30 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کابل باختر 29 ثور منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

کابل باختر 29 ثور مشرانوجرگه شورای ملی، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات...

فعالیت بانک خصوصی آرین  متوقف شد

فعالیت بانک خصوصی آرین متوقف شد

کابل باختر 29 ثور فعالیت بانک خصوصی آرین در افغانستان متوقف...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتترکمنستان از مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت می‌کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 16 عقرب باختر
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور با رشید مرادف وزیر امور خارجه ترکمنستان امروز در قصر سپیدار دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر،  در این دیدار رییس اجراییه کشور تشریف آوری مرادف را به افغانستان خیرمقدم گفت و ترکمنستان را از دوستان و متحدان نزدیک افغانستان خواند. رییس اجراییه روابط میان دو کشور را نیک و حسنه دانسته و خواهان تحکیم و گسترش هرچه بیش‌تر روابط میان دو کشور گردید.
مرادف با تشکر از استقبال رییس اجراییه و حکومت افغانستان احترامات رییس جمهور ترکمنستان را خدمت رییس اجراییه وسیله گردید و افغانستان را از متحدان نزدیک ترکمنستان خواند.
در این نشست رییس اجراییه‌ کشور از برگزاری موفقانه‌ انتخابات پارلمانی و از آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان گفت.
رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود در باره‌یمذاکرات صلح سخن گفت و از تلاش‌های کشورهای دوست برای تأمین صلح قدردانی کرد. رییس اجراییه در صحبت‌های خود تاکید نمود که تلاش‌های صلح باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.
رییس اجراییه در باره وضعیت امنیتی در کشور گفت: جنگ و حملات تروریست‌ها در بخش‌های مختلف کشور ادامه دارد و نیروهای مسلح افغانستان به دفاع از کشور و سرکوب دهشت‌افگنان ادامه می‌دهند.
رییس اجراییه همچنان در صحبت‌های خود افزود: دهشت‌افگنان تهدید جدی برای صلح و امنیت منطقه و جهان به شما می‌روند و باید برای مهارکردن آن در همکاری بایکدیگر تلاش نماییم.
رییس اجراییه از میزبانی کمیسیون بین‌الحکومتی توسط حکومت ترکمنستان و تصمیم‌هایی به دست آمده در این نشست استقبال کرد و از تلاش‌های ترکمنستان در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های روند قلب آسیا و عملی شدن برنامه تاپی قدردانی کرد.
رییس اجراییه‌ کشور در بخش دیگر از صحبت‌های خود علاوه نمود که افغانستان خواهان توجه ترکمنستان در مورد تأسیس بندر مشترک میان بادغیس و ترکمنستان می‌باشد.
مرادف با تشکر از رییس اجراییه برگزاری موفقانه‌ انتخابات پارلمانی در افغانستان را به حکومت و مردم افغانستان تبریک گفت و ابراز امیدواری نمود که انتخابات ریاست جمهوری نیز موفقانه در افغانستان برگزار گردد.
مرادف در بخش دیگر از صحبت‌های خود علاوه نمود که افغانستان و ترکمنستان مشترکات تاریخی-فرهنگی فراوان دارند و در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر همکاری می‌نمایند. مرادف با اشاره به اهمیت استراتیژیک افغانستان گفت که این کشور آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی وصل می‌کند و می‌تواند زمینه‌ی اتصال منطقه‌ای را فراهم سازد.
مرادف نیز دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی را تهدید مشترک منطقه‌ای برای صلح و رفاه خواند و از همکاری کشورش در راستای تحقق صلح اطمینان داد.
مرادف تاکید نمود که کشورش آماده است میزبان نشست‌های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان باشد اما اصل رهبری و مالکیت این نشست‌ها توسط افغانستان را به رسمیت می‌شناسد.
مرادف از کار عملی حکومت ترکمنستان برای عملی شدن برنامه تاپی،‌ تمدید ده کیلومتر خط آهن در بندر آقینه، اعمار یک باب مسجد جامع در مسیر خط آهن و تمدید خط برق به مناطق سرحدی و همجوار ترکمنستان خبرداد.
مرادف همچنان در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که در صورت ممکن و توافق افغانستان کشورش آماده است برای صادرکردن گاز به افغانستان از لوله‌هایی که در زمان اتحاد شوروی از افغانستان به شوری تمدید شده بود استفاده نماید.      احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.