05 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

کابل باختر/ ۵/ سرطان درمرحله دوم انتخابات کرسی ریاست ولسی جرگه...

برگزاری نمایشگاه  نقاشی و خطاطی

برگزاری نمایشگاه نقاشی و خطاطی

کابل 4 سرطان / باختر به پیشواز از، صدمین سال روز...

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

کابل باختر ۵ سرطان پولیس کابل، شب گذشته در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمداشرف غنی : دستگاه مدیریت محابس باید انسان محور شوند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 21 سنبله
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز کارساختمان شفاخانۀ ۵۰ بستر محبس پلچرخی، ساختمان اداری و څارنوالان و بلاک جدید برای محبوسین را افتتاح کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در ابتدا انجنیران و مسئولین مربوطه، در مورد ساختمان‌های متذکره معلومات داده، گفتند که  ساختمان اداری و څارنوالان در دو طبقه اعمار می‌گردد و دارای ۲۴ اتاق میباشد. همچنان بلاک جدید محبوسین، دارای هشت بال و ۲۵۶ سلول بوده که گنجایش سه هزار محبوس را دارد و در آن سهولت‌های لازم در نظر گرفته شده است.
بعداً رئیس‌جمهور کشور که از سوی شماری از مقام های بلندرتبۀ دولتی همراهی می‌گردید، در مراسمی که بدین مناسب در تالار محبس پل‌چرخی برگزار گردید، اشتراک کرد.
در این مراسم، ابتدا فرید حمیدی لوی څارنوال کشور صحبت کرد و با اشاره به اینکه مسئولیت حکومتِ پاسخگو، رسیدگی به مشکلات تمام اتباع کشور است، گفت که در مطابقت به امکانات دولت، مشکلات زندانیان حل خواهد شد.
وی در مورد فرامین عفو و تخفیف رئیس‌جمهور برای محبوسین و محجوزین معلومات داد و گفت که به مناسبت روز جهانی معلم، شماری از معلمین زندانی که با شرایط فرمان برابر باشند،  از این فرمان مستفید می‌گردند.
حمیدی گفت که روی ترتیب یک طرزالعمل به خاطر رخصتی قانونی محبوسین، کار جریان دارد و قانون برای محبوسین صعب‌العلاج نیز تصویب شده و برای تشخیص مریضان متذکره، یک کمیتۀ بررسی ایجاد گردیده است.
وی افزود که کار بالای اختصاص یک بودجۀ مناسب برای ریاست عمومی محابس نیز جریان دارد و لوی څارنوالی در تلاش است که به خاطر ملاقات اقارب محبوسین، سهولت های بیشتر را ایجاد کند. 
سپس ویس احمد برمک وزیر امور داخله صحبت نموده، گفت وزارت امور داخله مطابق برنامه اصلاحی چهارساله، روی ظرفیت مدیریتی و مسلکی محابس کار می کند و ساختمان محابس ۱۸ ولایت تکمیل شده، در ۵ ولایت کار بالای اعمار تعمیر محابس و همچنان کار تدارکاتی اعمار محبس ۵ ولایت دیگر در کمیسیون تدارکات ملی، جریان دارد.
وی اعمار شفاخانه، تعمیر اداری و بلاک جدید را یک اقدام خوب جهت ایجاد سهولت های بیشتر برای محبوسین و کارمندان زندان پل چرخی خواند.
وزیر داخله افزود که ۴۵ در صد محبوسین در کورس های آموزش سواد ، کمپیوتر و زبان انگلیسی مصروف اند و ۴۰ در صد دیگر آن مصروف آموزش های حرفه یی می باشند.
وی با اشاره به اینکه اصلاحات در ریاست عمومی محابس جریان دارد، گفت که ۲۸۰ تن از کارمندان مدیریت های محابس که در فساد دست داشتند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده اند.
متعاقباً قاری ظفر به نمایندگی از زندانیان صحبت کرد و با تشکر از رفتار نیک مسئولین و محافظین، از توجه رئیس جمهور به محبوسین و اینکه تا اکنون سه بار برای بررسی زندان پلچرخی تشریف آورده است، تشکر کرد.
وی خواست ها و مشکلات محبوسین را در عرصه های مختلف از جمله مشکلات صحی، تخفیف ۷۵ در صدی، تبدیلی شماری از زندانیان به محابس ولایت ها، تراکم زندانیان در اتاق ها و توجه در بخش تخفیف میعاد حبس، بیان نمود.
رئیس جمهور پس از استماع صحبت های آنان، با ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان رویدادهای تروریستی دیروز ولایت ننگرهار، گفت که هدف از اعمار این تعمیرها، آوردن سهولت های بیشتر برای محبوسین می باشد. وی به محبوسین وعده سپرد که دوسیه های شان بررسی مجدد می شود تا عدالت تطبیق گردد.
        رئیس جمهور افزود که در ساحه پل چرخی ۱۲۰۰ جریب زمین موجود است که به یک پارک بزرگ مبدل خواهد شد و همچنان یک منار هم جهت یادبود از تمام شهدا در اینجا اعمار می شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که خواسته های شما مورد بررسی قرار می گیرد و در رابطه به زنان محبوس گفت که بالای دوسیه های آنان تجدید نظر کامل صورت می گیرد و برای رسیدگی به مشکلات زنان زندانی، توجه بیشتر ضرورت است.
رئیس جمهور در خصوص پیشنهاد انتقال شماری از زندانیان به ولایت ها، گفت که انتقال زندانیان به صورت شفاف و از طریق یک میکانیزم واضح صورت گیرد تا حق هیچ محبوسی ضایع نگردد.
محمد اشرف غنی گفت که قضایای محبوسین توسط یک هیات دوباره مورد بررسی قرار گیرد و در مورد زندانیانی که به اعدام محکوم شده اند، یک هیاتی زیر نظر استاد دانش، کار می کند.
وی اضافه کرد که فرامین عفو و تحفیف از سوی رئیس جمهور سر وقت انجام خواهد شد و به وزیر داخله هدایت داد که ریاست ها و مدیریت های محابس از افراد غیر مسلکی تصفیه شود و هیچ کسی حق رشوه و باج گیری را ندارد.
رئیس جمهور با اشاره بر اینکه محبوسین از کورس ها و برنامه های آموزش های فنی و حرفه یی استفادۀ بیشتر نمایند، گفت که از ظرفیت ها و مهارت های محبوسین در اعمار تعمیرهای متذکره با پرداخت معاش استفاده صورت می گیرد.
وی در اخیر سخنانش گفت که دستگاه مدیریتی محابس باید انسان محور شوند و رفتار و برخورد انسانی با زندانیان صورت گیرد.# نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.