16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

کابل/ 16حمل/ باختر در نتیجه حملات شب گذشته نیروهای مشترک ملی...

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

کابل/ 16حمل/ باختر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به اساس هدایت...

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

پلخمری/ ۱۶حمل/ باختر کار روی پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

متن سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم گرامیداشت از عاشورای حسینی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

۱۹ سنبله ۱۳۹۸
کابل- مسجد جامع نبی اکرم(ص)
بسم الله الرحمن الرحیم
درود بر محمد و آل محمد و اصحابه اجمعین
فرا رسیدن سالروز قیام باعظمت امام حسین، پیشوای مبارزۀ عدالت‌خواهی و اصلاح طلبی را به همه مسلمانان تسلیت عرض می کنم.
امسال این مناسبت بزرگ با هفته شهید همزمان شده است. لازم می‌دانم تا به روح همه شهدای راه آزادی، خاصتاً شهید وحدت ملی استاد مزاری، شهید مسعود، شهید عبدالحق و شهدای نامدار نیروهای امنیتی و دفاعی کشور درود بفرستیم و یاد آن ها را گرامی بداریم.
هموطنان عزیز، عزاداران حسینی!
صحنه کربلا با جلوه‌های زیبا، استثنایی و تاریخی همراه است. جوانان همه برای حضور در میدان جنگ در رقابت اند.
کسی در خیمه‌گاه امام حسین از روی اجبار جمع نشده بود. آنجا فقط عشق به یک آرمان بزرگ، وفا به عهد، فداکاری و ایمان‌داری دیده می‌شد.
کودکان چشم به راه عباس، فرماندۀ نام‌آور امام حسین بودند که برای شان در آن صحرای سوزان آب برساند.
زینب کبرا، که بار سنگین مسوولیت را پس از شهادت برشانه داشت برای یک مسوولیت بزرگ در آن روز آماده می‌شد.
درهمین ظهر عاشورا، کودکی زخم برسینه، جوان رشیدی با پیکر بی‌جان، فرمانده نامدار سپاه امام حسین با دستان بریده، نیزه‌ها شکسته، خیمه‌ها در محاصره، زنان و کودکان در ماتم و ناله، در آن فضای تیره و تاریک، اما حسین نماز ظهر را اقتدا کرد و با قامت رسا ایستاده است، تا مسیر تاریخ را تغییر دهد و مسیر تاریخ را تغییر داد.
او به تنهایی به میدان رفت. تنها چشمان خواهرش او را بدرقه می‌کرد. اما او اکنون دیگر تنها نیست. او اکنون یک مکتب است، یک راه است. یک چراغ است و معلم بزرگ آزادی و آزادگی برای همه عصرها و نسل‌ها به شمار می‌رود.
همین ویژگی‌های بزرگ و تاریخی سبب شده است تا عاشورا از همه مرزها عبور کند و به پیام ماندگار برای بشریت بدل شود.
این حرکت بزرگ و تاریخی باید در مراکز علمی، اکادمیک و نهادهای معتبر تحقیقی و تحلیلی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. مانند اینکه امروز استاد دانش یک تهداب بسیار بزرگ این را گذاشت که با هر کلمۀ سخنان شان من همسو هستم.
حرکت امام در قالب کتاب، مقاله‌های علمی، سیمینارهای تخصصی برای نسل امروز که تشنه عدالت و اصلاح‌گری اند، معرفی شود.
امروز جای افتخار است که در افغانستان، همه مسلمانان وهمه پیروان مذاهب از این رویداد بزرگ تجلیل می‌کنند. امام حسین اکنون به نقطه اتصال و الگوی هم‌پذیری برای ما بدل شده است.
در میان همه کشورهای اسلامی، افغانستان در هم‌پذیری مذهبی بی‌نظیر و نمونه است. من همانگونه که بارها گفته ام اکنون نیز به صراحت می‌گویم که هر تهدیدی که متوجه شهروندان شیعه وهزاره افغانستان باشد. من به حیث رییس جمهور کشور، یک هزاره و یک شیعه خواهم بود.
من دراین‌جا لازم می‌دانم از شهدای شماری از رویداد‌های تروریستی یاد کنم و یاد آنان را گرامی بدارم:
شهدای جنبش روشنایی، شهدای کورس موعود، شهدای کلپ ورزشی میوند، شهدای مسجد امام زمان،  شهدای هوتل دوبی و شهدای سایر رویدادهای تروریستی در کشور.
دشمنان کشور با خلق چنین جنایت‌ها وحدت ملی  ما را نشانه گرفتند. اما مردم ما با آگاهی و شعور بلند سیاسی به مساجد اهل تشیع رفتند، مشترکا نماز اداکردند و پیام دادند که شهروندان افغانستان مثل یک پیکر واحد در کنار هم قرار دارند.هیچ توطئه پنهان و پیدا مانع وحدت و همدلی مردم نخواهد شد.
هموطنان عزیز!
وحدت ملی ما یگانه سرمایه بزرگ و راز موفقیت ما است. در این شرایط حساس باید همه دست به دست هم بدهیم تا از این سرمایه ملی حراست شود. طی پنج سال تهداب‌های بزرگ و اساسی در بخش‌های زیربنا، احیای جایگاه افغانستان در اتصال منطقه یی، تجارت و ترانزیت، حاکمیت قانون، حکومت‌داری، اصلاحات اداری، جوان‌گرایی در اداره، مبارزه با فساد، گشوده شدن مرزهای متعدد زمینی و هوایی و غیره، گذاشته شد. این بسنده نیست. من متعهد به انکشاف متوازن، محرومیت‌زدایی، خدمت‌رسانی به فقرای کشور و گشوده شدن زندان جغرافیای طبیعی افغانستان مرکزی و دیگر نقاط کشور هستم، در این راستا گام‌های بزرگی برداشته شده است. هم‌چنان بهسازي دشت برچی تحت کار است و بازسازی مصلی‌ شهید وحدت ملی به زودی ممکن آغاز خواهد شد.
عزاداران حسینی!
با استفاده از این فرصت تاکید می‌کنم که جمهوریت به حیث خط سرخ من قرار دارد. اگر مانند امام حسین تنها بمانم، باز هم سر جمهوریت ایستاد می شوم. همانگونه که بار بار به برگزاری به موقع انتخابات تاکید کرده بودم، اکنون نیز یادآور می‌شوم که انتخابات به حیث دستور قانون اساسی در وقت معین آن برگزار خواهد شد. هیچ بدیلی برای انتخابات وجود ندارد و هیچ قدرتی مانع انتخابات شده نمی تواند.
همچنان صلح بر اساس نقشه راهی که مردم در جرگه مشورتی تعیین کرده بودند٬ به حیث یک روند ملی تعقیب می‌شود. صلح باعزت که امنیت را در کشور تضمین و با مالکیت افغانان باشد، خواست و آرزوی هر افغان است و ما متعهد به عملی کردن این آرزو هستیم.
گرامی باد یاد شهدای عزیز کشور
پاینده باد سرزمین افتخار آفرین افغانستان
جاوید باد خاطرۀ امام حسین(رض)
ختم/عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.