26 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فلم مستند "  تاریخچه تیاتر افغانستان  "  افتتاح و به نمایش گذاشته شد

فلم مستند " تاریخچه تیاتر افغانستان " افتتاح و به نمایش گذاشته شد

کابل باختر26 اسد پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر...

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

کابل باختر ۲۶ اسد شورای امنیت ملی با نشر اعلامیه یی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتطبیق ۱۰۰۶ پروژه در ولایت های کشور، ۱۴ میلیون روز کاری ایجاد کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 4 ثور
مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیا وانکشاف دهات امروزدر برنامه "حسابدهی حکومت به ملت"، دست آوردها وبرنامه های آینده این وزارت را با رسانه ها شریک کرد .
سرپرست وزارت احیا وانکشاف دهات گفت که در زمینه کاهش فقردر سال ۱۳۹۷، به گونه مجموعی ۱۰۰۶ پروژه در ۳۴ ولایت، ۲۴۹ ولسوالی و ۷۸۷ قریه تکمیل شده است.
به گفته وی، با تطبیق این پروژه ها نزدیک به ۳ میلیون تن از روستا نشینان ازامکانات آن بهره مند شده اند  و برای آنان ۱۴ میلیون روز کاری ایجاد شده است.
کریمی در زمینه ایجاد مکاتب در سال ۱۳۹۷ گفت که روند دیزاین، سروی و پیشنهاد نویسی  ۲۶۴۷ مکتب آغاز شده است  و کاربرای ساخت این مکتب ها از سال ۱۳۹۸ شروع شده است.
آغاز کار بیش از ۶ هزار پروژه انکشافی در چهارچوب برنامه ملی میثاق شهروندی دست آورد دیگراین وزارت درسال 1397 می باشد که به گفته وزیراحیا وانکشاف دهات از این شمار ۶۰۹ پروژه تکمیل شده است وباقیمانده شامل برنامه  ۱۳۹۸ شده است .
اوگفت که برنامه انکشاف اقتصاد روستایی از ماه جولای سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شده است و قرار است در پنج سال ۶۲۵۰ شورای انکشافی در ۷۶ ولسوالی ۳۴ ولایت تحت پوشش آن قرار گیرد. این برنامه در پنج سال آینده برای روستا نشینان ۵۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد کرد.
وزیر احیاء وانکشاف دهات در زمینه ایجاد تسهیلات به کوچی‌ها گفت که در سال ۱۳۹۸ نزدیک به یک هزار شورای انکشافی برای کوچی‌ها ایجاد خواهد شد و ۳۰ میلیون دالر نیز برای تطبیق پروژه های انکشافی برای آنان در نظر گرفته شده است.
در سال ۱۳۹۷ در چوکات برنامه‌ انسجام ساحه یی ۵۳۹۵۹ متر کاریز به شمول ۳۰ چک دیم، ۲۱۳۸۸ متر دیوارهای استنادی، محافظ یی  و گبیونی و ۱۵۴۲۲ متر کانال ساخته شده است .
برای سال ۱۳۹۸ قرار است ۴۸۴۹۰ متر کاریز، ۲۸۷۰۰ متر کانال و سربند آبیاری، ۴۰۱۶۷ متر دیوار استنادی، محافظ یی  و گبیونی از طریق برنامه‌ انسجام ساحه یی در روستاهای کشور ساخته شود.
اعمار ۵۹۶ کیلو متر سرک و ۱۲۷۱ متر پل در سال ۱۳۹۷ دسترسی مردم دهات به مراکز خدمات اولیه را از۶۰ درصد به بیش از ۸۲ درصد افزایش داده است و سهولت انتقال محصولات صد‌ها هکتار زمین را به بازارها فراهم کرده است.
در سال گذشته ۸۲۶۶۳۷ روستا نشین از پروژه‌های آبرسانی مستفید شده اند ونظر به گزارش اداره احصائیه ومعلومات در حال حاضر دسترسی مردم دهات به آب آشامیدنی ۵۵.۳ درصد رسیده است.
وزارت احیا و انکشاف دهات در بخش مبارزه با حوادث طبیعی توانسته است با رسیدگی به موقع از افزایش اثرات منفی سیلاب‌ها بر مردم جلوگیری کند و با توزیع هزاران تخته خیمه، کمپل، مواد غذایی، مواد طبی و امکانات زندگی برای سیل زدگان کشور، زمینه بهتر شدن وضعیت زندگی ‌آنان را فراهم کنند.
گفتنی است که وزارت احیا و انکشاف دهات برای سال ۱۳۹۸ تطبیق ۸۴۳۵ پروژه در بخش‌های آبرسانی، انرژی قابل تجدید، آبیاری، ترانسپورت، انکشاف اقتصادی، تعلیم و تربیه و تأسیسات عامه، به ارزش ۱۸ میلیارد و ۳۴۶ میلیون افغانی را برنامه ریزی کرده است. این پروژه‌ها ۱۱۲ میلیون روز کاری ایجاد خواهد کرد و ۹.۴ میلیون تن از آن‌ها مستفید خواهند شد. فهیم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.