07 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ستراتیژی مدون همه جانبه صلح نیاز است

کابل / 6 جوزا/ باختر تردیدی وجود ندارد...

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

هرات/ 6 جوزا/ باختر ریاست صحت عامۀ هرات ازثبت هشتاد وپنج...

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

گردیز/ 6 جوزا/ باختر داکترحمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی صبح...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مردم باتوهم و گمان مذکرات را دنبال می کنند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ ۳۱/ اسد
دورنهم مذاکرات صلح میان طالبان و نماینده وزارت خارجه امریکا دربحبوحه یی از توهم و گمان ها میان مردم افغانستان دارد ٬آغاز می شود.
مردم نسبت  به آینده مذاکرات و توافق های مکتوم و ناپیدا چنان غرق درپندارهای موهوم اند که گاهی از بد روزگارو زمانی از ناسازگاری دوران می نالند.
به هرصورت نه دور مذاکرات با طالبان ممکن تمام شود دراین نه دور مردم افغانستان از آنچه درمذاکرات ها گذشته است ویا می گذرد اطلاع دقیق ندارند اما آنچه که می دانند این است که درنتیجه سیاست هایی از باب مدارا، یک گروهی که به صورت حتم درشکست و نابودی قرار داشت، باردیگر درسیاست ٬ منطقه و فرامنطقه مطرح شده است و دوباره جان داده شده است.
گروهی که سبب شد اتحادجهانی درجنگ علیه هراس افگنی را به وجود آورد حدود هجده سال قبل جهان درجنگ علیه هراس افگنی متحد شدند و امروز اتحاد جهانی دیروز درروند صلح با این گروه نامشخص و حتا سردرگم است به باور شماری  ، ناتو به برگزاری انتخابات و حمایت دوامدار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تاکید دارد٬ اما در قطر سخنگوی طالبان از خروج نیروهای امریکایی صحبت می کند وزیرخارجه امریکا از دو مورد توافق با طالبان پیرامون کاهش نیروهای امریکایی  از افغانستان و استفاده نشدن از خاک این کشور علیه منافع امریکا می گوید .
اما فرستاده امریکا اشاره برتوافق روی چهار اصل مذاکرات دارد که آتش بس و مذاکرات بین افغانان شامل آن است .
درچنین وضعیت، مردم افغانستان حق دارند نگران باشند مردم افغانستان حق دارندکه بگویند متحدان افغانستان در پی منافع خوداند.
یکی از مولفه های دموکراسی را انتخابات تشکیل می دهد و بربنیاد انتخابات است که مردم نقش شان را درتعیین زعیم آینده کشور به آزمایش می گیرند.
اما سخنگوی طالبان گفته است که با تمام قوت روند برگزاری انتخابات درافغانستان را برهم می زنند، یعنی با مردم ومردم سالاری دشمنی می کنند و آنان را از حق انتخاب محروم می کنند.
تحقق دموکراسی، مردم سالاری، حقوق بشر، بررسی جنایات جنگی، جامعه مدنی و دگرودگر مگر اراده متحدان در افغانستان نبود، اگر بود و است پس این همه دست آوردها چه می شود. زنان بازهم در حصاردیوار ها خانگی می شوند و یا در محدودیت های ساخته وبافته شده دیگران به سرخواهند برد.
اگر بی پیرایه تر گفته شود تاکنون نه دولت افغانستان به عنوان نماینده برحق مردم افغانستان این که  درمذاکرات چه می گذرد و چه گذشته به مردم چیزی نگفته است اما پیوسته تاکید کرده است  که مذاکرات صلح بدون قید و شرط است اما صلح مشروط ، صلح مشروط ، صلحی است که مردم می خواهند. مردم افغانستان به  دست آوردهایی که با خون به دست آورده اند  فکر می کنند ، پشت پا زدن به ارزش ها و دست آوردهای نزدیک به دو دهه اخیر را ٬ پشت پا زدن به خون فرزندان شان درکارزارمبارزه بین المللی برضد هراس افگنی تعبیر می کنند . ختم/ نالان ...ک...م

Last modified on ??????? ، 31 ??? 1398 ، 12:00

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.