13 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفتادموردجدید ویروس کرونا درپکتیا به ثبت رسید

هفتادموردجدید ویروس کرونا درپکتیا به ثبت رسید

گردیز 13 جوزا باختر ریاست صحت عامۀ پکتیا امروزازهفتاد واقعۀ جدید...

آتش سوزی یی درمزارشریف رخ داد

آتش سوزی یی درمزارشریف رخ داد

مزارشریف/ 13 جوزا /باختر آتش سوزی یی چاشت امروز درحمۀ شهر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

داکتر عبدالله عبدالله در جلسۀ شورای وزیران: مسوولان دولتی ارائۀ خدمت به مردم را اولویت قرار دهند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 24 جدی باختر
جلسۀ شورای وزیران امروزبه ریاست داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی، برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر ، رییس اجرائیه کشور در سخنان مقدماتی خویش، از بارند‌گی‌های اخیر در کابل و ولایات ابراز خرسندی کرد و گفت : امیدواریم در سال پیش‌رو، مشکل خشکسالی کاهش یابد. داکتر عبدالله عبدالله افزود که در فصل سرما، رسید‌گی به وضعیت بی‌جاشد‌گان داخلی و بازگشت‌کنندگان اولویت اصلی است.
ریس اجرائیه در بخشی از صحبت‌هایش به قضایای سیاسی در کشور اشاره کرد و گفت که گاهی تأخیر در برگزاری انتخابات را به صلح نسبت می‌دهند؛ درحالی‌که انتخابات به دلایل تخنیکی به تأخیررو به رو شد.
داکتر عبدالله عبدالله، از مشکلات تخنیکی در کمیسیون انتقاد کرد و گفت که پس از سه ماه هنوز نتایج انتخابات پارلمانی اعلام نشده است. داکتر عبدالله عبدالله با اشاره به کشاله‌دارشدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 1393، به نقل از یکی از دوستانش گفت که اگر نفوس افغانستان به اندازۀ چین بود، نتایج انتخابات تا قیامت اعلام نمی‌شد!
رییس اجرائیه ابراز امیدواری کرد که پارلمان آینده در راستای تحکیم حاکمیت قانون، یک قدم به جلو باشد.
داکتر عبدالله عبدالله، از مسوولان دولتی خواست که مسایل حکومت‌داری را از سیاست‌های روزمره جدا نگهدارند و ارائۀ خدمات به مردم را اولویت قرار دهند.
رییس اجرائیه کشور، از اقدامات اخیر سرپرستان وزارت داخله و دفاع استقبال کرد و خواستار توجه به تجهیز ادارۀ اطفاییه شد.
در ادامه، رهبری وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی، دربارۀ اوضاع امنیتی و مقابله با دشمن در نقاط مختلف کشور، گزارش مفصل ارائه کردند.
امرالله صالح، سرپرست وزیر امور داخله، ضمن گزارش دربارۀ اوضاع امنیتی ولایات بغلان، غور، سرپل، بلخ، فراه و کابل، گفت که اقدامات عملی برای بهبود وضعیت در این ولایات روی دست گرفته شده است.
سرپرست وزیر داخله گفت : در کابل، پیش از عملیات علیه باندهای مجرمان، هرم جرم را تثبیت کرده‌ایم. هرم جرم 1136 نفری است که کوچکترین‌شان 6 میل سلاح و بزرگترین‌شان 150 میل سلاح دارند. حدود 200-250 نفر اختطاف‌گر و قاتل وجود دارند که به شکل باندهایی در مناطق مختلف فعالیت می‌کنند.
وزیر امور داخله از کاهش چشمگیر حوادث جنایی در پایتخت سخن زد و گفت که دیشب در کابل سه مورد جنایی داشتیم؛ درحالی‌که در گذشته، میزان جرایم بالاتر از دو صد مورد بوده است.
امرالله صالح گفت که بزرگترین رنج من این است که شماری از کودکان در اختیار اختطاف‌چیان قرار دارند. دیروز پدر یک کودک اختطاف‌شده، گوش پسرش را آورده بود که اختطاف‌چیان بریده بودند و به خانواده‌اش فرستادند. وزیر داخله تعهد سپرد که با استفاده از تجارب گذشته، اختطاف را به صفر کاهش خواهد داد.
سپس، معاون وزارت دفاع ملی، گفت که در هفتۀ پیش رو، 392 تن از دشمنان کشور در عملیات نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و بالاتر از 200 تن دیگر زخمی و یا اسیر گردیده‌اند.
رییس اجرائیه، از اقدامات نهادهای امنیتی قدردانی کرد و گفت که دفاتر پولیس باید به مکان‌ مورد اعتماد و پشتوانۀ مردم تبدیل شود. رییس اجرائیه، به مسوولان امنیتی هدایت داد که به وضعیت امنیتی ولایات سرپل، غور و فراه رسید‌گی نمایند.
در ادامه، انجنیر محمدخان و استاد محمد محقق، معاونان ریاست اجرائیه، با ستایش از اقدامات نهادهای امنیتی، خواستار توجه به راه‌اندازی عمیات در ولایت بلخ، سمنگان و شماری از مناطق دیگر شدند و از این‌که کارهایی در زمینۀ تغییر چهرۀ کابل صورت گرفته، ابراز خرسندی کردند.
طبق دستور کار مجلس، وزارت داخله، دربارۀ رسیده‌گی عاجل به حادثات آتش‌سوزی و تجهیز ریاست عمومی ضد حوادث به جلسه گزارش داد. سرپرست وزارت داخله گفت که ریاست اطفاییه برعکس باور همگان، از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است. اما وجود ساختمان‌های غیرقانونی، در مواقع اضطرار، کار ریاست اطفاییه را دشوار گردانیده است.
رییس اجرائیه کشور به وزیر امور داخله هدایت داد که یک سلسله اقدامات عملی و کوتاه‌مدت را برای بهبود کار اطفاییه و کیفیت کار روی دست گیرند. زیرا، اقدامات طولانی‌مدت، نیازمند کار مشترک شاروالی، وزارت شهرسازی و اراضی و دیگر نهادها می‌باشد.
سپس، انجنیر محمدخان، معاون اول ریاست اجرائیه، طبق فیصلۀ جلسۀ پیشین شورای وزیران، پیرامون مشکلات و پیشنهادات سکتور انرژی قابل تجدید گزارش ارائه کرد.
در ادامه، وزارت مالیه، گزارش عواید ملی طی سال 1397 را به جلسه ارائه کرد که بر بنیاد آن 189 میلیارد عواید جمع شده است و هدف تعیین شده 109 میلیارد افغانی بود.
طبق دستور کار مجلس، وزیر اقتصاد در رابطه به طرح رسیده‌گی به مشکلات خشکسالی و شامل‌سازی آن در برنامه‌های انکشافی وزارت‌ها و ادارات دولتی گزارش داد.
وزیر اقتصاد گفت که اقلیم رو به گرم‌شدن است و افغانستان بیشتر در معرض خشکسالی قرار گرفته است. اثرات خشکسالی مشهود است، آب‌های زیرزمینی پایین رفته است و آب‌ کابل 30 درصد کاهش یافته است. 5 میلیون مواشی در معرض خطر قرار دارد و تولید گندم للمی به نصف کاهش یافته است. وزارت اقتصاد از پروژه‌هایی‌که در راستای مقابله با پیامدهای خشکسالی روی دست گرفته شده است ، نام برد و پیشنهادهایی را نیز ارائه کرد.
طبق دستور کار مجلس، وزارت اطلاعات و فرهنگ دربارۀ انتقال زمین ملکیت مطبعه آریانا به تصدی مطبعۀ معارف گزارش داد. اعضای جلسه فیصله کردند که تا دریافت راه‌حل دایمی، تفاهم‌نامه‌یی میان وزارت‌های مربوط به امضا برسد و مطبعۀ آریانا طبق قرارداد به طور کرایه به وزارت معارف سپرده شود.
طبق آجندا، وزارت مخابرات و تکنالوژی و معلوماتی، طرح توسعۀ شبکۀ فایبر نوری در افغانستان را به جلسه ارائ ه کرد. طبق گزارش تا کنون4700 کیلومتر شبکۀ فایبرنوری در 25 ولایت کشور وصل شده و این شبکه‌ به کشورهای همسایه هم پیوند خورده است.
وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، به منظور بهبود و هماهنگی بیشتر میان نهادهای مسوول در کار شبکۀ فایبر نوری، یک سلسله پیشنهادهای مشخص را به جلسه ارائه کرد. رییس اجرائیه کشور با سپاس‌گزاری از کار وزارت مخابرات به منظور بهبود در کارها و انجام سریع تعهدات، خواستار تشکیل جلسه‌یی با حضور ادارۀ اترای وزارت مخابرات، شرکت برشنا و وزارت مالیه شد.
رییس اجرائیه کشور از وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی خواست که کارها را در راستای وصل‌کردن 9 ولایت دیگر به فایبر نوری تسریع بخشد. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.