24 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهره برداری پنجاه ساختمان آبیاری در پشتون زرغون هرات

بهره برداری پنجاه ساختمان آبیاری در پشتون زرغون هرات

شهرهرات 24 عقرب باختر حدود پنجاه ساختمان آبیاری در ولسوالی پشتون...

هشت طالب مسلح در نورستان کشته شدند

هشت طالب مسلح در نورستان کشته شدند

شهرپارون 24 عقرب باختر هشت هراس افگن درنبرد با نظامیان درولایت...

جلوگیری از وقوع یک انفجار درهرات

جلوگیری از وقوع یک انفجار درهرات

شهرهرات 24 عقرب باختر از وقوع یک انفجار قوی توسط پولیس...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتداکتر عبدالله عبدالله: از تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان با تمام توان حمایت می‌کنیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 21 سنبله
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه صبح امروز در افتتاح دومین همایش «گذار به سوی رفاه: نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری میان هند و افغانستان» اشتراک نمود.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، این همایش که به همکاری اداره کمک‌های توسعه‌ی بین‌المللی ایالات متحده امریکا،‌ اتاق تجارت هند و دیگر نهادهای همکار و تجار افغانستان و هند برگزار گردیده به مدت چهار روز ادامه میابد.
رییس اجراییه در صحبت‌های خود در این نشست از میزبانی هند و سهم نهادهای مختلف به شمول اداره کمک‌های توسعه بین‌المللی ایالات متحده امریکا و سفارت این کشور در کابل و هند تشکر کرد و علاوه کرد که تعداد اشتراک کنندگان در همایش امسال دوبرابر سال قبل افزایش یافته و ابراز امیدواری نمود که مبادلات تجارتی در این نشست افزایش یابد.
رییس اجراییه از حضور شرکت‌ها و نهادهای مختلف در این همایش و حمایت آنان از تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان قدردانی کرد و این را نشان اراده و علاقمندی آنان برای تغییر در افغانستان و منطقه دانست.
رییس اجراییه تجارت و سرمایه‌گذاری را در افغانستان از اولویت‌های حکومت وحدت ملی عنوان کرد و یاد آور شد که حکومت برای سهولت تجارت و دسترسی به خدمات مالی دست به اصلاحات گسترده زده و به صورت فعال به خواست‌ها و تقاضاهای تجار و بخش خصوصی از طریق شورای عالی اقتصادی، کمیته اقتصادی شورای وزیران و کمیته اجرایی بخش خصوصی رسیدگی می‌کند.
رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که افغانستان با تعداد زیادی از کشورها از طریق زمین و هوا وصل است و کالاها و تولیدات خود را به این کشورها صادر می‌کند. رییس اجراییه همچنان تاکید نمود که افغانستان به همکاری‌ها و مبادلات خود در سطح منطقه و فراتر از منطقه ادامه می‌دهد و علاقمند توسعه و گسترش این روابط است.
رییس اجراییه از اهمیت منطقه‌ای و اتصال افغانستان برای تجارت و وصل ساختن آسیای مرکزی با جنوب آسیا گفت و از اشتراک کنندگان و کشورهای منطقه خواست افغانستان را در این راستا همکاری نمایند. رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که افغانستان می‌تواند به عنوان پل ارتباط برای ترانسپورت، ترانزیت و انتقال انرژی عمل نماید.
رییس اجراییه از تاجران و نهادها و سازمان‌ها خواست تا به افغانستان بیایند و تجارت و سرمایه‌گذاری نمایند و وعده سپرد که حکومت از آنان به صورت همه جانبه حمایت می‌کند.
شارژدافیر سفارت امریکا در هند از سخنرانان دیگر این نشست بود. خانم کارلسن مهمانان را خوش آمدید گفت و از دستاوردهای این همایش در سال قبل خبرداد و ابراز امیدواری نمود که امسال مبادلات و معاملات بیشتری میان تجار و بخش خصوصی صورت گیرد و تجار کشورهای مختلف را تشویق نمود تا از این فرصت استفاده نمایند.
وزیر تجارت و صنایع ایالت مهارشترای هند نیز در این نشست صحبت کرد. وی روابط تجارتی میان دو کشور را تاریخی خواند و بر ادامه مبادلات تجارتی برای توسعه و استقرار منطقه تأکید کرد. وی گفت که اقتصاد هند در حال رشد و توسعه است و هند نیازمند تمام کالا و مواد است. به این دلیل وی افزود که تجارکشورهای مختلف به هند توجه دارند و این فرصت مناسبی برای افغانستان است تا فرآوردهای خود را در بازارهای هند عرضه نماید. وی در ادامه صحبت‌های خود خواهان گسترش و توسعه روابط تجارتی افغانستان با ایالت مهارشترا گردید و از نقش و حضور امریکا در این همایش تقدیر کرد.
آقای جان بس سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان سخنران دیگر این نشست بو. وی به نمایندگی از وزیر امورخارجه امریکا، به نمایندگی از اداره کمک‌های توسعه‌بین‌المللی امریکا و حکومت این کشور اشتراک کنندگان را به این همایش خوش آمدید و خیر مقدم گفت. وی در صحبت‌های خود گفت که این نشست بیانگر این است که افغانستان برای تجارت آماده و باز است و رفاه و توسعه در افغانستان از طریق تجارت به دست میاید و این حرکت باعث صلح و ثبات منطقه‌ای می‌گردد. وی در صحبت‌های خود تاکید نمود که کشورش به صلح و ثبات و رفاه در افغانستان متعهد است و به رغم دشواری‌ها و چالش‌های امنیتی زندگی در افغانستان ادامه دارد و زنان و مردان این کشور تجارت می‌کنند.
در پایان نشست افتتاحیه قراردادها و تفاهم‌نامه‌های نیز میان حکومت افغانستان و شرکت‌های مختلف در حوزه معادن و انرژی به امضا رسید.
در این همایش چهار روزه بیش از ۲۱۰۰ تاجر ثبت نام‌کرده‌اند و تجار افغانستان تولیدات خود را در نمایشگاهی که به این مناسبت ترتیب گردیده است به نمایش می‌گذارند. در نخستین همایش گذار به سوی توسعه که سال قبل در دهلی برگزار گردیده بود تجار افغانستان با تجار هند و سایرکشورها مبادلات تجارتی و تفاهم‌نامه‌های بالغ بر بیش‌تر از ۲۴۰ ملیون دالر را به امضا رسانیدند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.