29 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

میرزا خان انصاری نقش برجسته در نهضت روشانیان داشت

میرزا خان انصاری نقش برجسته در نهضت روشانیان داشت

کابل/ 29 عقرب/ باختر سمینار علمی،-تحقیقی منطقه یی چهار صدمین...

دومرد به ظن  قتل درجوزجان بازداشت شدند

دومرد به ظن قتل درجوزجان بازداشت شدند

شهرشبرغان/ ۲۹ عقرب/ باختر پولیس دو مرد را به ظن ...

مسلم یار: دانسته نمی شودکه نماینده امریکا چه دیدگاه برای آینده افغانستان دارد

مسلم یار: دانسته نمی شودکه نماینده امریکا چه دیدگاه برای آینده افغانستان دارد

کابل/۲۹ عقرب /باختر فضل‌هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه امروز با خانم...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد عمر داوودزی در انجمن بین المللی آتلانتیک آلمان در مورد دستاورد های لویه جرگه مشورتی صلح سخنرانی کرد.

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 24 ثور باختر
محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح  که در یک سفر رسمی به المان رفته است، در انجمن بین المللی آتلانتیک آلمان در مورد پیشرفت های   روند صلح افغانستان، برگزاری و دستاورد های لویه جرگه مشورتی صلح سخنرانی  کرد.
به گزارش آژانس باختر ،  داوودزی گفت:۳۲۰۰ نمایندۀ انتخابی از تمام افغانستان در زیر یک چتر با عزت جمع شدند تا حدود و چوکات مذاکرات با طالبان را تعیین کنند.
اعضای  لویه جرگه مشورتی صلح در پنج روز بحث ورایزنی سرانجام دیدگاه و پیشنهاد های شان را در چوکات یک قطعنامه 23 ماده یی ارائه کردند که درآن ازطرف های درگیر و کشور های دخیل در قضیه افغانستان خواسته شده است که در هماهنگی و تشریک مساعی با هم برای تأمین صلح پایدار در افغانستان تلاش های بیشتر کنند. شرکت کنندگان از طالبان و دولت خواسته اندکه برآتش بس فوری تن دهند آنان آتش بس را برای اعتماد سازی و پایان دادن به تبلیغات منفی یک راه حل مثبت دانسته اند.
نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح در ادامه سخنرانی افزود که شرکت کنندگان، نظام جمهوری، نهاد های امنیتی و قانون اساسی را از دستاورد های بزرگ مردم خواندند و برحفظ آن تاکید کردند و تصریح داشتند که باید حقوق اساسی مردم، زنان، کودکان، اقلیت های قومی، مذهبی درمجموع تمام اقشار مردم به عنوان پایه های استحکام صلح درجریان مذاکرات حفظ و تقویت شود.
موصوف با اشاره به قطعنامه یی این لویه جرگه گفت: اعضای لویه جرگه در قطعنامه خویش از دولت وگروه های دیگر سیاسی خواستند که اجماع ملی را درپیوند به روند صلح ، تقویت و هیئت مذاکره کننده صلح را با ترکیب مدیریت حد اکثر پنجاه نفر تشکیل دهند. شرکت کنندگان پیشنهاد کردند که هیئت مذاکره کننده باید از تمام جناح ها نمایندگی کند. با این حال در قطعنامه یی این جرگه برلزوم ایجاد اجماع بین المللی و منطقه یی درپیوند به صلح تاکید شده است.
گفتنیست داوودزی در ادامه  مورد نقش و اهمیت اجماع منطقه یی و بین المللی برای   روند صلح افغانستان پرداخت و گفت: دولت افغانستان تلاش های خویش را برای تقویت اجماع منطقه یی و بین المللی  ادامه می دهد.
در پایان این برنامه داوودزی به سوالات اشتراک کنندگان پاسخ ارائه  کرد.  نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.