در یک جلسه اختصاصی به ریاست معاون دوم رییس جمهوری، چگونگی تطبیق تعهدات رییس جمهوری به غزنی بررسی شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 22 سرطان
در دومین جلسه پیگیری تطبیق تعهدات رییس جمهور در سفر به ولایت های مختلف کشور که امروزبه ریاست استاد دانش معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شد، تطبیق وعده های رییس جمهوری در دو سفرش به ولایت غزنی مورد بررسی قرار گرفت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه، نخست اداره امور ریاست جمهوری یافته های ورکشاپ بررسی و تحلیل وضعیت عمومی ولایت غزنی را به اعضای جلسه گزارش داد.
تحلیل وضعیت عمومی ولایت غزنی، اجراآت از تعهدات رییس جمهور به مردم غزنی، اقدامات بعدی و پیشنهادها از جمله مواردی بودند که در آن ورکشاپ بررسی شده است.
در یافته های ورکشاپ، چگونگی تشکیل و تجهیزات قومندانی لوا و پولیس ملی در غزنی، رسیدگی و تهیه امکانات جنگی، جلوگیری از خودسری های پولیس، تقدیر از زنان که در صفوف نیروهای امنیتی فعالیت می کنند، گشت و گذار موترهای بی پلیت، توجه جدی به طی مراحل اسناد رفع مسوولیت جرمی، باز پس‌گیری ولسوالی های تحت اداره طالبان، شناسایی و جمع آوری افراد مسلح غیر مسوول، انتقال ساختمان قومندانی امنیه از میان مراکز خرید و فروش، پرداخت معاش نیروهای امنیتی به وقت و زمان معین و ایجاد برنامه های ارتقای ظرفیت به نیروهای امنیتی از جمله مشکلات امنیتی ولایت غزنی گفته شده است.
پس از این گزارش، نمایندگان وزارت امور داخله و وزارت دفاع ملی در خصوص تعهدات رییس جمهوری به ولایت غزنی از اقدامات آن ادارات در زمینه ‌یی مربوط به اعضای جلسه گزارش دادند.
به گفته نمایندگان این وزارت خانه ها، باز پس‌گیری دو ولسوالی ولایت غزنی از مخالفان مسلح، تامین تجهیزات اردو و پولیس ملی، اقدامات عملی برای تعلیم و تجهیز اردوی منطقه‌ یی، فعالیت های اردوی ملی در شهراه ها، فعالیت در خصوص آوردن اصلاحات و تعلیمات نیروهای امنیتی، دست آوردها در عملیات های خاص، فراهم کردن امکانات جنگی، رسیدگی به خانواده های شهدای نیروهای امنیتی، اقدامات عملی در مورد تعمیر جدید ساختمان قومندانی امنیه غزنی از جمله تلاش های آن ادارات در ولایت غزنی می باشد.
همچنین در بخش اقتصاد و زراعت در غزنی، فعال شدن میدان هوایی ملکی، رفع موانع ساخت پارک های صنعتی، بندهای آبگردان، پیشنهادهای تجار ملی، کشت زعفران، آموزش های موردی به دهقانان، مالداران و باغداران، ایجاد سردخانه ها، بازار مناسب برای محصولات آن ولایت، تهیه تخم های اصلاح شده به دهقانان، ایجاد فابریکه های بسته بندی، طرح تقسیم عادلانه آب از جمله وعده های رییس جمهوری به مردم غزنی بود که ادارت مربوطه از رسیدگی به شماری از آن موارد، به جلسه گزارش دادند.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از اقدام عملی در کشت زعفران، آموزش دهقانان، ایجاد سردخانه ها، تهیه تخم اصلاح شده و ایجاد کوپراتیف ها در غزنی خبر داد و گفت که در شماری از بخش ها، کارها با درصدی بالا پیش رفته است و مواردی هم تحت کار قراردارند.
همچنین مشکلات زیربنایی و منابع طبیعی ولایت غزنی نیز بررسی شد و ادارات مربوطه اقدامات عملی خویش را در آن موارد به جلسه گزارش دادند و از پلان های بعدی و برنامه های جدی دیگر در جهت رفع مشکلات خبر دادند.
در این جلسه، چالش های بخش صحت در ولایت غزنی از جمله ارتقای شفاخانه ولایتی، ایجاد شفاخانه ها در هر ولسوالی، ایجاد شفاخانه تخصصی نسائی ولادی و شفاخانه تخصصی اطفال، ارتقای شفاخانه پنجاه بستر معتادان، ازدیاد تشکیل ریاست صحت عامه و فعال سازی آمبولانس در شهر غزنی از جمله تعهدات رییس جمهوری بود که بررسی شد.
نماینده وزارت صحت عامه با ذکر اولویت های آن اداره گفت که اقدامات در خصوص مشکلات مردم غزنی به خدمات صحی، صورت گرفته است و مواردی که هنوز باقی مانده در پلان کاری این وزارت قرار خواهد گرفت.
در این جلسه، وزارت معارف و تحصیلات عالی نیز به عملی شدن بخشی از تعهدات رییس جمهوری به مردم لایت غزنی گزارش دادند و گفتند که برخی از مشکلات ولایت غزنی در خصوص بخش معارف و تحصیلات عالی حل شده است و باقی موارد نیز تحت پیگیری قرار دارند.
نماینده وزارت معارف از رسیدگی به بست های کمبود معلمان، تعمیر مکاتب، فعال شدن مکاتب دخترانه در دو ولسوالی، توزیع نمرات شهرک معلمان و دیگر موارد را از اقدامات عملی آن وزارت در غزنی عنوان کرد.
وزیر تحصیلات عالی نیز تأمین برق دانشگاه غزنی، رفع نیازمندی های ترانسپورتی، تهیه سالون طعام خوری برای محصلان و تعمیر ساختمان لیلیه دانشگاه غزنی را به عنوان اقدامات عملی آن وزارت در ولایت غزنی عنوان کرد.
همچنین در خصوص دیگر مشکلات و چالش های غزنی چون برق رسانی در ولایت غزنی، بندهای آب گردان، تهیه ماسترپلان شهر غزنی نیز به بحث گرفته شد و ادارات مربوطه اقدامات و برنامه های خویش را به جلسه گزارش دادند. گفتنی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در مورد حفظ آبدات تاریخی شهر غزنی گزارش داد.
اعضای جلسه، با قدردانی از کارکردهای ادارات مربوط در خصوص حل مشکلات مردم غزنی تصریح کرد که بخشی از تعهدات رییس جمهوری به آن ولایت عملی شده است و چالش های نبود امنیت و بودجه کافی در جای جای آن ولایت مانع تطبیق این تعهدات است. در جلسه تأکید شد که در خصوص مشکلات امنیتی و بودجه یی آن ولایت تلاش جدی صورت گیرد.
جلسه فیصله کرد که ادارات مکلف است تا در خصوص تطبیق تعهدات رییس جمهوری به ولایت ها گزارش مفصل از اقدامات ادارت مربوط به اداره امور ریاست جمهوری گزارش بدهند.
همچنین فیصله شد که یک هیئت متشکل از ادارات مربوط در خلال یک هفته به ولایت غزنی فرستاده شود و تلاش صورت گیرد تا با مشارکت مسوولان ولسوالی ها مشکلات ولسوالی های ولایت غزنی نیز مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین فیصله شد که نهادهای امنیتی در جهت تأمین امنیت شاهراه ها و راه های بین ولسوالی های ولایت غزنی اقدامات جدی را روی دست گیرند.نالان

back to top