پایان دور هشتم مذاکرات طالبان و امریکا در دوحه

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

تهران- الجزیره و ایرنا - 22 اسد – باختر
هشتمین دورمذاکرات طالبان و امریکا  که  به تاریخ سوم اگست   در دوحه پایتخت قطر برگزار شد و برجزئیات تخنیکی تمرکز داشت اوایل صبح دیروز بدون کدام توافق  به پایان رسید  .
به گزارش شبکه خبری الجزیره، زلمی خلیلزاد این دور گفت و گو ها را سازنده خواند و  «ذبیح الله مجاهد»  سخنگوی طالبان این مذاکرات را طولانی ومفید خواند و افزود: دو طرف قرار است با سران خود در خصوص گام های بعدی مشورت کنند.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان  گفته است که امریکا برای دست یافتن به توافق پایدار و آبرومند تلاش می‌کند و در کنار افغانستان باقی می‌ماند.
خلیلزاد در پیامی که به مناسبت عید سعید اضحی در تویترش منتشر کرده است، گفته است "برای توافق صلح پایدار و شرافتمند سخت تلاش می‌کند".
یک عضو تیم مذاکره کننده طالبان در خصوص  این دور از مذاکرات، گفت: ما نشست را به امید رسیدن به یک توافق صلح، طولانی تر از دفعات قبل برگزار کردیم و برای این منظور موضوعات مختلفی را مورد بحث قرار دادیم و با وجود توافقات جزیی، در پایان به یک جمع بندی نهایی دست پیدا نکردیم.
یک مسوول طالبان نیز گفته است که این گروه و امریکا، همچنان در خصوص جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
پیشتر واشنگتن اعلام کرده بود که قصد دارد در صورت توافق با طالبان، نیروهای خود در افغانستان را از ۱۴ هزار نظامی به ۹ هزار نفر کاهش دهد.
قرار است در صورت توافق، حکومت افغانستان ۵ تا ۱۰ هزار زندانی طالبان را ظرف دو هفته آزاد کند.
امریکا همچنین خواهان آن است که توافق با طالبان، شامل آتش بس و گفت و گوهای داخلی برای تقسیم قدرت در افغانستان باشد. طالبان نیز تاکنون حاضر به گفت وگو با حکومت مرکزی افغانستان نشده است.
#  فریده بابک

Last modified on ?? ???? ، 22 ??? 1398 ، 17:10
back to top