04 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

منظوری هفده پروژه از سوی کمیسیون تدارکات ملی

منظوری هفده پروژه از سوی کمیسیون تدارکات ملی

کابل باختر 3 سرطان جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمد...

یک افسر پولیس در بدخشان به شهادت رسید

یک افسر پولیس در بدخشان به شهادت رسید

فیض آباد 3 سرطان باختر قومندان قطعه ریزرف قومندانی امنیه بدخشان،...

کشت زعفران درولایت سرپل افزایش یافته است

کشت زعفران درولایت سرپل افزایش یافته است

سرپل / باختر/ ۳/ سرطان اداره زراعت ولایت سرپل امسال ده...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتسرنخ کلافه شهادت مرد جهاد هنوز هم درهاله ای از ابهام پیچیده مانده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 26/ سنبله
هفت سال از شهادت مرد جهاد و فرهنگ جمهوری اسلامی افغاسنتان می گذرد.
درست هفت سال از شهادت استاد برهان الدین ربانی شهید راه صلح افغانستان می گذرد اما تاهنوز سرنخ کلافه شهادت این مرد بزرگ درهاله از ابهام پیچیده مانده است.
به هر صورت او دربرابر منزلش دراثر انفجار انتحاری به شهادت رسید و به عنوان شهید راه صلح افغانستان ملقب گردید.
دراین نوشتار مختصر فرصت بحث پیرامون کارنامه های جهادی فرهنگی شهید صلح افغانستان میسر نیست اما آنچه دراین نبشتار مورد درنگ است شهادت استاد بزرگ میباشد.
زیرا او زمانی شهید گردید که دست  وآستین برای آشتی ملی درکشور برزده بود و میخواست با استفاده از تجارب جهاد و بهره از علوم اسلامی مردم افغانستان را از جنگ طولانی نجات بدهد و به ساحل صلح میرساند.
تبحر درعلوم اسلامی و شناخت دقیق از عوامل و انگیزه های جنگ تحمیلی و اینکه ریشه اصلی بحران افغانستان درکجاست از مسایلی اند که برآن محیط مسلط بود دشمن می دانست که موجودیت چنین شخصیت کار دان درکرسی شورای عالی صلح افغانستان سرانجام سرنخ گم شده در کلاف را می یابد و آنگاه مردم افغانستان را بدور محور صلح بسیج میسازد.
به این دلیل با تزویر و ترفند درپی آن شد تا مردم این کشور را از تفکرات سیاسی و اجتماعی شهید راه صلح افغانستان بی بهره سازد و چنین نیز کرد.
استاد ربانی میدانست که جنگ درافغانستان ابعاد پیچیده دارد . او میدانست که عواملی داخلی ، منطقه یی و فرامنطقه یی درجنگ افغانستان دخیل است .
او با تعهد این که صلح ضرورت مردم افغانستان است به مسند شورای عالی صلح تکیه کرد تا آهسته – آهسته گروه های بیزار از جنگ را وارد بدنه یی دولت سازد و به اینگونه بخش مشکل را درحل مشکل بسیج کند.
استاد از افراط گرایی نفرت داشت و هرگز خواهان پاسخ افراط به افراط نبود ، او حلیم ، صبور ، بردبار بود و با خضوع درراه باریک مگر پراز سنگلاخ صلح گام نهاد تا مگر با محک خرد و جامعه شناسی دقیق درتعاون با مردم یک – یک از سنگ ها را از مسیر صلح دور کند وسرانجام راه باریک صلح را به جاده یی قابل عبور به هر مخالف سیاسی مبدل سازد .
استاد دارای این توانایی ها بود مگر آنانی که در جنگ افغانستان و نا آرامی این ملت بهره میگیرند نگذاشتند خانه یی صلح افغانستان بدست این بزرگ مرد ساخته شود.
روی همین دلایل موجز بود که انتحاری ساختند درلباس قاصد صلح و اورا  فرستادند تا بزرگ مرد جهاد ، سیاست و فرهنگ مردم افغانستان  رابه شهادت برساند.
استاد درراه تحقق آرمان ملی مردم افغانستان جام شهادت نوشید روح استاد و شهدای راه آزادی ،صلح و استقلال افغانستان شاد باد.
ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.