29 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهورغنی با نمایندۀ خاص وزارت خارجه ناروی برای افغانستان دیدار کرد

رییس جمهورغنی با نمایندۀ خاص وزارت خارجه ناروی برای افغانستان دیدار کرد

29 سرطان باختر محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با پیر...

پاک ‌سازی ولسوالی نمک آب تخار از وجود مخالفان مسلح

پاک ‌سازی ولسوالی نمک آب تخار از وجود مخالفان مسلح

تالقان 29 سرطان باختر ولسوالی نمک آب تخار امروز از وجود...

کمیته عالی هم آهنگی ادارات عدلی و قضایی جلسه کرد

کابل ۲۹ سرطان باختر چهارمین نشست کمیته عالی هم آهنگی ارگانهای...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتافغانستان نا امن ترین کشور جهان !

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

چرا انستیتوت صلح و اقتصاد به عوامل جنگ در افغانستان تمرکز نکرده است
کابل 23 جوزا باختر
انسیتتوت اقتصاد وصلح که مقر آن در آسترالیا است درتازه ترین گزارش خود ، افغانستان را ازجمله کشورهای ناامن درجهان ، معرفی کرده است.
به اساس گزارش این سازمان ٬افغانستان جانشین سوریه شده است که سال گذشته ، بیشترین  میزان تنش درآن به ثبت رسیده بود .
این انستیتوت که همه ساله فهرستی از رده بندی  کشورها را براساس میزان صلح وتنش های شان منتشر می کند دراین گزارش ، افغانستان را ناامن ترین کشور درجهان معرفی کرده است .
همچنان در گزاش گفته شده است که میزان اعتماد مردم نسبت به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ظرف پنج سال گذشته، رو به کاهش بوده است.
بررسی صلح‌آمیز بودن کشورها در این گزارش، در سه مرحله انجام شده است:  سطح امنیت و مصوونیت در جامعه؛ میزان خشونت‌های موجود داخلی و یا بین‌المللی در کشور و سطح نظامی‌گری در آن.
در گزارش سال ۲۰۱۹، افغانستان جانشین سوریه شده است که سال گذشته، بیشترین میزان تنش در آن به ثبت رسیده بود. سوریه، سودان جنوبی، یمن و عراق، چهار کشور دیگری است که فهرست پنج کشور ناامن جهان در سال ۲۰۱۹ را تشکیل می‌دهد.
در آن سوی دیگر فهرست، ایسلند، به عنوان صلح‌آمیزترین کشور جهان، در صدر جدول باقی مانده است؛ موقفی که این کشور از سال ۲۰۰۸ تا حالا، همه ساله به آن دست یافته است. نیوزیلند، اتریش، پرتگال و دنمارک، دیگر کشورهای موسوم به "پنج بهترین" کشور در زمینۀ صلح و امنیت محسوب شده است.
یافته های  انستیتوت صلح و اقتصاد   در حالی منتشر می‌شود که در ماه‌های اخیر، تلاش‌ها در داخل و بیرون افغانستان برای پایان دادن به جنگ در این کشور شدت گرفته است.
درحالی که حکومت افغانستان بادرک این موضوع بارها تلاش کرده است که حامیان اصلی گروه های هراس افگن را متقاعد کند تا دست از حمایت طالبان و برخی گروه‌های هراس افگن دیگر بردارند و در همین راستا  نشست‌های دوجانبه، سه‌جانبه و چندجانبه برای رسیدن به  صلح برگزارکرده است  اما طالبان گروه اصلی مخالف دولت افغانستان همچنان لجوج باقی مانده اند و این باعث شده است که وضعیت امنیتی در مسیر مثبت حرکت نکند .
از سویی هم حکومت افغانستان برای ثبات وصلح پایدار، آتش بس بدون قید وشرط با گروه طالبان اعلام کرد که این حرکت حکومت افغانستان از سوی جامعه جهانی ، ملل متحد ، ناتو کشورهای منطقه به شمول روسیه وچین استقبال شد اما گروه طالبان به این پیشنهاد افغانستان جواب مثبت نداد وفعالیت های هراس افگنی خود را برای ناامن کردن افغانستان بیشتر گسترش داد.
درحال حاضر مقامات امریکایی و دولت افغانستان تاکید دارد که جنگ در این کشور راه حل نظامی ندارد و برای پایان دادن به آن، جناح‌های درگیر ناگزیراند از طریق گفت وگو و مذاکره با هم به تفاهم برسند.
با آنکه درشش ماه اخیر، چندین دور مذاکراتی که تا حالا بین امریکایان ونمایندگان طالبان برگزار شده است، روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان تاثیری نداشته است ودامنه های ناامنی در بخش های کشور گسترش پیدا کرده است.
بهتر بود که در گزارش این سازمان به عوامل جنگ در افغانستان نیز اشاره می شد و آنانی  که عامل و ادامه دهندگان جنگ در کشور اند نیز ملامت می شدند.
جاوید روشان

Last modified on پنجشنبه ، 23 جوزا 1398 ، 12:21

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.