31 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

واژگون شدن یک سه چرخه زرنج در ماهیپر

واژگون شدن یک سه چرخه زرنج در ماهیپر

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر ده عضو یک خانواده که سرنیشینان...

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

انفجار در پروان جان یک زن را گرفت

چاریکار/31 سنبله/ باختر در اثر انفجار یک سرگلوله هاوان در ساحه...

کار بازسازی شاهراه مزارشریف-جوزجان آغاز شد

کار بازسازی شاهراه مزارشریف-جوزجان آغاز شد

مزارشریف/ 31 سنبله/ باختر مسوول ریاست فواید عامه بلخ از آغاز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناترییس جمهور غنی از جریان کار بازسازی مسجد تاریخی پلخشتی دیدن کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 16 جوزا
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز از جریان کار بازسازی مسجد تاریخی پل خشتی دیدن کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،  ابتدا انجنیر فرهاد بیات رییس ترمیم آبدات تاریخی وزارت شهرسازی و اراضی در رابطه به ترمیم بخش های مختلف مسجد پل خشتی به رییس جمهور معلومات داد و گفت که ۷۵ درصد کار ترمیم این مسجد تکمیل شده است و تا چهار ماه دیگر کار ترمیم اساسی آن مکمل می شود.
انجنیر بیات مشکل اساسی مسجد پل خشتی را نداشتن زیربنا خواند و گفت که برای رفع این مشکل سیستم های سرد کن، گرما، صدا، نورپردازی، تصفیه هوای داخل مسجد و تصفیه فاضل آب تهیه و نصب شده است. وی افزود که تمام فلزکاری ها، چوب کاری ها و سنگ فرش مسجد با حفظ ارزش تاریخی آن به گونه اساسی ترمیم شده است.
همچنان، عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت حج و اوقاف و مولوی عنایت الله بلیغ خطیب مسجد پل خشتی صحبت کردند و با تشکر از توجه رییس جمهور کشور به ساخت و ترمیم مساجد در سراسر کشور، گفتند که توجه برای حفظ و مراقبت این مسجد پس از ترمیم، یک نیاز است.
سپس رییس جمهور کشور با ابراز امتنان از زحمت کشی های تیم موظف برای ترمیم مسجد پل خشتی به رییس اداره امور هدایت داد تا زمینه تفویض تقدیرنامه درجه دوم برای انجنیر فرهاد بیات رییس ترمیم آبدات تاریخی وزارت شهرسازی و اراضی و سمونوال بریالی بشریار آمر حوزه اول امنیتی را فراهم کند.
رییس جمهور کشور تصریح کرد که جای افتخار است که به سلسلۀ ساخت و ترمیم مساجد، امروز شاهد بازسازی مسجد تاریخی پل خشتی به صورت اساسی هستیم. وی افزود، همانطوری که نظام افغانستان جمهوری اسلامی است، مسوولیت شرعی هر رییس جمهور است تا به ساخت، ترمیم و حفاظت از مساجد توجه کند.
همچنان رییس جمهور غنی به سرپرست وزارت حج و اوقاف هدایت داد تا روی یک پیشنهاد واضح برای استخدام کارمندان مسلکی به خاطر حفظ و مراقبت مسجد پل خشتی با خطیب این مسجد و انجنیران، کار کنند.# شوخک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.