29 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تاکید دوباره کمیسیون انتخابات:انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهدشد

تاکید دوباره کمیسیون انتخابات:انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهدشد

کابل 29 اسد / باختر حواعلم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات...

اختراع هفت آله صحی، امنیتی و اکتشافی توسط یک جوان بدخشی

اختراع هفت آله صحی، امنیتی و اکتشافی توسط یک جوان بدخشی

شهرفیض آباد ۲۹ اسد باختر یک جوان بدخشی هفت اله یی...

ربودن سه غیرنظامی به دست طالبان در غور

ربودن سه غیرنظامی به دست طالبان در غور

شهرفیروزکوه ۲۹ اسد باختر طالبان درولایت غور سه غیرنظامی را ربودند. به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتطرح تقاعد پر منفعت اعضای مسلکی نهاد های عدلی و دستگاه قضایی مورد بحث قرار گرفت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 1 سرطان
در جلسه کمیته عدلی و قضایی که روز شنبه به ریاست سرور دانش معاون دوم رییس جمهور و رییس این کمیته برگزار شد، روی مسایل حقوقی بحث شد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، طرح تقاعد پرمنفعت اعضای مسلکی نهادهای عدلی و قضایی، طرح ارتقای ظرفیت های مسلکی قضات، سارنوالان و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی در بخش دانش اقتصادی و مالیاتی، برنامه اصلاح و بهبود محابس افغانستان و همچنا‏6:02:44 ب.ظن گزارش ستره محکمه راجع به قرارداد تدوین شرح برای قوانین مدنی و جزایی افغانستان توسط محققان قضایی و حقوقی مصری، از مباحث اصلی جلسه امروز کمیته عدلی و قضایی بود.
موضوع طرح تقاعد پرمنفعت اعضای مسلکی نهادهای عدلی و قضایی از جانب نماینده ستره محکمه به جلسه ارائه شد. این طرح به تأسی از مصوبه شماره اول مورخ ۱۹/۱/۱۳۹۷ شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری و رعایت فرمان شماره (۴۵) مورخ ۵/۵/۱۳۹۱ ریاست جمهوری در روشنایی قانون کار و مقرره حقوق تقاعد کارکنان خدمات ملکی وضع شده است.
هدف از این طرح، تشویق اعضای مسلکی و اداری نهادهای عدلی و قضایی به تقاعد داوطلبانه و زمینه سازی برای جذب کادرهای مسلکی و متخصص می باشد. براساس مفاد ماده چهارم این طرح، احکام این طرح بر آن عده از سارنوالان، اعضای مسلکی وزارت عدلیه و کارکنان اداری نهاد های عدلی و قضایی تطبیق می شود که درجه تحصیل آنان پائین تر از سطح لیسانس و سن شان بین پنجاه تا شصت چهار سال باشند.
جلسه کمیته عدلی و قضایی پس از تبادل نظر این طرح را به عنوان یک طرزالعمل مورد تأیید قرار دادند و هدایت داد که موضوع زمان بندی اجرای ، وجه مالی مورد نظر، اصلاح نام و عنوان این طرح و دیگر نظرات اصلاحی ارائه شده در جلسه به متن این طرح گنجانیده شود. همچنین فیصله شد که یک برنامه تطبیقی به صورت ضمیمه برای این طرح تهیه و تنظیم شود. قابل ذکر است که این طرح برای تأیید نهایی به جلسه کابینه ارسال خواهد شد.
در جلسه کمیته عدلی و قضایی همچنین، طرح ارتقای ظرفیت های مسلکی قضات، څارنوالان و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی در بخش دانش اقتصادی و مالیاتی، از جانب ستره محکمه در جلسه ارائه شد و مورد دقت و بررسی قرار گرفت.
این طرح مطابق هدایت مصوبه شماره (۲) شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری، توسط کمیته یی متشکل از نمایندگان با صلاحیت نهادهای عدلی و قضایی تهیه شده است که هدف آن ارتقای ظرفیت و آموزش قضات، څارنوالان و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی در موضوعات اقتصادی و مالیاتی می باشد. جلسه کمیته عدلی و قضایی این طرح را مورد تأیید قرار داد و به وزارت مالیه هدایت داد که بودجه تطبیق این طرح را مورد بررسی قرار بدهد.
ستره محکمه همچنین راجع به قرارداد تدوین شرح برای قوانین مدنی و جزایی افغانستان توسط محققان قضایی و حقوق مصری به جلسه گزارش داد. مطابق این گزارش چند سال قبل هیئتی از مقامات قضایی افغانستان در سفر به مصر با مقامات قضایی و عدلی آن کشور در خصوص تدوین شرح قوانین مدنی و جزایی افغانستان موافقت صورت گرفته بود ولی تاکنون این کار آغاز نشده است. جلسه در این خصوص تأکید کرد که زمینه تدوین شرح قوانین جزایی و مدنی کشور توسط محققان حقوقی و قضایی افغانستان در داخل کشور فراهم شود.
ستره محکمه راجع به طی مراحل مسوده اصول محاکم اداری و همچنین ایجاد شعبه فرعی تحت عنوان اطلاع رسانی در بخش رسیدگی به تقاضای اطلاعات افراد و اشخاص و همچنین در بخش نشر اطلاعات عمومی از طریق وسایل اطلاعات جمعی به جلسه گزارش داد.
برنامه اصلاح و بهبود محابس افغانستان به عنوان آخرین اجندای جلسه امروز کمیته عدلی و قضایی از جانب وزارت امور داخله به جلسه ارائه شد. این طرح به هدف تأمین امنیت مطمئن محابس و توقیف خانه ها به مدت پنج سال آینده تهیه و تنظیم شده است.
جلسه با تأکید بر ضرورت مبرم رسیدگی به وضعیت محابس با توجه به حجم کلان برنامه ها و بودجه مورد نظر این طرح، فیصله کرد که این طرح از لحاظ زمانی و اولویت بندی برنامه ها در مشورت با وزارت مالیه و دیگر نهادهای ذیربط، یک بار دیگر بررسی شود و برای تأیید نهایی به کابینه ارائه شود.# / عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.