30 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بیش ازسه هزار نفر در بدخشان برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند

بیش ازسه هزار نفر در بدخشان برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند

فیض‌آباد 30 جوزا باختر مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات بدخشان می‌گویند که...

هفتاد درصد کارخانه‌های تولیدی در بلخ خلاف قانون محیط‌ زیست فعالیت می‌کنند

هفتاد درصد کارخانه‌های تولیدی در بلخ خلاف قانون محیط‌ زیست فعالیت می‌کنند

مزار شریف 30 جوزا باختر مسوولان در بلخ می‌گویند که هفتاد...

سیزده فرد ملکی از زندان طالبان مسلح در میدان وردک آزاد شدند

سیزده فرد ملکی از زندان طالبان مسلح در میدان وردک آزاد شدند

میدان شهر 30 جوزا باختر سیزده فرد ملکی دیشب از زندان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناترئیس جمهور خطاب به هنرمندان: شما قیمت جنگ و ارزش صلح را تمثیل کنید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 29 حوت
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در برنامه گفتمان ملی هنرمندان که در قصر سلام خانۀ ارگ برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این برنامه که بانوی اول کشور و شماری از اراکین دولتی نیز حضور داشتند، ابتدا آرش بارز به نمایندگی از هنرمندان صحبت کرد و در مورد گفتمان ملی هنرمندان که برای دو روز در تالار لویه جرگه برگزار گردیده بود، معلومات ارائه کرد.
سپس پریزنتیشن از سوی عبدالرشید عظیمی و خانم آرزو در مورد مشکلات و چالش های هنرمندان و راه حل آن ارائه شد و آنان از تلاش های رئیس جمهور به خاطر حمایت از هنرمندان ابراز امتنان کردند و آن را در تاریخ کشور بی نظیر دانستند.
رئیس جمهور غنی در سخنرانی اش در این برنامه، با تشکر از تشریف آوری هنرمندان گفت که هنرمندان موجب احترام و اعزاز هستند و همۀ شان برایم قابل افتخار اند.
وی افزود که امروز روزی است که هنرمندان از حاشیه به متن آمده اند و اینکه هنرمندان قبلاً در حاشیه قرار داشتند، نتیجه ۴۰ سال جنگ در کشور است.
رئیس جمهور، از پیشنهاد هنرمندان برای ایجاد خانه ملی هنر استقبال کرد و گفت که یک بخش از قصر دارالامان که در حال ترمیم است، برای خانۀ ملی هنر اختصاص داده خواهد شد.
وی همچنان از پیشنهاد آنان برای ایجاد پارک های هنر استقبال کرد  و افزود که در بیشتر از ۲۰ ولایت همانند قصر سلام خانۀ ارگ، ساختمان ها اعمار می شود که به همین منظور از آن ها نیز استفاده صورت خواهد گرفت.
رئیس جمهور به وزارت های اطلاعات و فرهنگ و تحصیلات عالی و ریاست عمومی رادیو تلویزیون ملی هدایت داد که یک کمیته کاری را جهت حل مشکلات اجتماعی هنرمندان ایجاد کنند.
رئیس جمهور کشورخاطرنشان کرد که تاریخ افغانستان شاهد سوژه های بی نظیر هنری است و در مراسم تجلیل از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور بخش های برای هنرنمایی هنرمندان کشور نیز مدنظر گرفته می شود.
رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفت که شعر، غزل و نثر بالای ما تاثیر زیاد دارد و من می خواهم که شما قیمت جنگ و ارزش صلح را تمثیل کنید.
وی با بیان اینکه فلم های سینمایی در آرشیف ارگ به صورت معیاری نگهداری می شود، گفت که هنرهای نقاشی و رسامی و نظم و نثر ما ارزش بالای دارد و ضرورت واضح است که پوهنځی ادبیات با پوهنځی هنرهای زیبا ارتباط مستقیم داشته باشد.
رئیس جمهور کشور به رئیس پوهنتون کابل هدایت داد که بخش های هنر را در پوهنځی  های مرتبط به هنر ایجاد شود و بخش خصوصی نیز در زمینۀ بازاریابی به محصولات تولیدی هنرمندان توجه کند.
رئیس جمهور غنی با اشاره بر اینکه یک بودجه سالانه برای نخسیتن خانۀ ملی هنر تخصیص داده شود، به سرپرست وزارت مالیه هدایت داد تا یک مبلغ مشخص را در صدمین سالگرد استراداد استقلال کشور برای خانۀ ملی هنر اختصاص دهد و تاکید نمود که صندوق هنر نیز ایجاد گردد.
رئیس جمهور کشور با بیان اینکه باید از هنرمندان قدردانی صورت گیرد، از هنرمندانی چون استاد قاسم، استاد غفور برشنا، غلام محمد میمنگی، میرعماد، وکیلی پوپلزایی و رشید لطیفی که در بخش های مختلف فعالیت ها و آثار ماندگار به جا گذاشته اند، یاد آوری کرد و گفت ما نباید زحمات آنان را فراموش کنیم. ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.