10 حوت 1395

RSS Facebook

خبر های جدید

شش چهره برتر پایان رقابت های جمناستیک شناسایی شدند

شش چهره برتر پایان رقابت های جمناستیک شناسایی شدند

کابل باختر 9 حوت شش چهره برتر در مکان های نخست...

خوش بینی دهقانان بدخشان به حاصلات شان در سال آینده

خوش بینی دهقانان بدخشان به حاصلات شان در سال آینده

فیض آباد باختر 9 حوت مسوولان ریاست زراعت ومالداری بدخشان می...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 9 حوت
کمیته فرهنگی بزرگداشت از سومین سالگرد وفات مارشال محمد قسیم فهیم امروز به ریاست پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین امور  نشرات ورئیس آن کمیته تشکیل جلسه داد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، نخست هاشمی به نمایندگی از بنیاد مارشال محمد قسیم فهیم از کارهای انجام شده آن بنیاد به خاطر برگزاری مراسم سومین سالگرد وفات آن مرحوم معلومات داد.
سپس اجندای مراسم بزرگداشت مورد بحث قرار گرفت و شرکت کننده ها به خاطر بزرگداشت هر چه با شکوه تر این مراسم نظریات و پیشنهاد های شان را بیان کردند .
دراین نشست پوهنیار سیدمژگان مصطفوی گفت: امسال از سومین سالگشت درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم زیرشعار "ایجاد روحیه وحدت ملی" در سراسر کشور بزرگداشت می شود .
پوهنیار مژگان مصطفوی  از کمیته های موظف در راستای مراسم بزرگذاشت، قدردانی کرد و از اعضای آن کمیته ها  خواست تا به هدف  برپایی مراسم هر چه با شکوه تر در مرکز و ولایات مساعی به خرچ دهند.
پوهنیار مژگان مصطفوی رئیس کمیته فرهنگی بزرگذاشت از سومین سالگشت وفات مارشال محمد قسیم فهیم افزود که روسای اطلاعات وفرهنگ در ولایات ومسوولان رادیو تلویزیون ملی ولایات به همکاری بنیاد مارشال محمد قسیم فهیم در نشر وپخش  مراسم و محافل بزرگداشت از این روز آمادگی های لازم اتخاذ کنند .
دراین نشست خاطر  نشان شد که وزارت حج و اوقاف به تمام مساجد جامع مرکز و ولایات هدایت صادر کند تا در خطبه های نماز جمعه پیشرو وامامان درمورد شخصیت ونقش مارشال فقید در دوره های جهاد ومقاومت ونیز کار کرد هایش در نظام کنونی وتلاش آن مرحومی برای تقویت وحدت ملی وصلح صحبت کنند.
در این جلسه همچنان  خاطر نشان شد که نشست علمای جید بخاطر یاد بود از شخصیت دینی وعلمی مارشال فقید کشور نیز برگزار می شود  ونیز تاکید صورت گرفت که بنیاد مارشال محمد قسیم فهیم وزارت های اطلاعات وفرهنگ ، حج واوقاف دفاع ملی ، شاروالی کابل ، رادیو تلویزیون ملی و ارگانهای محلی برای برگزاری شایسته از سومین سالگرد در گذشت مارشال کشور آمادگی عام و تام اتخاذ کرده اند .
درجلسه کمیته همچنان  بیان شد که تمام  اوراق تبلیغاتی به مناسبت این روز و نیز کارت های دعوت ویژه نامه ها و کتاب ها وسایر مواد تبلیغاتی در خصوص این روز چاپ و آماده شده است . 

کابل باختر 9 حوت
شش چهره برتر در مکان های نخست دوم وسوم رقابت های جمناستیک قرار گرفتند .
این رقابت ها به پیشواز سی و یکم سالگرد تاسیس فدراسیون جمناستیک از دوهفته قبل در جمنازیوم ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش راه اندازی شده بود .
شاه ملنگ متحد رئیس فدراسیون جمناستیک به آژانس باختر گفت که دراین رقابت ها ورزشکارن دختر از شش کلپ شهر کابل در رده های نوجوانان وجوانان شرکت داشتند که سرانجام در بخش نوجوانان فرشته طیب از کلپ الزهرا اول، سحر از کلپ الزهرا دوم و آرزو از کلپ آینده سازان درجایگاه سوم قرار گرفتند .
همچنان در رده جوانان رقیه از کلپ الزهرا اول ، ستاره و فرشته از کلپ الزهرا دوم وسوم شدند .
به گفته متحد، درپایان یازده چهره برتر به رده جوانان و ده چهره برتر به رده نوجوانان برگزیده شدند.
در پایان برای چهره های برتر مدال های طلا، نقره و برونز و برای مربیان شان تحسین نامه ها اهدا گردید.

فیض آباد باختر 9 حوت
مسوولان ریاست زراعت ومالداری بدخشان می گویند که سال آینده مشکلات کم آبی برای کشت للمی بر طرف شده است .
شماری از دهقانان درولایت بدخشان می گویند که با در نظرداشت افزایش بارندگی های امسال به حاصلات شان در سال آینده خوش بین هستند و احتمال دارد که امسال برداشت غله در این ولایت بیشتر باشد .
از سوی هم مسوولان ریاست زراعت ومالداری بدخشان می گویند که سال آینده مشکلات کم آبی برای کشت للمی برطرف شده وریزش برفباری برای برخی ها زحمت و برای برخی دیگر به رحمت تبدیل شده است .
یک تن  از دهاقین می گوید، من از ولسوالی ارگو هستم، همین برف برای تعدادی از مردم خسارات وارد کرد، اما برای ما دهقانان فایده زیاد کرده است که میتوانیم درسال آینده  حتی سه بار حاصل بگیریم .
دهقانی دیگری گفت، بر فباری ها در ماه حوت خیلی زیاد فایده کرده  و درختان را از یخ زد گی نجات داده است .
مسوولان ریاست زراعت بدخشان می گویند، در صورتی که ماه حوت یعنی هفته گذشته برف نمی زد در یک قسمت گندم یک نوع کرم است، ظهور می کرد که سبب از بین رفتن گندم در بدخشان می شد.
آگاهان زراعتی در بدخشان می گویند که باریزش برف درگوشه گوشه بدخشان زمین های للمی برای سال آینده آب فراوان ذخیره خواهند کرد ومشکلات بی آبی رفع می گردد.

کابل باختر 9 حوت
داکتر  کمال سادات سرپرست وزارت  اطلاعات وفرهنگ امروز امور کاری آن وزارت را در ریاست مطابع آزادی انجام داد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر،  سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز از شعبات مطابع آزادی و روزنامه های انیس،  کابل  تایمز ،اصلاح و هیواد دیدن کرد  وامور کاری آن وزارت را در ریاست مطابع آزادی انجام داد.
داکتر کمال سادات هدف این اقدام را ارزیابی چالش ها  ومشکلات امورکاری و تشویق کارکنان نهاد های یاد شده  عنوان کرد .
وی در این دیدار به رفع چالش های ریاست مطابع آزادی و روزنامه های کابل تایمز، انیس، هیواد و اصلاح تاکید کرد و افزود که وزارت اطلاعات وفرهنگ تلاش های شبانه روزی ریاست مطابع آزادی و روزنامه ها را به دیده قدر می نگرد  وسعی می ورزد هر چه زودتر مشکلات شان حل گردد.
داکتر سادات از کارمندان ومسوولان نهاد های یاد شده خواست تا وظایف شان را به گونه هدفمند و هر چه بهتر انجام دهند.
داکتر کمال سادات مرتب یک روزکاری امور وزارت اطلاعات وفرهنگ را در ریاست های مربوط وزارت انجام داده است و این امر سبب دلگرمی کارمندان ومسوولان  امور مربوط به وظایف شان شده است،  زیرا سرپرست وزارت اطلاعات  وفرهنگ از نزدیک امورکاری ادارات مربوط را ارزیابی می کند و کارمندان نیز با سهولت خواست ها وپیشنهاد ها و نیز چالش های شان را باوی بیان می کنند.

کابل باختر 9 حوت
گرامی داشت از روز فرزندان راستین میهن، در حقیقت وجیبه میهنی همه شهروندان است. نیروهای دلیر ما در نبرد با تروریستان طالب و دیگر گروه‌های دهشت افگن، همه روزه با مایه گذاشتن از جان شان نمی گذارند تا نیروهای توحش و خشونت‌باور بر سرزمین و زندگی مردم مسلط شوند. فداکاری و مبارزه بر حق آن‌ها در برابر دشمنان جان و مال مردم افغانستان، مایه افتخار و نیز مورد حمایت همه شهروندان است.
مبارزه نیروهای امنیتی در برابر گروه‌های تروریستی، در حقیقت مبارزه حق در برابر باطل است و به یقین مطابق دستورات خداوند دانا و پیامبر گرامی اسلام، شهدای این نیروها مستحق پاداش الهی و رزمندگان شان، سربازان راه خدا اند.
در مقابل کسانی که زیر نام دین مقدس اسلام، به هیچ کس و هیچ چیز مسلمانان رحم ندارند، گروه‌های گمراه و باغی یی هستند که تا زمین نگذاشتن اسلحه شان، مستحق سرکوب اند.
نیروهای امنیتی ما در دشوارترین وضعیت برای دفاع از زن و مرد این خاک در وجب وجب این سرزمین با عزت و سربلندی می‌رزمند و مایه سربلندی خود، خانواده و مردم شان می‌باشند.
من یک بار دیگر، از رشادت و قهرمانی این نیروها قدردانی می کنم برای همه سنگرداران دلاور مان سلامتی و پیروزی، برای زخمی‌های شان شفا و برای شهدای این نیروها بهشت برین آرزو دارم.
نیروهای قهرمان اردو، پولیس و امنیت ملی، مقاومتگران آزاده، شما مایه امید و سربلندی مردمتان هستید. پیروزی از آن شماست. 

9 حوت - کابل باختر
چهارمین جلسه کمیسیون عالی مبارزه علیه قاچاق انسان وقاچاق مهاجران امروزبه ریاست سید محمد هاشمی معین اداری وزارت عدلیه تدویر یافت.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، دراین جلسه که به هدف تصویب پلان تطبیق اولویت ها ارائه گزارش پلان کارزار آگاهی عامه ، معرفی قانون جدید مبارزه با قاچاق  انسان وقاچاق مهاجران، بحث پیرامون تدویر  کنفرانس ملی در رابطه به قاچاق انسان وقاچاق مهاجران وگزارش تحقیقی ملی دراین راستا تدویر یافت، سید محمد هاشمی معین اداره وزارت عدلیه، پوهنیار سیده مژگان مصطفوی ، معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ؛ هارون حکیمی معاون ریاست ملل وزارت امورخارجه، احمد جان نعیم معین مسلکی وزارت صحت عامه  و شمار دیگری از نمایندگان ومعینان نهاد های ذیربط دولتی و خصوصی اشتراک داشتند.
ابتدا سید محمد هاشمی گفت که اعضای کمیسیون عالی باید مطابق به قانون  گزارش کاری سالانه خود را به ریاست جمهوری و کابینه ارائه نمایند زیرا ترتیب گزارش عمل، یکی از مکلفیت های اعضای این کمیسیون است .
وی همچنان  در رابطه به قانون مبارزه علیه قاچاق انسان  وقاچاق مهاجران گفت که قبلاً این قانون وجود نداشت اما خوشبختانه بعد از تاریخ 10 دلو سال روان این قانون نافذ شد که به همین منظور درسال آینده کمیسیونی زیر نام  کمیسیون مبارزه علیه قاچاق انسان وقاچاق مهاجران به ترکیب نمایندگان و معینان وزارت خانه ها و  نهاد های ذیربط ایجاد خواهد شد.
اوهمچنان خاطر نشان ساخت  که کارزار آگاهی عامه  در راستای اضرار قاچاق انسان و قاچاق مهاجران نتیجه زحمات پوهنیار سیده مژگان مصطفوی است که با ترتیب پلان تطبیقی دراین راستا زحمات وافری متحمل شده است و وزارت عدلیه از همکاری معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ ستایش کرد.
وی همچنان از امضای تفاهمنامه  میان وزارت عدلیه ونهاد هاجر خبر داد  که در امر آگاهی دهی عامه  و مبارزه  علیه قاچاق انسان وقاچاق مهاجران در مرکز و ولایات مصمم به همکاری با کمیسیون مبارزه علیه قاچاق انسان وقاچاق مهاجران است .
همچنان پوهنیار سیده مژگان مصطفوی حضور کم رنگ اعضای کمیسیون عالی  را درامر مبارزه با قاچاق انسان وقاچاق مهاجران نگران کننده بیان کرد و گفت که در این زمینه باید حضور فعال داشته باشیم
همچنان هارون حکیمی نیز همکاریهای ریاست ملل وزارت امور خارجه را در راستای مبارزه علیه قاچاق انسان  وقاچاق مهاجران و نیز آگاهی دهی عامه  متعهد شد .
به همینگونه احمد جان نعیم از عدم امکانان و خدمات روان درمانی وزارت صحت عامه  اظهار نگرانی کرد و گفت که در برخی مناطق خدمات روان درمانی وجود ندارد.
در اخیر فیصله شد تا در زمینه تطبیق پلان عمل و آگاهی عامه از اضرار قاچاق انسان و قاچاق مهاجران گروه تحقیقی به ولایات کشور اعزام گردند تا در این زمینه راهکارهای مشخصی اتخاذ گردد.

۹ حوت ۱۳۹۵
بسم الله الرحمن الرحیم
برادران گرامی، داکتر صاحب عبدالله، استاد دانش، قاضی القضات صاحب، روسای مجلسین، اعضای محترم کابینه، رئیس صاحب امنیت ملی، اتمر صاحب، جناب جنرال صاحب وردک، جناب جنرال صاحب محمدی، استاد سباوون، همه بزرگان، اعضای محترم شورای ملی، جنرالان عزیز، افسران دلیر، سربازان و ساتنمنان و بریدملان ما،
سلام و علیکم و رحمه الله و برکاته،
همچنان جناب جنرال نیکولسن و همه همکاران بین المللی را خوش آمدید می گویم، 
تر هر څه اول د دفاعي، امنیتي قواوو د ملي ورځې په مناسبت د افغانستان ټولو دفاعي، امنيتي قوتونو ته او ټول ملت ته مبارکي وایم. دا مو حق وو، پس له دې نه به هر کال نمانځل کېږئ. د افغانستان د اسلامي جمهوریت کابینې د دفاعي، امنیتي ځواکونو د پاکو هڅو او فداکاریو د احترام لپاره پرېکړه وکړه چې د حوت نهمه نېټه دې د دفاعي، امنیتي قواوو د ملي ورځې په توګه د افغانستان په رسمي تقویم کې درج شي.
اته نوي کاله پخوا د شاه امان الله غازي له خوا د ګران هیواد استقلال په همدې وخت اعلام شو او دا ډېره مناسبه پرېکړه ده چې د هیواد د استقلال د ساتندویانو یعنې د دفاعي، امنیتي قوتونو ملي ورځ دې د حوت نهمه نېټه وي.
زه د امان الله خان ویناوې نه تکراروم، ځکه چې وزیر صاحب د دفاع او معین صاحب د ارشد تکرار کړې، اما هیله ده چې یو هدف وټاکو او هغه به دا وي چې سلمه کالیزه د افغانستان د استقلال په ارامي او هوسایي کې د دارالامان تاریخي قصر کې چې بیا به رغاول شوی وي ونمانځو.
تاریخ گواهی می دهد که مردم ما همیشه رزمنده گاني پیروز و افتخارآفرین بوده اند و در برابر هیچ دشمن تجاوزگری زانو نزده اند، و آوازه شهامت و شجاعت شان در قرون و اعصار طنین انداز بوده است. حماسه های رستم و دیگر قهرمانان افسانوی که در شاهنامه آمده است اغلب در این مرز و بوم نقش بسته و در حافظه‎ تاریخی مردم ما همیشه درخشش داشته است. اگر سند می‌خواهید، تنها کتاب کهزاد"شاهنامه در افغانستان و افغانستان را در شاهنامه" را ببینید. نیمروز زابلی از مادر کابلی صاحب فرزند سمنگانی شد. در هر پیچ و خم این کشور حادثه‎هایی را دیدیم و شاهد حوادث تاریخی یی هستیم که پیوند ناگسستنی این مردم را با سلحشوری و سرافرازی به تماشا می کشد.
اگر شکستی در تاریخ ما رخ داده است نه از جهت ضعف روحيه جنگي و سستی در میادین نبرد، بلکه از جهت فقدان نظم و شالوده‌ای بوده است که می‌بایست دستاورد پیروزی را نگاه می‌داشت و روند ثبات و استقرار را نهادینه می‌کرد، و از جهت کسانی بوده است که می‌بایست دیدگاه بلند نسبت به آینده می‌داشتند و می‌توانستند دستاورد سلحشوران میهن خود را در راهی به کار بگیرند که به تداوم نظم دولتداری و شکوفایی بیشتر مدنیت بینجامد، به خصوص هنگامی که به سده‌های پسین می‌رسیم، و افت و خیزهای چشمگیری در تاریخ خود مشاهده می‌کنیم.
د افغانستان دفاعي او امنيتي قواوو ته احترام زموږ په عقیدې، فرهنګ او تاریخ کې ریښې لري. زموږ حماسي فرهنګ زموږ د هیواد د تاریخ غوندې ډېر پخوانی او غني دی. چیغه، څلویښتي، د غزا ډول، حماسي اتڼ، ولس کلیمه یا جرګه چې د افغانستان ډېرو ژبو کې مشترکه ده او نور ګڼ اصطلاحات د دغه فرهنګ د غنا ښووندوی دی. زموږ ملت د تاریخ په هره مرحله کې د خپلې خاورې د دفاع لپاره اجتماعي موسسې لرلې دي چې دغه دفاعي او امنيتي ځواکونه یې اوسنۍ پرمختللې او معاصره بڼه ده او هر وارې د افغانستان مېرمنو په طول د تاریخ کې تر ملالۍ او تر اوسنیو قهرمانانو پورې د دې وطن بچیان روزلي او د دې وطن په دفاع کې یې برخه اخیستې، سلام تاسو میندو ته! او خاصتاً هغې مور ته چې درې زامن یې له لاسه ورکړل او درې زامنو ته دې مشوره ورکړې وه چې په کابل کې مه اوسېږئ لاړ شئ له وطنه دفاع وکړئ. دا مور د افغانستان د ټولو میندو استازې ده او موږ ورته سلام کوو.
هغوی چې د حق په سنګر کې ولاړ دي، چې د وطن استقلال ساتي، چې نظم او د قانون حاکمیت ساتي، زموږ په دیني او ملي فرهنګ کې د غازي او مجاهد په ډېرو محترمو نومونو یاد شوي دي او د حق د لارې قربانیانو ته د شهید خطاب کوو او ټولوشهیدانو ته نن بیا درود لېږو.
نن ورځ دا د افغانستان د مسلح قوتونه دي چې د حق په سنګر کې ولاړ دي او د افغانستان د خلکو او استقلال دفاع کوي. لکه چې جناب ډاکټر صاحب عبدالله وویلې هیڅ شک او شبه نشته چې موږ له حق څخه دفاع کوو او حق همېشه بریالی کېږي. زموږ هغه کلونه په یاد دي چې ملي اردو او ملي پولیس مو نه لرل. موږ هغه وختونه نه شو هېرولای چې دولتي دوایر مو له منځه تللي وو، سلاکوټونه مو لوټ شوي وو، فابریکې مو لیلام شوې وې او ګران وطن مو د دنیا د مختلفو هیوادونو د تروریستانو او قاتلانو لپاره د امن په کور بدل شوی و.
  اوس هم د افغانستان دښمنان غواړي چې افغانستان بې اردو، بې پولیسو، بې دولته او بې نظامه واوسي. د دښمن ارزو دا ده چې  د افغانستان لارې دې له ماینونو ډکې وي، د افغانستان په ښارونو کې دې انفجار او انتحار وي او د افغانستان کلیوال که د بېګا ډوډۍ هم نلري، خو تروریستانو او قاتلانو ته باید ډوډۍ ورکړي او که هر چا د انصاف، انسانیت او اسلامیت خبره وکړه، هغه دې سمدستي ووژل شي. دا موږ ته د منلو وړ نه ده او موږ دوی ماتوو.
دا د ګران افغانستان د دفاعي، امنیتي قوتونو د فداکاریو برکت دی چې د یوه ازاد ملت او هیواد په حیث د دنیا د نورو ازادو هیوادونو غوندې خپل ملي بیرغ او ملي حاکمیت لرو، ځوانان مو وطن ابادوي او جینکۍ او هلکان مو د روښانه سبا د لرلو په امید سبقونه وایي. زموږ د مسلح قوتونو همت او غیرت موږ ته ډاډ راکوي  چې نور به هیڅ وخت هغه تورې شپې رانه شي چې علم حاصلول پکې جرم و، د پردو ملکونو د فراري قاتلانو ساتل پکې فخر و او له کوکنارو عشر اخیستل پکې روا و. دا ناروا دي.
یکی از عواملی که در طول قرون متمادی سبب یک‌پارچگی، عزیمت و جنگ پیروزمندانۀ مردم ما می‌گردید داشتن تعریف واضح از دشمن بود، از کسی که حیات مردم ما را با خطر روبرو می‌کرد و عزت و عظمت ما را به تهدید می‌گرفت. داشتن تعریف واضح از دشمن سبب می‌شد که بسیج ملی به آسانی صورت بگیرد و روحیۀ اتفاق و اتحاد فراگیر گردد و هر خطر سهمگینی به عقب رانده شود. ابهام در تعریف دشمن و سردرگمی در تشخیص آن سبب می‌شود که فداکاری‌ها و رشادت‌ها ضایع گردد، و حماسه هايي که فرزندان این سرزمین می‌آفرینند به سرانجامی نرسد.
ما امروزه خوشبختانه با پشت سر گذاشتن فراز و فرودهایی از این قبیل، تعریف واضحی از دشمنان این سرزمین داریم و اجماعی ملی برای مقابله با آن‌ها وجود دارد. دشمن اول این سرزمین نیروهای تروریست و دهشتگری بنام طالبان، داعش و ۲۰ گروه دیگری هستند که با حمله به حریم زندگی مردم ما، می‌خواهند هستی و حیات این ملت را به تاراج بگذارند، چه با حمله‌هاي انتحاری، چه با شرارت‌های دیگری که در گوشه و کنار کشور مرتکب می‌شوند. همچنان، قاچاقبرانی که بخاطر اهداف کثیف خود هم به امنیت کشور و هم به رونق اقتصادی آن ضربه می‌زنند و سرمایه‌هاي ملی را که یکایک فرزندان این کشور در آن سهم دارند به باد می‌دهند. همچنین، مافیای مواد مخدر و دیگر حلقات مافیایی که بخاطر تداوم اقتصاد کثیف جرمی شان بار خیانت ملی را به دوش می‌کشند. امروز، همۀ این‌ها در یک صف قرار گرفته اند، صف دشمنی با ملت افغانستان و مقاومت در برابر شکل‌گیری نظم استوار و امنیت پایدار تا از حاکمیت قانون جلوگیری کنند. گروه‌ها و حلقات نامبرده می‌خواهند در این مقطع تاریخی جلو حرکت مردم ما را بسوی بازسازی و انکشاف بگیرند و شکست تاریخی دیگری را بر مردم ما تحمیل کنند. شما می‌بینید یا می‌شنوید که رهبران طالبان در عیش و نوش بسر می‌برند و هرکدام شان چندین عروسی می‌کنند و فرزندان شان در ناز و نعمت قرار دارند، و حساب‌های بانکی شان در خارج انباشته می‌شود، ولی یک مشت فریب خوردۀ نادان را با سوء استفاده از نام مقدس دین، ابزار نا امنی و جنگ و وحشی‌گری‌های خود می‌کنند.
قوای امنیتی و دفاعی ما دیروز در یک نمونه بسیار مهم امنیتی، ملا سلام و دار و دسته‌اش را تباه کردند. پیام قوای امنیتی و دفاعی ما برای تان این است که در هیچ گوشه افغانستان مصئون نخواهید بود. 
اما خوش‌بختانه چهرۀ آنان برای مردم ما و برای تمام دنیا آشکار شده و بسیار اندک اند کسانی اند که ندانند این گروه‌ها از کجا و به چه هدفی تحریک و تجهیز می‌شوند و جنگ و شرارت آنان چه عاقبتی برای منطقۀ ما ببار می‌آورد.
د دې لپاره چې د افغانستان د دفاعي، امنیتي قواوو د انتخاب کړې حقې لارې په عظمت لا ښه پوه شو، باید هغه دښمن وپېژنو چې له دغو قوتونو سره جنګېږي؟ هغوی چې د افغانستان له امنیتي، دفاعي قوتونو سره په جګړه بوخت دي، څوک دي؟ ایا هغه کسان نه دي چې د پردیو میندو پنځلس کلنو ماشومانو ته انتحاري واسکټونه وراغوندي او پخپله بیا څلور، څلور ودونه کوي؟ ایا هغه کسان نه دي چې د هیروینو په قاچاق او د کانونو په لوټ کې لاس لري؟ ایا هغه کسان نه دي چې په لویو لارو کې ماینونه خښوي او د علماوو، معلمانو، انجنیرانو او هر هغه چا په وژلو کې یې لاس دی چې د افغانستان عزت او ترقي غواړي؟
ایا طالبان دې ته تیار دي چې د افغانستان له علماوو سره کښېني او دلیل ووایي؟ ایا بغاوت په اسلام کې روا دی؟ ایا په هغه خاوره کې جنګ جایز دی چې په محکمو کې یې شریعت چلېږي او قانون یې د طالبانو د هر یار او بادار تر قانون اسلامي دی؟ که منظور اصلاحات وي نو دا خو موږ لا ډېر غواړو خو که منظور دا وي چې په دې خاوره  کې دې په هر حالت کې جنګ او تباهي ته پلمې ولټول شي، نو بیا دا ملت او د دې ملت مسلح قوتونه په دې ښه پوهېږي چې له دغسې شریرو کسانو سره څنګه چلند وکړي؟
رسالت نخستین نیروهای دفاعی و امنیتی ما مقابله با دشمنان شناخته شدۀ این وطن است تا با مشت‌های کوبندۀ خود آنان را به خاک ذلت و زبونی بنشانند. اما رسالت بلند مدت آنان گسترش امنیت سرتاسری در کشور و پشتوانه بخشیدن به نظم دولتداری است که فراهم کنندۀ زمینه‌هاي پیشرفت و ترقی، و تامین کنندۀ سعادت و خوشبختی برای مردم ماست. همکاری ما با جامعه جهانی جزء منافع مشترک و بنیادی ماست. منافع مشترک ما موجب همکاری سرتاسری می‌شود و به اطمینان خاطر با همکاری جامعه جهانی ان‌شاالله ما شاهد تامین امنیت و ثبات در این خطه مقدس خود خواهیم بود. به این خاطر لازم است که نهادهای دفاعی و امنیتی ما با دیدگاه طولانی مدت عمل کنند، یعنی نه یکی دو سال آینده، بلکه پنجاه سال آینده را در نظر داشته باشند. هنگامی که نسل کنونی، نسل من و هم عصرانم دیگر حضور نخواهد داشت و رهبری این کشور به دوش نسل‌های آینده قرار خواهد گرفت، باید کشور ما در اوج اقتدار و استحکام و استواری قرار داشته باشد. افسران جوانی که این روزها فارغ می‌شوند تا یکی دو دهۀ آینده رهبری نهادهای نیروهای مسلح را به دست خواهند داشت. ما اکنون در مسیر جابجایی نسلی در عرصۀ رهبری کشور قرار داریم. از همین رو، بخشی از رسالت نهادهای دفاعی و امنیتی ما این است که وحدت و همبستگی همۀ مردم افغانستان در آیینۀ آن‌ها انعکاس یابد و روحیه پاسداری از منافع ملی، تعهد به میهن و دفاع از حاکمیت قانون در تار و پود آن‌ها تنیده باشد، و این روند به فرهنگ پایدار تبدیل شود.
اما رسالت و مسئولیت نیروهای دفاعی و امنیتی ما یک‌طرفه نیست، بلکه ما نیز در قبال آنان مسئولیت‌هایی داریم. من به حیث سرقوماندان اعلای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور هر صبحگاه به این میاندیشم که وقتی سربازان و افسران ما به میدان ماموریت گسیل می‌شوند از امکانات و تجهیزات کافی برخوردار باشند، برای کاری که به عهده می‌گیرند آموزش کافی دیده باشند، برای جلوگیری از دخالت عناصر فساد پیشه در کار آنان اقدامات لازم صورت گرفته باشد، و برای حفاظت از حقوق آنان در برابر اختلاس گران و خاینان ملی تمام توان خود را به کار بگیرم. ما به این اکتفا نخواهیم کرد. ما برنامه ریزی کرده ايم که هم اصلاحات ساختاری در این نهادها تطبیق شود و هم تا مرز خودکفایی این نیروها به پیش برویم، زیرا ما نمی‌توانیم تا ابد متکی به حمایت خارجی بمانیم. من از روزی که این مسئولیت را به عهده گرفتم وظیفه خود دانستم که حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی را در همۀ سطوح به عهده بگیرم، حکومت وحدت ملی متعهد به نیروهای امنیتی و دفاعی خود بوده و خواهد بود تا آنان به راستی احساس کنند که در این کشور و در راس نظام خود حامی، دلسوز و پشتیبان دارند.
اما مسئولیت ما در برابر نهادهای امنیتی و دفاعی کشور گسترده تر از این است، زیرا چنانکه اجماعی ملی بر حمایت از این نیروها در میان همۀ اقشار جامعه در هر سطحی وجود دارد، باید مشارکت عملی گسترده‌اي  نیز در این کار صورت بگیرد، تا هر قشر جامعه سهم ملموسی در حمایت از این نیروها به عهده داشته باشد. علمای کرام، چنانکه در طول تاریخ کشور در بسیج عمومی مردم در برابر خطرات و تجاوزات سهم داشته اند، اکنون نیز باید در حمایت آشکار از این نیروها سهم بگیرند. نهادهای جامعۀ مدنی و رسانه هاي کشور ما باید حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی را به یکی از اصول کاری خود تبدیل کنند، زیرا اگر آزادی بیان، فعالیت آزاد رسانه‌اي و سایر فعالیت‌های اجتماعی وجود دارد همه بخاطر رشادت این دلیرانی است که شب و روز، در گرما و سرما، در گوشه و کنار کشور به دفاع از مردم خود ایستاده اند و با دشمنان شان می‌رزمند. همۀ ما روزگاری را در این آب و خاک تجربه کرده ايم که فاقد اردو و پولیس بود، و باید به یاد داشته باشیم که در این پانزده سال چه گام‌هایی برای از نو ساختن این نیروها برداشته شده و در این دو و نیم سال که مسئولیت مستقیم مقابله با این جنگ تحمیلی بر دوش ما قرار گرفت چه انکشافات امیدوار کننده‌ای برای خودکفایی این نیروها به دست آمده است. توضیح و تبیین این حقایق برای مردم جهت باورمندی شان به توانایی‌های نیروهای دلیر ما، بخشی از رسالت و مسئولیت همگانی ما در این مسیر است.
تر دوه نیم کاله پخوا پورې په افغانستان کې د جګړې اصلي بار د نړیوالو قوتونو په اوږو وو او اوس برعکس، د افغانستان د دفاع ټول مسولیت زموږ د خپلو مسلح قوتونو په غاړه دی. دوه نیم کاله پخوا تصور کېده چې د هیواد مسلح قوتونو ته به د تروریستانو په مقابل کې درېدل سخته وي، خو زموږ د مسلح قوتونو همت او له خپلو مسلح قوتونو څخه د خلکو حمایت دا محاسبې سرچپه کړې. د افغانستان دفاعي، امنیتي قوتونه له شلو مختلفو تروریستي ډلو سره جنګېږي. د دغو ډلو په اصلي هدفونو کې چندان فرق نشته، ټول غواړي چې خدای مکړه افغانستان تباه او افغانان در په دره کړي، خو په نومونو او تاکتیکونوکې یې فرق دی. دغو قاتلو ډلو چې هر تاکتیک خپل کړ او هره جامه یې واغوسته، زموږ قهرمانو مسلح قوتونو دوی ته د خپلو عملونو سزا ورکړه او ورکوي یې.
موږ تېره اونۍ په کابل کې د نظامي اکاډیمي د نهمې دورې د فارغانو شاهدان وو. دا لړۍ روانه ده او زموږ مسلح قوتونو ته وار په وار ، په نوې  پوهه او نویو مهارتونو سنبال افسران ورځي. په دفاعي برخه کې زموږ ځینو محصلانو په ډېرو معتبرو نړیوالو پوهنتونو کې د ډېرې لوړې درجې تقدیرنامې واخیستې او د افتخار تورې ورکړل شوې. یک افسر ما دو شمشیر همت را در انگلستان کمایی کرده است، تشکر. هر څومره چې زموږ د دفاعي، امنیتي قوتونو مهارت او تخصص لوړېږي، هغومره یې قوت ډېرېږي، تلفات یې کمېږي او د افغانستان، اسلام او انسانیت په دښمنانو باندې یې ګوزارونه پیاوړي کېږي.
له بلې خوا زموږ د دفاعي، امنیتي قوتونو تجهیزات کال په کال بهتره کېږي او په دې برخه کې موجودې نیمګړتیاوې له منځه ځي. لکه څنګه چې زموږ په مسلح قوتونو باندې خپل ملت باورلري، دغسې د نړیوالو اوس یقین دی چې دغه قوتونه قهرمان او شکست ناپدیز دي.زه له جنرال صاحب نیکولسن څخه خاصه مننه کوم چې همېشته یې د افغانستان د قهرمانو قوواو ډېر ښه استازیتوب کړی او د افغانستان د دفاع لوی سفیر دی، ځکه خو د تجهیزاتو په برخه کې د اوږدې مودې مرستو ته تیار شوي دي.
زموږ دفاعي، امنیتي قوتونه د افغانستان د بدخواهانو د ارزوګانو برخلاف، ملي قوتونه دي. زموږ په مسلح قوتونو کې د ټولو ولایتونو اوسېدونکي شامل دي او ټول په شریکه د یوه هیواد او یوه ملت لپاره کار او مبارزه کوي.
زموږ د دفاعي، امنیتي قوتونو سرتیري او منصبداران د دې خاورې زامن او لوڼې دي او له دې خاورې سره تعلق لري، ځکه خو دوی په خپله خاوره کې په هیڅوجه د جنګ او ظلم او خونریزي طرفدار نه دي او زما هدایت واضح دی چې ملکي تلفاتو نه باید مخنیوی وشي او د جنګ ټولو قوانینو ته باید پابنده اوسو لکه چې یوو . جنګ په دوی باندې تحمیل شوی دی.
زموږ امید او هدف دا دی چې دفاعي، امنیتي قوتونه مو د جنګ په حالت کې نه وي. موږ له خپلې اسلامي عقیدې سره سم باور لرو چې په سوله کې خیر دی. موږ بار بار ویلي دي چې هدف مو سوله ده او واقعي سوله. یعنې دا نه غواړو چې د یو بل جنګ د شروع کولو لپاره خدای مکړه د دروغو سوله وغواړو. واقعي سوله دا ده چې د هر افغان عزت پکې خوندي وي او له هیچا سره بې‌انصافي ونه شي.
همچنان‌که ما بارها گفته ايم، جنگ کنونی بر کشور ما تحمیل شده است، و ما همیشه خواهان صلح و آرامش بوده ایم، اما یقین داریم که صلح عزتمندانه و پایدار با بازوی توانای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تحقق خواهد یافت، و آن کسانی که جز به منطق جنگ و شرارت به چیزی دیگر باور ندارند سرانجام به زانو در خواهندآمد و با همت این جوانان رشید و افسران دلیر ناگزیر خواهند شد که به جنایت و تبهکاری خود پایان ببخشند، و صلح در میهن ما استقرار خواهد یافت.
په اخرکې یو ځل بیا د دفاعي، امنیتي قوتونو د ملي ورځې په مناسبت ټولو وطنوالو او په تېره بیا زموږ د قهرمانې اردو او قهرمانو امنیتي قوتونو او پولیسو غیرتمنو منسوبینو ته مبارکي وایم.
تل دې وي افغانستان
زنده باد افغانستان
یشه سن افغانستان
پاینده باد قوای امنیتی و دفاعی افغانستان

شهرجلال آباد 9 حوت باختر
یک باند دزدان تفنگ دار در ولایت ننگرهار متلاشی شد.
پولیس می گوید که اعضای این باند ازطریق تیلفون ، پول داران را وادار به پرداخت پول می کرد.
آنان به پول داران هشدار می دادند چنانچه به پرداخت پول وادار نشوند ، کشته خواهند شد.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس خبری باخترگفت که ماموران امنیت ملی رییس ویک عضو این باند را بازداشت کرده است.
اوتایید کرد که این افراد ازراه تیلفون وبا تهدید از پول داران ، پول می گرفته اند.

شهرهرات 9 حوت باختر
مدیریت استخبارات قوماندانی امنیه هرات دو تن را به اتهام ترور یک فرد
بازداشت نمود .
این دو تن که یکی آنها باشنده ولسوالی انجیل و یکی دیگر آن باشنده ولسوالی کشک کهنه هرات می باشند توسط پولیس مدیریت استخبارات قوماندانی امنیه هرات بازداشت شدند .
یک مقام پولیس ولایت هرات به اژانس باخترگفت که  این دو تن دربدل ترور یک شهروند هرات ، ازسوی حلقاتی یک صدو پنجاه هزار افغانی پول گرفته بودند.
طبق یک خبردیگر پولیس هرات مردی را به اتهام ترور بازداشت نمود.
فرد بازداشت شده باشنده ناحیه هشتم شاروالی هرات می باشد که در چک پاینت  امنیتی پرسونل سمت دوم مربوط حوزه دوم امنیتی قوماندانی امنیه در ساحه جاده لیلامی ها از داخل یک عراده سه چرخه بازداشت شده است.
از نزد این فرد یک میل تفنگچه کمری با 14 فیر مرمی بدست پولیس افتاده است.
گفتنی است که این فرد در حالی بازداشت شده است که مرمی تفنگچه¬ی وی به میل بوده و ظاهرا قصد ترور شهروندان را داشته است.

پارون 9 حوت باختر
شش طالب پاکستانی درجریان تازه ترین نبرد ها با نظامیان درولایت نورستان امروز کشته شدند.
این طالبان در ولسوالی کامدیش در نزدیکی نوار دیورند آماج گلوله باری ماموران مرزی افغانستان قرارگرفتند.
یک قوماندان پولیس مرزی درشرق افغانستان به آژانس باخترگفت که دراین درگیری شش طالب پاکستانی به شمول یک قوماندان محلی این گروه کشته شدند.
اوگفت که این طالبان تازه از آن سوی نوار دیورند برای فعالیت های هراس افگنانه به نورستان آمده بودند.
گفته می شود که دراین نبرد ها به سربازان وغیرنظامیان محل آسیب نرسیده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL