09 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بازداشت سه تن درپیوند به قاچاق جنگ افزار در ننگرهار

کابل/۸حوت/باختر سه تن شب گذشته در پیوند به قاچاق یک محموله...

کشور های منطقه فقط ختم مداخله پاکستان در افغانستان را می خواهند

کابل/ ۸ حوت/ باختر یک دیپلمات امریکایی می گوید توافقنامۀ صلح...

محمد اشرف غنی رییس جمهوری حکم ۹ ماده یی را در مورد نهال شانی صادر کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری حکم ۹ ماده یی را در مورد نهال شانی صادر کرد

کابل/۸حوت/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با رعایت مادۀ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

معینیت عرفان اسلامی و انسجام امور اماکن دینی ایجاد شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر24 جدی
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان امروز در گردهمایی روحانیون اهل تصوف و عرفان کشور، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر ، در این گردهمایی که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار شد، رئیس‌جمهور در خصوص نقش عرفان در جامعه صحبت کرده، گفت که هرسه زبان ملی کشور، به صورت  عمیقً از تصوف و عرفان متاثر هستند، کلام در فرهنگ و عقاید اسلامی ما نقش عظیم دارد و اولین تمدنی که کلام را به کمال رسانید، تمدن اسلامی بود.
رئیس‌جمهور در خصوص شناخت انسان و کاینات، گفت که دین مبین اسلام، دین شناخت کاینات است و تمام رمز کائنات در قرآن شریف و طریقه های عرفانی و شرعی ماست.
وی افزود: ضرورت واضح این است که ما باید انسان را به حیث یک مخلوق بشناسیم و ارتباط انسان با انسان را عمیقاً درک کنیم.
رئیس‌جمهور غنی با تاکید بر اینکه در میان شریعت و طریقت هیچ گونه تضاد وجود ندارد، گفت که طریقت و شریعت با همدیگر وابسته هستند و این‌ها، راه معرفت و حقیقت را باز می‌کنند.
محمداشرف غنی خاطرنشان کرد که طریقت را بیرونی‌ها تشریح کرده نمی‌توانند، توقع از عرفا و صوفیان این است که طریقت را به زبان خود مان بیان و تشریح نمایند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه طریقت در جامعه ما وسیلۀ وصل است ، نه فصل، گفت که طریقت به زبان، به قوم، به منطقه، ولایت و کشور محدود نیست، بل طریقت همانطوری که کاینات را تشریح می کند، انسان ها را با هم وصل کرده است.
وی افزود : ما امروز به‌ هدف وصل آمده ایم، وصل جامعۀ ما و وصل اساسی ما.
رئیس‌جمهور یکی از دلایل افراطیت امروز را، بیگانه‌شدن از اصل دانست و گفت: ما باید خود را بشناسیم و تا زمانی که ما خود را نشناسیم، تاریخ و تمدن اسلامی خود را شناخته نمی‌توانیم.
رئیس‌جمهور کشور گفت که هیچ‌گاهی طریقه های صوفیه به زندگی پشت نکرده است. کسانی که فکر می کنند تصوف انزوا است، اشتباه می‌کنند.
رئیس‌جمهور با تاکید گفت :سرمایۀ معنوی این کشور را نباید دست کم گیرند، بیگانگان همیشه سرمایۀ معنوی ما را به اشتباه گرفته اند، اما این سرمایه معنوی بوده که همواره سبب نجات ما شده است.
رئیس‌جمهور از روحانیون خواست تا وظایف معینیت جدید عرفان اسلامی و انسجام امور اماکن دینی را تعیین نمایند و با یک فهرست واضح بیایند تا مسولان آن، از میان اشخاص واجد شرایط انتصاب شوند.
رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، گفت که سال آینده برعلاوۀ تجلیل از صدمین سالروز استراداد استقلال کشور، هزارمین سالگرد ادبیات دری نیز تجلیل می‌شود و در این بخش متون عمدۀ صوفیه به چاپ خواهد رسید. وی افزود که برای بهترین کتاب‌ها و مقا له های  تحقیقی در مورد تاریخ تصوف، جایزه علمی داده می‌شود.
وی همچنان گفت که در  شبکه  دوم تلویزیون ملی یک بخشی برای روحانیون اهل تصوف و عرفان کشور اختصاص داده خواهد شد و در شناسایی و ترمیم خانقاهای تاریخی و عمده، اقدام می‌کنیم.
در این گردهمایی، شیخ مولوی بشیراحمد نثار نقشبندی در مورد موقف سیاسی عرفا در طول تاریخ صحبت کردو گفت که وظیفۀ  ای مشایخ و پیروان طریقت، دعوت خلق به سوی حق است و عرفا همیشه مصلحان جامعه بوده اند.
لطف‌الله حق‌پرست در مورد نقش تصوف در تفکر و اندیشه فرد در اصلاح جامعه صحبت نمود و از تدویر این گردهمایی که پیروان چهار طریقۀ قادریه، چشتیه، نقشبندیه و سهروردیه در آن حضور دارند، تشکر کرد. 
همچنان مولوی مفتی سیدمحمد بلال سفیر، استاد حیدر حمید و مفتی عبدالرحمن رحمانی در مورد تصوف و نقش آن در جامعۀ اسلامی و مشکلات و چالش‌ها فراراه علما و روحانیون اهل تصوف و عرفان کشور صحبت کردند. 
در این گردهمایی، حکم رئیس‌جمهور در مورد ایجاد معینیت عرفان اسلامی و انسجام امور اماکن دینی در وزارت ارشاد، حج و اوقاف توسط استاد اسدالله غضنفر مشاور فرهنگی ریاست‌جمهوری نیز قرائت شد. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.