اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به‌درگذشت پروفیسور حضرت صبغت‌الله مجددی، نخستین رییس دولت اسلامی افغانستان و از رهبران برجستۀ جهادی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/باختر/23 دلو
از خداوندیم و به سوی خداوند بر می‌گردیم
از خبر درگذشت پروفیسور حضرت صبغت‌الله مجددی، شخصیت روحانی، رهبر معظم جهادی و نخستین رییس دولت اسلامی افغانستان، سخت متأثرشده‌ایم.
پروفیسور صبغت‌الله مجددی، شب گذشته به عمر 93 سالگی داعی اجل را لبیک گفت و به ابدیت پیوست.
پروفیسور مجددی، شخصیت اندیشمند، مجاهد عالم و روحانی‌ هدایت‌گر و مرشد بود. مرحوم مجددی نقش اثرگذار در شروع جهاد مقدس مردم افغانستان بر ضد تجاوز شوروی پیشین، پیروزی مجاهدین و برپایی دولت اسلامی داشت. وی از شخصیت‌های برجسته و تأثیرگذار در تاریخ معاصر افغانستان به‌ویژه 5 دهۀ پسین بود. جناب حضرت صاحب، همواره خواهان افغانستان آزاد، مستقل و یکپارچه بود و هرگز شکار دسایس و توطیه‌ها در دوره‌های جهاد و پس از آن نشد. مرحوم حضرت صبغت‌الله مجددی در اساس‌گذاری نظام پساطالبانی، نقش ویژه داشت و در موقعیت‌های مختلف به ویژه ریاست لویه جرگۀ اضطراری، ریاست جرگه‌های مشورتی و ریاست مجلس سنا خدمت‌گزاری کرد. در هفده سال پسین در مقاطع مختلف، از نزدیک با جناب حضرت مجددی در موارد مختلف به مشوره پرداختیم و مشوره‌ها و دیدگاه‌های وی را دربارۀ مسایل کلان ملی گرفته‌ایم.
بدون شک، درگذشت حضرت صبغت‌الله مجددی ضایعه  بزرگ برای ملت افغانستان و به‌ویژه مجاهدین می‌باشد. بدین وسیله، مراتب تسلیت عمیق خویش را به‌خاطر رحلت پروفیسور مجددی به‌خانوادۀ ‌شان و مردم مجاهد و آزادۀ افغانستان ابراز می‌داریم . نالان .

back to top