29 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

درافغانستان چهارصد هزارنفر در اثر تغییرات اقلیم بی جا شده اند

درافغانستان چهارصد هزارنفر در اثر تغییرات اقلیم بی جا شده اند

کابل/ ۲۹ میزان/ باختر به مناسبت هفته جهانی تغییر اقلیم امروز...

بیش از یکصد اثر باستانی از شهر زرنج نیمروز جمع‌آوری شد

بیش از یکصد اثر باستانی از شهر زرنج نیمروز جمع‌آوری شد

زرنج/ 29 میزان/ باختر ریاست اطلاعات و فرهنگ نیمروز بیش از...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاستاد دانش: حکومت وحدت ملی در دولتداری باز؛ دست‌آورد دارد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 23 جوزا
استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری امروز در کنفرانس « عدالت باز و نقش مردم در نهادهای عدلی و قضایی» اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، معاون رییس جمهوری درسخنرانی خودعدالت باز و دولتداری باز را دو مفهوم نو در افغانستان توصیف کرد که یک بعد جدیدی از دموکراسی ارئه می کند.
استاد دانش گفت که افغانستان در سال 2016 به آن ملحق شده است افزود:« بعد از برگزاری آخرین نشست «دولتداری باز» در کانادا فیصله شد که افغانستان دومین برنامه ملی عمل خود را در رابطه با دولتداری باز تدوین و تصویب کند. من امروز در این کنفرانس پیشنهاد می کنم که در دومین برنامه ملی عمل دولتداری باز، عدالت باز و موضوعات ضروری و حیاتی عدلی و قضایی نیز در این برنامه گنجانده شود تا دولت به تطبیق آن ها مکلف گشود.»
معاون دوم رییس جمهور افزود که در دوره حکومت وحدت ملی در زمینه ایجاد ساختار‌ها و پالیسی‌های مرتبط و مؤثر برای دولتداری باز و عدالت باز اقدامات زیادی صورت گرفته است و ما واقعا بدون مبالغه و تبلیغات، اجراآت و دستاوردهای قابل قدری داشته ایم.
به قول استاد دانش حکومت افغانستان برای تثبیت و توسعه آزادی بیان و تقویت رسانه‌های آزاد از هیچ کوششی دریغ نکرده است و به خاطر نظارت عمومی قانون دسترسی به اطلاعات را به تصویب رسانید که در سطح جهانی به عنوان قانون برتر شناخته شده است. استاد دانش در ادمه صحبت‌هایش افزود:« در زمینه مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت مالی در سال گذشته سه قانون بسیار مهم نافذ ساخته ایم: یکی قانون مبارزه با فساد، دوم قانون حمایت از اطلاع دهندگان جرایم فساد اداری و سوم قانون ثبت و بررسی و اشاعه دارایی های مقامات و کارمندان عالی رتبه دولتی که اکنون در سطح هر سه قوه دولت این قوانین تطبیق شده است و دارایی های همه ثبت شده است.»
استاد دانش گفت که تعدیل قانون مربوط به طی مراحل و انفاذ اسناد تقنینی، تصویب و تطبیق استراتژی ملی مبارزه با فساد اداری و پلان های تطبیقی آن در ادارات دولتی، تصویب و تطبیق برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی و پلان های تطبیقی آن، ایجاد شورای عالی حاکمیت قانون تحت ریاست رئیس جمهور با سه کمیته، تأسیس مرکز خاص عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، ایجاد معاونت اختصاصی مبارزه با فساد اداری در لوی څارنوالی، تعدیل و اصلاح قانون تدارکات و تأسیس اداره ملی تدارکات و ایجاد څارنوالی اختصاصی و دیوان ها و محاکم اختصاصی منع خشونت علیه زنان از موارد عمده یی بود که در دوره حکومت وحدت ملی انجام شده است
استاد دانش در این کنفرانس افزود که دو اصل بسیار مهم «دولتداری باز» به صورت عموم و در «عدالت باز» به طور خاص از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی اصل شفافیت مالی و پاسخگویی در عواید و دارایی است و دیگری اصل مهم علنی بودن محاکمه.
معاون رییس جمهور علنی بودن محاکمه را اصل مهم خوانده افزود:« برگزار کنندگان کنفرانس عدالت باز، قطعنامه بسیار دقیق و جامعی به عنوان فیصله نهایی این نشست تهیه کرده اند که من به نمایندگی از دولت، حمایت قاطع خود را از این قطعنامه اعلام می دارم و از نهادهای عدلی و قضایی و همه ادارات مرتبط دیگر و از سکرتریت مجتمع دولتداری باز افغانستان می خواهم که در مشوره با متخصصان و نهادهای مسوول دیگر، مفاد و محتوای این قطعنامه را در برنامه ملی عمل دولتداری باز بگنجانند و برای عملی کردن آن یک برنامه تطبیقی به تصویب برسانند.»استاد دانش از تلاش‌های دیدبان شفافیت افغانستان و تلاش‌های شخص سید اکرام افضلی رییس دیدبان شفافیت افغانستان ابراز شکران کرد این نهاد را بازوی توانمند و منتقد واقع بین حکومت تعریف کرد. نجیب بهزاد

Last modified on پنجشنبه ، 23 جوزا 1398 ، 12:20

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.