03 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی  وارد چین شد

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی وارد چین شد

بیجنگ – دی دان – 2 حوت – باختر محمد بن...

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

دهلی جدید -ایرنا- 2 حوت – ّباختر سازمان های اطلاعاتی و...

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

شهرپارون 2 حوت باختر شش هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

Youtube Player

khantry design

اعلاناترییس اجراییه در دانشگاه ساینس پوه‌فرانسه در پاریس: افغانستان در مسیر توسعه و ترقی به پیش می‌رود و گزینه‌ای برگشت به عقب دیگر مطرح نیست

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 30 عقرب
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور دیروزبرای سخنرانی و بحث به دانشگاه ساینس پوه پاریس رفت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر: انریکو لتّا نخست وزیر پیشین ایتالیا و رییس دانشگاه ساینس پوه و پروفیسور برتراند بدیع از رییس اجراییه و هیئت همراه ایشان استقبال کردند و تشریف آوری آنان را به دانشگاه ساینس پوه خوش آمدید و خیر مقدم گفتند. رییس دانشگاه در صحبت‌های خود رییس اجراییه کشور را به معرفی گرفت و با اشاره به وضعیت سیاسی، انتخابات و مذاکرات سیاسی در افغانستان بر اهمیت این کشور برای جهان و فرانسه تاکید کرد.
رییس اجراییه صحبت‌های خود را به عنوان «ترقی، چالش‌ها و دشوارهای امروزین افغانستان» برای استادان، دانشجویان و اشتراک کنندگان ایراد کرد.
رییس اجراییه صحبت‌های خود را با پراختن به پیشینه‌ی تاریخی تحولات چهاردهه‌ی اخیر افغانستان آغاز کرد و گفت: افغانستان در چهاردهه‌ي‌اخیر شاهد تحولات عمده و بنیادین بوده است. تجاوز اتحاد شوروی بر افغانستان آغاز این تحولات دگرگون کننده به شمار می‌رود. بعد از آن ما شاهد شکل‌گیری حرکت طالبان و جریان‌های دهشت‌افگن چون القاعده در افغانستان بودیم. رییس اجراییه در صحبت‌های خود به تلاش‌های جریان مقاومت ملی برای برخورد با این مشکلات اشاره کرد و از سفر قهرمان ملی شهید احمدشاه مسعود به فرانسه و اروپا یادآور شد. رییس اجراییه گفت: احمدشاه مسعود در سفر خود به اروپا از خطر دهشت‌افگنی برای جهان در افغانستان خبرداد و تاکید نمود که باید جهان در همکاری با افغانستان با این مشکل مقابله نماید.
رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت: بعد از حملات دهشت‌افگنانه‌ی القاعده و طالبان در ۱۱ سبتامبر ۲۰۰۱ بالای ایالات متحده، وضعیت در افغانستان و منطقه به صورت بنیادین تغییر کرد. بعد از شکست طالبان افغانستان صفحه‌جدیدی را گشود و با اتخاذ قانون اساسی جدید و کمک جامعه جهانی به شمول فرانسه وضعیت در افغانستان تغییر کرده و جامعه شاهد تحولات مثبت در تمام عرصه‌ها می‌باشد.
رییس اجراییه از تغییرات مثبت در بخش اقتصادی، آزادی بیان، معارف، نهادسازی و پیش‌رفت در بخش حقوق زنان به عنوان نمونه‌هایی از این تحول ها یادکرد.
داکتر عبدالله عبدالله  در بخش دیگر از صحبت‌های خود علاوه نمود که مردم افغانستان به مردم‌سالاری متعهد و پابند اند و این روند با حمایت مردم ادامه میابد. رییس اجراییه از برگزاری موفقانه انتخابات پارلمانی به عنوان گامی در راه تقویت مردم‌سالاری یاد کرد و گفت که آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد.
رییس اجراییه با اشاره به مذاکرات صلح در افغانستان گفت: حکومت و مردم افغانستان از صلح حمایت می‌کنند و تلاش‌ها برای برقراری صلح افزایش یافته اما تا اکنون طالبان به این تلاش‌ها و خواست‌ها پاسخ مثبت نداده‌اند.
رییس اجراییه در مورد مبارزه با دهشت‌افگنی تاکید نمود که دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی یکی از مشکلات جدی افغانستان و جامعه جهانی است و مقابله با این پدیده نیازمند طرح‌های درازمدت و همکاری‌های مشترک میان افغانستان و جامعه جهانی می‌باشد.
رییس اجراییه همچنان علاوه نمود که از حضور در میان دانشجویان در دانشگاه ساینس پوه و بحث روی قضایای افغانستان و جهان خرسند است و از نقش این دانشگاه در عرصه‌های مختلف علمی به قدردانی یاد کرد.
رییس اجراییه همچنان از موجودیت چالش‌ها و تغییر طبیعت و نوعیت این چالش‌ها در دوره‌های مختلف نام برد. رییس اجراییه از تغییر اقلیم، افراط‌گرایی و خشونت علیه زنان به مثابه برخی از این چالش‌ها در مقیاس جهانی یاد کرد و خواهان همکاری مشترک برای مقابله با این چالش‌ها گردید.
رییس اجراییه در بخش پرسش‌ها و پاسخ‌ها که توسط پروفیسور برتراند بدیع یکی از دانشمندان به نام فرانسوی مدیریت می‌گردید به سوال‌های دانشجویان گوش داد و در یک فضای صمیمی به این پرسش‌ها پاسخ داد. رییس اجراییه از تلاش‌های دانشجویان افغانستان در این دانشگاه تقدیر نمود و خواهان اتحاد و وحدت آنان و کار برای یک افغانستان پیش‌رفته و مترقی گردید. ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.