28 جدی 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو سر گروه طالبان در لوگر کشته شدند

پل علم/ ۲۸ جدی/ باختر دو سر گروه طالبان در عملیات...

ده ها تن در بخش شیوه‌های موثر باغداری در بلخ آموزش دیدند

مزارشریف/28 جدی/باختر ده ها کارمند ریاست زراعت بلخ در بخش شیوه‌های...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر جمهوری خلق چین دیدار کرد

کابل/۲۸ جدی/باختر در دیدار عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهوری و وزیر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتهشدارکمیسیون شکایات انتخاباتی به دسته های انتخاباتی دولت ساز و ثبات و همگرایی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 3 اسد باختر
کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که به دو دسته انتخاباتی در مورد تخلفات انتخاباتی  هشدار نامه هایی داده شده است و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات  می گوید که آنها مطابق به فیصله های کمیسیون شکایات عمل خواهند کرد.
به گزارش آژانس باخترکمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی گفته است که ازاغاز مبارزات انتخاباتی تا کنون بیست وهفت شکایت از تخلف های انتخاباتی از سوی این نهاد ثبت شده است .
محمد قاسم الیاسی  سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گوید درحال حاضر پنچ دسته انتخاباتی  شکایت های شان را مبنی بر تخلف های انتخاباتی درجریان مبارزات انتخاباتی به این نهاد ثبت کرده اند .
به گفته مسوولان کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، براساس قانون انتخابات، توصیه، اخطار، جریمه نقدی  و درنهایت حذف دسته  های انتخاباتی یی  که تخلف های پی هم داشته باشند ،ازصلاحیت های کمیسیون رسیدگی به شکایت  های انتخاباتی است .
الیاسی تصریح کرده است که براساس شکایت های درج شده ، کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی به دسته های انتخاباتی دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی وثبات وهمگرایی به رهبری عبدالله عبدالله هشدارداده است که اگرهمین طور ادامه بدهند منتظر مجازات قانونی باشند.
الیاسی  در مورد تخلفات انتخاباتی این دو دسته انتخاباتی توضیحات نداده است مگر شماری از نامزدان در انتخابات آینده ریاست جمهوری دسته های انتخاباتی محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله را متهم کرده اند که از امکانات دولتی استفاده می کنند ودر سپردن این امکانات به سایر دسته های انتخاباتی کوتاهی های زیادی صورت گرفته است.
عبدالعزیزابراهیمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دراین باره به آژانس باختر گفته است که هرگاه کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی بررسی  های خود را در باره تخلفات  وجرایم ا نتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری به این نهاد بسپاردکمیسیون انتخابات تمام فیصله های کمیسیون یادشده را درمطابقت به مواد قانون عملی خواهد کرد.
محمد عمر داودزی  رییس ستاد انتخاباتی محمد اشرف غنی که بیشتر از هر دسته انتخاباتی دیگر متهم به تخلف های انتخاباتی است می گوید:با کمیسیون شکایات انتخاباتی در حال گفت ‌وگو هستیم ومساله به زودی حل خواهد شد .
درقانون تخلفات انتخاباتی  جریمه نقدی ازپنج هزارافغانی الی صدهزارافغانی تعیین شده است اما نهاد های ناظر بر انتخابات بخصوص مسوولان کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی  تاکیددارند که جریمۀ نقدی یی که برای تخلف‌های انتخاباتی در قانون پیش‌بینی شده‌است یعنی  از پنج‌هزار افغانی تا صدهزار افغانی است  این مجازات خیلی ناچیز است.
ازآغازدوره مبارزات انتخاباتی میان هفده نامزد ریاست جمهوری یک ماه سپری شده است اما تا کنون این پیکار های انتخاباتی رنگ وبوی انتخابات سال های قبل را ندارد وکم رنگ به نظرمی رسد .
قراراست انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال روان برگزارشود ومسوولان کمیسیون مستقل انتخابات همواره از آمادگی شان برای برگزاری این روند سخن گفته اند .جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.