23 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مرکز خدمات مشتریان افتتاح شد.

مرکز خدمات مشتریان افتتاح شد.

کابل باختر 23 عقرب وزارت ترانسپورت ، مرکز خدمات مشتریان (عرضه...

سه پولیس درتخار شهید شدند

سه پولیس درتخار شهید شدند

کابل باختر/ 23/ عقرب سه پولیس محلی دیشب دردرگیری با طالبان...

اخبارکوتاه ازدنیای فوتبال

کابل باختر/ 23/ عقرب فدراسیون فوتبال ولز اعلام کرده است مصدومیت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبرنامه اجماع ملی زنان افغان برای صلح در ولایت پروان تدویر یافت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 13سنبله باختر
برنامه اجماع ملی زنان افغان برای صلح با ایجاد هماهنگی از سوی دفتر بانوی اول با اشتراک زنان ولایت پروان تدویر یافت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی بانوی اول کشور به آژانس باختر، خانم حبیبه سرابی، عضو شورای عالی صلح، ضمن افتتاح این برنامه، گفت که برای رسیدن به توافقات صلح، ابتدا نیاز است که اختلافات داخل جامعه از بین برود و با ایجاد اجماع در هر قشر جامعه، می‌توانیم به همصدایی برسیم.
وی با بیان اینکه تعصبات قومی، زبانی و نژادی باید از مسیر رسیدن به صلح برداشته شود، به نقش زنان اشاره نموده گفت: چون اطفال در دامان زنان پرورش می‌یابند، این زن باید تصمیم بگیرد که چگونه فردی را تقدیم جامعه می‌کند.
خانم زهره یوسف، مشاور خانم اول، در این برنامه گفت که وقت آن رسیده تا زنان افغان به حیث مادران این سرزمین در مقابل جنگ، خونریزی و ویرانی «نه» بگویند.
خانم یوسف ضمن تأکید بر این که هر فرد جامعه باید صلح را از خود شروع کند، افزود: تا زمانی که ما با خانواده‌ها، همسایه‌ها و مردمان قریه و دهات و شهرهای خود صلح نکنیم، نمی‌توانیم با مخالفین صلح کنیم.
مشاور خانم اول ادامه داد که ما نباید به کسی اجازه دهیم تا مانع فرزندان ما از آموزش علم و معرفت شوند.
در این برنامه همچنین خانم‌های اشتراک‌کننده ولایت پروان صحبت نموده و با تأکید بر این که بدون حضور زنان تحقق صلح ناممکن است، ندای صلح‌خواهی خویش را بلند کردند.
در ادامه برنامه، برگزار کننده گان در مورد موضوعات مرتبط صحبت نمودند. آنان ضمن تصریح این که همه مردم افغانستان صلح می‌خواهند، صلح را در چهار بخش اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی عنوان کردند.
برگزار کننده گان از مخالفین خواستند که به صدای صلح‎خواهی زنان گوش دهند و تعلیم و تربیه دختران را مدنظر قرار دهند. همچنین از زنان مخالفین تقاضا کردند که از شوهران و فرزندان خود بخواهند تا از جنگ دست کشیده و به صلح رو بیاورند؛ زیرا در هر دو طرف فرزندان این سرزمین از بین می‌روند.
آنان ضمن تأکید بر این که عدالت اجتماعی باید تأمین گردد گفتند که این عدالت از خانواده‌ها آغاز می‌شود.
برگزار کننده گان بر این باور بودند که قطع جنگ و آوردن صلح یک امر حتمی است و ما می‌توانیم با تشکیل اجماع ملی به نتیجه برسیم که چگونه صلح به وجود بیاید.
برگزار کننده گان همچنین به سؤالات اشتراک‌کنندگان این برنامه پاسخ ارائه کردند.
اشتراک‌کنندگان تأکید نمودند که ایجاد فرصت‌های کاری، رفع انواع تبعیض و تأمین عدالت اجتماعی باعث به وجود آمدن صلح پایدار در کشور خواهد شد.
در جمع‌بندی برنامه خانم حبیبه سرابی به اهمیت اعتمادسازی پرداخت. وی با تأکید بر پیش‌قدم شدن زنان برای آوردن صلح گفت که پس از اجماع، زنان باید با فامیل‌های مخالفان تماس گرفته و از آنها بخواهند که به صلح روی آورند.
خانم سپوژمی وردک، در اختتامیه برنامه، نقش زن در پروسه صلح را برازنده عنوان کرد و افزود که این زن است که می‌تواند یک تروریست و یا هم یک شخصیت نیک را به جامعه تقدیم کند.
دگرجنرال فضل‌الدین عیار، والی پروان، نیز در این برنامه سخنرانی نمود. وی به نقش کلیدی زنان در تأمین صلح اشاره کرد و از زنان این ولایت خواست که دست به دست هم داده و راه صلح را جست‌وجو کنند تا ولایت پروان در آوردن صلح پیش‌قدم باشد. ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.