02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمداشرف غنی رئیس‌جمهور : حمله به تأسیسات عامه و نهادهای فرهنگی، یک جنایت بزرگ و عمل نابخشودنی است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 24 اسد باختر
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان امروز در برنامۀ اجماع ملی زنان برای صلح که در تالار لیسۀ امانی برگزار گردیده بود، اشتراک کرد و در صحبتی، از اجماع زنان افغان به‌خاطر صلح و حمایت شان از آتش‌بس، تمجید نمود.
به اساس معلومات دفت مطبوعاتی ریاست جمهور به آژانس باختر، در این برنامه علاوه به  اول کشور، شماری از مقامات بلندپایۀ حکومتی نیز حضور داشتند، رئیس‌جمهور کشور ابتدا به روح همه شهدا، به خصوص شهدای قوای مسلح و شهدای رویدادهای ولایت های غزنی، فاریاب و بغلان  دعا کرد.
وی غزنی را پایتخت جهان اسلام خوانده، گفت که حمله به پایتخت فرهنگی، حمله به ارزش‌های کشورهای اسلامی است، حملۀ به تأسیسات عامه و نهادهای فرهنگی، یک جنایت بزرگ و عمل نابخشودنی محسوب می‌شود.
رئیس‌جمهور اضافه‌کرد که درد غزنی، درد من و درد همه مردم افغانستان است، حملۀ به این ولایت، در مغایرت با اسلام و فتوای علمای دینی ما قرار دارد. وی تصریح نمود که هفتۀ قبل، بیشترین وقت خویش را روی مسألۀ غزنی سپری کرده‌است.
رئیس‌جمهورغنی گفت که پلان امنیتی در ولایت غزنی تطبیق‌ شد و کمک‌های عاجل و اکمالات لازم به آن ولایت رسید و به زودی پلان کامل کمک‌رسانی به مردم غزنی، عملی می‌گردد.
رئیس‌جمهور افزود: هدف همه ما تأمین صلح پایدار و ختم بحران میراثی ۴۰ سالۀ افغانستان است، ما صلح ناپایدار و صلحی که زنان در آن سهیم نباشند و ارزش‌های دینی و قانون اساسی ما در آن تعریف نشده باشد را نمی‌خواهیم.
محمداشرف غنی رئیس‌جمهور با بیان این‌که حدود صلح پایدار باید واضح باشد بر اجماع کامل و سراسری تأکید کرد و گفت که پیمان صلح در روز روشن و به تصمیم ملت انجام خواهد شد، نه در شب تاریک و پشت دروازه‌های‌بسته.
رئیس‌جمهور تصریح‌کرد که برای تأمین صلح سر می‌دهم، اما بدون صحه‌گذاشتن ملت و زنان جامعه ما، حق امضای پیمان صلح را ندارم. صلح پروسۀ ملی است، باید همه در آن سهم بگیرند و بدون مشورۀ گسترده با مردم و اقشار مختلف، حدود صلح تعیین‌شده نمی‌تواند.
وی خاطرنشان‌کرد که ملت بالای صلح اجماع دارد و صلح به هرافغان تعلق داشته و خواست هرافغان می‌باشد. وی گفت که نام‌های سیاسی بالای این روند، موجب تفرقه‌افگنی می‌گردد، زیرا دراین مسیر، در هرگوشۀ وطن قربانی می‌دهیم و جنگ بالای همه افغان‌ها تحمیل شده‌است.
رئیس‌جمهور بر تعیین نقشۀ راه واضح در رابطه به تأمین صلح تأکید ورزید و گفت که بدون یک نقشۀ راه درست، به مقصد رسیده نمی‌توانیم. وی مذاکرات مستقیم صلح را برای تعیین نقشۀ راه، مهم خواند.
رئیس‌جمهور کشور گفت که مذاکرات بین‌الافغانی از خاطر آن ‌است که این یک پروسۀ افغانی است و باید رودررو صحبت‌شود و خواست‌ها نیز طبقه بندی گردد. وی تأکید کرد که به استثنای یک کشور همسایه، در هرکجا آمادۀ مذاکره هستیم.
رئیس‌جهمورغنی اظهارداشت که بحث کنونی، موضوع میان حکومت و طالبان نه، بلکه میان ملت و طالبان است و من از رهبری طالبان می‌خواهم که روی‌داد ولایت غزنی را محکوم نماید.
وی افزود: مذاکرات بین‌المللی، مذاکرات میان کشورهای اسلامی، تصویب پیمان صلح با تصمیم ملت و مرحلۀ تطبیق آن، از مراحل مهم مذاکرات صلح افغانستان است که در مرحلۀ تطبیق طی شش ماه الی یکسال، باید فضای اعتماد کامل به میان آید. 
رئیس‌جمهور بیان‌داشت که باید برای آیندۀ افغانستان به صورت بنیادی کار کنیم و اجماع‌تان انتخاب آیندۀ شما است و نقش زنان را در پروسۀ صلح مهم خواند. وی افزود که زنان افغان امروز ثابت نمودند که در حاشیه نه، بلکه در متن همه قضایا شامل اند.
وی خاطرنشان ساخت: هنوز موانع بر سر راه پیشرفت و مشارکت زنان در روندهای مختلف وجود دارد که باید این موانع برداشته شوند.
رئیس‌جمهور از حضور زنان در صفوف قوای مسلح تمجید کرده، خطاب به آنان گفت که دیگر زن افغان حاضر نیست به عقب برگردد و همچنان به پیش می‌رود. وی از خانواده‌های آنان نیز تشکر کرد.
در این مراسم، قطعه‌نامۀ ۱۱ ماده‌یی که در "برنامۀ اجماع ملی زنان برای صلح" به تصویب رسیده‌بود، توسط یک‌تن از اشتراک کننده‌گان در برنامه مذکور، قرائت گردید.
آنان در این قطع‌نامه از فتوای علمای دین و جهان اسلام در مورد صلح، نیروهای امنیتی و دفاعی و تلاش‌های صلح حکومت حمایت کردند و با تقبیح نمودن حملات طالبان، از آنان خواستند تا دست از انسان‌کشی بردارند. همچنان از کشورهای همسایه خواستند که در امور افغانستان مداخله نکنند.    نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.