01 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزیر خارجه چک به زودی به افغانستان می آید

وزیر خارجه چک به زودی به افغانستان می آید

کابل باختر/اول/ اسد: صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه روزگذشته با...

رییس جمهور امریکا درباره خروج امریکا از افغانستان با صدراعظم پاکستان  گفت وگو کرد

رییس جمهور امریکا درباره خروج امریکا از افغانستان با صدراعظم پاکستان گفت وگو کرد

اسلام آباد – ایرنا – 1 اسد - باختر 'دونالد ترامپ'...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاستاد دانش: برای اشتغال، حمایت از حقوق کارگر و مناسبات عادلانه بین کارگر و کارفرما به اقدامات عملی نیاز است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 26 حمل باختر
باحضور شماری اعضای کابینه، اعضای شورای ملی، مشاوران ریاست جمهوری، معینان و رؤسای ادارات دولتی، روسا و نمایندگان اتحادیه ها و اصناف کارگری و شماری از رسانه ها، استاد سروردانش معاون دوم رئیس جمهور سید انور سادات را به عنوان سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی معرفی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری به آژانس باختر، استاد دانش با اشاره به تلاش ها و دست آورد های صورت گرفته در عرصه کار و حقوق کارگر، فقر و بی کاری را از مشکلات اساسی عنوان کرد.
وی اداره بازار کار، تطبیق قانون کار و رسیدگی به مشکلات کارگران و حمایت از حقوق آنان را از ضرورت هایی خواند که نیاز به اقدامات جدی دارد.
به گفته معاون رئیس جمهور تصویب مقرره شورای عالی کار برای حل این مشکلات بسیار مؤثر است که باید به صورت اساسی تطبیق شود.
بر اساس این مقرره، شورای عالی کار مسوولیت دارد که در جهت کاهش بی کاری، ارتقای ظرفیت کارگران و توسعه ابتکار در عرصه کار و تولید، تثبیت حد اقل مزد، انکشاف مهارت ها و ایجاد صندوق بیمه بیکاری و دیگر موضوعات مرتبط، تدابیر لازم اتخاذ کند.
استاد سرور دانش از وزیر جدید کار و امور اجتماعی خواست که برای بهبود وضعیت کار، ایجاد اشتغال، حمایت از حقوق کارگر و تأمین مناسبات عادلانه بین کارگر و کارفرما اقدامات لازم و همه جانبه  به عمل آورد.
وی تأکید کرد که جلسات شورای عالی کار باید طبق قانون و در موعد قانونی آن برگزار شود تا از این طریق مشکلات و چالش های موجود در عرصه کار و مناسبات بین کارگران و کار فرمایان مورد بررسی قرار گیرد.
معاون رئیس جمهور رسیدگی به امور کودکان، معلولان، نوجوانان کهن‌سالان و ایتام را یکی از وظایف اساسی وزارت کار و امور اجتماعی عنوان کرد. وی با اشاره به وضعیت کودکان بازمانده از مکتب، کودکان کارگر، کودکان در معرض خشونت، کودکان جنگ و کودکان در معرض اعتیاد به مواد مخدر، آنان را آسیب پذیرترین گروه اجتماعی خواند که باید از طریق وزارت کار و اموراجتماعی و دیگر نهاد های مرتبط حمایت شوند.
معاون رئیس جمهور گفت که خوشبختانه قانون حمایت حقوق کودک با فرمان تقنینی رئیس جمهور به تصویب رسیده است که بحق یکی از بهترین قوانینی است که در دوره حکومت وحدت ملی نافذ شده است.
استاد دانش گفت که کمیسیون ملی حمایت از حقوق کودک و کمیته تخنیکی مربوط هرچه زودتر کار خود را آغاز کند. استاد دانش به وزارت کار و اموراجتماعی هدایت داد که به کمک ادارات ذیربط برای حمایت کودکان در برابر آزار، خشونت و سوء استفاده و همچنین جذب آنها در مراکز آموزش تدابیر لازم  اتخاذ کند.
معاون رئیس جمهور گفت که قانون حمایت حقوق کودک، واقعا جامع‌ترین قانونی است که دربارۀ حقوق کودکان در افغانستان تدوین شده است و کاملاً با اسناد و معاهدات بین‌المللی‌ یی که افغانستان به آن‌ها ملحق شده سازگار است.
معاون رئیس جمهور در راستای حاکمیت قانون و فراهم سازی ساختارهای قانونی در کشور یاد آور شد که عرصه قانونگذاری یکی از موفق ترین و پردستاوردترین فعالیت های حکومت وحدت ملی بوده است.
به گفتۀ وی، در طول چهار و نیم سال گذشته غیر از تصویب موافقتنامه ها و معاهدات بین المللی که به صدها سند می رسد ، تنها در بخش اسناد ملی بیش از 450 سند تقنینی تحت کار قرار گرفته است  و از آن میان در سال گذشته به تعداد 109 سند اعم از قانون و مقرره در انستیتوت قانونگذاری وزارت عدلیه طی مراحل شده است.
این در حالی است که در 8 سال دوره شانزدهم تقنین شورای ملی که از نگاه زمانی تقریبا دو برابر دوره حکومت وحدت ملی است، به شمول سندهای بودجه، کمتر از 300 سند تقنینی و 140 سند بین المللی تصویب شده است.
استاد دانش تقرر سادات را به عنوان سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی به وی همه منسوبین وزارت کار و امور اجتماعی تبریک گفت و از زحمات و تلاش های فیض الله زکی وزیر پیشین وزارت کار و امور اجتماعی قدردانی کرد.
در این جلسه فیض الله زکی وزیر پیشین وزارت کار و امور اجتماعی نیز سخنرانی کرد و از همکاری و حمایت های همه جانبه معاون دوم رئیس جمهور از پلان ها و برنامه های اساسی این وزارت سپاسگزاری کرد. وی گفت که این وزارت در دوسال گذشته دست آوردهای قابل قبول داشته است و علاوه بر انجام مکلفیت های داخلی، در سازمان بین المللی کار نیز جایگاه خوبی کسب کرده است.
همچنان سید انور سادات سرپرست و نامزد وزیر وزارت کار و امور اجتماعی در سخنان خود از اعتماد هیئت رهبری حکومت سپاسگزاری کرد و وعده سپرد که با استفاده از کادر های باتجربه کشور پلان های مهم و موثر  در این وزارت روی دست خواهد گرفت.نیلوفر

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.