04 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد فهیم هاشمی به حیث سرپرست وزارت مخابرات موظف شد

محمد فهیم هاشمی به حیث سرپرست وزارت مخابرات موظف شد

کابل 4 جوزا باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلام افغانستان...

رییس جمهوری، محمد فهیم هاشمی را به حیث نامزد وزیرمخابرات تعیین کرد

رییس جمهوری، محمد فهیم هاشمی را به حیث نامزد وزیرمخابرات تعیین کرد

کابل 4 جوزا باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

درانفجاری در کویته چهار تن کشته شدند

درانفجاری در کویته چهار تن کشته شدند

کویته – دی دان – 4 جوزا – باختر در انفجاری...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتسرمنشی ناتو٬ افغانستان همچنان یک اولویت است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   ۲۷    دلو
سرمنشی ناتو تاکید دارد  که مأموریت در افغانستان هنوزهم یک اولویت ناتو است
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در این باره گفت: اوضاع در افغانستان هنوز هم دشوار مانده است اما ما یک روند جاری صلح را در آن کشور شاهد هستیم. مأموریت پشتیبانی قاطع ما برای آموزش، مشوره‌ دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دارد تا این نیروها با هراس‌افگنی بجنگند و شرایط برای صلح فراهم شود.
او این سخنان را بعد از نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو که به روز های چهارشنبه و پنجشنبه در شهر بروکسل برگزار شد، بیان کرد .
او در یک پیام واضح برای طالبان گفت: طالبان باید بدانند که از راه جنگ پیروز نخواهند شد. گفت ‌وگو تنها گزینه برای حل بحران افغانستان است ٬پیام اصلی امروز این است که ما  به مأموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان متعهد هستیم چرا که ما در آن‌جا برای پیکار با هراس افگنی هستیم و برای این هستیم تا شرایط برای یک توافق صلح به میان آید. ما این پیام روشن را به طالبان می‌رسانیم که در میدان‌های جنگ پیروز نخواهند شد؛ ما نمی‌دانیم که یک توافق صلح به میان خواهد آمد یا خیر، اما یگانه گزینه راه حل سیاسی است.
ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو گفت که ناتو از همه تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کند، اما هرگونه توافقات صلح با طالبان بدون شامل بودن حکومت افغانستان را رد کرد.
او تاکید کرد که در صلح افغانستان، حکومت در کابل باید "یک نقش کلیدی" داشته باشد و افزون برآن مساله برسر مذاکره برای خروج نیست، بلکه منظور توافقنامه صلح است."
استولتنبرگ درباره آینده ماموریت ناتو در افغانستان گفت٬ما مشترکاً به افغانستان رفته ایم و مشترکاً در باره روش های آینده مان تصمیم می گیریم.
او افزود که ناتو فشارش را بر طالبان حفظ می کند. آنها باید درک کنند "که نمی توانند در میدان نبرد برنده شوند و باید دور میز مذاکره بنشینند.
سرمنشی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو گفته است که حکومت افغانستان باید هرچه زودتر در روند جاری مذاکرات صلح دخیل  شود.
ینس ستولتنبرگ گفت که ناتو خواستار نقش اساسی و کلیدی حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح است.
سرمنشی ناتو همچنان گفت که ماموریت آن پیمان در افغانستان اولویت است. او افزود که ناتو از تلاش‌های امریکا به رهبری زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای مصالحۀ افغانستان حمایت کامل می‌کند.
آقای ستولتنبرگ گفت که هر چند پیش بینی در مورد نتایج این گفت وگو‌ها ناممکن است، اما گفت که یکی از اهداف اساسی امریکا در گفت وگو با طالبان، زمینه سازی برای مذاکرات میان افغان ها  است.
سرمنشی ناتو تاکید کرد که بدون نقش اساسی حکومت افغانستان در مذاکرات روان، تامین صلح پایدار در افغانستان ناممکن به نظر می‌رسد.
در همین حال آگاهان سیاسی افغان می گویند که حضور  ناتو در افغانستان باید یک حضور اثر گذار باشد . این سازمان بیشتر روی برنامه و اهداف خود حرف زده است مگر برای تامین امنیت صلح در افغانستان کمتر کار کرده است  و روی موجودیت گروه های هراس افگن در بیرون از افغانستنان کمتر تمرکز کرده است.
این آگاهان می گویند که ناتو روی ماموریت اصلی خود توجه  لازم نداشته است مساله تجهیز نیروهای افغان یکی از تعهدات ناتو است ولی آنچنان که توقع می رود در این خصوص کاری نشده است .
بهتر خواهد بود که ناتو در راهبرد خود نسبت به افغانستان تجدید نظر کند  و وارد عمل شود .
آگاهان سیاسی افغان می گویند که ناتو در حال حاضر نقش  نظارت را در میدان جنگ افغانستان دارد .    روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.