05 ??? 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

مردم غزنی از نتایج انتخابات و کاهش خشونت در کشور حمایت کردند

مردم غزنی از نتایج انتخابات و کاهش خشونت در کشور حمایت کردند

غزنی/ 5/ حوت/ باختر مسوولان محلی غزنی و شهروندان آن ولایت...

یک هزار و دوصد باغ در بغلان ایجاد می شود

یک هزار و دوصد باغ در بغلان ایجاد می شود

پلخمری/ 5/ حوت/ باختر ریاست زراعت بغلان کارزار بهاری ایجاد باغ...

صندوق بین‌المللی پول: کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند

واشنگتن/ فرانس 24/ پنجم حوت/ باختر صندوق بین المللی پول روز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

غزنی/ 5/ حوت/ باختر
مسوولان محلی غزنی و شهروندان آن ولایت دیروز در گردهمآیی یی حمایت شانرا از کاهش خشونت و نتیجه انتخابات ۶ میزان اعلام کردند.
به گزارش خدیجه اشرفی، خبرنگار محلی آژانس باختر، در این گردهمآیی که در محوطه مقام ولایت با اشتراک مسوولان محلی، ادارات دولتی، اعضای شورای ولایتی و شهروندان غزنی برگزار شد، اشتراک کنندگان حمایت شانرا از کاهش خشونت و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشور ابراز داشتند.
وحیدالله کلیمزی والی غزنی، در این مراسم، از اعلام کاهش خشونت حمایت کرد و خاطر نشان کرد که از آغاز این برنامه شاهد هیچ گونه خشونت در آن ولایت نیستند.
او افزود: حکومت افغانستان اراده قوی برای بر قراری روند صلح سراسری و دایمی در کشور دارد و امید که مرحله آزمایشی صلح به آتش بس دایمی میان حکومت و طالبان مبدل شود.
والی غزنی به نمایندگی از شهروندان غزنی و اداره محلی آن ولایت پیروزی تیم انتخاباتی دولت ساز را رهبری محمد اشرف غنی به همۀ ملت صلح دوست افغانستان تبریک گفت و آن نتیجه آرای پاک مردم کشور دانست.
همچنان در این گردهمآیی حمیدالله سروری منشی شورای ولایتی، مولوی اسماعیل رییس شورای علمای غزنی خدیجه اشرفی و شمار دیگری از شرکت کنندگان صحبت کردند و از برنامه صلح و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشور اعلام حمایت کردند.
آنان صلح را بهترین راه برای حل معضل های کشور خواندند وابراز داشتند که خواهان صلح با عزت اندو از مخالفان مسلح خواستند که خشونت را کنار بگذارند ودر کنار ملت بایستند و متباقی عمرشان را با صلح و آرامش زندگی کنند و سبب شگوفایی کشور شوند.  احمد نعیم دوستی

پلخمری/ 5/ حوت/ باختر
ریاست زراعت بغلان کارزار بهاری ایجاد باغ های میوه در آن ولایت را دیروز آغاز کرد.
محمداعظم احمدزی، نماینده پروژه ملی باغداری در پلخمری به آژانس باختر گفت که در برنامه بهاری احداث باغ های در بغلان یک هزار و دوصد قطعه باغ از بهترین نهال های اصلاح شده در چهار ولسوالی شامل است که سه صد قطعه آن در مربوطات شهر پلخمری و دهنه غوری ایجاد می شود.
‌وی افزود که علاوه بر باغ های میوه در یکصد و سی جریب زمین دیگر در مربوطات شهر پلخمری بغلان مرکزی اندراب ها و دوشی کشت می شود.
عبدالقهار ستاری سرپرست ریاست زراعت بغلان حین افتتاح کارزار بهاری ایجاد این باغ گفت که امسال در نظر است که یکصد و چهل هزار نهال مثمر و زینتی به منظور انکشاف سرسبزی و حفظ محیط زیست در بغلان غرس شود.  احمد نعیم دوستی

واشنگتن/ فرانس 24/ پنجم حوت/ باختر
صندوق بین المللی پول روز یکشنبه دربیانیه‌یی اعلام کرد که شیوع ویروس مرگبار کرونا می‌تواند بهبود اقتصاد شکننده جهان را در معرض خطر قرار دهد.
به گزارش آژانس باختر، به نقل از فرانس 24، بیانیه صندوق بین‌المللی پول در مورد تاثیر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد در حالی عنوان می‌شود که وزرای مالی کشورهای گروه ۲۰ در ریاض پایتخت عربستان گردهم آمده‌اند تا در مورد روش‌های مهار تأثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی، به بحث و گفت‌وگو بپردازند.
"کریستالینا جورجیوا" رییس صندوق بین‌المللی پول بعد از نشست دو روزه نشست گروه ۲۰ گفت: رشد جهانی بعد از بازگشت متوسط در سال جاری به ۳.۳ درصد رسید که این رقم در سال گذشته ۲.۹ درصد بود.
جورجیوا با اشاره به روند آهسته بازگشت رشد اقتصادی به وضعیت عادی گفت: روند بازگشت بسیار شکننده است.
وی در بیانیه‌یی افزود: ویروس کرونا فعالیت اقتصادی چین را مختل کرده است و می‌تواند روند بهبود رشد جهانی را نیز در معرض خطر قرار دهد.
جورجیوا تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا می‌تواند رشد اقتصادی چین را به ۵.۶ درصد برساند که این میزان چهاردهم درصد (۰.۴) پایین‌تر از چشم‌انداز رشد اقتصادی چین در جنوری است.انصاری

بیجینگ/ تلویزیون دولتی چین/ پنجم حوت/ باختر
تلویزیون دولتی چین صبح امروز اعلام کرد که شمار جان باختگان ویروس کرونا در آن کشور به 2 هزار و 592 نفر و شمار مبتلایان این ویروس از مرز 77 هزار تن عبور کرده است.
کمیسیون صحت ملی چین نیز روز یکشنبه گزارش داد که ۲۳ هزار و ۹۲ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا درمان شده‌اند.
گفتنی است، ویروس کرونا که شروع آن از شهر ووهان در ولایت هوبی چین بوده است، در چندین کشور دیگر از جمله کوریای جنوبی، جاپان، فیلیپین، آمریکا، فرانسه، ایتالیا و ایران هم مشاهده شده است.
ویروس‌ کرونا دسته‌‌یی از ویروس‌هایی است که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.
دوره نهفتگی نسبتاً طولانی این بیماری تنفسی مرگبار بین چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود که مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.
در ادامه، به دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، آکسیجن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه می‌شود.انصاری

نیمروز/ 5 حوت/ باختر
پولیس نیمروز یک ذخیره گاه مواد مخدر وسلاح را دیروز در شهر زرنج کشف کرد.
میوند مجاهد مسوول مطبوعات امنیت ملی  نیمروزبه غلام سرور میر زاد  خبر نگار محلی آژ انس باختر گفت که این ذخیره گاه در اثر عملیات پولیس نیمروز در ساحه اسلام آباد شهر زرنج کشف شد که از آن هشت میل سلاح  مختلف النوع و بیست وپنج کیلو گرام مواد مخدر نوع شیشه به دست  آمد.
مجاهد گفت ٬ قضیه تحت تحقیق منسوبان  امنیتی قرار دارد . شکریه 

کابل/ 5 حوت/ باختر
کارشناسان با توجه به بازی های اخیر آرسنال گفته اند که این تیم دو باره می درخشد.
سرمربی مانچستر ستی گفته است این باشگاه باید از ریال مادرید بیاموزد.
فرناندس بازی کن پرتگالی مانچستر یوناتید گفته است، این باشگاه رویایی او است.
گزارش های وجود دارد که زبچ بازی کن آژاکس با قرارداد پنج ساله باشگاه چلسی به توافق رسیده است.
باشگاه روم اعلام کرده است که قرار داد سمولنگ بازی کن قرضی مانچستر یوناتید را دایمی می کند.
رسانه ها از قول توماس مولر بازی کن بایرین مونیخ نواشته که به نظر چلسی باشگاه قوی در لیگ قهرمانان است.
سرمربی آرسنال گفته است تازه به توانایی اوبم یانگ باورمند شده است.
رسانه ها گزارش داده اند که باشگاه بارسلونا هوگومن، بازی کن والنسیا را استخدام می کند.نالان

کابل/ 5 حوت/ باختر
در ادامه رقابت های فوتبال لیگ برتر انگلستان شب گذشته سه بازی برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر ، در حساس ترین این رقابت ها مانچستر یوناتید از وادفورد مهمان با سه گل پذیرایی کرد.نالان

کابل/ 5 حوت/ باختر
مسابقات دسته یک فوتبال بانوان کابل، دیروز در فدراسیون فوتبال افغانستان آغاز شد.
شمس امینی مسوول نشرات فدراسیون فوتبال کشور به آژانس باختر گفت که در اولین روز این مسابقات چهار بازی برگزار شد که در مهمترین این دیدارها تیم فوتبال جوانان کابل 17 بر 0 تیم فوتبال ابوالقاسم فردوسی را شکست داد.
در دو دیدار امروز از این مسابقات تیم مهرجو مقابل ابوالقاسم فردوسی و جوانان کابل مقابل ستاره های بنین صف آرایی می کنند. فرشته

کابل/ 5 حوت/ باختر
سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، دیروز از پرداخت معاش کارمندان خدمات ملکی از طریق شبکه های مخابراتی خبر داد.
به گزارش آژانس باختر، فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که پرداخت معاش از طریق مبایل، یکی از پروژه‌ های مهم ادارۀ آسان خدمت، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی است که توسط آن معاش کارکنان خدمات ملکی از طریق شبکه‌های مخابراتی پرداخت می شود.
به گفته وی تا حال کارمندان وزارت کار و امور اجتماعی در چهارده ولایت از این طریق معاش دریافت می کنند و به زودی در تمام ولایت ها کارمندان این وزارت می توانند از این خدمات استفاده کنند.
سرپرست وزارت مخابرات علاوه کرد که تا حال ۲۸،۵۰۰ معلم و کارمند وزارت معارف در ننگرهار، قندهار و پروان بایومتریک شده اند که ۲۴هزار آن معاش خویش را از این طریق به دست می‌آورند.مجیب مرزایی

کابل / ۵حوت /باختر
پولیس ، امروز  دوسارق موتر را از شهر هرات بازداشت کرد .
دفتر مطبوعاتی وزارت امور داخله به آژانس باختر خبر داد ٬این دو در قضایایی دزدی موتردر شهرهرات متهم اند و روزگذشته هنگامی سرقت یک موتر از ساحه ناحیه هشتم این شهر بازداشت شدند.
از نزد این سارقان، یک عراده موتر٬یک عراده موترسایکل با میل تفنگچه به دست آمده است.
موترسرقت شده  به مالک اش تسلیم داده شد و دوسیه افراد بازداشت شده جهت تحقیقات به نهاد مربوط  سپرده شده است. فریبا احسان زاده.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL