شورای عالی صلح تجارب موفق روند صلح نیپال را آموزنده میداند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 21 سنبله باختر
هیئت شورای عالی صلح که تحت ریاست حبیبه سرابی معاون آن شورا جهت کسب آموزش های عملی پیرامون مذاکرات صلح و گفتمان های ملی به جمهوری نیپال رفته است، با معاون رییس جمهور نیپال و وزیر امور خارجه آن کشور طور جداگانه دیدار نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی شورای عالی صلح به آژانس باختر،  در این دیدارها که در دفتر معاونت ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه نیپال برگزار شد، معاون شورای عالی صلح پیرامون روند صلح به مالکیت و رهبری افغانستان روشنی انداخته از میزبانی نیپال برای تشریک تجارب آنها پیرامون موفقیت روند صلح نیپال تشکر نمود.
نندا کیشور پیون معاون رییس جمهوری نیپال ضمن خوش آمدید هیئت افغانی در مورد پیشرفت های روند صلح آن کشور معلومات ارایه نموده از چالشهای جریان مذاکرات به حاضرین معلومات داد.
وی همچنان مذاکرات صلح نیپال که به رهبری مردم آن کشور انجام شد را یک موفقیت عنوان نموده فرمود که صدای مردم باید در هر مرحله مذاکرات شنیده شود. معاون رییس جمهوری نیپال آماده گی کشورش برای همکاری با روند صلح افغانستان را کرد وگفت که هر مطالعه ی در این راستا نیاز باشد، نیپال آماده همکاری میباشد.
همچنان آقا پرادیپ گیاوالا وزیر امور خارجه نیپال جنبه های عملی تسهیلگری و محدود سازی همکاری بین المللی در روند صلح کشورش را طور مفصل بیان نموده از رول زنان نیز در موفقیت روند صلح آن کشور یاد آور شد.
معاون شورای عالی ضمن استقبال از اعلان آماده‌گی نیپال برای همکاری، اضافه نمود که امروز صدای مردم افغانستان به گونه متحد برای دادخواهی صلح بلند شده و ما مکلفیت خود میدانیم تا روند صلح را شفاف به پیش ببریم و مردم افغانستان مالک و رهبر این روند اند. در این روند که ملی و مردمی میباشد، با تمامی اقشار و اصناف مردمی و شخصیتهای ملی و دینی کشور مشورتها صورت گرفته و این نشستهای مشورتی ادامه دارد.
وی در این دیدارها با ارائه معلومات پیرامون پیشرفتهای روند صلح، موضوعات آتش بس اخیر که مدیریت آنرا مردم افغانستان کردند و جریان روند صلح حکومت با حزب اسلامی را نیز به گونه توضیحات داد.
هیئت افغانی همچنان در موارد روند صلح و تفاهم ملی کشورهای ایرلند شمالی، لایبریا و کولمبیا نیز با فعالین و دادخواهان صلح آن کشور ها از جمله خانم لیمه گبووی فعال حقوق‌ زن و دادخواه صلح کشور لایبریا که در سال ۲۰۱۱ جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده است، نیز دیدار و بحثهای آزاد  را انجام داد.
هیئت شورای عالی صلح که در آن فعالین عرصه صلح نیز اشتراک دارند جهت کسب تجارب موفق نیپال از جریان روند صلح آنکشور با گروه ماویست ها که مخالفین نظامی دولت نیپال بودند، با همکاری موسسه آلمانی برگاف به آن کشور سفر نموده اند. نالان

back to top