29 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوعضو کلیدی گروه طالبان از شهر جلال آباد بازداشت شدند

کابل باختر/ ۲۹/ ثور دو عضو کلیدی گروه طالابن شب گذشته...

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ ۲۹/ ثور شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که...

اخبارکوتاه از دنیای فوتبال

کابل باختر/ ۲۹/ ثور به گزارش رسانه ها ، بوگ با...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتهند بورسیه های تحصیلی برای افغانستان را پنج سال تمدید کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 29 سنبله
در جریان سفر محمد اشرف غنی  رئیس جمهور کشوربه هندوستان، روی همکاری ها  در زمینه مسائل امنیتی، اقتصادی و اجتماعی توافق شد، از جمله هند در ساختن بند شاه توت  ، اعطای 1000 بس  افغانستان را کمک و بورسیه های تحصیلی  افغانان را 5 سال دیگر تمدید می کند.
محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز در قصر حیدرآباد دهلی از سوی نریندرا مودی صدراعظم هند استقبال شد.
نریندرا مودی صدراعظم هند در جریان دیدارش با رئیس جمهور افغانستان گفت که به زودی وزیر خارجه هند به افغانستان سفر خواهد کرد و در دیدار با مقامات این کشور، در خصوص روابط استراتیژیک میان هند و افغانستان بحث و تبادل نظر خواهند نمود.
رئیس جمهور افغانستان و صدراعظم هند روی "همکاری های دوجانبه و مبارزه مشترک با تروریزم" گفتگو کردند.
یکی از موضوعات مورد بحث رئیس جمهور افغانستان و صدراعظم هند توسعه دهلیز هوایی میان افغانستان و هند که قرار است پروازهایش افزایش یافته و در میدان های هوایی دو کشور گسترش یابد،از جمله پروازهای هرات-امرتسر به زودی آغاز می شود و سپس به دیگر شهرهای دو کشور نیز توسعه می یابد. با این دهلیز هوایی سطح تجارت میان دو کشور به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان "سران دو کشور روی توسعه همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقه یی، انکشاف دهلیز هوایی، تحصیلات عالی، حرفه ای، آنلاین و همچنان روی سرمایه‌ گذاری مشترک بالای سکتورهای مختلف افغانستان" بحث و تبادل نظر کردند.
از این جمله هند اعلام آمادگی کرده که در این زمینه ها به افغانستان کمک های مالی و تخنیکی فراهم کند:   عمار بند آبگردان شاه‌ توت ، ساخت کانال‌ها و واترپمپ های آبی،  رشد تولید انرژی خورشیدی،  تطبیق ۱۶۰ پروژه روستایی، کمک به بهبود سیستم ترانسپورتی،اهدای ۱۰۰۰ عراده ملی بس‌ جدید،  ترمیم ۳۵۰ عراده ملی ‌بس شهری و  پروسس مواد غذایی تولید شده در افغانستان.
در این دیدار قرار شد که تیم های تخنیکی دو کشور علاوه بر این موارد، روی پروسس سنگ‌ های قیمتی و صادرات و تولید دوا در افغانستان نیز هرچه زودتر کار عملی را آغاز کنند.
صدراعظم هندوستان همچنان به رئیس جمهور افغانستان گفت که "برنامه همکاری در قسمت بورسیه‌ های تحصیلی با افغانستان تا پنج سال دیگر نیز تمدید گردیده است". او گفت در این مدت مامورین حکومتی افغان نیز در عرصه مهارت‌ های مختلف از سوی هندوستان آموزش خواهند یافت.
رئیس جمهور افغانستان از نمایشگاه مشترک تجار و سرمایه گذاران دو کشور نیز در ممبئی تقدیر کرد و آن را برای اقتصاد دو کشور مهم خواند. وی با اشاره به تلاش های هندوستان در افغانستان گفت که حالا رفاه بیشتری در زندگی افغان ها به میان آمده است.
در اعلامیه ارگ همچنان آمده که "رئیس جمهور به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان به‌ خاطر زیان‌ های وارد شده بر اثر سیلاب‌ها به مردم هند، ابراز غمشریکی کرد".خلیل

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.