایت از طالبان افغان زیرنام افراد وابسته به گروه داعش دست به حرکات  هراس افگنی میزنند .
به گفته آنان گروه های با استفاده از نام تروریستی داعش درافغانستان سربلند کردند سرکوب شده اند  با آنکه وزارت دفاع افغانستان حضور داعش در افغانستان را رد میکند  وافراد تروریست را که بنام داعش در این کشور فعالیت دارند جز گروه طالبان میداند.
  آگاهان سیاسی تاکید دارند که باید نگرانی های مردم در این خصوص جدی گرفته شود  شوخک .روشان

دوشنبه ، 20 قوس 1396 ، 11:37

شصت و دو اثر به نمایش گذاشته شد

20 قوس، باختر
شصت دو اثر نقاشی و مجسمه سازی امروز از طرف سازمان انسجام جوانان غزنه در نگارستان ملی به نمایش گذاشته شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در محفلی افتتاح این نمایشگاه پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که برگزاری همچو نمایشگاه ها زمینه مناسب را برای هنرمندان مساعد می سازد تا آثار شانرا به نمایش بگذارند و توانمندی هنر شانرا آشکار سازد .
پوهاند باوری گفت: وزارت اطلاعات و فرهنگ در حد توان کوشش می کند تا زمینه های مناسب را برای هنرمندان فراهم سازد تا آثار شان را به نمایش بگذارند .
او تاکید کرد هنرمندان منحیث شخصیت فردی مورد تشویق قرار بگیرند تا هنر درافغانستان پیشرفت کند.
رحمت الله نایل غزنوی رییس سازمان انسجام جوانان غزنه بیان داشت که آثار این نمایشگاه از اعضای انجمن یاد شده است که برای یک روز به نمایش گذاشته می شود.  مجیب الله مرزایی

فاریاب / باختر/ 20/ قوس
کارساخت مرکز ساینس ریاست معارف فاریاب امروز درمرکز آن ولایت آغاز گردید.
عبدالمقیم راسخ معاون ولایت فاریاب به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت ، این مرکز به مساحت یک هزار متر مربع درسه طبقه طور پخته و اساسی به هزینه بیست و هفت میلیون هشتصد هزار افغانی از بودجه انکشافی وزارت شهر سازی درمدت یک سال اعمار میگردد.
معاون والی فاریاب گفت که در آن ساختمان پانزده اتاق و یک سالون وسایر ملحقات درنظر گرفته شده است.  ختم/ شعیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL