21 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

    درجلسه مشرانوجرگه روی مسایل جاری کشورصحبت شد

درجلسه مشرانوجرگه روی مسایل جاری کشورصحبت شد

کابل/ ۲۱ عقرب/ باختر درجلسه مشرانوجرگه...

پیام تسلیت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل/ 21 عقرب /باختر با تاسف فراوان اطلاع حاصل کردم که...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتترجمه متن سخنرانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در نوزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 25 جوزا
جیین بیکوف، رییس جمهور جلالتمآبان سران دول و حکومات، خانم‌ها و آقایان،
علی‌رغم وهم و بی‌باوری جهانی، دولت‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگهای دلایلی برای تجلیل و خوش‌بینی دارند، زیرا پیروی و تبعیت از ماهیت سازمان شانگهای نه تنها منتج به فایق آمدن بر مشکلاتی که به ارث برده‌ایم می شود، بل بستری را برای تحول تاریخی اوراسیا به یک براعظم اقتصادی [اقتصاد قاره‌یی] ایجاد کرده است.
تبریکات خود را به چین به خاطر هفتادمین سالگرد انقلاب این کشور و روز تولد رییس‌جمهورشی ، به نخست وزیر مودی به خاطر حمایت مجدد و قوی مردم هند از ایشان و به توکویوف به خاطر انتخاب‌شان (به عنوان رییس‌جمهور قزاقستان) ابراز می‌کنم. از ایران و روسیه که صد سال قبل، استقلال ما را به رسمیت شناختند و از اینکه با ما روابط نزدیک دارند، تشکر می کنم. همچنان از قزاقستان، قرغزستان، تاجکستان، ترکمنستان و ازبکستان به خاطر مدغم کردن مجدد ما با آسیای مرکزی و اینکه اکنون بزرگترین شرکای تجارتی ما هستند، ابراز امتنان می‌کنم و به همین گونه می خواهم از هند و ایران به خاطر دهلیز هوایی و دهلیز چابهار تشکر کنم. به همین ترتیب، منتظر هستم تا یک گفت وگوی همه‌جانبه و سازنده با نخست وزیر عمران خان در تاریخ ۲۷ جون ۲۰۱۹ داشته باشم. من می خواهم از تمام رهبران کشورها که در خصوص ضرورت راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان، صحبت کردند، تشکر کنم و چشم به راه گروه کاری سازمان همکاری های شانگهای به منظور جستجو و یقینی کردن روند صلح تحت رهبری و مالکیت افغانان هستم و در نهایت، از جیین بیکوف رییس جمهور و مردم قرغزستان به خاطر مهمان‌نوازی فوق‌العاده و ترتیب و تنظیم عالی این کنفرانس ابراز سپاس می‌کنم.
ما و اکثر مردم افغانستان، به صورت مشتاقانه دیدگاهی را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم نهادهای نظام جمهوری اسلامی‌ خود را بسازیم، از صلح، وحدت و همبستگی ملی در داخل کشور برخوردار شویم و به عنوان محور اتصال منطقه‌ یی و مرکز آموزش‌های اسلامی، چهارراه آسیا و بستری برای همکاری‌های منطقه‌ یی و جهانی عمل کنیم. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹، تمرکز روی صلح، تطبیق برنامۀ خودکفایی، سرمایه‌گذاری بر اتصال منطقه‌یی و تجدید همکاری‌های منطقه‌یی و بین‌‎المللی، اقداماتی خواهد بود که برای دستیابی به دیدگاه متذکره اتخاذ خواهیم کرد.
از آنجایی که انتخابات آزاد، عادلانه، فراگیر و شفاف به عنوان آزمون احکام قانون اساسی می‌باشد، ما از ناظران بین‌المللی و از ناظران شورای همکاری های شانگهای دعوت می‌کنیم که انتخابات ما را نظارت کنند.  تعهد و اختیار ما در راستای دستیابی به صلح با طالبان برخاسته از قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح  که از ۲۹ اپریل الی ۲ می برگزار شد، می‌باشد. در این جرگه ۳۲۰۰ تن از اعضای کاملاً منتخب که بیشتر از ۳۰ درصد آنان زنان و ۶۰ درصد آنان جوانان بودند، به نمایندگی از تمام ولسوالی‌های کشور و اقشار اجتماعی مختلف ملت، اشتراک کردند. این قطعنامه شامل ۲۳ ماده بود که نقشه‌‌راه را برای دولت افغانستان مشخص می‌کند و حکومت و مردم افغانستان با عزم راسخ این نقشۀ راه را مورد تطبیق قرار خواهند داد.
برای اثبات اینکه به سوی خودکفایی حرکت می‌کنیم، ما عواید خود را به میزان ۹۰ درصد افزایش دادیم و در مصارف‌ ما منطقی‌تر عمل می‌کنیم و به گونه مثال انتظار می‌رود که تنها امسال در بخش امنیتی یک میلیارد دالر صرفه‌جویی کنیم. تصویب بیش از ۴۰۰ قانون و مقرره، اساس حقوقی مستحکم را برای انکشاف ثروت طبیعی عظیم کشور، به شمول منابع منرالی  ایجاد کرده است. روند مبدل‌شدن به چهارراه انرژی و دهلیز ترانسپورتی بین آسیای میانه، آسیای جنوبی، ایران و خلیج در حال تحقق یافتن است. در مقایسه با پنج سال گذشته، عوامل اساسی برای مصوون کردن آینده افغانستان به عنوان یک کشور باثبات و خودکفا در قلب آسیا، در حال شکل گرفتن می باشد.
از سوی دیگر مواد مخدر، تروریزم و جنگ، رفاه ما و امنیت کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را تهدید می‌کند. نیروهای امنیتی ودفاعی ما طی عملیاتی در ولایت فراه ۵۳ لابراتوار مواد مخدر را نابود کردند و خسارت بالغ بر یک میلیارد دالر بر قاچاقبران مواد مخدر وارد کردند. آنچه اخیراً مشاهده می‌شود این است که روند تولید مواد مخدر از کوکنار و هرویین به مواد روان‌گردان شیشه/مت‌آمفتامین گسترش یافته است. مُسلم است که پدران و مادران در منطقه و جهان از این ناحیه نگرانی و تشویش دارند و هر حکوت باید در زمینۀ تحلیل و اقدامات علیه گسترش این پدیدۀ خطرناک همکاری کند.
همزمان با اینکه روی پدیدۀ تروریزم و تهدید آن اجماع وجود دارد، ما با تمام شما در همکاری بوده ایم تا این تهدید را که متوجه امنیت شما است، کاهش دهیم و یک اجماع کامل را در رویکرد منطقه‌یی برای رفاه و امنیت جمعی کشورهای ما ایجاد کنیم. آنچه موردنیاز است، درک عوامل و سیستم‌های حمایه یی به منظور مقابله با تهدیدی است که به تعقیب یک تهدید میان‌مدت و حتی الامکان درازمدت می‌باشد. امیدواریم که استراتیژی سازمان ملل متحد به یک قطعنامه و برنامۀ عمل همه‌جانبه مبدل شود تا ما بتوانیم همکاری جهانی و منطقه‌یی خود را ارتقا بخشیم.
باتوجه به اینکه جنگ در افغانستان و بالای افغانستان دارای ابعاد متعدد است، دست یافتن به یک موافقت‌نامه صلح با طالبان می‌تواند به مثابۀ یک مؤلفه کلیدی برای کاهش خشونت عمل کند. با درنظرداشت تعهد ایالات متحدۀ امریکا مبنی بر دستیابی به یک راه‌حل سیاسی با اعتبار، ما از هماهنگی مناسب برای ایجاد اجماع بین‌المللی موردنیاز روی صلح، با تمام شرکای خویش برخوردار هستیم. هرچند پیشرفت در خصوص صلح نیازمند اجماع منطقه‌یی و دانستن وابستگی‌‌های طالبان با حامیان شان است، بناً با درنظرداشت فرصت‌ها و تهدیدها، ما موارد ذیل را پیشنهاد می‌کنیم:
نخست، به منظور غالب‌شدن بر خطر رویکردهای پراکنده برای صلح، با ما کار شود که یک ائتلاف منطقه‌یی و بین‌المللی برای صلح باید شکل گیرد تا یک چارچوب منسجم برای گفت وگوی مذاکره ایجاد شود، زیرا یک چوکات منطقی باعث تطبیق سریع آن در عمل می‌شود.
دوم، تجربه بین‌المللی حاکی از آن است که همسایگان کشورهای درگیر جنگ، بزرگترین مستفیدین اقتصادی در زمان صلح خواهند بود، از این جهت پیشنهاد می‌کنیم که یک کارگروه منطقه‌یی با گروه شانگهای کارکند تا برنامه‌ها و پروژه‌های موفق و سودمند را در راستای اتصال منطقه‌یی و کاهش فقر شکل دهد.
سوم، با توجه به تهدید آشکار و حاضر مواد مخدر برای فرزندان ما، پیشنهاد می‌کنیم که مسأله مواد مخدر به عنوان یکی از عوامل جنگ و جنایت به صورت همه‌جانبه در یک چارچوب مبتنی بر صلح‌سازی (تحکیم صلح) و استقرار صلح، مورد توجه قرار گیرد.
چهارم، شبکه‌های تروریستی در صدد ربودن آینده مصوون ما هستند. بنابراین، موافقت روی یک چارچوب منطقه‌یی به نفع همۀ ما و منافع حیاتی ما خواهد بود.
هزینۀ جنگ برای ما به ویژه روی افراد ملکی ما، بسیار واقعی است و از همین سبب ما در پی راه حل سیاسی هستیم. هرچند نیروهای امنیتی و دفاعی افغان شجاعانه از کشور دفاع می کنند و در خطر سقوط قرار ندارند. ما مردم افغانستان برای چهل سال از ویرانی و خشونت تحمیلی رنج برده‌ایم. یک افغانستان صلح‌آمیز و امن، دو یا سه برابر منفعت برای منطقه، تمام کشورهای عضو و ناظر سازمان شانگهای و جهان در پی خواهد داشت. ما روی حمایت و همکاری شما برای به دست آوردن جایگاه حقیقی خود به عنوان چهارراه آسیا در براعظم اقتصاد اوراسیا و سیستم همکاری بین المللی، حساب می‌کنیم.
می خواهم یکبار دیگر از جیین بیکوف رییس جمهور و مردم بزرگ قرغزستان به خاطر مهمان نوازی استثنایی شان و توجهی که به ما کردند، تشکر کنم. همچنان می‌خواهم به پوتین رییس جمهور به خاطر به عهده گرفتن ریاست این اجلاس تبریک بگویم. ما بسیار چشم به راه هستیم تا در جریان ریاست شما با روسیه بیشتر در چوکات سازمان همکاری های شانگهای نه تنها در برقراری صلح و ثبات در افغانستان بلکه در همکاری های منطقه یی و آوردن خوشبختی برای همۀ ما، کار کنیم. تشکر از شما . نالان

Last modified on شنبه ، 25 جوزا 1398 ، 12:34

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.