26 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمردم : خدا کسانی را که سبب راه بندان می شوند ، جزا بدهد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   اول جوزا باختر
اول جوزا، روزی جنجالی میان نامزدان ریاست جمهوری و ارگ که سبب شد تا راه های منتهی به ارگ مسدود شود و برای مردم مشکل بر پا کند.
اما این روز درسه انتخابات گذشته ریاست جمهوری جنجالی نشده بود اولین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۱۸ میزان سال ۱۳۸۳ در افغانستان برگزار شد و حامد کرزی به‌عنوان اولین رئیس‌ جمهور منتخب برگزیده شد، اما پس از ختم دوره کار رئیس جمهور کرزی در اول جوزای سال ۱۳۸۸ کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به سبب مشکلات امنیتی، کمبود بودجه و مسایل فنی نمی‌توانند انتخابات را در وقت معین آن برگزار کنند.
در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ مشکلات همانند امروز به وجود آمد و ستره محکمه افغانستان فیصله کرد که حامد کرزی رئیس جمهور وقت، پس از اول جوزا و تا اعلام نتایج انتخابات به کارش ادامه دهد. مگر امروز اول جوزا جاده های منتهی به ارگ ریاست جمهوری به روی عابران ساعت ها مسدود شد و انسداد جاده ها سبب شد که شهروندان به گونه پیاده خود شانرا به کارهای روزانه شان برسانند. مادرپیری که دستش به دست نواسه دوازده ساله اش بود و ضجه کنان راه می پیمود ،می گوید : خداوند ای انسان هایی را که راه مردم رابسته می کنند جزا بدهد ، هر روز زندگی را برای بیچاره و غریب مشکل می کنند که ما مظاهره می کنیم .
وی اضافه کرد که مریض است و پیش داکترمی رود و از مجبوری ازخانه برآمده است.
نصرت رحیمی سنخگوی وزارت داخله، بسته شدن جاده هارا با کانتینرها برگزاری تظاهرات احتمالی نامزادان انتخابات ریاست جمهوری که روزهای گذشته هشدار داده بودند، دانست وگفت که شماری از احزاب و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پیش از این هشدار داده بودند که اگر رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله در اول جوزا از قدرت کنار نروند، دست به راه‌پیمایی خواهند زد. دوروز قبل شماری از نامزدان ریاست جمهموری خواهان کناره گیری رهبران حکومت وحدت ملی از قدرت در اول جوزا شدند . این نامزدان استدلال می کنند که بر اساس ماده 61 قانون اساسی وظیفه رییس جمهور در اول جوزا پایان می یابد.
اما شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری دادگاه عالی را یگانه مرجع تفسیر قانون اساسی توصیف کرد و بار دیگر تأکید کرد که هیچ کس نمی‌تواند قانون را به میل خود تفسیر کند.
ستره محکمه چندی قبل، به دوام کار رییس جمهور تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان رأی‌ داد، اما نامزدان تفسیر ستره محکمه را قبول ندارند. ماری نبردآیین

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.