26 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهار طالب در بلخ کشته شدند

مزارشریف 25 سنبله باختر چهار طالب مسلح در بلخ دیشب در...

حسینه صافی مشکلات و خواست های شماری ازمتنفذان منطقه مس عینک را شنید

حسینه صافی مشکلات و خواست های شماری ازمتنفذان منطقه مس عینک را شنید

کابل باختر25 سنبله حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز دردیدار...

سومین اجلاس شورای عالی نمایندگان اتاق تجارت برگزارشد

کابل باختر/۲۵/ سنبله سومین اجلاس شورای عالی نمایندگان اتاق تجارت وسرمایه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمراسم صدمین سالگرد استقلال کشور شاندار و باشکوه برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۳۱ اسد باختر
صدمین سالگرد استقلال کشور طی مراسم شاندار و باشکوه به اشتراک محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در قصر بازسازی شدۀ دارالامان برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر ریاست ریاست جمهوری به آژانس باختر٬رییس جمهور کشور هنگام ورود به قصر تاریخی دارالامان، در حالیکه از سوی بانوی اول و شماری از مقامات بلندرتبۀ دولتی، رهبران و شخصیت های ملی و سیاسی همراهی می شد، قصر بازسازی شدۀ دارالامان را با قطع نوار افتتاح کرد.
سپس، یک جلد نسخۀ خطی قرآن عظیم الشان از سوی وارث وزیری یکتن از افغانان مقیم خارج از کشور برای رییس جمهور غنی هدیه داده شد، وزیری گفت که به خاطر حفاظت از تاریخ کتبی و بخش مهم از میراث معنوی کشور، ما در چهارچوب مرکز مطالعات تاریخی افغانستان در شهر لندن، تعداد زیادی از کتاب ها، معاهده ها، مجله ها، سفرنامه ها، نقشه ها، البوم ها و آثار نایاب و ناچاپ شدۀ تاریخ معاصر افغانستان به ویژه سه جنگ افغان و انگلیس را جمع آوری و حفاظت کرده ایم.
به همین ترتیب، رییس جمهوری به منزل سوم قصر دارالامان رفت و در آنجا ضمن بازدید از تکت پستی و امضاء و مهرزدن تکت افغان پست، از نمایشگاه آثار تاریخی و نقاشی دیدن کرد.
رییس جمهوری همچنان، نشان دولتی غازی امیرامان الله خان را به احمد وفی امین و مدال غازی وزیر محمد اکبرخان را به عبدالرحمن عطاش به خاطر تقدیر از تلاش های شان در بازسازی و مرمت قصر دارالامان، تفویض کرد.
پس، از تفویض مدال ها، رییس جمهور غنی و بانوی اول کشور در صحن قصر دارالامان که با نورپردازی رنگین، زیبایی خاص یافته بود، در مراسم رسمی تجلیل از صدمین سالگرد استقلال کشور اشتراک کرد.
در این مراسم نخست عبدالمتین بیک رییس عمومی اداره مستقل ارگان های محلی، صحبت کردو گفت: قهرمان اصلی استقلال، مردم افغانستان اند. مردمی که در طی قرن ها؛ بارها سرزمین خویش را از تجاوز و تعرض نجات دادند، از مقابله با استعمار تا جهاد و مقاومت، از مبارزه با تروریزم و هراس افگنی تا ایستادگی برای نظام جمهوریت، کارنامه های این ملت آزاد و سربلند است.
در ادامه، بسته تصویری تاریخچۀ سه هزار ساله افغانستان که حکایت از عظمت تاریخی و کهن سرزمین ما می کرد و زمامداران را در ادوار مختلف تاریخی نشان می داد، به نمایش گذاشته شد.
در جریان این مراسم، گروه ملی ترانۀ معارف از ولایت  های مختلف کشور که با لباس های ملی و محلی ملبس بودند، ترانه های زیبا و پر از احساس میهنی را به زبان های دری، پشتو و اوزبکی سرودند.
شاهدخت هندیه، دختر شاه امان الله غازی که یکی از سخنرانان دیگر این مراسم با شکوه بود، در صحبت هایش گفت: وقتی شاه امان الله خان استقلال را گرفت، اولین جمله اش این بود که اسلحه را کنار بگذارید، به دستان تان قلم بگیرید، زیرا یک مملکت بی سواد هیچگاه آزاد نمی باشد.
وی افزود که بزرگترین آرزوی پدرم، ساختن مکاتب برای پسران و دختران بود و مادرم ملکه ثریا مکتب مستورات را که بعدً بنام ملالی تغییر نام یافت، ایجاد کرد.
شاهدخت هندیه گفت : پدرم مسلمان اصیل، ملت دوست فوق العاده و پدر مهربان بود و از رییس جمهوری تشکر می کنم که این قصر را که علامت ملی برای همه افغانان است، بازسازی کرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در سخنرانی خویش نیز گفت: ما امروز قصر ویران شده دارالامان، را دوباره احیا کردیم. قد برافراشتن قصر دارالامان به همان عظمت تاریخی آن با ایستاد شدن دوباره ملت ما، شباهت عجیبی دارد.
وی افزود: ملت ما زخم زده شد. افغانستان زخمی  شد، اما امروز ملت ما همانند قصر دارالامان دوباره به پا ایستاده شد.
رییس جمهوری گفت: این قصر یک نمونۀ از تاریخی است که نشان می دهد ما دارای دولت، عزت و وقار بوده ایم. یاد و خاطرۀ غازی امان الله خان را تازه نگه می داریم و به افتخار از آن یاد می کنیم، اما هدف اصلی ما یادآوری از استقلال و تجلیل از آن است.
رییس جمهور غنی تصریح کرد: تروریستان با ریختاندن خون هموطنان بی گناه ما توانستند که، تجلیل از این روز را به تعویق بیندازند، اما آنان هرگز موفق نخواهند شد تا ما را از مسیر ترقی، تحول، پیشرفت و آزادی خواهی منحرف کنند.
وی با تاکید گفت: ملت عظیم افغانستان با اراده آهنین این مسیر را انتخاب و طی خواهد کرد. تجلیل از این روز به خاطری مهم است که؛ این روز فرصتی است برای تحـکیم وحدت ملی، همبستگی ملی و تجدید تعهد برای یک تحول و آینده بهتر.
رییس جمهور کشور خاطرنشان کرد: ما به این جد و جهد خود ادامه خواهیم داد. هرگز تسلیم یک اقلیت کوچک که دشمن نمادهای ملی و تاریخی، دشمن آزادی، پیشرفت و ترقی ما هستند؛ نخواهیم شد. 
رییس جمهور ی گفت: دشمنان افغانستان بسیار تلاش کردند که نماد های تاریخی ما را از بین ببرند، اما این تلاش صدها سال است که به ناکامی می انجامد و ما از خاک و خاکستر تهاجم و تجاوز بر می خیزیم، برمی خیزیم و بر می خیزیم.
رییس جمهور غنی خاطرنشان کرد: تندیس های بودا را با باروت های هدیه  شده  از سوی دشمنان مضطرب، شیطان خوی و حسود این خاک ویران کردند تا ما را با انفجار از تمدن کهن ما جدا کنند. اما ناکام شدند.
رییس جمهوری اسلامی افغانستان گفت: بودای ساخته شده از خاک ویران شد ولی بودایی که نشان می دهد ما هیچگاه بی معرفت و بی علم نبوده ایم قابل ویرانی و انفجار نیست. هیچ باروتی نمی تواند هویت ما را انفجار دهد. 
وی افزود: آثار تاریخی ننگرهار و میرزکی پکتیا را تاراج کردند و در پنجاب در خانه های خویش به نمایش گذاشتند، آنان به خاطر این کار کردند تا ننگرهار و پکتیا را از تاریخ عظیم شان جدا کنند و این دو ولایت را بخشی از قلمرو خود بدانند.
رییس جمهور گفت: زمانی که زیر نقاب دین بالای قندهار حمله شد، آنان تلاش کردند که کندهار بزرگ و با وقار را به مرکز تفرقه مبدل کنند، چه شد؟ آنان ناکام شدند.
رییس جمهور محمد اشرف غنی گفت که پروان، سرسبزتر از گذشته و مستحکم تر از گذشته ایستاده است. این خطه ای باستان که در طول هزاران سال یا متن تمدن ها بوده و یا مسیر آن، خواستند آنرا به سرزمین سوخته تبدیل نمایند. اما، نتوانستند و نخواهند توانست. پروان مانند پرنده ای افسانوی دوباره از خاکستر بلند شد و پرواز کرد.
رییس جمهور گفت: هدف از افتتاح قصر دارالامان این نیست که ملت فقیر ما به کاخ نیاز دارد. نه، این به خاطریست که نشان بدهیم هرقدر فقیر شویم هویت فروش نیستیم. هرقدر گرسنه بمانیم  تسلیم نمی شویم. با بازوان خود هم هویت را حفظ میکنیم و استحکام می بخشیم.
رییس جمهور اضافه کرد: ما تهداب دولت پایدار را گذاشته ایم و انشاالله آن را، این ملت تحکیم خواهد بخشید. دولت که از عزت و شرف فرد فرد این سرزمین، از هر زن و مرد افغان، از هر عالم و دهقان، از هر طفل افغان زیر یک بیرق حراست نماید و از احساس آتشین ملی ما نمایندگی کرده بتواند.
رییس جمهور گفت که به ننگ تاریخی این ملت که دولت قوی نداشته است، باید پایان بدهیم و تنها جمهوریت است که مساوات هر افغان با افغان دیگر در آن تامین می شود. جمهوریت گمشدۀ تاریخ ملت ماست که آن را باز یافته ایم و بیرق سه رنگ نماد اجماع ما برای بودن زیر یک چتر واحد ملی می باشد.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: خانواده های که فرزندان شان در قوای امنیتی و دفاعی داخل خدمت اند، نگین های جامعه ما هستند، برای شان درود و حرمت می فرستم و خاطرۀ شهدا در قلب های ما زنده است. وی افزود که به همت قوای امنیتی و دفاعی و غرور ملی ما، دشمن هیچگاه ما را شکستانده نمی تواند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد که ما صلح می آوریم، صلح که در آن وقار ما تحکیم یابد و ملت ما بی صدا و گنگ نشود و دختران ما بدون ترس به مکاتب برود و زنان در دولت، اقتصاد و جامعه مشارکت عظیم داشته باشند و تمام افغانان زیر بیرق سه رنگ باشند.
وی گفت که ما به هیچ گروه اجازه گذاشتن باروت در زیر هویت زیبای ملی خویش را نمی دهیم.
رییس جمهوری گفت: مذاکراتی که اکنون میان امریکا و طالبان در خصوص صلح جریان دارد، تحت نظارت ما قرار دارد. در این خصوص ما به خاطر خاموش هستیم و معلومات را شریک نمی کنیم، زیرا مذاکرات مستقیم میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان آغاز نشده است و زمانی که امریکا و طالبان به تفاهم رسیدند و مذاکرات ما با طالبان آغاز شود، ما تمام جزئیات این روند را با مردم شریک خواهیم کرد.
وی تصریح کرد که انتخابات برگزار می شود و برای بقای جمهوریت انتخابات شفاف بسیار مهم است و برای برگزاری انتخابات شفاف آمادگی های بی سابقه گرفته شده است.
در این مراسم استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری، قاضی القضات و رییس ستره محکمه، رؤسای مجلسین شورای ملی، مشاور امنیت ملی، لوی څارنوال، شاهدخت هندیه و شاهدخت ناجیه دختران شاه امان الله غازی، شماری از اعضای کابینه و مشاوران ریاست جمهوری، امرالله صالح معاون تکت انتخاباتی دولت ساز، رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان، تعدادی از اعضای شورای ملی و ستره محکمه، شماری از جنرالان و افسران قوای مسلح و تعدادی از سفرا و نماینده گان کشورهای دوست مقیم کابل و جمع کثیری از شهروندان از مرکز و ولایت ها حضور داشتند. نالان

Last modified on پنجشنبه ، 31 اسد 1398 ، 11:56

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.