31 ثور 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

یوناما: فساد مانع اساسی در برابر تأمین صلح در افغانستان است

یوناما: فساد مانع اساسی در برابر تأمین صلح در افغانستان است

کابل باختر 30 ثور دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد...

بازگرداندن بخشی اززمین های پارک صنعتی ننگرهار ازچنگ غاصبان

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر بخشی از زمین های پارک صنعتی ننگرهار...

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر حاصلات شفتالو درولایت ننگرهار افزایش یافته است. به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر  30 ثور
دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید، فساد هنوز هم مانع اساسی در برابر تأمین صلح و رفاه در افغانستان است.
به گزارش آژانس با ختر ،  در این گزارش یوناما گفته است که  فساد حاکمیت قانون را در افغانستان تضعیف کرده و راه را برای جرایم بیشتر هموار می‌کند.
دفتر یوناما در سومین گزارش ضد فساد تحت عنوان "مبارزه افغانستان با فساد: کار اساسی برای صلح و رفاه" که امروز نشر شد، از قول تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌نویسد، مبارزه با فساد هنوز هم به حیث یک ضرورت اساسی در افغانستان باقی مانده است.
اماموتو همچنان گفته است: "مهمتر این‌که فساد دورنمای صلح را در افغانستان با تهدید مواجه می‌کند، صلحی به مثابه توافق باید بر مبنای امانت و عدالت استوار باشد.." در گزارش ضد فساد دفتر یوناما با استقبال از پیشرفت‌های حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساد گفته شده است.
سازمان ملل متحد به حمایت از افغانستان در زمینه تطبیق تعهداتش بر مبنای کنوانسیون ضد فساد این سازمان متعهد است.
در این گزارش یوناما، کنوانسیون ضد فساد سازمان ملل متحد یگانه ابزار قانونی بین‌المللی ضد فساد، خوانده شده‌است. ماری

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر
بخشی از زمین های پارک صنعتی ننگرهار ازچنگ زورمندان برون کشیده شد.
مسوولان محلی با همکاری ماموران امنیتی توانستند دریک اقدام تازه کم از کم هشت جریب زمین این پارک صنعتی را درمربوطات ولسوالی سرخ رود از غاصبان پس بگیرند.
هجرت الله رحمانی ولسوال سرخ رود ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که تلاش دارند تا به همکاری منسوبان امنیتی بخش دیگری از جایداد های این مجتمع صنعتی را از زورمندان بگیرند.ختم/ابوی
      

دوشنبه ، 30 ثور 1398 ، 10:57

افزایش حاصلات شفتالو درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۹ ثورباختر
حاصلات شفتالو درولایت ننگرهار افزایش یافته است.
به اساس ارقام ارایه شده در سال جاری از باغ های ننگرهار ده هزار تن شفتالو به دست آمده است درحالیکه این رقم در سال گذشته کم از کم شش هزارتن بود.
هزینه ده هزارتن شفتالوی به دست آمده ازباغ های ننگرهار پنج صد ملیون افغانی می شود.
شفتالوی ننگرهار ازنظر کیفیت درافغانستان ومنطقه مشهور است.
رحمت گل سیرت مسوول برنامه ملی باغداری و مالداری شرق کشور به آژانس باخترگفت که با گسترش ساحه باغ های شفتالو و آموزش باغداران درزمینه بهتر حاصل گیری آن ُ  این افزایش رونما شده است.
اوگفت اکنون در پنج هزارجریب زمین درننگرهار باغ های شفتالو وجود دارد.
شفتالوی ننگرهار هم اکنون درکنار بازار های داخلی به خارج از افغانستان نیز صادر می شود.
تولید و بسته بندی شفتالوی ننگرهار باعث شده تا صدها جوان صاحب کار شوند.
نعمت الله تجار میوه تازه می گوید که او شفتالو را از باغ داران ننگرهار می خرد و با بسته بندی  آن را در بازار های داخل افغانستان و خارج کشور ازجمله پاکستان به فروش می رساند
این تجار می گوید که شفتالوی افغانستان در بازار های داخل کشور و کشور های منطقه خریداران زیادی دارد .
بلند بودن کیفیت شفتالوی ننگرهار و افزایش در حاصلا ت آن باغداران را خوشبین ساخته تا رفته رفته صادرات شان به کشور های برونی را افزایش دهند.
اخیرا سفیر هند در کابل درسفرش به ننگرهار گفت که تلاش دارد تا میزان انتقال میوه های تازه افغانستان ازجمله ننگرهار به بازار های هند ازطریق دهلیز ایجاد شده هوایی میان دو کشور افزایش یابد.ختم/ابوی

شهرهرات 30 ثورباختر
از روز جهانی نرس در شفاخانه حوزوی این ولایت تجلیل شد.
نداشتن مصئونیت شغلی، امتیازات کاری و اقتصادی پایین، در معرض تهدید امراض گوناگون قرار داشتن، نبود زمینه برای ارتقای ظرفیت‌ها و امثال این، از عمده‌ترین مشکلاتی گفته شده است، که نرس‌های شفاخانه‌های ولایت هرات با آن مواجه اند.
عبدالرووف قاری‌زاده مدیر نرسنگ شفاخانه حوزوی هرات، با خجسه‌بادگویی این روز به نرس‌های زحمت‌کش و صادق این ولایت، می‌گوید: آنان خواستند تا با تجلیل این روز به جایگاه ارزشمند نرس ارج گذاشته و از این طبقه تقدیر کنند.
آقای قاری‌زاده اما، ابراز می‌دارد که نرس‌ها در این ولایت با مشکلات عدیده‌یی دست و پنجه نرم کرده و باید حالت کنونی تغیر یافته و سهولت‌های بیشتر کاری برای آنان فراهم گردد.
به گفته مدیر عمومی نرسنگ در شفاخانه حوزوی هرات، فشار بلند کاری، عدم وجود مصئونیت شغلی و جانی، نبود زمینه مناسب برای ارتقای ظرفیت دانش، مدت زمان طولانی و ظالمانه کاری، پرداخت معاش ناچیز و برخی مشکلات دیگر از مواردی اند که نرس‌ها با آن مواجه اند.
وی امیدوار است که تغییرات بنیادی در حیطه کاری نرس‌ها ایجاد شده و سهولت‌های بیشتری برای آنان فراهم شود.
برخی از نرس‌ها نیز با اشاره به مشکلات یاد شده ابراز امیدواری می کنند که مسئولین با توجه به مشکلات آنان سهولت‌های لازم را فراهم کنند.
همچنان، سکینه حسینی عضو شورای ولایتی هرات، می‌گوید: نرس‌ها با حجم بالای کاری، نبود برنامه‌های حمایوی مادی و معنوی و بسیاری مشکلات عمده مشغول  خدمات‌رسانی به مریضان اند که باید دولت بر مبنای قانون برای آنان برنامه‌های حمایتی داشته و امتیازاتی در قبال کار سنگین و مخاطره‌آمیز در نظر گیرد.
به گفته بانو حسینی: به طور قانونی برای هر چهار مریض یک نرس مسئول رسیدگی است، اما در حال حاضر در شفاخانه‌های هرات هر دو نرس مسوول رسیدگی به ۶۰ مریض هم شده است.
وی تاکید دارد که باید نرس‌های بیشتری برای این مراکز درمانی جذب شده تا حجم کاری بالای نرس‌ها کاهش یافته تا خدمات‌رسانی صحی با کیفیت تطبیق شود.
در حال حاضر به طور مجموعی ۲۵۶ نرس در سه مرکز درمانی، شفاخانه اطفال، شفاخانه حوزوی و زایش‌گاه رضائیه مشغول خدمات‌رسانی به مریضان اند که به گفته مسوولان و نرس‌ها: این مراکز درمانی با کمبود جدی نرس مواجه اند.ختم/حبیب سادات

شهرجلال آباد 30 ثورباختر
دوتن به اتهام قاچاق چوب چارتراش درولایت ننگرهار بازداشت شدند.
این افراد ناوقت دیروز با دو موتر باربری چوب چارتراش در ساحه پل بهسود بازداشت شدند.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که بازداشت شده ها می خواستند چوب های چارتراش را به جایی قاچاق کنند.
تخریب جنگل ها و تهیه چوب های چارتراش ازآن جرم پنداشته می شود.ختم/ابوی

دوشنبه ، 30 ثور 1398 ، 10:55

هشت طالبان در بغلان کشته شدند

پلخمری 30 ثور باختر
هشت طالبان مسلح دیشب در ولایت بغلان کشته شدند.
عبدالغفار نورستانی مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در عملیات کوماندوها در مربوطات ولسوالى بغلان مرکزى آن ولايت کشته شدند.
نورستانی افزود که در این عملیات چهار طالب مسلح زخم شدند، هشت موضع مستحکم، سه قرارگاه، یک ذخیره گاه جنگ افزار، سه عراده موترسايکل، چهارده جوره دريشى پوليس، نزدیک به پنج هزار مرمی و هشت حلقه ماين طالبان مسلح در ساحه کشف و از بين برده شد.
وی علاوه کرد که در این عملیات چندین قریه در ولسوالى بغلان مرکزى از وجود طالبان مسلح پاکسازی شد. احمد نعیم دوستی 

بازارک ۳۰ثور باختر
مرکز آموزشی لینکن از سوی سفارت امریکا در افغانستان در بازارک مرکز ولایت پنجشیر ایجاد و رسماً افتتاح شد.
به گزارش آژانس باختر، در این مرکز آموزشی، لسان انگلسی و برنامه های کمپیوتر برای روسای ادارات، جوانان و مردم عام تدریس می شود .
محمد حنیف طاهری مسوول دفتر لینکن گفت که این مرکز مجهز با کمپیوتر، میز و چوکی و پروجکتور می باشد.
وی افزود که مرکز یادشده روزانه از ساعت هشت صبح تا چهار عصر به طور رایگان در خدمت مشمولان قرار دارد. حبیب سادات

کابل باختر 30 ثور
به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل به آژانس باختر ارزش شماری از ارزهای خارجی در برابرپول افغانی صبح امروز از این قرار است .
یک دالرامریکایی79فغانی و 70 پول
یک یورو88  افغانی و 50 پول
یک پوندانگلیسی 100افغانی
یک ریال سعودی 21افغانی5 پول
یک درهم امارات 21 افغانی 55 پول
هزارروپیه پاکستان 538 افغانی
هزار روپیه هندی 1120افغانی
هزار تومان ایرانی5افغانی و50پول
یک روبل روسی 1 افغانی و20پول #نیلوفر دانش

دوشنبه ، 30 ثور 1398 ، 10:53

پنج طالب مسلح در بلخ اسیر شدند

مزار شریف 30 ثور باختر
در عملیات نظامیان دیروز در ولایت بلخ دو طالب مسلح کشته شدند و  پنج طالب مسلح اسیر شدند.
محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به آژانس باختر گفت که این عملیات را منسوبان این قول اردو در ولسوالی دولت‌آباد آن ولایت راه اندازی کردند که در نتیجه دو طالب کشته شدند و دو طالب مسلح زخم برداشت و پنج طالب مسلح دیگر بازداشت شدند.
رضایی افزود که در این عملیات یازده موترسایکل و ده خریطه مواد کیمیاوی که از آن در ساخت ماین و بمب‌ استفاده می‌شود، نیز به‌دست‌ آمد.
وی علاوه کرد که در جریان این عملیات چندین قریه در مربوطات ولسوالی دولت‌آباد از وجود طالبان مسلح پاک سازی شد و عملیات همچنان ادامه دارد.
احمد نعیم دوستی

کابل باختر ۳۰  ثور
شورای نامزدان ریاست جمهوری بار دیگر بر شکل گیری حکومت موقت در کشور تاکید کرده است.
این شورا که شامل 12 ستاد انتخاباتی می‌شود، اول جوزا 1398 را پایان کار حکومت وحدت ملی می داند و بر شکل گیری یک حکومت موقت یا سرپرست تاکیددارند .
نامزدان ریاست‌جمهوری معتقد هستند که طبق قانون اساسی دورۀ کار حکومت وحدت ملی در اول جوزا پایان می‌یابد و از آنجایی‌که رییس‌جمهور نامزد انتخابات است، باید «حکومت سرپرست»  روند انتخابات را مدیریت کند. آنان می‌گویند که نگران استفاده از امکانات دولتی در مبارزات  انتخاباتی هستند.
طرح حکومت سرپرست ازسوی احمدولی مسعود نامزد ریاست جمهوری و جاوید لودین، عضو تیم تخنیکی شورای نامزدان ریاست جمهوری به دیپلمات‌های خارجی ارائه شده است.
آنها در  مراسمی که امروز برگزار شد و در آن دیپلمات‌های سفارت خانه های کشور های امريكا، بریتانیا، فرانسه، ايتاليا، روسيه، پاكستان، جاپان، هالند، هندوستان، تاجكستان و نمایندگان  يونما، ناتو و بنياد آغا خان حضور داشتند طرح شان را ارائه  کردند.
در این طرح آمده است ٬اگر رییس‌جمهور غنی از نامزدی در انتخابات پیش رو انصراف دهد، می‌تواند به عنوانِ “سرپرست حکومت”، سر از اول جوزای ۱۳۹۸ کار خویش را بدون وقفه تا پایان مهلت سرپرستی ادامه دهد.
حکومت قبل از این٬ طرح حکومت موقت را بی مفهوم دانست و آن را رد کرده است .
ستره محکمه افغانستان به عنوان عالی ترین مرجع قضایی در کشور  کار حکومت فعلی به رهبری رئیس جمهور غنی را الی برگزاری انتخابات قانونی دانسته است ختم صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL